5 NIEUWLAND v.v.v* w. Winkler Prins Alias.. Ill, "ill DE HAAN'S Boekh. AUTO's ZONDER CHAUFFEUR Ml Moeder ren Hon! HE „IIIIW ET El! IE" Verlanglijstje van WH Kil algein. ledenvergadering later! voor idi ,er: voor ieder een passend geschenk Ken orgineel St. Nirolaas cadeau I KAPSALON JACOBS SKHh1 ils bet verleden dreigt Klavers Superslagerij Schotten Garage Groet Camperduin BRILLEN Slagerij Hoogvorst Oorlogsboek Reisverhaal Woordenboek Detective-roman Encyclopaedie Hobbyhoek Wetensch. boek Vulpenhouder Agenda o.a. Succes Set bridgekaarten Doos Post Telefoonklapper Ballpoint Vulpotlood FOTO-STUDIO SP AND A W Bergen Telefoon 2192 lcLC'C' St. Nicolaas kan zijn keuze doen bij de „Bonneterie" Te koop op prachtstand te Bergen Nb. Meestei-Opficiën HENK DEN BREMER Levering voor alle Ziekenfondsen Annex Fotohandel Voor de Sint Nicolaas GLAS PORCELEIN AARDEWERK HU1SH. ARTIKELEN en SPEELGOED bovenstaande uitsluitend afgehaald en a contant donderdag december In al deze artikelen vindt U een grote verscheidenheid en heeft U een selecte keuze uit kwaliteits artikelen. In onze boekhandel In onze kantoorboekhandel Kantoorboekhandel - Vulpenhuis Tel. 2452 - Bergen Voor service en kwaliteit, heeft U bij ons zekerheid BRBBLAAN 52 BBRGBN TEL. 2200 op donderdag 28 nov. 1957 's avonds 8 uur in Restaurant Minkema te Camperduin. In verband met het belangrijke karakter der vergadering is een ruime op komst gewenst. HET BESTUUR VI |J I I Voor elke camera een passend flitsapparaat, verder een grote sortering camera's, belichtingsmeters, albums, lijsten enz. j)llliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihimiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii||^ voor een permanent j Geschenkbonnen voor permanent in diverse prijzen 1 Schoorl 1111H1111111111M11111111II1111111II1111111111111111111111111111111111111111M1111111M111111111111111111111111111111111111111lllllllllllllllllllllllllllllllimilllllMllllllllllllllI^ Leuke streepblouses met lange mouw in zwart/wit grijs/wit mais/wit 16,95 Jupons pettycoats in diverse kleuren, modellen en prijzen 6,30 - 9,50 enz. Fijne lingerie Nylon Baby-dolls ook met 3A broek 12,50 - 22,50 Vlotte pyama's, nachthemden in zwanendons of nylon Nylon slips en broekjes, stretch- pantys in vele kleuren. Fraaie onderjurken, ook in de grote maten. Peignoirs Shawls, zuiver wol, mohair, zijde enz. Pullovers en vesten Leuke wijde rokken, geruit of effen v.a. 21,50 T erlenka-rokken nieuwe modellen 39,75 Damespantalons, sportief, warm en modern met streepje, geruit of effen v.a. 18,75 Voor mooie en practische geschenken Breelaan 27 Bergen Ie winkel-woonhuis, frontbreedte 14 m, diepte incl. achtererf ca 40 m, nu nog laag verhuurd. Koopsom f 21.500,— 2e landhuis met garage en ca. 3000 m2 grond, waaronder moestuin en boomgaard. Eerlang leeg te aanvaarden. Koopsom f 48.000,— Bevr.Makelaar N. F. Kuenen, Laat 196, Alkmaar, tel. 3474. Eeuwigelaan 60, Bergen Nh., tel. 2907. GROTE SORTERING IN MODELLEN EN PRIJZEN (v.h. Fa. Kater) ALKMAAR. MIENT 24, TEL. 2454 ZAANDAM, WORMERVEER door Joke de Valk. Nadruk verboden De rest van de middag blijft hij zitten roken en nadenken. En als er tegen vieren gebeld wordt, is hij in een wip bij de voor deur. Door het raampje kijkt hij naar buiten en ziet hij de per soon in kwestie staan: Jaap van Swieten, de man, die hij 's mor gens uit zijn huis zag komen. De man, die zijn Hanneke had weggejaagd Wacht even, waarde heer, ik zal je een harte lijk welkom bereiden Met een ruk opent hij de deur en voor de man aan de buiten kant goed en wel door heeft, wat er aan de hand is, voelt hij een sterke greep, die hem beetpakt en naar binnen sleurt. On middellijk achter hem wordt de deur