„SUCCES ZELFBEDIENING BILJARTLIEFHEBBERS IJ. BEELDMAN Duinweg 105 - Aagtdorp (Gem. Schoorl) s TilIIIIIMIlilmiIIIllIllminimuminnIF „De Leeuw van Schoorl" WiU U Unnt*xUo-d <wU een Itifotwi+s- focdtte-H PREMIE 1°/0 lol.: Fa. Munk Piersma Keurkost Serie bij MATH. DE SAIN Camp. Korsetten en B.H.'s Maatkorsetten HERFST televisieverzekering STOFFEN J.LOUTEfc De fijnste Kaas Louters Zelfbediening RUINELAAN 4 BERGEN TELEFOON 2585 jjliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiL^ ATTENTIE ATTENTIE I Beleefd aanbevelend Vergadering te houden in Café Beeldman op 14 October a.s. 's morgens om 11 uur, ter oprichting ener biljartclub aldaar. Zij, die hiervoor interesse hebben zijn van harte welkom. NED. VER. VAN HUISVROUWEN - Afd. Bergen Op dinsdag 16 oktober zal de Heer A. v. Kampen een lezing houden over „Incident op Corsica" waarbij zijn reisgenoot de Heer H. du Mee zijn unieke kleuren-dia's vertonen zal, begeleid door Corsicaanse muziek. Deze lezing is toegankelijk voor leden van alle Vrouwen-Verenigingen echtgenoten en introduceé(e)'s en voor leerlingen van middelbare scholen I AANVANG 2 UUR PRECIES Toegang (dus niet zoals aanvankelijk bekend gemaakt werd om 2.30 uur) 50 ets volwassenen KOMT TIJDIG! 25 ets scholieren Denk er om, bloembollen te kopen Grote voorraad en niet duur TEL. 2269 - BERGEN N.H. OOK ANDERE FABRIKATEN Elastieken Kousen Voetkorsetjes Enkelkousen Breukbanden Paskamer aanwezig Drogisterij Tel. 382 - Hereweg 21 - Schoorl Dat kan VEILIG - VLUG - en VOORDELIG Autorijschool „SUCCES" geeft 10 rijlessen a 60 minuten voorf 57.50 Theorie lessen met speciale Verkeersmaquette gratis GEDIPLOMEERDE B. E. A. INSTRUKTEURS Als Speciale aanbieding geven wij iedere nieuwe cursist(e) die zich voor 1 november a.s. bij ons aan meldt, het eerste lesuur GRATIS AUTORIJSCHOOL Gerbrandslaan 6 - Schoorl Telefoon 431 En daarin slaagt de vader, langzaam maar zeker. Herman is sedert het konflikt met tante Bep zijn vader met andere ogen gaan bekijken. Nu hij losgeweekt is van de verkeerde invloed van Bep Peetoom, bouwt hij een eigen oordeel op. En al zegt hij nog steeds niet veel, diep in zijn hart is hij bewon dering gaan krijgen voor zijn rustige vader, die zich niet uit het veld laat slaan door de konkurrentie en kalm, maar vastbe raden zijn eigen gang gaat. Niet alleen bewondering, ook trots. Radiolux bestaat weliswaar nog steeds, maar Boornberger ook. De eerste slag heeft Tom gewonnen en nu gaat het er maar om zich verder te handhaven. Aannemers en uitvoerders, architecten en gemeentebesturen, zij allen kennen Boornberger en zijn bekwame knecht. Waar Boornberger een elektrische installatie aanlegt, is het in orde. Dat weet men vooruit. Die twee werken secuur en gebruiken prima materiaal. En dan is het niet te verwonderen, dat men voor andere zaken ook in zijn winkel komt. Verschillende oude klanten, die enigszins overrompeld waren door de pompeuze reklame van Radiolux, keren weer op hun schreden terug en lopen opnieuw bij Boornberger binnen, waar Ans als altijd be minnelijk en vriendelijk de klanten te woord staat en aan het verlangde helpt. In het dorp is het spreekwoordelijk geworden: op Boorn berger kun je rekenen. Dat was altijd al zo, maar vroeger viel dat niet zo op. Het gebeurde meermalen, dat men een bestel ling of een reparatie opgaf aan Radiolux en dat Tinie, het winkelmeisje, het vergat door te geven. Zoiets overkomt