J. PARING NIEUWLAND KONNimiilE heelt... iiiiNNimiiiMimnAAiitAk SEIZOEN OPRUIMING bü I0°o KORTING AUTO's ZONDER CHAUFFEUR „HOLLANDS ROEM" 1. KLAVER STOFFEN FLAGSTONES Wasserij „Dubbel Blank" ils hel verleden d Hel dan 20(B) Bergen Speciale Dameskapsalon DOBBEN de Goedkope Groentehal COUPONS Slagerij Hoogvorst C0L0RITE EN COLOVINYL TEGELS LINOLEUMS EN TAPIJT „AMERIKAANSE COLD WAVE' 2266 2266 2266 2266 vraagt meisjes en jongens, vrouwen vakantie-hulpen Garage wat de moderne vrouw wil dragen Y00R UW DESSOUS Haarverzorging TELEFOON 2104 INSTITUUT „BURDORF" Wij zijn met vakantie WONINGRUIL LEPELREK no. 2 in model no. 7401 ZILMETA LANGESTRAAT 58 - ALKMAAR VELE KOOPJES op alle kwaliteitsartikelen Voor het trimmen en knippen of wassen van Uw honden. Fa. H. J. Vol ten en Zn Kennel „MERLET" bovenstaande uitsluitend afgehaald en a contant Telefoon 3033 Not weg 17 Tuindorp weg 20 Bergen Het adres voorjal Uw moderne vloerbedekking w.o. aan huis te ontbieden Tevens verkoop van Luxaflex - Jaloezieën de ideale zonwering in harmoniërende kleuren. jliiiiimiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||L. Heeft U onze enige al eens geprobeerd. U zult versteld staan, van zo'n mooie grote soepele krul Spreek met ons, het komt in orde, want „Mooi haar valt op" Dorpsstraat 21 - Bergen SPECIALE VOETVERZORGING ^ïiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir^ Lijtweg 52, Telefoon 2331 voor hele of halve dagen en Hoog loon, reiskostenvergoeding enz. Aanmelden aan ons bedrijf van 8-5 uur dagelijks, 's avonds Berkenlaan 16, Bergen, Telefoon 2010. BREELAAN 52 BERGEN TEL. 2200 PANTY's v. a. f 8,75 nylon elastiek GAINES, STEPINS, nu ook in grote maten verkrijgbaar v. a. f 9,50 Bustehouders voor ieder figuur prima pasvorm Nylon onderjurk met kantstrook, onder en boven f 9,75 alle maten. Schattige jupons en petty-coats, wit, zwart en gekleurd. Reklame charmeuse jupon met kantstrook f 2,15 u* Breelaan 27 Bergen DAMESKAPS'ALON De Salon voor Uw Langestraat 91, Tel. 2497 tot 19 augustus. Daarna dagelijks inschrijving van 's morgens 9 tot 's avonds 9 uur voor de NIEUWE CURSUSSEN Onze nieuwe aardappels kosten slechts f 0,15 per kg gratis geschrabd Tomaten f 0,25 per '/j kg Prachtige grote moesappels P/2 kg f l.~ Yellow transparant de eerste hollandse appels P/2 kg f 1, Hollandse spercibonen f 0,90 per kg 1 kg Goudgele Andijvie f 0,35 1 kg Mooie harde uien f 0,35 1 mooie krop Sla f 0,15 Gele Komkommers f 0,25 per stuk 1 kg Mooie geschrabde worteltjes f 0,50 1 kg Mooie gesn. zomer rode kool f 0,35 1 kg Gele kool f 0,35 Alleen in Dorpsstraat 86 - Bergen - Telef. 2069 Onze vers gesneden soepgroenten kosten slechts 25 cent per 200 gram Zondags geopend ook voor geschrabde aardappels Wie wil zijn woning in Bergen ruilen voor een woning elders? O.a. beschikbaar pr. woning met mooie tuin, rand Bussum, vestig, verz. Gaarne bemiddeling aange boden bij drie- of meerhoeksruil. Corresp. te richten aan Bestuur „Berger Schoolver.", Komlaan 6, Bergen Nh. Stoomwasserij Geeft U ons een proefwas, opdat U kunt beoordelen hoe goed ons werk is. komt nu iedere woensdagmorgen in Bergen. HEILOO Telefoon 3 7 7 0 UITGEVOERD IN IGEROI(ZILMETA) VLEKVRU DOOR EN OOOR Ruinelaan 11 Tel. 3106, Bergen SPAAND door Joke de Valk. Nadruk verboden „Zijn er nog meer sollicitanten, juffrouw Derks?" „Er zit nog één dame te wachten, meneer", antwoordde de aangesprokene. „Dame? Dames kan ik helemaal niet gebruiken," mopperde de man, er geen erg in hebbende, dat hij zodoende indirekt zijn eigen sekretaresse beledigde. „Nu ja, een juffrouw dan," verduidelijkte juffrouw Derks met een zucht. Ze zou blij zijn, als het een maand verder was. Brrr, als hij van die buien had „Laat maar komen. Het zal ook wel niks zijn, doch laten