KORTING heeft de oudste Miele? bij Juli. Ml UT Ell MAASEN UW SLAGER Raadsel in Nijmegen m BALANS.OPRUIMING bij HEROPENING CAFÉ A. BAKKER P U L M O \1. J. Schotvanger-Verkerk Tot hl Ou de n van Dagen Kriebel in lw keel? C. Meijer Ruinelaan 3, Telef. 2514, Bergen 10 /0 korting 1947 en 1957 Tribune aandelen B.S.V. ïect&Le, Je, Leeuw van Schoorl" JET BERGEII LEDERHUIS" VELE KOOPJES! LANGESTRAAT 58 - ALKMAAR Op alle prima kwaliteitsartikelen ZIET DE ETALAGE de 5 NIEUWE WASMACHINES van 20 tot en met 25 jan. BREELAAN 12 - BERGEN - TELEF. 2123 II.. STALLING REPARATIE GENEEST RADICAAL HOEST 3iiiiiiiiiiiiiii!iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiil£ BALANS OPRUIMING bij siiiiiiiiiiiiHniiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilË Hereweg 252 Groet Tel. 345 begint op zaterdag 18 jan. v. m. 9 uur Ongebleekte slopen. 1.39 Ontbijtlakens3.98 Theedoeken direct drogend 1,19 Swan zakdoeken 3 stuks 0,99 Nylonkousen van 3,95 voor 2,45 Heren pyama's gestr. flanel 7,95 Heren ondergoed Singlet v.a. 1,98 Slip v.a. 1,79 Meisjes en Jongens-sokken in de maten 9 - 9,5 en 10 Verder vele restanten o. a. lakens, onderjurken handdoeken. Overhemden en geruite jongensblouses, Vesten enz. enz. op zaterdag 25 jan., a.s. 's namid dags 3 uur. van het geheel verbouwde Gelegenheid tot bezoek van 3 6 uur van de heer J. BEELDMAN Duinweg 105 - Schoorl een van Doe mee aan deze interessante actie en win ALLE LNpCÜTINGEN 8U Alle betere merken wasmachines, droogmachines, was- combinaties. Grote voorraad. Prima service. llimilllMllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIMIIIIIIMIII Op alle courante artikelen aanvang maandagmorgen om S uur vrijdag en zaterdag 150 gr. Ham 150 gr. Pekelvlees 150 gr. Ontbijtspek 150 gr. Boterhamworst 250 gr. Metworst 250 gr. Leverworst f 0.70 f 0.65 f 0.50 f 0.45 f 1.20 500 gr. Magere varkensfric. f 2.50 f 1.80 .60 f 1.50 f 1.75 Dinsdag en donderdag Rookworst reklame kost dan slechts 40 cent 100 gram Woensdag gehaktreklame met het bekende zakje zout en kruiden 500 gr. Gehakt slechts f 1.48 250 gr. Metworst slechts f 0.68 500 gr. Ribkarbonade 500 gr. Doorr. ossenlappen f 500 gr. Buiklapp. 2V2 kg Gemalen vet Winterkost 1 kg Varkenspoten 500 gr Knieschijf 500 gr Krabbetjes 500 gr Zuurkoolspek 500 gr Saucijsjes f 0,75 f 1,40 f 1,50 f 1,50 f 1,80 iii'iiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii KLAVERJASCLUB „MEVO" in zaal Nieuwendijk Zaterdag 18 januari aanvang 8 uur Zeer mooie prijzen HET BESTUUR iiiiiiiiiiHiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiimiiiiiniiiiiiiiim door G. Plantema Nadruk Verboden HOOFDSTUK I. Inleidende bespiegeling. Als André Boorneman niet zo volmaakt argeloos over de Oranjesingel had gewandeld, zou de bestuurder van de grote, glanzend-blauw gelakte auto misschien nooit op de gedachte zijn gekomen, juist hem naar de weg te vragen. Het staat im mers vast, dat er autobestuurders zijn, die niet graag inlichtingen inwinnen bij mensen, die proberen door vorsende blikken te weten te komen, wie er in hun wagen zit. Daarmee wil na tuurlijk helemaal niet gezegd zijn, dat alle autobestuurders, die er dusdanige gevoelens op na houden, hun afkeer danken aan een gevoel in hun onderbewustzijn, veroorzaakt door in stinctmatig terugdeinzen voor al wat maar zweemt naar politie onderzoek. Ja, want men zou kunnen veronderstellen, dat men sen die met onderzoekende blikken in auto s kijken, behoren tot