99 ft HOLLANDSE MIJ VAN LANDBOUW Concert Henkemans Feest van de Ouden van Dagen De Vriendenkring B.A.V. Bond van Plattelandsvrouwen GERRITSEN Auto-zondagsnieuws VRIJDAG 1 FEB, 1957 34c JAARGANG No. 5 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Prof. Ir. O. J. Cleveringa, oud hoogleraar aan de landbouw hogeschool te Wageningen, hield woensdagavond 23 januari in de zaal van Café Nieuwendijk voor de leden van de Holl. Mij van Landbouw een lezing over het grondvraagstuk in verband met de gezondheid van plant, dier en mens. De kruimelstructuur van po reuze bouwgrond is alleen het gevolg van levende organismen in de grond. De organische mest is de verwekker van deze orga nismen en moet daarom het fun- dement vormen voor de kunst mest. De levende organismen zijn kleine diertjes (bacteriën), die organische stoffen nodig heb ben om te leven. Op grond, die goed kruimelt, goed leeft, vindt men „nooit" ziekte. Deze grond is echter dun gezaaid. Wanneer de mens en de veestapel zich voeden met planten afkomstig van dergelijke grond, kunnen ook zij niet ziek worden. Dat zou de ideale toestand zijn. Sinds 1951 is het grondonder zoek sterk gevorderd. Het gaat echter hierbij om het inzicht in deze zaak, en dit ontbreekt nog bij de tegenwoordige wetenschap. In de grond is het een gezond heidsvraagstuk. Het leven wordt niet door stoffen, maar door to taal onzichtbare krachten be heerst. Het wezen der dingen is niet te meten, te ruiken of te zien en daardoor komt het, dat de wetenschap alleen de uiterlijke schijn der dingen kent. Men meent dat ziekten kunnen ont staan door besmetting, maar hoe komt het dan dat bij een vee stapel gezonden en zieken kris en kras door elkaar staan? Bij nader onderzoek blijkt, dat ziek ten aan bepaalde plaatsen ge bonden zijn in stal of op bouw en grasland, zie b.v. naar de paardeweideplekken, waar het paard niet wil grazen maar n.b. zijn mest neergooit. Bewerkt men dichte grond op de juiste manier (irrigeren, kalk enz.) en brengt daar dan orga nische mest op, dan komt er le ven in de grond, deze wordt tot goede kruimelgrond en er groei en goede grassen op. Neemt men echter de paardeweideplekken. waar het paard zijn mest depo neert, dan komt ook daar meer leven, echter geen kruimelgrond M. VELDMAN en er groeien slechte grassen. Hoe komt dat? De hier volgende verklaring is gebaseerd op fei ten uit de praktijk. Bij onderzoek met roedelopers blijkt, dat hun roeden altijd reageren bij alle paardeweideplekken. Het gaat hier blijkbaar om electrische krachten of aardstralen. Hoe wordt nu dit electrische krach tenspel gespeeld in de natuur, wat zijn hiervan de wetten? In zicht hierin geeft macht over de natuur. In paardeweideplekken zitten electrische kernen en het is juist op deze kernen, dat het paard mest neerwerpt, waar schijnlijk door kramp verwekt door deze uitstralende kernen. Deze speciale plekken blijven be staan bij scheuring van het land en vormen dan de plekken, waar zieke planten groeien, onkruid- plekken, insectenplekken enz. Déze ziekten en bepaalde on kruid- en insecten-ophopingen horen kennelijk in deze uitstra lingen thuis. De hele levende natuur oriënteert zich naar trillingen. Wat de ene zoekt in een bepaalde trilling wordt door de ander zo mogelijk geme den. De mens, huisdieren en cul tuurgewassen horen buiten de aardstraalplekken te staan, an ders worden zij op den duur ziek. De doorsnee mens voelt de ze plekken echter niet aan en zo dwingt de boer vee en planten te staan op plekken waar zij in de vrije natuur niet zouden gaan staan, doch waar zij nu echter ziek worden door de voor hen ongunstige uitstralingen. Wat zijn nu deze aardstralen? Op grote diepten in de grond zijn waterstromen en stroompjes, waarvoor dezelfde wetten van kracht zijn als voor de boven grondse rivieren en beekjes en ook deze ondergrondse stromin gen zetten hoewel in