KLOKKEN ETALAGE Bekendmaking Hondenbelasting I!lii7 %t.öjk.?astm 7-8</WE PU ROL Yodaal Enmble K. M. Gerritsen Huidgenezing BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „De Oude Prins" Filmliga FILMMEUWS GEMEENTE BERGEN NH. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. maken het volgende bekend: Iedere houder van één of meer honden, die in het afge lopen jaar aangeslagen is geweest in de hondenbelasting, wordt voor het belastingjaar 1957 ten kohiere gebracht, zonder dat hij aangifte van zijn hond(en) behoeft te doen. Vóór 1 maart 1957 dient echter schriftelijk aan het Ge meentebestuur aangifte te worden gedaan indien in de loop van 1956: a. wijziging in het aantal honden is gekomen; b. een hond is weggelopen of overleden; c. een hond in andere handen is overgegaan; d. men houder is geworden van één of meer honden. Voor zo ver de hierboven a tot en met d genoemde om standigheden zich mochten voordoen in de loop van 1957, dient telkens binnen een maand hiervan schriftelijk aan het gemeentebestuur aan gifte te worden gedaan. Na te vorderen aanslagen van houders van honden, die verzuimd hebben aangifte te doen, nadat het kohier is vastgesteld worden met 40 °/0 verhoogd. Bergen Nh., 11 februari 1957 Burgemeester en Wethouders voornoemd, ,Dr. W. Huygens, burgemeester W. de Vries, secretaris GEMEENTE SCHOORL Voor houders van aandelen in de voormalige Stichting „Onze Kleuterschool" te Schoorl bestaat de mogelijkheid om hun aandeel te gelde te maken. Degenen, die van deze mogelijkheid gebruik wensen te maken, gelieven zich hiertoe vóór 15 maart a.s. ter secretarie (kamer 9) te vervoegen, onder overlegging van hun aandeel. (1955 1310). openbare scholen (1955:397); bijz. scholen (1955 913). Aan de St. Adelbertusschool werd medewerking verleend tot de bouw van een nieuwe school (bij de van Brederode School). St. Ursulaschool: aanbouw nieuw vaklokaal. U.L.O.: aantal leerlingen 1956: 104 (openbare Ulo) (1955 103) 239 (bijzondere) (1955:242) Het nieuwe gymnastieklokaal bij de van Brederode School kon in 1956 nog niet gebouwd wor den. 11e. Financiën. Per 1 januari 1957 beschikt de gemeente over de volgende reser ves: reserve uitkering saldireserves 70.000, gemeentefonds 316.000. algemene reserves 340.000, bedrijfsreserves 124.000,— 850.000,- Om deze reden werd aan Ber gen over 1956 geen extra verho ging van de Algemene uitkering uit het gemeentefonds verstrekt. In 1956 werd aan geldleningen opgenomen: 1.100.000, Uitgeleend aan de Stichting: Bejaardenzorg f 800.000, Onze totale leningschuld be droeg op 31 december 1956: 5.270.000, Totaal aan uitgeleend geld: 837.000,—. v Onze werkelijke leningschuld bedroeg dus: 4.433.000, (Vorig jaar: ƒ4.300.000, Financiering. De financieringsmogelijkheden zijn in de loop van 1956 bijzonder sterk afgenomen en de situatie is thans ronduit alarmerend. BRILLEN (/ook. SC-UOOHL. MET OF ZONDEK RECEPT, IN DE „KOSTENDE JAGER." VINSV.nm. BERGEN Op 1 januari had de gemeente geen kasgeld opgenomen; wij hadden slechts een schuld in re kening-courant bij Bank Ned. Gemeenten van 212.000, Omdat het in de tweede helft van het jaar onmogelijk werd vol doende geld in de vorm van vaste leningen op te nemen (maximum rente-percentage 4J4), moesten de lopende kapitaalswerken als woningbouw en bouwrijpmaken van gronden, met kasgeld worden gefinancierd. De rente van het kasgeld is in 1956 verviervou digd. Per 31 december bedroeg onze kasgeldleningschuld dan ook 950.000,en was de gemid delde rente bijna 4 De vooruitzichten voor 1957 zijn somber. Met inbegrip van het reeds se dert 1 januari 1957 opgenomen kasgeld en van de eerstdaags ver vallende 5-jarige rekening-cou rant overeenkomsten, dient in snelle opeenvolging vóór half