99 99 DE EIGEN WONING Wefy&HS vakantie Vijftig jaar Bergen aan Zee feest ik Bet^eu GERRITSEN OPENLUCHTTHEATER Wij gaan weer naar Bergen ^Prijsverlaging V erlichtingsavond VRIJDAG 10 AUG, 1956 33c JAARGANG No, 32 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zaterdagavond vond de offi ciële opening plaats van de fees telijkheden ter viering van het vijftigjarig bestaan van Bergen aan Zee met een bijeenkomst in de raadszaal, waarin behalve de burgemeester en mevr. Huygens, raadsleden, het feestcomité en bestuursleden van de V.V.V.'s te Bergen en Bergen aan Zee, benevens vertegenwoordigers van diverse corporaties in onze gemeente, waarvan sommigen vergezeld van hun dnmes, tegen woordig waren. De burgemeester, Dr. W. Huygens, sprak hen in een korte rede als volgt toe: Wij hebben hier een groot ge zelschap bijeen, dat zich ver heugt in het 50-jarig bestaan van Bergen aan Zee. Het ge meentebestuur, dat natuurlijk de grote betekenis van Bergen aan Zee voor onze gemeente erkent, heeft gemeend, ter ere van dit gouden jubileum een algemeen gemeentelijk feest te moeten or ganiseren. Organisaties wien het alge meen belang ter harte gaat, zijn hier verenigd, om door hun aan wezigheid blijk te geven van hun belangstelling voor Bergen aan Zee en van hun erkenning van de grote betekenis die Bergen aan Zee heeft in het gemeente lijk bestel. Ik heet U hier allen welkom. Het comité, dat zich gevormd heeft voor de organisatie der feesten, bestaat uit inwoners van Bergen aan Zee en van het dorp Bergen. Dit comité wil ik hier speciaal verwelkomen en hen bij voorbaat danken voor de grote moeite, die het zich gegeven heeft. U kunt allen beoordelen welk een hoeveelheid werk er verbonden is aan de voorberei ding van een feestweek. Verdere lofuitingen spaar ik voor het einde dezer week, want we wil len eerst resultaten zien. Het besluit tot het stichten van Bergen aan Zee, dat de heer en mevrouw Van Reenen- M. VELDMAN Völter destijds namen, is zonder twijfel het belangrijkste geweest, dat ooit ten aanzien van Bergen werd genomen. De heer Mr. J. van Reenen heeft onlangs aan een verslagge ver van één onzer kranten de mening verkondigd, dat de pen sions en hotels in Bergen wel konden sluiten als Bergen aan Zee er niet was. Dit is eenzijdig bezien en de betekenis van het dorp Bergen wordt daarmede onderschat. Deze uitspraak is verwonderend, afkomstig als zij is van iemand, die Bergen toch goed moet kennen. Bergen en Bergen aan Zee zijn wederkerig van elkaar afhankelijk, en juist omdat zij zulk een bijzondere eenheid vormen, geniet Bergen een internationale roem. De bij zondere combinatie van de twee dorpen en de tussen- en omlig gende natuur maakte Bergen als geheel tot een uniek recreatie oord. Onder de Hollandse en Belgische badplaatsen neemt Bergen zonder twijfel een zeer bijzondere plaats in. In Zuid-Frankrijk liggen en kele badplaatsen, die met Ber gen kunnen wedijveren, maar die liggen te ver weg om ons con' currentie aan te doen. Daar heeft men weliswaar verrukke lijke temperaturen, doch mis schien bezorgt augustus ons ook nog wat warmte. En straks gaan we een heerlijk houtvuur stoken op het strand om er ons bij te verwarmen. Dat heeft ook zijn charme. Wij zijn hier bijeen om de feesten ter ere van Bergen aan Zee te doen starten. Een feest voor Bergen als geheel. Bergen is dankbaar en tevre den dankbaar voor het ini tiatief en de daadkracht van de stichters van' Bergen aan Zee; tevreden omdat dit initiatief zo goed geslaagd is en ons zulke ruime vruchten afwerpt. Om half negen wordt er, door renners onzer sportverenigingen, in symbolische overeenstemming met de daad der stichting van Bergen aan Zee, de vonk van Bergen naar de kust gebracht, teneinde daar een groot vuur te ontsteken. Nadat de burgemeester zijn welkomstwoord beëindigd had, sprak de voorzitter der feest commissie enkele zinnen, waarin hij o.a. meedeelde dat door ge brek aan tijd geen tennistour- nooi kon worden gehouden. Hierna werd een heildronk uitgebracht. Vervolgens begaf men zich naar buiten om bij de Studler van Surckboom even over half negen getuige te zijn van het vertrek der estafette naar Ber gen aan Zee. Hieraan namen vier lopers deel, t.w. de heren