sterk ver traagd tempo, slib af, dat ster ker radioactief is dan de omlig gende gronden. Deze radioactie ve banen stralen loodrecht om hoog uit, en waar banen elkaar kruisen ontstaan versterkte stra lingskernen. Door deze straling wordt de lucht vooral boven de stralingskernen „sterk" (alles be trekkelijk) geleidend door ionita- tie daar ter plaatse, en kan als koperdraad electriciteit geleiden. (De bliksem slaat op dergelijke plaatsen gemakkelijk na,ar bene den). Boven deze stralingsbanen en -kernen vindt een afzuiging van electriciteit plaats. Nu is ziekte niets Anders dan afzuiging van de electrische lading der atomen. Energieverlies is het kenmerk van ziekte en dit ver lies wordt veroorzaakt door deze „aardstralen". Elk levend wezen is een zeer verfijnd electrisch ap paraat en reageert dus op deze afzuiging. De wezens in de natuur zijn globaal in twee groepen te ver delen: A. zij die gedijen in slecht geleidende lucht dus buiten de aardstralen en B, zij die gedijen onder invloed van de aardstra len. Tot de A-groep behoren o.a.: de aerobacteriën, de schim mels, de aardwormen, weinig in secten, veel vogels, cultuurge wassen, huisdieren (behalve de kat) en de mensen. Tot de B- groep o.a.: anaerobacteriën, pa rasitaire schimmels, aaltjes, veel insecten, slangen, adders, uilen, vleermuizen, muizen, mieren en de zogenaamde onkruiden. Die der A-groep ontvangen van na ture minder electriciteit en stra len minder uit. Komen zij nu bo ven radioactieve haarden, dan worden zij uitgezogen wat hun electrische lading betreft, en worden ziek. Die der B-groep ontvangen veel electriciteit en moeten veel uitstralen. Zij kun nen echter buiten de radioactie ve haarden niet voldoende uit stralen en verdwijnen zo spoe dig mogelijk van deze plaatsen. Het netwerk van radioactieve banen is zo dicht, dat het prak tisch makkelijker is er in te zit ten dan er buiten. Het is echter mogelijk deze haarden van ra dioactiviteit weg te nemen met afscherm-apparaten. Door deze afscherming vluchten ziekten, luizen, parasitaire schimmels enz. Zij worden als het ware elec trisch weggekeken. De natuur zit vol afschermingsmiddelen, maar wij beheersen deze tech nisch nog niet. De afscherming van huizen en stallen is echter een eenvoudige zaak. Er is inderdaad geen ziekte of er is een kruid tegen gewas sen, als men het spel der elec trische trillingen begrijpt en deze kennis weet te hanteren, maar zo ver zijn we nog niet. Het recital, dat de te Bergen wonende concert - pianist Hans Henkemans op donderdag 7 febr. te Bergen zal geven, is gewijd aan werken van Bach, Beethoven, Schumann, Debussy en Ravel. Er blijkt voor dit concert, evenals verleden jaar, grote belangstelling te bestaan. Voor het verkrijgen van toe gangskaarten verwijzen wij naar de annonce in dit nummer. Zaterdagavond 26 januari gaf de Berger Accordeon Vereniging en Jeugdorkest in samenwerking met het accordeon-orkest „Vita- Nova" uit Alkmaar en „Vita Accordeonistica" uit Heerhugo- waard een concert in de dancing van De Rustende Jager. Het jeugdorkest speelde o.l.v. zijn di rigent Jan Cornelissen een vier tal stukjes. Het geheel was wat aarzelend van klank, wat van beginnelingen te verwachten is, maar zuiver van toon en ritmisch goed. De heer H. Dolstra, die als herstellende op deze avond een korte wijle aanwezig was, heeft de B.A.V. een accordeon ge schonken als eerste muziekinstru ment van het nog te stichten fonds voor het aanschaffen van muziekinstrumenten, waardoor minder draagkrachtigen toch in de B.A.V. de muziekkunst zul len kunnen beoefenen. Zijn mo tief was: „Wij dienen hier een culturele sector en helpen zo no dig de jeugd van de straat hou den". De B.A.V. o.l.v. haar dirigent Wim Cornelissen gaf goede mu ziek te horen, over het algemeen zangerig van toon, van een zui ver, maar weinig uitgesproken ritme. Vooral de Ouverture No. 1 in A-dur