iVeeUtad 99 ft PAAL 33 - TIEN |AAR R.K. VROUWENGILDE nmEn^%v Agenda GERRITSEN Tuinieren met plezier OPBRENGST COLLECTE U. V. V. SCH00RLSE GEMEENSCHAP Pracht handen VRIJDAG 24 JAN. 1958 35c JAARGANG No. 3 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Th. VELDMAN ZILVER Beroepen DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. In hotel Nassau-Bergen kwa men donderdag 16 jan. 33 leden van Paal 33 bijeen, om over het lot van de Paal te beslissen. Het bestuur had n.l. voorgesteld Paal 33 met V.V.V. Bergen aan Zee samen te voegen. Drie jaar geleden was zo n samen voeging ook al eens voorgesteld en toen afgewezen, voornamelijk op grond van het feit, dat de Paal een gevestigde naam bezat en de nieuwe V.V.V. nog niet; ook vond de Paal een willig oor bij het gemeentebestuur. Deze argumenten, meende het bestuur, waren niet meer van kracht. Het voorstel hield dan ook in: De ver. Paal 33, zoals zij reilt en zeilt, over te doen gaan in de V.V.V., op voor waarde dat het kassaldo van 300 door de V.V.V. bestemd zal worden voor culturele avon den, nog deze winter te houden. Zodoende waren dus voor deze winter de avonden veilig ge steld. Hoe men daarvoor een volgend jaar aan de financiën wilde komen, zou een zaak zijn van het nieuwe bestuur. Het saldo der zomerfeesten zou ter beschikking blijven voor zomer feesten. De heer van Merwijk bracht hiertegen te berde, dat: le, Paal 33 meer een culturele vereniging was, terwijl de V.V.V. zuiver commerciële doeleinden nastreef de; 2e, een bepaald aantal in woners wèl lid van de Paal wa ren, maar niet van de V.V.V.; 3e de zomerfeesten niet alleen voor de gasten waren; 4e, de V.V.V. altijd een te kort in kas had en de Paal een overschot; 5e, hoe duur zal het lidmaat schap worden na de fusie? Wel hadden bestuursleden van de Paal ook zitting in het bestuur van V.V.V. en was de liefheb berij om in een bestuur te zitten ook in Bergen aan Zee niet groot, maar hij zou tegen het voorstel stemmen. De heer Klein vroeg of bij sa mensmelting de V.V.V, zou zor gen, dat de beloofde bank ein delijk geplaatst zou worden, waarop de voorzitter antwoord de, dat de bank al deze zomer is geplaatst aan het wandelpad, dat langs huize Schmiedel naar het noorden loopt. Deze verklaring verwekte de nodige hilariteit. De heer v. d. Werf was pijn lijk verbaasd over de tweede circulaire, die de leden van Paal 33 hadden ontvangen, waarin V.V.V. Bergen aan Zee het genoegen had hen uit te nodigen op een vergadering der V.V.V. die donderdag 16 jan. te negen uur in hotel Nassau-Bergen zou plaats vinden (dus vlak na, de vergadering van de Paal) en waarvan de agenda vermeldde: Bespreking van het bestuurs voorstel in onze vereniging op te nemen, de vereniging Paal 33. Hiermede werden, naar zijn me ning, de leden voor een voldon gen feit gezet. De "V.V.V. zag hij als een commerciële instel ling, die zoveel mogelijk geld tracht te verdienen. De Paal echter, als een genoeglijk onder onsje van Bergenaren met de laatste jaren een culturele inslag. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 De verenigingen streven een volkomen ander doel na. Als de Paal geen plaats meer te vervul len had, was hij er voor deze op te heffen, al zou hem dat persoonlijk spijten, maar hij was tegen een fusie en er absoluut tegen, dat de 300 kasgeld naar de V.V.V. gingen; beter was: dit geld voor een liefdadig doel teir beschikking te stellen. Hij had graag een meer Paal 33- minded bestuur achter de tafel gezien en verweet het: u spreekt teveel als V.V.V.