„DE DUINSTREEK" P. En HOE MOET HET NU? x X GESLOTEN OLIEBESPARING DAMESMANTELFABRIEK fltee>c onkunde, dan owwit X x X Het warme vestje LZaaduoocdijk Hoofdagent voor Egmond Het Ned* Roode Kruis Wrijf Kou en Pijn Zakenmensen X H X X KAPPERS TE SCHOORL AFWEZIG SPOED strijkster aankomende en volslagen machinestiksters BRILLEN Meester-Opticiën HENK DEN BREMER Tweede Blad Vrijdag 14 sept. 1956 WIJ OUDERS. Wanneer we over jeugd en goede manieren spreken, dan bedoelen we bijna altijd de manieren van de jeugd ten opzichte van de ouderen en hoger geplaatsten. Maar er is ook nog een andere kant aan deze kwestie: de goede manieren van de jongeren tegenover hun leeftijd genoten. Vragen van jongeren hieromtrent bereiken mij van alle kanten en dit mag een verheugend verschijnsel worden genoemd. Wij zijn der halve tot de slotsom gekomen, dat het vaak onbehouwen gedrag van sommige jongeren meer aan onkunde dan aan onwil om het goed te doen, is toe te schrijven Met dezelfde post bereikten mij gisteren twee brieven: een uit het noorden van het land van een zeventienjarige knaap en een van een zestienjarig meisje uit Limburg. Hij schreef, dat hij als hij na een fuifje een meisje naar huis bracht, absoluut niet wist, waarover hij met zo'n meisje kon praten en zij schreef: „Kunt U me niet een paar dingen opgeven om tegen jongens te zeggen: dingen waarin zij belang stellen?" Ik weet niet, wat ik moet zeggen! Beiden wilden ook weten, wat zij moesten zeggen, als zij werden voorgesteld en na afloop van een dans. Ik zeg altijd als een jongen mij bedankt „tot je dienst" schreef mij het meisje. Is dat goed? Ik antwoordde deze jongelui, dat men bij het voorstellen niet meer zegt „aangenaam", daar dit als verouderd moet worden be schouwd. Tegenwoordig zegt men: „Hoe maakt U het?" Prompt kreeg ik een brief terug van de jonge man, die vroeg: „Maar als de andere dat nu zegt, wat moet ik dan zeggen?" Dan zeg je ook: „Hoe maakt U het?" Of: „Dank U, hoe maakt U het?" schreef ik. Het is een lege beleefdheidsvorm, waarop niet verder wordt ingegaan. Er wordt dus niet verwacht, dat men een uitvoerig relaas over zijn gezondheid ten beste geeft. Dat jonge mensen als het op conver satie aankomt met de mond vol tanden staan, is een gewoon ver schijnsel. Zij hebben nimmer ge leerd, wat een gesprek voeren eigenlijk is. Het is natuurlijk een ideale toestand als de ouders er de hand aan houden dat kinderen zich prettig en vlot kunnen uitdrukken. Het is een aardige gewoonte om de opgroeiende jeugd te verplichten om beurten iets dat zij hebben beleefd of gezien aan tafel te ver tellen in een tijdsduur van bijv. tien minuten. Lang niet alle ou ders voelen hiervoor en velen zijn hiertoe niet in staat. En dan is het resultaat, dat zo'n aanko mende jonge man helemaal niets weet te zeggen tegen een meisje en dat een jong ding vraagt om „gauw-effe" een paar gespreks onderwerpen. Ook ouderen stellen mij dezelfde vraag en ik geef dan steeds de raad: zorg dat je iets te vertellen hebt, dat de moeite van het aanhoren waard is. Als je zelf niets beleeft en nooit iets meemaakt, lees dan een goed dagblad of een weekblad (en - niet alleen de advertenties en de ongelukken!), maar ook het hoofd artikel, de sportrubriek, de be richten uit het buitenland, kortom alles (ook als het je niet kan schelen.) Vraag en antwoord En dan nog een kostelijke raad voor de verlegen jongeren, die niet durven pratenvraag anderen naar hun belevenissen, hun mening en hun oordeel. Vraagheb je gelezen dat of: wat vind je ervan of: heb je die uit zending gehoord of die en die film gezien? Het moet dan wel raar lopen, als daar niet een ge sprekje uit voortkomt. Wie enthousiast is over iets of iemand wil erover praten en om te kunnen converseren, kan men niet beter doen dan zich enthousiast interesseren voor iets en zorgen daarover zoveel mogelijk te weten te komen, opdat men er wetens waardigs van kan vertellen. Als jonge mensen geleerd hebben be lang te stellen in het gedachten- en gevoelsleven van anderen, dan zullen zij tevens