we haar in ieder geval een kans geven. En tikt u hiernaast dit con cept even over. In viervoud" „Jawel, meneer." Jan Dubois, advocaat en procureur, haalde zijn zilveren siga rettenkoker voor de dag en stak een sigaret op, terwijl hij met vooringenomen blik naar de vrouw keek, die door juffrouw Derks in de werkkamer werd binnengelaten. De vrouw boog en zei: „Goeden middag, meneer." Dubois wees met een handgebaar naar de stoel aan de andere zijde van het bureau. „Gaat u zitten. Hoe is uw naam?" „Hanneke Schoneveld, meneer." „Zo, juffrouw Schoneveld, mag ik uw diploma's zien?" De vrouw opende haar tasje en haalde er een enveloppe uit, die ze aan de man aan de overzijde overhandigde. „Hier zit alles in, meneer." Dubois nam de enveloppe en opende haar. Hij haalde er drie brieven uit en vouwde die open, waarna hij er vluchtig in keek. „Zo, typen, en dit is stenoEn wat is dat? O, handelscorres pondentieNu, dat laatste hebt u hier niet nodig. Dus typen kent u en steno ook. En nu uw getuigschriften." „Het spijt me, meneer, maar die heb ik niet." Meester Dubois hief als in wanhoop zijn handen boven het hoofd, zodat de diploma's op het bureau vielen. „Maar wat doet u hier dan eigenlijk?" De vrouw fronste haar wenkbrauwen, maar met beheerste stem antwoordde ze op rustige toon: „Wel, u vraagt een steno typiste, dus kom ik solliciteren." De man keek haar verbaasd aan. „Ja, maar u begrijpt toch wel, dat ik niemand aanneem, die niet minstens twee getuig schriften kan tonen? Waarom bent u uit uw vroegere betrek king weggegaan?" „Ik heb nog geen betrekking gehad, meneer. U bent de eerste, waar ik solliciteer." „Hoe oud bent u dan?" „Vier en twintig, meneer." Nieuwe verbazing bij de man. „Maar u hebt toch zeker wel eens gewerkt in uw leven?" Er kwam een lichte glimlach op het gezicht van de jonge- vrouw tegenover hem, maar meteen beheerste ze zich weer en antwoordde: „Vanzelfsprekend, meneer, maar nog nooit als steno-typiste." „Wat deed u dan eerder?" „Ik was thuis, meneer. En in mijn vrije tijd heb ik gestudeerd en zo geleidelijk aan m'n diploma's gehaald. De laatste is die van de handelscorrespondentie. Derhalve meen ik nu wel te kunnen solliciteren. Per slot van rekening moet eens de eerste keer zijn." De man keek haar lange tijd aan. „Juffrouw Schoneveld, ik heb hier een druk kantoor en ik behandel, als advocaat en pro cureur, dikwijls zeer discrete gevallen. Ik moet daarom ver trouwd personeel hebben. Diploma's zijn natuurlijk een eerste vereiste, vervolgens getuigschriften. Maar die hebt u niet. Wat weet ik van u? Wie bent u?" „Ik ben, sinds de dood van mijn ouders, inwonend bij een familie in de Lijnbaanstraat, Verkerk is de naam. Daar ben ik nu ongeveer twee jaar. li kunt dus vrij naar mij informeren. En wat getuigschriften betreft ze stak haar handen uit dit zijn mijn getuigschriften. II zoudt een proef met me kunnen nemen. Is die niet naar uw genoegen, wel, dan kunt u me altijd nog wegzenden." De man keek haar opnieuw enige tijd aan. Misschien zag hij iets amusants in dit geval, hoe het ook zij, er kwam een ironi sche blik op zijn gezicht en hij knikte. „Ik heb in ieder geval respect voor uw voortvarendheid. Ikehmag dat wel. Nou, laten we dan maar eens gaan onderzoeken, wat u in uw mars hebt. Daar ligt wel ergens een stenobloc en een potlood..." De vrouw diepte de genoemde attributen uit haar tas op. „Ik heb zelf alles bij me, meneer. Hij knikte tevreden. „Mooi. Noteert u dan maar eens: Eh... laat eens kijkenWacht, hier, een stukje uit de krant Ik lees u voor en u neemt op in stenoKlaar?" „Jawel, meneer." „Laat eens kijkenwacht, dit stukje: De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft een Sociale Commissie voor Binnen schippers ingesteld. De