99 Raadsvergadering Bergen het gezonde gebaar: ViHir Rentebijschrijving en l'ontrole T. en O. Verkoudheid Gespreksavond Kerstfeestviering van het Leger des Heils Culturele Avonden 85 Klaverjas-drive in „De Oude Prins" U komt toch ook op maandag 13 jan. Coöp. BOERENLEENBANK Ie SCHOORL Het slechte weer GERRITSEN SCH00RLSEGEMEENSCHAP Agendo Vele gelukkigen w w w Irl^W VRIJDAG 10 JAN. 1958 35e JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De laatste vergadering van de raad van Bergen in 1957 vond plaats op de 30e december, on der leiding van de burgemeester Dr. W. Huygens, die in zijn openingswoord er zijn vreugde over te kennen gaf, dat op deze laatste bijeenkomst in het bijna verstreken jaar een voltallige raad aanwezig was, hetgeen, in de voorafgaande maanden, ten gevolge van ziekte der wethou ders en vacatures nimmer het geval was geweest. Nadat de notulen waren goedgekeurd en de ingekomen stukken onder de hamer waren doorgegaan, be antwoordde de burgemeester de vragen van de heer Broersma in zake zijn in een vorige verga dering te berde gebrachte be zwaren tegen de beslissingen van de Raad van Bestuur van het Ziekenhuis te Alkmaar. Dit moet worden vergroot en de me dische apparatuur in moderne wat opge- zin vernieuwd. Tengevolge van de hoge lonen en de prijzen der bouwmaterialen is hiervoor een aanzienlijk bedrag nodig. Door tariefsverhoging is gepoogd deze moeilijkheid op te heffen. Twijfel aan de bevoegdheid van het bz- stuur om deze maatregelen te nemen, ontkende de burgemees ter. Het ziekenhuis is geen in richting van de stad Alkmaar al léén, maar wordt bestuurd door een Raad van Bestuur, waarin afgevaardigden uit de deelne mende gemeenten zitting hebben. Deze bestuursvorm is geregeld bij de Wet Gemeenschappelijke Instellingen. Toestemming voor de bouw is echter afhankelijk van Gedeputeerde Staten. Wat betreft de korting op verpleeg- prijzen voor de gemeenten is deze opgeheven, daar tegen woordig ieder verzekerd is, en zodoende het beoogde voordeel bij de ziekenfondsen terecht kwam. De heer Broersma repliceerde op dit betoog en hield vol dat de Raad van Bestuur haar be voegdheid had overschreden, waartoe hij zich beriep op een artikel van de Grondwet, doch nu las Mr. Sluis, die onderwijl dit artikel in de Grondwet had opgezocht, het luidop voor. zo dat een ieder kon vernemen wat er stond, waarmede de kwesbe ineens van de baan was. t Voorstel om de reinigings rechten te verhogen bracht en kele tongen in beweging. De heer Ellis verklaarde er zich vierkant tegen Hij wees op Am sterdam, dat deze service aan zijn inwoners gratis verstrekt. De verhoging zal procentueel het sterkst drukken op de laagste in komens, terwijl degene, die ten gevolge van de woningschaarste kleiner woont, dan zijn beurs toelaat, op deze wijze een onver wacht voordeel ten deel valt.' Het is thans geen tijd om de in woners voor hogere uitgaven te plaatsen. De heer V. Rees Vel- linga was de mening toegedaan, dat de reinigingsdienst zichzelf dient te bedruipen. Het was zijns inziens zaak geweest eerder met een voorstel tot verhoging te ko men. Mr. Sluis was van mening dat het ogenblik voor verhoging wel wat ongelukkig was uitge zocht, daar de minst draagkrach- tigen de zwaarste verhoging krij gen, terwijl een bijdrage der ge meente in de kosten dezer dienst op zijn plaats was, daar de volks gezondheid hierdoor wordt be vorderd. De burgemeester verklaarde, dat de verhoging onvermijdelijk is, daar het voordeel dat door de aanschaf van de trommel-auto werd bereikt weder opgeslokt is door de loonsverhoging. Over deze belasting is nooit door iemand geklaagd, zodat deze kwestie thans wel schroefd wordt. Dr. Hemelrijk wees er op, dat het hier om een soort belasting gaat. Als het tarief wordt aange nomen zal dit de hoogst aange slagene 25.kosten, terwijl de laagst aangeslagene 3.