Ans de Leeuw niet. Die is zo secuur als een boekhoudmachine, heeft Tom wel eens gezegd. En iedere dag wordt het lijstje prompt afgewerkt, hetgeen ook bij Radiolux wel eens te wensen over laat. Goed, het blijft oppassen en hard werken. Per slot van reke ning is en blijft Radiolux een konkurrent. Maar Davids is in het dorp niet getapt, zijn winkeljuffrouw evenmin. Hoe dat komt, kan men niet verklaren, maar het feit ligt er en Boorn berger spint er garen bij. - Greet is en blijft in haar element in de keuken. Tom beziet haar wel eens in stilte, als ze met het grote schort voor aan het bakken en braden is. En dan komt hij tot de konklusie, dat Greet later een ideale huisvrouw zal worden. Gek, dat hij nog niets gemerkt heeft van verkering of zo. Ze is inmiddels opgegroeid tot een flinke jongedame, een leuke bakvis, die het aankijken beslist waard is. Dat is ook met Ans de Leeuw het geval. Twee jaar is ze nu bij Tom in de winkel en hij weet, dat hij met dit meisje een lot uit de loterij heeft. Ans is geknipt voor de zaak, de klanten mogen de knappe brunette graag en zelf heeft ze nog immer schik in het werk. Ze geeft waardevolle tips en op de jaar beurs behoeven ze haar beslist niet te proberen iets minder waardigs aan te smeren. Ze is mans genoeg om zelf zich op de hoogte stellen van de kwaliteiten. Nee, Ans de Leeuw houd je niet' voor de gek. Maar met Ans is het als met Greet: er is nog niemand in haar leven gekomen, die ze aardiger vindt dan de rest. Goed, ze is levenslustig en een enkele maal stoeit ze wel eens met Joop in de werkplaats. Of maakt ze een grapje met Herman, die nu ook een boom van een kerel is geworden. Maar voor de rest gelooft ze het wel. Jozef, de ware, is blijkbaar voor geen van beiden nog in zicht. De zomer opruiming is een succes geweest. Veel van hetgeen Tom nu eens kwijt wilde zijn, heeft Ans met talent in de etalage gelegd en daarin bleef het doorgaans niet lang. Verkopen is weliswaar een kunst. Elly verstond die kunst, maar Ans niet minder. En af en toe, als het erg druk is, springt Greet bij, die ook wel weet, hoe ze met klanten moet omgaan. Als de jaarbeursweek aanbreekt, zegt Tom tegen zijn winkel juffrouw: „We zullen ditmaal heel wat te bestellen hebben, Ans. Kijk eens rond, het lijkt wel, of we op zwart zaad zitten, zo klein is onze voorraad." Ans lacht. „Des te beter, meneer, dan kunnen we straks starten met allemaal moderne artikelen." Woensdags maken ze hun gewone reis. De morgen wordt besteed aan het bekijken van nieuwe dessins. Ans keurt vak kundig de nieuwe lampekappen en beziet alle andere artikelen. ,Bij de gramofoon-afdeling neemt ze de prijscourantjes in ont vangst. Die zal ze straks, tijdens het eten, op haar gemak eens nazien. De maaltijd verloopt als altijd prettig. Tom is in een bij zonder opgewekt humeur en hij maakt grappen aan de lopende band. Ten leste zegt Ans, nog naproestend van een geslaagde mop: „Wees nu eens even stil, meneer, dan kan ik tenminste wat platen aanstrepen. Anders weet ik nog niet, wat ik kopen moet." Hij schuift zijn stoel om de tafel heen en komt naast haar zit ten. Samen bekijken ze de titels en zoeken' de meest populaire songs en melodieën uit. Ze weten het: gramofoonplaten verkoop je voornamelijk in het winterseizoen, dus er moet een ruime keuze en een grote voorraad zijn. Gedurende de middag worden de bestellingen opgegeven. En als dit gebeurd is, lopen