Th. Kurten, Jan Oldenburg, Min en Jan Henneman, waarvan de eerstgenoemde met de eerste prijs ging strijken en de overi gen met de drie andere prijzen. Met een der fakkels werd de brandstapel op het strand aan gestoken en direct daarna sloe gen de vlammen omhoog tegen de donkere wolkenhemel. Waar de Pier Panderweg en de Patijnweg elkander kruisen had men een dansvloer gelegd, waar met muzikale begeleiding van de heer Sombroek gelegen heid bestond tot een dansje. Hiervan werd echter een matig gebruik gemaakt. Ook de ver lichting was zeer matig te noe men. „De Spin" was schitterend verlicht. Het huis „Stella Mare" trok door zijn verlichting even eens de aandacht en verder had de familie Grondsma lampions in de bomen bij haar huis opge hangen. Waarschijnlijk was de lage temperatuur de grootste oorzaak dat zomin feestvreugde als toe loop van publiek kon worden waargenomen. Een eigen woning is een kos telijk bezit, doch om dit bezit tot een zaak van waarde en gene genheid te maken is eveneens nodig dat zij op doeltreffende wijze is gemeubileerd. Het woord stijl omvat zowel de begrippen vorm als inhoud en wanneer de meubels met de bouwwijze van de woning in overeenstemming zijn, kan men van een behoor lijke, rustige en weldadig aan doende woongelegenheid spre ken. Op de 16e, de 17e en de 18e augustus a.s. zal op het terrein aan de Karei de Grootelaan, bij het kantoor der Gemeentewerken een rijdende tentoonstelling wor den gehouden, waarop een aan tal firma's hun producten ten toon stellen. Deze omvatten een keukenuitrusting, een keukenin richting, betegeling, gasverwar- ming, koelkasten, geysers, lam pen, linoleum, speelgoed, gasfor nuizen, woningtextiel en Pas- Toe-meubelen, Gense bestekken en String wandrekken. Onder architectuur van mevrouw C. Nicolai-Chaillet te Emmen zijn er meerdere vondsten, materia len en producten van de nieuwe tijd in opgesteld met de bedoe ling er velen van te doordringen dat het dagelijks leven voor de huisvrouw een stuk genoegelij- ker kan worden gemaakt. Met een nieuwe woning is men er nog niet. Alleen een ver antwoorde inrichting verschaft aan de bewoner het grootste ge mak en het hoogste genot. Daar om heeft de N.V. Bouwkas Ne derlandse Gemeenten het initia tief genomen tot deze rijdende tentoonstelling. Hierbij zijn 14 a 15 industrieën ingeschakeld, waarbij de bedoeling voorzit de producten tegen een redelijke prijs beschikbaar te stellen. Dure meubels, soms in een abstracte stijl, zijn daarom nog niet mo dern. Het doel van de Bouwkas is het bevorderen van het eigen woningbezit en de vraag is op welke wijze men zo groot moge lijke groepen der bevolking daarvoor kan interesseren. Na 1920 is dit bouwkaswezen in ons land aangevangen; in En geland had men dat reeds in 1870. De bouwkassen werken volgens een renteloos systeem en hebben daardoor rekening te houden met wachttijden. Aangevangen werd daarmede in de gemeente Westerbork in Drente. Alras sloten omliggende gemeenten zich daarbij aan en werd het de Bouwkas der Drentse gemeenten; het systeem werd ook in de andere Noord- Ned. Gemeenten toegepast en zo ontstond de Bouwkas Noord- Ned. Gemeenten, totdat haar werkzaamheden zich over het gehele land uitbreidden en de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten in 't leven kwam. Reeds 6500 woningen kwamen op deze wijze tot stand en ruim 3 millioen gulden werd daaraan besteed. De organisatie-vorm van de bouwkas is die van een N.V. De aandelen zijn uitslui tend in handen van Nederland se Gemeentebesturen. De rente bedraagt 3j^%. De reserverin gen die plaats hebben moeten volgens de statuten in het be lang der deelnemers of bij de bouw worden aangewend. Een inspecteur en een onderzoek- ingenieur, een raad van com missarissen, bestaande uit bur gemeesters, benevens een direc teur en de adjunct-directeur van de Bank van Nederlandse Ge meenten vormen het bestuur. Wanneer een gegadigde voor een woning zich aanmeldt, wordt zijn aanvraag eerst be oordeeld door de plaatselijke commissie. De technische dienst onderzoekt de mogelijkheden van de aanvrager: zijn inkomen, het bedrag dat hij wenst U. sparen en de soort van woning die hij op het oog heeft. De quaestie of de aanvrager niet te hoog