TWEEDE IIIVVELIJk ZELFBEDIENING J.LOUTER Olba Lunchschotels Voor de besie KAAS naar Louter Voor St. Maarten 250 gr. 45 250 gr. 44 250 gr. 35 250 gr. 39 200 gr. 39 Ringers Borstplaat Louters Zelfbediening Boekhoudbureau J. EUWEN Boekhoudingen - Belastingzaken ADMINISTRATIES Hereweg 333 - GROET K LAV ER JAS DRIVE P. DUIN Alle heren hebben een afschrift gekregen van het rapport van accountant Van Vliet. Bovendien een afschrift van de bevindingen, die hij zelf heeft samengesteld. De vergadering duurt de hele morgen en middag. En het gaat er heet toe. Tom zegt kort en bondig, dat hij niet van plan is verder te gaan. Uit het rapport van Van Vliet blijkt, dat de laatste jaren een wanbeleid is gevoerd. Orders voldoende, maar alles wordt tegen veel te lage prijzen geleverd. Het winst percentage is in feite geen voordeel meer, maar een nadeel. Het tekort bedraagt ruim een millioen. De reserves kunnen het op geen stukken na dekken. De machines zijn verouderd en er is te veel personeel. De bedrijfsleider is onbetrouwbaar, de vertegenwoordigers reizen hoogstens twee of drie dagen per week en voor de rest doen ze niets, behalve hoge onkosten- rekeningen schrijven. De elektriciteitszaak, die juffrouw Peet- Qer ouuere oom met het geld van de N.V. in zijn dorp is begonnen, heeft bizonder opgevallen. Ongemerkt heeft Tom hem 1- J Jnn x rr>rl i /->o r\r>rio I e>\ 7£>t*ri Irt To\t O i Q n of" noholo honriir I i i 1 C 11 J /-vrtn Maar de heer Davids staat woedend op en schreeuwt: „Ik heb uw hulp niet nodig. Ik zal een advocaat nemen, meneer, dat gaat zo maar nietDit is broodroof, konkurrentienijd U maakt misbruik van de macht, die u gekregen hebt...... Tom blijft evenwel kalm, drukt alleen op een belletje en als >n bediende opendoet, zegt hij alleen: „Laat meneer Davids even uit, wil je?" En daarmede is de kwestie-Radiolux van de baan. Het volgende slachtoffer is de bedrijfsleider. Tom vertelt hem in het kort, dat de N.V. hem opgedragen heeft drastisch te bezuiningen en andere werkmethodes in te voeren. Een jon- qere kracht zal hem vervangen. „U krijgt nog drie maanden loon. Doch u wordt verzocht onmiddellijk te vertrekken. De invloed, die u op het personeel hebt, is niet in het belang van de fabriek." Ook deze meneer is gebelgd. Hij kijkt min of meer spottend ar de nieuwe baas en zegt op rustige toon, dat hij zich hier over zal verstaan met de vakbond. Wat de bedrijfsleider even wel niet weet is, dat Tom van het Gewestelijk Arbeidsbureau de vergunning heeft voor het ontslag van de bedrijfsleider en veertien andere arbeiders. Een der oudere arbeiders, die de funktie van voorman be- ook niets dan verlies opgeleverd. In feite is het gehele bedrijf bankroet. De schuldeisers dringen aan op betaling. Bij tal van fabrieken zijn geen grondstoffen meer te krijgen dan tegen kontante betaling. Het is praktisch een failliete boel. Tom zegt dit alles duidelijk en kernachtig en hij besluit met zijn conclusie, dat hij er geen gat meer in ziet. Wie zal er nog geld durven tijdens zijn dagelijkse rondgang door de fabriek gadegeslagen. Ook maakte hij een enkele keer wel eens een praatje met hem. Tom krijgt de indruk, dat dit een man is, die hij ten volle kan vertrouwen. Tom laat hem op het privékantoor komen en vertelt hem zon der omwegen, dat Hendriks, de bedrijfsleider, ontslag heeft steken in dit bedrijf? I „pi—paen Nu zitten we zonder leiding en dat gaat natuurlijk Er was lang en breed over de kwestie gesprokem En e g Daarom WOrdt u voorlopig belast met de leiding van het vallen harde woorden onderling. Waarom, zegt Tom, heef met. H en men niet eerder rekening en verantwoording gevraagd van het bedrijt. nr