MODERNE DRILLEN BETER ZIEN!! Nederlandse Vereniging van Suikerzieken IBEKO T* en O* alleen RANG staat I Mamea-Gelei GS BIOSCOOP „DE RUSTENDE jAGER" BERGEN Nh. Mr. Opt. D. W. PASTOOR Hoflaan 2 Bergen Nh K.C.B. Gespreksavonden voor Niet-Katholieken Filmliga Bergen De omgang met ons zelf en met anderen Volksmuziekschool V.V.V. Bergens bloei GEMEENTE SCHOORL Houders van honden wordt in herinnering gebracht, dat gedurende het tijdvak van 1 november t/m 30 april zowel overdag als 's nachts honden op de openbare weg of op openbare plaatsen aan de band moeten worden gehouden. Honden, die los op de openbare weg of op openbare plaatsen wor den aangetroffen, kunnen door de politie worden opgevangen en af gemaakt, onverminderd de strafrechtelijke gevolgen voor de eigenaren, houders of verzorgers der honden. „SEMIRAMIS" .8 jaar „4 mannen der duisternis'' 14 jaar Dinsdagavond 8 uur: FILMLIGA V akmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist r I C Wi I T I ALKMAAR, Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 ia. J. 5*111 Jf. b.g.g. K 2208-2466 en 2638 en er beter uitzien Met een bril van eniging een grote satisfactie zijn, als zij ééns per jaar een concert kon geven in de schouwburg zaal. Hij zei: ,,Deze jongens uit het volk zijn maar blaasjongens, maar met eenvoudige instrumen ten valt er ook wat te bereiken." Ja. En deze blaasjongens hebben het onder leiding van hun diri gent, de heer Luc. Oordijk, al ver gebracht en zijn het aanho ren meer dan waard. Wat zij ten gehore brengen is muziek in de ware betekenis van het woord. Enkele malen is het hen deze avond gelukt tot zulk een samenspel te komen, dat een wondermooie klank uit het ge heel opsteeg, waarin de onder scheiden instrumenten een ge heel vormden. Welverdiend wa ren de woorden gericht tot de dirigent: „hartelijk dank voor wat U van ons terecht gebracht heeft." De tentoonstelling van werken van de Israëlische schilderes Elah is vervroegd afgelopen in ver band met douanebepalingen. Op zes maandagavonden zullen deze winter verschillende Paters van Nieuwe Niedorp een inlei ding houden over de levensvragen van de mens. De bedoeling van deze bijeen komsten is te komen tot een open gesprek tussen mensen van ver schillende levensbeschouwingen. Voor tijd, plaats en onderwerp verwijzen wij U naar de adver- tie elders in dit blad. Een goed bericht voor de leden van de filmliga Bergen is het, dat op de eerste avond van dit sei zoen de beroemde 3 Stuivers opera in de oorspronkelijke versie vertoond zal worden. De „Drei Groschen Oper" behoort tot de voorbeelden van klassieke filmkunst, waarvan de beroemd geworden melodiën een Louis Armstrong inspireerden tot het creeëren van een Engelse broer van Macki Messer n.l. Mack the Knife. In verband met het feit, dat na 1 januari 1958 in Nederland geen brandbare copiën van films meer vertoond mogen worden, zou het wel eens kunnen zijn, dat dit de laatste kans is om met deze film kennis te maken of wanneer men de film al eens zag, deze kennis making te hernieuwen. De voorstelling begint a.s. dinsdag om 8 uur. In het voorprogramma draait een poppenfilm van de be kende tsjechische cineast Trnka. Het is een parodie op de Ame rikaanse Western, die tot titel heeft „Song of the prairie". Als bijzonderheid kunnen we nog mededelen, dat van de liederen uit de Drei Groschen Oper tekst boekjes aanwezig zullen zijn. Voor de Ned. Ver. van Huis vrouwen hield mej. Mr. Dra. A. J. Blits, psychologe, een le zing over bovenstaand onder werp. De omgang met ons zelf is voor vele mensen een volko men "vreemd begrip. Bij alle pro blemen kunnen we twee dingen onderscheiden: de uitwendige omstandigheden en de typisch eigen persoonlijkheid. Dat de mens de maker van zijn eigen lot zou zijn, is slechts ten dele juist. Men heeft de uitwendige