Ueekilad 99 99 HET GEZIN SINT JAN 1 Z3 LLj A GERRITSEN Conimex en Heineken A^èuda Ook Spierpijn In blijde Verwachting lialië, achter de muur Schaakclub „Bergen" SCH00RLSE GEMEENSCHAP „Elkshove" ww lrlr»TW^ww VRIJDAG 31 JAN. 1958 35e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoei Voor de Ver. van Plattelands vrouwen sprak Dr. v. d. Griend woensdagavond 22 jan. in de serre van ,,De Rustende Jager' over: Het gezin. Iedere generatie heeft altijd gedacht, dat zij in een bijzondere tijd leefde, en elke oudere gene ratie heeft ook altijd veel op de jongere aan te merken gehad. Bij het ouder worden gaat men het gevoel krijgen," achter de dingen aan te sloffen. In de laatste veertig jaar is alles in zulk een snel tempo veranderd, dat het niet meer innerlijk te ver werken is. Dat komt in allerlei dingen tot uiting. Als men vast houdt aan vroegere standaard waarden, zegt de jeugd: Hope loos ouderwets! De jongere generatie moet in deze tijd leven en zich aanpas sen aan het tegenwoordige. De volwassene komt in een moei lijke positie en men hoort de wanhoopskreet: De jeugd van tegenwoordig! Deze kreet is een afweer tegen de tijd, waarin wij leven. Wij volwassenen zijn de uitlopers der 19e eeuw, de eeuw van optimistische verwachtingen, waarin men kon horen: Bouw scholen en je kunt de gevange nissen sluiten. De mens heeft via de weg van het verstand, bijna alles be reikt, maar heeft vergeten inner lijk mee te groeien met zijn ver standelijke mogelijkheden en staat nu voor een faillisement. Bij het ouder worden wordt de mens conservatiever, en is ge neigd terug te grijpen op oude zekerheden, omdat het zo moei lijk is in onzekerheden te leven. De feugd is het antwoord, dat het leven ons geeft op de vraag, wat wij van de wereld gemaakt hebben. Het typische van de te genwoordige jeugd is, dat zij re alistisch is, en niet gelooft aan de sprookjes der oudere gene raties. Zij verwachten van hen eerlijkheid en geen camouflage, dan willen zij wel luisteren. Wij ouderen kunnen bij alles, wat we niet verwerken kunnen, zeggen: Wij doen niet mee, en dan split sen zich de wegen tussen ons en de jeugd. Opvoeden is met elkaar onderweg zijn met alle onzekerheden van dien. Er be staat niets ergers dan dat een mens mummificeert in zijn eigen zekerheden. De leefverbanden, waarin men zich verankerd voelde, zijn door de wetenschap en de moderne techniek uit el kaar gerukt; daardoor ontstaat een ontwortelingsproces en de mens voelt zich een eenzame. Wat moeten nu een vader en moeder doen? Gelukkig is er veel franje van het leven afge vallen en zijn we kritischer ge worden. Wij moeten ons afvra gen: Wat zijn de waarden, die tot het wezenlijke van de mens behoren? Dan blijkt, dat veel overboord gegooid kan worden. Het meegeven van goede ma nieren, ontwikkeling, een finan cieel ruggesteuntje is wel belang rijk, vooral omdat wij zeer ge steld zijn op de materiële zeker heden in het leven, en denken, dat het daar op aankomt. De ma teriële basis is natuurlijk van be lang, doch merkwaardig genoeg hebben we veel meer dan vroe ger, en zijn er niet dankbaar voor. Met hebben'' komen we er niet. Het is ,,zijn" dat de mens van alle tijden nodig heeft. Zo is het huis een materiële gebor genheid voor de mens, maar is het ook een .thuis Dat heeft met de kwaliteit van de inboe del. het voedsel, de kleren enz. niets te maken. Voor vele jonge mensen is thuis alleen de plek. waar zij materieel verzorgd wor den. De mens moet beginnen te aanvaarden, dat de mens een eenzame is in het leven. Er zijn nu eenmaal dingen, die onmede- deelbaar zijn. De moderne mens wil zijn eenzaamheid kwijtraken in de massaliteit, wat natuurlijk nooit lukt. Het diepste verlangen van de mens is de emotionele geborgenheid, het vertrouwen, dat men op een ander aan kan. Dat geeft rust in het leven. Wat is dit zich thuis voelen voor een kind, dat