Wordt 't Kruideniersbedrijf een slok-op? ROSITA 1 DUTCH SWING IILLGGË i „HANS WORST EI IJERRIT GRAPJAS" 1 JOHNNY J0RDAAN J GERRITSEN Openbare U.L.0. school Bergen (Nh) V.V.V. OPENLUCHTTHEATER-PERGEN j Berger Luchtpost JOHNNY J0RDAAN in het Openluchttheater!! AGENDA: Muziekwcck in Bergen GESLAAGD URSEM MARIONETTENTHEATER De straatverlichting Bergen aan Zee VRIJDAG 27 JULI 1956 33c JAARGANG No. 30 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoort, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Sedert de Commissie Vesti ging Kruideniersbedrijf in juli 1955 een ontwerp voor een nieuw vestigingsbesluit in deze branche heeft ingediend, waarin wordt voorgesteld het assortiment van waren belangrijk uit te breiden, is van diverse zijden kritiek uit geoefend op deze brancheverva ging- De secretaris dezer commissie, de heer van Keulen, heeft nu een brochure in 't licht gezonden, waarin hij stelling neemt tegen de geopperde bezwaren. De titel dezer brochure luidt: ,,De zee in een theekopje?" Aan het slot van zijn uiteenzetting komt de schrij- M. VELDMAN ver echter tot de conclusie, dat de kruideniers niet de zee in een theekopje wensen, maar wel ,,een volle kop"-thee namelijk, en geen zeewater. Het verouderde Vesti gingsbesluit Kruideniersbedrijf van 1939 is nimmer gewijzigd en aangepast aan de sindsdien be langrijk gewijzigde omstandighe den. Wel is van de zijde van meer specialistische bedrijven de bran che vervaagd. De kruideniers daarentegen voeren nog steeds een assortiment, zoals zij dat al tijd hebben gevoerd. Dat dit as sortiment aan veranderingen en eventueel aan uitbreiding onder hevig is, laat zich begrijpen. De tijden veranderen. Nieuwe pro ducten komen op de markt en an dere verdwijnen. De economische situatie heeft zich gewijzigd en de koopgewoonten van de huis vrouw eveneens. Om tegemoet te komen aan de tijdnood, waarin talrijke werkende huisvrouwen zijn komen te verkeren, willen de kruideniers het Amerikaanse systeem van de „non-stop shop" (de winkel zonder tijdverlies) in voeren. Het streven der kruideniers is allereerst gericht op het volledig herstel van het in de loop der ja ren door vele inbreuken geschon den geparallelliseerde kruide niersassortiment en verder op de gezonde ontwikkeling dier paral- lellificatie door een natuurlijke uitbreiding van dit assortiment in het belang van de handel en van de consument. Nu de Vestigings wet Bedrijven van 1954 gewijzigd wordt, dienen de branche-om- schrijvingen op de tegenwoordi ge ontwikkeling te zijn afgestemd. In zijn brochure waarschuwt de schrijver tegen de verstarrings elementen die in de vestigings- politiek zijn binnengeslopen. Om deze te verwijderen zou in plaats van het oude artikel 1 van het HORLOGES Vestigingsbesluit Kruideniersbe drijf een nieuw artikel 1 dienen te komen, waarin het assortiment van waren van de kruidenier wordt uitgebreid tot 23 groepen, waaronder brood, houdbaar ban ket, verpakte melk en melkpro ducten, verpakt vlees, tabak en tabaksartikelen, huishoudelijke plastics en weckglazen, spiritus en petroleum, wild en gevogelte enz. Daarnaast zouden de kruide niers, indien zij daartoe bevoegd zijn op grond van een aanvullend examen, en ten minste 12 van de 23 groepen (d.i. dus de helft plus één) van waren verkopen, in de gelegenheid moeten worden ge steld verpakte genees- en ver- bandartikelen, zacht fruit, groen ten en aardappelen, niet houd baar banket, parfumerieën en cosmetische artikelen te verko pen. Omdat de kruidenier moeilijk met individuele eisen van de klant rekening kan houden door de ver koop van verpakte levens- en ge notmiddelen, blijft er voor de specialistische bedrijven als sla gers, groentehandelaren enz. vol doende gelegenheid een rendabel bedrijf in stand te houden. Dit althans is de mening van de krui deniers. Aangezien de klant echter ko ning is, zal het van hem afhan gen, hoe het kruideniersbedrijf zich in de toekomst zal ontwikke len. De kruideniers wénsen alleen ruim baan, indien die ontwikke ling zich beweegt in de richting, die zij zich indenken, en dat is thans niet mogelijk door de be perkende