De functie van de handel AUTO - l'UZZLETOflllT PU GERRITSEN AGENDA: Huidgenezing Kustbrigades demonstreren op strand te Bergen a» Zee toch een loterij! Wissclbekcr gewonnen VRIJDAG 20 JULI 1956 33c JAARGANG No. 29 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperdain, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Op het onlangs gehouden con gres van de vakgroep handel van de Algemene Bond Mercu- rius, hield dr. W. J. van de Woestijne een inleiding over ,,De functie van de handel waaraan wij het volgende ontle nen: De rationaliteit van de handel zal onderzocht en ontleed moe ten worden. Dan zal de maat schappelijke waardering van de handel, en van hen, die daarin werkzaam zijn, stijgen en de be loning der werknemers zal hoger kunnen worden. Velen vragen zich af wat de productiviteit van de handel is. Daartoe ging de spr. de geschie denis van de handel na, en con stateerde dat de handel een slechte naam heeft gekregen, doordat men vroeger de prijs stelde al naar gelang van de klant, die men tegenover zich had. Men merkt veelal op, dat de handel kostenverhogend werkt. De taak van de handel bestaat in het brengen van de goederen naar de consument, om daardoor actief mee te werken aan de strijd Om de consumentengulden. De reclame, waartegen men vaak bezwaren hoort, is een gevolg van de massaproductie met een grote verscheidenheid van goe deren. Wanneer de industrie produ ceert, dan produceert de handel ook. Het produceren van goede ren, die de consument niet berei ken, is verspilling. Industrialise ren zonder verkoop is verspillen. Wij moeten dus niet alleen een industrie, maar ook een handel opbouwen. In ons productiepro ces is de handel niet te missen. Als bezwaar tegen de handel wordt ook dikwijls aangevoerd, dat de handel een conservatief, verouderd bedrijf zou zijn. Dit is echter niet het geval. De arbeids productiviteit in de handel is evenzeer verhoogd als in de in dustrie. In dit verband is het vol doende er op te wijzen, dat de groothandel in kruideniersartike len de winstmarges heeft kunnen halveren. Op een vraag over de winst marges in de groente-, fruit- en aardappelenhandel merkte de in leider op, dat die anders lagen dan in de kruideniersbranche, tengevolge van het snelle bederf van verschillende artikelen in de ze branche. Toch heeft reeds een aantal kruideniers een deel der artikelen uit de groentehandel overgenomen. Velen zullen nu met afschuw het woord branche vervaging gebruiken, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit verschijnsel de sanering van de handel zal versnellen. TENTOONSTELLING D. H. W. FILARSKI Als laatste in de rij der oude ren, die deze zomer in Bergen exposeren zal met ingang van 21 Juli de kunstschilder D. H. W. Filarski zijn werk in de kunstzaal van „De Rustende Jager" laten zien. Het geëxposeerde, met nieuw werk uitgebreid, bestaat uit schilderijen, gouaches en te keningen. Filarski, die verleden jaar zeventig jaar werd, heeft in Bergen steeds een bijzondere be langstelling voor zijn werk ge vonden. De expositie blijft twee weken geopend. Men zie ook de advertentie in dit nummer. VOETBAL Maandagavond 7 uur vond op het sportterrein aan de Kerke- dijk een voetbalwedstrijd plaats tussen de club van de Bergense brandweer en een groep radio- en televisie-artisten, die hier of in de omtrek verbleven. De brandweerclub trok hierbij aan 't kortste eind, want zij verloor met 42 van de artisten. Had iemand dat wel gedacht? VAN EEN KOUDE KERMIS De kermis die Zaterdagmid dag 7 Juli zou beginnen, zette reeds enkele dagen tevoren