-mannen. Hij vroeg zich af, of een vereniging als Paal 33 opgeheven kan wor den bij meerderheid van stem men. Jhr Sandberg vond het be denkelijk bij een zo belangrijk feit als de fusering der vereni ging is, te beslissen bij meerder heid van stemmen. Er moet een duidelijk streven van de meer derheid blijken tot samengaan. Het bestur van de Paal meen de, dat ook in andere plaatsen de V.V.V. culturele initiatieven neemt en niet uitsluitend com- merciëel is. Paal 33 is in het le ven geroepen, omdat er in Ber gen aan Zee niets was' en men behoefte had een aan lichaam, dat de wensen der inwoners naar buiten kon brengen. In zo n kleine plaats als Bergen aan Zee kan men, met één vereniging volstaan, dat is ook economi scher. In de praktijk zou er in de toekomst niets veranderen, alleen op de convocaties zou V.V.V. Culturele Commissie of iets dergelijks komen te staan; wat de heer Wokke de vraag nen onderhouden. Wat zouden de eigenaren lachen! Evenzo was het met zijn pro test tegen (al dan niet) te bou wen flatgebouwen langs de voor malige trambaan. Ook dit var kentje moet hij met de Bouw Mij. wassen: de grond behoort haar toe en volgens verklaring van de heer Haasbroek verkoopt de Bouw Mij geen grond voor zij de bouw-tekening heeft ge zien. Dat men in Bergen aan Zee bij stormweer zand eet, is een genoegen dat alle bewoners der kustplaatsen bij zulk een weer smaken, en wat de zandheuvels betreft, ook in het door Bergen aan Zeeërs zo gesmade Zand- voort en in Scheveningen wor den in het voorjaar bergen zand weggewerkt om tegen het sei zoen klaar te staan voor de gasten. Waar bleef echter zijn lofzang op het tegenwoordige Parnassia Park en de straatverlichting te Bergen aan Zee? Van de half duistere afgang van hotpl Nas sau-Bergen komend, waant men zich in een lichtstad. In Bergen aan (Zee kan men de kat niet (Ingezonden mededeling ontlokte: Waarom kan die com missie niet Paal 33 zijn? Het antwoord luidde: Dit is in de praktijk wel zo, maar het gaat om het ideële, dat we allen bij elkaar horen en dus is één ver eniging genoeg. De contributie van V.V.V. bedraagt 5.die van Paal 33 f 2,50. De nieuwe con tributie zou 7,50 bedragen. Besloten werd, dat opheffing van de Paal slechts mogelijk zal zijn, wanneer tweederde der aanwezige stemgerechtigden daarvóór is. Bij stemming bleek, dat van de 33 aanwezigen 20 tegen opheffing waren, waarmee het voorstel verworpen was. Als klap op de vuurpijl kwam nu de mededeling van de heer Folger, dat het op deze avond, de 16 jan. 1958, precies tien jaar ge leden is, dat de oprichtingsver gadering van Paal 33 plaats vond, hetwelk aan de leden een gejuich ontlokte en hun twee vrije consumpties verschafte. En zo heeft dan Paal 33 getoond nog niet vermolmd te wezen en tegen wat heen en weer trekken bestand te zijn. Gelukkig, al was het alleen maar om zijn origi nele naam! Na deze vergadering volgde natuurlijk geen bijeenkomst der V.V.V. deze was vanzelf spre kend. Wel werd nog een'brief van de heer Grondsma Jr., voor zitter van de V.V.V. Bergen aan Zee, voorgelezen, die daar in diverse klachten uitte tegen de pers en het gemeentebestuur. Wanneer hij iets tegen de pers heeft, doet hij beter precies man en paard te noemen. Als wij iets tegen de vakbekwaamheid van een bepaalde masseur hebben, zeggen we ook niet, dat mas seurs hun vak niet verstaan. Dit zou in hoge mate onredelijk zijn. Verder moet men voor het schoonhouden van het beboste terrein tussen de Elzenlaan en Julianalaan, bij de eigenares zijn, t.w. de Bouw Mij. Wel stelt deze Bouw Mij dit terrein voor het publiek open. maar daar heeft zij zelf voordeel van in de vorm van een lagere belasting aanslag. Het blijft echter haar plicht het eigen bezit te verzor gen. Ware dit niet zo, dan zou de Ned Staat wel alle particu liere terreinen die uit economi sche overwegingen voor het pu bliek worden opengesteld kun- meer in