I! KUIT Inenting tegen pokken P.T.T. Positieve en Negatieve reactie Nationale woningbouwlening 1957 Wat „NYLC0M" brillen zijn Bontmanteltijd KERKDIENSTEN Maatregelen tegen stralingsgevaar BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. FAMILIEBERICHTEN GEMEENTE BERGEN Nh. Het is algemeen bekend, welke moeilijkheden zich voordoen i.v.m. de financiering van de woningbouw, de hierbij komende werken en de scholenbouw. Ook in de gemeente Bergen ondervinden we hier van de terugslag. De Bergense bevolking heeft meermalen blijk ge geven van ware burgerzin. Het is daarom, dat ik vrijmoedig en vol vertrouwen nogmaals in het algemeen belang een dringend beroep doe op de bevolking. Thans om - ieder naar draagkracht - zoveel mogelijk rentespaarbrieven te kopen. Tot 1 maart 1958 zijn de rentespaarbrieven verkrijgbaar in stukken van f 500, f 100,en f 25,bij alle banken, kassiers en com missionairs in effecten en bij alle postkantoren bovendien in stukken van f 25,—. Bij de postkantoren zijn tevens bouwzegels ter waarde van f 5,verkrijgbaar. Iedere koper van rentespaarbrieven kan bepalen, dat 60 °/0 van zijn deelneming aan de gemeente van zijn eigen keuze ten goede zal komen. Zo helpen de Bergenaren elkaar en zichzelf. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt ter gemeentesecretarie, afdeling financiën. De burgemeester van Bergen Nh., Dr. W. HUYGENS GEMEENTE BERGEN Nh. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken op dinsdag 14 januari 1958 te 16 uur precies in het gemeentewijk- gebouw, Karei de Grootelaan 27, alhier. De controle op de reacties zal plaats hebben op dinsdag 28 jan. 1958 te 16 uur. De bij de geboorte-aangifte verstrekte inentingskaarten dienen bij de inenting te worden medegebracht. BERGEN Nh., 8 januari 1958. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. Dr W. HUYGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris Burgerlijke Stand BERGEN GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN BERGEN AAN ZEE V.V.V. Bergen aan Zee Uit het jaarverslag dezer V.V.V. stippen we enkele cijfers aan die betrekking hebben op het aantal overnachtingen in Bergen aan Zee. Aantal Nederlanders 2323 met overnachtingen: 42028. Aantal buitenlanders 3069 met overnachtingen: 34254. Het hoofdcontingent onder de buitenlanders bestond uit Duit sers n.l. 2674, daarop volgen de Zwitsers met 125, Zweden 72, Engelsen 53, Belgen 43, Ameri kanen 26, Fransen 22, geall. mi litairen 17 (hoofdz. Am.). De overigen kwamen uit Oostenrijk, Italië, Spanje, Noorwegen, Afri ka en Curasao. GEGUND. De bouw van een bunga. .w te Bergen aan Zee voor Ds, Jac. Jonker te Amsterdam, onder ar chitect J. Best, is opgedragen aan Bouwonderneming J. Sietsma te Bergen. BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR Ingevolge besluit van de centrale directie der P.T.T. te 's Graven- hagezal met ingang van 1 jan 1958 behandeling van postzaken aan huis (aanneming en uitbetaling van gelden) in het gehele land slechts plaats vinden aan de percelen, welke zijn gelegen op een afstand van meer dan 20 minuten gaans (1,8 km) van een postinrichting (hoofdkantoor, bijkantoor, hulp kantoor, station of agentschap). Tot algemene invoering van deze regeling is besloten, nadat bij een proef, welke gedurende geruime tijd in verscheidene delen des lands (o.a. in de kop van Noord-Holland) is genomen, was gebleken, dat de grens van 20 minuten gaans niet tot bezwaren voor het publiek aanleiding gaf. 1 februari a.s. treedt besluit in werking. Het ligt in de bedoeling, deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede, op 