FORTEX Verkorte WERKTIJD 11 KIJfT velours SPOED Klavers Superslagerij ren grote klaverjasdrive weldra te verwezenlijken? S FORTEX Gevaarlijk projectiel ontdekt Zakenmensen FAMILIEBERICHTEN VRAAG EN AANBOD B. W. DE VET ITALIË VOOR GESCHENKEN o.a. H. D. KLAASEN Apoth. Ass. Burgerlijke Stand BERGEN f DE grote mode wij brengen ze volop! naf 9 B«- is „heer"-lijke kleding! TEL. 2545 BERGEN M VORTEX GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN BERGEN AAN ZEE Vrijdagmiddag 15 nov. reed een machinist te Bergen aan Zee. die met zijn dragline graaf werkzaamheden verrichtte op het terrein naast het nieuwe flatge bouw aan de Zeeweg, op een niet-ontplofte vliegtuigbom, die in de bodem onopgemerkt was achter gebleven. De schok waarmede de drag line op de bom terecht kwam, heeft waarschijnlijk de ontste- kingsapparatuur van het gevaar lijk stuk oorlogstuig doen af knappen, zodat een ontploffing achterwege bleef. De telefonisch gewaarschuwde politie gaf het bericht aan de Mijnopruimingsdienst in Den Haag door, die voor verdere af wikkeling dezer aangelegenheid zal zorg dragen. Was de bom bij de aanrijding ontploft, dan zou zeer waarschijnlijk het flat gebouw geheel of ten dele be schadigd zijn geworden. brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen (van onze econ. medewerker) Het lijkt zot wanneer midden in een tijd van bestedingsbeper king het vraagstuk van de ver korte werkweek wordt aangesne den. Zien wij echter om ons heen in nauwere en wijdere kring, dan wordt het spoedig duidelijk dat wij in een nabije toekomst dit probleem te maken zullen krijgen. In het buurland Duitsland is al een aantal bedrijfstakken, dat nog slechts 40 uur arbeid per week kent. Het getal der werk nemers met een 45-urige werk week is reeds ontelbaar. De 48- urige arbeidstijd wordt er door velen reeds abnormaal genoemd. In verband met de komende Euromarkt is er veel gesproken over de kortere werktijd in Frankrijk, waar wijons binnen niet te lange tijd zullen moeten aanpassen. In Engeland staat men vrij van de Euromarkt, maar daar zijn de vakbonden zeer actief in het ver wezenlijken van een korte ar beidsweek. Bij de metaalarbei ders staat een arbeidsduur van 40 uur per week boven aan de verlanglijst. Deze eisen worden door de bouwvakarbeiders onder steund, omdat men daar zelf ook naar toe wil. Voor mijnarbeid onder de grond wordt zelfs 40 uur veel te lang geacht. Men acht het mogelijk in 35 uren een zelfde productie te behalen a's in 40 uur. De scheepsbouwers wen sen er eveneens een werktijd van 40 uur per week. Kwestie van tijd. Vanzelfsprekend mogen wij ons niet met Amerika vergelijken omdat de productie per hoofd daar torenhoog uittroont boven de europese, maar algemeen wordt aangenomen dat het over nemen van de amerikaanse pro ductiemethoden en de daaraan verbonden werktijden voor Euro pa slechts een kwestie van tijd is. Het mag als bekend worden verondersteld dat de vijfdaagse werkweek in de' V.S. algemeen wordt aanvaard. Minder bekend is, dat onderzoeken hebben plaats gevonden onder administratief personeel waarbij aan het licht kwam dat het meeste kantoor personeel minder dan 40 uur per week werkt. In de damesconfec- tie-industrie is men het reeds eens over een 35-urige werkweek. Andere bedrijfstakken, zoals de staalindustrie, sturen aan op een arbeidstijd van 30 uur In Nederland wordt thans ac tief gestreefd