maart een totaalbedrag van plm. 1.700.000,te worden afge lost, zonder enige zekerheid dat wij daartoe in staat zullen zijn. Alleen de reeds in augustus overeengekomen geldlening ten bedrage van een half millioen, op te nemen per 1 maart, staat daar tegenover. Wij leven eigenlijk van de ene week in de andere, en zijn op dit punt toch nog heel wat gelukkiger dan veel andere ge meenten, waar men al geruime tijd geleden alle betalingen moest staken. Op de uitvoering van kapi taalswerken zal deze situatie ook hier zeer binnenkort een cata- strophaal stempel gaan drukken. Sinds kort zijn de gemeenten door de regering en gedeputeerde staten onder curatele gesteld en is ons per circulaire (dit is de me thode waarop wij tegenwoordig geregeerd worden!) medegedeeld dat de gemeenten voor elke in vestering boven de 50.000, eerst van gedeputeerde staten een „verklaring van geen bezwaar'' moeten vragen (uitgezonderd alle investeringen voor de woning bouw). De wijze waarop de re gering maatregelen treft de ge meenten te beperken in haar be roep op de kapitaalmarkt kan ik niet bewonderen. Dat zij maat regelen treft om de investeringen te remmen teneinde het beschik bare geld naar de woningbouw te leiden moet echter zeer toege juicht worden. Ons woningbedrijf breidde zijn Lerit aan woningen in 1956 met 74 uit, zodat thans 189 woningen in exploitatie zijn. 12e. Ook ever 1956 kan geen vreugdevol beeld over de huis vestingszaken gegeven worden. In 1956 werden 85 gevallen geholpen, doch er meldden zich 102 gevallen aan. Dus een debet saldo van i7. (vorig jaar debet saldo van 22). Op de lijsten van woningzoekenden stonden per 31 december 1956 230 gegadig den genoteerd (31 december 1955: 213). Het totaalbeeld is dus over 1956 wederom ongunstiger ge worden een aansporing om de woningbouw met de grootst mo gelijke kracht te stimuleren. Het is te hopen dat de kapitaalschaar- ste ons niet hierin zal remmen en dat inderdaad de regeringsmaat regelen het beoogde doel zullen hebben. 13e. Vreemdelingenverkeer. Anders dan men, gelet op de slechte weersgesteldheid van de zomer van 1956, zou verwachten was het vreemdelingenverkeer in Bergen wederom hoger dan 1955, dat reeds een topjaar was. Wij telden in 1956: 383.345 logeernachten in 1955: 343.898 logeernachten een vooruitgang van 39.447! De grote vooruitgang vertonen vooral de logeernachten in de ge meubileerd verhuurde huizen. De hotels en pensions gingen slechts weinig vooruit. Gemeubileerde huizen: 1955 1956 234.358 264.813 (vooruitgang: 30.455) Hotels en pensions: 109.540 118.532 (vooruitgang: 8.992) De verhouding tussen Bergen- dorp en Bergen aan Zee bleef on geveer gelijk: 80 20%. Deze 383.345 overnachtingen werden opgebracht door 24.782 gasten, waarvan 6.362 buiten landers. Wij hebben dit jaar de nieuwe statistiekvorm toegepast, die ge heel op mechanische verwerking is ingesteld. Burgemeester en wethouders hebben besloten dit eerste jaar onze kaarten volledig mechanisch te laten uitwerken om een voorbeeld te stellen welk groot aantal gegevens uit deze statistische methode kan worden verkregen. Wij zullen U zodra dit gebeurd is de resultaten voor leggen. De algemene vooruitzichten voor onze gemeente zijn van dien aard dat voor het gemeentebe stuur voor de toekomst een grote taak is weggelegd. In het ontwik kelingsbeeld van Noord-Kenne- merland, dat onherroepelijk inge schakeld gaat worden in de stormachtige groei van de Rand stad Holland, zal Bergen de func tie krijgen van woon- en foren sengemeente en recreatieoord worden van een streek, welks be volking in de eerste 20 jaren zeker verdubbeld zal worden en welks inwonertal tegen het jaar 2000 ongeveer een half millioen zal bedragen. Wij zullen ons ernstig hebben te