99 ft De bevolking van Bergen wordt weer „doorgelicht" 'RQTERDDN Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij RU RO L y im. Witufowd RADIO TELEVISIE Filmliga Ned. Ver. van Huisvrouwen Tuin- en Oostdorp Toneelveren. „SintJan' Huidgenezing Sport en Alcohol GERRITSEN WW tfVwvlOr VRIJDAG 26 OKT. 1956 33c JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Op 4 februari 1952 is ingesteld een plaatselijke werkcommissie voor het bevolkingsonderzoek. In deze commissie hebben zit ting genomen Burgemeester en Wethouders, de Gemeentesecre taris, de plaatselijke Medici, de Schoolarts, Pastoor van Beers, Ds Bekius, Ds Scholten, de Ge meentevroedvrouw, de beide Wijkverpleegsters, vertegenwoor digers van het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Rode Kruis. Voorzitter en secretaris van de werkcommissie zijn resp. Dr W. Huygens, burgemeester en W. de Vries, gemeentesecretaris. Voorts werkt een groot aantal vrijwilligers voortreffelijk mee aan het organiseren van het on derzoek. Dank zij deze spontane samen werking is het in het voorjaar van 1952 gehouden bevolkings onderzoek een succes geworden en uit de resultaten is het grote nut duidelijk gebleken. Er wer den n.l. 16 positieve t.b.c.-geval len opgespoord. Voorts werd bij 11 personen een niet specifiek longproces geconstateerd en bij 90 personen een varia-afwijking (afwijking van niet-tuberculeuse aard). Bij nagenoeg al deze per sonen kon door geneeskundige controle en/of behandeling erger worden voorkomen. Dit is inmiddels 4j/> jaar gele den en evenals het „Centraal Bureau voor keuringen op Me- disch-Hygiënisch Gebied" acht het Gemeentebestuur een her nieuwd onderzoek dringend ge wenst, want de tuberculose is ondanks de verheugende terug gang nog steeds een gevaarlijke en terecht gevreesde ziekte. Ook nu nog worden in ons land ieder jaar tenminste 8500 nieuwe ge vallen geconstateerd, is 24 gevallen per dag. Het is juist thans zaak op het gebied van de tuberculosebestrij ding en dus ook het bevol kingsonderzoek actief te blij ven. Er heeft zich n.l. een snelle daling van het ziektecijfer vol trokken en daardoor is het ge bied, dat als het ware maagdelijk wordt voor de t.b.c. ook steeds groter geworden. Dit is het re sultaat van tien jaar hard werken voor de tuberculosebestrijding. Het brengt echter ook het ge vaar met zich mee, dat in een volkomen „gezuiverd gebied" één tuberculosepatiënt ruïnerend kan werken. Voorbeelden van recente datum zijn de explosies" op en kele scholen. Daarom is het nood zakelijk met betrekking tot de tuberculosebestrijding actief te blijven. De tuberculose is thans een ziekte, die mits niet al te laat ontdekt zeer goed bestreden kan worden, dank zij de uitste kende geneesmiddelen die ter be schikking zijn. Laat men zich echter wat be treft de frequentie van de tuber culose niet vergissen. Inderdaad daalt het ziektecijfer, worden er sanatoria gesloten en zijn er vele lege bedden. Men moet echter letten op het feit hoeveel bed den er nog bezet zijn en bij ruim 8500 nieuwe ziektegevallen per jaar zijn dat er nogal wat. Het bevolkingsonderzoek be perkt zich niet alleen tot het on derzoek op tuberculose. Meer dan ooit spelen andere afwijkin gen een rol: hartziekte, longtu mor, longcarcinoom, enz. Ook op het gebied der bestrij ding van deze ziekten zijn de laatste jaren belangrijke vorde ringen gemaakt. De nog in Bergen wonende huisbezoekers (sters) hebben per soonlijk een uitnodiging gekre gen om opnieuw hun medewer king te verlenen. Door vertrek e.d. zijn meerderen afgevallen. Daarom stelt de werkcommissie aanmeldingen van nieuwe mede werkers op zeer hoge prijs. De secretaris (p/a gemeentehuis) is