omstandigheden niet altijd in de hand. Bij het zich voordoen van moeilijkheden wordt de ene mens opstandig, hij gedraagt zich vaak als een verwend kind, dat zijn zin niet kan krijgen. Een ander aanvaardt zijn lot en een derde speelt alsof het anders was. De idee, dat het lot onaf wendbaar zou zijn, is soms ge vaarlijk, omdat het op sommige karakters verlammend werkt. De moderne psychologie meent, dat het noodlot doorbroken kan worden, als de mens zijn hou ding daartegenover weet te ver anderen. Aanvaarden wat niet veranderd kan worden, de moed hebben om te veranderen wat wel veranderd kan worden, en de wijsheid bezitten tussen deze twee te onderscheiden, is zeer begerenswaard. Mensen passen zich vaak te veel aan, ten koste van eigen es sentiële waarden. Hoe weten wij echter wat essentiële waarde voor ons heeft? Het is opmerkelijk, hoe weinig mensen zich rekenschap geven van wat zij doen; ook ook waar 't heel belangrijke dingen betreft. Zij volgen zekere grond regels, waarnaar zij opgevoed zijn. Door zich bewust te maken, waarom men zo handelt, kan men eigen geaardheid leren kennen. De mens moet trouw zijn aan zijn eigen innerlijke wet, het eigen diepste zelf. Iets in de mens schijnt te weten, welk mens hij worden kan. 't Verwerkelijken van dat „zelf" is een moeilijke opgaaf. Het leven wordt er ech ter zinvoller door, doordat er eigenlijke bestemming vervuld wordt. Wordt er naar idealen geleefd, die aan het eigen inner- Charme voor Uw handen lijk vreemd zijn, dan kan het le ven iemand vaak hardhandig op zijn eigen weg terug voeren. Ma- laisetoestanden treden vaak op, als iemand beneden zijn niveau leeft. De goede ontplooiing der persoonlijkheid is geen egoïsme, gaat ook niet ten koste van an deren, doch ontwikkelt een toe nemend besef van gemeenschaps zin. De kern in ieder mens is an ders door de andere rangschik king van dezelfde algemeen men selijke eigenschappen. Voor de ontwikkeling der persoonlijkheid is geen grote begaafdheid nodig, doch wel het zich bezinnen over hetgeen in ons groeiende is, zon der daarin voortdurend te peute ren en te wroeten. Persoonlijk heid is de volheid van het wezen in de innerlijke kern van de mens. Voor de huisvrouw en moeder is het van groot belang zich af te vragen: hoever moet men gaan in het zich wegcijferen in zijn werk? Bij het uitsluitend leven voor an deren is het gevaar groot, dat men ook slechts door andere men sen leeft en op den duur op hen gaat parasiteren. Zo heeft bij alle volken de Moeder-Godin twee aspecten: le, een koester ende en een verzorgende; 2e, een verslindende en een vernietigen de. Dit laatste, tragische beeld wordt maar al te vaak in het leven gezien, waar de moeder, die slechts voor haar kinderen leefde, allerlei offers van hen ver langt, als zij eenmaal volwassen zijn. De klacht van vele volwas senen is dan ook, dat de moeder hen als kinderen alles gaf op materieel gebied, maar niets en dan ook niets op geestelijk gebied. Huisvrouw, vrouw en moeder zijn drie taken, die elk tijd en energie eisen. De vrouw heeft ook een bepaalde tijd voor zich zelf nodig. In de omgang met anderen is het nodig, de anderen naar hun behoeften te behandelen en niet de eigen principes zwaar op de ander te laten wegen. Men kan heel beste wat soepeler zijn in zijn principes, zonder met alle winden mee te waaien en zeker moet men niet eigen verantwoor delijkheid afschuiven, door zich achter zijn principes te verschui len. Van groot belang in de om gang is ook het intuïtief aanvoe len van de rijpheid van het ogen blik voor een gesprek of hande ling, waardoor vaak veel moei lijkheden vermeden kunnen wor den. Deze innerlijke tactvolle houding ontbreekt vaak bij de over-actieve, wat ongeduldige westerlingen. Ook dit jaar wordt er in Ber gen weer de zo langzamerhand traditioneel