in de gevoe ligste periode van zijn leven is overgeleverd aan het milieu, waarin het geboren is en waar het soms de wonderlijkste in drukken opdoet? ..Thuis" is er varen, dat het mogelijk is fun damenteel te vertrouwen, en daardoor de l^ans krijgen zich tot een min of meer harmonisch mens te ontwikkelen. De rust, die het thuis geven kan, moet gebonden zijn aan de herinne ring, dat er iets gedaan werd. Wanneer een kind echter zijn fantasie wil uitleven, krijgt het meest te horen: Als je rommel wilt maken, ga dan de straat maar op. Met de gevolgen van dien. Mensen, die altijd schoon maken en stof afnemen, probe ren iets in hun leven weg te poetsen, en als het dan van bin nen niet kan. dan maar in huis. Wordt er in huis eigenlijk wel geleefd? Een bepaalde rommel in huis is nodig om het tot een thuis te maken. Liefde heeft te maken, met af stand bewaren en eerbied voor de andere persoonlijkheid. Het kind heeft daarbij echter de lijfe lijke nabijheid van de moeder nodig, dat is het plechtanker in het kinderleven. Maar ook de vader is nodig voor zijn kinde ren. Het is een vergissing van vele mannen, dat zij menen hun plicht gedaan te hebben, wan neer zij materieel voor het gezin hebben gezorgd. Het is gemak kelijker in de maatschappij iets te lijken, dan thuis iemand te zijn. Het is moeilijk volwassen mens te zijn. Alles kan een kind zijn ouders vergeven, behalve dat zij geen vader en moeder zijn. Tot „thuis" hoort, dat de levensproblemen van de opgroei ende mens er besproken kunnen worden, als zij dat willen, want van brood kan de mens alleen niet leven. Mislukte mensen heb ben meestal veel geleden aan de kilte van het hart. Thuis is zo belangrijk, omdat het een stukje veiligheid in de wereld geeft. Niets is zo goed als het weten, dat de deur van „thuis" altijd open staa.t en er op ons gewacht wordt. Voor een telkens stampvolle zaal gaf de toneelver. Sint Jan in „De Rustende Jager" op 15 en 16 jan. een opvoering van „Gelukkige dwazenblijspel in vier bedrijven door Theo S. Ma- rius eenmaal voor de K.A.B., de andere maal voor de eigen leden en donateurs. Sint Jan is een R.K. toneelclub, doch dat ver hindert niet dat zij dè toneelclub van Bergen is, want als zij een opvoering geeft van een stuk, dan zitten er in de zaal even veel andersdenkenden als katho lieken. Wethouder Den Das en echtgenote mist men slechts zel den onder de aanwezigen en zo zijn er meer. Men komt ten slot te om goed toneelspel te zien, uitgevoerd door dorpsgenoten die men kent, en die er iets meer van weten terecht te brengen dan het louter opzeggen van tek sten, vergezeld door het maken van bewegingen met armen en benen. Het stuk, dat als blijspel aan gekondigd wordt, is een verza meling van oer-komische en ro mantische tonelen, die zo op de lachspieren werken, dat de lach in de zaal voortdurend in de lucht is. Vader Barrymore is een toneelspeler uit de romantische school en heeft na dat er voor hem geen emplooi meer was, dit romantisch inzicht en gevoel dermgte met zich verweven, dat hij de indruk maakt nog steeds toneel te spelen, ofschoon zijn jongste dochter volhoudt, dat dit bij hem geen toneel is, doch lou ter natuur. De oudste zoon, die als miskend beeldhouwer niet geslaagd is, heeft zich in het huisgezin teruggetrokken. De tweede zoon, die als colporteur van een damesweekblad aan de kost moet zien te komen, heeft zich met zijn jonge vrouw in zijns vaders huis geinstalleerd en de derde zoon, die op een colle ge studeert, komt ook thuis, al waar hij zijn liefhebberij, het la,- ten ontploffen van bommen te pas en te onpas in praktijk brengt. Uit West-Indië heeft vader Barrymore een negerinnetje mee gebracht. dat thans de huishou ding doet en dit schepsel kan naar zij beweert handlezen. Zo leest zij uit de hand van het jonge vrouwtje dat haar man met andere dames spreekt en dezen een cadeau