DE NATUURWACHT Ha fit roslijiiiii fK. 911. Se«;r fht.óptfastm 7-8VVK BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Deze week (wee films in CINEMASCOPE Fa. J. SMIT Jr. 0]te! tie fKetót Ku Winkelsluiting Ned. Ver. v. Huisvrouwen M- M. S. R*K» Vrouwengilde In de schuur van Zwarte Piet Lauxstermann in T. en O. ,,De Oude Prins' Een stamvader De komst van Sint Nicolaas n 1 J Ij Ij Van der •P Op 13 nov. hield de afd. Ber gen van de Natuurwacht een bijeenkomst in de zaal Nieuwen- dijk, onder leiding van de voor zitter, de heer M. W. v. Gulik, om de heer W. van Meerten, hoofdbestuurslid van de Bond der Natuurwachters te horen spreken over ,,Doel en wezen van de Natuurwacht waarvoor een en dertig belangstellenden waren opgekomen. Burgemeester Dr. W. Huy- gens sprak een openingswoord met te verklaren, dat hij twee jaar geleden contact had ge zocht met de Bond van Natuur wachters, terwijl hij de heer Van Gulik bereid had gevonden, het werk te organiseren en als af delingsvoorzitter op te treden. Het is nodig de mensen tot natuurbeschermers op te voeden, want als men om zich heen ziet is het ergerlijk op te merken, hoe het publiek de bomen bevuilt, be schadigt en vernielt. Met de hulp der Natuurwachters kan hierin verbetering worden gebracht. Er zijn thans 15 natuurwachters in Bergen, allen mannen; 't zou ge wenst zijn ook dames daarbij in te schakelen, opdat men ook in het gezin verneemt hoe het in het belang der gemeente is op welke wijze men zich in het bos gedraagt. Men kan de bossen ontsieren met waarschuwingsborden, maar dat is verre van fraai. Er is een vereniging hier in Bergen, die de bomen gebruikt als aanplakbord, wat ook verre van fraai is, al is het een aardige vereniging. De bomen, die ons zo lief zijn, ver dienen een betere behandeling. De heren Heukels en Feikes, die sedert enige tijd het gemeente bestuur ter zijde staan met hun kennis ep hun werk, zijn reeds met hun herstellende werkzaam heden aangevangen, want toen de gemeente de bossen in eigen dom verkreeg verkeerden zij in een vrij verwaarloosde toestand! Wat er nu nog is, moet be houden blijven en met de villa- bouw in de bossen loopt het lang zamerhand ten einde, zodat we het publiek dat de bossen be zoekt attent moeten maken op het feit, dat de bossen niet geschaad of vernield mogen worden. De heer Van Meerten ving zijn rede aan met de verklaring erkentelijk te zijn voor de be groeting door de burgemeester. De bescherming der flora en fauna in deze gemeente is nodig. Noemt men de naam Bergen dan blijkt, dat zij aan duizenden be kend is als de plaats met het mooie natuurschoon, als vakan tieoord bij uitnemendheid, wier faam wijd en zijd is verspreid. Voor de toeristen en de dagjes mensen is dit natuurschoon een levensbelang, doch in werkelijk heid ziet men de bandeloosheid hoogtij vieren. Natuurbescher ming is daardoor een gebiedende eis. Gewoonlijk denkt men aan de Natuurwachters als een soort politie. Ten onrechte. Natuurver- eerders als wij zakken niet voor ieder grassprietje op de knieën, maar zijn zich toch bewust van 't wonder der natuur. Wat men in de natuur ervaart, ontwaart en leert begint men lief te krijgen, en dat wil men gaarne bescher men. Ten gevolge van de bevol kingstoename, speciaal i.d. rand stad Holland, neemt het natuur- oppervlak voortdurend af. Stads uitbreiding, industrievestiging, wegenaanleg, militaire oefenvel- den en vliegtuigkampen doen de recreatiegebieden steeds meer af nemen. Internationaal gezien neemt Nederland de laagste plaats in wat beschikbare gronden voor recreatie betreft. Zodoende vervreemdt de mens van de na tuur en dit weerspiegelt zich in zijn gewoonten. Men