te houden Midden standstentoonstelling georgani seerd. Het wordt dit jaar zeer interessant zowel voor de koper als voor de verkoper. Deze Beurs zal in het teken staan van de verkoop. Dus volledig, met at tracties vooral op het gebied van kinderspeelgoed. Daarnaast wordt er zoveel mo gelijk gepoogd een grotere ver scheidenheid van artikelen te brengen, o.a. op het gebied van huishoudelijke artikelen. Vooral met het oog op de na derende St. Nicolaasdagen, is het voor het pubiek wel interes sant om nu al vast een kijkje te komen nemen naar de artikelen, welke als cadeau in aanmerking kunnen komen. Ook zullen op deze tentoonstelling veel demon straties gegeven worden op aller lei gebied. Wij komen hierop terug, zodra er meer concrete gegevens be kend zijn van deelnemers, de monstraties en wat het pro gramma verder zal bevatten. Donderdagavond 17 oktober vond de eerste culturele avond van de buurtvereniging T. en O. plaats. De heer J. G. Wittpen uit Amsterdam vertelde van het werk der Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij. In het najaar van 1824 strand de bij Huisduinen een Ned. zeil schip. Niettegenstaande het noodweer boden tien vissers aan met een sloep de schipbreu kelingen te redden. Het gelukte hun het gestrande schip te be reiken, en de schipbreukelingen aan boord te nemen, doch op de terugtocht werd de sloep door een grondzee gegrepen en der tig mensen kwamen om het le ven. Slechts één man bereikte de kust. Deze ramp bracht veel beroering in het land en als ge volg daarvan werd op 11 no vember 1824 te Amsterdam de Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Mij. opgericht. Negen da gen later werd te Rotterdam de Zuid- Holl. Mij. voor het red den van schipbreukelingen op gericht. De beide Mijen verdeel den onderling de taak en zo werkt de Rotterdamse Mij. van Cadzand tot Ter Heide en de Amsterdamse van Ter Heide tot Rottumeroog, plus het IJssel- meer. Beide Mijen worden ge heel in stand gehouden door vrijwillige bijdragen. Het huma ne werk geschiedt vrijwillig en wordt niet betaald. Desniette genstaande komt men nooit vrij willigers te kort voor dit zware en gevaarlijke werk. De kosten waarvoor de N. en Z. H. Red ding Mij. jaarlijks komen te staan, bedragen ongeveer vier honderdzestigduizend gulden, waarvan $0 a 100.000 dient ter ondersteuning van oud-red ders, invalide geworden redders en nabestaanden van omgeko men redders. De rest wordt aan het materiaal besteed. Deze zeer interessante lezing met film werd door de heer Wittpen reeds twee maal in Ber gen gehouden, en wel zijner zijds met het doel, leden te wer ven voor de N.- en Z. Holl. Redding Mij. De contributie wordt door de leden zelf bepaald tot een minimum van 4.per jaar. Dus voor ruim één cent per dag kan men reeds meehel pen dit prachtige werk van het redden van zijn medemens in doodsnood in stand te houden. Moge velen zich daartoe geroe pen voelen en zich melden bij de heer J. G. Wittpen, le Hel- mersstraat 285, Amsterdam-W. Plannen tot oprichting van een V olksmuziekschool (syst. Gehrels) te Bergen en Schoorl. Ondergetekende, met veel in teresse vernomen hebbende de plannen van het voorlopig co mité tot oprichting van een volksmuziekschool, neemt door deze gaarne de gelegenheid te baat, ouders, kinderen en ver dere belangstellenden te advi seren de a.s. bijeenkomst ter be spreking van bovengenoemde mogelijkheid met hunne aanwe zigheid te vereren. De enorme belangstelling voor het systeem Willem Gehrels o.a. te Amster dam zal ook in kleinere plaatsen navolging vinden en een bevre digend antwoord geven op het steeds meer nijpende vraagstuk betreffende vrije tijdsbesteding van de jeugd, die na enige jaren van grondige studie hun ouders dankbaar zullen zijn voor het in dertijd genomen initiatief. Wat is het heerlijk