gesloten en laat Dubois hem los. „Hé, dat is meneer Van Swieten, nietwaar?" zegt Dubois op kwasi-verbaasde toon. „Alias de gummipop. Aardig, dat u me eens komt opzoeken. We hebben elkaar al eerder ontmoet, niet? Was het niet in de rechtzaal? En zat u toen niet in de be klaagdenbank?" „Ik eh begint de hevig verschrikte man. „Ik eh „Gaat u verder. Ik ben werkelijk nieuwsgierig naar de reden van uw bezoek." Dubois staat vlak voor hem, en aangezien ze even groot zijn raken hun gezichten elkaar bijna. „Ikstottert de man, „ik kwam eigenlijk voor uw vrouw „Man en vrouw is één," verduidelijkt Dubois op sarcastische toon. „Vertel dus maar aan mij, wat je aan mijn vrouw wou vertellen." „Nee, dat is eigelijk een vergissing, ziet u," zegt de man, nog steeds niet op zijn gemak. Dubois, die inwendig razend van woede is en in staat de man een pak slaag te geven, pakt hem bij zijn jas en trekt hem mee de spreekkamer in. Hij duwt de man op een stoel en sluit de deur. Zelf gaat hij half op de tafelrand zitten. „Zo, waarde heer, en nu geen smoesjes meer. Vertel op, wat je hier vandaag voor de tweede keer komt doen. Of is het al voor de derde maal? Of dacht je soms, dat ik niet wist, dat je hier om de haverklap komt aanbellen?" De man in de stoel wordt wit van schrik. Alles wat hij ver wacht had, maar zeker niet de heer des huizes. En hij kan daarom geen woord uitbrengen. „Je tong verloren? Of je geheugen kwijt? Zal ik het eens op frissen? Chantage plegen, hè? Op de vrouw van een advokaat. Mooie jongen ben jij, om de vrouw lastig te vallen van iemand, die jou en je soortgenoten steeds probeert in een zo gunstig mogelijk daglicht te stellen, opdat je straf niet al te zwaar wordt. Je wist wat van Hanneke Schoneveld, hè? En die weten schap heb je willen uitbuiten door haar te dreigen dat,' wat je weet, aan mij over te brieven, als ze niet zou afschuiven, mooie meneer de gummipop! We kennen je praktijken wel. Vertel op, voor hoeveel geld heb je mijn vrouw willen afzetten, hè? „Geen cent, meneer, werkelijk waar, geen cent heb ik ge kregen." „Dank zij het feit, dat mijn vrouw verstandig was. Ik begrijp het al lang. Het ging niet zo vlot, hè? Hanneke hield haar portemonnaie dicht. En toen ging jij briefjes versturen, he? Aan mijn adres. Hier - hij dietpe een envelop uit zijn zak deze mooie epistels bij voorbeeld. Dubois vouwde een briefje open. „Weet u wat van het verleden van uw vrouw„Leuk ideetje, nietwaar? Mijn vrouw de zenuwen op het lijf jagen om maar aan geld te komen. „En nu voor de laatste maal: wat kwam je doen?' „Niks bizonders, meneer „O, dus je kwam zo maar eens aanbellen, he? Dan zal ik je geheugen eens opfrissen. Kom maar mee.' Dubois greep de kerel in zijn kraag, opende de deur en sleepte hem mee, dwars over de gang, naar de salon, waar op de tafel nog altijd het papier met opgeplakte snippertjes lag. „Kijk, meneer, dat briefje hebben we weer aan elkaar ge flanst, en dat zal voor de rechter een mooi bewijsstukje zijn voor je praktijken. Tezamen met de beide epistels, die je mij gezonden hebt en waarvan een grafoloog zal kunnen ontdekken, dat ze alle drie door één en dezelfde hand geschreven zijn, vol doende bewijs om jou een poosje op te bergen. Hij keek de man opnieuw doordringend aan Maar Jaap was al verslagen. En nu voor de laatste maal: wat kwam je doen? „Ik ik zou geld krijgen vanavond, meneer, Ze had het beloofd Dan zou ik een zaak kunnen beginnen.' Dubois knikte. „Chantage dus. Nu zullen we de rollen eens omdraaien, >meneer, nu ben ik niet je verdediger, maar je aan klager. We zullen jou eens opnieuw een poosje uit de samen leving laten verdwijnen. Dat is de beste oplossing. Mensen van jou slag moesten eigenlijk nooit