grijpt en op den duur in staat zal zijn de afbetalingen te verrichten zijn daarbij van over wegende betekenis. Woont hij eenmaal in zijn huis dan dient GOUD de afbetaling ongeveer gelijk te zijn aan het bedrag dat hij als huur in dit huis zou verwonen. De bouwkas is geen bouw onderneming, maar wil het par ticulier initiatief helpen. Het Koninklijk Besluit van 1 juli geeft aan eigenbouwers meer faciliteiten en 25 a 30 toe slag. Bij de bouw dezer woningen wordt gebruik gemaakt van nor malisatie, wat een grote bespa ring geeft in de bouwkosten. De ervaringen met iedere ge bouwde woning opgedaan, wor den op schrift gebracht en in rapporten neergelegd om bij verdere bouw te dienen. Men heeft woningen van bepaalde standaard-typen. Om de vier a vijf jaren wordt het uiterlijk der te bouwen woningen ietwat ge wijzigd om eentonigheid te voor komen. De indeling van de wo ning blijft echter hetzelfde. Behalve deze gebouwde wo ningen zal in september a.s. een begin worden gemaakt met pre fab woningbouw. Dit is voor ons land nog vrijwel iets nieuws. De Bouwkas werkt ook in Bergen, waar de bouwgrond duur is. Aan de Kerkedijk en aan de Irenelaan zullen een zes tal dubbele woningen worden opgetrokken, terwijl ook in de Talmastraat in Alkmaar door middel van de Bouwkas Ned. Gemeenten wordt gebouwd. Woensdagmiddag 1 augustus gaf het Amsterdams Kinderto neel een goed geslaagde voor stelling voor de kinderen, die enthousiast meeleefden met Hans Worst en Gerrit Grapjas. Vrijdagavond 3 augustus had een show-avond plaats. Johnny Jordaan was als lokvink op het programma geplaatst, maar toen puntje bij paaltje kwam zong de vink in een zaal te Den Haag, terwijl de bezoekers van het Openluchttheater in Bergen te horen kregen, dat hij wegens een keelaandoening niet in de avondlucht mocht zingen. Was er soms bij het contracteren van deze avond al op een keelaan doening gerekend of ziet John ny Jordaan kans voor de pauze in Den Haag op te treden en na de pauze in Bergen? Met be hulp van een straaljager is dit natuurlijk wél mogelijk. In deze show werd bijzonder knap werk geleverd door de longleur Rif Geraldo en het Ri vers trio. De kunstfluiter Jan Tromp liet wel iets kunstigs ho ren, maar het klonk zo nu en dan erbarmelijk vals. Als plaatsvervangers van Johnny Jordaan traden op Willy Alberti en Lou Bandy, die een wel verdiend succes oogsten. Dat hebben we opgewekt ge zegd tegen allen, die belangstel lend kwamen informeren naar onze vacantieplannen. Sommigen verstonden 't he lemaal verkeerd, vervuld als ze waren van hun eigen vacantie- dromen over Oostenrijk en Spanje, Afrika en Griekenland. Zij vroegen dan ook; Naar welke bergen? Dat zijn die Nederlanders, die zich eenvoudig niet meer kun nen voorstellen, dat een Am sterdammer binnen de grenzen van 't eigen vaderland zou kun nen blijven. Een afstand, die met een doodgewone boemeltrein en dito bus is af te leggen boeit deze lieden niet meer. Zij willen ki lometers vreten en daarom ra zen ze door ons oude en moede werelddeel op scooters, in Tran seuropabussen en ijlende snel treinen. Natuurlijk hebben we hun beleefd verteld, dat we naar Bergen in Noordholland gingen. Sommigen deden er toen maar verder 't zwijgen toe. Enkelen hebben ons medelijdend aange zien, zo met de blik van: Arme kerel, jij hebt zeker ook geen vacantietoeslag gehad! Anderen betuigden: Oh, Bergen bij Schoorl! Ja, daar gingen we als kinderen altijd naar toe! En toen wisten we direct dat we voortaan door hen als kin deren zouden worden beschouwc en behandeld. Zij waren immers in de loop der jaren tot volwas senheid gekomen, wij waren echter op 't kinderniveau blijven staan. Wij gingen immers nog naar Bergen! De geduldige lezer zal hebben begrepen, dat 't in onze dagen vaak moeite kost nog een goec woord te kunnen zeggen over vacantie in eigen land. RILLEN Ziet de verlaagde p rij zen in de etalages. en sluiting der drukker ij verschijnt er op 24 augustus GEEN „Duinstreek" Toch heeft ook dat zijn beko ring al ontkennen we de bete kenis van de buitenlandse reis zeker niet. Maar wie in Parijs als kind in huis is en Hannover kan dro men, wie Rome meermalen be zocht heeft en bij de K.L.M. een geachte cliënt is, mag toch in het Kleine