van Konrad Wölki, een werk dat oorspronkelijk voor mandoline geschreven is, werd fijntjes en zangerig typisch in de Wim Cornelissen-toon gespeeld. De Ouverture Caprice van Ru- dolf Würthner, een oorspronke lijk accordeonwerk in moderne stijl, liet het heel eigen geluid van de accordeon goed tot zijn recht komen en werd uitstekend gespeeld. Het „Vitrofoon" amusement orkest gaf vlotte, goede amuse mentsmuziek te horen niettegen staande de afwezigheid van een groot deel der violen. Het gezamelijk optreden der drie accordeonverenigingen van dezelfde dirigent kan als een ge slaagd experiment aangemerkt worden. De B.A.V. kan op een goede avond terug zien.- Woensdag 23 januari werd er vanwege het Comité „Ouden van Dagen" een middagvoorstel ling gegeven voor de Ouden van Dagen te Bergen. De nieuwe voorzitter van het Comité, de heer A. A. Tros, ving aan met de aanwezigen een har telijk- welkom toe te roepen. Gaarne had hij zijn voorganger, de heer Stockman, ook hier ge zien, doch hij had een brief van hem gekregen, waarin hij mede deelde verhinderd te zijn. Diens schrijven voorlezend, eindigde de beer Stockman met de woorden, dat de jaren waarin hij de Ouden van Dagen had mogen dienen hem een plezierige herinnering bezorgden. Gewoonlijk bieden op zulk een middag als men thans beleeft, de heren Van Bergen en Sijpheer en mevrouw Van Bergen ons een gezellige middag aan. Dat is al tijd op hoge prijs gesteld, door het Comité en door zijn gasten. Een buitengewone gift heeft ons echter mogelijk gemaakt, thans een cabaret-gezelschap te kunnen laten komen, dat reeds een goede naam bezit. Voorts had de voorzitter zich hier en daar eens van de activi teiten der Ouden van Dagen op de hoogte gesteld, en daarbij vastgesteld, dat men wel oud van dagen, maar nog jong van hart kan zijn. Dat is een verheugend teken. Het gezelschap Klaas Koomen heeft zich met één slag bij Ber gens bewoners geïntroduceerd op uitstekende wijze. De heer Koomen sprak enige woorden tot inleiding om vervolgens de ac cordeonist Theo de Mol binnen te leiden, die met zijn wijsjes di rect over het voetlicht ging, en zijn hoorders dapper tot meezin gen wist te krijgen. Vervolgens zette deze virtuoos zich aan de piano om, waar nodig, zijn mede- artisten te begeleiden. De Phil- harmonica's, een drietal artisten dat verleden jaar in Zwitserland een prijs had behaald met hun spel, deden het ook hier uitste kend. Zij bleken ware virtuozen op de mondharmonika te zijn. De kunstfluiter Frans Struik uit Hei- loo overtrof alles wat wij ooit als kunstfluiter in Bergen mochten horen. Zijn geluid was gewoon weg meesterlijk. Klaas Koomen zelf blijkt een meester-imitator te wezen, of hij internationale artis ten, dan wel muzikale rariteiten imiteert, het is alles even geestig en goed. Ook de jonge zangeres Annie Huisman, die enige radio successen ten gehore bracht, is een kunstenares met toekomst. Het hartelijk applaus dat aan dit gezelschap ten deel viel, vormde het beste bewijs, dat het beschaafde en geestige optreden van dit gezelschap goed in de smaak was gevallen. Tevoren had de heer D. van Bergen een tweetal films afge draaid: de reis der ouden van da gen in 1956 en die van een reis, die 19 jaar geleden plaats vond. Deze films bezitten een waarde vol karakter als bijdrage tot de kennis der klederdrachten van de mens en van de stoffering van het landschap. Beiden zijn aan wijziging, aan verandering on derhevig, en op deze wijze vor men deze films waardevolle do cumentaires voor onze kennis van 't verleden. Als toegift had de heer Van Bergen een opname van een oude dame gemaakt, die bij de ruïnekerk liep te wandelen. Door een filmtrucje toe te passen liep zij eerst vooruit en daarna ach teruit. „Dat is Opoe Rampen' sprak een der aanwezigen, een bewijs dat zij nog niet vergeten is. Deze films moesten meer ver toond worden! Zij versterken