maatregelen, die door andere branches in hun vesti- gingsbesluiten zijn getroffen. Het voorstel van de Commissie Ves tigingsbesluit Kruideniersbedrijf is op het ogenblik in studie bij de Commissie voor Adviezen Vesti gingsregelingen uit de Sociaal Economische Raad. In het pand aan de Prinsesse- laan 20 vlak bij de hoek van de Stationstraat is de Amusements zaal ..Rosita" gevestigd. De ruim te waar de nieuwste Amerikaanse speelautomaten staan werd te klein en kort geleden is er een nieuw zaaltje bijgetrokken, waar deze week nog de nieuwe muziek automaten zullen komen. Had vroeger de amusements zaal wel iets weg van een gok- zaaltje waar menigeen, belust op geldelijke winst, vaak maar al te veel kwartjes spendeerde, tegen woordig is dit gok-karakter er ge heel af. Die nieuwe speelautoma ten, meestal met een dubbeltje in werking te stellen, zijn behendig heidsspelen en worden om het spel zelf bespeeld. Geldprijzen zijn uitgesloten. De behendige speler, die voor een prijs in aanmerking komt, krijgt een waardebon, waarop hij een prijsje mag uitzoeken. Het geheel is even spannend en onschuldig als het thuis sjoelbakken om een reep chocolade. Men ziet bij slecht weer dan ook vaak hele families om een speelautomaat heen staan, en vol spanning de verrichtingen van de speler vol gen om daarna in de milkbar van ijs, limonade, prima koffie enz. te genieten. Na de dood van zijn vrouw, met wie hij 19 jaar getrouwd is geweest, staat Tom Boornberger alleen voor de taak zijn zaak in electrische artikelen en radio s te drijven. Zijn schoonzuster Bep, die na de begrafenis in huis blijft, wil met hem trouwen om zodoende de zaak te kunnen beheren, maar Tom bedankt. Na veel moeilijkheden verdwijnt Bep. Aanvankelijk gaat het goed, dank zij ook de hulp van het nieuwe winkelmeisje Ans de Leeuw. Maar naar enkele maanden komt er een concurrent aan de overkant. En dan wordt het vechten. Tom wint het, via verschillende wegen. Hij wordt zelfs beheerder over de zaak van zijn concurrent. Hij wordt nog veel meer, maar niet de man van Ans, die aanvankelijk haar jawoord heeft gegeven. Vele moeilijkheden staan Tom nog in de weg, maar hij overwint ze allemaal. En als hij de handen van zijn zoon Herman legt in die van zijn winkeljuffrouw Ans de Leeuw, is er ook geluk voor hem. Hoe dit alles in zijn werk gaat, zult U kunnen lezen in ons nieuwe feuilleton, TOM'S TWEEDE HUWELIJK waarin de schrijver Henk van Heeswijk op boeiende wijze vertelt over het gezin Boornberger, dat ook zijn deel krijgt van 's levens ups and downs, zoa's u en ieder mens. Het is het verhaal van gewone mensen die allemaal proberen vooruit te komen in de wereld. En waaruit zal blijken, dat de doorzetter het altijd wint. Ondanks barricades en afgronden. U zult in de komende weken ongetwijfeld sympathie ki-ijgen voor Tom, Ans, Greet en zuster de Vries, en misschien iets minder voor de andere in dit verhaal voorkomende figuren. Maar u zult zeker reikhalzend uitzien naar ieder nieuw vervolg. DE REDAKTIE Van deze school deden 23 leerlingen hun eidexamen en slaag den er 21. Hierbij kregen 11 hun Middenstandsdiploma. Een enkele kon dit niet behalen: de rest deden examen voor Wiskunde. Nu straks in begin augustus het typdiploma en vele leeringen bezitten aan het eind van hun schooltijd dan de te behalen 3 diploma's. Voor het M.U.L.O. diploma slaagden de volgende leerlingen: Lida Alderlieste, Leo Terberg, Ineke Bremer, Dick Brouwer, Rita van Dalen, Henny Dibbets, Tom Dubbelman, Willy van Haneghem, Eric Hartman Kok, Tom Heyblom, Froukje Hulshoff, Daisy Hunneman, Jopie van de Klift, Jenny van Lente, Thea Mink, Peter Mulder, Theo Raat, Corrie Roozendaal, Hennie Schin kel, Truus Sieswerda, Han Ver meulen, Voor de le klasse der R.H.B.S. slaagdenKees Daalder, Hans Peeters, Peter Voorthuis en Piet de Vries. Tot de 2e klasse dezer school werden toegelaten: Wim de Boer en Eric Wiegers. Voor de U.T.S. te Alkmaar slaagden: Dirk Brouwer, Tom Dubbelman en Han Vermeulen. Een Ion voor een ton Ten bate van het Nationaal Rheu- mafonds wordt van 23-29 juli in het westen van het land een grabbelton