om als onderlegd amateur-musicus in diverse or kesten of zangkoren te kunnen medewerken. Nogmaals, verzuimt niet deze unieke gelegenheid te baat te nemen. U, geachte redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, Jan Hoelen, Voorz. Alkm. Symph. Ork. KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR De vergadering van de V.V.V. Bergens Bloei vond plaats in het hotel Russenweg, zoals in ons dorp gebruikelijk is, ten over-, staan van slechts een klein deel der leden en belangstellenden, 't Voornaamste punt van be spreking vormde wel de resulta-' ten van de gevoerde actie en die van het seizoen. Over deze laat ste had men niet te klagen en wat de actie betreft had men van verschillende zijden medewer king ontvangen. Zo had bijv. de firma Jostmeijer verklaard, ook voor het komende seizoen weder als informatie-bureau te willen optreden. De uitgegeven folder genoot grote belangstelling en men had reeds meerdere sugges ties ontvangen voor de nieuwe campagne, jwant men is vast be sloten op de ingeslagen weg voort te gaan. Zo hebben we dan in Bergen op t ogenblik tienduizend in woners, acht vrouwenverenigin gen, zes klaverjasclubs en drie V.V.V.'s. Of het in de toekomst daarbij blijven zal? Een vereni ging tot verbetering van het vreemdelingenverkeer ontbreekt nog, doch die kan wellicht dit jaar nog tot stand komen. UW ADVERTENTIES worden keurig verzorgd, gaarne in dit blad geplaatst Nederland telt ongeveer 55.000 lijders aan suikerziekte. Hiervan hebben er 20.000 zich reeds ver enigd in de Ned. Ver. van Sui kerzieken. De medici zijn de ver eniging in alles ter wille en staan haar, waar zij kunnen, bij. De vereniging geeft een tijdschrift uit, waarin van alles staat wat de suikerpatiënt moet weten, zo als de mogelijkheden van het diëet; de belastingaftrek, die toe gestaan is als de extraposten, welke de suikerpatiënt heeft door zijn ziekte, méér bedragen dan 6 van zijn inkomen; voorlich ting op het gebied van voedings leer, waardoor de patiënt gewo ner mee kan doen wat eten en drinken betreft, en nog vele an dere dingen, die voor hem van belang zijn. De actieve voorzitter van de afdeling Alkmaar en Omstreken de heer N. Kaan, wonende „Hui ze Westerlicht" kamer 182, Ju- hanalaan 14 te Alkmaar, is ten allen tijde bereid, suikerzieken de nodige inlichtingen omtrent de vereniging te verschaffen. De afdeling organiseerde op vrijdagavond 18 oktober een con tactavond in hotel „Russenweg", waar de bekende Alkmaarse in ternist dr. H. J. Zweers een voordracht hield over: Suiker ziekte en Vaatlijden. In de overontwikkelde gebie den (wat het materiële betreft) bestaat in de laatste tiental jaren een vrij grote toename van hart en vaatziekten. Opvallend is daarbij dat het vaatlijden reeds bij jonge mensen begint. Op veertigjarige leeftijd is praktisch iedereen behept met het vaat lijden. Een samenstel van fac toren doen daarbij hun invloed gelden. De geestelijke ontwikke ling van de mens heeft geen ge lijke tred gehouden met de tech nische ontwikkeling. Men leeft meer in een angsttoestand en een continue spanning. Er is geen tijd meer voor hobbies en bezinning. Deze emotionele invloeden, het vele roken, het zittend leven op kantoren, werken daar in on gunstige zin aan mede. Dit zijn maatschappelijke invloeden. Maar wat is nu de invloed van de voeding hierop? Uit onder zoekingen in de laatste tiental jaren blijkt overmatige voeding mede de oorzaak te zijn van het vaatlijden. Er is een verband tussen de sterften aan vaatlijden en het gebruik van vet, vlees, boter, eieren, kaas. In dierlijke producten komt cholesterol, een vettige substantie voor. Een vegetarisch dieet geeft .een duidelijke daling in het bloed van het cholesterol-gehalte. Plantaardige stoffen hebben iets, dat op cholesterol lijkt, maar de ze