99 ft Raadsvergadering Bergen Italië achter de muur Italiaanse Pullovers Concert 32.50 P<llfleS het gezonde Aaeuda GERRITSEN r Vrouwenwereld gebedsdag K. C B. SCH00RLSE GEMEENSCHAP Bijeenkomst PSP te Bergen VRIJDAG 14 FEBR. 1958 35e JAARGANG No. 6 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef (Vervolg) Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren goedgekeurd, en de ingekomen stukken onder de hamer waren doorgegaan, deelde de burge meester mede, dat de brief door het raadslid Broersma gericht tot de Raad van Bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar als een persoonlijke aangelegen heid moet worden opgevat. 't Voorstel van B. en W. om looncompensatie toe te kennen aan het gemeentepersoneel in verband met de huurverhoging werd zonder stemming aangeno men, alsmede de betuiging van instemming met een soortgelijke regeling voor secretarissen, ont vangers eu ambtenaren van de burgerlijke stand. HORLOGES Een ander voorstel van B. en W. om aan mevr. W. J. Dekker- Benz een perceel bouwgrond te verkopen, gelegen aan de Oos- teiweg, ten einde daarop een aantal woningen te bouwen, waarvoor de huurders door de gemeente kunnen worden aan gewezen werd met 7 tegen 5 stemmen opgehouden, om eerst aan de betreffende raadscommis sie ter nadere kennisname te worden voorgelegd. Hierna werd aan de leden de begroting voor 1958 aangeboden, begeleid van een schrijven van B. en W. waarin de redenen werden uit eengezet waarom dit eerst he den geschiedde, w.o. de voor naamste was dat men het drei gend tekort tot 36.450,had weten te reduceren. Bij de rondvraag bracht de heer v. Rees Vellinga de twee vergunningen voor de verkoop van sterke drank ter sprake, die volgens hem „dood liggen", aan gezien ten gevolge der beste dingsbeperking, de bebouwing van het middenterrein te Bergen aan Zee wel niet zou doorgaan, zodat enkele andere burgers in Bergen aan een bestaansmoge lijkheid zouden kunnen worden geholpen. De burgemeester antwoordde, dat bestedingsbeperking voor particulieren geen beletsel vormt; dat er op 't ogenblik nog inten sief wordt onderhandeld om aan geld te komen, en dat er strijd is gevoerd om voor Bergen aan Zee aan deze vergunningen te komen, zodat zij voor dit deel der gemeente gereserveerd moe ten blijven. Verder weet ik ze ker, dat er in de komende vijf jaren geen verdere vergunningen ter beschikking zullen komen. Vervolgens sprak de heer v. Rees Vellinga over het bomen kappen. De burgers zijn door een bericht in een dagblad opge schrikt en de raad schijnt er bui ten te zijn gehouden. Ook dr Hemelrijk wees er op dat er on rust heerst onder de burgerij. Tijdige voorlichting had dit kun nen voorkomen. De burgemeester antwoordde, dat hij toen hij met de gemeente raad wandelde in het Oude Hof, hij reeds had medegedeeld, dat er behalve daar ook in het dorp bomen op de nominatie stonden om geveld te worden, daar deze ziek zijn. Alles wordt gedaan om ons bosbestand goed te houden. Oude bomen zijn eens jong ge weest en ik zou wensen dat bo men het eeuwige leven hadden. Alles geschiedt echter in overleg met de meest deskundigen op het gebied van staatsbosbeheer. Het komt voor dat een boom het nog een paar jaar kan uit houden aleer hij aan de beurt komt, doch als de rest ziek is, gaat hij er ook aan om een ge lijke beplanting met nieuwe bo men te verkrijgen. Mevr. Broekman merkte op, dat er gezonde bomen zijn ge rooid, zelfs op verzoek van be woners, die aan de noordzijde van de lanen wonen. Dit radi caal ingrijpen doet denken aan vandalisme (hetwelk betekent: vernieling van kunstwerken, ter wijl de boom een natuurproduct is. Red.) Vandalisme, antwoordt de voorzitter, daar wil ik niet eens op antwoorden. Er zijn twee la nen gekapt en zulks uitsluitend op advies. Kastanjebomen zijn ongeschikt voor laanbeplanting, dus dienen er andere bomen te komen. Als we toegaven aan verzoeken om bomen te kappen stond er niet één meer. Wij wil len alleen oordeelkundig kappen, tot onderhoud van het dorp Ber gen. Anders vervalt alles gelijk met het Oude Hof is gebeurd. Laat het rustig aan ons over. Wij zullen bijplanten met bomen op stam van 10 a 12 cm dik. De heer v. Rees Vellinga