Commisie zal desgevraagd of eigener be weging adviseren omtrent de instandhouding of totstandkoming van goede sociale en sociaal-culturele voorzieningen ten be hoeve van de opvarenden van de binnenschepen gedurende hun verblijf aan de wal kunt u het bijhouden?" „Ja zeker, meneer." „Mooi. Waar was ik ook weer?" „Binnenschepen gedurende hun verblijf aan de wal „O ja, aan de wal, in binnen- en buitenland, alsmede omtrent de ontspanning en ontwikkeling aan boord. Punt. In de afge lopen jaren is op het Departement van Sociale Zaken belang stelling ontstaan voor de schippersbevolking. Ook deze bevol kingsgroep verkeert door de aard van haar beroep in bijzondere omstandigheden. Weliswaar leeft de schipper in de meeste ge vallen met zijn gezin aan boord, maar ook dat brengt bijzondere problemen met zich mede. Voorts kan ook de schipper gedu rende het verblijf in de haven bijzondere moeilijkheden onder vinden, met name in de Rijnvaart. Vaak kan hij profiteren van allerlei voor de walbevolking bestaande voorzieningen. Punt. Zo, dat is wel voldoende. Hebt u me goed kunnen volgen?" „Uitstekend, meneer." „Zo. Nou, daar staat een schrijfmachine. In het laadje daar is wel papier. Tik uw steno nu maar eens netjes over, maar beslist foutloos. Dan zullen we dat eens vergelijken met het stukje uit de krant, dat ik u voor gelezen heb." Het meisje nam haar stenobloc en ging voor de schrijfmachine zitten. Nadat ze papier in de machine had gedaan, begon ze te tikken. Onbewust van het feit, dat meester Jan Dubois haar met groeiende belangstelling gadesloeg. Na een poosje nam hij opnieuw de getuigschriften in de hand en bekeek ze. Ze waren alle van een erkend opleidingsinstituut en de cijfers waren alle ruim voldoende. Ook het aantal aanslagen was boven het nor male gemiddelde. Trouwens, hij hoorde wel aan de manier van tikken, dat ze het meer had gedaan. Na enige minuten draaide het meisje het papier uit de ma chine en keerde terug naar het bureau. Ze overhandigde het vel papier en de advocaat bekeek het belangstellend en nieuws gierig. Daarna overhandigde hij de krant, waaruit hij voorge lezen had en wees het betreffende stukje aan: „Lest u het eens op, dan zal ik het nazien op uw tikwerk." Met beheerste, kalme stem las juffrouw Schoneveld het kran tenstukje voor tot het einde en vouwde toen het blad weer samen, waarna ze in gespannen verwachting keek naar de man. Deze knikte met voldoening. „Het valt me mee, juffrouw eh... Schoneveld. Er zit werkelijk geen enkele fout in en u hebt in derdaad het stukje woord voor woord opgenomen. U hebt na tuurlijk vaker getypt." „Jawel, meneer. Ik heb thuis een schrijfmachine." „Werkte u daarmee?" Ze knikte. Om te kunnen studeren moest ik ook geld verdie nen. Ik heb alle mogelijke tikwerkjes aangenomen, vertalingen ik ken vrij goed Engels -adressen typen, manuscripten overtikken en zo." Advocaat Dubois, die de gehele middag een miserabele bui had, omdat ondanks zijn felle pleidooi een cliënt van hem tot langdurige gevangenisstraf was veroordeeld, kreeg geleidelijk aan een mildere stemming. Temeer, omdat hij steeds meer be wondering kreeg voor deze vrouw. Mensen, die net als hij, van de grond af aan zich opgewerkt hadden, kregen doorgaans zijn sympathie. Hier was dus ook weer zo'n auto-didacte. Ze be stonden dus nog in deze materialistische tijd. „Nou, juffrouw Schoneveld, behalve dat u berekend bent voor uw taak, hebt u bovendien vandaag een grote dosis geluk. Als u vanmiddag als eerste sollicitante hier binnengekomen was, zou u binnen vijf minuten weer op straat gestaan hebben. Zon der tastbaar resultaat. Ik heb vanmiddag zeven sollicitanten ge had, die geen van allen feilloos een eenvoudig stenotje konden opnemen en uitwerken. Trots het feit, dat