DE DUINSTREEK „Schipper naast God" een groot succes 117* Kampioenstentoonstelling Fantastisch Fa. W. BUSKER „RA VEN" PI J RO L Mobyleffe Fanfarecorps „De Vriendschap" Huidgenezing Jaarvergadering „De Laatste Eer" Concert Schoorl's Gemengd Koor Flierefluiters tussenkomst Konijnenfokver. „De Duinstreek" Vrouwen W ereld-gebedsdag Jeugdherberg Schoorl „Schipper naast God" compleet I 398,- tilift 41 ee„ 99 Tweede Blad vrijdag 14 febr. 1958 Het moet voor regisseur Thijs Sterk en zijn toneelgroep St. Ge- nesius een grote voldoening ge weest zijn een stuk te mogen spelen voor een tot in de uiter ste hoeken gevulde zaal van het verenigingsgebouw. Eveneens is het voor de bezoekers een avond geweest, die men wellicht niet spoedig zal vergeten, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat hier een levensecht spel ge speeld wordt op een wijze die alle lof verdient. Reeds vroeg in de avond zijn we op pad gegaan om dit voor amateurs zeer zware stuk, te gaan zien. In het verenigings gebouw waren alle plaatsen al bezet en moesten we genoegen nemen met een plaatsje op de traditionele ruwhouten banken achter in de zaal. Naar wij ver namen wordt ook hier aan ge werkt, zodat dit ongemak naar wij hopen spoedig tot het ver leden behoort. Trouwens tijdens het spel wa ren we onze zitplaats reeds spoe dig vergeten. „Schipper naast God dat na de oorlog duizen den keren in West-Europa werd opgevoerd, is ontleend aan een voorval dat werkelijk gebeurd is. Joris Kuiper, de orthodox-chris telijke kapitein eigenaar van de vrachtboot „Hoop voor Al len" heeft Joodse vluchtelingen aan boord voor Zuid-Amerika. Het blijkt onmogelijk deze men sen aan land te zetten. Men dwingt de kapitein om ze terug te brengen naar Hitier Duits land. Dit is in strijd met zijn opvat ting van de Christelijke naasten liefde en zo voert deze man een strijd tegen allen en iedereen. Deze strijd en de scherpe te kening van de karakters van de overige bemanningsleden geven het stuk een inhoud zoals in wei nig toneelstukken voorkomt. Joris Kuiper, de kapitein- eigenaar (S. Opdam) gaf een prima vertolking en menigeen in de zaal voerde de strijd van deze man mee. Meester Davelaar (Frans Kaandorp) speelde zeer goed en met een felheid die meesterlijk was. Cor Kaandorp in zijn rol als Richters, de scheepsarts speelde uitermate goed, vooral in het derde be drijf. Henkie, de scheepsjongen en kleptomaan tegelijk werd goed weergegeven door F. Kaan dorp Fz. De groep joden resp. Jan Pronk. B. Hageman en K. Kaan dorp Fz., gaven een uitstekende vertolking van het leed en de ellende, die deze mensen in het ruim van het s.s. „Hoop voor Allen" ondervonden. Rest ons nog N. Louter als Bruinsma, gezagvoerder van het s.s. „Amsterdam", Willemse (J. Louwe) als zijn scheepsarts, G. Borst als consul, de Dominee Zoals U enige weken geleden in dit blad heeft gelezen, zou er in onze gemeente een lijstcollecte worden gehouden voor de aan koop van trommen voor het tam boercorps. De promotor van dit alles was wijlen de heer de Graaf. Helaas heeft hij dit werk niet mogen af maken. In overleg met mevr. de Graaf heeft het bestuur van het corps, gemeend de collecte enige tijd uit te stellen. Het zou echter niet in de geest van de heer de Graaf zijn geweest om deze tijd al te lang te rekken. Daarom zullen de dames in de komende week, dus van maan dag 17 februari tot vrijdag 21 februari bij U rond komen. Wij hopen dat het initiatief van wijlen de heer de Graaf bekroond zal worden met een opbrengst, waaruit wij alle jongens