1 februari a.s. het „veiligheidsbe sluit ioniserende stralen'' in wer king te doen treden. Dit K.B.. dat op de veiligheidswet berust, heeft ten doel te voorkomen, dat werknemers zonder noodzaak aan gevaarlijke straling (bijv. van röntgentoestellen en van radio-actieve stoffen) blootstaan. Het geeft voorts de maximaal toelaatbare doses aan indien ioni serende straling tijdens het werk niet kan worden vermeden. De bepalingen van het be sluit zijn van toepassing op alle inrichtingen, waar ioniserende stralen voorkomen en waar per soneel werkzaam is, zoals fabrie ken en werkplaatsen, laboratoria, ziekenhuizen, sanatoria en con sultatiebureaus voor t.b.c.-bestrij ding, artsen, tandartsen, biologen en natuurkundigen. Radiologisch personeel moet zich aan een periodieke medische keuring onderwerpen en con trolemiddelen dragen, waarmede geregeld de hoeveelheid straling tijdens het werk kan worden ge meten. Deze metingen dienen te worden geregistreerd. De staatssecretaris van sociale zaken heeft ter uitvoering van dit besluit een tweetal beschik kingen vastgesteld, die in de staatscourant zullen worden ge publiceerd. De gezondheidsorga nisatie TNO is daarbij voorlopig belast met het afgeven van be wijzen, dat bepaalde inrichtingen voldoen aan de voorschriften van het besluit. Voorts is bepaald, welke inrichtingen zon bewijs moeten hebben. Als eerste stap zijn de ziekenhuizen met meer dan 250 bedden aangewezen. Het is de bedoeling het aantal inrichtingen, waarop deze ver plichting rust, geleidelijk uit te breiden. Met ingang van 24 november is voorts een wijziging van het hinderbesluit in werking getre den, waarbij de meeste toestel len en stoffen, die ioniserende stralen uitzenden, onder de wer king van de hinderwet zijn ge bracht. Dit houdt in. dat voor inrichtingen, waar met derge lijke toestellen en stoffen wordt gewerkt, een hinderwetvergun ning is vereist. DE BONTMANTEL is een klassiek kledingstuk geworden dat door de eeuwen de beschermer is geweest van 's mensen gezondheid, want er is geen materiaal dat ons beter tegen koude en wat dies meer zij beschermt dan bont. En dit is ook begrijpelijk, omdat wij hier gebruik maken van diere- huid en dat is het bescherm- middel, dat moeder natuur haar schepselen heeft gege ven; iets beters bestaat er niet. Bont is echter een materi aal, dat althans in goede kwaliteiten niet goedkoop is, met als gevolg dat een der gelijk kledingstuk niet zo gemakkelijk wordt gekocht als een normale winter mantel. Wij mogen echter niet vergeten, dat bont ver schillende belangrijke voor delen heeft. Ten eerste is het - zoals reeds beschreven - kleding die ons het best be schermt. Ten tweede kleedt bont ons altijd sjiek en cor rect. Ten derde is een bont mantel bijna onverslijtbaar en zal vele jaren gedragen kunnen worden, iets waar tegen andere kledingstukken niet kunnen concurreren. Ten vierde een bontmantel is niet zo snel uit de mode als een gewone mantel, kortom er staan tegenover de meestal hogere prijs van een bont mantel ook zeer veel voor delen. Onze illustratie toont iets zeer aparts, namelijk een kort nertsjasje. Een man teltje dus, vervaardigd van een van de kostbaarste bont soorten. Het is er ook wel aan te zien, een prachtige glans en solide kwaliteit en een fraaie coupe. Maar iedere vrouw behoeft tenslotte geen nerts te dragen en er zijn ook buitengewoon leuke en goede mantels en jasjes in voordeliger prijsklasse. Van een bont mantel zal geen vrouw ooit spijt hebben. k „Morgen zal ik huilen" 18 jaar „Viva las Vegas" 14 jaar V akmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist De achtergronden van het schrapje op de arm. Tuberculose is niet erfelijk. Iedereen komt zonder tuberkel bacillen ter wereld. Men krijgt tuberculose door besmetting en te oordelen naar de reactie van Von Pirquet, die bij een groot gedeelte van de volwassenen positief uitvalt, worden er in de loop van hun leven nogal wat mensen geinfecteerd. Dat wil niet zeggen, dat al deze mensen ook werkelijk ziek geweest zijn. In veel gevallen wordt het lichaam de infectie betrekkelijk gemakke lijk de baas. Reeds in 1907 beschreef de kinderarts, Clemens von Pir quet, in de medische vakpers de later naar hem genoemde reactie, een proef waarmee men kan na gaan of iemand al dan niet met tuberkelbacillen besmet is (ge weest). Een druppeltje tubercu- line wordt daarbij door middel van de bekende schrapjes in de huid, meestal op de buigzijde van de onderarm aangebracht. Treedt na 2 x 24 uur op de plaats waar de tuberculine is in gebracht roodheid met zwelling op, dan is de reactie positief. Dat betekent dan dat de onderzochte persoon reeds met tuberkelbacil len in aanraking is geweest. Wanneer er na twee etmalen geen roodheid en zwelling zijn opgetreden is de reactie negatief, de onderzochte persoon heeft dan nog nooit met de tuberkel bacil kennis gemaakt. Afweerstoffen in actie. Het tuberculine, destijds ge bruikt door de beroemde Robert Koch, is een glycerine extract van bouillonculturen van tuber kelbacillen. Het bevat geen le vende tuberkelbacillen, maar wel de afscheidingsproducten van deze bacterie. Pas bij het eerste contact met tuberkelbacillen vormt het lichaam afweerstoffen tegen deze indringers. De op tredende roodheid bij een posi tieve reactie van Von Pirquet moet men zien als een aanwij zing, dat een treffen van deze af weerstoffen met het bacteriegif heeft plaats gehad. Door deze afweerstoffen krijgt het lichaam een zekere weer stand tegen eventueel volgende besmettingen. Wordt er bij het verrichten van de proef bacterie gif in de huid gebracht, dan kunnen reeds eerder besmette personen tegen dit gif in ver weer komen. Zij doen dat ook, de plaatselijk optredende rood heid is daarvan het bewijs. Omgekeerd zijn personen met „een negatieve Von Pirquet", dat zijn dus de mensen die de bovenbedoelde afweerstoffen niet bezitten, omdat zij nog nooit geïnfecteerd zijn, over het alge meen ontvankelijker voor de tu berkelbacil. Verpleegsters met een negatieve reactie van Von Pirquet mochten jaren geleden al niet op de afdelingen met tu berculosepatiënten werken. Schoolarts. De diagnotische waarde van de reactie is uit de aard der zaak en zeker bij volwassenen betrekkelijk gering. Over het al gemeen heeft men in deze aan een negatieve uitslag meer hou vast dan aan een positieve. Worden er bij röntgenologisch onderzoek in de longen afwij kingen gezien, dan duidt een ne gatieve reactie van Pirquet erop, dat deze veranderingen niet van tuberculeuze oorsprong zijn. Een positieve uitslag van de reactie heeft veel minder betekenis, daar veel gezonde volwassenen dit verschijnsel immers vertonen. Op de kinderleeftijd wordt de reactie van Von Pirquet regel matig verricht. Op de lagere school maken nogal wat kinde ren hun eerste tuberculeuze in fectie door. Het is van belang om bij kinderen, die steeds ne gatief waren en waar de reactie plotseling positief is geworden, door middel van röntgenonder zoek na te gaan of het lichaam deze jeugdinfectie naar behoren te boven gekomen is. dr. Aldr. Briedé. (Nadruk verboden). niet alles weten Rubbermatten moet men niet te