Pocket Books Rolfilms Ontwikkelen en afdrukken Boekhandel C. Oldenburg Voor Uw Uitslag vrije viswedstrijd Avond-vierdaagse volkomen geslaagd Succes voor Schoorls Kinderkoor Schoorls Kinderkoor Ronde om Groet" Waar de Pootjesbader van griezelt FAMILIEBERICHTEN SCHOORL Mochten wij vorige week reeds mededelen dat de avond vierdaagse met ruim zeventig deelnemers gestart was, nu dit sportevenement voorbij is mogen we vaststellen dat de heren or ganisatoren tevreden kunnen zijn met het bereikte resultaat. Deel nemers die wij na afloop hun mening vroegen, verklaarden dan ook uitermate tevreden te zijn over de route's, verzorging en de vlotte afwerking bij start en finish. Donderdagavond had men een bijzondere attractie ingelast, die hieruit bestond, dat een ieder deze laatste avond het parcours mee kon lopen, waarvoor men na het volbrengen een fraai uit gevoerd vaantje als herinnering in ontvangst kon nemen. Tevens bleek dat op een be paald punt aan alle deelnemers ijs werd uitgereikt, gratis be schikbaar gesteld door het ho veniersbedrijf van H. v. d. Ka mer, terwijl /de jeugd gratis li monade werd aangeboden door de heer J. Stam, een geste die door iedere deelnemer met waar dering werd ontvangen. Aan de voet van de Klimweg stond het fanfarekorps ,,De Vriendschap", klaar om de deel nemers met muziek naar het Ver enigingsgebouw te Catrijp te brengen, hetgeen een ongewone drukte teweeg bracht. In de tjokvolle zaal feliciteer de de heer Ruis de deelnemers met het door hen behaalde suc ces. Gij allen, aldus spreker, hebt een prestatie verricht waar op gij trots kunt zijn. Spreker bracht een woord van dank aan het fanfarekorps en aan de plaatselijke E.H.B.O. voor hun spontane medewerking en aan de E.H.B.O.'ers aldus spreker, is het zeker voor een belangrijk deel te danken dat allen deze tocht konden vol brengen. Hierna sprak wethouder Kaan dorp namens het gemeentebe stuur en schetste in het kort wat of een dergelijke vereniging voor onze gemeente betekent. Hij prees de ondernemingsgeest van de initiatiefnemers, die ondanks grote risico s toch wisten door te zetten. Mede hierdoor heeft de wandelsportvereniging de grootste aandacht van het ge meentebestuur. Namens allen wenste spreker de groep jongelieden, die straks gaan deelnemen aan de Vier daagse te Nijmegen en aldaar de kleuren van ons dorp zullen hooghouden, succes toe. De voorzitter van de Wandelkring Alkmaar, de heer Dilling was speciaal naar Schoorl gekomen om de intocht mede te maken en hield een kort propagandistisch pleidooi voor de wandelsport. Wethouder Kaandorp reikte, vergezeld gaande van een waar derend woord de medailles aan de deelnemers uit. Lida Schot vanger en Marianne Ruis kon den als leidster van resp. de St. Petrusschool en de meisjesgroep van de wandelsportvereniging een groepsprijs in ontvangst Op het concours van de Bond van Zangkoren in Noordholland, te Nieuwe Niedorp gehouden op 1. 