een trom kunnen geven en dat Schoorl in de toekomst met trots naar zijn tamboercorps zal kunnen kijken. BEVORDERING Onze plaatsgenoot, Opperwacht meester D. Penninkhof, is vanaf 15 februari bevorderd tot Groeps commandant te Hoogwoud. (Joh. Louter) en P. Louter als marine-attaché. Allen speelden hun rol op een bewonderens waardige wijze en vormden de schakels die het geheel vervol maakten. De prachtige decors waren ontworpen door regisseur Thijs Sterk en vervaardigd door de toneelgroep zelf. De grime zat bij Jb. v. Baar in goede handen. De klankbeelden werden ver zorgd door A. Louter. Een gezellig bal, gegeven door een plaatselijk bandje dat door toevoeging van enkele jongere krachten weer op toeren komt, besloot de avond. Naar wij vernemen zal, door dat velen teleurgesteld moesten worden, zaterdag 15 febr. nog maals een uitvoering gegeven worden. Zie de advertenties in dit blad. Houdt de winter uit handen en voeten In het café van de heer C. Groothoff te Hargen vond maan dagavond de jaarvergadering plaats van de plaatselijke begra fenisvereniging „De Laatste Eer". De opkomst was zoals ge woonlijk zeer gering en toen de voorzitter de vergadering open de waren slechts een tiental le den aanwezig. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de vereniging thans 990 leden telt. In het afge lopen jaar waren 24 begrafenis sen verzorgd. Het financiële verslag leverde een batig saldo op van 2656,82, hetgeen minder is dan vorig jaar toen het batig saldo 3735,17 bedroeg. De aanschaf van uni formen en hoeden i^ hier de oor zaak van. In de financiële commissie werden uit de leden benoemd de heer C. Groothoff en uit het be stuur de heer P. Koopman. De heren Boschman, Koopman en D. Kuiper die als bestuursleden aan de beurt van aftreden wa ren, werden bij acclamatie her kozen. Het bestuur zal zich gaan be raden over de inkoop van kisten door bemiddeling van de ver eniging, nadat de leden hun in stemming hierover betuigd had den. In de rondvraag vroeg de heer P. Bakker naar het verschaffen van pakken voor de reservedra gers. Het bestuur zegde toe, dit in de eerstkomende bestuursver gadering te zullen bespreken. Door de voorloper zal in het vervolg geregeld worden hoe de dragers zullen lopen. Vervolgens sloot de voorzit ter de vergadering na dank ge bracht te hebben aan de heer De Zeeuw en verdere medewer kers, de wens uitsprekende, dat dit jaar weer in goede orde mag verlopen. Blijkens de advertentie elders in dit blad geeft dit koor op zaterdag 22 febr. haar jaarlijks, concert, onder leiding van haar dirigent, de heer Corn. Jonker. Na enige repetities te hebben meegemaakt, kwamen we tot de overtuiging dat er dit seizoen niet stil gezeten is, doch dat een pro gramma is ingestudeerd welke hoge verwachting inhoudt. De sopraan zangeres Elisabeth Weyand zal, naast te zingen aria's met koor, enkele werken met piano-begel. zingen, terwijl de heerSimon Halie, piano, medewerking zal verlenen. De entree is zo laag mogelijk gesteld, dat een ieder in de ge legenheid zal zijn dit concert te bezoeken. We verwachten dan ook dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen waken. Hun wacht een avond van waar kunstgenot. D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers 111 SU HJ R££fr o/u een zu/ost He. Van dit stuk gaf de voor drachtskunstenaar Cor van Beek een goede vertolking. „Flierefluiters tussenkomst' speelt zich af in de tijd dat men, althans velen, nog aan spoken geloofde. In den beginne schildert de auteur ons het leven van Mels