meer op de maatschappij mogen losgelaten worden." Een kwartier later rijdt een politiewagen voor en Jaap van Swieten stapt zwijgend in. Op het laatste ogenblik heeft Hannie het toch nog van hem gewonnen. Maar wat hij niet weet: ten koste van haar huwelijksgeluk Vier maanden gaan er voorbij. Op discrete wijze heeft Dubois getracht via de politie de verblijfplaats van zijn vrouw te weten te komen. Over alle telex-apparaten is een signalement ver spreid en duizenden politieagenten hebben gespeurd naar Han neke Schoneveld, doch tevergeefs. Het is alsof ze plotseling van de aardbodem is verdwenen. En Dubois moet noodgedwon gen tot de slotsom komen, dat zijn vrouw een wanhoopsdaad heeft gepleegd. 25 December is veertien dagen oud en een ijzige sneeuwstorm raast over stad en land. Plotseling is de winter ingevallen, hard en modogenloos. Binnen vier en twintig uur heeft het kwik in de thermometers een duikeling gemaakt en een koudegolf ver oorzaakt, dat men 's avonds zo spoedig mogelijk de warme, intieme gezelligheid van de huiselijke haard opzoekt. In de smaakvol gemeubileerde woning van grossier Grobbe zitten 'man en vrouw vlak bij de rode gloed van de haard. Grote witte vlokken vinden hun einde tegen de buitenzijde van de voorkamerruit, waar ze nog even blijven kleven, om daarna als druppels water te verglijden. De straat is smetteloos wit en slechts even blijft het spoor van een eenzame auto zicht baar, die nagenoeg onhoorbaar voorbijschuift. De millioenen vlokken vullen de grijze strepen binnen korte tijd weer op. En dan wordt de stilte in huis plotseling scherp verstoord door het aanhoudend gerinkel van de elektrische schel. Man en vrouw kijken elkaar verwonderd aan, waarna ze, als op kommando gelijktijdig een blik op de klok werpen: bijna tien uur. Josien staat op: „Wie kan dat nu nog zijn, zo laat in de avond." En dan met zulk weer," bromt Grobbe. „Zal ik even?" Maar Josien is al bij de deur en loopt de gang in. Door het raampje kijkt ze naar buiten en ziet een vrouw staan, half lei- nend tegen de muur. Ze krijgt een vermoeden en opent de deur. Een sekonde later herkent ze de vrouw: „Hanneke! O, Hanne ke kom gauw binnen De vrouw strompelt over de drempel en als Josien haar niet vastgegrepen had zou de bezoekster in elkaar gezakt zijn. Met twee handen houdt ze de nu slappe vrouw vast, terwijl ze met haar voet de deur een duw geeft, zodat deze in het slot valt. „Flip! Help eens even! Gauw!" Enkele ogenblikken later is Grobbe in de gang en ziet zijn vrouw met de bezoekster. „Wat is er aan de hand?" zegt hij, met de krant in de hand. „Het is Hanneke." zegt ze ontzet. „Toe, blijf daar niet staan, maar help me, ze is helemaal verkleumd Samen brengen ze Hanneke naar de achterkamer, die ten dele verwarmd is en leggen haar op de divan. Met een paar plaids dekt Josien haar toe. „Vlug, Flip, bel een dokter op. Ik zal een warme kruik maken." „Ja, ja Hij gaat naar de gang en neemt de telefoon van de haak, terwijl Josien in de keuken het gas in de geyser op voL draait. Grobbe heeft geluk: de eerste dokter, die hij belt, is thuis en zal terstond komen. Intussen heeft Josien een warme kruik klaar en legt die tegen Hanneke aan. die nog steeds bewusteloos op de divan ligt. Het duurt slechts enkele minuten en dan is de dokter ge arriveerd. Grobbe trekt zich bescheiden terug en met assisten tie van Josien onderzoekt de dokter de bewusteloze vrouw. Hij vraagt inlichtingen, maar Josien kan ze hem niet geven „Ze is een vroegere vriendin van me, dokter, en ze belde hier aan. Binnen viel ze meteen flauw De dokter knikt. „Waarschijnlijk een geval van uitputting. Bovendien ze is in verwachting. Het beste is: meteen naar bed, met warme