naar opheffing van de slechte economische toestand van het land. Regeringsstemmen, die over het algemeen niet zo op timistisch spreken, menen dat wij over ruim een jaar de moeilijkhe den zullen hebben overwonnen. Voordat het zover is zal men op een algemeen aanvaardbare ver korte werktijd in ons land niet aandringen. Er zijn nog andere wensen. Onze vakbonden heboen bo vendien nog tal van andere wen sen op hun programma staan. Zij willen eerst naar een verhoging van het reële loon. Men wenst de kinderbijslag in te voeren voor iedereen, dus ook voor niet-werk- nemers. Er wordt hard gewerkt aan een weduwen- en wezenver zekering, aan bezitsvorming, ge lijke beloning van mannen en vrouwen en aan de verbetering en uitbreiding van bedrijfspen sioenfondsen. Om al deze sociale verlangens in daden om te zetten moet er meer geproduceerd worden, want uiteindelijk moet elke vorm van sociale zorg betaald worden en men bereikt zijn doel niet bepaald snel wanneer ,de werktijd maar verkort wordt. Het is echter om twee redenen niet onwaarschijnlijk dat het vraagstuk van de werktijd verkorting veel spoediger aan de orde komt dan O" "rond van an dere levende wensen mag wor den verwacht. In de eerste plaats de interna tionale ontwikkeling. Wanneer de buurlanden bij ons sterk af wijkende arbeidstijden gaan toe staan, komt dit vraagstuk bij ver gelijking van de concurrentie voorwaarden in conferenties over monetaire vraagstukken en an dere discussies betreffende co ördinatie van de economieën al spoedig ter sprake. Wil men de inflatie oplossen, wil men stre ven naar europese eenwording, dan kunnen de arbeidsvoorwaar den in de deelnemende landen niet sterk uiteenlopen. De Euro markt zal ons dit spoedig leren. Rem op de inkrimping. Vervolgens is er de kwestie van de werkgelegenhied. De eer ste tekenen van een ruimere ar beidsmarkt zijn reeds zichtbaar. Het is waarschijnlijk dat er in bepaalde bedrijfstakken tijdelijk of langdurig marktverzadiging gaat optreden, zodat er dus veel minder vraag komt naar bepaal de producten. Een dreigende werkloosheid voor een deel van het personeel kan dan worden afgewend door het gehele personeel een sterk verkorte werkweek te geven, het zij met gelijkblijvend hetzij met minder loon. Mocht er in de toe komst een flinke conjunctuur werkeloosheid optreden, dan mag men het invoeren van de sterk verkorte werkweek voor allen verwachten. Toepassing van de vijf- en zelfs vierdaagse werkweek brengt voor de gehele maatschappelijke structuur grote wijzigingen. Voor de detailhandel zal de kooplust van het publiek zich minder op de zaterdagmiddag concentreren. Dit betekent voor deze koophan del een sterke verflauwing van de verkoopspitsen, waaruit kostenbe sparing en prijsverlaging kunnen voortvloeien. Daarnaast mag men een grote toeneming en spreiding van de vermaaks-industrie ver wachten. Wie profiteren er? In de V.S. was onmiddellijk na de invoering van de vijfdaagse werkweek een toeneming van de watersport te constateren. Er werden duizenden motorboten meer verkocht dan voorheen. De belangstelling voor het buitenle ven werd direct veel groter. De mensen zochten huizen met tuinen, waarin ze al schoffelende en plantende dei vrije tijd konden doorbrengen, hetgeen de handel in bloemen en planten zeer ten goede kwam. Ook bleek men terstond bereid om de afstand van huis naar het werk te ver groten, omdat