DE DUINSTREEK f IIHANDIGE HOLEKII u i oma J. AUTO's ZONDER CHAUFFEUR NIEUWLAND MAASEN UW SLAGER Tlutrioia ADVERTEERT IN DIT BLAD! die de lekkerste koffie zet veredelde koffiemelk i Voor 10% TWEKA Z0MERBL0USES IUMPERSENVESTEN 4,45 De Pee - Tel. 2545 - Bergen .J Garage 99 99 Tweede Blad Vrijdag 22 juni 1956 DE SLAG OM DE ARBEIDER en de scheefgetrokken verhoudingen Onder een wolkenloze econo mische hemel woedt een felle arbeidersslag, die thans het hoogtepunt schijnt te hebben be reikt. De schaarste aan arbeiders schijnt nooit zo groot te zijn ge weest. Werkgevers moeten nu alles doen om het de werkne mers naar de zin te maken, an ders houden ze geen mens over. Werknemers kunnen nu tonen wat ze waard zijn. In een tijd als deze komt hun verantwoor delijkheidsgevoel bij uitstek bo ven drijven, want de dwang van het moeten is sterk afgezwakt. Er zijn immers baantjes te over, vooral in de sector van ambacht en lichaamlijke arbeid. Het is betreurenswaardig voor 'slands economie, dat door \ele werknemers de verhouding tus sen rechten en plichten volko men worden scheef getrokken. Men kan het soms langs de straat zien, waar wij midden op de mid dag ergens een paar gemeente arbeiders midden onder werktijd in een lommerrijklaantje eeen middagslaapje zagen doen. Er is sinds 1945 veel verbe terd voor de werknemers. De werktijden zijn afgepaald. Elk kwartier overwerk wordt thans met een toeslag extra, beloond. Men krijgt enkele gratificaties per jaar, meestal nog aangevuld met een vakantietoeslag, die ten minste in vele gevallen 4% van het jaarloon bedraagt. Voor een gezonde omgeving om te arbei den wordt gewaakt. De werk gevers vergoeden in veel geval len de kosten om van huis naar het werk te komen en terug. Dikwijls wordt werkkleding (we kelijks gewassen) verschaft. De lonen worden telkens aangepast aan het prijzenbeeld. Dit alles wordt gedaan om ons productieniveau zo hoog moge lijk op te voeren, om de orders uit binnen- en buitenland te kun nen accepteren. Om maar in de markt te blijven, zodat de klan ten niet naar de concurrentie be hoeven te gaan. Het is een zuiver economisch verschijnsel, zij het ook met een sterk sociale inslag. Deze toestand kan van lange duur zijn, mits men als werkne mer de keerzijde van de medail le aanvaardt. Er wordt niets an ders geëist dan dat men nauw gezet zijn plicht doet en de regels van het arbeidsspel loyaal toe past. Gelukkig doet de grote massa van de werknemers zijn plicht. Er wordt aangepakt en men doet het uiterste om de zaken zo goed mogelijk te doen lopen. Men kan daarvoor hulde gaan brengen, hetgeen gaarne gedaan wordt. In wezen is deze houding nood zakelijk en de enige mogelijkheid om ons land ruimschoots van de gunstige conjunctuur te doen pro fiteren. Misbruik van de toestand. Helaas zijn er ook minder aan gename ervaringen te melden. Men komt dikwijls te laat op zijn werk en men laat de bazen en chefs maar waarschuwen, want als men ontslagen wordt, staat er immers reeds een andere baas te wachten! Men meldt zich onnodig ziek. Het aantal vragen om promotie en hóger loon is le gio. Men solliciteert zich van de een naar de ander om zijn inko men op te trekken en men ont ziet zich niet de patroon te pres sen tot het uitbetalen van onge oorloofde lonen, terwijl men weet dat de collectieve arbeidsover eenkomst geen verhoging toe laat. Hier doen de werknemers, wat zij voorheen aan vele werkgevers verweten hebben. Zij maken mis bruik van de economische toe stand. Thans dient men zich aan gemaakte overeenkomst te hou den. In tijden van meer arbeids- ruimte zal men dat ook van de patroons verwachten. De regels bij ontslag moeten