de kategorie van rechercheurs oftewel „stillen Maar zover hoeft de achterdocht niet te gaan, want er lopen ontelbare mensen rond, die met de recherche niets hebben uit te staan en toch van nature met een paar speurend kijkende ogen zijn uit gerust. Het lijkt er soms op, of zulke mensen overal iets achter zoeken. André Boorneman zag er zeker niet zo uit. Integendeel, als iemand op deze lange Nijmeegse singel op dat ogenblik minder zo n indruk wekte, was hij het wel. Wie hem daar zag wan delen wist meteen, dat het een jongeman betrof, wiens ge dachten waren gekoncentreerd op heel iets anders dan op zijn direkte omgeving. En een mensenkenner heeft vooral wanneer de lente of de zomer in het land is, bij het aanschouwen van een André Boorneman weinig moeite om vast te stellen, wat er aan de hand is. Als een jongeman er uit ziet of hij in de zevende hemel vertoeft, terwijl hij tezelfdertijd van plan schijnt te zijn heel de wereld te gaan veroveren, dan kan dat slechts één oorzaak hebben. In dit geval heette die oorzaak Madeleine Uittenterpe. Niet voor niets wandelde André Boorneman over de brede singel, die twee royale pleinen verbindt, waarvan de namen herinneren aan de veelbewogen historie van de oude stad Nij megen. Dicht bij het ene plein, dat genoemd is naar de Franki sche keizer Karei, was het uitgangspunt van zijn tocht. Daar lag het pension waarin hij de dag tevoren zijn intrek had ge nomen. Dat was op de eerste dag van zijn vakantie en wie dus de konklusie wil trekken, dat deze jongeman geen ingezetene was van Nijmegen, heeft het volkomen bij het rechte eind. Hij was een inwoner van Rotterdam. En hij was op weg naar het Keizer Lodewijkplein. Bij het aanbreken van de lente en de daarmee gepaard gaande komst van het tennisseizoen in de open lucht waren tussen Madeleine Uittenterpe en André Boorneman banden ont staan van allengs dieper wordende sympathie. Weliswaar kon men daar nog geen officieel tintje aan toekennen, maar de banden waren toch stevig genoeg geweest om de jongeman te doen besluiten zijn vakantie in Nijmegen door te brengen. Dit was veroorzaakt door een misschien toevallige, mogelijk echter toch niet helemaal onopzettelijke uitlating van Madeleine. Op een middag in midden juni toen zij naast elkaar zaten, uit rustend van een spannende set, liet zij zich ontvallen, dat zij met haar familie aan het eind van de volgende maand naar Nijmegen zou reizen om daar enkele weken door te brengen. Neen, eigenlijk zou dat niet in de stad Nijmegen zijn, maar in het op slechts luttele kilometers verwijderde dorpje Berg en Dal, dat blijkbaar al vroegtijdig was volgeboekt met zomer gasten, maar in de stad zelf had hij onderdak gevonden. Naar aanleiding van een advertentie ontving hij weldra de mede deling, dat pension Welgelegen voor de tijd van twee weken een kamer voor hem had gereserveerd.. Veertien dagen maar, want langer duurde zijn vakantie jammer genoeg niet! Berg en Dal is met Nijmegen verbonden door een tramlijn. Deze eindigt bij het Hunnerpark in de stad en dat park ligt naast het Keizer Lodewijkplein, Het valt dus niet te verwon deren, dat André Boorneman over de naar dit plein leidende singel wandelde. Immers, Madeleine Uittenterpe had hem laten weten, dat zij voornemens was, die middag de stad te bezoe ken. Alleen! En André Boorneman was een goed verstaander. Nu begrijpt men ook, waarom André Boorneman weinig ge neigd was aandacht te schenken