Komt een uiieij waarin beleid va» Juffrouw Peetoom' Da» had het nooithoeve» I I^t|'T^SlSl^"SSH,e'dl komen. Maar uit het antwoord der heren blijkt, dat ze alle- Lie man aarzelt, uurit mj ue vei y maal, stuk voor stuk, een beetje bang waren voor de grootste I Tom zich in hem vergis aandeelhoudster, die tevens directrice was van het bedrijf. Het wordt avond en nog is men niet tot een besluit gekomen De aandeelhouders doen een dringend beroep op hem om te Mag ik u vragen, meneerwaarom Hendriks ontslag heeft gekregen?" ue aanaeeinouaers uoen een euutycnu Tom knijpt een oog half dicht. Zo zo, Hendriks was dus blijven Alleen hij kan de fabriek van een algehele ondergang gevreesd. Men was bang voor hem en deze man waarschijnlijk - - - i ld-- -1-- 'eveneens. Ducht hij misschien represailles? ,Hoe lang werkt u in deze fabriek?" is de wedervraag van Tom. „Van de oprichting af meneer, dat is -laat eens kijken bijna een en twintig jaar." „En hoe lang is Hendriks hier?" „Die is pas na de oorlog gekomen." „Mooi, dan kunt u weten, of Hendriks berekend was voor zijn taak." „Het zal de vraag zijn, of ik die taak aan kan, meneer pareert de ander nuchter. „Durft u het of durft u het niet?" „Durvenik wil geen narigheid met de anderen. Wanneer redden. Iemand, die in ruim twintig jaar een behoorlijke elec triciteitszaak kan opbouwen en het bovendien ook nog een paar jaar uithoudt tegen een felle concurrent, is iemand, die organiseren kan. Zo iemand hebben ze nodig. Wil hij het be drijf nu in de steek laten? En de financiën zijn van minder zorg. De heren zijn bereid nog wat geld in de fabriek te steken, als de heer Boornberger bijvoorbeeld voorlopig voor één jaar de algehele leiding op zich wil nemen. Met radicale verandering van werkmethoden en vermindering van personeel moet het toch mogelijk zijn de fabriek rendabel te maken. Tom vraagt een paar dagen bedenktijd. En dat wordt na tuurlijk toegestaan. Hij krijgt ook de beschikking over de kleine auto, die Bep Peetoom altijd gebruikte. De wagen is het eigen- de jongens gaan denken, dat ik Hendriks eruit gedrukt heb krijg je de poppen aan het dansen. - lom wordt korrelig. Wat drommel, nu krijgt deze man de auto van de fabriek. Inplaats van naar huis te rijden gaat hij I kans Van zijn leven, een promotie, die hem zeker twee tientjes zijn aanstaande vrouw. Ans heeft tot half acht in de zaak 1 r Week meer loon geeft, en nog aarzelt hij. Tom staat op 1 I ,.i 1 T77 l .Zil Dj; HM-i I to gewacht, maar is toen naar huis gegaan. loopt om zijn bureau heen. En terwijl hij de man recht in het Vader en moeder de Leeuw, die nu weten, dat hun dochter gezicht kijktj zegt hij: „Waarde heer, dit bedrijf is nagenoeg van Tom houdt, begroeten hem op hartelijke wijze. Al is Tom naar de yiksem door een wanbeleid, waaraan ook de heer dan een stuk ouder, ze willen alleen het geluk van hun kind. Hendriks schuldig is. En nu is er één mogelijkheid om het bedrijf Daarom zullen ze hem als schoonzoon accepteren. I Weer gezond te maken. Iedereen, die niet deugt voor zijn werk, Hoewel het over negen is, vraagt Tom Ans even mee te gaa(. de laan uit Onverbiddelijk. Nummer één is Hendriks, en gaan. Als er koffie gedronken is, trekt ze haar mantel aan en I vandaag volgen er nog een aantal. Over de rest aangenomen gaat mee naar buiten. Samen stappen ze in de kleine wagen en tenminste, dat ze van vandaag af willen aanpakken kun je terwijl Tom rijdt, vertelt hij het resultaat van het onderzoek bedrijfsleider worden. Jij verstaat je vak. Ik heb mijn ogen om en de besprekingen. I de drommel niet in mijn zak. Accepteer je, dan krijg je vanat „Als ik acepteer, liefje, betekent