De nieuwe tassenmode TOURIST IJËIIRITSEN VITRAGES Brillen! Kosteloze inenting tegen pokken Weet U ttn nieuwe- foU foitetui is ook een geschenk Mr. Opt. PASTOOR - Bergen Nh. R.K* Vrouwengilde Wereld-Federalisten Beweging Liefde, intelligentie en prestaties Ned* Veren* van Huisvrouwen U.V.V* Afd. Bergen Klaproos-collecte BIOSCOOP „DE RUSTENDE jAGER" BERGEN Nh. ra. j. jrU I Jr. b.g.g. k 2208-2400 en 2638 FILMMEUWS „De Vriendenkring GEMEENTE SC HO O RL Gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken wordt geboden op woensdag 27 november a.s. om 14 uur ten huize van de alhier wonende artsen, de heer F. H. Risselada, Dr. Heringalaan 18, en mej. B. R. Brust, Hereweg 331. De inentingskaart van het in te enten kind dient te worden mede gebracht, en bij gemis daarvan het trouwboekje van zijn ouders. De Propagandastichting Con sumptie-aardappelen Den Haag gaf woensdag 6 nov. voor het R.K. Vrouwengilde in Het Wa pen van Bergen een demonstratie avond van wat er van zo n dood gewone aardappel voor lekkere hapjes te maken is. De aardappel is in ons land het hoofdbestanddeel der warme maaltijd, en dus is het voor de huisvrouw van belang er wat meer van te weten. Het kopen van aardappels is een zaak van kennis. Misvormde en beschadig de aardappels zijn veevoeder. Men kope aardappels van mooie, gelijke sortering en consumptie waardige kwaliteit. De aardappel is zeer zeker geen waardeloze maagvulling. Zij bevat de brand stof genaamd zetmeel, die nodig is bij spierarbeid; ook de bouw stoffen: kalk, ijzer en eiwit. Het aardappel-eiwit is van hoge kwa liteit voor de opbouw van ons lichaam. Bovendien levert de aardappel belangrijke bescher mende ^toffen, o.a. evenveel vita mine C als sinaasappelen. De eiwitten en beschermende stof fen zitten vlak onder de schil en worden bij dik schillen wegge sneden. Wïl men de voedings waarde behouden dan is dun schillen geboden en de geschilde aardappel niet in water laten staan. Aardappels kookt men in een goed sluitende pan met wei nig water. Afkokers kan men het beste stomen. Er zijn vele soor ten stomers, die allen voor dit doel bruikbaar zijn. Hierna volgde de praktische demonstratie van verschillende soorten purée en wat daarvan te maken is. Het kunstige spuitwerk had ieders bewondering. Ook werden de diverse instrumentjes voor t maken van lekkere hapjes getoond en toegelicht. De afwe zigen hadden dit maal ongelijk, hier viel te leren, hoe met eenvou dige middelen en weinig kosten iets extra's te maken. In de pauze was gelegenheid de illustratieve collectie van ver schillende soorten aardappels met hun diverse eigenschappen te be wonderen, terwijl na de pauze de aardige kleurenfilm ,,Zo'n dood gewone aardappel liet zien welk een zorg er aan het verkrijgen van een goede consumptie-aard appel besteed wordt. Voor de afd. Alkmaar-Bergen van deze beweging hield de heer Viruly maandagavond 11 nov. een voordracht. Het doel der Wereld- Federalisten Beweging is het tot stand komen ener wereld-rege ring. De moderne techniek heeft ons als wereldburgers steeds dichter bij elkaar gebracht. De nieuwe uitvindingen worden dienstbaar gemaakt aan de mens, maar als de mens niet van goede ZONDER EEN TAS is de vrouw eigenlijk niet compleet. De tas behoort bij haar, ongeacht welke kleding zij draagt en is onverbrekelijk met haar verbonden. Als gevolg hiervan is de tas evenals de overige dames kleding aan mode onderhevig. De stichting Lederwarenmode gaf kortgeleden een show, waarbij de nieuwe