ze diploma's hadden en bovendien getuigschriften. U bent nu de laatste sollicitante en u bent de eerste, die het feilloos doet. Goed, ik zal u een kans geven. Mijn secretaresse gaat over een maand weg. Trou wen. Apropos, hebt u soms ook huwelijksplannen?" Hanneke schoot in een lach. „O, pardon, meneer. Nee, in het geheel niet." „Niet verloofd?" „Zelfs geen verkering, meneer." „Zoveel te beter. Laat eens kijkenkunt maandag begin nen?" „Als het moet, morgen." „Nee, laten we het op maandag houden. Dan begint net een nieuwe maand. Komt dus mooi uit. U bent voorlopig drie maan den op proef. Dat hebt u goed begrepen? Ik moet eerst weten, wat voor vlees ik in de kuip heb. Daarna zien we wel weer. Maandagmorgen half negen bent u dus hier. Aanvangssalaris honderdtachtig gulden. Geen nylon-bloesjes, geen blote benen. En ook geen rode nagels. Hier zijn uw papieren weer." „Dank u wel, meneer." „Geen dank. En tot maandag dan." „Jawel, meneer. Dag meneer." Dubois keek haar na, tot ze achter de deur verdwenen was. Hmm, ook een vrij aardig figuurtje. Beschaafd gezicht. Geluk kig, deze zorg was ook weer van de baan. Zo, en nu maar aan het werk. Door die vermaledijde sollicitanten was hij de hele middag geen steek opgeschoten. Toen juffrouw Derks een uur later in de werkkamer kwam, zei Dubois, zonder op te kijken: „Maandag komt uw opvolgster, juffrouw. Een zekere juffrouw Schoneveld uit de Lijnbaanstraat. De laatste was nog de beste. U werkt haar wel behoorlijk in, nietwaar?" „Maar dat spreekt toch vanzelf, meneer." „Ik hoop, dat ik er net zo'n goede kracht aan zal hebben als ik aan u gehad heb, juffrouw Derks." „Dank u voor het compliment,'meneer." „Zij* de stukken voor morgen klaar?" „Alles ligt reeds in de goede volgorde in deze map, meneer." „Zoals gewoonlijk. Nou, ik ben nieuwsgierig, of uw opvolg ster dezelfde accuratesse aan de dag zal leggen." Intussen liep Hanneke Schoneveld op straat en streek af en toe met haar zakdoekje over haar gezicht. Een enkele scherp- opmerkende voorbijganger zag tranen op haar gezicht, maar hij kon niet weten, dat het tranen van blijdschap waren. Omdat Hanneke bij de eerste de beste sollicitatie reeds geslaagd was. Weliswaar voorlopig op proef, maar zij zou wel zorgen, dat ze haar proefperiode glansrijk doorstond. Dit was het zwaarste, waar ze tegenop gezien had als tegen een berg: solliciteren en te moeten zeggen, dat ze geen getuig schriften had. Bovendien: ze was al vier en twintig. De meeste meisjes beginnen hun kantoorloopbaan op 17- of 18- jarige leef tijd. Toen had zij die kans nog niet. Vier jaren had ze gestu deerd, het begin was geweest in het laatste jaar, dat ze bij me vrouw Brandts Corsius in betrekking was. Daarna op haar ka mertje in Oost, waar ze allerlei karweitjes opknapte en soms tot diep in de nacht zat te leren, altijd maar te leren. Eerst ste nograferen, dat geheimzinnige kortschrift, waarvan ze aanvan kelijk niets begreep. Later kwam ze er geleidelijk aan beter in. (Wordt vervolgd) Ook voor het oppassen van Uw dieren tijdens Uw vakantie. I t WINKELTJE I Kleine Dorpsstraat 25 - Bergen SEIZOEN OPRUIMING 10 tot 50°/o korting op roodbruine tuintegels Telefoon 597 en 476 Schagen Old Eng. Sheepdogs Ned. Schapendoezen logeergelegenheid voor honden Natteweg 66 Bergen Kerkstraat 11 - Tel, 2028 Bergen Nh. Onze grote weekend reklame-aanbieding 500 gr Kalfslappen van gemeste kalveren f 2,50 100 gr Gekookte lever f 0,60 Onze weekreklame 500 gr Riblappen f 2,40 500 gr Runderlappen (borst) f2, 500 gr Doorregen lappen f 1,60 500 gr Saucijzen f 1,90 250 gr. Metworst 1 250 gr. Leverworst I 150 gr Ham f 0,90 150 gr Pekelvlees f 0,70 A.s. woensdag, U weet het toch 500 gram Gehakt slechts f 1,48

De Duinstreek | 1957 | | pagina 4