gaarne bereid tot het verstrekken van nadere inlichtingen. Het huisbezoek zal plaats vin den in het tijdvak van begin november tot 21 november a.s. en het Röntgenologisch borst onderzoek van 3 f/m 14«,decem- ber a.s. Op 15 oktober werd in de Rustende Jager de eerst Liga avond gehouden, waar de film „Land of Promist" van Paul Ro- tha werd vertoond, een film, die in 1945 werd gemaakt en ons laat zien hoe in Engeland huizen verkeerd zijn gebouwd, wat ook wel in andere landen het geval is. Terecht wordt hier gevraagd, waarom is men in oorlogstijd wel tot topprestaties in staat en in vredestijd niet. De opruiming van krotten en achterbuurten is niet alleen in Engeland, maar ook op het vasteland van Euro pa een noodzakelijk iets. De beelden uit de tweede film „De Aarde van A. Dovjenko muntten s4 ik voor stuk uit Hoor hun prachtige compositie, ge voelig coloriet in zwart-wit, en subtiele betovering. Voor liefhebbers van filmkunst was dit een leerrijke avond. Dinsdagmiddag 16 oktober sprak de heer A. van Kampen voor de Ned. Ver. van Huis vrouwen, die o.a. ook de U.L.O.- leerlingen had uitgenodigd, over het eiland Corsica. Deze lezing werd reeds eerder voor de KJVO gegeven en in „De Duinstreek" verslagen. Ook dit keer was het een ge not naar de prachtige dia's van de heer F. Dumée te kijken. De bijbehorende tekst echter, vol valse pathos, maakte het de nuchtere jeugd niet gemakkelijk altijd rustig toe te luisteren. Donderdagavond 18 oktober gaf de buurtvereniging Tuin- en Oostdorp in het kader van de culturele avonden een zeer ge slaagde filmavond. Vertoond werd „Op Hoop van Zegen", 'n film vervaardigd naar het ori gineel Nederlands toneelstuk van Herman Heyermans, met in de rol van „Kniertje" mevr. Esther de Boer.van Rijk. Uit de reacties van de stamp volle zaal bleek wel, dat de te genwoordige tijd wel een heel ander standpunt huldigt omtrent arbeidsverhoudingen en sociaal recht! Teneinde tegemoet te komen aan de grote belangstelling voor toneeluitvoeringen zullen de in dit winterseizoen onder de aus piciën van St. Jan te spelen stuk ken telkens tweemaal worden opgevoerd. Op 30 en 31 oktober zal de „Zaanse Verenigde To- nelisten"-groep in de Rustende Jager optreden met een blijspel „Je kunt het toch niet meene men". Een bal zal de avond besluiten. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. Op 16 oktober werd in de zaal Nieuwendijk voor de Vrou wenbond van het N.V.V. een filmavond gegeven waarop een drietal films werden vertoond met een woord vooraf en mon delinge toelichting van de heer J. G. Wittpen, handelénde over het werk van de Noord- en Zuid Hollandse Reddingsmaatschappij. Nadat de voorzitster, mevr. van den Berg, de aanwezigen en in 't bijzonder de heer Wittpen had verwelkomd, kreeg deze het woord om iets, over het reddings wezen te vertellen. De Konink lijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaatschappij stelt zich tot doel: het redden van mensen levens. Dat werk wordt meestal zonder ophef verricht: men kent er geen heldenverering. Over de bemanning van de reddingsboten lezen we niet veel er komt weinig over in de courant. Maar toch bestaat die bemanning niet uit mensen die zich geroepen voelen tot dit Reddingswerk. De nederlandse kust is een ge vaarlijke kust, waarop vele sche pen stranden. 