aan voorbijrijdende auto's, zelfs aan de luxueuze blauwe wagen, die bijna geluidloos over het wegdek gleed. Natuurlijk, hij kreeg even een vage indruk, toen de auto als een stille schaduw langs hem reed. Even schonk hij er aandacht aan, toen de wagen een twintigtal meters verder stopte, vlak aan de rand van het trottoir. En hij had er eerst geen erg in, dat iemand tegen hem sprak toen hij even later bij de stilstaande wagen was gekomen. „Monsieur!" riep een stem, zo dringend, dat zelfs André Boorneman er wel op letten moest. De bestuurder had de zijruit omlaag gedraaid en stak zijn hoofd naar buiten. André keek in een zuidelijk gelaat, vrij donker, met zwarte ogen en een streepje van een snor, dat de •breedheid van het gezicht akcentueerde. Het was een eigen aardig gezicht, maar André Boorneman kon het, toen hij er later over dacht, er niet met zichzelf over eens worden, of het toebehoorde aan een Fransman want de man sprak Frans of een Italiaan, dan wel een Hongaar. Wanneer men in gedachten is, valt het niet gemakkelijk, zich snel te realiseren, wat iemand in een vreemde taal zegt, vooral wanneer het Frans is, dat met een keelklank gesproken wordt. Toch was André Boorneman voldoende bij om te begrijpen, dat de man in de auto de weg naar Berg en Dal vroeg, al sprak hij deze naam zonderling uit. Met enige woorden lichtte hij de vrager in, onderwijl onwillekeurig een vluchtige blik werpend in de wagen. Tenminste, van oorsprong was het een vluchtige blik, maar toen werd hij wel gedwongen, oplettender te kijken, niet naar de bestuurder, die alleen op de voorste bank zat. Hij droeg een licht zomerpak en alles wees er op, dat hij eerder eigenaar dan chauffeur van deze kostbare wagen was. Maar behalve zijn eigenaardig Zuidelijk gezicht had hij weinig boeiends. Anders was het gesteld met een van de twee mensen, die op ,de achterbank zaten. Aan de rechterzijde zat een man met een groot en rood hoofd, volkomen kaal. Alleen een glimp ving André Boorneman van dit hoofd op, dat op een vleesbol leek, die door zijn rondheid geen scherpe trekken had gekregen. Onmiddellijk dwaalde de aandacht af naar de derde persoon in de wagen, een jonge vrouw, die André Boorneman in een onderdeel van een sekonde een zuidelijk visioen voor ogen toverde. Maar een moment had hij de .gelegenheid naar haar te kijken. Duidelijk zag hij haar niet, maar wat hij zag was voldoende om hem er van te overtuigen, dat zich daar een schoonheid bevond. Slechts een ogenblik kon hij een indruk krijgen van een fijngetekend gezicht met een matbleke tint, waarin donkere ogen een hartstochtelijk temperament verrieden. Toen had het wegrijden van de auto haar aan zijn oog ont trokken. En terwijl André Boorneman verder liep, op weg naar het eindpunt van lijn 2 waar hem de blonde Madeleine Uittenterpe wachtte, bleef een paar sekonden het beeld van de zuidelijke schoonheid voor zijn ogen zweven. En nog net kon hij naar de auto kijken, 'bemerkend, dat dit een Mercedes was, waarvan de nummerplaat echter, in tegenstelling tot zijn verwachting, een Nederlands nummer droeg. Toen Mr. Ernst Verhagen in het grote politiebureau van Kopenhagen voor de eerste maal een ontmoeting had met in- spekteur Sven Ohlquist, dacht hij. dat het 'n vergissing was. Hij kon niet geloven, dat de lange slanke jongen met zijn wit blonde haren de man was van het advokatenkantoor van mrs. Dubruy en Stegeman een uitermate gedokumenteerde