hebben geleerd, aandachtig te kunnen luisteren en dat laatste is driekwart van de kunst van converseren! weg met DAMPO U weet er niets van Toen ik mijn briefschrijfstertje, dat zo graag ging dansen, ver telde, dat men niet „tot je dienst" kan zeggen tegen een jonge man, die na een dans bedankt, doch dat er genoeg vriendelijke, aardige woorden zijn om te laten blijken, dat men van de dans heeft ge noten (bijv.: dank je voor het lesje, of: dat ging reuze, of: ik vond het fijntoen kwam er een onverwachte reactie. „U weet er niets van", schreef de jonge dame terug, „je kan wel merken, dat u nooit naar een dancing gaat. Het is wel degelijk goed, want iedereen zegt het!" Hierop restte mij slechts te be richten, dat iets correct is als het beantwoordt aan eenmaal vast gestelde normen, maar dat alge meen in zwang zijnde verkeerde gewoonten zeker niet correct zijn omdat in een bepaalde kring „ieder een" zich daaraan schuldig maakt Hieruit blijkt eens te meer, dat vaak klakkeloos en ten onrechte wordt aangenomen, dat iets dat men dikwijls hoort of ziet correct zou zijn, omdat het zich zo vaak voordoet (Nadruk verboden) Amy Groskamp ten Have brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen Burgerlijke Stand SCHOORL WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water sept. s morgens s namiddags 16 1.20 13.55 17 2.10 14.35 18 2.50 15.10 19 3.30 15.45 20 4.05 16.20 21 4.40 16.55 22 5.05 17.25 Laag water sept. 's morgens 's namiddags 16 10.30 22.55 17 11.30 23.45 18 0.00 12.15 19 0.25 12.50 20 1.05 13.25 21 1.40 14.00 22 2.15 14.25 22 sept. springvloed xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx NU WE een tijd tegemoet gaan, waarin de temperaturen II zullen dalen, zuilen de meeste dames eens een blik werpen u in hun garderobekast om te zien hoe het met de kleding voor die tijd gesteld is. De echte wintergarderobe komt er nog niet aan te pas, maar het verdient toch aanbeve ling om voor frisse dagen en avonden een vest, jasje of overgooiertje bij de hand te hebben. Dergelijke jasjes en vestjes kennen wij in diverse vor-1 V W 'iraBI overgooiertje dij ae nana w V JÜHffiQMBI 1 Kennen wij in ai verse vor-j i 0 JyiÉLfcJlT JBr M men en het zou werkelijk te| eQ ver voeren om hier al die Q Q variëteiten op te sommen. Q i Een heel belangrijk punt is echter de kleurencombinatie. We zien wel eens dames die hier onvoldoende aandacht aan besteden en op een wer kelijk aardige japon een wer kelijk aardig jasje dragen, doch aangezien de kleuren niet bij elkaar passen, vormt Q flHÉl -ImÊÊm J het een afschrikwekkend ge- K aHi heel. Zorg er voor, dat uw jasjes en vesten van zodanige kleur zijn, dat zij bij het grootste deel van uw garderobe passen, op die manier geraakt u nooit in moeilijkheden en verstoort u uw verschijning niet. H Onze illustratie toont een leuk licht beige jersey jasje, met Q brede bruine zoom overgaande in een even brede kraag, ge- Q dragen over een mouwloze bruine japon. Een keurige com- Q binatie enheerlijk warm wanneer dat nodig is. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx wegens vakantie A. Bekker, 16 t/m 22 sept. Marius Slot, 23 t/m 29 sept. Haas 6 Sohn oliekachels met elektrische ontsteking Neem dan een oliekachel met elektrische ontsteking en thermostaat A. KLAVER SCHOORL wegens vakantie van 15 t/m 29 september Wegens vakantie gesloten van 17 tm 22 september Schoolschoonmaker(ster) gevraagd Jongelui met een diploma MULO A of B Markt 22, Postcheque- en Girodienst ROKKEN - VILT - 't WINKELTJE - Vraagt voor haar atelier te Schagen Goed loon op klein gezellig atelier. Reiskosten worden vergoed. Geen handwerk. Aanmelden dagelijks van 8 tot 5 uur Nieuwe Laagzijde 77 te Schagen. Eventueel ook schriftelijk Warmoesstraat 24 te Amsterdam, Confectiefabriek „Aparto". De N V. Noorder Spaar- en Levensverzekering Maatschappij vraagt voor haar afdeling Spaarkassen Hiervoor komt in aanmerking algmeen ontwikkeld persoon, die geen volledige werkkring ambieert. Vaste vergoeding. Brieven aan het Hoofdkantoor, Leidsegracht 3 te