— moet betalen. Hierna werd de verhoging met de stemmen der heren Ellis, Wittebrood, Woldendorp en V. Rees Vellinga tegen, aangeno men. Verder werd besloten aan Ged. Staten een verzoek in te dienen om subjectieve verhoging der algemene uitkering uit het gemeentefonds, met ingang van 1958. Het is een mogelijkheid om de gemeentebegroting sluitend te krijgen, daar het niet mogelijk is de andere posten der begroting te verlagen. Daarom werd be sloten een verhoging te vragen ten bedrage van het vermoede lijke tekort, doch daar de begro ting nog niet is ingediend, kan nog niet met juistheid worden vastgesteld, hoe groot dit tekort zal zijn. Zonder een kik te geven ging de raad hiermede akkoord. 't Voteren van ruim 7000.— voor een nieuwe automatische telefooninstallatie in het raad huis ontmoette evenmin tegen stand als het verzoek om mede werking voor het aanschaffen van 25 boekenpakketten en 10 nieuwe schoolbanken voor de St. Adelbertusschool. Tot leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden gekozen de heren H. K. Finkensieper, A. Haakman, J. C. van Zoonen en J. Proot. Ook werd besloten herstellin- qen aan te brengen in een wo ning aan de Karei de Grotelaan, terwijl de afdeling Bergen van het Ned. Rode Kruis een geld lening van 8000.— zal ontvan gen. Bij de rondvraag vroeg Dr. Hemelrijk of het juist is dat op twee plaatsen in de gemeente belangrijke bouwsels zullen wor den opgericht, t.w. op de hoek Dorpsstraat/Ruïnelaan en tegen over de R.K. Kerk, alwaar op de wel geneigd was bij belangrijke projecten de Commissie voor Gemeentewerken met de plannen in kennis te brengen. En daar bleef het bij. Voorts wees Mevr. Mr. Broekman op de beschadiging aan struik en geboomte in het natuurreservaat. De mensen vie ren het kerstfeest onder een boom, die in het bos is gestolen! De burgemeester merkte op, dat de diefstallen en beschadigingen gewoonlijk plaats hebben als er geen politie, boswachters of na- tuurwachten in de buurt zijn. Een opvoedende invloed kan uit gaan van de scholen en van de huisvaders en huismoeders. Het gezin is de kweekplaats van de toekomstige burger. De derde gespreksavond voor niet-katholieken vond op 16 de cember plaats in het Oranje hotel. Pater Geerlings behandel de ditmaal de stichting der Ka tholieke Kerk op aarde, die vol gens hem, vanaf de eerste vie ring van het Pinksterfeest, waar op de uitstorting van de H. Geest plaats had dateert, zoals dit in de bijbel wordt beschre ven. Voorts werd over de Pau selijke onfeilbaarheid gesproken, die slechts behoeft te worden aanvaard wanneer de Paus ex cathedra spreekt, dit alles gaf aanleiding tot boeiende uiteen zettingen. Eindigde de eerste avond om tien uur, de tweede kwam om half elf ten einde en deze derde avond vond zijn besluit toen de klok van elven reeds lang koud was. En dat feit zegt reeds ge noeg. De verlichte kerstboom van het Leger des Heils op de hoek van de Stationstraat is ieder jaar weer het symbool van de dank baarheid en de vreugde over het beleven van het wonderbare kerstfeest. In de vroege morgenuren van de 1ste Kerstdag werd op 12 verschillende plaatsen in het dorp door een flinke groep de be kende liederen Stille Nacht en Eere zij God gezongen. In het Dorpshuis werd het Dnderkerstfeest en de openbare kerstavond met het spel ,,De her berg In t Mensenhart" met een volle zaal gevierd. Het Instuif kerstfeest in het gebouw van Tuin en Oostdorp werd door 240 kinderen bezocht die genoten hebben van 3 kerst filmstrips en van het Indianen kerstspel dat door de Jeugd var. de zondagsschool werd opge voerd. Voorzien van een ruime tractatie keerden de kinderen huiswaarts. Memoreren wij nog dat aan een aantal gezinnen een levens middelenpakket werd uitgereikt, dzn mogen wij met dankbare ge voelens terugzien op het kerst feest 1957. Blauwe N.V K.J V.O Op zaterdag 18 januari komt de bekende schrijver en spreker Kees Hana met een lezing over Bloem en Plant, Tuinieren met plezier. De lezing wordt geïllustreerc met kleurendia's (eigen opnamen) Zijn interessante artikelen in de Toeristenkampioen zullen u allen bekend zijn. voor ro°n d- en eerstgenoemde plaats een nieuw pand zal worden opgericht, ter wijl tegenover het R.K. Kerkge bouw een serie winkels zullen verrijzen. Is het juist, zo vroeg hij, of in de boezem van B. en W. hierover verschil van mening bestaat en of er verschil van mening is met de welstandscom missie? Deze laatste zou één der bouwplannen niet hebben goed gekeurd. De burgemeester deelde mede dat de