HET ONDERWIJS IN AMERIKA Kindj RdTERDDN R.K. Vrouwengilde BAZAR GERRITSEN Ongeval De arbeid in de wereld van morgen JAN P. STRIJB0S Hebt U al gehamsterd RADIO - TELEVISIE ÏÏt. Wittefcoad SINT JAN V» V» V» lrlr*^firinr VRIJDAG 16 NOV» 1956 33c JAARGANG No» 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d» Hoef Op de algemene jaarvergade ring van de Berger Schoolver eniging werd door de heer G. A. M. Snijders, directeur der Gem. Middelbare Handelsschool te Alkmaar, die vorig jaar een studiereis naar de Ver. Staten heeft gemaakt, een belangwek kende voordracht gehouden over „Het onderwijs in Amerika". De spr. ving aan met te ver klaren dat hij de uitnodiging voor deze voordracht spontaan had aangenomen ofschoon het onder werp moeilijkheden biedt. Het Nederlandse onderwijs in al zijn vertakkingen en geledingen is niet gemakkelijk te overzien. Het Amerikaanse onderwijs is even eens een moeilijke zaak. Na een jaar verblijf in de V.S. waarbij zelfs practisch werk werd ge daan valt het zwaar een volledig resumé te geven over het onder wijs daar te lande. Dit komt door de grote menigte van per soonlijke ervaringen en impres sies. Men komt daar te lande in een geheel vreemde omgeving; alles is anders en 't duurt maan den voor men begrijpt hoe dit werkt. Na zijn terugkeer in 't vaderland gaat men vergelijken, doch vergelijken is bijna niet mo gelijk, omdat men contrasten te genover elkaar gaat stellen. Het Nederlandse onderwijs is verstard in zijn grote variëteit, in de V.S. is de grote uniformiteit dynamisch in alle opzichten. In het Nederlandse onderwijs zijn de mogelijkheden verstard. Het is langzaam, traditioneel gegroeid uit de scholen van Karei de Gro te en uit de latere middeleeuwen. Het gymnasium heeft iets ver- stards. Wij leven in een volko men ander land zodat het onder wijs in Nederland niet te verge lijken is met dat in de V.S. Wij zijn zulk een klein landje dat het programma van ons onderwijs ons wordt opgedrongen door de sociale omstandigheid en onze geografische positie. De Amerikaan is bijv. gehecht aan oude gebouwen; een huis dat 100 of 150 jaren oud is, geldt als een waardevol cultureel be zit. Toen men in de V.S. hoorde van het 700-jarig bestaan van Alkmaar gold dit daar als een heel belangrijk iets. Waarschijn lijk zal over 200 a 300 jaren de traditie hen parten gaan spelen, doch zover is het thans nog niet. Het onderwijs is daar nog niet in een keurslijf gedrongen. De Amerikaanse school, van kleu terschool tot de universiteit, be oogt niet direct het bijbrengen van wetenschappelijke kennis, maar haar voornaamste doel tot ZILVER en met het college, waar studen ten van 22 en 24 jaar afkomen bestaat in het vormen van deze jonge mensen tot goede staats burgers. Veel of weinig leren komt op de tweede plaats, het hoofddoel is dat de jonge man en 't jonge meisje tot goede staats burgers worden opgevoed. Bij onze scholen is het grote doel het verwerven van kennis en nog eens kennis. Wat doet nu een jongen of meisje in 'n gemiddeld Ameri kaans gezin? Meer en meer komt het in de V.S. voor, dat man en vrouw beiden werken. Dienten gevolge schieten de nursery- scholen, waar de kleuters over blijven als paddestoelen uit de grond. Op 6-jarige leeftijd gaat het kind naar de lagere school in zijn community. Daar gaat 't heen met alle kinderen uit alle rangen en standen in die com munity. 'n Enkele maal gaat het kind naar een confessionele school, doch die zijn niet groot in aantal. Op de community-school heeft men in hoofdzaak dezelfde vak ken als hier te lande: lezen, schrijven en rekenen. Dit grijpt terug op de tijd der pioniers. Er zijn nog tal van plaatsen waar honderd jaar geleden nog met de Indianen gevochten werd. 