ft 99 Tropen adel TIEN JAREN K. C. B. GOUDEN ECHTPAAR l-klas Baby-verzorging HANEA PU ROL Tropen adel Klaverjasdrive GERRITSEN in Elkshove geen zitting „De Oude Prins" Pracht handen Huidgenezing |f|rvnnrVrW VRIJDAG 24 MEI 1957 34e JAARGANG No. 21 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zeet Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In verband met de Hemel vaartsdag verzoeken wij de copy tekst en adver tenties 1 dag eerder te willen inzenden. DE UITGEVER EIST NU NATUUR-MARGARINE Neemt niet met minder genoegen. Zó uit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker. Het heuglijke feit van het tien jarig bestaan van het Kunste naars Centrum Bergen is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Za terdagmiddag 18 mei heette Mr. A. F. Kamp als voorzitter van het K.C.B. burgemeester Dr. W. Huygens en echtgenote, bene vens de vele andere belangstel lenden voor de tweede lustrum tentoonstelling, die de voorzaal van ,,De Rustende Jager'' geheel vulden, welkom. Telegrammen van buiten het dorp, bloemstukken van het ge meentebestuur en van contribu anten, alsmede een financiële gift van de heer Diesfeldt getuigden van medeleven met het K.C.B. In de loop der verstreken ja ren zijn -het K.C.B. tal van voor aanstaande kunstenaars en con tribuanten ontvallen. Van de 66 werkende leden, die bij de aan vang reeds toetraden, zijn er nog 42 lid, naast vele die er sindsdien zijn bijgekomen. Ter ere van dit tweede lustrum waren de contri buanten en de werkende leden met twee uitgaven van het K.C.B. bedacht. In het vervolg zullen de acti viteiten van het K.C.B. bekend gemaakt worden door middel van een nieuw affiche, waarvoor een prijsvraag was uitgeschre ven. Winnares in deze prijsvraag was Mevr. G. M. Pot-Van Reg- teren Altena. De beschermheer van het K.C.B., de burgemeester Dr. W. Huygens merkte terecht op, dat Mr. Kamp in de afgelopen tien jaren in grote mate de aandrij vende kracht is geweest in het K.C.B., en het tot bloei heeft ge bracht. Het K.C.B. vormt een be langrijke factor in het dorpsleven en brengt seizoengasten en Ber- genaren in kennis met de kunst en het is dan ook een verheugend feit, dat het zo levenskrachtig blijkt te zijn, niettegenstaande de talrijke verschillende opvattingen over kunst. Het besturen van het K.C.B. eist veel bestuurs-, schrijf- en spreekkunst. Namens het ge meentebestuur bood de burge meester een som gelds aan, en sprak de hoop uit, dat daaraan een passende bestemming zou ge geven worden. De heer D. L. Beyneveld voer de het woord namens de contri buanten. Zij zijn eigenlijk toe schouwers in het K.C.B., men hoort ze niet, behalve op een lustrum. Onder de burgerij is grote belangstelling voor het werken en. streven van het K.C.B., en als blijk van mede leven boden de contribuanten aan het bestuur een cheque aan plus twaalf nieuwe contribuanten, ter wijl een drietal donateurs hun contributie verdubbelden. Namens de werkende leden sprak de heer A. Roland Holst. Zij vormen binnen het K.C.B. een groep, die allerminst saam horig genoenjd kan worden. Het K.C.B. zou van hun bewust eens gezind streven in de kunst niet kunnen bestaan, doch hun be wust eensgezind streven voor hun belangen in het dagelijks le ven bindt hen tezamen. Kunste naars zijn wat dat betreft, min der onpractisch dan hun roep. In de verstreken tien jaren heeft het K.C.B. 140 tentoonstel lingen en verscheidene lezingen en concerten georganiseerd, be nevens steun verleend in moei lijke omstandigheden. Dit alles hebben de werkende leden te danken aan het bestuur, dat voor de helft uit niet-kunstenaars be staat. Als blijk van dankbaarheid voor zijn grote steunkracht in het K.C.B. werd aan Mr. A. F. Kamp een mapje overhandigd, bevattende de fotografische beel tenissen van werkende leden, vervaardigd door Theo van der Wal en Lucebert. Mevrouw Diesfeldt-Pieters bracht vervolgens de dank van het K.C.B. aan Mevrouw Kamp- Neubecker, als vrouw achter de schermen, voor haar sympathieke medewerking in het K.C.B. en overhandigde