men voortaan twee vrije dagen per week telde. Het gehele sport- verenigings- en kerkelijk leven kreeg met an dere verhoudingen en mogelijkhe den te maken. Het aantal beoefe naren van allerlei takken van sport nam toe. Mensen, die voor heen geen tijd hadden om zich aan verenigingswerk Ite wijden, bliezen deze wijze van gemeen schapsvorming nieuw leven in. Kerkelijke en charitatieve organi saties profiteerden op grote schaal van de vrije tijd hunner leden. Breder ontwikkeling. Het onderwijs kon op ruime schaal de vruchten plukken van de vrijetijdsverruiming. De uren waarop cursussen worden gege ven en de zelfstudie wordt be oefend. concentreren zich juist op de vrije dagen. Het aantal deelnemers aan allerlei lessen tot verruiming der vakkennis of al gemene ontwikkeling gaat met sprongen omhoog. Dit kan de welvaart zeer ten goede komen. Het is immers zo, dat de vooruitgang der techniek zeer sterk afhankelijk is van een ruime theoretische voorbereiding, waarvoor nu de tijd ontbreekt. Is het overdreven te verwach ten idat de vooruitgang van de maatschappij sterk gediend zal zijn met de grotere scheut Vrije tijd, die juist aan allerlei op de praktijk gerichte figuren zal wor den toegemeten? Maar ook beunhazerij- Bij al dit optimisme moeten we er open oog voor hebben dat ook velen met hun vrije tijd raad zul len weten. Zij zullen zich gaan werpen op een tweede werkkring op het aannemen van allerlei kar weitjes binnen hun beroep, waar mee concurrentie wordt opgeroe pen voor patroons en collega's. Een derde groep zal goede leiding bij de besteding van veel vrije tijd niet kunnen ontberen. Hier komt een werkterrein braak te liggen voor de vakbonden. De organisaties van werknemers zul len er goed aan doen de studie van gevolgen der werktijdverkor ting spoedig op zodanige wijze ter hand te nemen dat de toe passing van de daarmee verkre gen resultaten onmiddellijk een aanvang kan nemen wanneer de zee van vrije tijd ons bestaan zal omspoelen. De snelheid waarmee wij leven zal ervoor zorgen dat wij spoedig aan haar kusten staan. drs. MIERLO (Nadruk verboden) niet alles weten Een doorgelopen wollen tafel kleed wast men in sop, goed vet. Ook kan men wolblank gebrui ken maar.direct daarna naspoe len in water en azijn. Een gewatteerde sprei kan men zelf niet wassen, zonder haar te bederven. Opzenden naar een goede stomerij is noodzakelijk. Een vlek in een dergelijke sprei kan men behandelen met vlek kenwater, maar veelal niet met mooi resultaat. Wanneer de knop van een deksel gegaan is, stopt men een kurk in het gat. Deze knop zal de warmte niet geleiden. Vetvlekken in herencostuums kan men verwijderen door kalk op de vlek te leggen en op de achterkant met een heet strijk ijzer te strijken; de kalk neemt al het vet op. De kalk kan ge woon weggeborsteld worden. WONINGRUIL Aangeboden te Alkmaar, Midden standswoning op goede stand (omgeving Sportpark) of te Doorn, keuze uit 2 fraaie landh. waarvan 1 met centr. verw. Gevraagd te Schoorl, Bergen of de Egmonden, goede woning. Huur geen limiet. Aanbiedingen met spoed. Koninginneweg 2 te Doorn, Telefoon 0 3430-2758. Wilt LI geld verdienen, koopt bij Akerboom BENZINE NU HET KOUDER WORDT, hebben Uw handen extra verzor ging nodig, want U weet uit er varing dat als U nu reeds met springende handen beginttewerken houdt U daar maanden lang last van. Voorkomt en geneest deze euvelen