viert Kerst mis onder de uit het bos gestolen kerstboom, en dat sedert hoelang reeds! Men snijdt initialen of na men in de schors der beukenbo men sedert eeuwen. Bos en hei worden verontreinigd en ge schaad. In ons land telt men thans 1500 natuurwachters in ruim veertig plaatsen. Hiervan bezit Bergen er vijftien, terwijl er gemeten naar het natuurgebied vijftig zou den moeten zijn. De Bond van Natuurwachters in ons land is geen straffe organisatie. Zij geeft een orgaantje uit, dat vijf a zes maal per jaar verschijnt tegen een bijdrage van één gulden. Dat is alles. Ook kan men een insigne kopen, voorstellend het blad van de waterlelie. Het hoofdbestuur en alle anderen verrichten hun werk pro Deo, zonder zelfs reis- of verblijfkosten vergoed te krij gen. Het werk is een vrijwillige dienst aan de mensheid, gebracht door de liefhebbers der natuur. Hierna vertoonde de heer E. Kortenoever van de P.W.N. een reeks fraaie, gekleurde dia s uit het duingebied dat thans groten deels onder het beheer staat der P.W.N., waarbij de heer P. L. Duintjes, hoofdinspecteur der P.W.N. te Bakkum, daarbij op de schoonheid van het afgebeel de wees, en er voor pleitte geen grond meer voor bebouwing af te staan. Volgens hem was het gemengde bos het beste voor de bosbouw, zowel als voor de bo dem. De aanplant van bomen dient evenwel door deskundigen te ge schieden, alsmede hun onder houd, want sommige bomen wil len niet tieren op een slordig be heerde bodem. Hij deed voorts nog heel wat interessante mede delingen over planten en bomen, zodat men wel kon bemerken, hier met een uiterst kundig en warm natuurvriend te doen te hebben, die men nog wel eens in Bergen zou willen horen. Aan het einde van zijn causerie viel hem een warm applaus ten deel. Interessant was deze avond in hoge mate. Een aantal der aan wezigen gaf zich als lid op of als natuurwacht. en we hopen, dat dit aantal nog zal toenemen. Men kan zich aanmelden bij de heer M. W. van Guik, Stud- ler van Surcklaan 88, Bergen. In verband met de St. Nikolaas- drukte is bepaald dat de winkels in de week van 29 november tot en met 4 december tot 9.00 uur 's avonds geopend mogen blijven. Ook de verplichte middagsluiting vervalt in die periode. Het nog jonge trio Plooyer trad vrijdagavond 22 november op in de danszaal van De Rustende Jager voor de afd. Bergen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Met lied, gedicht en pianospel bezongen deze drie jonge mensen Hollands schoonheid en hun lief de voor dit land. Het werd op verrassend frisse wijze gedaan, terwijl de inhoud op goed peil stond. Wat meer beeldende con centratie en minder of nog liever geen belerende toelich ting. zou ongetwijfeld het geheel ten goede komen. In de laatste weken is er op de Berger-M.M.S. hard gewerkt om de bemanning van ,,hun Staten dam", die de 29e november op een cruise van vier maanden ver trekt, een echt Oud-Hollands Sin terklaasfeest te bezorgen. Daar voor moest voor 433 man een verrassing, natuurlijk mèt ge dicht, worden gemaakt en inge pakt. Keurig verpakt in de zelf gemaakte, kleurige kartonnen doosjes liggen nu de zelf-bereide borstplaat-harten met nog een verrassing te wachten op het transport, dat donderdag 28 no vember plaats vindt. Dan zullen enkele meisjes met twee lerares sen de smokkelwaar aan boord brengen, die op de avond van 5 december voor velen een ware verrassing zal blijken te zijn. Wist u, dat ,,De Duinstreek" regelmatig op de Statendam cir culeert? Woensdag 13 november kon men in de serre van De Rusten de Jager van twee tot tien uur de handwerktentoonstelling van het R.K. Vrouwengilde bewonderen en er het voorwerp zijner