't Onderwijs bepaalde zich dan ook tot de elementaire vakken ter wijl het streven er naar uitging het kind te vormen tot een goed lid der community. 't Onderwijs was in die dagen volkomen in handen van de vrouw. De man had tot taak te werken en het gezin te bescher men. Vaak waren geen gediplo meerde vrouwen te krijgen en nam men er een die er voor in aanmerking kwam. In de lagere en in de High-school is dit nog steeds merkbaar. De posities zijn daar overwegend in handen van de vrouw. De man kan meer verdienen als hij geen teacher wordt. Vele vrouwelijke onder wijzeressen zijn gehuwde dames die dit werk als bijbaantje uit oefenen, daar zij de tijd vrij heb ben om voor de klas te staan. Welke invloed dit op den duur gaat hebben op de jonge Amerikaanse burger wordt dui delijk als men bedenkt dat de Amerikaanse vrouw zeer ge ëmancipeerd is. De leerlingen op de lagere school van 6—8i jaar wordt bij gebracht voor zichzelf te zorgen. Dan gaat het kind naar de High School, terwijl het 6e en 7e leer jaar een Intermediair School vormen om deze stap te over bruggen. In de grote steden be schikt men over een Junior en een Senior High School, elk van drie jaren om de overgang van de lagere naar de middelbare school gemakkelijker te maken. Dezelfde klacht bestaat hier te lande. De onderwijzer is weg en in de plaats daarvan komen 10 a 12 leraren met ieder z'n eigen nukken en grillen. Voor een kind van twaalf jaren met 10 12 leraren is dit te zwaar. Op de school blijft geen kind zitten. Hoe zij dat daar klaar spelen is voor mij nog steeds een probleem. (wordt vervolgd) Dinsdagavond 6 november gaf de heer P. Timmerman in het Oranjehotel voor het R.K. Vrou wengilde een lezing met mooie gekleurde dia's, over Noorwe gen. De heer Timmerman, die door zijn herhaalde bezoeken aan Noorwegen een kenner van dit land en volk, dat zijn grote sym pathie heeft, is geworden, be' lichtte deze avond vooral het le ven van het Noorse gezin. De enorme afstanden in dit land, dat 1800 km lang en op het smalste gedeelte maar 6 km breed is, hebben ook op het ge zinsleven hun invloed. De kin deren moeten soms uren ver naar school. Daar wordt met de schooltijden op gerekend. De school gaat om half drie uit, zo dat de. leerlingen voor donker thuis kunnen zijn. Om de licha melijke inspanning niet te groot te maken is er om de andere dag school. Op de thuisblijf dagen wordt huiswerk gemaakt. Zo mers duurt de vakantie 2 maan den en ook 's winters in de don kere tijd is er geen school. Niet tegenstaande deze kortere schooltijden, heeft de praktijk bewezen, dat het intelligentie peil even hoog, zo niet hoger is dan in Nederland. De kinde ren van de 150.000 eilandjes moeten voor studie meest uit huis. Vele jeugdige personen be zoeken 's winters de volkshoge scholen, die in Noorwegen par ticuliere internaten zijn, waar in de winter 6 maanden lang les wordt gegeven in taal, rekenen, literatuur, geschiedenis, alg. ont wikkeling, weven,' sport, hand arbeid enz. De zelfontwikkeling wordt ook sterk bevorderd door zelf lezen. Vele gezinnen bezitten een boe kenkast, waar men standaard werken over verschillende on derwerpen in kan vinden. De donkere wintertijd leent zich bij uitstek tot zelfstudie en huisvlijt. Dit laatste vormt ook een wel kome bron van inkomsten. De vereniging „Hüsvliden" ver spreidt patronen van brei- en borduurmotieven, die in elk dal verschillend zijn, en koopt de kledingstukken, die aan bepaalde eisen moeten voldoen, op, om ze in haar stadswinkels te verkopen. De breiwol is meest afkomstig van de eigen, langharige geiten, thuis gesponnen en gekleurd en dan in weef- wërkt. of breiwerk ver- Door het ver uit elkaar wonen is het leven der vrouwen