ze de Beurs uit, naar de overkant van het Vreeburg, de vaste gelegenheid, waar altijd nog wat gedron ken wordt, Tom en Ans kijken de afschriften na. Het zijn er ditmaal heel wat. „Als ik het zo bezie, hebben we vandaag heel wat gekocht, jongedame. Ik mag vanavond thuis wel eens kijken, of ik zoveel geld op de Bank heb staan." Ze schrikt even op. „Heb ik teveel besteld?" zegt ze. Hij schiet in een lach en antwoordt: „Ben je mal, meid, onze zaak is zo stevig als beton. Maak je maar geen zorgen, hoor. Ik ben blij, dat we straks weer een flinke sortering van alles in huis zullen hebben. Dank zij m'n rechterhand." Ze bloost even, maar zegt: „U zou het anders ook best alleen af kunnen, hoor. Uw smaak is precies als de mijne." Hij buigt kwasi-deftig. „Dank je voor het kompliment, meisje." Ze blijft evenwel ernstig. „Ik meen het, meneer. Een paar jaar geleden had U niet veel verstand van lampekappen, maar tegen woordig loopt dat wel los." „Gunst, als ik ook zo'n bekwame inkoopster heb. Dan leert het vanzelf." „Ach UU maakt ook overal een grap van." De avond werd als gewoonlijk besloten met een diner en een bioscoopje. In het donker zitten ze dicht tegen elkaar aan en als Tom een snoepje neemt uit het zakje, dat zij hem voorhoudt, raakt zijn hand even, haar vingers. Hij voelt ze trillen en impul sief omvat zijn grote hand even die frêle vingers. Onwillekeurig buigt hij zich even naar het meisje en vraagt: „Naar je zin, meisje?" „Nou, en of," zegt ze zacht. „Dus de jaarbeursdagen vind je wel prettig?" „De twee fijnste dagen van het jaar, zegt ze eerlijk. De hoofdfilm is boeiend. En het slot zou niet bevredigen, als het geen happy ending had. Tegen het einde vinden de gelieven elkaar en als ze op het doek elkaar kussen, hoort Tom het meisje zuchten. „Was jij het maar, he?" fluistert hij ondeugend, en grijpt haar arm. Ze zucht nog eens, maar geeft geen antwoord. Op de straat, als ze naar het station lopen, kijkt Tom on willekeurig naar Ans. En als hun blikken elkaar ontmoeten, ziet Tom in het licht van de felle booglampen, dat ze bloost. Het duizelt hem. Needat kan toch nietHij is bijna drie en veertig en het meisje net twintig. Houdt hij van dit kind? Als ze uit het licht van de drukke straat zijn, pakt hij voor zichtig haar arm en schuift die door de zijne. Hij voelt haar beven, maar ze laat het toe. En stijf tegen elkaar gedrukt, lopen ze verder. Ieder met hun eigen gedachten. Op het perron lopen ze weer los naast elkaar. Tom kijkt de lange electrische trein langs naar een leeg hoekplaatsje. Hij ontdekt een afzonderlijke coupé, maar daar zitten al mensen in. Dan krijgt hij een idee. „Wacht even," zegt hij. „Ik ben zo terug." En voor het meisje goed en wel begrijpt, wat haar baas wil, ziet ze hem teruglopen. Een beetje verwonderd staart ze hem na. Dan wandelt ze het perron wat op en neer. Na een paar minuten ziet ze hem weer en als hij bij haar is, grijpt hij haar bij de arm en zegt met voldoening: „Ziezo, ik kreeg op eens een reuze idee; ik heb gesoupleerd „Ge-wat?" „Bijbetaald. Het is me te druk in de derde klas. We gaan tweede naar huis. Kom mee. daar zijn afzonderlijke coupe's Als in een droom laat ze zich meevoeren de trein in en even later zitten ze geriefelijk in de kussens van een afzonderlijke tweede klas-afdeling. „Maar dat is toch zonde van het geld, meneer," protes teert ze. Hij kijkt haar eigenaardig aan. „Ik heb