1. zondag, behaalde Schoorls Kinderkoor onder leiding van Klaas Venneker een mooi succes, n.l. een eerste prijs met 241 pnt. Met „lek wil mi gaan vertroos ten" van Felix de Nobel gaf het uit 45 leden, alle meisjes, een zeer gave en zuivere vertolking, zodat vrijwel dadelijk kwam vast te staan dat deze prestatie moei lijk zou zijn te verbeteren. Ook „Vacantie" werd daarna voor treffelijk gezongen. Voorts viel ons op dat de dis cipline van dit koor uitstekend was, zodat opkomen en afgaan voor en na het zingen zeer or delijk verliepen. Al met al een prachtig succes voor onze gewezen plaatsgenoot Klaas Venneker: Gefeliciteerd Klaas Na het prachtige succes van zondag j.l. op het concours in Nieuwe Niedorp, gaat het kin derkoor weer met frisse moed werken aan een nieuw programma. In studie is genomen, een ope rette van Hans Schouwman: „De stuk gedanste balschoentjes". Dit stuk mag eigenlijk geen operette meer heten, maar heeft de allures van een opera. Noodzakelijk is een groot kin- der- en meisjeskoor. Jongens en meisjes (vooral de jongens) van Schoorl komt allemaal meewerken aan dit nieuwe evenement. Repetities: Kleuters, tot zes jaar, dinsdags 4.15; Kinderkoor tot 14 jaar, dinsdags 5 uur; Meisjeskoor dinsdags 7 uur. Gevonden en verloren voorwerpen In het tijdvak van 4 juni 1957 t/m 24 juni 1957, werden als gevonden opgegeven bij de groeps commandant der Rijkspolitie te Schoorl Damesjasje, portemonnaie, actetas, zeildoekentas, pr. voetbalschoenen, paar regenpijpen, kentekenplaat m. achterlicht, portemonnaie, kin- derbril, knipmes, meisjesvest, arm band, pauw, ball-point, huissleutel, portemonnaie, badpak, portemon naie, kindervestje. In hetzelfde tijdvak werden bij de Postcommandant der Rijkspo litie te Groet als gevonden op gegeven Colbertjasje, kinderjack, pullover, kinderjack, portemonnaie, huis sleutel, zonnehoed, bril in etui, bruine kinderschoen met sokje, damesvest, oud rijwiel, diverse kinderschoentjes. Bibliotheek der Ver. „Algemeen Welzijn'' te Schoorl Op 2 juli a.s. wordt de biblio theek weer opengesteld. Elke dinsdagavond tussen 7 en 8.30 u. kunnen er boeken geleend worden, zowel door inwoners als door gasten. Door de grote verscheidenheid van boeken is er voor „elck wat wils". En ook dit jaar bevelen wij de bibliotheek weer gaarne in Uw belangstelling aan. De Commissie Begunstigd door vrij behoorlijk visweer, hield „Vislust" afgelo pen zondag weer eens een vrije viswedstrijd. Er waren mooie prijzen (waar onder ook van de V.V.V.) die als volgt zijn gewonnen. Ie pr. J. Wortel met 152 cm. 2e pr. J. Blom met 138 cm. 3e pr. Barf met 127.5 cm. 4e pr. N. Mooy met 103 cm. 5e pr. De Leeuw met 98.5 cm. 6e pr. Schreiner met 94.5 cm. 7e pr. Medema met 90 cm. 8ie pr. Hopman met 77 cm. 9e pr. Kok met 77 cm n.l. De tussentijdse prijzen vielen ten deel aan: Mevr. Den Das, N. Mooy, J, Blom, De Leeuw, F. Ens, Constant, Mus en Schrei ner. De belangstelling was weer goed en de stemming prima. Annex Fotohandel LAANWEG 35 - SCHOORL - TELEFOON 268 De „Ronde om Groet een wandeltocht van 104 5 of 25 km, al naar verkiezing, zal dit jaar gehouden worden op 6 en 7 juli. De organisatie hiervan ligt in handen van de plaatselijke wandelsportvereniging „St. Joris" Dezelfde ronde zal worden herhaald op zondag 4 aug., zijn de kermiszondag te Groet. De V.V.V. Groet heeft bovenge noemde vereniging opdracht ge geven zich met de organisatie hiervan te willen belasten. Kwallen, ongenode gasten tijdens het badseizoen. Zijn deze dieren gevaarlijk? Verjaarsvisite bij een Uwer kennissen. U zit gezellig te pra ten onder het genot van een koe le dronk of een goede feestsi- gaar. Rondom is een geroeze moes van stemmen. Steeds meer gasten komen binnen. Een onbe kend manspersoon wordt aan U voorgesteld, geeft U