haar een kunst voorwerp van Marijke Visser. Nadat Mr. Kamp de sprekers dank had betuigd voor hun vriendelijke woorden, hun bloe men en geschenken, begaf het gehele gezelschap zich naar de kunstzaal voor een rondgang langs de aldaar geëxposeerde werken. De lustrum-matinee op zondag 19 mei werd muzikaal ingeleid door het Divertimento voor drie fluiten, voor déze gelegenheid gecomponeerd door Simeon ten Holt en ten gehore gebracht door Wim Hesterman, Lucas v. Reg- teren Altena en Carel Ciere, waarna Mr. J. F. M. J. Jansen, vertegenwoordiger van de minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen, namens de mi nister het K.C.B. geluk wenste met hetgeen in tien jaren is be reikt, al blijkt uit publicaties dat het er achter de ramen van het briljante landhuis, dat Bergen is, niet altijd zo idyllisch toegaat, als het aan de voorbijganger voor komt. Maar elke gemeenschap, hetzij klein of groot, kent zijn moeilijkheden. De leden van het K.C.B. kunnen het bestuur dank baar zijn voor de bijzonder pret tige manier, waarop dit in de persoon van Mr. Kamp de be langen der kunstenaars bij het ministerie bepleit en na jaren van aanhouden, subsidie voor het K.C.B. heeft verkregen. Een der gelijke verlening van subsidie is zeldzaam. De spr. besloot met zijn gelukwensen voor de vol gende tien jaren. Mr. Kamp dankte de spreker voor de goede wensen en voor zijn prettige medewerking op het ministerie, hoewel hij niet steeds alle te berde gebrachte argumen ten voor zoete koek aannam en dit terecht. Dit pleit voor hem. Het programma werd voort gezet door Simeon ten Holt met „Zeven bagatellen" (1954).Voor vele toehoorders was dit een eer ste kennismaking met zijn werk. „De dorpsfee'' van Mr. A. F. Kamp gewaagde van de mira kelen in het K.C.B. Erna van Ulsen-Spoorenberg en Géza Frid brachten op onvergetelijke wijze ..Kinderstiibevan Moussorgsky, „Mein Herr Marquis" van Joh. Strauss en „Ja wenn die Musik nicht ware" van F. von Suppé ten gehore; Mr. E. Straat ver haalde van zijn ervaringen met Bergen.Bergen, dat hallucinerend werkt op zijn inwoners en zo'n verwarring in 's mensen brein kan stichten, dat in plaats van een scriptie over Lucretius een rijm over het huis van Roland Holst ontstaat. De voordrachtkunstenares Hetty Blok gaf vervolgens proeven van voordracht-, zang- en vertelkunst uit de wereld van Carmiggelt en Daan van der Vat. Géza Frid, die zich deze middag reeds als een meesterlijk accompagneur had doen kennen, liet daarna zijn hoorders van zijn uitzonderlijk mooi spel genieten in „Avond bij de boeren" en „Volkslied". Het officiële gedeelte van de viering van het tienjarig bestaan van het K.C.B. was nu afgelo pen. Het K.C.B. heeft zich bij deze gelegenheid in een warme prettige belangstelling kunnen verheugen. De kunstenaarsmaal tijd bracht kunstenaars en geno digden nog enkele uren van ge zellig samenzijn. HORLOGES Donderdag 18 mei was het een feestdag in „Elkshove". De heer S. Akerboom en Mevrouw B. Akerboom-Mulder herdachten de dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk waren getreden. 's Middags van drie tot hall vijf zou er gelegenheid zijn om het echtpaar met hun gouden bruiloft geluk te wensen. De bewoners, het bestuur en de directrice van Elkshove dach ten daar echter ietwat anders over. De heer en mevrouw Aker boom zijn de eerste bewoners van Elkshove, die zulk een feestdag kunnen vieren, en dat moest eigenlijk door allen meegevierd worden, dacht men. Des morgens kwamen alle be woners van Elkshove in de eet zaal bijeen, het feestpaar werd de zaal binnengeleid en daar werd hun een welkomstlied toe gezongen door alle bewoners en het personeel. De heer Van den Akker sprak de gouden bruid en bruidegom toe, waarna allen zich aan de gezellige ontbijttafel neer zetten. 