de kennis van ons eigen gewest. Door belangeloze medewerking van de U.V.V. was het mogelijk de oudjes die slecht ter been wa ren, per auto naar de zaal en na afloop weder naar huis te bren gen. De heer Diesfeldt stond zijn zaal gratis af en zo was dank zij veler sympathieke hulp deze mid dag weer een onvergetelijke dag in veler levens. Kindle BABYDE RM Dinsdagavond 22 januari sprak mevrouw R. Oud Stofberg uit Haarlem in Het Wapen van Ber gen voor de Plattelandsvrouwen over de kunst van het tafeldek ken. Als men zo in de wereld rond kijkt, blijkt dat de mens, zelfs de primitiefste, het liefst in gezel schap eet. De gewoonten bij het eten zijn bij alle volkeren en door alle tijden verschillend, maar zelfs bij het eten met de handen geldt een bepaalde eti- kette. Ieder volk heeft recht op zijn eigen gewoonten: 's lands wijs, 's lands eer. In ons land is het gewoonte drie maal per dag te dekken. Dit is de meest practische manier om het gezin te verenigen voor de maaltijden, die voor hen be reid zijn. Zowel voor het dek ken en het dienen, als voor de tafelmanieren zijn er onge schreven wetten. Voor de ont bijt- en koffietafel legt men over het molton, dat het tafelblad be schermen moet, een wit gestreept geruit of geborduurd tafellaken, om daar dan verder op te dek ken. Voor het diner kiest men tussen een wit damasten tafel laken of de moderne kleedjes voor elke persoon apart. Ge bruikt men daarbij passende ser vetten dan staat dit ontegenzeg gelijk aardiger, maar witte ser vetten zijn met het oog op het bleken in de was praktischer. De servetten kunnen op aardige wij ze gevouwen, mede dienst doen als tafelversiering. Heeft men mooi damast, zilver, glazen en servies dan is een tafelversiering met lage bloemstukjes of bloe men volkomen overbodig. Dek ken is, behalve enkele regels die in acht genomen moeten worden, afhankelijk van de persoonlijke smaak. Het is de kunst om niet te veel op tafel te zetten. Vinger kommen, moccakopjes, bonbons schaaltjes, asbakjes en sigaretten worden klaar gezet op buffet of dressoir. GOUD Bij het dekken is het regel dat wijnglazen (trouwens alles waar uit gedronken wordt) rechts bo ven het bord staan, en het zout vaatje links. Het bestek kan men naast elkaar leggen terzijde van het bord, waarbij de volgorde zö is, dat men van buiten af be gint er gebruik van te maken. Het dessertbestek kan boven het bord gelegd worden. Het bord moet altijd voorgewarmd zijn. De vingerkommetjes komen pas op tafel bij het fruit en zijn met koud water gevuld. Geeft men echter oesters dan komen daarna de vingerkommetjes gevuld met lauw water, waaraan wat ci troensap is toegevoegd. Aan tafel wordt links gediend en rechts afgenomen. Tussen de gerechten neemt men van tafel wat niet meer nodig is, zodat de tafel een net aanzien houdt. In Nederland is het de gewoonte als volgorde der gerechten te nemen: soep, hoofdschotel, des sert, kaas, koffie, dit is echter niet juist, het hoort te zijn: soep, hoofdschotel, kaas, dessert, kof fie. Na de kaas, waarbij wijn ge bruikt wordt, worden wijngla zen, zoutvaatjes en boterpotjes van tafel verwijderd. De koffie kan aan tafel of elders gedron ken worden en dan breekt pas de tijd voor het roken, bij gezel lige kout aan. Roken tijdens het diner is een grote grofheid jegens de gastvrouw. Na de pauze hield mejuffrouw C. IJff een praatje over tafelver siering in het dagelijks leven en bij bijzondere gelegenheden, zo als verjaardagen, Kerstmis of Pasen. Men zorge hierbij niet te veel op tafel te leggen. Enkele takjes groen met kleine toefjes bloemen, b.v. één cyclamenbloem op eigen blad gebonden, of hele kleine bloemenvaasjes met klei ne bloemen. Ook is het aardig een laag middenstukje te maken, in de vorm van de tafel. Zo'n stukje kan gemakkelijk en smaak vol gemaakt worden van nat spagnum, omwikkeld met dun ijzerdraad en gelegd op een