35 Reddingsstations zijn langs deze kust ingericht om hulp te bieden. Door de gesteld heid van onze kust duurt het vrij kort of een gestrand schip wordt wrak geslagen. En dan is het zaak om de mensen van het schip af te krijgen. Vroeger be stonden er geen reddingsmaat schappijen. De bevolking langs de kust was arm; aan reddings werk van betekenis kon niet ge dacht worden. Eer het zover was moest er eerst een ramp ge beuren. In oktober 1824 was bij Huisduinen de bark „de Vrede" gestrand en wrak geslagen. De bemanning was in het want en in de masten geklommen om het leven te redden. Tien helderse vissers, die in een open sloep de bemanning in hun bootje hadden weten te redden, werden op de terugtocht door een grondzee ge grepen, waardoor allen op één na het leven verloren. Houdt de winter uit handen en voeten- Toen dit bekend werd gingen er in Amsterdam stemmen op dat dit zo niet kon blijven voort duren: Er werd een actie op touw gezet om wat geld bijeen te brengen en tevens werd op 11 november 1824 de Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaat schappij opgericht. Op 20 no vember 1824 werd te Rotterdam de Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen opgericht. Nederland is het enige land dat er twee reddingsmaatschap pijen op na houdt. De Zuidhol landse maatschappij bedient de kust van Cadzand tot Loosdui nen, de Noord- en Zuidhollandse de kust van Loosduinen tot Rot tum. Het Nederlandse reddings wezen staat aan de spits van alle reddingsmaatschappijen ter we reld. Maar het reddingswerk is buitengewoon kostbaar. Het red den geschiedt geheel belangeloos en alle redders zijn vrijwilligers. Volgens de spreker is er niet al leen een onderwijzer en een poli- tie-agent, maar ook zelfs een stroper en een heel goeie stro per zelfs! bij te vinden. Het redden is een moeilijk en gevaar lijk werk, want iedere redding gaat met levensgevaar gepaard. Dit jaar werden reeds 120 men senlevens gered. In ons land is het ondenkbaar, dat de reddingsboot niet zou uit gaan omdat het te slecht weer is. De bemanning van zo'n boot be staat uit eenvoudige mensen, wij zouden zeggen wat ruw, maar zij hebben een hart van goud waar het er op aankomt hun mede mens, die in doodsgevaar ver keert van een gestrand of wrak geslagen schip af te halen. Hün taak bestaat in het ontrukken van slachtoffers aan de zee. Daar le ven ze voor, daar staan ze mee op en gaan er mee naar bed. Het is hun werk waaraan ze met hart en ziel verknocht zijn. Dit komt het best aan 't licht uit de z.g. grensincidenten. Wanneer een schip in nood is kan het voorkomen dat vanuit twee stations pogingen tot red ding worden ondernomen. Men gaat dan met de boot langs het strand totdat men recht tegen over de plaats van het schip komt en begeeft zich dan te wa ter. Nu kan het geval zich voor doen dat dit punt wordt bereikt door twee reddingsploegen waar van de een zijn station ten noor den en de ander zijn station ten zuiden van dit punt heeft. Dan wordt het een zaak van eer wel ke reddingsploeg zich met de boot in zee zal begeven om het reddingswerk: te verrichten, want stuk voor stuk hebben de leden van de bemanning er heel wat voor over om bij een red ding aanwezig te zijn en er aan deel te nemen. Men gebruikt daartoe twee soorten van boten: strandred- dingsboten voor schepen, die dicht op de kust stranden en motorredingsboten, voor sche pen verder van het strand af. De roeireddingsboten die bemand zijn met 12 man, waarvan 10 roeiers, kunnen geen grote afstand afleg gen en in 't gunstigste geval be zitten deze 10 roeiers slechts de kracht van 2 PK. De motorreddingsboten, die thans worden gebruikt bieden vele voordelen. Men kan er elk schip mee bereiken en daar deze motorboten, stalen schepen zijn, kan men er ook grotere kracht mee ontwikkelen. Voorts hindert het niet waar het schip is ge strand, en is men in staat 40 tot 100 schipbreukelingen mede te brengen. Deze worden naar on der gebracht, van droge kleren voorzien, krijgen wat te drin ken en te eten en wie er het ergst