99 ff „de Jlo&de JUmw" I SLIJTERIJ H. DOLSTRA Raadsvergadering Bergen 50 jaar B jaar Dergen aan tee FEEST IN BERGEN GERRITSEN OPENLUCHTTHEATER DIT KAN NIET IEDEREEN WETEN!!! DAT WEET IEDEREEN!! I Gymnastiekver. ,Be Quick' Schatgraverij Propagandatocht „Veilig Verkeer" AGENDA: De storm in Bergen ww irvwwwww VRIJDAGp AUG. 1956 33c JAARGANG No. 31 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Kgmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In de 50 jaar die achter ons liggen is er veel veranderd in Bergen. In 1906 was Bergen nog niet ontdekt en de kust nog niet ont sloten. Bergen was toen alleen nog maar een lieflijk dorpje ach ter de duinen, met een eeuwen lange traditie achter zich van landheren, die het bestuur over de Heerlijkheid vanaf de vroege Middeleeuwen hadden uitge oefend. Van een ontwikkeling van Bergen tot 1900 kan nauwelijks gesproken worden. Van de Mid deleeuwen tot 1900 groeide de gemeente slechts met enkele hon derden inwoners. De groei is gekomen toen bouwterreinen te koop kwamen en Bergen aan Zee gesticht werd, hetgeen parallel liep met de ook in die tijd beginnende belangstel ling voor het buitenleven en va- cantiebesteding aan de zeekust. Na 1900 is de bevolking van Bergen met duizenden omhoog gesprongen wie zou niet in dit lustoord willen wonen? Vele Alkmaarders vestigden zich in Bergen en met hen ont wikkelde zich de middenstand. En toen eenmaal deze evolutie was ingetreden „was er geen hou den meer aan". Het gemeentebestuur kon met volle medewerking van de familie Van Reenen voorkomen, dat de nog resterende bossen tot bouw terrein werden bestemd. In twee étappe's gingen de bossen over in eigendom van de gemeente, wier bestuur hen tot natuurge bied heeft bestemd. Inmiddels zijn alle bouwterreinen, die bij de vaststelling van het uitbreidings plan in 1937 in de bossen als zo danig aangewezen werden, ver kocht en bebouwd behoudens enkele zeer belangrijke stukken, die in 1937 als bouwterrein be stemd werden, doch die de ge meente in 1952 gekocht heeft en weer tot bosgebied bestemde. (Vinkenbos, Vinkenkrocht, Maesdammerhof, het oude Hof, Muziektuin en Kranenburgh Het oude Bergen is nu vol ge bouwd en we mogen dankbaar zijn dat de bossen gespaard kon den worden. De nieuwbouw wordt nu geleid naar het Oosten, waar binnen enkele jaren ook aan lommerrijke wegen de woonhuizen zullen lig gen. De ontsluiting van Noordhol- land-boven-het-IJ door de Vel- sertunnels en de groeiende indus triegebieden van Beverwijk zullen helaas ook Bergen niet onberoerd laten. Het door het Provinciaal Bestuur ter hand genomen UURWERKEN „streekplan" voor Nd. Kenne- merland zal ook Bergen als be langrijke woon- en forensenge meente aanmerken en als re creatiegebied. En in dit totaalbeeld moet- men ook Bergen aan Zee vatten. Ook Bergen aan Zee zal in de toe komst komen te liggen in het „ontsloten" gebied van Noord holland. Bergen zal drukker wor den bezocht door logeergasten, maar ook door „dagjesmensen", die onbelemmerd door de tunnels en over de grote nieuwe wegen die reeds gemaakt worden, toe kunnen stromen. Ook de grondeigenaar van Bergen aan Zee -de N.V. Bouw en Exploitatie Mij. „Ber gen aan Zee" acht de tijd rijp nieuwe bouwterreinen te Bergen aan Zee te ontsluiten. Voor het duingebied ten Zuiden van Ber gen aan Zee zal op voorstel der N.V. weldra een nieuw uitbrei dingsplan bij het gemeentebestuur in behandeling