Verhagen voor ogen. Mels, die zich van boerenknecht opwerkt en eigenaar wordt van het „Wa- terhoevske", een oud gebouwtje waarvan vele mensen weten te vertellen dat het er niet pluis is. Mels trouwt intussen met Betje de Wit. Het ging niet al lemaal zo maar. Vader de Wit, een rijke boer was er vlakweg tegen. Het leven gaat door, ze werken hard en klaren het wel. Maar dan komt er een tijd van rampen, en Mels moet de op zijn hoevske rustende schulden betalen, maar kan het niet. Dan is het Bart zijn knecht die hem tijdens het stobben rooien aan de houtwal aanbiedt het geld voor te schieten. Mels wil dit niet en dan gebeurt er plotseling iets anders. Bij het uitgraven van de laatste wortels stoot Mels met zijn schop op iets hards. Het blijkt een kan te zijn, vol met gemunt goud en na deze volgen er nog drie. Weg zijn de zorgen, en als Mels en Betje de zondag daarop naar de kerk rijden met een nieuwe tilburry met een prachtig glanzend zwart paard er voor, dan branden de mensen van nieuwsgierigheid. Men gaat gissen en kletsen, maar Mels en Bart laten niets los. Men spreekt over toverij en dui velswerk en uiteindelijk is een ieder blij het niet zelf gevonden te hebben. Op een donkere avond komt Koen buiten adem bij Mels bin nen stormen. Hij heeft het spook gezien op de plaats waar het goud is opgegraven. En enkele dagen later John Boster, een minder gunstig bekend staand lompenhandelaartje. Opnieuw worden de koppen bij elkander gestoken in het dorp. „Hedde g't al geheurd", het spookt bij het hoevske van Mels. En dan zien we Fliere fluiter verschijnen. Flierefluiter gelooft niet aan spoken en gaat uiteindelijk naar de doodsbenauwde Mels en Bet je en zegt het spook te zullen ontraadselen. Hij doet dit op zijn eigen manier en wanneer het spook gevangen genomen is, blijkt het niemand anders dan John Boster te zijn. Cor van Beek wist zijn toe hoorders tot het einde te boeien met deze humoristische Brabant se dorpsgeschiedenis. De belang stelling was niet groot te noe men en niet zonder reden vragen we ons met bezorgdheid af, waar toch de jeugd blijft. Aan het einde va de avond dankte de heer Maars de acteur voor het gebodene en de aan wezigen voor hun belangstelling. Vrijdagavond had voor een groot aantal genodigden de ope ning plaats van de kampioens tentoonstelling in de voor dit doel bij uitstek geschikte zaal van de heer Nic. Schuijt. In de grote zaal stonden zeer overzichtelijk de kooien opge steld waarvan de inhoud ver ried, dat men hier te doen had met de edelste konijnenrassen. Het toneel en de nog open ruim ten in de zaal werden door en kele zakenlieden benut om hier een stand in te richten met de artikelen die door hen worden verkocht. Het moet voor de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur de heer Bredewout dan ook een grote voldoening geweest zijn, de genodigden mee te kunnen delen, dat 146 inzendingen wa ren binnengekomen. Spr. bracht dank aan alle me dewerkers, in het bijzonder aan de controlerend dierenarts de heer v. d. Kreek, alsmede aan de keurmeesters, die onder lei ding van hoofd-keurmeester J. F. Hannema lang geen gemakkelijke taak hadden gehad. De voorz. van de afd. Noord holland de heer Beergoot sprak er zijn voldoening over uit dat de afd. Schoorl de tentoonstel ling op zo n keurige wijze had verzorgd. De plaatselijke afd. is een hardwerkende vereniging aldus spr. en deze verdient het, dat de tentoonstelling niet alleen slaagt door hetgeen U er van gemaakt hebt, maar dat ook in financieel opzicht de