aan toe is wordt in bed ge stopt. Ook is het schip uitgerust met een toestel voor draadloze telefonie, zodat steeds verbinding met de vaste wal kan worden onderhouden. Vroeger was dat anders. De terugtocht met dej geredden was een lijdensweg op zichzelf. Het waren open boten. De ge redden lagen op de bodem, en hun kleren werden doortrokken van water dat telkens overkwam. Daaronder waren mensen met gebroken armen of benen. Thans kan men draadloos vragen om een ambulance-auto en genees heer, die bij 't aan land komen gereed staan om de zieken en gewonden op te nemen. Ook zijn bij iedere bemanning een paar EHBO-ers. De redding geschiedt thans meer efficiënter, maar kost ook veel meer geld. Sedert de Noord- en Zuidhollandse Red dingsmaatschappij bestaat, heeft zij meer dan tienduizend levens weten te redden. De vertoonde film bestaat uit drie delen. In het eerste wordt een overzicht gegeven van het werken met de roeireddingsboot het in zee brengen van dit vaar tuig en van de reddingsvlet. Daarna ziet men het Wipper toestel in werking het laatste redmiddel als de reddingsboot het schip niet meer bereiken kan. In deel twee ziet men de motor reddingsboten, de toepassing van golfstillende olie, 't gebruik ma ken van de sleepzak op de terug reis om niet door de branding tegen de kust te worden geslagen en de nieuwe reddingsboot de „Prins Hendrik" een geschenk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina. Wanneer doorvhet stormgeweld deze boot JifL/TlJPS ^ere huid? Babyderm.zeep omslaat en met de kiel naar boven komt te liggen, loopt er aan één zijde water in een re servoir, wat tengevolge heeft dat de boot zich weder rechtop richt in haar normale stand. De ge luidsfilm, die in deel drie over de vertoonde beelden de nodige toelichting gaf, was duidelijk en helder van uitspraak, terwijl de fraaie beelden van de woelige zee, de schepen en de beman ning, aller aandacht trokken. Mede door het boeiende be toog van de spreker kan men hier van een zeer geslaagde avond spreken. (Speciaal bestemd voor de jongeren.) Bestaat er verband tussen deze twee? Het antwoord op deze vraag hangt af van de waarde die je aan beide begrippen toe kent. Waarom doe je aan sport? Daar voor zijn heel wa"t redenen op te noemen. Laat ik eens enkele noemen, kris-kras door mekaar: Je kunt er in uitblinken en dan komt je naam geregeld in de krant of voor de radio. Je vriend zit ook in de club en samen met anderen kun je plezier beleven, vooral op de reisjes naar clubs buiten de stad. Je ouders (of de dokter) heb ben gezegd, dat het voor je body wel goed is enkele uren per week flink in actie te zijn. Je hebt er plezier in door sa menwerking een goed resultaat te bereiken. Je weet anders met al je vrije tijd toch geen raad en dan is sporten beter dan thuis rond hangen of in de stad op en neer slenteren. Je hebt gemerkt dat je werk (en je studie) beter vlot als je een paar keer je lichaam goed gebruikt. Nu kun je zelf er nog wel tien andere redenen bij bedenken, vermoed ik. Als we bovenstaand rijtje nog eens doornemen, komen we dus tot: roem behalen, lol hebben, fit blijven, de club helpen, behoefte aan samenhang, je vrije tijd be steden, je geest (verstand) een goede afwisseling geven. En je kijk op de alcohol (daar onder verstaan we sterke drank wijn, advocaat enz., ook bier). Daar denken de mensen ook lang niet allemaal gelijk over. Let maar eens op: Een glas bier is verfrissend als je warm bent. Je bent geen kind meer als je een glas bier op kunt. Het is gezellig op een feestje. Tegen de griep en de ver moeidheid helpt een glaasje cog nac. En ook dit rijtje is nog lang niet volledig. Maar nu komt er een