's Morgens tegen het kof- fieuurtje heeft het bestuur van Elkshove blijk gegeven van zijn belangstelling. Wethouder Den Das hield een toespraak, waarna ook de heren Langereis en De Grooth, alsmede Mevr. Kuit- waard het woord voerden. Na het eten werd door de be woners en het personeel weder om een lied gezongen, terwijl een korte levensschets van de heer Akerboom ten gehore werd gebracht. Des middags zag men op de receptie verschijnen de burge meester Dr. W. Huygens, ver gezeld van Mevr. Huygens- Bruijnzeel, Baron Taets v. Ame- rongen, Ds. Bekius en echtge note, de gemeente-secretaris, de heer W. de Vries en echtgenote, de heer J. Bekius en echtgenote, benevens vele belangstellenden, die allen het gouden echtpaar hun gelukwensen kwamen aan bieden. 's Avonds was er feest voor de bewoners van „Elkshove" en van de huizen die erbij behoren. Hier werd gedeclameerd door Zuster De Grauw, terwijl deze zuster met Anneke Oldenburg, 'n aantal ritmische dansen uitvoer de. Vervolgens werden een paar liederen op de piano gespeeld. waarbij werd gezongen door Jo Kok. Daarna volgde een voordracht van Zr. De Grauw, welks in houd geheel op de levensloop van de heer Akerboom was ingesteld. Nog diverse voordrachten wer den door anderen ten beste ge geven en zo vergleed de avond voorbij zonder dat men er erg in had en vond men een blij einde aan een feestelijk begonnen dag. Koorvereniging „Bergen" Donderdagavond 16 mei gaf di> koorvereniging „Bergen", met medewerking van de solisten: Eli zabeth Leguijt-v.d. Zande, Maar- tje Kliffen, Arjan Blanken, Arie van Mever en de Alkmaarse Or- kestgroep, een concert o.l.v. haar dirigent öeb Bootsma in de schouwburgzaal van De Rusten de Jager. De dirigent weet uit zijn koor een bijzonder mooi geluid te ha len en onder zijn uiterst muzikale leiding kwam het koor in de drie eerste werken van het program ma tot een wondermooie vertol king. Dit koor is zeker waard meer in het openbaar gehoord te worden. Voor de pauze had het publiek gelegenheid met -de stem van elk der vier solisten apart kennis te maken, voor zoverre het deze nog niet kende en hier deed de heer Oeb Bootsma zich kennen als een bekwaam accompagnateur. De opvoering van „Die Sieben Worte des Erlösers am Kreuz" van Joseph Haydn is een zware opgave voor koor en solisten met een orkestgroep van amateurs. De orkestgroep bleef jammer genoeg beneden de maat, maar er was niettegenstaande dat veel te ge nieten van dit aangrijpende stuk. ONGELUK. Een truck die het voormalige stationsplein opreed zakte plotse ling door het plaveisel, waaron der zich een beerput bevond, die thans gelegenheid kreeg het daarin ontwikkelde gas in de lucht te verspreiden. Proost!! Door bemiddeling van ge meentewerken is het plaveisel weder in orde gebracht, maar stel u voor dat zoiets tijdens de kermis gebeurd was. Dan zou Bergen zeker in het nieuws ge komen zijn! tig te zijn, met zijn partner de heer Fleumer samen, de verras- singsprijs had gewonnen. Aange zien de burgemeester direct na afloop van de wedstrijd was ver trokken, kreeg de heer Fleumer de opdracht de prijs aan de bur gemeester ter hand te stellen, wat door hem gaarne werd toe gezegd. Het feestelijke deel van de avond nam daarna een aanvang, waarbij het dansen met attrac ties, werd afgewisseld door het optreden van de goochelaar prof. Caki, die enige verbluffende staaltjes van zijn kunst ten beste gaf. Maar ook de stoffelijke mens werd niet vergeten. Broodjes en vleeswaren stonden ter beschik king om op het juiste tijdstip aan de aanwezigen te worden ver strekt, waarna met nieuwe krachten aan het feestvieren werd begonnen. Om vier uur 's nachts kwam het einde, met nog honderd aan- Coöp. Boerenleenbank fe Schoorl Op maandag 3 juni a.s. Een honderd en twaalf deel- memers waren zaterdagavond 18 mei in „De Oude Prins" opge komen om aan de feestelijke kla verjas slotavond deel te nemen. De heer G. Schekkerman Sr. riep de aanwezigen een hartelijk wel kom toe en nodigde de burge meester. Dr. W. Huygens uit, de EERLIJKE KLEDING NED. CHRISTELIJKE VROUWENBOND De N.C.V.B. (afd. Bergen) hield op 14 mei haar feestelijke jaarvergadering in Rehoboth, dat een gezellige aanblik bood door de tafeltjes met bloemen, die overal waren neergezet. Na de opening door de presi dente