Amsterdam. Levering voor alle Ziekenfondsen Annex Fotohandel Ingezonden mededeling Een advertentie met een korte suggestieve tekst van de vele lezers van ons blad I I VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Beide auto's staan hier rechts op de weg, maar toch is er een fout ge maakt. Het is namelijk verboden, een voertuig zo stil te laten staan, dat de vrijheid van het verkeer meer dan nodig wordt belemmerd. Dit schijnt de bestuurder van auto A, die hier zo ge zellig keuvelend uit zijn wagen stapt, helemaal te vergeten. Het was een kleine moeite geweest de auto een eindje verderop te parkeren. De maand augustus 1956 BEVOLKING INGEKOMEN: Willem van 't Hof met gezin van Bergen Nh. Hendrik Henneke van Bergen Nh. Bouwe Koopmans van Alkmaar Maria A. Koopmans-Hof van Alkmaar Elisabeth Wiegman-Hart van Amsterdam Maria J. F. Zitter-Bernhard van Velsen Suzanna Smith-Blanken van Velsen Marie H. Mensé-Sehelkers van Velsen W ilhelmina J. de Graaff-Selama van V eisen Nicolaas G. Koortens van Indonesië Elisabeth C. de Vos van Oostvoorne Jan C. Koenders met gezin van Adam; VERTROKKEN: Margaretha C. B. v. d. Heijden naar Oudorp; Willem Bak naar Werkendam; Gerlof W. Weidema met gezin naar Den Haag Reinier A. W. A. van Deursen naar Amsterdam Jan A. F. Doyer met vr. naar Vlissingen; Cornelia M. Kaandorp-Kager naar Zijpe; Carl H. F. Klingert naar Texel; Roelof E. Koning met gezin naar Au stralië Bartholomeus van Valkenburg naar Zuid- Afrika Geertruida Kok naar Den Helder Gerrit J. Mulder naar Egmond aan Zee; Martinus G. Zut naar Aalsmeer: Geertje T, Haasbroek naar Roosendaal Annie C. Straube-Smissaert met gezin naar Heerhugowaard Maria G. Geverink naar Warmenhuizen Rensje Smit-Doorn naar Heiloo Rosalie F, van der Meer naar Wijk aan Zee Lucie Knödler-Corsten naar Loosdrecht; Henricus F. J. M. Metselaar naar Zijpe; Gerhard J. Middeljans naar Australië; André van den Brink met gezin naar Alkmaar Divera M. Koopmans-Groen naar Leeuw arden; Impje Folgers-Groenewoud n. Bergen Nh Cornelia Groene woud-Winder naar Ber gen Nh. to hoKKon %j Ook geheel automatisch te le veren vraagt inlichtingen. RUINELAAN 11 - TELEF. 3106 FILIAAL A. NIEUWLAND Br. aan Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Bergen, Komlaan 10. of gelijkwaardige ontwikkeling kunnen op aantrekke lijke voorwaarden worden geplaatst in een admini stratieve functie bij de Postcheque- en Girodienst. Ook zijn er mogelijkheden voor hen, die niet geheel aan deze ontwikkelingseisen voldoen. Datum van indiensttreding wordt bepaald in overleg met gegadigden. Belangstellenden kunnen alle inlichtingen over salaris, pensiontoelage, pensiongelegenheid te 's-Gravenhage enz., mondeling verkrijgen. Daartoe zal door de Postcheque- en Girodienst zitting worden gehouden van 10-15 uur en van 19-21 uurte: Hoorn Hotel de Keizerskroon, Breed 31, op dinsdag 18 september Enkhuizen Hotel de Oranjezaal, Kaasmarkt 246, op dinsdag 18 september Medemblik: Hotel Het Wapen van Medemblik, Oosterhaven 1, op woensdag 19 september Schagen Hotel Igesz, op woensdag 19 september Alkmaar Hotel Victory, Langestraat 68, op donderdag 20 september Zij, die zich niet persoonlijk kunnen melden, wor den verzocht zich schriftelijk te wenden tot de Spaarneplein 2, 's-Gravenhage. 200 breed; per meter f 9.75 KI. Dorpsstraat 25 - Bergen GROTE SORTERING IN MODELLEN EN PRIJZEN (v.h. Fa. Kater) ALKMAAR, MIENT 24, TEL. 2454 - ZAANDAM, WORMERVEER ^jliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiLb, AFDELING BERGEN Onder leiding van Dr. B. Bulstra wordt deze winter op Don- derdagavond een cursus E.H.B.O. gegeven. Zij, die zich hiervoor willen opgeven, moeten 18 jaar zijn =5 De bijdrage voor de cursus is f 5. Aan de cursist, die zich na het behalen van het diploma aansluit bij de Roode Kruis Colonne wordt het cursusgeld terugbetaald Aanmelding vóór 1 okt. a.s. bij Mevr. Blok, Bergerweg 38. Bergen, Tel. 2519 ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillUllillinilllllllllllllllllllllllllllllllll7

De Duinstreek | 1956 | | pagina 3