er zwaar. Geen bakker of melkboer komt aan de deur, maar wel moe ten vaak de boodschappen 6 a 8 km ver gehaald worden. De vrouwen zijn er dan ook gauw oud, getekend door het zware le ven. De familieband is sterk en waar de afstanden vaak enorm zijn, en men er met Kerstmis graag op familiebezoek gaat, zijn alle winkels en zaken van woens dag voor Kerstmis tot woensdag na Nieuwjaar gesloten en wordt in familieverband het Kerstfeest gevierd. Na de pauze zong het dames koortje van het Vrouwengilde op uitnemende wijze enkele liederen onder leiding van mevrouw C. MoréeDol, waarna de reis door Noorwegen per dia volgde. 1 Woensdagavond begon o.l.v. mej. C. Jager, demonstratrice van het Alkmaars Gasbedrijf, bij Campenhout een kookcursus voor leden van het R.K. Vrouwengil de. Behalve heerlijk koken leert men bij mej. Jager altijd weer wat op het gebied van zuinig met gas omgaan, en zoveel mogelijk profijt trekken van gasstellen, -fornuizen of -ovens. Zo ook op deze avond. Wist u: dat u ge makkelijk 2 a 3 eieren in één kop je water met wat zout hard kunt koken, als u het pannetje maar goed dicht dekt en als het water kookt het gas zo laag draait, dat net geen damp meer ontsnapt! dat een gasoven precies water pas moet staan om zuiver te branden? Dat als u het gasbe drijf opbelt dit altijd bereid is u hierin raad te geven? Maandagmiddag is de radio- en televisiemonteur van Duin, toen hij op het dak van het perceel Ruinelaan 3 een antenne wilde slopen, uitgegleden en van de mast gevallen, waarbij hij na een val van ongeveer vijf meter, op een dakterras terecht kwam. In bewusteloze toestand is hij met een ambulancewagen van het Rode Kruis naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Woensdagavond 7 november gaf de heer K. F. Verhart, effi- ciëntie-adviseur van het N.V.V. een lezing voor de Bestuurders- bond Bergen-Schoorl in de ach terzaal van Hotel de Brink. Veel wordt er tegenwoordig geschreven over automatisering. Het is blijkbaar een mode-onder werp geworden, waarin men dui delijk twee richtingen bespeurt. De een ziet daarin een voort schrijdende evolutie, terwijl de ander de arbeiders ziet staan aan de vooravond van armoede en ellende. (Wijd. gaaf huidje eBABYDE RM Wat is er eigenlijk aan de hand? Wat is mechanisatie en wat automatisering? Bij de mechanisatie speelt de mechaniek, de hulpmiddelen bij het vervaardigen van producten een rol, waarbij we het vervaar digen moeten zien als het om vormen van de stof naar een bepaald idee. Wordt bij dit ver vaardigen slechts één werkstuk gemaakt, dan wordt het stuk in zijn geheel afgewerkt voor men aan een geheel ander werkstuk begint. Worden echter meerdere geheel gelijkvormige werkstuk ken gemaakt, dan worden om spierarbeid te sparen, dus uit efficiëntie-oogpunt, eerst alle ge lijke onderdelen der werkstukken vervaardigd. Dit geeft al een ze kere mechanisering, die echter pas goed is doorgebroken door de uitvinding van de stoomma chine. In deze mechanisering zijn drie fasen te onderscheiden: de technische fase de vervol making van het apparaat; de economische fase het af zetten der producten; de sociale face de gevolgen van de mechanisatie voor de mens. Als we in de geschiedenis terug blikken, zien we dat in 1807 de eerste stoommachine in A dam in gebruik werd genomen. In 1837 waren er in Nederland 72 in bedrijf en in 1853 reeds 392. De eerste fiets kwam op de weg in 1817, de eerste trein reed in 1825. De eerste auto in 1886 en het eerste vlieqtuiq was er in 1903. Wat de snelheid betreft zijn we geëvolueerd van 15 km te paard tot de snelheid der super sonische straaljagers. Deze technische ontwikkeling duurt voort. Vooral in oorlogs tijd kijken regeringen niet op geld