keuze kopen. Er waren vele fraaie handwerken, wandkleden, baby- en kinderkleding, .wanten, mut sen, shawls, sokken, kousjes enz. Verder was er heerlijke cake en kon men zijn geluk beproeven bij het rad van avontuur, de jarige tweeling, de knopenpot en de bloesemende boom. Over bezoek had men niet te klagen, integen deel! De U.V.V., de Huisvrou wen en de Plattelandsvrouwen gaven van hun belangstelling Tuin- en Oostdorp is kinder rijk en dus hebben Sinterklaas en Zwarte Piet het er altijd heel druk op 5 december. Honderden kinderen kijken al dagen lang verlangend naar hen uit. Dat weet Zwarte Piet natuurlijk 't beste, want hij luistert trouw bij alle schoorstenen. Het is voor hem echter een heel karwei om alles op tijd klaar te krijgen en dus heeft hij naar hulp uitgeke ken en jawel, hoor! Daar waren ze weer, net als vorige jaren, de zwarte, rode, grijze, blonde en bruine Pieten en Pieternellen. Ze kwamen met zaag, vijl, verf kwast, schaar, naald en draad in BR/LIEW i/oor SC-f-IOORt. MET OF ZOND ER RECEPT, IN DE „RUSTENDE JflÖER" VINSV.nm BERGEN de schuur van Zwarte Piet en op nog enkele andere plaatsen bij een en togen aan het werk. Be stedingsbeperking? Daar lachen ze om; handige Pieten en Pieter nellen maken wondermooi speel goed van afvalhout en lappen en Zwarte Piet is trots op hun werk en heeft het tentoongesteld in het T. en O. gebouw aan het Kogel tjesplein. Zaterdag 30 november en zondag 1 december kunt u het daar bewonderen, 's avonds van half acht tof half tien. blijk en de verkoop liep vlot, zo dat de opbrengst goed was. Hier van wordt nieuw materiaal ge kocht en natuurlijk komt een groot deel aan de kerstpakketten ten goede. Donderdagavond 19 november was er een gezellige avond in het Oranje Hotel. De opkomst was goed en de avond is misschien het beste te betitelen met: „La chen is gezond", want de mode show met eigen krachten onder de geniale leiding van „de bal- letmeesterZr. de Grauw, was een vrolijke verrassing, zowel voor het publiek als voor de mannequins, die geen van allen wisten wie meededen en wat er „geshowdwerd. Toen tenslotte de bruid en de bruidegom met de pastoor en de misdienaar, opa en oma. de twee kostschoolmeisjes, de kok en de keukenmeid, de dokter en de pa tiënt, de balletmeester en de dan seres om de tafel geschaard za ten, kwam Sint Nicolaas binnen. Helaas kwam de Heilige alleen, Zwarte Piet had 's middags Spaanse griep gekregen. De Sint had als voorproefje van zijn feest een geschenkje meegebracht voor de presidente van het R.K. Gilde, een papieren afdelingsvaandel, de voorbode van het echte, dat binnenkort in gebruik zal worden genomen. Een pracht avond, vol een voud, gezelligheid en vrolijkheid. Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Donderdag 21 november trad de bekende voordrachtskunste naar Joh. Lauxtermann voor de leden der Ver. T. en O. in het verenigingsgebouw aan het Ko geltjesplein op met een voor dracht „Setoewo, de tijger" van Joh. Fabricius. Na een korte inleiding over dit werk van Fabricius bracht hij de geschiedenis van de Nederlandse bestuursambtenaar, die na de vrijwording van Indonesië zijn bevoegdheden had moeten over dragen aan zijn inlandse opvol ger, en die nu op afscheidsbezoek bij een bevriend kamponghoofd, van deze verneemt hoe zijn streek geteisterd wordt door een tijger, die mensen aanvalt. Hij vat het voornemen op die tijger voor zijn vertrek naar Nederland te „leggen", en vraagt daartoe het geweer van zijn opvolger ter leen, die het hem terug geeft, waarna hij er op uittrekt om de tijger te doden, wat hem na eni ge avonturen dan ook gelukt. Hij zelf gaat daarna echter aan een opgedane