dit, dat ik een jaar lang van deZ£ week reecjs het loon van de bedrijfsleider. Wil je niet, dan 's morgens vroeg tot 's avonds laat druk werk zal hebben om wat je aitijd geweest bent. Je hebt maar te kiezen of te de fabriek weer op poten te zetten. En het betekent ook, dat dejen ik zaj op de mededeling laten zetten, dat je voorlopig we ons huwelijk voorlopig zullen moeten uitstellen. Voor een oelast bent met de algehele leiding. Later zullen we wel verdei huwelijksreis is namelijk beslist geen tijd. En dat wil ik toch, I zien Nu, wat doe je?" als we getrouwd zijn. I De man denkt niet langer na. Hij legt zijn vuile werkhand „Het hindert allemaal niet, Tom, dan wachten we een jaar. in de blanke, maar gespierde hand van de baas en zegt zonder We houden genoeg van elkaar, dat is de hoofdzaak. En ik ben van mening, dat je deze taak moet aanvaarden. Het is niet alleen voor je kinderen," zegt ze, „maar denk ook aan de nagedach tenis van je vrouw Ergens aan de kant van de weg stopt Tom. Dan neemt hij het meisje in zijn armen en kust haar hartstochtelijk. „Ans, oa meid je bent de liefste vrouw op heel de wereld. Goed, dan N y niet gezond te maken. Dat is tenslotte zijn taak en daar- wachten we één jaar, maar beslist niet langer. Misschien is het- i---=-» met het oog op de buitenwereld ook beter. En we zien elkander toch iedere dag, nietwaar? meer: „U kunt op me rekenen." In de loop van de dag wordt het ontslag aan veertien andere arbeiders aangezegd. Dat Tom de juiste mensen er uitgepikt heeft, blijkt wel uit hun reacties, als ze hun ontslag aanhoren. De heren zijn woest en dreigen eveneens met de vakbond. Doch Tom heeft glad maling aan alle vakbonden. Die behoeven de niet gezond te maken. Dat is tenslotte zijn taak en de— voor zal hij die maatregelen nemen, welke hij goed dunkt. Wanneer hij die avond in het dorp komt, zijn de gordijnen voor de etalage van „Radiolux gesloten. Maar als hij zijn huis betreedt, komen Greet en Herman hem al tegemoet. Er is herrie geweest. Davids heeft aan iedereen in het dorp, die het horen wil, verteld, dat Tom uit konkurrentienijd zijn zaak kapot ue voraenae aaq reeus uco, --„.gemaakt heeft. Dat hij de boel overneemt en hem, Davids, op accepteert Het huwelijk tussen hem en Ans wordt uitgesteld straat zet. En Tinie, de winkeljuf van Davids, heeft Ans uit- accepueciL. uu I __„„iij„„ „1 mnni on pik is. Er is een volksoploop HOOFDSTUK 16. Een zee van moeilijkheden. De volgende dag reeds deelt Tom zijn besluit mee. Hij! tot:enPadeerr order. SÊTkSg!nude g^dë leiding van de winkel gescholden voor al wat mooi en lelijk is. Er is een volksoploop in handen. Er is een tweede knecht, die onder toezicht van gekomen en de politie heeft een charge uitgevoerd. De loop de nodiqe werkzaamheden zal verrichten en in de stad middag is het onrustig gebleven in het dorp. begint Tom met de moed der wanhoop de matrassenfabriek te Tom schrikt van dit alles. Zou het middel erger zijn dan de reorganiseren. Zijn eerste maatregel is: een expert benoemen, die de re- kwaal? Hij loopt terug naar de straat en stapt opnieuw in zijn auto, Ans de Leeuw rijdt. Daar hoort oraanisatie van de fabriek op zich zal nemen. Voor eventuele waarna hij naar het huis van - aankoop van nieuwe machines hebben de aandeelhouders een hij ongeveer hetzelfde verhaal. „Wat is er eigenlijk gebeurd, bedraq qestort en ook Tom heeft geld van zijn bankrekening vraagt het meisje. „Ik begrijp er niets van. qehaald Het overwicht, de één procent meer dan de andere Tom vertelt met een paar woorden, dat Davids ontslag heeft aandeelhouders, moet blijven. Dat acht Tom aan de nagedach- gekregen en dat Radiolux wordt