kruiken.' „Ze kan op de logeerkamer." besliste Josien. „Die kunnen we desnoods verwarmen." Met de dokter brengt Josien Han neke naar bed en dan steekt ze de verwarming aan, waarna ze de wacht gaat betrekken. De dokter geeft enkele instruc ties, en zegt, dat hij de volgende morgen zal terugkomen. Als de arts weer vertrokken is, loopt Grobbe naar boven. Josien hoort hem en loopt hem bij de deur tegemoet. „Hoe gaat het?" vraagt hij. „Ze is nog steeds buiten bewustzijn. Uitputting, denkt de dokter. Je moet Dubois opbellen. Hij zal dolgelukkig zijn, dat zijn vrouw weer terecht is." Grobbe knikt. „Ja, ik zal het meteen even doen. Kan ik anders nog iets Josien schudt haar hoofd. „Ze moet eerst bijkomen. Er is nog soep in de kelder. In dat grijze pannetje. Zet die laag op het gas „Als Grobbe Dubois aan de lijn heeft, vertelt hij wat er ge beurd is en de advokaat deelt mede, dat hij binnen vijf minuten naar Delft vertrekt. „Doe maar voorzichtig," waarschuwt de grossier. „Er ligt al een pak sneeuw." „Als Hanneke een half uurtje op bed ligt, slaat ze haar ogen open en kijkt rond. Dan ziet ze Josien en er komt een glimlach op het bleke gezicht van de patiënte. „Sorry, Josien, dat ik je zoveel last bezorg," zegt ze na enige tijd, „maar ik was ten einde raad." Josien strijkt met haar warme hand over het voorhoofd van haar vroegere vriendin. „Maak je geen zorgen, Hanneke, alles komt weer in orde. Heb je trek? Wil je wat soep hebben?" „Graag „Eén ogenblik. Ik ben zo weer bij je Josien holt naar beneden en in de keuken staat Grobbe met een lepel in de pan met soep te roeren. „Dank je, Flip, je hebt het uitstekend gedaan. Hanneke is bij kennis. Ik zal haar wat soep brengen." „Ik heb net Dubois gesproken; hij is op weg hierheen.' „Fijn." Even drukt ze een kus op zijn wang. „Je bent als steeds de beste, Flip. Dan vult ze een beker met soep en gaat weer naar boven. Als Hanneke de soep op heeft, lacht ze even, maar dan, op eens, breekt ze los in een hartstochtelijk huilen. Josien buigt zich getroffen voorover en slaat een arm om Hanneke heen. „Dat is wel goed, meisje, huil jij maar eens lekker uit, hoor. Dat geeft allemaal niets." Het duurt lange tijd, voor Hanneke tot bedaren komt. Josien veegt af en toe de tranen weg en knikt haar vriendelijk toe. „Zo, dat lucht op, hè? En, hoe gaat het? Nog koud? Wil ik nog een kruik maken?" De vrouw in het bed schudt haar hoofd. „Nee, de soep heeft me goed gedaan en ik heb het nu niet meer zo koud. Ik „Stil maar. Ik begrijp alles wel. Weet je, wat jij moet doen? Probeer een poosje te slapen. En als je wakker wordt, is er een verrassing." Hanneke kijkt de ander verwonderd aan. „Een verrassing?" Ze schudt haar hoofd opnieuw. „Nee niet Jan Je hebt hem toch niet gewaarschuwd?" „Hanneke, hij is toch je man Hij moet toch weten, dat je weer terecht bent De vrouw in het bed wil overeind komen, maar Josien houdt haar tegen. „Nee, ik wil hem niet meer zien het wordt toch niets meer ik pas niet bij hem Josien, hij mag niet hier komen, hoor je? Je moogt hem niet hier laten komen Josien sust haar, maar er is misschien iets gestrengheid in haar stem, als ze antwoordt: „Jan is al die maanden in ongerustheid geweest, Hanneke. Je man heeft in een hel geleefd, omdat hij niet wist of je nog leefde of niet. Hij is al onderweg en Met een ruk wringt Hanneke zich los. Er ligt plotseling een haast waanzinnige trek over haar bleke gelaat. „Josien, als je hem hier laat komen, spring ik uit het raam Én gelijktijdig maakt ze aanstalten om het bed uit te gaan. Josien begrijpt nu, dat ze met deze Hanneke anders zal moe ten omgaan. Ze is nog helemaal overstuur. Stil maar, Hanneke, als je het niever niet wilt, dan zal ik het hem