worden genomen. De directie dezer N.V. blijkt voldoende vertrouwen te hebben in de schoonheid van Bergen. Ook het gemeentebestuur meent dat, dank zij de schoonheid en de uitgestrektheid van de Ber gense natuurgebieden de aantrek kelijkheid van Bergen en Bergen aan Zee als woonoord en als lo- geerbadplaats niet te loor zal gaan ondanks de niet te stui ten te verwachten toename van het dagbezoek. Bergen en Bergen aan Zee vor men een twee-eenheid zonder weerga. Waar ter wereld vindt men zulk een combinatie van een intens gezellig dorp, omgeven door een schitterende natuur, met een frisse badplaats aan de zee kust? Zij liggen op zulk een on derlinge afstand van elkaar dat het ritje door de fraaie bossen en duinen juist aangenaam doet zijn. Deze gunstige inrichting dan ken wij aan het inzicht en initia tief van de voormalige groot grondbezitters van Bergen, het burgemeesterspaar, de Heer en Mevrouw Van Reenen-Völter. De gemeentenaren van Bergen en het recreatiezoekend publiek zijn voor dit initiatief grote dank verschuldigd aan dit echtpaar dat Bergen aan Zee stichtte en tot ontwikkeling bracht. Zonder Bergen aan Zee had Bergen nim mer de ontwikkeling kunnen doormaken, welke wij na 50 jaren kunnen constateren. Terecht zien wij met een zeke re zorg de toekomstige ontwikke ling tegemoet want „groter" en de. De bussen en auto's uit Ber gen moeten een vlotte verbinding heen en weer naar zee krijgen en de wagens uit het achterland kun nen, zolang hun aantal niet te overstelpend wordt, over deze weg mee rijden. Als de weg door het dorp ten gevolge van een overstelpend verkeer uit het achterland te druk zou gaan worden, zal de 2e weg gemaakt moeten worden: de weg over de Nesdijk naar de Frans man. Deze rondweg is op een ander beginsel gebaseerd, n.l. dat Ber gen aan Zee een badplaats voor het achterland is. Deze weg brengt geen contact tussen het dorp en de kust, doch tussen het achterland en de kust. De rond weg is gegrond op de verkeers- eisen die het massadagbezoek stelt. Wellicht zal de ontsluiting van de kop van Noordholland ook Bergen in haar maalstroom mee sleuren en zullen in de toekomst beide wegen nodig zijn maar voor alles moet in de interne be hoefte van Bergen voorzien wor den en dat is de goede verbinding tussen het dorp en de kust. Slechts daarmee kan gepoogd worden het oude karakter van Bergen aan Zee te bewaren: een „badplaats van Bergen" -voor de logeergasten van Bergen. Zou men alleen de rondweg maken dan treft men een voor ziening, die er speciaal voor dient om van Bergen aan Zee een massabadplaats voor het achter land te maken - „een tweede Zandvoort", zeggen sommigen in Bergen aan Zee en richt men zich op het achterland. Men kan beter zoveel mogelijk „Bergen" blijven! Alleen door intern een zo goed Waarheen op Woensdag 8 augustus? naar TE SCHOORL De Schermer Dansers treden op in Oud-Westfriese Klederdracht AANVANG 8 UUR VRIJ ENTREE „drukker" worden van een ge meente brengt bezwaren met zich. Maar het is hiermede als met een boom: het kleine zaadje doet een boom groeien die, tenzij men hem voortijdig velt, niet stopt met groeien en vooral niet als het zaadje gezond was en in vrucht bare bodem werd gelegd zo is het met Bergen en Bergen a. Zee! Wij zullen die groei moeten accepteren; er zijn geen midde len haar tegen te houden. Doch er moet naar gestreefd worden de ontwikkeling in goede banen te leiden en de badplaats