J. dm llrorilrr KLAVERJASDRIVE A. KLAVER PRESBURG ils hel verleden d feestdagen Mpem. l/etpadetik# Een nuttig Kerstgeschenk a EXTRA AANBIEDING W. SCHOTTEN UW ADVERTENTIES is uitgesield tot 28 dec. „Het Witte Kruis" - Bergen Langestraat 72 - Alkmaar De gezamenlijke vakbonden te SchoorlT PULLOVERS VESTEN ROKKEN HANDSCHOENEN. SHAWLS Cristal Nylonkousen a f 3,25 2 paar f 5,95 Koning Winter heeft zijn intrede gedaan C. de Leeuw 21 MEVO houdt op speciaal hard goud Th. Veldman sluiten w ij onze zaak Klaverjasdrive Konijnen Fok ver. ,,De Duinstreek" 24 december bij" Mereboer Ruinelaan 11, Telefoon 3106 Bergen op zaterdag 28 dec. n.m. 4.30 uur, in het Wijkgebouw. AGENDA: 1. Opening en Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Jaarverslag over 1956 4. Financieel verslag over 1956 5. Verslag van de commissie tot het nazien der rekeningen over 1956 6. Benoeming van een commissie als voren, voor 1957 7. Begroting 1958, waarbij een voorstel van het bestuur, de contributie met f 0,50 per jaar te verhogen. 8. Benoeming van een bestuurslid i.v.m. het periodiek aftreden van de heer W. de Vries, die herkiesbaar is. 9. Rondvraag 10. Sluiting HET BESTUUR □□□□□oaDaaDDaaDaaaaaaaaD KfRST VERRA SSINGEN oeN brengt voor Uw kinderen een keur van practische geschenken, die er heel wat duurder uitzien, dan de prijzen doen vermoeden. Heerlij k-warme Pantoffels in kameelhaar, leer, vacht enz. Laarsjes met echte lamsvacht voe ring; prachtige Kinderschoenen; Voetbalschoenen enz. Stuk voor stuk Kerstverrassingen, die ze zullen waarderen. houden er warme voeten ïun gezondheid ti e prijzen zijn verrassend- Deze leuke PEAU DE PÊCHE KINDERHAKBANO mei leder neusje, heeft een aparte snoezige bont garnering. Warm-gevoerd In rood, malen 18-19 2.95 20-23 3.75 24-28 4.50 Wat zal hij in z'n schik zijn met deze WOLLEN KAMEELHAAR JONGENSSLIPPER met de soepele, zachte gevulcamseerde rubber- zool. In de maten 28-30 3.50 31-35 3.95 Schattig bedruki CORDUROY KINDER HUISSCHOENTJE mei ritssluiting Donzig warm gevoerd In diverse mooie kleurcombinaties. Maten 213.95 22-23 4.95 24-27 5.50 9,-411 Leuke i yS Schattig KINDER SPORTMOLIÈRTJE in bruin of mat-beige juchtenleder Met airlite-zool. Maten 22-235.50 24-25 6.50 26-27 6.95 28-297.50 30-31 7.95 MOCASSIN in diverse mooie kleuren Met weelderig echte lamsvacht. Maten 28-30 5.50 31-35 5.95 Voor dames 6.95 Warm gevoerd LEDEREN C0SY-PANT0FFEL In bruin, maten 28-316.50 32-35 6.90 36-40 7.90 In rood v a 5.50 Sportief KINDERLAARSjE n bruin box warm-gevoerd Met airlite-zool Maten WINTERLAARSJES, voor dames Warm-gevoerd 10.95 WINTERLAARSJES, voor meisjes, in bruin of beige leder Met echte lams- vacht-voering, ritssluitingen porocrêpe- zool Maten: 2916.95 30-32 17.95 33-36 18.95 HERENPANTOFFELS, prima kameelhaar v.a. 4.50 PRESBURG AMSTERDAM ALKMAAR HAARLEM LEIDEN - DEN HAAG - BUSSUM HILVERSUM AMERSFOORT - UTRECHT - ARNHEM - NIJMEGEN - BREDA - GRONINGEN door Joke de Valk. Nadruk verboden „Vertel me niets, want ik weet alles. Ik heb haar dossier laten opzoeken. Niets van wat je me wilt vertellen, is me onbekend. Ze is van me weggegaan en daarvan moet ze nu de konsekwenties maar dragen. Nogmaals, ik zal het haar zo gemakkelijk mogelijk maken." „Is dit de enige oplossing, Jan?" „Heus, Josien, geloof me. Deze breuk is te groot gewor denAl die maanden „Jan, doe geen overijlde dingen. IkMet een goed uur ben ik bij je. Ik wil met je praten." „Josien Maar de man aan de andere kant van de lijn hoort alleen maar een klik, ten teken, dat de vrouw de microfoon heeft opgehangen. In gedachten keert Josien terug naar de kamer. Doch haar besluit staat vast. „Flip," zegt ze op vastberaden toon, „kijk eens na, hoe laat er