laag bakje. Daarin worden dan wat klimoprankjes, varentakjes en enkele bloemen gestoken. Wil men op een hoekje van de tafel een hoger stukje bouwen, dan kan dit heel geschikt in een leeg marmitepotje gebeuren. De bloe men moeten echter eerst een paar uur volop in het water hebben gestaan. In de zomer als er veel bloemen zijn, kan men een open schaal vol bloemen opmaken met behulp van kippengaas. Bij het maken van bloemstuk jes houde men zoveel mogelijk het eigen karakter van de bloe men in het oog. Wat in de na tuur statig rechtop groeit ook liefst rechtop schikken, en de meer kruipende bloeiers voor de horizontale lijn gebruiken, Voor het groen zoveel mogelijk het bijpassende blad gebruiken. Gedemonstreerd werd hoe met geringe middelen alleraardigste effecten bereikt kunnen worden. Op 26 januari werd in hotel „Het Wapen van Bergen" een klaverjasdrive gehouden door de Klaverjasclub „De Vrienden kring". In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer P. Morauw, de aanwezigen op deze drive en deelde de stand mede in het tournooi om de twee prijzen, die bij de aanvang van het seizoen waren uitgeloofd voor de deelnemers aan alle drives. Hij verwees verder naar de prij zen voor de wedstrijd van heden avond bestemd om aan de win naars te worden uitgereikt, en verzocht de attentie voor de op 3 februari in Hotel „De Brink" te houden wedstrijd welke ten doel heeft een televisietoestel te verschaffen aan een lijder aan kinderverlamming te Alkmaar, een jonge man, die een jaar na zijn huwelijk door deze ziekte werd aangetast en niet meer in staat is het onderhoud voor zijn gezin te verdienen. Ons hart gaat uit naar het jonge echtpaar, dat op zulk een wrede wijze getrof fen is. Geld voor een televisie toestel dat de man wat verstrooi ing kan brengen, is er niet en daarom wordt gepoogd het be drag ervoor al klaverjassende bij een te brengen. Het toestel zal aan de patiënt in bruikleen wor den afgestaan, opdat bij eventu eel herstel of overlijden aan een andere patiënt kan worden uitge leend. De Ned. Invaliden Bond heeft dit alles keurig geregeld. Daarna ving de drive aan, waar ditmaal 76 deelnemers voor hadden ingeschreven. De uitslag is als volgt: le pr. DusbabaLangras 5525 pnt. 2e pr. Mevr. de VriesMej. Dekker 4910 pnt. 3e pr. H. DekkersH. Scholten 4898 pnt. 4e pr. Fam. de Jager 4872 pnt. 5e pr. P. MorauwA. Jonge- jans 4768 pnt. 6e pr. Fam. Duinmeijer 4750 pnt. 7e pr. Dames Van Alfen 4677 pnt. 8e pr. LangrasDen Otter 4649 pnt. 9e pr. Fam. Jongbloed 4601 pnt. 10e pr. Gebr. Min 4571 pnt. Marsenprijs: H. DekkerH. Schotten, 5 marsen. Op de eerste zondag dat sinds enige weken het benzine-gebrui- kend verkeer weer is toegelaten, was er in Bergen de gehele dag een druk auto-verkeer. Ook de horeca-bedrijven ondervonden daaraan de uitwerking in een drukker bezoek. De hoop dat vele auto-bezoekers ook van de gele genheid gebruik zouden maken, om voor het a.s. zomerseizoen kamers te bespreken, is echter niet in vervulling gegaan. Daarbij had er nog een onge luk plaats. Een echtpaar uit Am sterdam dat per motorfiets over de Eeuwigelaan reed, wilde bij de Ronde Kom de Komlaan in rijden, doch de bestuurder nam de bocht te wijd, de voetstep raakte de trottoirband, met het gevolg dat de motor ging slinge ren en tegen een boom vloog. De bestuurder liep een hersenschud ding op en zijn echtgenote een gekneusde enkel en schaafwon den. Dr. Poot verleende de eerste hulp, waarna het Rode Kruis hen naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerde. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.25 per jaar f 1.35 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 Ingezonden mededeling Qftijd. gaaf huidje M B B B Poeder - Zalf - Olie - Zeep BERGEN 3 febr. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 3 febr. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1957 | | pagina 1