de gemoederen der standhouders in vuur en vlam. Gemopper en ge sputter waren niet van de lucht Het Stationsplein, als kermister rein aangewezen, bleek voor al die stands te klein te wezen. Weliswaar strekte daarachter zich nog een grote ruimte uit maar deze was niet bestraat en zoals één der standhouders het uitdrukte: „In de Sahara kun je geen stand opzetten, de bodem is er niet stevig genoeg.' Het ge volg is geweest, dat een tweetal standhouders, een auto - scooter en een Marionettentheater zijn weggebleven. De gemeente-amb tenaar, met de functie van markt meester belast, heeft tevoren de ze beide standhouders, die zich op een kermis in 't Gooi bevon den, nog opgezocht om hen tot andere gedachten te brengen, doch zij zijn niet komen opdagen. Verontwaardigd waren vele standhouders over het feit, dat toen zij op het terrein arriveer den er nergens gelegenheid was om water te verkrijgen. Op hun reclame is daarin echter voorzien. Na veel passen en meten zijn toen twintig standhouders op het Stationsplein ondergebracht, veel te dicht op elkaar, volgens hun mening. Het weer tijdens de kermis werk te niet mede; vocht en een ietwat frisse lucht maakten dat men van tijd tot tijd het oog op de hemel richtte. Opvallend was de afwe zigheid van oudere personen. Wel werden door de zorg van het Comité Ouden van Dagen des Maandags een tachtigtal be jaarden naar de kermis gebracht om daar getracteerd te worden op gratis ritten en snoeperijen, standhouders -een auto-scooter maar de opkomende regen, maak te dit uitstapje niet tot een on vermengd genot. „Is dat een kermis! Hier is geen jool en geen stemming van plezier." Deze uiting van een der standhouders, die achteraf verklaarde over de financiële uit komst niet ontevreden te zijn, wel typisch voor het gehele ver maak. Op onze vraag waaraan hij dit toeschreef, antwoordde hij: „Er was daar in de Franse- steeg een vergunning, en daar sloeg men er eerst een paar ach terover en dan ging men de ker mis op. Twee jaar geleden is er daar nog gevochten, maar nu is er in die zaak geen vergunning meer. De bezoekers komen nu nuchter hier en u ziet het, de echte stemming ontbreekt." Dinsdag werd bekend ge maakt, dat de kermis met een dag was verlengd, doch het be zoek was op Woensdag niet schitterend. Een tweetal stand houders i de gesponnen suiker- kraam en die met het werpspel gaven er de voorkeur aan reeds Dinsdagavond af te breken en te vertrekken. En zo eindigde de kermis Woensdagavond twaalf uur in een vochtige lucht, met matig be zoek en met uitgebluste lichten. De volgende dag deden alle standhouders hun best om zo gauw mogelijk te kunnen ver trekken. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Dank zij het goede hart van de inwoners van Bergen, die door hun milde gaven het Comité weer in de gelegenheid hebben gesteld de jaarlijkse autotocht mogelijk te maken, hebben ongeveer 300 Ouden van Dagen, Woensdag 11 Juli, door goede voorberei ding en organisatie weer een genotvolle dag doorgebracht. Zij die deze tocht hebben mee gemaakt, hebben intens genoten van dit jaarlijks weerkerend fes tijn. 