Bergen gezond te houden onder an dere omstandigheden dan in de voorliggende 50 jaren. Voor alles is hiervoor nodig dat er intern een vlotte verbin ding voor de busdienst en de auto's tussen het dorp en de kust blijft gehandhaafd. Het dorp Ber gen en Bergen aan Zee moeten de „eenheid zonder weerga" blij ven. Zoals vroeger de tramver binding dorp en kust verbond, zo moet nu de bus functioneren. De stichters van Bergen aan Zee zagen Bergen aan Zee voor al als de kustplaats voor het dorp Bergen. Het gemeentebestuur wil deze gedachte zoveel mogelijk hand haven. Hierop berust dan ook het plan van de weg over de tram baan tot aan de Fransman. De tramverbinding was ook op dit beginsel gebaseerd, n.l. dóór het dorp naar zee en het publiek uit het achterland kon tegelijk mee vervoerd worden. Voor de nieuwe vormen van verkeer, de auto en de autobus geldt hetzelf- mogelijke conceptie te scheppen voor onze gemeente kunnen wij met enige kans op succes Bergen als lieflijk woon- en recreatie oord behouden. Voor die goede conceptie zijn nodig: behoud van ons natuurschoon, modernisering van onze logiesaccomodatie, goe de interne verbindingswegen, het aanbieden van attracties die niet aantrekkelijk zijn voor „de mas sa", maar speciaal voor logeer gasten (vooral cultureel hoog staande attracties en weren van een „kermissfeerzoals men in de massabadplaatsen aantreft) en ookhet maken van een in tensieve propaganda voor „Ber gen" als logeerbadplaats. Als alle Bergenaren eens de handen ineen sloegen en het ge zamenlijk belang van Bergen èn M. VELDMAN Bergen aan Zee voor ogen hiel den dan zal het misschien geluk ken onder de totaal andere om standigheden dan van 50 jaar ge leden een logeerbadplaats te blij ven in de „Bergense sfeer". Laten wij ons Bergen aan Zee in die sfeer een goede toekomst toewensen en dankbaar en ver heugd zijn dat Bergen aan Zee bestaat. Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. Woensdag 8 augustus om 8.15 uur zal de toneelgroep „Het Masker" in het openluchttheater een opvoering geven van het blijspel „De Barbier van Se villa" door B.A. de Beaumarchais. Het bestuur van het openlucht theater stelt voor deze avond een aantal kaarten beschikbaar aan de leden der V.V.V. Bergen. Tegen overlegging van de con tributie-kaart 1956 kunnen de leden twee kaarten ontvangen met een reductie van 50 °/0 per per kaart. De verkoop begint op zaterdag 4 augustus bureau V.V.V. Breelaan 4. RUINELAAN 2 - TELEFOON 2760 - BERGEN 1 Ook JE adres voor inmaak - brandewijn en diverse jenevers De raadsvergadering op 24 juli, welke door de voorzitter om half acht werd geopend, duurde wei nig meer dan een half uur. De agenda bevatte slechts drie pun ten, alle van financiële aard. Daar was, om te beginnen, het voorstel van B. en W. tot het aangaan ener geldlening van 100.000,— ingaande 1 augustus 1956, met een looptijd van 30 jaar, tegen een rente van 4l/s%, bedoeld om dit bedrag te beste den in kapitaalswerken. Voorts een voorstel tot het verstrekken ener geldlening aan het bestuur der Berger Schoolvereniging tot een bedrag van 60.000,— met een looptijd van veertig jaar, te gen een rente van 4 34 De heer Broersma merkte op, dat het verstrekken van geld aan de Berger Schoolvereniging niet vooruitloopt op onze bereidheid, ook voor de bouw geld te lenen. Mr. Sluis wees er op dat de ge meente 100.000,'gaat lenen om 60.000 er van aan het