wil over de ziekenhuiskwestie niet praten, maar vraagt: Wat is de gemeenschappelijke regeling, en wat zijn de consequenties daar van? De burgemeester antwoordt: Het bestuur trekt de consequen ties. Donderdag 6 febr. kwam de raad in een spoed-eisende open bare vergadering bijeen ter be handeling van een tweetal voor stellen van B. en W. tot het aangaan van een tweetal lenin gen bij de Bank voor Ned. Ge meenten tot een bedrag van resp. 119.000,— en ƒ230.965,—, te gen de koers van 100 en een rente van 6 °/t met een looptijd van circa 25 jaar. Van de leden voerden mr Sluis, de heer Ellis, de heer van Rees Vellinga, dr Hemelrijk en mevr. mr Broekman het woord. De burgemeester beantwoordde elk die het woord voerde, maar het was: nemen of laten. Wie dit geld niet nam op de door de bank geboden voorwaarden, kon er zeker van zijn, dat hij bij de volgende verstrekking van aan geboden geld achter het net zal vissen. Zo werd de keus niet moeilijk. „Wenst iemand soms nog stemming over deze voorstellen? vroeg de burgemeester. Allen zwegen. „Dan mag ik zeker wel aan nemen, dat ze zijn aangenomen", sprak het hoofd der gemeente, en na de bijeenkomst gesloten te hebben verhief hij zich van zijn zetel en verliet de raadzaal, waar de vroede vaderen zich met hernieuwde ijver om de raadstafel schaarden ter bespre king der begroting. 85 cent Over dit onderwerp hield de heer Wim Alings Jr. zaterdag avond 8 febr. voor de donateurs en oudere leden der K.J.V.O. in de dancing van „De Rustende Jager" een causerie. Italië is een mode geworden. Overal worden in Nederland italiaa.nse schoenen (uit Brabant) en italiaanse costuums (uit En schede) aangeprezen en verkocht en ook als toeristenland is Italië tegenwoordig sterk in trek. Vo rig jaar werd dit land door 14 miljoen toeristen bezocht, waar ender- ruim een half miljoen Ne derlanders. De doorsnee-toerist ziet de facade van het land dat hij bezoekt. Belangrijker is het evenwel achter deze gevelmuur te kijken. Italië is rijk aan natuurschoon en kunstschatten. In de grote steden vindt men grote luxe. Het is een rijk land, ja, maar ook het land (van onbeschrijflijk bit tere armoede; waar b.v. in Pa lermo honderden huizen staan, elk bestaande uit één kamer zon der gas, electrisch licht of water. En waar per kamer 8 a 9 per sonen leven, waar kinderen wor den geboren en mensen sterven. Zulke wijken vindt men ook in Napels, Rome, Milaan, Genua. Daar is weinig aan te doen. Ita lië telt 3 miljoen werklozen en acht en een half miljoen analfa beten. In het Zuiden kan meer dan 70 der bevolking zelfs zijn eigen naam niet schrijven. En toch is er in Italië een alge mene leerplichtwet. De kinderen gaan niet naar school, omdat er in vele streken geen scholen zijn en werkloze Italiaanse onderwij zers werken bij ons in Arnhem bij de AKU aan de lopende band. Miljoenen mensen wonen in Italië onder het laagst denkbare niveau. Om de havenwijk van Napels, waar de grote zeesche pen vol toeristen aankomen, is een metershoge muur gebouwd, zodat men zelfs vanuit de grote autobussen er niet overheen kan kijken. Achter deze muur wonen duizenden mensen in eigen ge timmerde schuilhutjes van bis- cuitsblik, krattenhout en oud zeildoek opgetrokken. Kinderen spelen er naakt in het stof, en U kunt zich misschien wel een denkbeeld vormen van de tem peratuur in zo n blikken onder komen, wanneer daar 's zomers de zon fel op brandt, of 's win ters als zelfs ook in Napels de nachten bitter koud zijn. In deze buurt zwerven meer dan 3000 ontheemde kinderen tussen de 8 en 14 jaar, die van roof leven. Een Italiaanse priester, pater Borelli, klein van stuk maar ste vig gespierd, sloot zich, als een der hunnen vermomd, bij zo n roofbende aan. Reeds de eerste avond, bij het verdelen van de buit, vloerde hij de bende-leider in zo n explosieve vechtpartij, dat dit hem de bijnaam van „Don Vesuvio" (naar de vulkaan de Vesuvius) bezorgde en tevens het leiderschap. De bende nes telde zich onder zijn leiding op den duur in een kerk-ruïne, die zij van een dak voorzagen en met gestolen matrassen wat be woonbaar maakten. Zo werd er drie jaar lang van roof en dief stal geleefd. Toen verscheen „Don Vesuvio" in