actie gevoerd. Badgasten en Ber- genaren beproeft uw geluk In deze welgevulde grabbeltonnen, die in Bergen en Bergen aan Zee staan ligt een hele bazar aan prijzen. Nieten zijn er niet bij. De grootste prijs in de gemeente Bergen is een helicoptervlucht van een kwartier voor twee personen en dat voor één of meer kwartjes. De U.V.V. heeft haar trouwe helpsters op vijf plaatsen bij de gelukstonnen staan. Waagt uw kans. Help ons van de duizenden verrassingen af en steunt zo het mooie werk van het Nationaal- Rheumafonds. Uit een van de grabbeltonnen voor het Nationaal Rheumafonds werd door een jongen uit Bergen een helicoptervlucht getrokken. De geluksvogel kan nu met zijn moeder een vlucht van een kwartier in een helicopter maken. 1 RADIO en TELEVISIE SHOW - AVOND m.m. v. 1 FRANS VROOLIJK - JAN TROMP RIVERS TRIO e.v.a. Ik vindt 't hartstikke machtig Onder het uiten van deze waarderende woorden holde woensdagmiddag 18 juli een tien jarige jongen na de pauze van het Amsterdamse Jeugdcircus naar zijn plaats in het openlucht theater terug. De kinderen heb ben deze middag genoten en mis schien wel het meest van de num mers waarin zij zelf mee mochten doen. Oom Charles staande op een grote bal allerlei kunsten te zien uithalen is ^machtig mooi, maar zelf mogen proberen met zijn hulp op die bal te lopen is nog veel fijner. Zo waren zij ook vol be wondering voor de acrobatische toeren van de hofdames van de Maharadja en de tovenaar, maar de wedstrijd Holland.België, dat was je ware! De jonge toeschou wers, verdeeld in Hollandse kaaskoppen en Belgische pintjes drinkers schreeuwden zich de keel uit de kaken om hun be schuit-etende landgenoten aan te zetten. Dank zij dit aanmoedigen de gehuil won het Hollandse drie tal de beschuit-wedstrijd met 2—1 van de Belgen, en ging iedereen voldaan naar huis. Openluchtconcert in Tuindorp Dinsdagavond 17 juli gaf Ber gens Mannenkoor en het Brand weerkoor onder leiding van de dirigent, de heer Bram Keereweer en met medewerking van de da mes G. van Dijk en B. Kraakman een openluchtconcert op het pleintje van de Kogendijk. Het weer was de zangers op deze avond goed gezind en zuiver klonken de stemmen in de koele avondlucht. Qua concert was het een ge slaagde avond en de toehoorde-rs hebben volop van het gebodene genoten. De jeugd was in grote getale aanwezig en luisterde over het algemeen met aandacht. Het doorgaand verkeer echter werkte als sterk storende factor. Bij het invallen van de duister nis werd het pleintje door schijn werpers verlicht, terwijl de bewo ners van de Kogendijk no. 50, 52, 54, 56, die op eigen initiatief hun voortuintjes tot één aardig geheel hebben omgewerkt, op deze avond deze tuin bij wijze van ver rassing voor de bezoekers van het concert, met vierhonderd vet potjes hadden geïllumineerd. Bij de duivenvlucht vanaf St. Etienne (Fr.) over een afstand van 805 k.m,, is de duif van de heer Duinmijer kampioen van Noord en Zuidholland geworden. De dui ven werden om 6 uur gelost. De genoemde duif kwam binnen op dezelfde dag om 19.11.10 uur. Hij vloog de lange afstand met een gemiddelde snelheid van 60 k.m. per uur. De heer Duinmijer heeft hiermede voor de eerste maal een beker gewonnen. De andere duiven van dezelfde vlucht kwamen pas de volgende dag binnen. De beroemde Jordaanzanger JOHNNY JORDAAN, van wie meer dan 800.000 gramofoonpla- ten zijn verkocht en die een Eu- ropeesche vermaardheid geniet, komt met zijn uitgebreid gezel schap naar Bergen vrijdagavond 3 augustus a.s., aanvang KWART VOOR ACHT om een grote show te presenteren, waarin hij zelf het leeuwenaandeel zal hebben. Hij zal dan n.l. al zijn radio- en gramofoonsuccessen ten gehore brengen. Het volledige gezelschap be staat uit Johnny Jordaan zelve, de op het ogenblik zeer populaire conferencier Frans Vrolijk, de charmante radio- en televisie-ve dette Corry Brokken, het Rivers Trio, de akkordeon-virtuoze Willy Ré, Rif Geraldo, de kunstfluiter Jan Tromp, Joop Reynolds en vele anderen. Wegens het overvolle program ma zal de voorstelling om KWART VOOR ACHT aan vangen □□□onndDDnooanDOEiD Matthicu Wiegman gehuwd