korres- pondentie had gevoerd. Dit was immers nauwelijks een man, eerder een nauwelijks volwassen jongeling, zo van de school banken weggestapt. Mr. Verhagen was niet de eerste die zich vergiste bij de kennismaking met inspekteur Sven Ohlquist. Sommigen van de personen, die een dergelijke vergissing hadden begaan, betreur den dit kort daarop in hoge mate. Gelukkig voor mr. Ernst Verhagen vloeide zijn relatie met de inspekteur uit andere om standigheden voort dan die van de bedoelde personen. De nog jonge Amsterdamse rechtsgeleerde stond namelijk aan dezelfde zijde van de wet als de inspekteur, wat niet van allen gezegd kon worden, die, echter ook minder gedwongen, met hem kennis maakten! Het was een ietwat gekompliceerde zaak geweest, die mrs. Dubruy Stegeman aanleiding had gegeven, hun jongste mede werker naar Kopenhagen te zenden, maar het fijne daarvan komt er niet op aan. Het belangrijkste voor mr. Ernst Ver hagen was niet zozeer, dat hij er, dank zij de samenwerking met inspekteur Sven Ohlquist in slaagde, de komplikaties te ont warren. Natuurlijk, dat was belangrijk, want het was per slot van rekening de reden van zijn reis naar de Deense hoofdstad. Van nog meer betekenis voor de advokaat persoonlijk bleek de kennismaking te zijn, aangezien inspekteur Sven Ohlquist hem spoedig te dineren vroeg. Zo kon het gebeuren, dat mr. Ernst Verhagen, sedert enige tijd geen medewerker meer aan het kantoor van mrs. Dubruy 6 Stegeman, die verder in deze geschiedenis geen rol spelen, doch advokaat met een eigen, hoewel nog ietwat bescheiden, praktijk te Nijmegen, op een middag in de eerste dagen van augustus een brief ontving uit Kopenhagen. Naar aanleiding van die brief riep hij zijn echtgenote en zei: „Zo, zo, wij krijgen bezoek! Mijn zwager komt." Want mr. Verhagen had uit Denemarken niet alleen de op lossing meegebracht van een gekompliceerde zaak, doch tevens de herinnering aan Else Ohlquist, die men zich niet moet voor stellen als een indrukwekkende zuster van een strenge politie- inspekteur. Tenslotte zijn ook politiemannen mensen en hun zusters ook! Kenden zij in hun huiselijk leven niet anders dan de min of meer drukkende sfeer van het politiebureau zulk een indruk krijgt zelfs de onschuldigste bezoeker gewoonlijk! dan zou misschien iemand het vertrek van Else Ohlquist uit Kopenhagen hebben betreurd. Nu was dat wel anders maar men diende er zich in te schikken. „Ik vrees, dat het in Kopenhagen zonder jou heel wat minder vrolijk zal zijn!En die opmerking kwam nog slechts van in spekteur Sven Ohlquist. Men moet er niet aan denken, wat sommige Deense jongemannen in zich voelden omgaan. Maar aan de andere kant mag niet uit het oog worden verloren, dat inspekteur Ohlquist niet slechts zijn zuster verloor, maar boven dien de bestuurster van zijn huishouding, omdat de jongelieden sinds de dood van hun ouders op elkaar waren aangewezen. En aangezien de inspekteur nimmer te klagen had over de manier waarop zijn huishouding werd geregeerd, valt gemak kelijk in te zien, dat hij door het vertrek van zijn zuster een groter verlies leed dan broers gewoonlijk voelen. HOOFDSTUK II. Een vraag over vreemdelingen, Inspekteur Sven Ohlquist strekte met welgevallen zijn lange benen uit, terwijl hij zich nestelde in een van de brede fauteiuls, die stonden opgesteld in de erker van zijn zwagers woning. Mr. Ernst Verhagen, die hem van het station had gehaald, luisterde dit weerzien