welstandscommissie be zwaren had geuit tegen het bouwplan achter t raadhuis, hoek Ruïnelaan, doch hij oor deelde haar argumenten nog al zwak. t Plan zou echter enige wijziging ondergaan. Aan de ar chitect was inmiddels reeds mon deling toestemming gegeven. Wat het andere project betrof, dit was nog in het stadium van voorbereiding. Voor de heren Van Rees Vellinga, Hemelrijk en Sluis was dit een gelegenheid om te pogen de raad op dit ter rein in te schakelen. De burge meester gaf echter geen kamp. De woordenstroom der vroede vaderen werd met een even grote woordenvloed overspoeld en het enige effect dat de heren wisten te bereiken bestond in de toezeg ging van de burgemeester dat hij Van zijn hand verschenen be langwekkende boeken op dit ge bied, waarvan u verschillende geëxposeerd zult vinden. De plaatsbespreking en kaart verkoop vindt plaats als gewoon lijk bij Boekhandel De Haan op de volgende data en uren: S-kaarten op donderdag 9 ja nuari van 11-12 uur (tel; 11 \A~ 12). C-kaarten op donderdag 9 ja nuari van 3-4 uur (tel. 3J^-4). A-kaarten op vrijdag 10 ja- nuaria van 11.3012 uur (tel. 11.30—12). B-kaarten op vrijdag 10 ja nuari van 3-4 uur (tel. 3J/J-4). Ook na deze data zijn de ge hele week kaarten verkrijgbaar. DE OUDE PRINS. De Directie van het Hotel- Café-Restaurant „De Oude Prins C.V. deelt ons mede dat vanaf 1 januari tot bedrijfsleider is benoemd de heer M. G. R. Hulshoff, die de dagelijkse lei ding zal uitvoeren. „De Oude Prins heeft in de loop der jaren zowel in ons dorp als in ons land een goede reputatie verkregen en wij twijfelen er niet aan of het zal de nieuwe functionaris ge lukken nieuwe luister aan de oude faam toe te voegen. De laatste klaverjasdrive in het oude jaar werd door de kla- verjasclub „De Oude Prins" ge houden in het hotel van die naam op zaterdag 28 december. Een overvloed van prijzen was er be schikbaar gesteld, waaronder ook wildprijzen, en de mare daarvan had zijn werk gedaan om een stroom van spelers, waar van sommigen nog vergezeld waren van hun echtgenote of verloofde, naar de plaats te brengen waar het tournooi zou worden gehouden. Honderd een en vijftig aanwezigen gaven van hun belangstelling blijk, waar van 120 deelnemers aan de drive. De zalen baadden in een zee van licht, alle stoelen waren bezet en tussen de biljarts had men tafeltjes moeten plaatsen om alle spelers te kunnen laten deel nemen. Deze avond, daar was men het al ras over eens, werd dè avond van het winterseizoen in het oude jaar. Er werd met grote animo en met een scherpe aan dacht gespeeld, zodat zelfs voor hen, die zich tot toekijken bepaal den, het volgen van het spel een even boeiende al prikkelende be zigheid was. Opgetogen spelers namen aan de uitdeling der prij zen deel en het geheel werd tot een dier onvergetelijke avonden, die in de geschiedenis der klaver- jasclubs zullen blijven leven als ongeëvenaarde dagen. De zalen tintelden van een vrolijke stem- ming. De uitstekende ventilatie zorgde er voor dat geen rook bleef hangen, terwijl toch ner gens van tocht of luchtzuiging sprake was. Café en club, beide zullen op deze avond als een groot succes terugzien. Laat in de avond, toen de klok van twaalven reeds koud was, sloeg het uur van naar huis gaan. De uitslag was als volgt: 1. G. Schekkerman Jr.-Clement 5492 ptn. 2. v. d. Berg-D, Schekkerman 5111 ptn 3. Michels-De Waal 4983 ptn 4. Fam. Düinmeijer 4918 ptn 5. Snijder-Bergen 4916 ptn 6. Mej. Dekker-Mevr. Grijspaarde 4855 ptn 7. Mevr. Brand-Augustijn 4832 ptn 8. Kurten-Versteeg 9. Jimmink-Min 10. Blank-Itieftink V errassingsprijs: Mevr. De Jager-Mevr. Veld man 3304 ptn Marsenprijs: Vondel-De Jager. „De Kerken" in het Oranje-Hotel DONDERDAG 23 januari 1958, voor naamletters A t/m G VRIJDAG 24 januari 1958, voor naamletters H t/m O ZAT ERDAG 25 januari 1958, voor naamletters P t/m Z van 9-12 en 2-5 uur Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk dat ALLE BOEKJES, dus ook Voorschotboekjes op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt f 1administratiekosten in rekening gebracht C. HOOGVORST Az„ Kassier Het slechte weder waarmede het nieuwe jaar heeft ingezet, is nog niet door beter weer ver