het donker knijpen, maar daar hebben deze Berge naren dan ook geen behoefte aan. Over dit onderwerp wist de heer Kees Hana zaterdagavond 18 jan. zijn gehoor op humoris tische wijze boeiend te vertellen, en gaf daarbij voor tuinliefheb- bers praktische tips, zoals het bestrijden van mosplekken in het gazon; de goede bewerking van het pas ingezaaide gazon; het wieden en het vooral niet op ruimen van de tuin in de herfst. Hoewel de heren daarbij de raad kregen, toch maar de tuin schoon te maken en de dode de len der vaste planten te knip pen, als hun nette ega's daarop stonden, doch dan toch vooral een flinke bos rijshout bij de hand te hebben voor vriezen bij open weer, als de planten door de felle oostenwind te veel uit drogen en de daarop volgende zonnebrand van het winterzon netje de planten doodt, omdat de wortels uit de kale, en daar door diep bevroren grond geen vocht kunnen opzuigen. Zo volgde al vertellend en na de pauze bij de mooie dia's, de ene goede raadgeving de andere op. Moge velen voor hun tuin pro fijt hebben getrokken uit deze interessante avond. De verkoop der kinderzegels door de dames der U.V.V. is weer ten einde. De totale op brengst van zegels en kaarten, ver kocht in het postkantoor bedraagt f 2863,01, Aan allen die hiertoe hebben medegewerkt onze harte lijke dank. De predikant van de Geref. Kerk te Bergen, Ds. B. Scholten heeft bedankt voor een beroep te Oud- Beierland, en een beroep ont vangen uit Zutphen. Dinsdagavond 14 jan. hield het R.K. Vrouwengilde haar jaarvergadering in het gebouw St. Jan. Uithet jaarverslag bleek, dat het gilde een welbe steed 1957 achter de rug heeft. De lijst der activiteiten was als volgt: 18 jan. jaarvergadering, 28 februari grote feestavond. 12 maart lezing A. van Kampen over Asmatters in Nieuw Gui nea, 25 maart Maria-avond met Gabriël Smit, 9 mei processie te Heilo, 21 mei uitstapje reisclub, 7 okt. lezing van pater van Vugt over ,,de kerk in nood", 27 okt. Christus Koning, 30 okt. lezing van mevr. W. ten Cate- Kazeewa over de bijenwereld, 6 nov. aardappeldemonstratie. 25 nov. handwerktentoonstelling, 27 nov. geheimzinnige modeshow, 8 dec. feestelijke onthulling en plechtige inwijding van het nieuwe vaandel, 20 dec. viering van het Kerstfeest. Bij de Kerst-actie werden 42 pakketten uitgereikt. De Zieken zorg bracht 89 bezoeken in Ber gen, 57 in het ziekenhuis te Alk maar, 3 in sanatoria, 1 in het ziekenhuis te Utrecht en 2 el ders. Het zangkoortje telt 20 le den en zingt met lust onder de leiding van mevr. C. Morée- Dol. De verslagen van de reis- |club en de handwerkclub toon den aan, dat ook hiervoor de animo groot is. Na de verkie zing van nieuwe bestuursleden en na de pauze met koffie volg de een interessante lezing over Ierland met lichtbeelden, gege ven door de heer F. van 't Sant, leraar Engels aan het R.K. Ly ceum te Alkmaar. Vanuit Noord Wales is het nog vier uur varen voor men in Ierland in de voorhaven van Du blin aankom t, waar een trein tje, in nog verwaarloosder en vuiler editie dan onze voorma lige Bello. klaar staat om de passagiers naar Dublin te ver voeren. Als het treintje uitpui lend met passagiers vertrekt, staat het perron nog vol toeris ten, die daar rustig op hun beurt wachten. De heer van 't Sant maakte de reis mee in de baga gewagen met een spoorwegman. Dit was zijn eerste gelegenheid om met een Ier te spreken. De Engelsman kan goed zwijgen en verschuilt zich tijdens een trein reis achter zijn krant. Niet alzo de Ier. Hij praat honderd uit met een welsprekendheid om jaloers op te worden, maar hij verschuilt zich zodoende achter zijn woor den, Over van alles spreekt hij. maar geen woord over zichzelf. Het leven in Ierland is sterk