schoolbestuur der Berger School vereniging te lenen. Wij zijn geen leenbank en men dient er op te letten dat dit geen normale regel gaat worden. De burgemeester was het met Mr. Sluis eens, doch dit was z.i. een bijzonder geval, daar de Schoolvereniging geen grond kan kopen van de gemeente. Daarbij heerst er momenteel een schaar ste, waardoor het schoolbestuur niet in staat is gelden te krijgen tegen een rentevoet van 4J4%> waarboven het niet mag uitgaan. De heer Ellis vreesde dat men hiermede een precedent zou scheppen jegens andere bijzon dere scholen die eveneens om geld zouden aankloppen. De voorzitter merkte op dat •?hen wel moest helpen. Er zou den zich geen moeilijkheden heb ben voorgedaan als de geldmarkt ruimer was. Mr. Sluis gaf als zijn mening te kennen dat deze lening als een uitzondering beschouwd moet worden, wat door de voorzitter werd beaamd, waarna ook dit tweede voorstel .evenals het eer ste werd aangenomen met alge mene stemmen. Het derde voorstel nl. het aan gaan ener geldlening van 500.000,— tegen een rente van 4)4% met een looptijd van veer tig jaren, ontlokte aan de heer Ellis de opmerking dat deze rentevoet hoger is dan men de laatste jaren gewoon was, doch de burgemeester antwoordde dat de rentevoet stijgende is, terwijl men deze som nog juist voor deze rente kon lenen. Ook deze lening werd met algemene stemmen goedgekeurd. „Wij zijn allen ja knikkers" merkte de heer De Beurs op toen hij zijn toestem ming gaf. Verder las de burgemeester een brief voor van de heer N. Bos, die daarin meedeelde, dat zakelijke redenen hem noopten ontslag te nemen als raadslid. Niets meer aan de orde zijnde, werd de rondvraag niet gehou den, en de vergadering door de voorzitter gesloten. Door het ontslag nemen van de heer Bos verliest de raad een scherpzinnige specialist in finan ciële aangelegenheden, die men node missen zal. De heer Bos zocht nimmer zijn heil in lange redevoeringen of rhetorisch ge schal, maar in zijn treffende, kor te zinnetjes dikwerf was één enkele vraag voldoende wist hij op de gebreken en gevaren van menig voorstel te wijzen, zon der dat bleek dat een zijner mede leden daaraan had gedacht. Als opvolger van de heer Bos komt in aanmerking de heer J. de Koning, Voert 6, alhier. Deze heer heeft verzocht zijn beslissing in beraad te mogen houden. In geval van bedanken komt dan de heer N. Stam, Oude Bergerweg in aanmerking en als deze heer eveneens mocht bedanken, zal de heer F. L. Driessen worden be noemd. In sommige kringen heerst nl. de mening, dat de beide vo rengenoemde heren zullen bedan ken om aan de heer Driessen de gelegenheid te geven zijn rentree in de raad te maken. Het bestuur van de Gymnas- tiekveren. „Be Quick", deelt U hierbij mede dat de gymnastiek lessen op maandag 13 augustus worden hervat. Hier volgen de lesuren: Maandag: 5-6 uur kleuters; 6-7 uur meisjes, 6-9 jaar7-8 uur meisjes, 9-12 jaar; 8-9 uur dames; 9-10 uur dames senioren. Vrijdag: 5-6 meisjes, 6-9 jaar; 6-7 jongens, 6-9 jaar; 7-8 jongens 9-12 jaar; 8-9 dames; 9-10 heren. Het Bestuur. Begunstigd door de zonneschijn namen ongeveer 300 kinderen aan de schatgraverij op het strand te Bergen aan Zee deel. En ijverig dat er gegraven werd! Het was een lust om te zien. In totaal werden 23 troostprijzen opge graven al bleef een hoofdprijs in 't zand achter. De prijswinnaars waren: Hoofdprijs; 1 Wout van Aardenne, 2 Niels van Wettum, 3 Hajo