vanavond wat ontdekt, Ans, dat me honderdmaal meer waard is dan die paar guldens extra. Ik wil ongestoord kunnen praten." Langs de trein loopt een jongen met ijs. Het is eind septem ber, maar nog bizonder zacht voor de tijd van het jaar. Hij koopt een ijsco voor het meisje en steekt zelf een sigaret op. „U verwent me." zegt het meisje getroffen, als hij haar het ijsje geeft. Tom wil er wat op antwoorden, maar wacht en rookt. Enkele minuten gaan voorbij, dan vertrekt de trein. Zo, het eerste anderhalf uur heeft hij de tijd. Elk met de eigen ge dachten bezig, kijken ze uit het raam en zien Utrecht verglijden. De kondukteur komt en knipt de kaartjes en de supplementen. Tom is in een gulle bui en geeft de kondukteur een sigaar. De man neemt het rokertje dankbaar in ontvangst en geeft haast ongemerkt een knipoogje. Hij heeft meer met dat bijltje gehakt. De trein raast weldra met een snelheid van meer dan hon derd kilometer door het donkere land. Alleen in de coupé is het licht. En flink bezet met mensen, die van de jaarbeurs huis waarts keren. Maar in de tweede klas-afdeling zit Tom en zijn winkeljuf frouw, zijn inkoopster. Ans heeft het ijsje op en veegt haar handen af aan een zakdoek. „Roken?" vraagt hij. Ze schudt haar hoofd. „Nee, ik rook niet meer vandaag, dank u wel." „Tevreden over deze dag, Ans? Ze lacht en knikt. „Het was fijn," zegt ze zacht en haar wangen worden lichtrood. „Prettiger dan anders?" „JaZe fluistert het haast. „Waarom, meisje?" De rode kleur op haar wangen wordt dieper, en ze kijkt naar haar handen, die nu nerveus met het zakdoekje spelen. Dan is Tom ineens naast haar. Zacht legt hij zijn arm om haar leest en trekt haar tegen zich aan. Ze laat het toe, maar kijkt niet op. „Daarom, Ans?" Haast onmerkbaar knikt ze, maar de volgende sekonde voelt ze zijn lippen op de hare, en ze loost een diepe zucht, als ze haar ogen sluit en opnieuw zijn lippen voelt. Langzaam gaat haar hand omhoog en streelt ze zijn gezicht, zijn haar. „Dus ik heb me niet vergist," zegt hij zacht, wanneer hij haar opnieuw kust. „Ans, meisje van me, kan het waar zijn, dat je van me houdt?" „Ja," antwoordt ze zacht en nu kijkt ze weer naar hem op. Tom ziet een paar tranen in haar ogen. Hij neemt het zak doekje uit haar schoot en veegt de tranen af. „Die mooie ogen zijn niet bestemd om gevuld te zijn met tranen, liefje," zegt hij op zachte toon. De trein raast verder door de duisternis. Af en toe flitsen lichten voorbij van een spoorwoning of een dorpsstationnetje. Maar dan is het weer donker buiten. Tom kijkt naar de scherpe lamp in de coupé. Het volgende moment staat hij op en draait aan een knop, die tegen het plafond bij de deur zit. De witte lamp gaat uit en inplaats daarvan gaat een blauwe branden. Het is nu halfduister om hen heen. Hij gaat opnieuw naast Ans zitten en trekt haar naar zich toe. „Sinds wanneer houd je van me, Ans?" „Ik weet het niet," fluistert ze. „Misschien al lang. U bent altijd zo lief en voorkomend voor me. Misschien die eerste winter al, toen ik die mooie cadeaus van u kreeg. Niet om die cadeaus, maar omhet idee. U bent altijd zo'n heer. Toen... na Baanders in de stad, die boekhandelaar, was ik bang ge worden. Voor mannen. Die jongen van Baandert was zo ge meenlokte me mee naar de zolder, zogenaamd om te helpen boeken uitzoekendaar waren de voorraden en dan probeerde-ie me te zoenen. Ik werd bangEn toen ik hier