verweven met de geschiedenis van het land en zo kan het ge beuren, dat men er huizen ziet waarvan de ramen voorzien zijn van dikke tralies, waarvoor nog enorm dik gaas is aangebracht. Deze voorzorgsmaatregel dateert nog uit de burgeroorlog van 1920, toen vele huizen uitgeplun derd werden. De bevolking bestaat uit Kel ten. Deze leefden van oudsher in familieverband bijeen, niet per gezin. De oudste in de familie oefende een sterk gezag uit. Geen gezin voedde de eigen zo nen op. Op tweejarige leeftijd werden de zonen tot hun acht tiende jaar bij vrienden opge voed; dit vond men, maakte hen mannelijker. Op het platteland, en dat is praktisch heel Ierland, is de toestand nog veelal zo. De zoon van zestig jaren krijgt van zijn vader zakgeld en werkt in familieverband. In zo'n familie was er steeds één aangestelde persoon om voor de gasten te zorgen. En nog is de Ier uiter mate gastvrij, vooral voor vreemdelingen. De Ier is vechtlustig, maar is alles weer gauw vergeten. In het afgelopen jaar zijn de parle mentsleden vijfmaal slaags ge raakt. Een vertoning, die wij hier te lande niet kennen. De Ieren zijn 700 jaar gebukt gegaan onder de Engelse over heersing. Een der dieptepunten was de 18e eeuw met haar vre selijke armoede. De bevolking leefde van aardappels en afge roomde melk. met als zondags gerecht zuringssoep met bloed, dat wekelijks van de koe werd afgetapt. In de huisjes, veelal zonder schoorstenen, stookte men turfvuren, waarop gekookt werd. In de 19e eeuw heersten talrijke malen hongersnoden, door mislukking van de aard appeloogsten, terwijl de tarwe onder politiebewaking naar En geland werd uitgevoerd. Ander half miljoen mensen stierven er de hongerdood. Vond een landheer het voor deliger alle grond voor weide grond voor schapen te gebrui ken, dan werden de mensen een voudig door de soldaten uit hun huizen verdreven en de huizen afgebroken. Velen emigreerden dan ook, maar dat was in die dagen geen kleinigheid. Men moest zelf voedsel voor de vijf en dertig dagen, welke de over tocht naar Amerika duurde, meenemen en niet zonder reden heetten de emigrantenschepen de lijkkistboten. In 1912 besloten twaalf jonge mannen voor Ierland te sterven, om zodoende de aandacht der wereld op de toestanden in Ierland te vestigen. Zij werden gevangen ge nomen en tot afschrikwekkend voorbeeld werd er elke dag één doodgeschoten. De Valera, die in Amerika geboren was, werd om ruzie met dit land te voor komen, niet gedood, doch in Li verpool in de gevangenis ge worpen. Daar diende hij dage lijks de mis, drukte er de eind jes kaars achterover en maakte met deze was sleutelafdrukken van de verschillende sloten, die hem de weg naar de vrijheid versperden. Deze afdrukken werden buiten de gevangenis gesmokkeld en de daarnaar ge maakte sleutels er weer in. Zo kon hij ontvluchten en weer naar Ierland trekken om een rol in de revolutie te spelen. In 1949 werden alle banden met Enge land verbroken. Ierland is een komvormig eiland, dat ui het midden moe rassig is. Het heeft ongeveer 1% bos, weinig bouwland en indus trie, maar trekt veel toeristen, vooral Amerikanen van Ierse afkomst. Het randland met zijn bergen en meren is het mooiste gedeelte. Hierdoor lopen de z.g. Radiotreinen, die geheel uit restauratiewagens bestaan, met in iedere wagen een luidspreker, die de toeristen alles vertelt wat er onderweg te zien is. Jammer is het, dat het in Ierland zoveel regent. Er zijn daar zo ongeveer twee regenbuien per jaar, maar elk van een halfjaar lang! De Ieren zijn voor 94% r.k. In Du blin, met zijn 600.000 inwoners zijn heel veel kerken, die de ge hele dag door nooit leeg zijn. Men loopt er even binnen, bidt en gaat weer verder. Een paar