koorts ongelukkig te gronde, zodat van een terugkeer naar Holland niets komt. De wijze waarop deze kunste naar de geschiedenis van Setoe wo voordroeg, hield zijn gehoor in ademloze stilte geboeid. Voor al tegen het einde, waarin hij de in mystiek en animisme van het Oosten gehulde natuur, het bij geloof van de inlander en zijn voor ons vreemde opvattingen beschreef, was het alsof* men zelf de ervaringen van de ambte naar meemaakte. Het applaus dat de heer Lauxstermann ten deel viel was dan ook wel verdiend maar nog veel meer zal het hem verheugd hebben, dat hij, die thans voor de tweede maal voor de Ver. T. en O. was opgetre den, een „Tot weerziens" te ho ren kreeg, bij zijn vertrek. En daar zullen we het maar op hou den. KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN „PETE KELLY'S BLUES ,8iaar „HEUVELS IN VLAMMEN Hjaar Vakmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist Bekijkt U onze ETALAGES eens e/v. livGTKiiHden Kerkstraat 6, Bergen, Tel. 2465 Zaterdagavond vond de twee de drive der klaverjasclub „De Oude Prins" plaats, waaraan 84 spelers deelnamen. De voorzitter, de heer G. Schekkerman'Sr., ver welkomde de aanwezigen, waar onder er verscheidene waren uit andere gemeenten en, verwijzend naar de met prijzen beladen ta fels, sprak hij de hoop uit, dat men na afloop op deze wedstrijd met genoegen mocht terugzien. Er werd die avond met animo gespeeld, waardoor de resultaten zijn als volgt: prijs punten 1. Gebr. Grouwelman 5861 2. Mevr. Kager-Swaan 5404 3. Koning-Kub 4941 4. Schotten-Dekker 4919 5. Fam. Godijn 4874 6. Mevr. De Jager- Van Alfen 4839 7. Mevr. Pietersen- A. Grouwelman 4732 8. Fam. Duinmeier 4712 9. Mantel-Vel 4620 10. Jol-Appel 4532 Marsenprijs: Schaper-Clement 5 marsen. Verrassingsprijs: me vrouw Fleumer-Willig. een nieuw Dezer dagen vierde de heer Piet Leering aan de Molen- krochtlaan zijn 82e verjaardag in de familiekring, die bestaat uit elf kinderen, 49 kleinkinderen en enkele achterkleinkinderen. Hij is dus met recht een stamvader te noemen, want de leden dezer fa milie zijn over vier geslachten verspreid. Hier in Bergen heeft hij een zoon, Jan P. Leering, die ook al een zoon bezit van 26, die in 't gelukkige bezit is van een kleine peuter van een zoon, die een jaar oud is. Wij vroegen de heer Leering waaraan hij zijn ouderdom toe schrijft en hij dankte zulks aan de gezonde Bergense lucht, die onovertrefbaar is in Nederland. Dat laat zich goed horen, want vele mensen worden hier oud. Maar dat wil echter niet zeggen, dat hij hier zijn gehele leven in Bergen heeft gesleten. Als jong maatje leerde hij 't kleermakers vak, doch besefte alras, dat, om het vak goed te Ieren, het ook nodig zou zijn eens elders zijn licht op te steken door bij andere bazen te gaan werken. En zo zegde hij op een goeie dag de kop van Noord-Holland met een ge rust hart en een goed geweten vaarwel om elders in het land zijn tenten op te slaan en eens bij andere patroons te gaan werken. Na op deze wijze een scholing te hebben doorlopen, die met geen geld te betalen is, trok hij weder op de gezonde lucht af, trad in het huwelijk en vestigde zich als kleermaker, terwijl er geleidelijk aan een gezin ontstond, met acht kinderen gezegend. Deze kinde ren groeiden en stichtten zelf op hun beurt een gezin, zodat er momenteel 43 kleinkinderen zijn. Van het tweede huwelijk, dat se dert 31 jaar bestaat, zijn er drie kinderen en 6 kleinkinderen. Hierbij komen dan nog enkele achterkleinkinderen. Wij wensen de heer Leering van harte een goede gezondheid toe en nog vele genoeglijke jaren, in een steeds uitgebreider wor dende familiekring. De route, welke St. Nicolaas zal