geeft, wat het jonge vrouwtje erg verontrust. Ook kan deze negerin de gees ten oproepen naar zij beweert. Het dorp verneemt van dit alles bij geruchte en de wildste ver halen komen in omloop. Nie mand trekt er zich echter wat van aan behalve de dochter, het jongste kind en de enige norma le van het gezin. Zij heeft ken nis gekregen aan een jongmens uit de betere kringen en schrikt er voor terug om haar vriend met de familie in kennis te bren gen. Ook dreigt een bezoek van zijn ouderwetse tante, waardoor de kennismaking der jongelui wel eens kon worden verbroken, wat geen van beiden graag zou willen. Wanneer dan de negerin in de huiskamer een soort van bezwering op touw zet, waaraan alle huisgenoten deelnemen, en de oudste zoon als standbeeld dienst doet, komt onverwachts de tante van het jongmens van deftigen huize opdagen en ver dwijnen de bezweerders om va der Barrymore met zijn bezoek ster alleen te laten, die in het standbeeld een meesterwerk meent te zien van de beeldhou wer More. Toch komt alles nog op zijn pootjes terecht en het slot is, dat de jongelui een paar zullen worden. Van de spelers noemen we in de eerste plaats Jan van Stralen, die als Arthur Barrymore een rol had die voor hem als 't ware op het lijf geschreven was voortreffelijk. De dorpssheriff Thomson, die zo in zijn vak op gaat, dat hij spreekt alsof hij be zig is een procesverbaal te dic teren aan de politie-schrijver, werd door Jan Glorie eveneens uitstekend uitgebeeld. Rein Beu kers maakte van de jongste zoon Dennis een aannemelijke creatie als de Amerikaanse college-stu dent. Peter, de tweede zoon werd door .Pen Tiebie als de echte pantoffelheld naar voren gebracht, .terwijl mevr. Bijwaard als zijn echtgenote het slappe en slome vrouwtje goed vertolkte. Jannie Delis was de dochter van Barrymore en zij speelde deze rol op geheel natuurlijke wijze, terwijl de negerin uitste kend werd gespeeld door mevr. Wijbenga-Tiebie. De moeilijke rol van de deftige tante was bij Ans Leering in goede handen, terwijl Aat Groot als het jonge mens uit de deftige familie het er heel goed afbracht. Een apart woord van lof komt toe aan Jan Leering voor zijn spel als John, de oudste zoon. Wat door hem gepresteerd werd als standbeeld, door minuten lang, roerloos zon der een spier van zijn lichaam te bewegen, zonder met zijn wim pers te knipperen en zonder zijn oogballen te bewegen, grenst aan het ongelofelijke. Met de mond kan iedereen dat doen. doch doe het hem eens na! Men zal ervaren, dat men zulks niet kan! Daarom hulde. Dit is het onderwerp, dat Wim Alings Jr. medewerker aan De Groene Amsterdammer, zal be handelen op zaterdag 8 febr. in het kader van de culturele lezingen. In de serie lezingen over Italië, waarmee Dr. L. van Egeraat zo n succesvolle start maakte, laat Alings ons de keerzijde van de medaille ook zienItalië is een land van grote tegenstellingen. We zullen kennis maken met de pracht van Capri met zijn idylles, met de schoonheid van Napels, maar ook met schrijnende armoede, die we in diezelfde fraai gelegen stad zullen ontmoeten. De politieke en economische zijden van het vraagstuk zullen ook door de spreker worden be licht. Het onderwerp en de be handeling daarvan maakt de lezing minder geschikt voor jongeren beneden 16 jaar. Wij twijfelen niet, of de belangstelling voor deze lezing zal bij U groot zijn, gezien de actualiteit van het ge geven. De achtergebleven ge bieden van Italië, het zuiden en Sicilië vormen een groot probleem, waarvan de oplossing niet een voudig is. De lezing zal worden geïllustreerd met kleurendia's, ter wijl door de spreker gaarne vragen 'Jlen worden beantwoord Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. De vol gende lezingen vinden plaats op zaterdag 1 maart en 26 april. N.V. en K.J.V.O. organiseren weer een tocht naar het Concert gebouw te Amsterdam op zondag 16 