tassenmode werd getoond. Het beeld van de nieuwe tas is strak en vierkant. Dat is in één zin samengevat het antwoord van de tassenont- werpers op de mode van de korte rok. Die mode maakt een eind aan de buitensporig hoge modellen van het vorig jaar, die overigens in Nederland maar kort hebben stand gehouden. De gematigd hoge modellen kunnen zich voor lopig nog handhaven - en wanneer wij proberen in de toe komst te zien, dan licht daar, voorlopig nog aan de horizon, een breed envelopmodel te wachten. Dit nieuwe seizoen echter domineert het kwadraat, met kleine variaties in de lengte en breedte. Bij dat vierkant be hoort een grote overslag en een stijf hengsel (metaal met leer bekleed), dat als modefactor een belangrijke rol speelt. Evenals de hoge tassen werden de vierkante modellen glad gehouden. Toch vindt ook de vrouw, die een enigszins ge plooide tas prefereert, in de nieuwe collecties een goede keus. In alle series is er een» lichte tendens naar een bredere bo dem. Er is werkelijk weer te kust en te keur. j Onze illustratie toont het nieuwste model. wille is, kan dit tot algehele ver nietiging leiden. Om dit te voor komen is het nodig tot een we reldrechtsorde te komen met een wereld-politiemacht en algehele ontwapening der gehele wereld. De heer Viruly gaf zijn per soonlijke visie op de hedendaagse politiek en het militaire beleid. Het afschieten van aard-satellie ten is een aanleiding te meer over de soevereiniteit der staten te denken. Het gaat om leven en dood der mensheid. In 1945 werd de eerste atoombom op Hirosjima geworpen en in 10 sec. tijd wer den 70.000 mensen van de aard bodem weggevaagd. (Zelfs ker ken hielden daarvoor dankdiens ten). Iedere natie zou onder de zelfde omstandigheden als Ameri ka, waarschijnlijk hetzelfde gedaan hebben, als zij daartoe technisch in staat was geweest. Deze ver nietiging was echter niet het einde, doch het begin van een nieuw vernietigingstijdperk. De Franse vlieger d'Exupéry, die in de oorlog gevallen is, was in de loop der jaren een pessimist ge worden en schreef in zijn laatste brief: „We leven in de zwartste aller tijden en moeten het leven weer een geestelijke zin geven. De moderne techniek der alge hele vernietigingsmiddelen vraagt een nieuwe instelling wat betreft de verhoudingen in deze wereld. De landen en steden zijn weer loos tegenover aanvallen uit de lucht, daarom is een internationale rechtsorde, boven de soevereini teit der staten noodzakelijk, be leerden hebben reeds talrijke ma len hun stem doen horen en er de nadruk op gelegd dat de keus is: uitbanning van de oorlog of ondergang van het menselijk ras. De mens met zijn technisch kunnen is in staat de hele mens heid te vernietigen en zodoende evenals Kaïn de eerste broeder moordenaar was, de broeder moordenaar der mensheid te wor den. Een beroep op de goede wil der mensen, gesteund door de constructieve gedachten der We reld-Federalisten, kan misschien nog iets ten goede keren. wetenschappelijk-technisch ge keurd én gekeurd naar de prac tische bruikbaarheid in het gezin. Het recht dit keuringsmerk te voeren geldt voor twee jaar, waarna herkeuring volgt. Wordt een artikel niet goedgekeurd dan is het in Nederland wettelijk verboden zulks te publiceren. Jammer genoeg, want daardoor kunnen nog vele ondeugdelijke gebruiksvoorwerpen aan de man gebracht worden. Wel is het mogelijk rechtstreeks advies in te winnen bij het Instituut, en zeker voor men overgaat tot de aanschaf van dure stukken