een slap handje en gaat in Uw nabijheid zitten. Spoedig ergert hij U en de anderen met zijn geaffecteerde stem, zijn zouteloze grappen, zijn schaapachtige lachen, zijn op dringerigheid en zijn flauwe praat. „Zeg, wie was dat eigenlijk?" zult U later vragen. „Oh, die?" zal Uw kennis on middellijk begrijpen, „een collega van de zaak, 'k kon hem de deur moeilijk weigeren, maar 't is een kwal van een vent Onrechtvaardig oordeel. Met deze „kwalificatie" is dan het schijnbaar vormeloze, door zichtige zeedier, waarvan er tal loze 's zomers het strand bevol ken, veroordeeld. Een beetje on rechtvaardig is zulk een oordeel feitelijk wel. Want, al is de kwal geen aantrekkelijk wezen, en al voelt U zich niet prettig in de buurt van zo'n paddestoelvormi- ge geleimassa, de meeste exem plaren zijn werkelijk onschuldig. Aan onze kust komen maar liefst vijf verschillende kwallen- soorten voor. En van die vijf zijn er slechts twee gevaarlijk. De eerste kwallen verschijnen al in het voorjaar en het is reeds No vember wanneer de laatste ver dwijnen. Niet alle soorten komen zich tegelijkertijd melden, neen, elke soort geeft op zijn eigen „acte de présenceDe Oorkwallen zijn de kwartiermakers. Profite rend van het warme lentezonne tje drijven ze als plastic paraplu's in de bovenste waterlaag. Ja, be kijkt U ze maar eens op Uw ge mak, want, heus, ze zijn goed aardig. Nu U dat weet wordt Uw stemming misschien wat milder en U ontdekt...... hoe mooi ze eigenlijk zijn. Met traag klokken de bewegingen, waardoor tel kens een beetje water onder het scherm vandaan wordt geperst, komen ze elke keer een eindje vooruit. Deze manier van zwem men is zeer gebrekkig en het is dan ook aan de zeestromingen te danken, dat de diertjes zich in Uw nabijheid bevinden. Levensgeschiedenis. Nu eerst iets over de geboorte en groei. Wanneer in de zomermaanden de ontelbare eitjes aan de zee worden afgegeven, beginnen vele nieuwe kwallenlevens. Uit de eitjes komen larfjes, die zich met behulp van een dicht trilhaar kleed voortbewegen. En dit is wel noodzakelijk, want binnen een zekere periode moeten ze zich ergens op een harde onder grond kunnen verankeren. Een maal vastgehecht op basaltblok ken of op een oud wrak, gaan de larfjes over tot poliepjes, buis vormige wezens met vangarmen. De hele winter hebben ze de tijd om te transfornleren tot gedaan ten in de vorm van kommetjes. Er vormen zich hele stapels van dit vreemdsoortige serviesgoed. Op een gegeven moment komt er beweging in het geheel. Een voor een verlaten de kommetjes het gezelschap en gaan als aanko mende kwal het leven in. „Dat het kindje nu maax groeien mag", is de kwallenwens, en om deze wens te realiseren, eet de baby vaak en veel. Dit eten is een in teressante bezigheid. Aan de rand van de paraplu zitten vele donkerbruin gepunte lapjes, waaraan weer dunne draadjes, de tentakels. Deze vangarmen zijn bezet met microscopisch kleine blaasjes, de netelcellen. Elk blaasje heeft een opgerold lijntje met een scherpe harpoen en bevat een kleine hoeveelheid bijtende vloeistof, netelzuur. Komt een klein zeediertje nu in aanraking met een netelcelle- tje, dan schiet het harpoentje uit en het getroffen slachtoffer blijft aan de tentakel kleven. De lip pen van de kwal, bij sommige soorten bestaande uit lange dra den, strijken voorzichtig het ge vangen voedsel van