een trein gaat. Ik wil praten met Dubois. Grobbe hoort aan Josien 's stem, dat protesteren niet de minste zin heeft en automatisch haalt hij zijn spoorboekje te voorschijn. Even raadpleegt hij de dienstregeling en zegt dan „Over een kleine twintig minuten. Ik zal even een taxi bellen.' „Dank je, Flip." Ze knikt hem vriendelijk toe, maar gaat meteen naar de gang, de trap op naar boven. Wat boven be sproken wordt, weet Grobbe niet, maar als ze twee minuten later weer naar beneden komt, staat hij al klaar met haar mantel. Voor ze die aantrekt, drukt ze een kus op zijn mond. „Dank je, lieveling. Bid, Flip, als ik weg ben, dat Hanneke even gelukkig zal worden als wij het zijn. En ga straks een poosje bij haar zitten. Ze heeft het gevraagd. Beur haar een beetje op, Flip ze heeft zoveel verdriet in haar leven gehad." Hij knikt en helpt haar in haar mantel. „Ik ga meteen, Josien." „Dag, Schat van me." „Dag, lieveling. Doe maar voorzichting. Moge God je de juiste woorden in je hart en je mond geven." Het is lang geleden, dat Josien met haar aanstaande man op bezoek is geweest in de vriendelijke woning van advokaat Dubois en zijn vrouw. Toen straalde de jonge vrouw van levensvreugde en was Dubois de man, die volkomen gelukkig scheen aan de zijde van zijn gewezen sekretaresse. Nu belt ze opnieuw aan en wacht met een bang hart. Als Dubois nu maar thuisgebleven is Doch even later word de deur geopend en Dubois treedt zwijgend een pas achteruit; ze mag binnenkomen. Sedert zijn huwelijk is hij galanter en dus helpt hij Josien uit haar mantel en hangt die aan de kapstok. Dan gaat hij haar voor naar de salon, die heerlijk verwarmd is. „Ga zitten," zegt hij met toonloze stem, en wijst naar één der fauteuils bij de haard. De fauteuil, waar Hanneke door gaans placht te zitten. „Wat wil je drinken? Ik heb thee Het meisje is net naar huis." „Graag een kop thee, zegt ze. Ze kijkt naar hem, hoe hij vrij handig de thee inschenkt en een schaaltje met koek voor houdt. Als hij eindelijk zit en ze van haar thee genipt heeft, kijken ze elkaar aan. Er komt even een flauwe glimlach over zijn gezicht. En nu ziet ze het: hij is oud geworden. Er zijn scherpe trekken in zijn gezicht, die er nooit waren. Ze ziet zelfs, dat zijn haren bij de slapen grijs zijn geworden. „Dus je komt als pleitbezorgster van Hanneke?" vraagt hij, niet onvriendelijk. „Hanneke weet niet, dat ik naar je toe ben, Jan," zegt ze zacht. „En ik wil ook geen pleitbezorgster zijn. Ik wil alleen maar wat vertellen uit haar leven," Hij wuift met zijn hand. „Ik weet misschien meer dan jij denkt. Er is een reclasseringsrapport bij haar dossier en ik heb het helemaal gelezen. Haar verleden is voor mij een open boek. Ik weet dus ook, waarvoor ze terecht gestaan heeft en waarvoor ze veroordeeld is. Op zichzelf betekent het natuur lijk weiniq. Het was haar fout, dat ze het me niet verteld heeft" „Ach, Jan, wie maakt er geen fouten' in zijn leven? En heb jij haar wel eens in de gelegenheid gesteld, wat van haar ver leden te vertellen. Heeft ze zelf niet verschillende malen ge zegd, in de tijd, toen je haar vroeg je vrouw te worden: Wat weet je van me?" Hij knikte. „Ja, dat weet ik wel. Misschien is het mijn fout geweest, dat ik haar niet de gelegenheid heb gegeven uit te praten. Misschien speelde ik toen teveel de verliefde jongeling Josienje zult het niet kunnen begrijpen, maar ik heb in gedachten de paden aangebeden, waarop zij gelopen heeft Toen, die zomer in Lunteren. Kun jij je voorstellen, wat ze voor mij heeft betekend?" „Ja, Jan, dat kan ik zo goed begrijpen, omdat ik zelf ook iemand zielslief heb. Flip is een man uit duizenden en in jullie karakters is niet zoveel