solliciteerde, bij LI bedoel ik, dacht ik: als-ie ook maar één keer een hand naar me uitsteekt, loop ik zo weer weg „Dus dan ben ik je straks kwijt," zei Tom knipogend, „want ik heb wel twee handen naar je uitgestoken. En je zelfs ge zoend „Nee," antwoordde ze zacht, „dat is anders. Al gauw was ik voor U niet bang. En voor Joop ook niet. Die was altijd aardig en netjes. En Herman helemaal. U bleef ook altijd kor- rekt. Ik vertrouwde U al gauw. Ook later, toen we naar de jaarbeurs gingen. Die eerste keer in de bios dacht ik nog even: nou heeft-ie een kans, we zullen eens zien, of het alleen maar om de film gaatMaar U raakte me niet eens aan. Ik voelde me sindsdien onder alle omstandigheden veilig „En nu dan, Ans?" Ze greep met beide handen zijn armen, die haa'- <-»rkneld hiel den. „Nu voel ik me nog veiliger, omdat ik weet dat u ook van me houdt. „U, Ans?" „Ach ja, het is allemaal nog zo vreemdEn u bent toch mijn baas?" ,Je weet toch, hoe mijn voornaam is?" Ze verborg haar gezicht in zijn arm. „Het is allemaal nog zo vreemd „Dus je bent bij mij niet bang?" Ze schudde haar hoofd. „Hoe zou dat nu kunnen? Ik vind het juist zo fijn „Hoeveel houd je van me, liefje?" vroeg hij, zacht haar lief kozend. „Ik weet het nietHet overrompelt me allemaal Hij liet haar los en keek haar blij aan. „Meisje van me, ik ben dol op je." Zwijgend zaten ze een poosje dicht naast elkaar, met de handen ineen. Toen zei ze, even naar hem kijkend: „U bent toch niet boos, meneer?" „Boos? Malle meid, ik ben de gelukkigste man op de wereld, omdat ik weet, dat jij van me houdt." „Ik kan er niets aan doenik wist niet, dat zoiets be stond „Dat is liefde, meisje. Jij houdt van mij en ik van jou. Is het niet?" Ze knikte, en streelde zijn hand. Opnieuw drukte hij haar tegen zich aan en kuste haar. „En wat krijg ik, liefje?" Schuchter ging haar gezicht naar hem toe en met een hoog rood gezicht beantwoordde ze voor de eerste maal zijn kussen. De trein raast verder, maar in de halfduistere coupé letten twee gelukkige mensen daar niet op. Al zou de reis oneindig zijn. Maar in Nederland zijn niet zulke lange trajecten of eens komt er een einde aan de reis. Ans ziet de eerste lichten van het stadje en ze gaat rechtop zitten. Ze kijkt de man naast haar aan en zegt zacht: „Meneer, vindt U het erg, als we het... voorlopig geheim houden?" Tom is verbaasd, maar laat dit niet merken. „Natuurlijk niet, liefje, als jij dat graag wilt." „Het is allemaal nog zo vreemd, zo nieuw voor me. Ik ik moet het eerst verwerken, ziet U?" „Ik begrijp het best, Ans, maar zullen we dat „U" en dat „meneer" nu maar niet laten vallen?' Ze schudt energiek haar hoofd, zodat de kastanjebruine ha ren heen en weer gaan. „Nee, laten we dat voorlopig maar zo houden. Stel je voor, dat ik me morgen in de winkel ver gisDe klanten, en Greet, en Joop Hij lachte. „Al goed, meisje. Je krijgt het, zo je het wilt hebben. Maar dan wil ik toch één keer uit je mond horen, wat ik voor je beteken. Dat kan nog net." Wat minder schuchter dan de eerste keer trekt ze zijn hoofd naar zich toe en kust hem warm op de mond. „Lieve Tom zegt ze zacht. In de autobus zijn ze weer meneer Boornberger en Ans de Leeuw, de winkeljuffrouw, die met haar baas naar Utrecht is geweest om inkopen te doen. Er zitten verschillende bekenden in de bus, maar die weten wel, dat het meisje van De Leeuw bij Bóornberger werkt en altijd met hem