's Morgens acht uur was het verzamelen geblazen in het van Reenenpark, vanwaar de afrit zou plaats vinden. Met een zevental touringcars en vijf luxe auto's werd om half negen, door de voorzitter, de heer Stockman het startsein ge geven, nagewuifd door vele fa milieleden en bekenden. Voorafgegaan door een twee tal verkeersagenten leidde het parcours door de Dr. van Pelt- laan, langs Alkmaar, door de Beemster naar Purmerend. Met het oog op het lange op onthoud bij de IJ-ponten, was on derweg besloten, de route te wij zigen. Door de Wormer over Zaan dijk werd nu gereden naar de ponten bij de Hembrug, waar het hele gezelschap vervoerd kon worden met de Donaupont in de richting Amsterdam. Tijdens een gehouden controle, bleek door bijzondere omstandigheden ver zuimd te zijn, een passagier van huis te halen. Het geluk was met hem. Een zesde auto, zou iets later uit Ber gen vertrekken. Een telefoontje vanuit Amsterdam bracht red ding, zodat dit incident weer verholpen was. Te ongeveer half elf werd Ab coude bereikt, waar in hotel „de Kroon" het eerste kopje koffie gebruikt zou worden. Het hele gezelschap kon hier niet worden ondergebracht, zodat voor een zeventigtal een andere gelegen heid besproken was. De koffie was hier prima en de uitgedeel de gevulde koeken deden zich goed smaken. Na hier ruim een uur gepau zeerd te heï)ben, wat allen zicht baar goed gedaan had, werd ver der gegaan langs Oud en Nieuw- Loosdrecht, het beroemde water sportcentrum, Lage Vuurse, Maartensdijk, op Anna Hoeve te Hilversum aan, waar het twaalf uurtje gebruikt zou worden. Een zeer mooie tocht, door prachtige bossen. In de tuin van deze gelegenheid was een com plete kermis opgesteld, waar al len naar hartelust van genoten hebben. De lijsteninzameling was van dien aard geweest, dat er wel een extraatje afkon, om velen van een gratis kaartje te kunnen voorzien. Vooral de autootjes en de griezelbaan vonden gretig af trek, terwijl anderen zich verlus tigden in een heerlijk zonnetje. Te half drie moest van hier de terugtocht weer aanvaard wor den, wat voor velen veel te vlug bleek. Het tijdschema stond geen langer verblijf toe; half vijf zou in Velserend nog een uur gepau zeerd worden. Door Hilversum werd de hoofdweg weer opgezocht, om over Haarlem, Bloemendaal, Vel serend te bereiken. Om heen en terug een andere route te rijden, was dit besloten. Het was ook een zeer mooie rit, doch wel wat lang. Op de juiste tijd werd hier gearriveerd, zodat niet lang gewacht moest worden op koffie, of thee of iets anders. Ook hier moest na een uur op onthoud weer opgebroken wor den, wilde men op tijd in Duin- vermaak zijn voor het diner. De particuliere auto's moesten over de sluizen rijden, terwijl de bus sen mpt de ponten vervoerd moesten worden. Geruime tijd hebben deze tus sen Beverwijk en Castricum moe ten wachten. Het verkeer met de ponten was zeer druk op deze spitsuren. Te zeven uur werd Bergen weer bereikt, waar in Restaurant „Duinvermaakkeurig gedekte tafels gereed stonden, waar in een snel tempo, de verschillende gerechten werden opgediend. Hier kreeg de heer Stockman voor het eerst gelegenheid allen te bedanken, die hadden meege werkt deze dag te doen slagen. Allen, die op de lijsten hadden getekend, de helpsters, de beide verkeersagenten, de chauffeurs, zij die hun auto beschikbaar had den gesteld en verder allen die maar iets hadden gedaan om de ze dag tot een goed einde te brengen, ook mede namens de deelnemers, die allen volop geno ten hadden van deze mooie dag. Voorafgegaan door Bergen's Harmonie bereikte men ongeveer half negen het Van Reenenpark weer, waar door sommigen nog een rondedans gemaakt werd al vorens men naar huis gebracht werd. Het was een mooie dag ge weest, die nog lang in het geheu gen zal blijven. WEKKERS Zomerfeesten Bergen maandag 23 juli Inschrijvingen a f 2,50 per auto bureau V.V.V. Sluiting inschrijving maandag 23 juli 5 uur. BERGEN AAN ZEE Schatgraverij Wind en weder dienende zou de schatgraverij op het Bergen aan Zeese