om de techniek te vervolmaken, maar met het uitvinden van de atoomsplitsing is in wezen een nieuwe energiebron ontdekt. De natuurkunde ontwikkelde zich sterk door de vinding van de elektronika, waardoor projectie len bestuurbaar werden, maar dit sloot in zich, dat het dus ook mogelijk moest zijn hiermee het productie-proces te besturen. Waar door de doorgevoerde me chanisering de menselijke spier kracht geleidelijk werd uitge schakeld, wordt het door auto matisering met behulp van de elektronika mogelijk de contro lerende hersenwerking van de mjens te vervangen. Het zelf- scheppend denken is nooit te vervangen. De automatisering drukt het sterkst zijn stempel op de administratieve sector, daar hierdoor op zeer korte termijn gegevens uitgewerkt, verzameld en bewaard kunnen worden. Verder in de metaal-, textiel- en chemische industrie. Na deze korte en heldere in leiding werd gediscussieerd over de mogelijke nadelen en voorde len van de automatisering. Juist door deze discussie-vorm werd het een leerzame en boeiende bij eenkomst, die maar door al te weinig mensen bezocht was. Blauwe N.V. Culturele Avonden K.J.V.O. Op zaterdag 24 nov. vertoont Jan Strijbos zijn nieuwste kleuren film over Spitsbergen. Hij was in de zomer van 1956 daar en wist tijdens een prachtige zomer tijd een bijzonder mooie film van dit interessante eiland te maken. Svalbard, wat Koele stranden betekent, was al heel vroeg be kend en dankte die mooie naam aan de Vikingers. Het is inder daad een eiland van kusten, want het binnenland is geheel gletsjer en vrijwel ontoegankelijk. West-Spitsbergen staat onder invloed van de warme golfstroom en daardoor kunnen zich vele planten handhaven. Van de dieren, die er voorkomen noemen we het rendier, de poolvos, de poolhaas, de ijsbeer en de muskusos. Van de vogels zijn de eidereend, de papegaaiduikers, de noordse storm vogels wel het belangwekkendst. Er wonen weinig mensen op dit eiland, dat toch tweemaal zo groot is als Nederland. Daarvan zijn er 4000 Russen en 400 Noren. Dit op een totaal van 5400. De bergformaties en sneeuw velden, de uitgestrekte toendra's, het ongerept landschap, dit alles wordt in de zomer verlevendigd door de ontelbare vogels en een wonderbaarlijk mooie planten wereld. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Dan kunt u dit lezen. Het college van Handel en In dustrie in de Levensmiddelen branche meent in het belang van het Nederlandse volk namens de branchegenoten industrie, groot- en kleinhandel in de le vensmiddelenbranche -het pu bliek erop te moeten wijzen, dat door de meer dan normale aan kopen van de laatste dagen hier en daar de voorraden in de win kels sneller zijn geslonken dan normaal. De industrie en de han del kunnen deze voorraden niet zo snel aanvullen als zij wel zou den willen, omdat er over de ge hele linie personeelsschaarste be staat. Indien het publiek zich be perkt tot normale aankopen, het geen in zijn eigen belang drin gend wordt aanbevolen, zullen de voorraden binnen enkele da gen weer zijn aangevuld. Een uitstekende opvoering Voor een stampvolle zaal gaf de R.K. toneelver. Sint Jan woensdagavond een opvoering van Pinky, een blank neger meisje toneelspel in drie bedrij ven, bewerkt naar het boek van C. RickettSummer. Had Sint Jan zich in de laatste paar jaren meer tot het werk van vader landse auteurs bepaald, zij heeft met de opvoering van dit stuk bewezen ook het werk van een buitenlandse auteur aan te dur ven en wat meer zegt, tot een opvoering te brengen, waarover men nog lang na dezen zal spre ken. Boeiend en vlot werd er ge speeld en wel op zulk een mee slepende wijze, dat het publiek met spanning de uitbeelding van dit spel volgde. Hoofdthema