Zwitserland rondom Bergen en Schoorl geen vreem de zijn. Wij gaan dus toch weer naar Bergen! En we gaan met echt veel plezier. De kinderen tellen de dagen, mijn vrouw verheugt zich op het winkelen bij de Ruïne en zelf kocht ik een nieuwe wandelkaart van het duingebied. Want Bergen heeft mogelijk heden, die menige Nederlandse badplaats mist. Mogelijkheden, die zeker in de natte zomers van de laatste jaren zoveel teleur stellingen over gemiste strand- kansen kunnen opvangen. Wie Bergen zegt, zegt strand en zee, maar ook duin en bos en zelfs dorp en Alkmaarse kaasmarkt. Daarom komen we dit jaar weer naar Bergen, kin deren en volwassenen, want we zijn hier nog lang niet uitge keken. En als de duizenden terug keren van hun bergreizen en blij zijn weer te kunnen ademen in 't vlakke veld, zeggen wij met trots: Bij ons hadden we van alles: water en zand, vlakten en bomen en nipt te vergeten de bergen van Bergen! G. FAFIÉ. Prof. Ir. E. L. Selleger 80 jaar Op 2 augustus herdacht Prof. Ir. E.L. Selleger zijn 80e verjaardag. Onze hooggeleerde dorpsgenoot, die bijzonder hoogleraar is geweest in de papierfabricage aan de Tech nische Hogeschool te Delft, geniet in de wereld der papierfabrikage een internationale vermaardheid. Als oud-directeur en commissaris der papierfabriek Gelderland te Nijmegen, als oud-voorzitter van de Ned. Ver. van Papierfabri kanten heeft hij een welverdiende reputatie verworven, terwijl hij thans nog als lid van het bestuur der Rotary ijverig bezig is. Ook de nederlandse industrie heeft zijn belangstelling en herhaaldelijk kan men hem op reis aantreffen, ter wijl hij ook nog geregeld zijn flets berijdt. Wij wensen de jarige nog vele jaren in goede gezondheid toe. VISWEDSTRIJD Het comité voor Ouden van Dagen in Bergen houdt er niet van om stil te zitten en organi seert daarom een viswedstrijd voor mannelijke ingezetenen van 65 jaar en ouder. De deelname is kosteloos. Voor verdere inlich tingen zie men de advertentie in dit nummer. De verlichtingsavond, door de weersomstandigheden naar 2 aug. verschoven, is een groot succes geworden. De duizenden gekleurde lampions die het centrum van Bergen in een sprookjesgloed van zacht licht deden baden, bracht iedereen op de been uit verlangen dit te zien. Bergens Harmonie hield een rondtocht om op di verse plaatsen te concerteren, ge volgd door een trouwe schare van muziekliefhebbers, die in rijen achter haar marcheerden. De drumband der R.K. Verkenners hield eveneens een mars door het centrum, die mede door de licht jes op het hoofddeksel der deel nemers een alleraardigst gezicht opleverde. Het was een goed idee van deze nog jonge band om deze tocht te houden. Jammer genoeg maakte een opkomende regenbui even na elven gedeeltelijk een einde aan de illuminatie daar men toen begon de lampions af te nemen, doch ondanks dit kan men van een geslaagde avond spreken. □□□□□□□□□□□□□□□□□Daaaaco AGENDA: V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen 9.30 uur duinwandeling onder deskundige leiding. Vertrek: Klimweg te Schoorl. Elke maandagavond 8 uur: BRIDGEN voor de gasten in „de Roode Leeuw" Kinder- en volksspelen aan de Burg. Peecklaan, 's avonds 7.30 uur te Schoorl. op 15 augustus. Lampionoptocht door de duinen met muziek, vertrek Klimweg te Schoorl, 's avonds 8 uur op 16 augustus. V.V.V. Groet Camperduin Elke woensdagmiddag 2 uur duinwandeling onder deskundige leiding, vertrek Kerkbrink te Groet Elke zaterdag-, zondag-, en woens dagavond, verlichting Kerkje te Groet. 12 aug.; Schatgraven, 's middags 2 uur te Camperduin aan Zee. 17 aug.Lampionoptocht, 's avonds 9 uur te Groet. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting gil fa Pleet Telefoon 2778 ^jj||IIIMIHIMIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII)IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI<IIIIIMIIIIIIIIII1llllll||||^ De Opticiens van Alkmaar, Bergen en Egmond delen mede, dat voornoemde prijs- verlaging op zaterdag 11 augustus reeds zal ingaan. Programmawijziging voorbehouden, zie ook aanplakborden. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O BERGEN 12 aug. Dr. BULSTRA, Telefoon 2827 SCHOORL-KOEDIJK 12 aug. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1