strand wel een succes zijn geworden. Maar de wind diende niet en het weer evenmin, zodat het zand vochtig was, en slechts tien van de zeven en der tig begraven flessen werden op gedolven. Toen vond het comité, dat aan de eer was voldaan. Het nam de kinderen mee, kende de vinders een prijs toe, verlootte de rest van de prijzen, onder de kinde ren, terwijl elk als troostprijs een ijslolly ontving. Zo kreeg men tenslotte nog allemaal vrolijke gezichten. De driewielerrace op 11 Juli had 65 deelnemers, die met en thousiasme hun wedstrijd verre den. De uitslag was: Winnaars jongens 6-7-8 jaar: le pr. Hugo ten Brink. 2e pr. Pieter Ubbink. Winnaressen meisjes 6-7-8 jaar: le pr. Elly van Zutphen. 2e pr. Lydia Junker. Jongens 9-10-11 jaar: "le pr. Gert Jan Grondsma. Meisjes 9-10-11 jaar: le pr. Madeion Wagenaar. Jongens 12-13 jaar: le pr. Adri Rietvink. 2e pr. Jan v. d. Velden. Meisjes 12-13 jaar: le pr. Ruth v. d. Werff. Verder werden nog uitgereikt troostprijzen en prijzen in de ver liezersronden Zo kreeg iedereen wat en was elk kind voldaan. „Tesselschade - Arbeid Adelt" Bovengenoemde vereniging houdt wederom een Bazar in Hotel Nas sau—Bergen, te Bergen aan Zee op donderdag 26 juli a.s. van 10.30- 6 uur. Het doel van de vereniging is het geven van jaarlijkse studietoe lage aan jonge meisjes, het ver schaffen van arbeid, enz. enz., ter verbetering van het lot der on - en minvermogende beschaafde Ne derlandse vrouw. De jaarlijkse Bondsstranddag van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen is dit maal vastgesteld op zaterdag 21 juli en zal worden gehouden op het strand te Bergen aan Zee in de nabijheid van het huisje van de Alkmaarse Reddingsbrigade. Op deze stranddag zal een keurploeg samengesteld uit de leden van de reddingsbrigades, die zich bezig houden met de strandbeveiliging langs de Neder landse kust, demonstreren, op welke wijze een in moeilijkheden geraakte zwemmer of bader in veiligheid gebracht kan worden. Zowel de wijze, waarop het publiek een dergelijke redding kan verrichten, als de methoden, die de reddingsbrigades toepassen, zullen getoond worden, waarbij via de microfoon een duidelijke uiteenzetting zal worden gegeven. De mogelijkheid bestaat, dat ook de Marineluchtvaartdienst haar medewerking zal verlenen, door met een Catalinavliegboot een redding te verrichten, indien ten minste de weersomstandigheden dit toelaten. De demonstraties beginnen za terdagmiddag om half vier. Het belooft een bijzondere interes sante middag te worden, waarvan degenen, die hun weekende en andere vrije dagen aan de Noord zeekust doorbrengen, ongetwijfeld veel kunnen leren. In juli geen verlichtingsavond... De traditie getrouw werd door de restauratiecommissie van de Ruïnekerk gerekend op de verlo ting met oliebollenverkoop op de laatste woensdag van juli, de ver lichtingsavond. Nu de datum hiervan dit jaar gesteld is op 1 aug., werd beslo ten om toch ook nog in juli een dergelijke verloting - met - directe- trekking te houden en hieraan te verbinden de verkoop van enke le handwerken e.d., vervaardigd door leden van de Vrijz, Herv. V rouwen vereniging Op zaterdag 21 juli zal hier voor een kraam staan op het ter rein van de Ruïnekerk tegenover het Dorpshuis en in Bergen aan Zee en zullen de verkoopsters druk in de weer zijn, om de en veloppen te verkopen ten bate van het restauratiefonds. De kans is één op vijf en uit het rijmpje in de enveloppe blijkt direct, of men een prijs (je) bij de kraam kan afhalen. De prijs per lot is een kwartje. Nu de restauratie van de Ruïnekerk