opgeheven „Hij denkt, dat ik tenis van zijn schoonvader en zijn vrouw verplicht. De expert dit uit een oogpunt van konkurrentienijd heb gedaan, maar hij kriiat een week de tijd. En die week benut Tom om de schuld- kan natuurlijk niet weten, dat het in feite mijn centen zijn, die J° J„„1 I in „Radiolux" gestoken zijn. En dat gaat hem ook mets aan. Als'hij of die winkeljuf van hem morgen opnieuw trammelant eisers langs te rijden. Bij elk hunner vertelt hij van de reorgani satieplannen en verzoekt uitstel van betaling. Bijna overal wil i/vis mj or aie wmicequr va» men het bedrijf helpen. De N.V. is tenslotte een klant en al maakt, bel me dan meteen op. Dan zal ik de nodige maatregelen is het dan momenteel een klant, die schulden heeft, over een I nemen. - - 1 Doch de volgende dag komt er geen telefoon uit het dorp dus Davids heeft waarschijnlijk eieren voor zijn geld gekozen. In de loop van de week zijn er nog genoeg moeilijkheden. In de fabriek is het onrustig sedert het ontslag van Hendriks. Ver schillende arbeiders zijn er lang niet over te spreken. En ze jaar kan de situatie geheel gewijzigd zijn. En uit een faillisse ment is in de regel ook niet veel te halen. Althans niet voor de schuldeisers. Wanneer de eerste week ten einde is, kan Tom niet anders dan tevreden zijn over de bereikte resultaten. En die tevreden- heid groeit, als de expert zijn bevindingen meedeelt. Het valt acepteren de orders van de nieuwe bedrijfsleider maar schoor- best mee. Énkele nieuwe, moderne machines, en men kan sneller voetend. produceren, maar ook betere kwaliteiten. Bovendien geeft de Op een middag laat Tom do bel gaan en geeft opdrach man hem een tip, die Tom stevig in zijn oren knoopt. Je moet de machines stop te zetten. Als alles stil is en de arbeiders op maar op het idee komen. een hoop bij elkaar staan, komt Tom en vertelt kor: en bondig, In de tweede week is het personeel aan de beurt. Maar eerst dat het bedrijf op het randje van een faillissement staat. „Dit moet de concurrent in het dorp uitgeschakeld worden. Via betekent, mijne heren, dat niet op dezelfde voet kan worden advocaat Van der Sanden stuurt hij bericht aan Davids, dat doorgegaan. Nu waren er twee mogelijkheden: het bedrijf sluiten de winkel per 15 mei wordt opgeheven. Een uitverkoop houden I en liquideren. Dat is één. Maar dat betekent voor u allen ont- is niet nodiq. De noq aanwezig goederen zullen door de firma slag. En nu weet ik wel, dat iedereen vandaag de dag werk - .Cl. I 11 A TT- tmfi"3ceonranri'oVt>n y\\r\ in nns iBnri Til Pr. ZO gende dagen is het weer rustig. De mensen hebben zich geschikt in het onvermijdelijke. Niet alzo de vakbond. Er komt een brief, die nogal scherp is gesteld. Min of meer een ultimatum. Tom laat een koel briefje terugsturen, waarin hij meedeelt, alleen op behoorlijke brieven te zullen reageren. Ja", hij zal zich door een vakbond de wet laten stellen. Alsof hij nog geen moeilijkheden genoeg heeft te overwinnen. Een der vakbondsleiders vraagt een paar dagen later belet. Tom ontvangt hem. Dé man begint hoog van de toren te blazen en betoogt, dat het ontslag van vijftien personeelsleden, waarbij nota bene de bedrijfsleider, niet geaccepteerd kan worden. Midden in zijn woordenstroom onderbreekt Tom hem. En dan vertelt hij precies hetzelfde als hij een paar dagen tevoren gedaan heeft tot de arbeiders. En hij besluit: „Wat dunkt u, is beter? Vijftien mensen ontslaan, die niet voldoende doordrongen zijn van hun plicht jngens het bedrijf, waarvoor ze werken, of alle vijf en tachtig mensen op straat zetten wegens liquidatie? Dit bedrijf, meneer, heeft circa vijf jaar met verlies gewerkt. En