Mevr. M. F. Paarlberg- Duru een welkom aan alle leden, belangstellenden en afgevaardig den uit andere afdelingen, wer den door de secretaresse de no tulen en het jaarverslag gelezen. Uit het Jaarverslag bleek dat ook in 1956 de afdeling Bergen mooie en leerzame avonden met haar leden gehad heeft. Om enkele lezingen te noemen: het bejaardenvraagstuk, proble men rondom huwelijk en gezins vorming, het Humanisme, het kerkelijk leven in Amerika en in het kader van de Rembrandt- herdenking een lezing over Rem brandt. Voor de pauze liet de bekende radio-declamator Jo Nobel ver schillende werken uit zijn reper toire horen. Na de pauze, waar in de aanwezigen op heerlijke koffie en koekjes getracteerd werden, volgden nog enkele voordrachten, waarbij vaak on bedaarlijk gelachen werd. Mevr. J. van Minnen-Bootsma, oud-presidente van de afdeling, sloot deze feestelijke avond. avond te willen openen. De bur gemeester deelde mede dat hij 's middags een bijeenkomst van kunstenaars had bijgewoond, maar dat hij bemerkt had dat ook klaverjassen een soort kunst is. Hijzelf was deze kunst niet machtig, maar wilde deze avond wel pogingen doen haar te leren, opdat hij dan als een volleerd klaverjasser zou kunnen mee spelen (daverend applaus). De drive, waaraan met veel animo werd deelgenomen, had de volgende resultaten: 1C. MantelP. Mantel 5656 2. Mevr. Kraan- Mevr. v. Kregten 5030 3. Ringenberg-Gabriëls 5006 4. Mevr. Pieters- Mevr. v. Etten 4885 5. v. d. Heide- Mevr. v. d. Heide 4872 6. C. v. d. Heide- Mevr. Vierdag 4789 7. Mevr. de Vries- Mej. Dekker 4783 8. De Wit-Van Vegten 4779 9. C. Dekker-F. de Groot 4734 10. Mej. v. d. Berg- Temming 4717 11. De Ruiter-Mevr.de Wit 4701 12. Mevr. Vels- Mevr. Schouten 4648 13. P. Koning-W. Kreb 4585 14. J. Spijker-Kramer 4556 15. Fam. Duinmeijer 4556 Marsenprijs; C. de Haan-P. Mantel Buur-De Haan Mevr. v. d. Berg-Temming Allen 5 marsen Met daverend applaus werd de bekendmaking vernomen, dat de burgemeester, die verklaard had het klaverjasspel niet mach- wezigen. De feestcommissie dankte de heer Schekkerman voor zijn lei ding en voor zijn initiatief met een kistje sigaren, terwijl aa.n mevr. Schekkerman een bouquet bloemen werd aangeboden. Voor de nieuwe reeks drives, die in September a.s. zullen aan vangen, gaven zich reeds twaalf nieuwe leden op en na een har telijk afscheid ging men ten slot te uiteen. Om 8 uur 's avonds was men aangevangen en om 4 uur in de morgen geëindigd. Dat was dus een acht-urige pleizierdag! INBREKERS AAN HET WERK. In de afgelopen week kwam aan 't licht dat inbrekers gedu rende twee nachten aan het werk zijn geweest. In de beide kramen op de Breelaan werd ingebroken. In een daarvan werd wat geld medegenomen, in de ander had men het op het radiotoestel voor zien, dat ingepakt was om mee te nemen, doch dat achterbleef om dat de dief blijkbaar gestoord werd. In de zaak van de heer Klaver aan de Ruïnelaan, die de volgen de nacht aan de beurt kwam, heeft men uit de winkellade en uit een schrijfbureau in de huis kamer het papiergeld medegeno men, terwijl het wisselgeld on aangeroerd bleef liggen. COLLECTE GEZ. MILITAIRE FONDSEN De tijdens de feestdagen ge houden bus- en lijstencollecte heeft opgebracht de somma van f 384,15. Het Comité betuigt hierbij har telijk dank aan de milde gevers, collectrices en collectanten voor het bereikte resultaat. ZONDAGSDIENST ARTSEN Meektöad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl. Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan'i Boekhandel, Statlonsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Ingezonden mededeling .PLANTEN-MARG*r1NE Ingezonden mededeling met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei HET BESTUUR - F0RTEX Ingezonden mededeling Het is de Hamamelis die 't 'm doet Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder BERGEN 26 mei Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 26 mei Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 •••••••••••••••••••••••a

De Duinstreek | 1957 | | pagina 1