verschil. Maar je vertelde zo even, dat je misschien meer van haar verleden weet dan ik Misschien staan er in het dossier ook wel bizonderheden over haar verblijf bij mevrouw De Geest Van Swinderen?" Dubois fronst zijn wenkbrauwen. „Mevrouw De Geest Van Swinderen? Wat heeft die ermee te maken? Ze schudt haar hoofd. „Dan weet je waarschijnlijk toch niet alles, Jan. Je weet welke straf Hanneke had, nietwaar? Zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. Weet je waar Hanneke was gedurende die drie proefjaren? Juist, bij mevrouw De Geest Van Swinderen, de presidente van de re classering hier ter plaatse. Drie maanden zat ze in een gevange nis om daarna nog eens drie jaar opgesloten door te brengen en om geëxploiteerd te worden door een vrouw, die voor het oog van de wereld een weldoenster is, die zo ontzettend veel voor ontslagen vrouwelijke gevangenen doet, maar in werke lijkheid al die jaren niets anders gedaan heeft dan op hen parasiteren." „Josien, dat kan ik niet geloven „Ik kon het evenmin. Jan. Maar Hanneke heeft me verteld, wat ze daar heeft doorgemaakt. Drie jafen gewerkt tegen een hongerloon, waarvan grote bedragen werden afgetrokken, zo genaamd voor dienstkleding, en waar ze ieder kopje en schaal tje, dat ze brak, moest vergoeden, waar ze geen enkele vrije avond had, laat staan vrije dag, waar ze kon werken van de vroege morgen tot de late avond, waar ze aanvankelijk niet eens in haar vrije tijd mocht studeren, omdat ze immers geen vrije tijd had, kortom, waar ze tot en met is uitgebuit door een vrouw, die in naam een dame was, tegen wie iedereen met achting opzag, die hevig aan liefdadigheid eh reclassering, deed, maar die in werkelijkheid een sadiste, een verfijnde sa- diste was, die ieder vergrijp van de onder haar toezicht ge plaatste ex-gevangenen zwaar strafte en te hooi en te gras dreigde met de bekende stok achter de deur: als je liever weer naar de gevangenis terug wiltJan, Hanneke heeft die drie jaren bij mevrouw De Geest Van Swinderen meer in een hel geleefd dan die luttele drie maanden in de cel. En in die jaren is ze begonnen te studeren, omdat ze later wat anders wilde, omdat ze genoeg kreeg van het sloven en beulen in een groot huis met achttien kamers, bewoond door één vrouw en drie dienstmeisjes, en dat nota bene in deze ellendige tijd van wo ningnood. Dat heeft jouw Hanneke meegemaakt. Jan. En toen jij haar wilde trouwen, weigerde ze, zoals ze ook Flip's aan zoek weigerde. Omdat de dreiging van haar verleden boven het hoofd hing. Ten slotte is ze voor jouw aandrang bezweken en hoopte ze, dat het verleden dood en begraven zou zijn. Omdat ze in die proefverloving van je ging houden. Omdat ze je ten slotte zo lief kreeg, als een vrouw een man kan liefhebben." Dubois zat verwezen voor zich uit te staren. „Grote goed heid, prevelde hij, toen Josien even zweeg, „wat zal ze ge schrokken zijn, toen ik haar vertelde van de uitnodiging, die we kregen voor de soiree van mevrouw De Geest Van Swin deren Josien zette grote ogen op. „Kreeg je daarvoor een uitnodi ging? Bij die vrouw, waar Hanneke drie jaren heeft gesloofd?" Hij knikte. „Ze was als een furie en weigerde pertinent mee te gaan. Ik zei haar, dat mevrouw De Geest Van Swinderen een weigering als een grove belediging zou beschouwen, maar zelfs dat veranderde niets aan haar standpunt. Ze bleef wei geren. Ze zei: Zeg maar, dat ik ziek ben of zo." „En heb je dat gedaan?" „Ze ging weg op dezelfde dag, dat de soiree gehouden werd en ik heb dat excuus gegeven. Door de telefoon. Wat moest ik anders?" „Dus ook dat heeft ze nog moeten meemaken. Na alle narig heid met die Van Swieten". „Als Hanneke dadelijk na de eerste keer, dat