veel schrobben. Af en toe af- rfemen m'et water waarin een weinig soda of ammonia is ge daan. Een enkele keer dwei len met zeepsop is eveneens goed. De mat niet in gebruik nemen, als hij nog niet hele maal droog is, want dan kan men elke voetstap zien. Als u havermout maalt, hebt u minder nodig en is de pap ook gauwer gaar. Voor een bord gebruike men een lepel meel. kan alleen Mr. Opt. PASTOOR U vertellen HOFLAAN 2 - BERGEN Nh. VAN 9 TOT 23 DECEMBER 1957 Geboren. Anthonius Maria, z. v. F. G. Vrasdonk en E. W. v. Straa- ten; Liesbeth Anneke, d. v. P. Goot jes en E. Kooij, wonende te Alk maar; Francisca Dorothea Maria, d. v. P. C. Baltus en M. T. T. A. Bee- rendsRein, z. v. N. Geel en J. Maa- sen. Robert, z. v. W. van Herk, en S. Slootweg; Catharina Johanna Theresia, d. van N. C. Vink, en G. G. van Diepen; Rosina Rita Elisabeth, d. v. P. J. M. Hopmaji en E. W. Bakker; Silvestrina Alida Margaretha Maria, d. v. A. G. Dekker, en M. J. Leek, wo nende te Alkmaar; Anna Christina, d. v. W. Dekker, en M, E. Ruijter; Cornelis Johannes, z. v. G. Bloetjes, en G. M. Ruiter; Lisette Aloysia Maria, d. v. G. B. Kroger, en W. C. M. Gerritsen; Paulina Petronella Maria, d. v. J. J. Valkering en M. T. Bakkum, wonende te Egmond a./Zee. Ondertrouwd: Schouten, Frans Petrus, 28 jaar, wonende te Heiloo en Vrasdonk, Geertruida Maria, 22 jaar. van Waijjen, Rudolf Gerardus An- tonie, 38 jaar, Woerden en Eecen, Birgit Constance, 34 jaar; van Heerde, Robert Johannes Anto- nius Theodorus, 25 jaar, Schoonhoven en Bos, Petronella Gerarda Maria. 25 jaar. Gehuwd: Wolf, Adrianus en van Nahuijs, Mathilda Louise; Edzes, Klaas en Stuurman, Anneke, Alk maar. van der Knaap, Gerardus Josephus Antonius, en de Koning, Anna Geer truida, Beemster; Overleden: Jurg, Gerardus Marie, 63 jaar; Drost, Johanna, 66 jaar, echtg. v. J. W. van der Mast; Pos thumus, Johannes, 77 jaar. Zeewoester, Cornelis Dirk, 57 jaar; Dinsbach, Willem Louis, 54 iaar. van 3 tot 30 december 1957 Gevonden: 1 vulpen, 1 pr. sport schoenen, 1 maandabonnement, 1 sleutel, 1 sjaal, 1 kindersjaal, 1 snel binder, 1 zilveren collier, 1 autoped, 1 ballpiont, 1 paar wanten, 1 hoofd doek, 1 kinderwant, 1 angora kin dermuts, 1 vulpen, 1 zwemvlies, 1 vlinderstrikje, 1 muntbiljet 2,50, 1 p.r zw. wollen wanten, 1 bruin lederen portemonnaie, 1 pr. wollen wanten, 1 sjaal, 1 bromfiets merk „Magneet", 1 bruin lederen schouder tas m. inh., 1 bruin lederen dames handschoen, 1 pr. dameswanten, 1 padvindersriem, 1 pr. bruine wan ten, blauwe kinderwantjes, heren polshorloge, 1 bril in een toilettasje. zwarte portemonnee (knipsluiting) met inhoud; shawl; 1 pr. bruine lederen herenhandschoenen; 1 pr. dameshand schoenen; reflector van rood achterlicht; muntbiljet; middenstandsleerboek (deel 1); bruine linkerschoen; stalen passer; roodlederen damesportefeuille; geiten wollen rechterwant; wit kinderwantje; middelgrote hond (reu); grijze wollen rechter dameshandschoen; bruin lederen damestas (leeg); rode shawl; bruine kip; wollen shawl; bruin lederen riem; zwarte wollen gebreide want; nik kelen damespolshorloge pr. bruine wol len jongens wanten, kindershawl, kinder- want, bruine pet, rozenkrans, hondje, kinderportemonnaie, grijze pet, donker blauwe shawl, bruine portemonnaie met inhoud, 4 kleurenpotlood. Verlorem Beige portefeuille (le der), 1 boekje met Kerstliederen, 1 kinderwant, 1 grijze want, 1 pr. pan toffels, 1 autosleuteltje, 1 want, 1 zw. lederen dameshandschoen, 1 bruin geblokte sjaal, 1 drietandige, greep, 1 bakkersbroek, buis en sloof, 1 grijze herenhoed, 1 pr. rode dames handschoenen, 