beraden hoe wij de gemeente moeten inrichten om haar functie duurzaam en bevredigend te kun nen vervullen. Want voor deze taak moet de outillage, de uitrus ting van de gemeente door óns verzorgd worden. In de eerste plaats moeten wij zorgen dat de recreatiegebieden: onze bossen en duinen in stand blijven. Vervolgens dient over dacht te worden welke voorzie ningen getroffen moeten worden in een gemeente die een taak als de onze heeft. Wij moeten ons afvragen: wat hebben de mensen nodig, die hier komen te wonen en die zich hier komen ontspan nen. Welke voorzieningen moe ten wij daarvoor treffen, althans mógelijk maken, want deze zul len gedeeltelijk door de gemeente Het is namelijk niet de ene óf de andere, maar de ene èn de andere het ging er alleen om wélke het eerste moest komen en dat er in elk geval een goede interne weg zou komen! Kortom, wij zullen een pro gramma moeten opstellen voor de voorzieningen die bij de func tie van onze gemeente behoren. Deze voorzieningen behoeft de gemeente niet alle zelf te treffen, doch wij moeten het mógelijk ma ken dat het particulier initiatief de rest doet. En dat alles zal moeten plaats hebben zónder onze gemeente te maken tot een tweede Zandvoort al zal het onmogelijk zijn de klok terug te zetten. De ontwikkeling zal ons tegen wil en dank meesleuren, zo als zij elk gemeentebestuur in het verleden deed en in de toekomst zal doen. Maar wij moeten trach ten (en dat zal ons ook geluk ken!) een dorpskarakter en een dorpsbeeld te behouden. Wi] moeten de benodigde voorzienin gen treffen op een manier die bij een dorp past en niet op stadse wijze. Ik heb dat al eens meer in het openbaar gezegd: in Ber gen vindt men eigenlijk alles wat de moderne mens behoeft, maar het is op een bijzondere wijze ver zorgd, zodat het niet storend werkt in een dorp: zie onze prima restaurants, zie de concertzaal in de zwarte schuur, Pesiesbad, het Kunstenaarscentrum Bergen, de Kunstkring Bergen, de filmliga, zie onze prima kruideniers en vele andere goede winkels. En op die speciale wijze zullen wij ook in de toekomst te werk moeten gaan voor de voorzienin gen die er nog niet of onvoldoen de zijn en die er moeten komen. Dan zal onze gemeente het ideaal woonoord blijven in deze streek en óók een geliefd dorp voor het vreemdelingenverkeer. Het col lege van Burgemeester en Wet houders stelt zich voor dat ons dorp binnen de huidige grenzen van de uitbreidingsplannen be sloten moet blijven, dat wil zeg gen nooit meer dan ca. 15.000 inwoners mag gaan tellen (in 1958 bereiken wij de 10.000). (Neem aan dat de gemiddelde groei gaat worden 400 per jaar dan hebben wij over plm. 12 jaren ons maximum bereikt). (Kan ook 15 jaar worden!) Voor een gemeente van 15.000 zielen kan ons huidige dorpscen trum (met eijige veranderingen, KLOKKEN Ziet onze speciale KLOKKEN KLOKKEN KLOKKEN en gedeeltelijk door particulieren moeten worden getroffen. Bijvoorbeeld, Bergen zal als recreatieoord dicht bij een groot industriegebied (IJmond en Alk maar) moderner hotelaccommo datie behoeven, die ook 's winters geëxploiteerd kan worden; Ber gen zal betere sportaccommodatie moeten bieden, o.a. betere tennis banen, een manege, golflinks, de strandexploitatie zal verbeterd moeten worden, restaurants zul len moeten verrijzen (vooral aan zee!), Bergen zal op cultureel ter rein voorzieningen moeten tref fen: er zal een grotere of een tweede bioscoopzaal en schouw burgzaal moeten komen; er zal een museum en betere expositie zaal moeten komen. De voorzie ningen die Bergen schept zullen bepalend zijn voor de soort be volking die wij hier krijgen en voor het soort recreatiezoekend publiek! Er zullen voorts wegen moeten worden gemaakt. En in de eerste plaats de interne