dit bedrijf is een N.V., waarin de aandeelhouders graag wat winst zien. De laatste vijf jaren hebben ze geen cent dividend ontvangen. Integendeel. Er is opnieuw geld gestort, om het bedrijf weer gezond te maken. En daarvoor was het nodig, dat het personeel ingekrompen werd. Beroerd voor de genen, die daarvan de -dupe werden, maar er is immers werk genoeg? Nu weet u precies, hoe de zaken ervoor staan. Van terugname is natuurlijk geen sprake. Het ontslag is goedge keurd door het Gewestelijk Arbeidsbureau. Er wordt verder niet meer overgesproken. En als uw oganisatie daarmee geen genoegen neemt en maatregelen wenst te nemen, wel, mijnheer, gaat uw gang. Maar dan sluit ik binnen een week de hele fabriek en staat iedereen op straat. U kunt kiezen of delen." En daarmede was ook dit onderhoud afgelopen. Zoals hij verwacht had, hoorde hij niets meer van de vakbond. De week daarop kwamen de vertegenwoordigers aan de beurt. Tom had de adressen van de heren en besteedde er een morgen aan om ze eens langs te rijden. Bij de eerste de beste was het al raak. Inplaats van op reis te zijn, was de man brutaalweg bezig zijn voortuintje te maaien. Tom zette zijn wagen stil aan de trottoirband en bekeek de werkende man, die niet vermoedde, dat zijn nieuwe baas in zijn onmiddellijke nabijheid was. Na een paar minuten stapte Tom uit een liep het pad op. „Zo, van Hoven, een mooie tuin is toch maar alles, niet?" De man schrok op, alsof hij door een wesp was gestoken. Toen hij zijn baas tegenover zich zag staan, werd hij beurte lings wit en rood en ten leste stamelde hij: „Ikik voelde me vanmorgen niet erg lekker, meneer, vandaar „Vandaar, dat je maar aan het tuinieren bent geslagen," viel Tom hem in de rede. „Gezond werk, vooral met dit mooie weer. Je hebt groot gelijk, hoor. Ik zou zeggen: blijf maar aan het grasmaaien en geef mij je treinabonnement en je legitimatie- kaart. Vandaag nog zal je ontslagbrief aangetekend worden toe gezonden, Bij de kassier kun je je salaris tot en met gisteren halen." Bij nummer twee ving hij bot: de man was inderdaad op reis. Maar Tom had z'n woorden klaar. „Waar kan uw man van daag zijn, mevrouw?" vroeg hij aan de echtgenote, die hem opendeed. „Voor zover ik weet, in Groningen, meneer." „Mooi, laat hem dan morgenochtend, vóór hij weer op reis gaat, even op mijn bureau komen. Hartelijk dank voor de moeite." Nummer drie zat rustig thuis een boek te lezen. Doch deze man was niet verlegen. „Vóór elf uur kan ik toch niet bij de winkeliers terecht. Ik zit net te wachten op de koffie en was van plan om met de trein van half elf te vertrekken. „Laat die trein maar wegrijden zonder jou en geef me je abon nement en je legitimatiekaart." Maar deze man was agressiever en weigerde. Tom, die geen scènes wenste, liet de man tenslotte zijn papieren houden, maar deelde hem mede, dat ook hij per aangetekend schrijven zijn ontslag zou krijgen en slechts uitbetaald kreeg tot dit tijdstip. Daarna reed hij weer terug naar de fabriek. Of de andere twee al dan niet op reis waren, interesseerde hem op dit moment niet. Zijn beide ontslagen collega's zouden de andere wel in lichten. En zij zouden er ongetwijfeld leergeld uit trekken. De weken daarna stroomden de orders binnen. De drie over gebleven vertegenwoordigers bleken opeens verbazend actief geworden. En Tom grinnikte, toen hij de bestellingen bekeek. Hij had de eerste week na het ontslag van drie vertegenwoor diger meer orders binnengekregen dan anders in een maand van alle vijf. Op de laatste meidag ontmoet Tom, als hij van zijn werk in het dorp terugkeert, de Graaf, zijn vroegere overbuurman. „Ha, buurman, hoe maak je