éigen- aardig geval: Sommige mensen willen persé geen dranken met alcohol gebruiken: het is schade lijk voor je lichaam en je geest, zeggen ze. Er zijn sportlui (en de serieuze wedstrijdspelers horen daar voor een groot deel bijdie ook géén alcohol gebruiken. Bij het snelverkeer raadt men het gebruik van een glaasje sterk af: bij een ongeval kun je er stren ger om gestraft worden. Een vreemde geschiedenis: Soms beweren ze dat je er vrolijk en fit door wordt, dan weer dat je er beslist moet afblijven. Wie hebben gelijk? Laten we de feiten eens naar voren halen. Een professor (zijn naam is Buytendijk) schreef in zijn boek „Sporthygiëne": „De proeven op het sportveld genomen, tonen alle, dat zelfs gering alcoholge bruik de prestatie vermindert. Dit werd vastgesteld bij 100 m hardlopen, bij zwemmen, ge- wichtsheffen, ook bergbestijgen enz.". Alcohol werkt als een zweep (b.v. bij grote vermoeidheid)die aanspoort tot méér werk zonder echter kracht te geven. In een vraaggesprek met de aanvoerder van het Nederlandse waterpolo-zevental zei deze: „Drinken doen de spelers na tuurlijk niet". Abe Lenstra zegt in z'n „Voet ballessen": „Ge^ bruik geen alco hol. Rook niet of doe het zeer matig. Ga voor een wedstrijd HORLOGES vroegtijdig naar bed. Doe al dat gene wat nodig is om fit op het veld te verschijnen. Het ligt alle maal nogal voor de hand, maar de ervaring heeft me geleerd, dat deze simpele aanbevelingen niet genoeg herhaald kunnen worden. Er zijn nog altijd sportjongens, die menen, dat deze ijzeren wet ten niet voor hen zijn geschre ven. Zelfs na de victorie op Duitsland heb ik me beperkt tot het drinken van een jus d'orange. Ik voelde me er wel bij. Mis schien is het niet-drinken een van de redenen waarom ik op 34-jarige leeftijd nog in het Ne derlands elftal speel". Dat zegt Abe er dus van. Een heel rijtje sportmensen (Bras- penninx, Mazaërac, Pelikaan e.a.) dachten er net zo over. Dat behoeft ons eigenlijk ook niet te verwonderen als we we ten dat de hersenen zeer gevoelig zijn voor alcohol, de zenuwen er slecht tegen kunnen, de spie ren vooral van jonge mensen gemakkelijk door alcohol ver zwakt worden, de alcohol de spijsvertering, de bloedsomloop, in het algemeen de werking der organen bemoeilijkt Wij kunnen dus zeggen: de al cohol doet het lichaam kwaad. M. VELDMAN En nu kom ik tot slot nog eens weer terug op het begin. Wie lid van een club is alleen maar „voor de lol", die stoort zich niet aan waarschuwingen als Abe en anderen gegeven hebben. Die „pikt" z'n glaasje en is niet van plan zich dat pleziertje te laten ontnemen. Maar wie aan sport doet omdat hij daardoor z'n le ven gezonder, ja „rijker" wil maken, heeft de alcohol niet no dig. Integendeel: hij begrijpt dat de alcohol de vijand van de sport en dus ook van de ernstige sportbeoefenaar is. Je wilt de sport en de sporti viteit hoog houden, je wilt een goed winner èn een goed ver liezer zijn. Houd dan de alcohol uit je buurt! Hij brengt je geen succes, maar wel een bittere na smaak. De besturen van N.V. en K.J.V.O. ZONDAGSDIENST ARTSEN INeektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.25 per jaar f 1.35 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Breelaan 29 - Tel. 2204 INGEZONDEN MEDEDELING wordt door d« leest gevoelige maag verdragenl Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Ingezonden mededeling GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 BERGEN 28 okt. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 Nieuwe Bergerweg 1 SCHOORL-KOEDIJK 28 okt. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 •••••••••••••••••••••••a

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1