volgen tijdens de intocht in Bergen op zaterdag 30 november, is enigszins anders dan in de cir culaire, welke huis aan huis is bezorgd, staat vermeld. Om 3 uur zal Sint Nicolaas ontvangen worden door de Sint Nicolaas-commissie, bij de Oude Bergerweg. Daarna gaat het via: Jaap Weijandweg, Leo Gestel- weg, Tuindorpweg, Filarskiweg, Oosterweg, Dorpsstraat, Kerk straat, naar het Gemeentehuis, waar Sint Nicolaas door één der wethouders wordt ontvangen. Daarna wordt de volgende route nog door de Sint afgelegd: Breelaan, Vijverlaan, Stations straat, Jan Oldenburglaan, Dr. van Peltlaan, Kruisweg, St, An- thoniusstraat, Loudelsweg, Ru inelaan, Dorpsstraat, Kerkstraat, terwijl de Sint in „De Rustende Jager" zal uitrusten van de ver moeiende tocht. Het ligt in de be doeling van Sint Nicolaas vol gend jaar een ander deel van Bergen wat uitgebreider te be zoeken. MIENT 25 - ALKMAAR (Ingezonden mededeling) Hoflaan 2 Telefoon 2202 1 dec. NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10 uurDs. Bekius. GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uurDs. Jansen BERGEN AAN ZEE v.m. 11.30 uur: Ds. Bekius GEREF. KERK v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur: Ds. B. Scholten LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE Geen opgaaf GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. C. von Meijenfeldt n.m. 5 uurDs. A. M. Boeijinga OUD-KATHOLIEKE KERK 's zondagsv.m. 8 uur vroegdienst v.m. 10 uur: hoogdienst n.m. 7 uurvespers 's woensdags v.m. 9 uurstille dienst 's vrijdags v.m. 9 uurstille dienst REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 n.m. 10.30 uur: Ds. J. Breukink EVANG.-LUTH. GEMEENTE Oudegracht 187 (hoek Baangracht) v.m. 10.15 uur: Ds. J. J. F. Hermann gedurende het tijdvak van 11 tot en met 18 november 1957. Gevonden: 1 wit poesje; 1 dameshoed, grijs; 1 want, groen/geel; 1 sleutelbos; 1 grijze want; 1 steekschop; 1 dames handschoen, leder; 1 zilveren gulden; 1 Volendammer shawl; 1 vulpen, zwart; 1 vulpen, zwart/rood; 1 kinderwant, noors patr.; 1 portefeuille, bruin leder; 1 handschoen, bruin leder; 1 gele bal; 1 zwart gelakt damesrijwiel; 1 want, bruin; 1 kinderwant, grijs. Verloren: 1 pr. zwart led. motorhand schoenen; 1 autoped, rood; 1 zilveren mantelknoop; 1 grijs jongensjasje; 1 don kerblauw meisjesjasje; 1 bruin led. porte monnee; 1 bruin (cognac) led. dames handschoen; 1 blauwe jongensjas; 1 pr. jongenswanten, wit; 1 hondje, bruin/ zwart; 1 damesrijwiel met witte hand vatten; 1 rood led. portemonnee; 1 da mespantoffel. rood. Inlichtingen dagelijks uitsluitend tussen 10 en 11 uur aan het groepsbureau der* rijkspolitie te Bergen, N.H., Karei de Grootelaan no. 17. Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond 8 uur Jack Webb, Janet Edmond en Leigh O' Brien in met Peggy Lee, Andy Deviné, en Ella Fitzgerald De geschiedenis van een jazz-band in Kansas-City Een fascinerende mengeling van een musical en een thriller Zaterdag- en woensdagavond 8 uur zondagmiddag 2,30 uur Tab Hunter, Natalie Wood in een spannende western van het goede soort met Skip Homeier, Earl Holliman, Claude Akins Een sterk verhaal, vol actie uit het wilde westen, waar ieder eigen rechter speelde en waar liefde en haat richtsnoer voor veler handelingen waren. Donderdagavond St. Ni co laas avond is de bioscoop gesloten ALKMAAR, Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 b.g.g. K 2208-2466 en 2638 Dan ziet U zeker een St. Nicolaasgeschenk voor haar of hem (Ingezonden mededeling) Voor enkele costuums nog spoedige levering mogelijk. Onze coupeur garandeert le klas maatwerk tegen redelijke prijzen. N

De Duinstreek | 1957 | | pagina 2