die Van Swieten haar probeerde te chanteren me alles eerlijk had verteld, zou ik me ermee verzoend hebben en zou ik die kerel wel in zijn kraag gegrepen hebben. Dan zou alle narigheid in één keer voorbij zijn. Ik verwijt haar het meest, dat ze bleef zwijgen en dat ze ten slotte vluchtte. Vluchten is altijd laf, onverschillig onder welke omstandigheden." „En daarom wil je scheiden." Hij knikt. „Hanneke zal geen financiële zorgen hebben, ze kan op een ruim maandgeld rekenen. Dat was ik trouwens al be sloten. Maar dat is dan verder ook alles. Josien keek haar vroegere werkgever lange tijd zwijgend aan. Hij haalt een sigarettenkoker te voorschijn en presenteert ook haar een sigaret. Als ze beiden roken, zegt Josien: „Jan, toen je nog mijn baas was, meneer Dubois dus, heb ik je vaak bewon derd in je houding ten aanzien van de echtscheidingszaken, die je te behandelen kreeg. Bewonderd vooral om je zuiver mense lijk standpunt, dat je altijd innam. Hoe vaak heb ik je niet horen zeggen, als je de stukken had bestudeerd, dat men op dergelijke gronden niet mocht scheiden. Ik hoor je nog zeggen in een zaak, dat met een beetje goede wil en liefde wel een verzoening mogelijk zou zijn, als de partijen maar niet zo koppig waren. En ik weet, zogoed als Hanneke dat ook weet, dat je verschillende malen pogingen hebt gedaan om een gebroken huwelijk weer te lijmen. We weten allemaal, dat het je maar een paar malen is gelukt, doch daarvan had je dan dubbel vol doening. En nu meen je, dat je eigen huwelijk in scherven ligt, maar niets is minder waar. Alleen jij wilt scheiden, Hanneke niet. Jij wilt scheiden. Jan, omdat je diep in je hart die éne misstap van je eigen vrouw veroordeelt. Ómdat je je gekwetst waant in je eigenliefde. Je zegt nu wel, dat haar vlucht voor jou het ergste is, maar ik lees in je gezicht, dat je rechtvaardig heidsgevoel geweld is aangedaan. En hoe kun je dan pleiten voor mensen, die aan de lopende band voor het gerecht staan, als je die éne misstap van je eigen vrouw wilt veroordelen? 7 eng nu eens de theorieën uit je eigen beroemde pleitredevoe- rrigen in praktijk. Wil jij de vrouw, waarmee je in ieder geval enkele gelukkige maanden hebt doorleefd, van je stoten? Wat God samengevoegd heeft, Jan, zal de mens niet scheiden. Dat heb ik je wel eens tegen een cliënt horen zeggen. Hoe is het nu met advokaat Dubois? Hoor wel naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn daden? Kun je Hanneke aan haar lot over laten?" (Slot volgt) Vakantiebonnen verzil vering in het R.K. Vereni gingsgebouw op 27 dec. van 7.30 tot 8.30 uur. Voor de a.s. Stationsstraat 9 Telefoon 2414 Bergen Nh Biedt weerstand aan de koude 1 Wij hebben voor U prima lever traan en nergens zo voordelig, flessen van 400 cc voor f 1,15 liter flessen voor f 2,65 Halitran capsules en druppels, vitamine C en davitamon 10. Voor hardnekkige hoest, prima hoest siropen, o.a. Pulmo Bailly, Famel- siroop en Bronchicum elixer. En voor de koude voeten, kruiken en warmwaterzakken reeds v.a. 3,75 Beleefd aanbevelend 110 „OROGiSTEN-ASSOCIATIf dinsdag 24 december a.s. een grote om wild (konijnen, eenden, vlees enz.) in zaal Nieuwendijk, Dorpsstr. Aanvang 's avonds 8 uur Inleggeld 50 cent GOUD - ZILVER UURWERKEN VERLOVINGSRINGEN Horloger-Juwelier J. Oldenburglaan 3, Bergen Telefoon 2778 Wij zijn ruim gesorteerd in Kerstartikelen Kerstlakens Kerstservetten Kerstlopers en Kaarsen Kleine Dorpsstraat 9 Bergen In afwachting van de nieuwbouw a.s. zaterdag 21 december Wij danken al onze clientele voor 't vertrouwen, wat zij ons schonken. Bakkerij F. Kaandorp Bergen worden keurig verzorgd, gaarne in dit blad geplaatst

De Duinstreek | 1957 | | pagina 10