1 rubberlaars, 1 zw. damestas (met inh.), 1 hoofddoek, 1 bruine portemonnaie, inh. ca. 4, 1 groene schakelarmband, 1 pr. wan ten, 1 rode damestas m. inh., 1 wit kinderschoentje, 1 rechter want, 1 beige dameshandschoen, 1 gr. sjaal, 1 zw. lederen dameshandschoen, 1 gr. want, 1 rechter want, 1 beige dames handschoen, 1 groene sjaal, 1 zw. lederen dameshandschoen, 1 groene dipl. tas met rits, 1 geel wollen sjaal, 1 wajang hanger, 1 zw. stola. bruine kindermuts; leesboekje (lé klasse); oorknopje met maansteentje; cremekleurige portefeuille met 55 gul den; popje; pr. zwart suede dameshand schoenen; duif; gele wollen muts; bruin 1 e:ft-r en portemonnee inohud ongeveer 74.—; grijze kinderwant; wit-blauwe kinderwant; roodgele autoped met lucht banden; schooltas met boeken: pr. nylon grijze handschoenen; pr. nylon kousen; wieldop van Ford 1947; geelbruine vul pen; witblauwe kinderwant; pr. blauw wollen kinderwantjes; steen wantje; hard blauw kinderwantje; bruine ceintuur; trapper van Mobylette; rode ball-point; licht bruine portemonnee (inh. retour N.H.A.D.O.) blauw lederen damespor temonnee; beige jongens regenjas; wit mutsje met zwart bandje; pr. blauwe jongenswanten; grijze pet; bruine ports- monnee met rozenkrans, autoped, kinder want, double armband, bl. autoped, broche. Inlichtingen dagelijks, uitsluitend tussen 10 en 11 uur aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Bergen (nh), Karei de Grootlaan no. 17. Ingezonden mededeling mm 12 jan. NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10 uur: Ds. Bekius GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Witvliet. A'dam GEREF. KERK v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur: Ds. B. Scholten LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet, Ds. C. M. de Jong v.m. 11.15 uur, zondagsschool te Groet GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uurDs. A. Reen n.m. 5 uurDs. A. M. Boeijinga OUD-KATHOLIEKE KERK 's zondagsv.m. 8 uur vroegdienst v.m. 10 uur hoogdienst n.m. 7 uurvespers 's woensdags v.m. 9 uurstille dienst 's vrijdags v.m. 9 uurstille dienst REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. J. Breukink EVANG.-LUTH. GEMEENTE Oudegracht 187 (hoek Baangracht) v.m. 10.15 uur; Ds. J. J. F. Hermann Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur. Een der grootste artistieke prestaties van onze tijd Susan Hayward - Richard Conté - Eddie Albert in (I'll cry tomorrow) met Jo van Fleet - Don Taylor en Ray Dantorr Een film, die tot de onvergetelijke films aller tijden zal behoren. Een ongekende dramatische triomf. Zaterdag- en maandagavond te 8 uur, zondagmiddag te 2.30 uur. De vrolijkste musical sinds jaren in CINEMASCOPE Dan Daily - Cyd Charise - Agnes Moorehead in met Lili Darvas - Jim Backus en Cara Williams Een musical boordevol sterren en met een aantal originele vondsten genoeg voor zes films. Een musical met o.a. de volgende songs: „The Gal With The Yaller Shoes"; „My Lucky Charm" „If You Can Dream" en „Frankie and Johnny" r I CkJlT I ALKMAAR, Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 3» Ja am I Jfa b. g.g. K 2208-2466 en 2638 Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer Hendrik Venekamp sedert 11 aug. 1946 weduwnaar van Jacoba Smit. in de ouderdom van 82 jaar. Utrecht: R. Venekamp D. A. Venekamp-Roorda Bergen A. E. Dijs-Venekamp F. C. Dijs Haarlem L. Rogaar-Venekamp Mr. P. Rogaar en Kleinkinderen. BERGEN, 29 dec. 1957 Matth. Wiegman weg 24 De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad te Haren (Gr.)

De Duinstreek | 1958 | | pagina 2