met de bekende: W onderrozenglycerinecrême met Hamamelisextract VAN FRANS POSTHUMA gedipl. drogist prijs per pot 75 ct - zeer grote pot 1.25. CULTURELE AVONDEN Dr, van Egeraat De klaverjasclub „de Oude Prins'' Houdt consult op woensdag 27 nov. van 12 - 19 uur in hotel Kreb te Bergen □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O velours: de aangename dracht! NIETZ WAAR, maar toch warm velours, dat zich bij uitstek leent voor een gek lede, maar toch spor tieve overjas. Deze I rij - 3 knoops, met in gezette mouw, forse revers en kraag en stevig doorgestikte naden, is voor U geknipt. van 28 okt. tot 4 nov. 1957 Geboren: Sylvia Ria, d. v. S. D. Schuitemaker en A. Rol, wonende te Langedijk; Elisabeth Anna Jacoba, d. v. H. P. Bakkum en G. J. Leek, wo nende te Alkmaar; Jacobus Petrus Ge- rardus, z. v. J. P. G. Wijnker en J. R. J. Groot; Marina Jolanda, d. v. F. Lichtleitner en J. A. Gissot; Sonja Mar- garetha, d. v. J. de Jong en J. Kam pen, wonende te Langedijk; Antonius Hendricus Albertus Paulus, z. v. A. H Könning en H. M. Sanders. Richard Hendrik, z. v. G. H. Brons en M. Gailer; Petrus Leonardus Jan, z. v. J. W. P. Bakker en C. T. van den Berg; Maria Margaretha Catherina, d. v. K. W. Vink en C. M. Baltus; Tommy, z. v. C. Zwakman en T. A. Visser; Maria Margaretha, d. v. N. Visser en M. Castricum. Ondertrouwd: Lindeblad. Herman, 29 jaar. wonende te Amsterdam, en Schoonenwolf, Frederika Adriana, 29 jaar; Jongejans, Nicolaas. 27 jaar en Leibbrand. Margaretha Wilhelmina, 28 jaar. Gehuwdi De Boer, Laurentius Jacobus en Dolsma, Albertien. Overleden: Pruissen, Antonie Gerrit, 81 jaar; Brasser, Anna, 71 jaar e. v. van den Berg; de Pee, Martinus, 88 jaar, Harenkarspel. gedurende het tijdvak van 5 tot en met 11 november 1957. Gevonden: koperen armband, padvin- dersriem, schortje, wollen want, heren handschoen, kinder portemonnaie, jon gensjas. zwarte heren-nylonsok. sleutelbos met daaraan een klein mesje, 4 muntbiljetten, zwarte nylon dameshandschoen, sleutel bos. Verloren: grijs geruite sjaal, zwem broek, handdoek, gymbroek, broche met zilveren blaadjes, roodbruin konijn, mest vork, regenbroek, zwart met bruin hond je, bruine heren portemonnaie met rits sluiting inh. 25, contactsleuteltje, rode portemonnaie, smeedijzeren broche, pet, gouden trouwring, zwart jongensrijwiel, bruine heren glacé handschoen, zwart lederen herenportemonnaie inh. 28, zwarte damesportemonnaie met inhoud, bruin lederen dameshandschoen (L), twee schriften bruin papier, rode porte feuille inh. 20.lichtkleurige smeed ijzeren armband, lichtblauw etui met vulpen en balpoint, rood regenhoedje, rood wollen vest met ritssluiting, grijs jack met ritssluiting, bruin lederen acte- tas inh. een trommeltje en een plastic fles. Inlichtingen dagelijks uitsluitend tus sen 10 en 11 uur aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Bergen-N.H.. Karei de Grotelaan 17. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER DOET BEROEP OP ALLE WEGGEBRUIKERS. in het bijzonder op gemotoriseerden! De laatste maanden heeft men tal van maatregelen genomen of voorbe reid, welke de verkeersveiligheid kun nen verhogen. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de door knipperbollen be schermde zebrg-oversteekplaatsen voor voetgangers, de richtingaanwijzers op de trams in verschillende steden en de invoering van de maximumsnelheid voor motorrijtuigen in de bebouwde kom, terwijl tenslotte nog mag worden her innerd aan het voornemen om in de toekomst ter plaatse boete te heffen van verkeersovertreders. Ten aanzien van de maximumsnelheid voor motorrijtuigen in de bebouwde kom, dringt het Verbond voor Veilig Verkeer er bij de weggebruikers op aan, zich stipt aan dit voorschrift te houden. Voor alle zekerheid late men zijn snelheidsmeter even controleren! Een advertentie met een korte suggestieve tekst van de vele lezers van ons blad I I In plaats van kaarten De heer en mevr. v. d. BRINK geven kennis van de geboorte van een dochter. Wij noemen haar MARGA GROET, november 1957 Wagenmakersweg 5 Gevraagd: werkster, voor woensdag-, vrijdag- en zaterdagmorgen. Mevrouw Hoogvorst, Kerkstraat 11Bergen. Gevraagd: hulp in de huishouding, voor hele of halve dagen. Aanm. G. Graven- daal, Breelaan 6, Bergen. Aangeboden! Antieke mahoniehouten werktafel met zijkleppen, kopen kroon (zes armig) en koperen put-aker met ket ting. Mezenlaantje 5 - Bergen, of Telef. K 2208-2708. Te koop: een nog nieuwe autoped. Damweg 41, Schoorldam. Te koopt 1 Gotische eetkamertafel 6 stoelen, 1 eikenhouten boekenkast, te be zichtigen 25 nov. Notweg 12, tel. 2847. Te koop: 12-bas accordeon (Miiandelli), z.g.a.n. Te bevr.Duinweg 39, Schoorl. Te koop: een bruine heren winterjas, in prima staat, normale maat. Sigarenmag. „Panter", Oosterweg 13, Bergen, tel. 3002 Te koopt Morris bestelwagen, laadverm. 300 kg, closetpot, urinoir, wasbakje, kin derledikant, raamkozijn, 2 bureaulampen. Prinsesselaan 20, Bergen, tel. 2714. 4 bekl. stoelen a f 10.- p. st., 2 arm stoelen a f 15,- p. St., 1 bank f 20,-, 1 gr. uittrektafel f 30,-, dressoir f 35,-, 4 stoelen terra bekl. f 20,- alles eiken, 1 1-pers. 3 dig. veren bedstel f 35,- Adres te bevr. boekh. de Haan, Bergen. Te koopt een jongensfiets in prima staat, leeftijd 5-8 jaar en een haardkachel, merk Jaarsma. Adr. Breelaan 72, Bergen. Melkz. m. woning aan dr. winkeLtr. te A dam t o n. Geen ruil. Prima koelkast aanw. Zeer geschikt voor jongelui. Bill, prijs., Lage huur. Jaaromzet f 65.000 Eenmanszaak. Dir. te aanv. Br. no. 815 bur. v. d. bl. te Schoorl. WONINGRUIL Gevraagd in Bergen een vrij huis, tegen mooie étagewoning op zeer goede stand in Amsterdam. Br. no. 2022, De Haan s Boekhandel, Bergen. Te Bergen wordt: middelgroot pension ter overname aangeboden, op prima stand gelegen. Brieven onder no 919, bur. v. d. blad te Schoorl. Flinke jongeman zoekt net kosthuis, te Schoorl of omgeving. Br. no. 916, bur. v. d. blad te Schoorl. Beleefd aanbevelendW. Akerboom, Olie- en Benzinehandel, Buerweg 15, Bergen. Dorpsstraat 52 - Bergen - Telef. 2323 Dames- en Herenkapper Dorpsstraat 10 - Telefoon 2163 BERGEN Kleurendia's van zaterdag 23 nov. in de danszaal van de Rus Aanvang 8 uur Zaal open 7.30 uur Kaarten in de boekhandel en a/d zaal organiseert op zaterdag 23 november 's avonds 8 uur in „De Oude Prins" Om fraaie prijzen Serviezen van de bekendste huizen. Gerozilvium- en zilmeta Bijouterieën Glaswerk en kristal „Leerdam" Leerwerk Grote sortering kop en schotels. Uitgebreide collectie kunstnijverheid. 4711 - Boldoot Yardley - Old Spice Luxe dozen Zeep W armwaterzakken Drogisterij „DE VIJZEL" Kerkstraat 4 - Bergen - telefoon 2383 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O Helderziende C. B 0 E R I N G

De Duinstreek | 1957 | | pagina 3