is dit van waarde. Het aantal goedge keurde artikelen bedraagt onge veer 450 stuks. Over het alge meen wordt 50 der ter keu ring aangeboden artikelen afge wezen, waarbij steeds de reden van afkeuring wordt opgegeven. Na de korte inleiding volgde de toelichting op de meegebrach te artikelen, waarbij zich o.a bevonden de nog niet zo be kende fluit-melkkoker, een nieuw soort pannelap, een gesloten plastic druiprek, heel handig in een geïmproviseerde keuken, strijkijzerhanger, dubbelwandige theepot, enz. KERKDIENSTEN BERGEN Het aantal on-intelligente kin deren is aanzienlijk hoger bij ouderloze kinderen dan bij de normale schooljeugd. Vooral in taal en lezen maken dez^ kinde ren duidelijk minder vorderingen dan „gewone" kinderen. Tot deze conclusie kwamen Engelse onder zoekers die onlangs op het con gres van de British Association for the advancement of science te Dublin hun bevindingen mede deelden over de invloed van hui selijke omstandigheden op de ont wikkeling en de prestaties van kinderen en volwassenen. Hen onderzoek bij recruten van de R.A.F. zou er op wijzen dat re sultaten van de opleiding slechts ten dele afhankelijk zijn van de intelligentie en van het onder wijs. Huiselijke omstandigheden werden minstens even belangrijk geacht. SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad eAWitK# De secretaresse van het Insti tuut tot voorlichting bij huis houdelijke arbeid, mevr. Holdert, sprak dinsdagmiddag 12 nov. voor de huisvrouwen in de dan cing van De Rustende Jager over „Goed materiaal, de beste huis houdelijke hulp." Een artikel, dat het keurings merk draagt van het Instituut is De op 9 november '57 gehou den Klaprooscollecte bracht dank zij de spont. ne hulp van 29 jon ge meisjes, dit jaar ƒ416,85 op. Dit is ƒ61.20 méér dan vorig jaar. Alle medewerksters danken wij hartelijk voor hun onontbeer lijke hulp. „DE BLONDE HEKS",8|,„ „BLOED IN DE ZON" Vakmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist „De Blonde Heks". Deze film is een zeldzaam gaaf en poëtisch werk. dat niet alleen dramatisch uitstekend in elkaar zit, maar bovendien in landschapschilde ring prachtige momenten van sfeer bezit. De fotografie is op vallend mooi en de Russisch- Franse actrice Marina Vlady (zuster van Odile Versois) is wonderwel op haar plaats in dit Scandinavische verhaal. Zij heeft aan de figuur van de heks Aino een poëtische bekoorlijk heid gegeven. We kunnen daarom ook met een gerust hart de film als „echte filmkunst" aanbevelen. „Bloed in de zon". Een mee slepende avonturenfilm van klas se. Men kan dit rustig overlaten aan regisseur Roy Boulting die ditmaal enkele van de grootste stars zoals Richard Widmark. Trevor Howard en Peter van Eyck in deze film de hoofdrol laat vervullen. Na momenten van ontspanning sleept de film de kijker 'met des te meer be klemming mee in nieuwe en op nieuw opdoemende andere ge varen. Een film die iedereen tot het aangaan der zaallichten aan zijn stoel gekluisterd houdt. In de schitterend verlichte zaal van Het Wapen van Bergen werd zaterdag 16 nov. een kla- verjasdrive gehouden door de K.J.C. „De Vriendenkring". De voorzitter, de heer H. Schotten Jzn, heette in zijn ope ningswoord de aanwezigen har telijk welkom, speciaal de deel nemers uit andere clubs in Ber gen en uit andere plaatsen. Hij sprak de hoop uit, dat ook deze wedstrijd, evenals de vorigen, op sportieve wijze zou worden ge speeld, zodat bij voortgang de aangename heugenis aan deze Vriendenkring-drives zou