het," roept Tom uit, als hij zijn wagen heeft stilgezet. „Kerel ik heb je in geen tijd gezien." „Och," zegt de Graaf bedachtzaam, „zo'n gangetje. Als je geen winkel hebt, moet je zelf er op uit, hè, om wat te^ ver dienen. Apropos, je konkurrent is weer verdwenen, hè?" „Ja, en ik heb goed nieuws voor je. Door de drukte van mijn >uwe werkkring is het helemaal door mijn hoofd gegaan. Als je wilt, kun je je oude zaak weer terugkrijgen, buurman. Het pand is op het ogenblik eigendom van de N.V., waarvan ik ijdelijk de leiding heb. Als je er interesse voor hebt „Of ikman, wat dacht je nou? Als ik morgen terug kon gaan, deed ik het. „Nou? Wat belet je? Morgen is het de eerste. Stap in, dan kun je meteen de sleutels krijgen, en is woonhuis en winkel weer geheel tot je beschikking." De mond van de ander valt wagenwijd open. „Meen je het, buurman?" „Maar kerel, wat dacht je dan? Stap in, dan zal ik je de leutels geven. En als je het pand wilt kopen, dan zal ik je pleitbezorger zijn." Die vrijdag stond er in de krant, dat De Graaf binnen enkele dagen zijn zaak weer zou heropenen. Dank zij Radiolux thans in een moderne winkel. Maar dit laatste stond er natuurlijk niet bij. 50 gr. GELD. HAM 50 gr. BERLINER 50 gr. GEBR. GEHAKT 50 gr. ROOKVLEES 50 gr. GELD. WORST 50 gr. HAAGSE 71 61 c Geld. Ham. 150 gr. 69 Haagse Leverw. 200 gr. 44 Cervelaatworst 150 gr. 79 Jong volvet 400 gr. 109 Belegen prima 400 gr. 121 Oud pikant 400 gr. 129 Cocosbrood 200 gr. 39 Kantkoek 500 gr. 35 Chocokorrels 250 gr. 59 Boornberger worden overgenomen tegen factuurprijs. kan krijgen. Maar matrassenfabrieken zijn in ons land niet zo uvtiueiioiuvu r t Itu 1j i 1 Maar Tom is noq niet klaar met de heer Davids, de zetbaas erg dik gezaaid. En voor velen uwer zou liquidatie betekenen, van zijn schoonzuster Bep. Die komt dezelfde morgen, dat hij dat u een geheel andere werkkring zou krijgen. De andere de ontslaqbrief heeeft ontvangen, op hoge benen naar de stad mogelijkheid is een dusdanige reorganisatie, dat het bedrijf weer en vraaqt een onderhoud met de baas. Nog onbekend met het winst zal gaan maken. Moet ik u nog zeggen, dat dit laatste teit, dat Bep Peetoom al een poosje in een krankzinnigengesticht ook uw belang is? Vandaar, dat een aantal mensen zijn ont- Tom laat hem in zijn kantoor komen en het is een stom- slagen. Dat u daarbij niet hoort, betekent, dat ik in u meer I 1 1 1 1 I rlif x rnnnron verbaasde Davids, die tegenover hem plaats neemt, ,,U hier?" is het enige, wat hij kan uitbrengen. „Jawel, meneer Davids. Juffrouw Peetoom is een schoonzuster van me, en aangezien zij ziek is, ben ik belast met de leiding. gezien heb dan in uw ontslagen collega's. Toon dit vertrouwen dan waardig en accepteer de nieuwe bedrijfsleider. Doe uw plicht en ga zonder morren verder met uw werk, dan zal ik al het mogelijke doen om de N.V. er weer bovenop te helpen Haar ziekte is waarschijnlijk ongeneeslijk. Ik heb tot taak een Wie hef er niet mee eens is, kan straks bij me op kantoor reorqanisatie uit te voeren. Ik heb in de afgelopen weken de komen en zijn ontslagbrief krijgen plus veertien Sagen loon. financiële uitkomsten van Radiolux bekeken, maar dat is niet r>v~ J ^7C>r £>n pmpr veel bijzonders, meneer. U zult waarschijnlijk wel zoveel ver stand hebben van de zaak, die u geleid hebt, dat u weet, hoe veel Radiolux gekost heeft. Er is geen cent winst gemaakt, in tegendeel: uitsluitend verlies. Daarom wordt de zaak op korte termijn gesloten." De bezoeker loopt rood aan. „Een wraakneming dus?' „Daarop zullen we maar geen antwoord geven. U krijgt een volle maand salaris en een getuigschrift. Desnoods zullen we u helpen bij eventuele