nauwkeurig worden nageleefd. Kan men zich verbeteren dan moet men de opzegtermijn in acht nemen van een week voor elke twee jaar, die men in dienst is met een maximum van zes weken De werkgever moet met een week rekenen voor elk jaar dat een werknemer in dienst is met een maximum van dertien weken. I WIJ LEVEN nu eenmaal in een land met een apart klimaat. U De temperaturen zijn bij ons niet stabiel. Zó loopt u er luch- U tig en zomers bij en korte tijd later wordt het fris en zou men iets warmer kleding op prijs stellen. Op zich is dit reeds voor ss de nederlandse couteriers een groot probleem, waarmede zoveel f mogelijk rekening wordt gehouden. In ons land werkt men daarom graag met vestjes en dergelijke om het hoofd te kunnen bieden aan de soms snelle temperatuursschommelingen. Hoe fraai het vestje ook mag zijn en hoe aardig de jurk waarop het gedra gen wordt ook is, toch vormt deze combinatie nooit een eenheid en dat kan onder be paalde omstandigheden een handicap zijn, waardoor wij er weinig voor voelen een vestje aan te trekken en wij soms liever wat koude lijden, dan de eenheid in onze kle ding te verstoren. Misplaat ste ijdelheid zal men mis- i schien denken, maar het komt J toch voor. Daarom is de bolero een i uitkomst. Dit algemeen be- j kende kledigstukje kan van j véél nut zijn. Het behoort bij de jurk, vormt er één ge- heel mee en biedt de draag- j ster de mogelijkheid er luch- tig bij te lopen, wanneer zij j de bolero niet draagt. Door het aantrekken van 0 dit kledingstukje kan ze zich enigszins beschermen tegen de koude, wanneer de tem- C peraturen dalen, vooral te- gen de avond, die ook in jj onze zomer fris kan zijn. Dit is de reden, dat jur- ken voorzien van een bole- f ro in ons land wel biezon- 8 der geliefd zijn. Onze illustratie toont een heel aardig jurkje van bedrukte popeline met een bolero. Het luchtige bovenstuk onder de bo- f lero is van een ander dessin dan de rok en de bolero, waar- door een sportief effect wordt verkregen. Het bolerootje is trou- wens met deze stof langs de rand afgezet. Op die manier vormt I het één geheel met de rest. Dergelijke kleding is biezonder geschikt voor ons klimaat en I biedt de draagster verschillende mogelijkheden, terwijl zij altijd correct gekleed gaat. Eén scheutje Nutroma is voldoende om Uw kopje koffie extra lekker - extra pittig - extra geurig te maken. Neem morgen nog de proef. Vraag Uw melkhandelaar om een fles Nutroma, de veredelde koffiemelk met zijn speciale volle samenstelling, zoals alleen Nutricia die kan maken: Blank en zuiver Nutroma is onbeperkt houdbaar, ook bij warm weer In voorkomende gevallen zal men ook van die regeling een dankbaar gebruik maken. Men houde zich dus van de andere zijde aan de regels van het spel. Mag de vrijbuiter vrijuit gaan? Toch presteert een aantal men sen het nog om gewoon weg te blijven, wanneer men iets gevon den heeft. De werkgever zit plotseling met de handen in het haar. Hij kan via het arbeids bureau de man naar zijn werk roepen of bij weigering de straf vervolging door de kantonrech ter doen instellen. Dikwijls wordt dit verzuimd omdat er een beetje werk aan verbonden is. Men laat zo'n man maar lopen, omdat men weet dat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is. Deze houding is fout, omdat men er het gesignaleerde kwaad mee in de hand werkt. Dergelijke handelwijzen treft men meestal aan bij tweederangs krachten, die bij arbeidsruimte langs de straat slenteren. Zij krijgen nu een kans om een waardige plaats in de maatschappij in te nemen. Het maatschappelijk fatsoen moet hun geleerd worden, ook omdat de bonafide werknemers er zich