blijven bestaan, waarna de secretaris de spelregels bekend maakte, aan de 72 deelnemers, die in een har monieus verlopen wedkamp tot de volgende resultaten kwamen: punten lepr. Fam. Kramer 5083 2e pr. Gebr. Min 5004 3e pr. Dusbaba-Langras 5001 4e pr. Fam. Jimming 4936 5e pr. Hr. van Allen 4856 6e pr. A. Bakker- K. v. d. Berg 4797 7e pr. Fam. Clement 4774 8e pr. C. Bakker- A. Jongejans 4755 9e pr. Mevr. Veldman- Veldman Jr. 4683 10e pr. mevr, Schekkerman- mevr. Jongejans 4649 Marsenprijs: Fam. Kramer-mevr. Schekkerman-mevr. Jongejans, 5 marsen. Verrassingsprijs: Burgering. Mevr. Jol-B. INGEZONDEN STUKKEN Hoewel ik zeer erkentelijk ben voor de goede mening van Uw verslaggever omtrent mijn aan deel in de goede gang van zaken in de V.V.V., moet ik toch op merken, dat mij te veel eer is toegebracht. Misschien heb ik daaraan ook een steentje bijgedragen door een doeltreffende administratie, maar alle verdere lof moet ik overdragen aan het Bestuur voor het door hen gevoerde beleid, terwijl zeker niet de steun van het gemeentebestuur onvermeld mag blijven, alsmede de steun van het overgrote deel der leden. In ieder geval is door goede samenwerking het resultaat be reikt, dat de V.V.V. thans ge heel vrij is van schuld en finan-» cieel onafhankelijk van de ge meente, inderdaad een opmerke lijk resultaat in enkele jaren bereikt. Ik spreek gaarne de hoop uit, dat de gunstige gang van zaken moge voortduren en ieder op zijn wijze moge medewerken aan de bloei van onze V.V.V. 24 nov. NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende jager, v.m. 10.30 uur: Ds. Bekius. GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. lansen GEREF. KERK v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur: Ds. W. M. Le Cointre, Amsterdam LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uurOpenbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet: Ds. C. M. de Jong (Avondsmaal viering) Zondagsschool te Groet 1115uur GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. C. von Meijenfeldt n.m. 5 uurDs. C. von Meijenfeldt OUD-KATHOLIEKE KERK 's zondagsv.m. 8 uur vroegdienst v.m. 10 uur: hoogdienst n.m. 7 uurvespers 's woensdags v.m. 9 uurstille dienst 's vrijdags v.m. 9 uurstille dienst 'REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 n.m. 19.30 uur: Ds. J. Breukink H. Avondmaal EVANG.-LUTH. GEMEENTE Oudegracht 187 (hoek Baangracht) n.m. 7 uur: Ds. J. F. Hermann medewerkingKerkelijk zangkoor van de Rijp e.o. (Ingezonden mededeling) Woninginrichting, Langestraat 7 Vrijdag-, zondag- en woensdagavond te 8 uur MARINA VLADY, Nicole Courcel, Maurice Ronet in (La Sorcière) met Rune Lindstrom. Een film van Jacques Companeez en André Michel. Blond, boeiend en verleidelijkMarina Vlady als de blonde heks Het verhaal van een verboden liefde. Zaterdag-, maandag- en donderdagavond te 8 uur. Zondagmiddag te 2.30 uur. Een boeiende avonturenfilm in SUPERSCOPE met Richard Widmark, Trevor Howard en Jane Greer in met Peter van Eyck en Carlos Henning. Een pittig avontuur. Spannend in hoge mate. Een adembe nemende verfilming van een mensenjacht. r I CM!! I ALKMAAR' Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 Kerkstraat 6 Telefoon 2465 Bergen Nh. het polshorloge met electrische verlichting, waterdicht, antimagnetisch, schokvrij, zowel de sierlijke wijzerplaat als de naaste omgeving worden verlicht. Rijke keuze bij -* -s A V. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie

De Duinstreek | 1957 | | pagina 2