honderd jaar gele den waren er 8.000.000 Ieren, wat nu teruggelopen is tot 3.000.000 en als het zo door gaat is er over honderd jaar geen echte Ier meer in Ierland over. Het land is dun bevolkt. Een plaatsje met 200 inwoners noemt men er reeds een stad en 62% van de bevolking woont nog buiten deze steden". De oorzaken? Emigratie en een ont stellend tekort aan huwelijken. Slechts dertig procent der leren is gehuwd. De gemiddelde leef tijd waarop een vrouw er trouwt, is 29 jaar. Van de 1000 bene den de 49 jaar zijn er 63 ge huwd. Is armoede hiervan de oorzaak? Niet alleen. Ierland brengt zeer veel priesters voort. Komt uit een gezin een priester voort, dan blijven de andere jon gens vaak, uit verering voor het celibaat, ongetrouwd. Het huwe lijk wordt als iets minderwaar digs, ja bijna onzedelijks, be schouwd. Zo werd in een kerk gefluisterd, toen een echtpaar ter communie schreed: Dat gaat ter communie en ze verwachten een kind. Agenda over de periode van 24 jan. t/m 1 feb. 1958. Vrijdag, 24 januari: Vergade ring voetbalver. Schoorl, café Schuijt, 8 uur. Zaterdag, 25 januari: Klaver- jasdrive. café Groothoff, 8 uur. Klaverjassen, Kon.fokveren. „De Duinstreek", in „De Bonte Koe" van P. Slijkerman, aanvang 8 uur Zondag, 26 januari: Toneel uitvoering, uitg. van de toneel ver. „Ons Genoegen", 8 uur, café Schuijt. Dansen van 3'6 en 812 uur. café Duin. Woensdag, 29 januari: scha ken, hotel Dorré, 7.30 uur. Donderdag, 30 jan: filmmid dag, uitg. van de N.V.V. be- stuurdersbond, café Schuijt. Vrijdag, 31 jan. Klaverjasdri- ve, uitg. van de v.v. Duinran- ders café Slijkerman, 8 uur. □□□□□aaDaaaaaaDaaDaaDDDD Ingezonden*"mededeling Uen nimmer ruw of schraal^ n w Het is de Hamamelis die het 'm doet De geestelijkheid heeft er een verderfelijke invloed op de hu welijken. Zo werd een Iers volksdansfeest letterlijk door de pastoor uit elkaar geslagen. In de nieuwste druk van de cate chismus komt er onder de voor naamste gevaren voor de kuis heid (vraag 256) voor: ...ver kering en onbehoorlijk gesprek. De Ierse meisjes zijn het met deze celibaatverering der man nen blijkbaar niet eens, en trek ken naar Engeland, waar zij veelal gauw huwen. Het blijkt echter ook, dat de meeste meis jes als zij in Engeland zijn, ge lóóf en al over boord gooien. In 1957 kwamen 1220 alleenstaan de meisjes in Liverpool aan en dit is maar één van de vele ha vens op Ierland. Van dit aantal namen 807 meisjes hulp aan van R.K. instanties, de rest trok op eigen hand verder. Van deze 807 meisjes was één derde be neden de achttien jaar, en der tien waren slechts vijftien jaar oud. Van deze laatste dertien hadden er zes geen werk, en waren dus volkomen op de bon- nefoi op stap gegaan. Waar zulke toestanden heersen is het geen wonder, dat bij telling der prostituees in Londen de mees ten Ierse namen dragen. De Ieren zijn over het algemeen een mooi ras, meest met donker haar. De roodharige sproetneu- zen zijn er uitzondering, hoewel „men" dit van de Ieren zegt. De Ierse geestelijkheid loopt met een plank voor het hoofd, maar doet de paus daar dan niets aan? Een kardinaal, die uit Rome ter onderzoek naar Ier land trok, ontmoette daar geen bisschoppen, maar wèl 26 pau sen. En zo wordt ook voor Rome de toestand moeilijk. Men selijkerwijs gesproken loopt dit tragisch af voor de Ieren, maar wat zeggen zij er zelf van, als men hun oordeel vraagt? „Wij hebben de hongersnoden en ver drijvingen overleefd. St. Patrick zal ons ook hier doorheen hel pen". Mooie dia's gaven een goed beeld van dit land. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 26 jan. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 26 jan. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1