weg: een goede verbinding tussen Bergen en Ber gen aan Zee. In de tweede plaats zal de verbinding tussen het ach terland en Bergen en Bergen aan Zee moeten worden bezien. In de primaire behoefte heeft U voorzien door aanneming van het plan van de weg over de trambaan. De secundaire behoefte, (de wegverbindingen met het achter land) komt over enige tijd aan de orde. In dat plan zal de rondweg, die enkelen van U in de plaats wil den stellen van de primaire weg (de interne!), aan de orde komen. o.a. het dorpsplein) de centrum functie blijven vervullen, terwijl de bebouwde oppervlakte van het dorp nog een samenhangend, overzichtelijk geheel blijft vor men. Dit bebouwde oppervlak voor 15.000 mensen kan ook blijven bestaan uit eensgezinshuizen, zo dat de etagebouw niet behoeft voor te komen. Het kan dorps- bouw blijven met ca. 12 woningen per ha. (stedenbouw: 40 per ha.). Binnen dat uitbreidingsplan moe ten drie soorten bouwterreinen worden voorzien: voor woning- wetbouw, middenstandsbouw en villabouw èn terreinen met bij zondere bestemming voor de bouw van hotels, een terrein voor de bouw van een speciaal zieken huis, terreinen voor diverse soor ten van sport en spel, enz. 9 Houdt de winter uit handen en voeten. Indien U het niet eens bent met mijn visie op de toekomst van Bergen en de doeleinden die ik daarbij voor U stel, dan heeft U straks bij de behandeling van het aanvullend raadsvoorstel gele genheid van Uw afwijzend stand punt kennis te geven. Mevrouw en Heren. Ik hoop echter dat U mij zult steunen in de strijd vóór Bergen, want het zal een strijd worden tegen de ons door de buitenwe reld gestelde uitdaging en be dreiging. „THE TROUBLE WITH HARRY" m jaar „Bil ONS OP HAWAII" Vakmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist Hoe denken wij de toekomstige bevolkingsaanwas op te vangen en op welke wijze kunnen de oude centra hun functies blijven ver vullen zonder hun karakters vol komen te verliezen? Wat is ons antwoord op deze uitdaging? Hiermede wil ik dit jaarverslag beëindigen. Door de betere gezindheid en goede toon die in onze vergade ringen is gaan heersen heeft U het gemeentelijk werk zéér ver aangenaamd en ik wil U allen en natuurlijk in de eerste plaats de beide wethouders en de functio narissen van de gemeente harte lijk danken voor de prettige en constructieve samenwerking die wij in het afgelopen jaar hebben gehad. Ik hoop zeer dat onze goede vriend, wethouder Den Das, weer spoedig in ons midden tetug moge keren en ik roep hem van deze plaats een hartelijke groet toe en wens hem een voor spoedig herstel. U en de Uwen moge 1957 veel goeds brengen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN 15 jan. t/m 4 febr. 1957 Gevonden kinderrijwiel, kinderwant, hand schoen, shawl, hond Spaniel, stola, poesje, witte muts, portemonnaie m. inh., halskettinkje, gummilaars, zakdoek, handschoenen, jongens- portemonnaie, geel kindermutsje, rijwielpompje, beige want, passer, kindermuts ihet kwast, zwart glacé dameshandschoen, bruin jongens petje, oorhanger. Verloren broche, wollen want, hond (haze wind) Etui inh. vulpen eet., por tefeuille m. inh., zakpotlood, kin dershawl, boekje van padvinderij, witte shawl, groene wanten, gla ce dameshandschoen, goudkleurige ballpoint, bruine muts, wollen wan ten, parapluhoes, vulpen, paar zwarte damespumps, lederen want met kap, rode portemonnaie, 1 paar zw. gebreide meisjeswanten, goud kleurige thermosfles, portemonnaie met foto's, lederen voetbal, wiel dop van Austin, Duitse staander (reu), zwart wollen shawl, witte schapenwollen jongenswanten, geel wollen das, bruine actetas, geiten haren want, kinderwantje groen wollen handschoen, bankbiljet van f 10, Siamese kater. Inlichtingen verkrijgbaar