van der Werff, 4 Elsje van Hulstein, 5 Magnus Grandien, 6 Antje Scheermeier, 7 Gustav Grandien, 8 Addie Wals, 9 Adri Hoogendoorn, 10 Jeanne van Hunnink, 11 Frank Potter. Om niemand teleur te stellen werd aan elk kind tenslotte een ijslolly uitgereikt; zodat allen ver genoegd naar huis gingen. In het kader van de vacantie- actie „ook in vacantietijd verkeers veiligheid", die momenteel door het Verbond voor Veilig Verkeer, zijn afdelingen en consuls wordt gevoerd zal a.s. zaterdag een grote veilig verkeerspropagandatocht door Noordholland worden ge houden. Aan deze tocht wordt door on geveer 50 bedrijfs- en personen auto's deelgenomen, waaronder ook de propagandawagens van het Verbond voor Veilig Verkeer. Deze propagandatocht zal o a. ook over Bergen en Egmond leiden en wel resp. 12.30 en 13.30 uur. □□□□□□□□□□□□□□□□□oaaaDDD V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen 9.30 uur duinwandeling onder deskundige leiding. Vertrek: Klim weg te Schoorl. Elke maandagavond 8 uur: BRIDGEN voor de gasten in „de Roode Leeuw" 8 aug.Verlichtingsavond en lam pionoptocht met muziek, 8.30 uur te Schoorl. 9 aug.Verlichtingsavond en Bra derie in de kom van het dorp te Schoorl. V.V.V. Groet Camperduin Elke woensdagmiddag 2 uur duinwandeling onder deskundige leiding, vertrek Kerkbrink te Groet Elke zaterdag-, zondag dagavond, verlichting Groet. en woens- Kerkje te 5 aug.Ronde van Groet, per rijwiel 's morgens 11 uur te Groet. 12 aug.; Schatgraven, 's middags 2 uur te Camperduin aan Zee. De plotseling losgebroken storm waarop de gasten en bewoners van Bergen zondagmiddag getrac- teerd werden, heeft aan het ge boomte en aan de dakpannen der huizen hier en daar nogal wat schade teweeg gebracht. Op de Breelaan werd een zware reus van een boom ontworteld en viel in een tuin tussen de twee huizen no. 86 en no 88 door, waarbij hij enkele pannen van het dak van het ene huis meenam naar de aarde. Bij zijn val scheurde de straat open en werd de water leiding beschadigd. Een eindje verderop, eveneens op de Breelaan, werd een boom tegenover het huis, waarin de pottenbakker woont, geheel door midden gebroken en kwamen de stukken op de straatweg terecht. Een voorbijganger kreeg een tak van de boom langs zijn hoofd gestreken in zijn val, doch kwam verder met de schrik vrij. Op het Russenplein viel een heel hoge populier op een personen wagen, die zwaar beschadigd werd. Vlak daarbij speelde een kind van drie jaar, dat ongedeerd bleef, doch toen de omwonenden zulks vernamen, sloeg hen - achteraf - de schrik in de kuiten. Bij Pesie's natuurbad en aan de Heereweg, woeien enkele bomen om, terwijl het dak van een houten noodwoning aan de Bergervaart losraakte. In de avond is gepoogd, met hulp van derden, het dak weder in orde te krijgen. ZONDAGSDIENST ARTSEN iKleekèhd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet jjliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiimiiiimiwimmiiiiiiii'iiiiiiiiimiiiiiilHu. Maar zet de proef op de somen vraag iedere 1 willekeurige voorbijganger eens waar het beste adres is voor Uw wijnen en gedistilleerd. ^lllliiiiminiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwmiiwmiimiiiimiiiiiPiiiiiraiiiiiimiimiimiiMiiMiiwlllfi57 Programmawijziging voorbehouden, zie ook aanplakborden. BERGEN 5 aug. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 5 aug. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1