aan storen en bij een slappe hou ding eveneens op het slappe ar- beidskoord gaan zitten om zich te koesteren in de middagzon van een welvaartstijd. Wanneer bonafide werkne mers er zich aan storen dat de vrijbuiters op de arbeidsmarkt eenvoudig maar doen en laten wat zij willen, is dit terecht. Hier openbaart zich een schuld van slappe werkgevers, die niet genoeg kan worden veroordeeld. Bij voortschrijding van dit pro ces worden bepaalde bedrijven beslist onbestuurbaar. Men wer- ke ook in deze tijd nauw samen met de arbeidsbureaus, want de orde en discipline op de arbeids markt mogen niet ten offer val- aan die groepen, die in wezen niet werken willen, maar alleen er op uit zijn de rust in de goed willende arbeidswereld te versto ren. Er hangen hammen in de mast. Men zal in deze zaken ook ze ker op de vakbonden mogen re kenen, want die komen ook hun rekening presenteren wanneer er aan werkgeverszijde onregelma tigheden gebeuren Toont men zich gedisciplineerd en correct dan schept deze tijd van volledige werkgelegenheid ongekende kansen om tot een betere arbeidsgemeenschap tus sen werkgevers en- nemers te geraken. Laat men die kans grij pen, van werknemers-, maar ook van werkgeverszijde. Het arbeidsverloop is groot en de personeelsafdelingen wer ken op volle kracht. Men denkt van alles uit om personeel aan te trekken en men opereert daar bij gaarne met het lokaas van de belofte. Arbeiders kunnen voorman en baas worden bin nen korte tijd als ze maar komen. Kantoorbedienden zullen tot chef bevorderd worden wanneer ze zich enkele jaren willen inwer ken". Voor hogere functies han gen de beloften voor directie- posten en functies als onder directeur in de lucht als hammen in de mast van een radio-ver eniging. Als er te veel beloofd is. Het realiseren van deze be loften is een hoofdstuk op zich zelf. Wij kunnen kort zijn en vol staan met de opmerking, dat er dikwijls te veel beloften worden gedaan, die men niet of mogelijk in zeer verre toekomst pas kan verwezenlijken. Heeft men als werknemer eenmaal een bepaalde betrekking aanvaard, dan be merkt men na verloop van tijd, dat de gedane beloften niet zul len kunnen worden nagekomen en dan is Leiden in last. Men blijft in zo'n betrekking zitten met het gevoel bedrogen te zijn en er zal nimmer meer honderd procent geestdrift voor dit werk kunnen worden opgebracht Ook toezeggingen voor hoger salaris in de toekomst worden dikwijls met groot gemak gedaan. Wil of kan men daar later niet toe overgaan, dan w >rdt als re den opgegeven dat de bekwaam heid van de betrokkene is tegen gevallen. Het behoeft ge°r. nader betoog dat de gedupeerden er dan spoedig toe overgaan op nieuw een andere betrekking te zoeken. In dergelijke gevallen zijn de werkgevers er zelf schuld aan wanneer er onrust in hun bedrijf ontstaat en het verloop toeneemt. drs. MlERLC In onze speciale Komt J%i£corL- BREELAAN 12 - BERGEN - TELEF. 2123 Nu ook inFil d'ecosse en Katoen vanaf Stationsstraat 9 Bergen BREELAAN 52 BERGEN TEL. 2200 150 gr. Ham f 0.80 150 gr. Lunchworst f 0.50 100 gr. Ontbijtspek f 0.40 100 gr. Gekookte lever f 0.65 100 gr. Tongenworst f 0.42 250 gr. Metworst 1 f 1.20 250 gr. Leverworst 1 per 500 gram Doorregen Osselappen f 1.80 Varkens buiklappen f 1.50 Vet gerookt spek f 0.78 2V2 kg Gemalen vet f 2— Onze vlugklaar artikelen zijn voordelig Ballen Gehakt Slavinken Gelderse schijven Gehakte Biefstuk Blindevinken per stuk f 0.35 f 0.35 f 0.40 f 0.55 f 0.55 Woensdag gehaktreklame 500 gr. Gehakt f ].5g 250 gr. Metworst slechts f 0.73 Wij hebben ook zoutloze vlees waren voor dieetpatiënten van Anton Hunink.

De Duinstreek | 1956 | | pagina 3