Op Woensdag 18 juli j.l. werd te Thorn (L) het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen de alom bekende 70-jarige kunstschilder Matthieu Wiegman en de 54-jarige me vrouw Johanna Nieuwenhuis-Kok uit Bergen. Het echtpaar Wiegman blijft in Bergen wonen. GESLAAGD Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het pro- paedeutisch examen, scheikundig ingenieur, de heer H. Keijzer uit Bergen. In de nieuwe zaal van de Zwarte Schuur van 't Oude Hof wordt van maandag 16 t/m woensdag 25 juli elke avond een concert gege ven uitvoerenden zijnHub. Dist- Ier en Chris Dekker op Viola d' amore; Gisela Distler-Brendel, cembaloElisabeth Schlemilch, sopraan Nelly Brandenburg, fluit: Wilfried Böttcher, cello en viola da gamba. Het programma be vat o.m. werken van Mozart, Bach, Italiaanse en Franse muziek, instru mentale en vocale kamermuziek en volksliederen. Voor het einddiploma afd. Weg en Waterbouwkunde slaagde aan de M.T.S. te Haarlem, de heer D. Beers. Dame-s Een Permanent bij ons geschiedt onder volle garantie. KAPSALON V.V.V. Schoorl A.s. dinsdag GEEN Duinwande ling, wegens vakantie der leiding. Elke maandagavond 8 uur: BRIDGEN voor de gasten in ,,de Roode Leeuw" 1 aug.Kinder- en Volksspelen, Burg. Peecklaan, 's avonds 7.30uur 2 aug.Puzzle - wandeltocht. Start: 's avonds 7.30 uur, „de Rustende Jager", Schoorl. V.V.V. Groet Camperduin Elke woensdagmiddag 2 uur duinwandeling onder deskundige leiding, vertrek Kerkbrink te Groet Elke zaterdag-, zondag-, en woens dagavond, verlichting Kerkje te Groet. GESLAAGD Voor het examen candidaat-no- taris 2e ged. slaagde de heer W. Finkensieper alhier. Zaterdagmiddag 21 juli trad in het Parnassiapark te Bergen aan Zee het marionettentheater van Hetty Last op voor een Kinder schaar die het gespeelde met aan dacht volgde, zonder echter bij het spel betrokken te worden. En dat is hetgeen voor kinderen 't voornaamste deel van de vreugde uitmaakt, meedoen en mee te zeggen hebben. Zo bereikte de vreugde niet haar toppunt, zoals anders wél het geval is. Na de oorlog heeft de straat verlichting te Bergen aan Zee steeds te wensen overgelaten. In feite was zij onvoldoende. Wel was er door het gemeentelijk electrisch bedrijf op enkele plaat sen een voorlopige verlichting aangebracht, doch een definitieve straatverlichting bleef tot nog toe uit. In 't begin dezer week is de straatverlichting echter gereed gekomen. Een deel heeft reeds gebrand en de bewoners zijn vol enthousiasme over het resultaat. Het gemeentebestuur van Bergen heeft lang moeten laten onderzoe ken öm zowel een juiste wijze van verlichting te vinden als wel om deze te doen aanpassen aan de juiste sfeer van de badplaats zel ve. Na diverse proefnemingen met een paddestoelmodel, dat te weinig licht gaf, is een lantaarn uitgezocht, die een speciaal licht effect geeft en geheel aanpast aan het karakter van de badplaats. Voorheen telde men slechts zes en dertig lantaarns, terwijl er thans drie en tachtig zijn ge plaatst. Hiervan zijn er negentien hoge lantaarns met T.L. verlich ting van 40 Watt. en vier en zes tig lampen van 32 Watt. Deze laatste zijn van kleinere afmetin gen. De hoge lampen bezitten een metalen kap, terwijl de kleinere geheel uit glas bestaan. Op deze wijze is een goede lichtversprei ding verzekerd, die een sieraad is voor de badplaats. ZONDAGSDIENST ARTSEN tteektkd „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet j]liiniiiniiMiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii% ZONDAG 29 JULI 8.15 uur slechts één enkel optreden van H Entreé f 1.50. Voorverkoop bureau V.V.V. 1 WOENSDAG 1 AUG. 2.30 uur, kindervoorstelling door het Amsterdams Kindertoneel o. 1. v. Paul Ostra, entreé kinderen f 0.50,- volwass. f 0.75. S VRIJDAG 3 AUGUSTUS, 7.45 uur. Entreé f 2.00 en f 2.50 voorverkoop bureau V.V.V. %iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Telefoon 2104 Hoek Breelaan - Oldenburglaan Programmawijziging voorbehouden, zie ook aanplakborden. BERGEN 29 juli Dr. LUGTEN. Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 29 juli Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1