de tentakels en brengen het naar de mond. Let op de kleur. De gestrande Oorkwallen zien er uit als doorzichtige ronde plakken, helder van kleur met in het midden een in vier gelijke sectoren verdeelde cirkel van wit, roze of lichtlila. De vier sec toren zijn de delen van de maag; de gekleurde randen bevatten ae talloze eitjes. Een paar weken later dient de Kompaskwal zich aan. Meer nog dan collega Oorkwal is deze een kijkje waard. Liggend op het strand geeft het wonderlijke we zen daartoe alle gelegenheid. Ziet U de mooi getekende „kompas roos" op de parachute? U telt zestien naar het midden wijzen de punten. Treft U een nog ge heel gaaf gebleven exemplaar aan, dan ontwaart U onder het scherm nog de lange bruin ge kleurde lippen. Deze ontsprin gen aan de onderkant van het beestje vlak naast de mondope ning. De Kompaskwal is al net zo mak als de Oorkwal. Uitgerekend tijdens de vacan- tiemaanden verschijnen twee nieuwe soorten binnen onze ter ritoriale wateren om, onge vraagd, een landing op de kust uit te voeren. Mooi om te zien zijn ze niet. Maar wel gevaarlijk! Eén voordeel, ze bekennen kleür. Het ene soort is namelijk diep blauw en het andere oranjegeel. Namen? Blauwe en Gele Haar- kwal, of, meer terecht, ook wel Brandkwal. De Zeeuwen noe men de Gele Haarkwal zeer ty perend „Straelkwalle". Zijn de lippen bij deze soorten kort, zo veel te langer de tentakels. De harpoenen van deze dieren drin gen dwars door een mensenhuid heen en spuiten het netelzuur in het lichaam van de argeloze zwemmers. Met een pijnlijk ge voel alsof de vlammen hun uit slaan verlaten de getroffenen haastig het water. Dit tot troost. Het geneesmiddel is eenvoudig en bij de meeste strandpolitie- posten en badmeesters wel voor handen, n.l. wat verdunde am monia. Gaat U dus Uw vacantie aan zee doorbrengen en ontmeet U kwallen, onthoudt dan deze goe de raad: Let op de kleur! Diep blauw of oranje-geel betekent: Signaal onveilig! Zijn deze kleu ren niet aanwezig, geniet dan on gestoord van een duik in het zilte nat, ook al liggen de kwallen bij honderden op het strand. Laat ze rustig zonnebaden, ze zijn van het goede soort. (Nadruk verboden.) :xxxxxxxx3)jj :xxxxx3^ energieke kleding! TEL. 2545 BERGEN (CXXXXXXXXX Op 7 juli hopen onze ouders G. F. van Brenk P. B. van Brenk - de Bruyn hun 25-jarig huwelijk te herdenken Hun dankbare kinderen Henny Riek Bert l Receptie, Elzenlaan 10, Bergen aan j Zee, van 3 tot 4.30 uur. XXXXXXX3Ü Op zaterdag 6 juli hopen onze ouders I. C. Tak en E. Tak-Pfeifer hun 25-jarige echtvereniging te her denken. Hun dankbare kinderen, Jaap en Ria SCHOORL, juni 1957 Laanweg 17 Gelegenheid tot feliciteren des na middags van 4-5 uur in Pavilloen Minkema te Camperduin. ,,hccr"-lijkc kleding! Ook in een „Fortex" sportcombinatie voelt U zich „thuis". Op kantoor, tijdens de weekends U ziet er sportief en toch gedistingeerd uit. Voor jongere heren, en voor oudere heren, welke jong van hart zijn is een ,,Fortex"-sportcombinahe onmisbaar Een „Fortex" schenkt U de zekerheid van Een uitstekende pasvorm Moderne coupe Vlotte dessins Uitstekende stoffen. Komt U eens kijken naar onze collectie vlotte elegante model len. De nieuwste italiaanse en engelse dessins. 100°i# zuiver wol Vormhoudend binnenwerk colberts vanaf f 55.- Bijpassende pantalon vanaf f 39.-

De Duinstreek | 1957 | | pagina 3