zeggen „Ik wil hem nooit meei zien na alles, wat er gebeurd is „Maarhij is toch je man „O ja?" Hanneke grijpt haar vroegere vriendin wild bij de schouders. „Wie is daaraan schuldig? Wie heeft ons bij elkaar gebracht door een list? Wie heeft ons tweeën aan elkaar ge koppeld? Wie? Dat heb jij gedaan! En ons huwelijk was de grootste stommiteit, die ooit uitgehaald is Langzaam maakt Josien zich los uit de knellende greep en zacht drukt ze de vrouw weer neer in bed. „Maak je geen zor gen, Hanneke, ik zal er voor waken, dat hij niet hier komt. En ga jij nu rustig slapen en denk nergens anders aan dan aan jezelf en aan je kindje, dat je verwacht „Hoe weet jij dat?" „De dokter ontdekte het, Hanneke. Blijf dus kalm en ga nu slapen, dan ben je morgen een stuk beter en dan kunnen we wel eens wat rustiger praten, he? Je mag hier net zo lang blijven, als je zelf wilt." „Heus, Josien? Zul je Jan hier niet laten komen?" „Hier, mijn hand erop. Nou, meid, ik kom straks nog wel eens naar je kijken. En als je wat nodig hebt roep je maar. Flip en ik slapen in de kamer hiernaast, dus we horCu je direkt." Beneden ijsbeert Grobbe door de gang en hij kijkt zijn vrouw vragend aan, als zij beneden komt. Zij haakt zijn arm in en neemt hem mee naar de kamer, waar ze de deer zacht achter zich sluit. „Flip, als Dubois komt, dan mag hij haar niet zien, hoor!" „Maar, Josien „Hanneke is totaal overspannen. Ze heeft gedreigd het raam uit te springen, als hij .op haar kamer komt. Ze is op het ogen blik zichzelf niet ener moet ook een baby komen. We moeten haar ontzien. Ik heb haar gerustgesteld en ik hoop, dat ze nu zal gaan slapen. Ze is volkomen uit haar doen." „Maar hoe komt dat allemaal? Waar is ze al die maanden geweest?" Josien haalt haar schouders op. „Dat zullen we te zijner tijd wel horen. Het belangrijkste is op dit ogenblik, dat ze vannacht rustig slaapt en dat haar man beneden blijft, als hij komt." Grobbe fronst zijn wenkbrauwen. „Als jij het dan maar aan zijn verstand probeert te brengen Josien knikt. „Dat zal ik dan ook wel doen, lieveling." Het is ruim middernacht, als een zwaar door de sneeuw be stoven auto voor de deur stopt. Josien is een keer naar boven gegaan en heeft gekonstateerd, dat Hanneke als een roos slaapt. En nog vóór Dubois heeft kunnen bellen, wordt de deur al ge opend. Zwijgend worden handen gedrukt en daarna is het eerste, wat Dubois vraagt: „Waar is ze?" „Ga eerst mee naar binnen." nodigt Grobbe uit, „en drink wat." Maar Dubois is koppig en wil naar zijn vrouw. Josien heeft al haar overredingskracht nodig om Dubois, die al met één voet op de trap staat, beneden te houden. (Wordt vervolgd) Dorpsstraat 52 - Bergen - Telef. 2323 zijn wij ruim gesorteerd in Kleine Dorpsstraat 9 Bergen Juwelier ,,'t llOCreilllU J S" Antiquair Grote sortering antieke sieraden Reparatie van Goud en Zilverwerk Ruinelaan 6-8, Bergen Kerkstraat 11 - Tel. 2028 Bergen Nh. Bezorgt U weer een voordelige week 500 gr Varkensfricandeau f 2,40 500 gr Varkens Rollade f 2,40 500 gr Varkens Lappen f 2,20 500 gr Magere Runderlappen f 2,50 500 gr Magere Borstlappen f 2,~ 500 gr Doorregen Lappen f 1,70 500 gram Vet spek f 0,75 500 gram Vet f 0,50 250 gr. Metworst 1 f 1 250 gr. Leverworst 1 r i 150 gr Ham f 0,75 150 gr Pekelvlees f 0,70 150 gr Patée f 0,70 100 gr Procureurspek f 0,50 Voor Uw erwtensoep 500 gram Dikke kluif f 1,40 500 gr Krabjes f 1,20 500 gram Varkenspoot f 0,30 A.s. dinsdag Rookworstdag 500 gr Rookworst f2, A.s. woensdag, 500 gr Gehakt f 1.48 (met zakje kruiden) 250 gram Metworst f 0,75 Onze donderdag reklame 500 gr Varkenskarbonade f 1,80 (naar keuze) 100 gr Leverkaas f 0,45 500 gr Haché Vlees f2,

De Duinstreek | 1957 | | pagina 8