aan het Groepsbureau der Rijkspo litie te Bergen (Nh.), Karei de Grootelaan 17, dagelijks van 10-11 uur. Vorige week is opgericht een Vocaal Ensemble onder leiding van de Heer KI. Venneker. De bedoeling is, om iets speciaals te brengen en het aantal leden tussen 16 en 20 te houden. Er is gestart met 13 leden, Nieuwe leden zijn van harte welkom en kunnen zich aanmelden donderdagsavonds tus sen 8 en 10 uur in „het Wapen van Bergen", Breelaan te Bergen. De Klaverjasclub „De Oude Prins" heeft onder leiding van de heer G. Schekkerman Sr., op za terdag 9 februari te Alkmaar de eerste prijs behaald bij D.C.A., als eerste van 12 deelnemers. Op 19 febr. a.s., des avonds om half acht worden door de Film liga in de danszaal van „De Rus tende Jager" enige films vertoond met muzikale illustratie. „The trouble with Harry". Een nieuwe film "van de mees- ter-regisseur ALFRED HICH- COCR. Het verhaal speelt zich af in het heuvellandschap van Vermont in New-England, in het begin van de herfst. Kapitein Albert Wiles (sleep boot) kapitein in ruste, is in de bossen op verboden terrein clan destien op de konijnenjacht. Plot seling ontdekt hij, na enige scho ten gelost te hebben, het lichaam van een dode man tussen de struiken en hij veronderstelt, dat hij deze man per ongeluk heeft neergeschoten. Kapitein Wiles eerste gedach te i^ het lijk zo vlug mogelijk te begraven en het geval maar te vergeten: een dergelijk „onge lukje" kan toch iedereen over komenDoor een brief in de zak van de dode heeft hij diens naam ontdekt, n.l. Harry. Dit is echter pas het begin van de moeilijkheden om Harry. Alfred Hitchcock heeft er een sublieme film van gemaakt met humor en spanning zoals wij van hem gewend zijn. Na „Rear Window" en „To catch a thief" thans de thriller „HERRIE OM HARRY". „Bij ons op Hawaii". Een komische film van 3 man nen die verzeild raken op een Zuid-Zee-eiland. De drie worden gevangen genomen door de In landers en zullen ter dood ge bracht worden. Wanneer ontdekt wordt dat een van de 3 sprekend gelijkt op hun God Momo, zijn de inlanders blij dat hun God nu eindelijk in levende lijve op hun eiland is gekomen; doen al les om het hen naar genoegen te maken, doch alras blijkt dat de levend geworden God alleen maar belangstelling heeft voor het vrouwelijk schoon. Jn weze de „Hawaiian Girls". Dit geeft natuurlijk allerlei complicaties waarvan wij natuurlijk niet de oplossing kunnen verraden, maar U alleen kunnen aanraden de film zelf te gaan zien. Liefhebbers van een vrolijke lach-film kunnen hier hun hart ophalen. De hoofdrollen worden vertolkt door Dorothy Lamour, Eddie Bracken,, Gil Lamb en Barry Sullivan. Hoflaan 2 Telefoon 2202 Kerkstraat 6 - Bergen Nh - Tel. 2465 Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Vrijdag-, zondag-, dinsdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur. Een dartele combinatie van spanning en humor Een super-film van Alfred Hitchcock Paramount films in Vista Vision Technicolor met Edmund Gwenn - John Forsythe - Shirley Maclaine en Jerry Mathers „Een komedie om een lijk", Ongewoon en Onverwacht Hitchcock maakte Grace Kelly groot Nu ontdekte hij een nieuwe ster Shirley Maclaine Zaterdag-, maandag- en woensdagavond te 8 uur. Het gekke avontuur van drie matrozen, gestrand op een eiland vol mooie meisjes Dorothy Lamour - Eddy Bracken - Gil Lamb en Barry Sullivan in een vrolijke belevenis (Rainbow Island) Een eiland van vrolijkheid, waar zich dit zotte avontuur afspeelt Laat Uw lever schudden om zoveel humor en vrolijkheid 18 jaar in technicolor r I CUIT I BERGEN, Spaansepad 2 - Telefoon 2466 •a. J. ^ni I Jr. ALLMAAR, Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 -v. «»•>>'- a

De Duinstreek | 1957 | | pagina 2