februari a.s., waaraan behalve donateurs en leden ook andere belangstellenden kunnen deel nemen. Uitgevoerd wordt door 't concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum, de vierde Symfonie van Brahms en het Requiem van Fauré. Medewer king verlenen het Toonkunstkoor en de solisten Hanneke van Bork, sopraan en Laurens Bogtman, bas. De touringcar vertrekt om kwart voor twaalf van De Brink, ter wijl men terug is om ongeveer 7 uur. Aangifte bij de heer De Haan, Stationsstraat 3 te Bergen, voor of op woensdag 5 febr. Betaling geschiedt gelijkertijd. Bij de openingsschaakavond op woensdag 22 jan. in het Dorpshuis werd aan de oprich tende club een geslaagde teke ning aangeboden, van de hand van jde heer Henstra, met als onderschrift: Paart ontwikkeling aan vermaken. Dit bereikt men door het schaken! Dank zij het beschikbaar stel len van schaakborden en -stuk ken door de heer P. Seewald, kunnen deze schaakavonden plaats vinden. Bij voldoende deelname zal er het komende seizoen gespeeld worden in de competitie van de N.H.S.B. De navolgende heren gaven zich als lid op: C. Beeldman, F. Jongedijk, W. Boon. W. Kraak man, C. Houtman, F. Schultz, C. Cijs, H. Veis, J. A. C. Dapper. Resultaat der gespeelde par tijen: C. C. Henstra-D. R. Appelman 10; mevr. Vels-J. P. Verkuil 10; W. J. Swaan-Dr. G. Cijs 01; D. Koorn-J. Veis 01. Nieuwe leden zijn van harte welkom! Iedere woensdagavond in het Dorpshuis. MIDDENBLOK In een woensdagavond gehouden bijeenkomst van sympathiserenden met het oude, z.g.n. Middenblok te Bergen is besloten aan de eerst volgende Raadsverkiezingen deel te nemen. Staande de vergadering werd on middellijk een comité gevormd, dat de actie leiden zal. Tijdens de besprekingen is duidelijk naar voren gekomen, dat de belangen van de bewoners van Bergen- binnen en van Bergen aan Zee geheel parallel lopen, waarmede bij de a.s. candidaatsstelling dan ook ten volle rekening zal worden gehouden. Het Comité van actie is als volgt samengesteld: P. Beyneveld, W. Bison (Bergen aan Zee), P. Hajonides v. d. Meulen, Mej. J. Kreb en W. Worm (Bergen aan Zee.) KLOKKEN Nooit is het aantal bezoekers van het verenigingsgebouw aan de Kogendijk zo groot als wan neer de heer A. J. Wittebrood, Grosco-winkelier aan de Jaap Weyandweg een demonstratie avond heeft, waar een paar zij ner leveranciers een demonstra tie houden van hun producten uit de sectie: de Hap en de Slok. Ditmaal waren het de firma Co nimex te Baarn en Heinekens Bierbrouwerijen die zich daartoe bereid hadden verklaard. Begonnen werd met de bezoe kers een kopje koffie aan te bie den, gezet van Moccona's zuive re oploskoffie D.E. van Douwe Egberts, vergezeld van een ver pakt koekje uit de Enkhuizer banketfabriek, waarna de goo chelaar Basta de avond opende met een reeks goocheltoeren met kaarten en prentbriefkaarten, met het toveren van een boeket bloemen uit een stuk opgerold golfcarton en het verwekken van muziek uit een ledig kistje, door hem tot radiotoestel omgebouwd. Daarna kwam mevr. Lubbe- Bakker, propagandiste aan het woord om in een smakelijk en boeiend voorgedragen betoog eens te vertellen hoe men nassi- goreng moet bereiden, wil men een heerlijke schotel op tafel brengen. Zij gaf hierbij talrijke tips, die van grote waarde ble ken, waarna zij eenzelfde uit eenzetting hield over het berei den van een bami-schotel. De kok van Conimex had in middels zijn best gedaan en nu werden de aanwezigen getrak teerd op een schoteltje nassi-go- reng en enige tijd later op een schoteltje bami. Men kon zich op deze manier zelf overtuigen dat de toegepaste mededelingen van de spreekster een prima smakende schotel opleverden. Ook de sambals en de pakjes groenten, die bij de bereiding nodig zijn om de smaak te ver fijnen, passeerden de revue, ter wijl een uitgereikte folder veel van hetgeen de spreekster ver haalde in drukvorm