zichtbaar vor dert en algemeen bewonderd wordt, twijfelen de organisatoren er niet aan dat deze actie een succes zal worden. De Pesie- wisselbeker voor zwem wedstrijden tussen de scholen is thans voor de tweede maal ge wonnen door de leerlingen der Van Reenenschool. V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen 9.30 uur duinwandeling onder deskundige leiding. Vertrek: Klimweg te Schoorl. Elke maandagavond 8 uur: BRIDGEN voor de gasten in „de Roode Leeuw" 23 juli: Openluchtuitvoering van Gymn. Ver. „Olympia" op het terrein aan de Burg. Peecklaan (hoek Omloop). 24 juli: Puzzle - wandeltocht. Start's avonds 7.30 uur. Hotel „de Roode Leeuw". V.V.V. Groet Camperduin 22 juliStrandfeest voor kinderen, 's middags 1.30 uur te Camper duin aan Zee. Elke woensdagmiddag 2 uur duinwandeling onder deskundige leiding, vertrek Kerkbrink te Groet Elke zaterdag-, zondag-, en woens dagavond, verlichting Kerkje te Groet. Bergen aan Zee, PAAL 33 (voor kinderen) 21 juli: Marionettentheater in 't Parnassiapark. 25 juliSchatgraverij aan 't strand. M. VELDMAN K.C.B. Zaterdag 7 juli opende de burgemeester van Bergen Dr. W. Huygens de tentoonstelling van werken van Jan Sluyters en van de werken van diens schoon zoon Jacob Kuyper. Jan Sluyters was af-, zijn schoonzoon daar. entegen aanwezig. Het prachtige werk van Jan Sluyters spreekt tot iedere lief hebber van de schilderkunst, maar ook het werk van zijn schoonzoon Kuyper spreekt een taal voor zichzelf, die het duide lijk maakt, dat ook hier een ras- artist aan het werk is. Voor ve len zal dit een goede gelegen heid blijken om met werk uit een geheel andere sfeer dan men ge wend is, kennis te maken een kennismaking die belangwekkend zal blijken. T. EN O. Het julinummer van het T. en O. verenigingsnieuws heeft we der een belangrijke inhoud. Naast het Dorpshuiswerk van mevrouw Sax is er het nieuws van de Culturele commissie, een gedicht van Jan Timmer, „Tra gedie" getiteld en een uitvoerige mededeling over de uitbreiding van Tuindorp. Wij citeren: Wanneer de uit breiding voltooid is, zal Tuin dorp 24 flinke een-gezinswonin gen rijker zijn, en wel 5 aan de Van Bladerenweg, 6 aan de Ko- gendijk, 11 aan de Tuindorpweg en 2 aan de Foeke Kamstraweg. De eerste 11 woningen werden reeds 15 juli vrij gegeven, een week later volgden er nog 5, ter wijl de percelen aan de Kogen- dijk en Foeke Kamstraweg on geveer 20 augustus voor de ge lukkige oew u.jlc.. i zunen worden opengesteld. Om het bedrag dat de heer Maijs voor het Kinderreisje bij een bracht aan te vullen, zal een verloting worden gehouden. KOEDIJKER VLOTBRUG. De Koedijker vlotbrug die reeds enige tijd buiten gebruik was, zal dat nog wel wat langer blijven. Een Duits schip heeft in juni een der opritten aangevaren en danig geramd en 't zal zeker nog enige weken duren voordat alles weder in orde is. Wielrij ders en voetgangers kunnen van 6 tot 22 uur gebruik maken van een pontje of van een bootje dat de verbinding met Koedijk on derhoudt. Auto's dienen, om in Koedijk te komen, gebruik te ma ken van de weg over Alkmaar of Schoorldam. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekttod DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. START VAN 19 UUR AF Ingezonden mededeling Huidiuiverheid Huid ge zo ndhe id Puistjes verdrogen door Purol-poeder Programmawijziging voorbehouden, zie ook aanplakborden. GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet BERGEN 22 juli Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 22 juli Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1