van het stuk is dat wie in Amerika negerbloed in zijn aderen heeft, ook al is het nog zo weinig, bij de blanke bevolking veracht is, en dat hij zich dingen moet la ten welgevallen, waartegen een blanke terecht in opstand zou komen. Dit alles in het z.g. klas sieke land van de vrijheid en de democratie: de Verenigde Staten van Noord-Amerika. In de zui delijke staten van deze unie is voor een neger ook slechts met moeite recht te krijgen, en dat maakt het leven voor de gekleur de bevolking niet bepaald aan genaam. In dit stuk trad mevr. Wijben- gaFiebie op in de rol van een oude negerin, die noch lezen, noch schrijven kan, en die haar gehele leven als wasvrouw heeft gewerkt, maar die ondanks dat een goed levensinzicht en een scherp oordeel bleek te bezitten. Zoals zij deze oude vrouw uit beeldde was het alsof men wer kelijk een oude negerin op de planken zag. Haar kleindochter, die er door een gpeling der na tuur uitziet als een blank meisje, dat zij in 't noorden des lands voor verpleegster liet opleiden, kan het daar niet uithouden en komt bij haar thuis. Zij heeft daar in 't noorden liefde opgevat voor een jonge dokter, die ook op haar verliefd is, maar zij vreest dat dit tot beider teleur stelling leiden zal wanneer de jonge medicus van haar t^ horen krijgt, dat er negerbloed in haar aderen stroomt. Als hij haar ein delijk achterna reist en haar be zoekt, is hij bij het vernemen van dit feit de vertwijfeling nabij. Dat het na heel wat tegenwerking toch tot een huwelijk komt, waarin zij beiden aan de verhef fing van het negerras zullen gaan arbeiden, vormt het blij-eindend slot. De figuur van Pinky werd op voortreffelijke wijze uitgebeeld door mej. Annette Groenewoud. Joke Waters en zijn vrouw Ro salie, een negerechtpaar uit het zuiden, werden goed getypeerd door de heer Jan Glorie en mej. Ans Leering. De rollen van rech ter Walker en dr. Joe waren bij de heren J. van Stralen en Aat Groot in uitstekende handen. De moeilijke rol van Miss Em, de zieke dame die sterft, werd door Martha Delis op uitstekende wij ze gespeeld, terwijl de rol van de wereldse nicht Miss Helba door mej. Jannie Delis zeer goed werd voorgedragen. De jonge dokter Tom werd treffend vertolkt door de heer W. Vlaar, terwijl als Amerikaanse politie-agent optrad de heer J. Leering, die ook in deze rol goed voldeed. In "zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer A. Ooije- vaar mede dat het St. Jan goed ging. Het aantal donateurs was dermate toegenomen, dat, als men voor hen alleen een stuk zou spelen men aan drie opvoeringen zou moeten denken. Dit is op zichzelf een verheugend teken en Sint Jan heeft met deze opvoe ring bewezen dat het tot heel wat goeds in staat is. De V.V.V. Bergen zal op donderdag 22 nov. haar algemene Ledenvergadering houden in de dancing van „De Rustende Jager". De Vrijzinnig Herv. Vrouwen vereniging hield. 7 en 8 novem ber een bazar in de Kunstzaal van het K.C.B. ten bate van het restauratiefonds. In het intiem in gerichte zaaltje was van alles te koop en te doen. Mooi brei- 'en handwerk, corsages, schelpen bloemtakken, chocolade, planten- stekjes, winkel-allerlei enz. wa ren te koop en spelletjes, rad van avontuur en loterij zorgden voor het vermaak. ZONDAGSDIENST ARTSEN WeekMad DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.25 per jaar f 1.35 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. INGEZONDEN MEDEDELING iegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische wordt door de meest gevoelige maag verdragenl Ingezonden mededeling Poeder - Zalf - Olie-Zeep Breelaan 29 - Tel. 2204 BERGEN 18 nov. Dr. POOT, Tel. 2413 SCHOORL-KOEDIJK 18 nov. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1