stof wordt niet door het darm kanaal opgenomen. In de afge lopen oorlog kwam niet zo veel vaatlijden voor als daarvóór. De verschillende sociale groeperin gen laten ook een duidelijk ver schil zien, wat het vaatlijden be treft. Het blijkt dus,- dat voe dingsgewoonten van belang zijn voor het voorkomen van hart en vaatziekten. Bij suikerzieken treft men meestal een verhoging van het cholesterol-gehalte in het bloed aan. Het vaatlijden treedt op in de slagaders, waar aan de binnen kant van het bloedvat, een op eenhoping der vetachtige stof, cholesterol, voorkomt, zó zelfs, dat op den duur versterf kan op treden, waardoor komplikaties kunnen voorkomen. Het uitein delijk resultaat dezer vettige af zetting is de vernauwing der bloedvaten, waardoor de voe ding der organen schade lijdt. Het begin van dit proces geeft meestal geen klachten. Het hart, de hersenen, de nieren, de ogen en de bloedvaten der benen wor den het eerst aangetast. Dit vaat lijden wordt ten onrechte ader verkalking genoemd. Het heeft noch met de aderen, noch met kalk iets te maken. Het is een aandoening der slagaderwanden. Vroeger werd aan suikerpa tiënten vrij veel vet gegeven en minder koolhydraten dan eigen lijk mogelijk was in verband met hun ziekte. Vetrijk voedsel kan echter vervetting van de lever geven, waardoor deze minder goed in staat is de koolhydraten tijdelijk goed op te slaan. Door een goed geregeld djeet-, insuli ne- en tabletbehandeling, kan bij de suikerzieken het vaatlijden binnen de perken gehouden wor den. De richtlijnen worden echter niet voor niets aan de patiënten gegeven. Zij moeten zich daar ook aan houden. Een vroege ont dekking van de suikerziekte is van groot belang. Voor een zeer speciale groep van suikerzieken is behandeling in tablet-vorm mogelijk, maar het is nog niet bekend of deze moderne genees middelen ook het vaatlijden in toom kunnen houden. Suiker ziekte is een stofwisselingsziekte, die niet alleen haar werking doet gelden op de suikerstofwisseling, maar ook op de vet- en eiwit stofwisseling. Daardoor wordt ook het cholesterol-gehalte in het bloed beïnvloed en hiermede het vaatlijden. Ook' voor onze tijd geldt: In de beperking toont zich de mees ter. Laten we dat ook tonen in onze voedingsgewoonten. Vrijdagavond, zondagavond te 8 uur De grootse film van Carlo Ludivico Bragaglia met RHONDA FLEMING - RICARDO MONTALBAN in met Tamara Lees - Roldano Lupi en Carlo Ninchi Met haar schoonheid veroverde zij een koninkrijk Duizenden medewerkenden in een overweldigend schouwspel Zaterdagavond, maandagavond 8 uur, zondagmiddag 2.30 uur ROBERT MITCHUM in de boeiende spionagefilm (Foreign intrigue) met Genevieve Page - Ingrid Tulean - Frederick O' Brady en Gene Deckers. Een knap gemaakte spannende thriller door Sheldon Reynold, genoemd de jonge Hitchcock Ingezonden mededeling 27 okt. NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 9.30 uurDs. Bekius. GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Jansen GEREF. KERK v.m. 10 uur: Ds. L. C. Timmers, St. Pancras n.m. 4.30 uurDs. B. Scholten LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet: Ds. C. M. de Jong Zondagsschool te Groet 11.15 uur GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. C. von Meijenfeldt n.m. 5 uurDs. A. M. Boeijinga OUD-KATHOLIEKE KERK 's zondagsv.m. 8 uur vroegdienst v.m. 10 uur: hoogdlenst n.m. 7 uurvespers 's woensdags v.m. 9 uurstille dienst 's vrijdags v.m. 9 uurstille dienst REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. J. Breukink EVANG.-LUTH. GEMEENTE Oudegracht 187 (hoek Baangracht) v.m. 10.15 uur: Ds. J. J. F. Hermann Viering Heilig Avondmaal donderdag 31 okt. 1957 n.m. 7.30 uurDs. J. J. F. Hermann Herdenking Kerkhervorming Medewerking Kerkkoor (Ingezonden mededeling)

De Duinstreek | 1957 | | pagina 2