priesterkleed bij zijn bende, met het gevolg dat er een ware veldslag ont brandde, die door „Don Vesu vio" en de hem trouw gebleven bendeleden op de vuist gewon nen werd. Deze jongens leerden nu in de door hen wat herstelde kerk-ruïne een ambacht en gin gen daarna werk zoeken om tot de ontdekking te komen, dat geen baas een „ontheemde" al kent hij een ambacht, in dienst wil hebben. Zij vertelden niet, dat zij ontheemden waren, als zij werk zochten, maar deze jon ge mensen, die van hun geboorte af aan de ellende gekend heb- mooie pasteltinten zeer fijn gebreid SCHOORLS GEMENGD KOOR" Elisabeth Weyand, sopraan Simon Halie, piano Klaas Venneker, begeleiding -Kaarten verkrijgbaar bij de leden en aan de zaal ben, zijn er zo door gestempeld, dat het onmiddellijk aan de uit drukking der ogen te zien is. In Italië is 96 der bevol king R.K. en het land telt meer communisten, dan waar ook in Europa, Rusland uitgezonderd. Het Italiaanse communisme heeft niets te maken met wat er in andere communistische landen gebeurt. Er is in Italië echter zö onnoemelijk veel ellende en noch de fascisten, noch de KVP hebben hierin ooit uitkomst kun nen brengen. De Amerikanen zijn er gehaat en de Marshal-hulp. die hier als een paar druppels op een gloeiende plaat was, heeft het communisme omhoog gehol pen. Van „Iwan" heeft men nog nooit kwaad ondervonden en men hoopt, dat hij uitkomst zal brengen. De P.C.I. (communis tische partij in Italië) geeft veel beeldromans uit (waar geen en kel woord in voorkomt vanwege het grote aantal analfabeten) waardoor de mensen en zelfs de kinderen al ongemerkt in het schuitje leren meevaren. In 1952 heeft de Paus alle Italiaanse communisten in de ban gedaan. Geen Italiaan, die zich daar iets van aantrekt; hij gaat naar de kerk en laat zijn kinderen dopen. De paus is niet onfeilbaar in politieke zaken, zegt men daar. Voor de Italiaan se Rooms-Katholieken zijn ge loof en politiek twee dingen, die niets met elkaar hebben uit te staan. Deze mensen, die door lopend in de armoede leven, gok ken op de P.C.I. Wordt er dan niets gedaan om deze ellende op den duur weg te werken? In 1950 is een tien-jarenplan voor Italië opgesteld door de knapste economen, die men in ternationaal samen kon brengen. Het aantal werklozen was toen 2 mijjoen. De bevolkingsaanwas is echter 350.000 per jaar, niet tegenstaande de schrikbarend grote kindersterfte. In 1960 zul len er dus 3 miljoen mensen meer zijn in Italië dan in 1950 en zal met het tien-jarenplan het aantal werklozen „gedaald' zijn van 2 miljoen tot vier miljoen. Zonder dit plan zouden het er vijf miljoen zijn geworden. Mooie dia's toonden de schoonheden van dit land, waar het probleem van de armoede bijna onoplosbaar schijnt. Vrijdag 21 febr. is het Vrou wenwereldgebedsdag. We hopen dan in Bergen, mét vele vrou wen over de gehele wereld, weer in gebed tot God te gaan. Er is veel nood en veel ver driet onder de mensen. Laten we in Bergen, vrijdag om 8 uur in Rehoboth, met veel vrouwen bij een komen om de nood der we reld voor God neer te leggen. Het onderwerp voor de avond is: „Het Brood des Levens". Betty Hubers en Louk v. Meurs Bovengenoemde kunstenares sen exposeerden tezamen in Rotterdam en toen een der be stuursleden van het K.C.B. hun expositie aldaar bezocht, was hij zó getroffen door wat hij daar zag, dat hij hen uitnodigde ook te Bergen te exposeren. Dat is een goede gedachte geweest, want wat zij tentoonstellen is een welkome afwisseling in het geen men gewend is. Mevr. Hu bers exposeert niet vaak in Ber gen en mevr. Van Meurs dit maal voor de tweede maal. Hun werk is heel verschillend, doch dit doet juist een goede harmonie ontstaan en het wordt dan ook begrijpelijk, dat er van het ogen blik van de opening af, direct belangstelling werd getoond. Mevr. Hubers is werkelijk een meesteres op het weefgetouw, die met mooie kleuren en fraaie dessins het oog weet te boeien. Nummer 4 (Tulpen) en Num mer 6 (Driehoeken in geel fond) zijn fraaie stalen van haar werk, die bekoren door kleur en tint en lijnen. De plastieken van Louk van Meurs wijzen er op, dat zij se dert haar laatste expositie in het KCB gegroeid is in expressie vermogen. Haar