op met een fijne sigaar en een glaasje van het vocht, dat de naam van Schiedam wereldberoemd maakte. Zijn vrouw, de zuster van de inspekteur, had de thee kopjes weggeruimd en daarna kwam zij weer bij de heren zitten. „Ik moet zeggen, dat jullie woning er prima uitziet", zei inspekteur Ohlquist met grote welwillendheid. Het huwelijk had in Kopenhagen plaatsgevonden en de inspekteur was nog niet eerder in de gelegenheid geweest, een bezoek aan Neder land te brengen. Tenminste niet na dat gebeuren, want eerder bleek hij er al een paar keer tezijn geweest. Maar toen hadden dienstreizen hem naar de grote steden in het westen gebracht, zodat Nijmegen volkomen nieuw voor hem was. Hij had niet verborgen gehouden, dat deze stad onmiddellijk in zijn smaak was gevallen. Trouwens, de meeste mensen die Nijmegen be zoeken, voelen zich sympathiek gestemd. De woning van mr. Ernst Verhagen lag in de buitenwijken. Het was een tamelijk bescheiden, maar vriendelijk huis op de Kwakkenberg. „Wel, het doet me plezier, dat het huis in je smaak valt", antwoordde mr. Ernst Verhagen. „Jij bent nogal verwend, ge loof ik, zodat wij je kompliment naar waarde mogen schatten." „Och," zei Ohlquist met een achteloos handgebaar. „Kopen hagen is natuurlijk heel wat anders, maar ik vind, dat mijn enige zuster slechter terecht had kunnen komen." Het gesprek ging enige minuten voort in de opgewekte toon, die gewoonlijk heerst, wanneer elkaar sympathiek gestemde mensen na geruime tijd weer bijeenkomen. De Nijmeegse ad vokaat bracht het tenslotte op ander gebied over. „Wij stellen je bezoek erg op prijs," merkte hij op, „maar dat neemt niet weg, dat het erg plotseling is gekomen. Heb ik gelijk, als ik durf veronderstellen, dat je reis niet alleen is voort gevloeid uit een hevig verlangen om ons weer eens te zien?" „Jij bent toch altijd even hartelijk!" lachte Ohlquist. „Je waagt het te veronderstellen, dat ik mijn eerste bezoek aan jullie niet alleen breng uit zuiver broederlijke genegenheid? Maar jc verdient nu waarachtig, dat je gelijk hebt!" „Precies!" riep zijn zuster uit. „Maar laten wij blij zijn, Ernst, dat hij bij zijn dienstreis naar Nederland er tenminste aan heeft gedacht, dat hier nog mensen wonen, die met hem op hebben. (Wordt vervolgd) Houdt U Donderdag 30 januari de middag of avond vrij voor de films: en een amusements programma van be kende Radio- en Televisie artisten in A de Rustende Jager. Entree f 1,50 Aanvang 1.30 en 8.00 uur Zit raambiljetten en volgende advertenties. Zij die nog in het bezit zijn van de des tijds uitgegeven tribune aandelen, kunnen dit met medebrenging van hun aandeel(en) bij E. de Hond, Boslaan 5, t/m 15 febr. 1958 laten registreren. Het huidige bestuur zal trachten, zover de financiële middelen dit toelaten jaarlijks met 5 aandelen, ook deze schuld af te lossen. Bergen, 13 januari 1958 HET BESTUUR en Automobielbedrijf Laanweg 48 - Schoorl Bij Apothekers en Drogisten En steeds maar dat pijnlijke, vermoeiende hoesten? is een afdoend middel, dat slijm direct oplost, prima voor de keel is en probaat tegen de hoest! Verkrijgbaar bij: DROGISTERIJ 9 UO _DtOGISTEN-ASSOCIAIH*" Hereweg 21 iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiHimiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii Voor betere schoenreparatie naar J. TON Stationsstraat 18, telefoon 2368 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiii

De Duinstreek | 1958 | | pagina 6