mee gaat naar de jaarbeurs. In een dorp weet je veel van elkaar, maar niet alles. Aan het eindpunt stappen ze netjes uit en Tom zegt op rus tige toon, zo dat de andere uitstappende passagiers het kunnen horen: „Ik breng je even een eind naar huis, want het is van avond zo donker." Een nette man, die Boornberger, denken de dorpelingen, die het tweetal nazien. Die levert zijn winkeljuffrouw netjes thuis af. Alle respect Maar wat ze niet zien is, dat Tom in de schaduw van de bomen, buiten de lichtkring van de lantaarn op de hoek, het meisje in zijn arm neemt. Ze zien evenmin, dat Ans haar armen om zijn hals legt en zijn kussen minstens even vurig beant woordt. „Wel te rusten, lieve Tom „Slaap wel, schat van me EINDE VAN HET EERSTE DEEL. TWEEDE DEEL. Hoofdstuk 12 Zuster De Vries komt juist op tijd. Weer een jaar is verstreken en opnieuw is er balans ge maakt. Het is het jaar, waarin de concurrent aan de overkant zijn zaak opende. Had Tom Boornberger aanvankelijk nog wel enige vrees, dat deze nieuwe zaak, veel moderner en h xueuzer ingericht dan de zijne, hem tamelijk veel klanten zou gaan kosten, later heeft hij die zorg van zich afgeschud, want na een inzinking in de maanden februari en maart, ging de om zet weer gestadig omhoog. En nu, terwijl hij in zijn kantoortje de jaarcijfers beziet, knikt hij af en toe met voldoening. Er is opnieuw weer reden tot tevredenheid, want het laatste halfjaar heeft de terugslag van de eerste maanden geheel goedgemaakt. Ook dit jaar is de omzet weer gestegen. (Wordt vervolgd) TELE VISIETIJD Verzekerd zijn 1 alle schade aan toestel en an tenne (uitgezonderd slijtage) 2 schade door neerstorten van antenne 3 W.A.schade tot f 100.000, Ass. bezorgers, Bergen Nh., Komlaan 10, Tel. 2787 Alkmaar, Kenn.str.weg 93, T el. 3348 voor mooie ook „Liberty" „Gamy" en A.B. - t WINKELTJE - KI. Dorpsstraat 25 - Bergen 50 gr. GEHAKT 50 gr. KINNEBAKSPEK 65 50 gr. ROOKVLEES J 50 gr. BERLINER V~ 50 gr. GELD. HAM 69 50 gr. LUNCHWORST 150 gr. Saks. Leverw. 55 Haagse Leverw. 200 gr. 45 Tongenworst 150 gr. 63 Geld. Ham 150 gr. 75 Heerlijke vette kaas 400 gram 108 Pikant belegen 400 gr. 118 Fijne Boerenkaas 400 gr. 128 Bel. Edammer 1 /4 kaas 98 Volvette kruidk. 400 gr. 108 Kant en Klaar Havermout klein pak 40 groot pak 70 Echte chocolade korrels 200 gram 45 Pruimen Jam geel of rood 2 pot 88 de meest geurige en krachtige thee Goenoeng Mas 100 gr. 110 en de meest zuivere koffie is de Plantage weelde 250 gr. 218 bij 1 pak van deze koffie en thee 250 gr. Noot specul. voor 35 Spaanse gedroogde Abrikozen 200 gr. NU 79 1 flacon Meikersen 89 Wintertijd Baktijd Bakmeel kant en klaar in diverse Soorten mislukken uitgesloten Mix Cocoskoek 100 Mix Gemberboterkoek 100 Mix Vruchtencake 135 Mix Amandeltaart 190 Mix Boterkoek 90 Cake Mix 90 Patent tarwebloem 38 Superpatent tarwebloem 41 Ouwel per zakje 28 31 49 46 59 59 49 Drups 200 gr. Roomborstplaat 200 gr. Dragee's 200 gr. Musket chocolade lettertjes 150 gr. Mandarijntjes 200 gr. Bon Bon 100 gr. Snipper speculaas 250 gr. 49 Gekruide speculaas 250 gr. 39 Reklame koekjes 250 gr. 41 Koffie Carree 250 gr. 45 Cocoskoekjes 250 gr. 55 Tafelkoeken 2 bus 69 Deventer koek, stuk 38 Olba Doperwten mid. fijn 95 Olba Doperwten fijn 119 Literblik Capucijners 69 Witte bonen in tomatensaus >/2 blik 55 Olba spercibonen literbl. 125 Maggi Vermicelli-soep van 38 voor 33

De Duinstreek | 1956 | | pagina 4