sollicitaties De anderen gaan dus weer aan het werk en als ik bemerk, dat één of meer van jullie zich niet voor de volle honderd procent geeft, dan kan hij erop rekenen, dat hij dezelfde v,eg gaat als de mannen die deze week ontslagen zijn. U weet nu meteen, wat u aan mij hebt. Wie zijn plicht wil doen, kan op mijn volle medewerking rekenen." Enkele arbeiders knikken instemmend. Anderen lijken lelijk maar zwijgen. De bel gaat opnieuw en de nieuwe bedrijfsleider zet de machines weer aan. Er wordt hier en daar nog wat ge mopperd, maar Tom doet net, alsof hij niet hoort. En de vol Kruidnootjes Opzettertjes Kleutertaai Speculaas Toffee HOOFDSTUK 17. De klap, In een jaar kan ontzettend veel gebeuren. Dat heeft Tom Boornberger in deze twaalf maanden, dat hij de leiding heeft over de N.V. Matrassenfabriek voorheen Peetoom, ervaren, Want er zijn nieuwe machines, die prima functioneren, en hij heeft het er op gewaagd de tip van de expert in praktijk te brengen: Hij is begonnen met de fabricage van schuimrubber matrassen. De tijd vraagt nieuwe produkten en ook een matras senfabriek moet zich aanpassen. Dat is één van de punten, die in het nieuwe beleidsprogramma staan. Er is een afzonderlijke afdeling voor ingericht en enkele vaklieden aan het werk ge steld. Nu het jaar bijna verstreken is, komt Tom tot de con clusie, dat de reorganisatie ook geen half jaar later had moeten beginnen. Er was een zee van moeilijkheden. Maar ze is nagenoeg weg geëbd. Nu, terwijl hij een terugblik slaat over alles, wat in deze twaalf maanden is verwerkt, kan hij zelf niet begrijpen, dat dit alles in dit korte tijdsbestek tot stand is gekomen. Als het weer mei geworden is, trommelt Tom de aandeel houders bij elkaar. Van Vliet heeft ook ditmaal een rapport opgesteld omtrent de financiële stand van zaken. Het is lang zo lijvig niet als twaalf maanden tevoren, maar het heeft een veel optimistischer klank. Op de vergadering klinkt Tom's stem heel wat prettiger dan de eerste maal, dat hij hier als voorzitter sprak. Uit het rapport van de accountant blijkt klaar en duidelijk, dat er thans een rj:zonde basis is voor het bedrijf. Er zijn voor maanden orders in huis en Tom kan de heren de verheugende mededeling doen, dat er weer winst is gemaakt. Weliswaar zullen de heren ook ditmaal geen uitkering krijgen, want daar zijn nog altijd een aantal schuldeisers, die een jaar uitstel van betaling hebben verleend. De meesten hunner zullen thans kunnen worden be taald. (Wordt vervolgd) Snipper Specul. 250 gr. 49 Speculaas popjes 4 voor 35 Snipper Speculaas popjes 4 voor 49 Banket staafjes per stuk 21 Crème Soesjes 200 gr. 59 Verkade Mokkastangen 150 gr. 54 Wieners 200 gr. 44 Cocoskoekjes 200 gr. 39 Spercibonen liters blik 120 Doperwten middelfijn 99 Doperwten fijn 119 1 pot Rozijnen op sap 109 1 1. Abrikozen op sap 189 Franse landwijn 185 Paysan Vin Rouge 205 Arosa zoete wijn 185 Zoete Spaanse 245 Bij 6 fles heeft iedere koper recht op 1 fles gratis 1 kg Ringers Confituur melk of puur 455 Fondant Hazelnoot 100 gr. 45 Conserf borstplaat licht 100 gr. 40 Conserf borstplaat choc. 100 gr. 40 Roomborstplaat 100 gr. 50 Reel, borstplaat 200 gr. 39 Roomborstplaat 200 gr. 49 Kantkoek 500 gr. 35 Sigaren of wortels heeft de Sint gebracht 6 voor 49 Rijst le soort per pak 500 gr. 65 Diverse Sambals 39 Fancy Pinkzalm 89 2 pak Pree van 90 voor 78 3 stuk Lavendelzeep 49 Stoomboten met toiletzeep 59 RUINELAAN 4 BERGEN TELEFOON 2585 vanaf f 5,per maand BELASTING-AANGIFTE vanaf f 2,50 Telefoon K 2209—381 Zaterdag 10 november in de „Honky Tonk" inschrijving 7.30 uur Aanvang 8 uur Schoorl - Tel 320

De Duinstreek | 1956 | | pagina 4