bevatte, zo dat men dit thuis nog eens kon nalezen. Bij een rijsttafel hoort ...bier. „Heinekenswerd er in de zaal geroepen en dit gaf de heer Die- leman, vertegenwoordiger van Heineken, gelegenheid om aan te vangen met de vraag of er in de zaal ook soms iemand was, die niet wist, wat Heineken was. Maar dat wisten allen, zodat hij begon met zijn vreugde er over uit te drukken, da.t bij deze oor spronkelijk voor huismoeders bedoelde bijeenkomst zoveel he ren aanwezig waren. Daar het ver. gebouw geen verlof bezit, was het hem niet mogelijk bier te schenken, doch, zo ging hij voort: II kent het allen reeds, dus U weet waarover we het hebbenHeineken brouwt ook Oud Bruin, dat speciaal voor de van 31 jan. t.m. 8 feb. 1958 Vrijdag, 31 januari Klaverjas- drive, uitg. v.v. „Duinranders' café Slijkerman, 8 uur. Zaterdag, 1 feb. puzzle-wan- deltocht, vanaf café Beeldman des avonds 8 uur. Klaverjassen bij P. Duin „Honky Tonk", aanvang 8 uur. Zondag, 2 feb. dansen van 36 en 8i12 café Duin. Zaterdag, 8 feb. toneeluitvoe ring, uitg. toneelver. „St. Gene- sius verenigingsgebouw te Cat- rijp, 8 uur. Zaterdag, 8 feb. Konijnenfok- tentoonstelling, café Schuijt, van 212 uur. gebruikers in de kop van Noord Holland ietwat meer gezoet wordt dan gewoonlijk. Op de duur gaan echter de Oud Bruin drinkers naar het Pilsener bier over. Dat komt vanzelf. Vervolgens werden er twee films vertoond: „Heinekens het meest getapt" en „De reis naar de maan". In de eerste wordt een beeld gegeven van de bier- fabricage en het verpakken en verzenden van het gereed zijnde product, zodat men meteen een goed beeld krijgt van wat men onder groot-industrie moet ver staan; in het tweede ziet men hoe een professor per raket van de aarde vertrekt naar een ruim te-station, om na aldaar te zijn bijgeladen, zijn reis voort te zet ten en uit eindelijk op de maan aan te komen. De maan-koning en zijn ministers wachten hem op. er wordt gepoogd een ge sprek aan te knopen, en om een goede verstandhouding te vesti gen worden er geschenken aan geboden... een kist Heinekens! Of dat welkom was! Deze prachtfilm, hoewel kort, oogstte een daverend applaus. Dinsdagavond 21 januari gaf Bergens Mannenkoor o.l.v. de heer Bram Keereweer een con cert in Elkshove. Dit is een avond geworden van prettig mu siceren, waarbij een warm con tact was tussen hoorders en uit voerders, en waar beide partijen genoten hebben van de muziek, die zij hoorden en brachten. De zang werd afgewisseld door goed pianospel van Tine Rijvordt en de heer Keereweer en ook dit paste volkomen in het kader van deze grote familie-avond. Want dat zijn deze avonden in „Elks hove". Men is er als in èèn gro te familie bijeen, en in deze fa miliesfeer komen de pretentie loze uitvoeringen der gasten dan ook goed tot hun recht. Maakt men in de pauze met deze en gene een praatje, dan blijkt de familie ingenomen te zijn met haar gasten en hun prestaties, en de gasten voelen zich hier thuis, zetten met vreugde hun beste beentje voor, en zo ont staat door samenwerking de juiste sfeer, waar het amateuris me in de goede betekenis van het woord tot bloei kan komen. Elkshove en zijn bewoners gaan op deze wijze een taak vervullen in onze gemeenschap, waarvoor we hen niet dankbaar genoeg kunnen zijn. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker. Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Zo heet het Doktersboek met èlie raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zall - olie - zeep - shampoo, I 5.90. Weten is gerust zijn WAT MijnhaBPT Maakt IS GOED ServiezenArzberg, Fris, Goedewaagen, Sphinx, Zweeds Boeren blauw etc. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O Ingezonden mededeling en rheumatlsche pijnen wrflft U weg met BERGEN 2 febr. Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 2 febr. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1