vangen. Zaterdagmiddag was door de invallende vorst het wegdek op verschillende plaat sen dermate met ijs bedekt, dat het busverkeer AlkmaarBer gen aan Zee werd gestremd. Terwijl zondag de regen het ijs van de weg spoelde, was het in de nacht van zondag op maan dag weer mis. Op de Be~gerweg. ter hoogte van het Natuurbad raakte maandagochtend een per sonenauto in de berm van de weg. De chauffeur gaf er de voorkeur aan bij de auto te blij ven wachten, doch een passeren de militaire jeep gleed van de weg de berm over en kwam in de sloot terecht. Gelukkig liep ook dit ongeluk zonder schade of letsel aan men sen af. UURWERKEN 4811 ptn 4795 ptn 4718 ptn Sedert de heer De Rhoter de redactie van het T. en O. ver- enigingsnieuws neerlegde, en door een ander werd opgevolgd, is er voor dit orgaan een lijdens weg aangebroken, waarvan we hopen, dat deze gauw ten eind zal zijn. Zijn opvolger deed zijn best, maar zag zich genoopt zijn taak neder te leggen. Diens opvolger heeft echter gemeend, dat het met de Franse slag wel in orde zou komen, en dat is voor een verenigingsorgaan een kwaad iets. Zo verdween de aankondi ging van de datum van uitgave, alsmede de opgaaf van jaargang en nummer van de titel. Monde ling wezen we er de voorzitter reeds op, dat dit slordige werk voor de vereniging geen reclame betekent. Ook taal en stijl van de artikeltjes eisen beslist ver betering. De stoplap ,.al met al" hoort in de vuilnisbak thuis en wanneer het onderwerp van een zin in het enkelvoud wordt ge bruikt behoort het werkwoord niet de meervoudsvorm te ver tonen. Zo zouden we kunnen doorgaan, maar de redactie kan dat niet. Wanneer deze redac teur niet in staat is om behoorlijk Nederlands te schrijven, dan dient men naar een ander uit te zien. Het prestige der buurtver. is ermee gemoeid. Het decembernummer draagt wederom geen datum. In plaats daarvan leest men: Kersteditie 1957. Vindt men nu iets in de inhoud of in de opmaak, dat een speciale indruk wekt, dat deze Agenda van 11 t/m 18 jan. '58. Zaterdag. 11 jan.: Klaverjas drive, café Duin, 8 uur. Zondag, 12 jan.: Dansen, café Duin, van 3-6 en 8-12 uur. Woensdag, 15 jan.: Schaken, uitg. van de schaakvereniging „Schoorl hotel Dorré, 7.30 uur. Donderdag, 16 jan.: Jaarver gadering van de R.K. Vrouwen gilde, R.K. Ver.gebouw, 8 uur. Vrijdag, 17 jan.: Klaverjas drive, uitg. v.v. Duinranders, café Slijkerman, 8 uur. Zaterdag, 18 jan.: Uitvoering van het fanfarecorps, café Tim merman, 8 uur. uitgave met het kerstfeest in ver band staat? In genen delen. Be halve een stukje van dertien re gels ondertekend: Redactie, treft men er aan: Nieuws klaverjas- club, idem van de reisver. en van de Damclub, een stukje over de St. Nicolaas-tentoonstelling en over Sint Nicolaas in T. en O. benevens een verslag van de de monstratie van Mej. De Jager in het ver.-gebouw. Maar waar blijft nu de bijdrage die er oor zaak van is dat dit nummer als Kersteditie moet worden aange kondigd? Gemist, en zelfs met leedwezen gemist hebben we een artikel van Frans Nieuwenhui- zen Jr. Daar zag men elke maand met plezier naar uit en men las het met genoegen. Frans, Frans, laat je geachte buurtgenoten niet in de steek, jongen! Voor het praktijkexamen Steno grafie en Machineschrijven, afge nomen door de Ver. v. Leraren te 's Gravenhage, slaagden o.a. de volgende leerlingen van het Instituut Burdorf te Alkmaar. M achineschrij vent Mej. Ria Tromp, Egmond a. d. Hoef. Dittie Zwaan, Egmond a. Zee. Hans Dekker en Wim Beu kers te Bergen. Stenografie (Nederlands) Mevr. Rundie te Schoorl. ZONDAGSDIENST ARTSEN Meektlad DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Ingezonden mededeling van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met (Ingezonden mededeling cent (roter naar de gespreks avonden VOOR NIET KATHOLIEKEN Inleiding door Pater GEERLINGS Titel (Breelaan - Bergen) 0 Aanvang 8 uur Toegang vrij wordt zitting gehouden in café Schuijt te Schoorl op: Gewone bankzaken wor den op genoemde dagen niet behandeld Namens het bestuur, □□□□□□□□□aaociDaciooaacmaa BERGEN 12 jan. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 12 jan. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1