Daphne (num mer 10) en haar Paardje (num mer 15) doen haar kennen als een kunstenares van grote be loften, die verlangend naar meer werk van haar hand doen uitzien. Th. VELDMAN VROUWENBOND N.V.V. Dinsdagavond 4 febr. hield de Vrouwenbond N.V.V. haar maandelijkse vergadering in het Dorpshuis, waar mevr. IJselstein- Dekker van de afd. Anna Pau- lowna gedichten las en besprak, en op de waarde wees van het verzamelen van gedichten en ar tikelen uit kranten en tijdschrif ten ter overdenking en bespre king op bijeenkomsten. Wie zó zijn aandacht goed weet te ge bruiken, komt ook eens vrij van de sleur van het dagelijks leven en ontdekt een wereld, buiten de huishoudelijke beslommeringen, die overwaard is betreden te worden. Als hulpmiddelen bij deze ontdekkingstochten kan worden volstaan met een school schrift, pen en inkt, lijmpot en schaar, maar gebruik dit laatste hulpmiddel niet om ongevraagd in andermans tijdschriften te knippen! Een goed aangelegd plakschrift kan voor de eigenares een bron van vreugd en van ont wikkeling zijn. □□□□□□□□□□□□□□□□oaaaaacD Vrijdag, 14 februari Klaverjasavond, uitgaande van de NKJB, café Slijkerman, 8 u. Zaterdag, 15 febr. Toneeluitvoering. uitgaande van de toneelver. St. Genesius, Verenigingsgebouw te Catrijp, 8 uur. Klaverjasavond, café Beeldman, 8 uur. Dinsdag, 18 febr. Carnavalsavond, uitg. van de NKJB, Ver.-gebouw te Catrijp, 8 uur. Alg. ledenvergadering van „Schoorls Belang" café Timmer man, 8 uur. Vrijdag, 21 febr. Aanvang 7.30 uur, Vrouwen We reldgebedsdag in de Ned. Herv. Kerk te Schoorl. Zaterdag, 22 febr. Concert door „Schoorls Ge mengd Koor café Schuijt, 8 u. Klaverjasavond, café Duin, 8 u. INSCHRIJVING Naar wij vernemen werd de heer Dick Smit (de Berger Ver war - mings-industrie), ingeschreven in het door de minister van O. K. en W. ingestelde ingenieurs - re gister. Derhalve is hij gemachtigd de titel van Register - ingenieur te voeren. Woensdag 5 februari vond een openbare bijeenkomst plaats van de Pacifistisch Socialistische Partij in „Het Huis met de Pi laren" te Bergen. Er was een redelijke belang stelling voor deze avond waar als sprekers optraden de heren J. W. E. Riemens en P. Burg graaf uit Amsterdam. Sprekers waren vervuld van de nood van deze tijd, nl. de milliarden verslindende bewape ningswedloop met aa,n een dun draadje het moderne zwaard van Damocles, de allen en alles vernietigende atoombom. Uitvperig stonden sprekers stil bij de geest van het huidige socialisme in Nederland, zoals men die uit de P.v.d.A. kent. Men was overtuigd van de komst van een nieuw en ver nieuwend socialisme waarin so cialistische houding en geest pri mair zijn en waarbij de materia listische denkwijzen verdrongen zullen worden terwijl de geweld loosheid in deze atoomwereld als enige basis voor een' voortbe staan der mensheid gezien moet worden. Na de pauze ontspon zich een interessante gedachtenwisseling. Enige nieuwe leden traden tot de P.S.P. toe. Men kon op een geslaagde avond terugzien. handen GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. B. Verink behaalde het diplo ma van de Nederlandse Hout Academie 3 j.-cursus betref fende Loofhout, Naaldhout en hun produkten uitgaande van de Stichting Houtvoorlichtings- instituut te Amsterdam. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GERO ZILVIUM GERO ZILMETA (Ingezonden mededeling jjllliiiiiiiiiiiiimmiiiiiiMiMiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMniiiiiiiiiiniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiuiiiiiiiiiiuiiiiii|i||^ Telefoon 2545 BERGEN •Óiet lil? etulucp ^illlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii in iiiimiii min """ini iiiiii in Minimin ui minim in mi""i"i"ii"""i""in""l^ Dir. Corn. Jonker Het programma bevat o.a. werken van Mozart, Schubert en Bonset. ENTREE f 1.50 op zaterdag 22 februari 1958 's avonds 8 uur in zaal Schuijt te Schoorl. Medewerkenden i GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet Exclusieve Byouteriëen HAMFA-C Ingezonden mededeling ruw of schraal hamea-geleiE^tti BERGEN 16 febr. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 16 febr. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1