tentoonstelling een succes mag worden. Burg. Bergh sprak alvorens de tentoonstelling te openen, een kort woord. Spr. had waarde ring voor het geduld en toewij ding dat het bestuur aan de dag had gelegd voor de totstandko ming van een dergelijk festijn. Spr. hoopte dat allen door deze tentoonstelling veel genoegen mochten beleven en wenste het bestuur veel succes. Hierna waren de aanwezigen in de gelegenheid de tentoonge stelde dieren te bezichtigen. Eerlijk gezegd hebben we even verstomd gestaan bij het zien van al deze prachtige dieren, waarvan ook de cavia's deel uit maakten. Wat de stands betreft werd ons oog direct getroffen door enkele prachtige wasmachines, centrifuges, rijwielen, naaimachi nes e.d. Standhouder Adr. Roet, sedert kort bevoegd tot het ver kopen van al dit moois, gaf ons alle gevraagde inlichtingen. Eveneens trof ons de mooie stand van Joh. de Leeuw met verpakte verfwaren en alle soorten behang. Desgevraagd verklaarde de heer De Leeuw dat spoedig een huis aan huis folder zal volgen, zodat men spoedig telefonisch orders op kan geven waarna het bestelde wordt thuisbezorgd. Ook de pitriet- en rotanstand van de heer De Boer was weder om een lust voor het oog en wij twijfelen er niet aan of vele be zoekers hebben de verleiding niet kunnen weerstaan, enkele van deze artikelen te kopen. Na af loop van de bezichtiging was er een gezellig samenzijn en het middernachtelijk uur moet reeds lang geslagen hebben toen „De Rustende Jager" haar deur sloot. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water febr. 's morgens 's namiddags 15 1.49 2.13 16 2.46 .3.04 17 3.33 3.45 18 4.10 4.20 19 4.43 4.52 20 5.15 5.22 21 5.44 5.52 Laag water febr. 's morgens 's namiddags 15 7.49 8.13 16 8.46 9.04 17 9.33 9.45 18 10.10 10.20 19 10.43 10.52 20 11.15 11.22 21 11.44 11.52 Springtij 20 februari. Op vrijdag 21 februari a.s. zullen de vrouwen van ons dorp zich des avonds half acht ver zamelen in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Schoorl, ter deelneming aan de jaarlijkse Vrouwen Wereldgebedsdag. Zij die vorige jaren onder de indruk kwamen van dit uur van bezin ning en de diepè betekenis en rust ervan hebben ondergaan, zullen ongetwijfeld niet alleen zelf weer tegenwoordig zijn, maar ook anderen opwekken er aan deel te nemen. Steeds onrustiger wordt het om ons heen. Steeds meer wor den wij belaagd door krachten die, hoewel door het menselijk vernuft opgeroepen, aan de heerschappij van hun menselijke scheppers ontsnappen en, onvoor zienbare rampen kunnen teweeg brengen. En voor zover zij dan nog binnen de perken kunnen worden gehouden zijn zij werk tuigen in handen van een men senwereld die alleen eigen kracht erkent en meent daarmede alles te kunnen beheersen. De droe vige ontkenning van een Hogere Macht en dus ook de totale verontachtzaamheid van Diens Wil, heeft tot gevolg d^t wij in een steeds verwarder en gevaar lijker toestand geraken. Het onderwerp van overden king op deze gebedsdag is „Het Brood des Levens". Waar mil joenen op dit ogenblik lichame lijk honger lijden door gebrek aan voedsel en niet minder mil joenen hongeren door gebrek aan geestelijk voedsel, is dit wel een zeer actueel onderwerp. Menselijk vernuft, menselijke inspanning, menselijk mededogen blijken niet voldoende om deze honger te stillen. Integendeel, het arme mensdom gaat hollend ach teruit, en de vergeefse probeer sels, ook van de kundigsten on der ons, blijven zonder resultaat en brengen ons tot vertwijfeling. Het is daarom een zegen indien steeds meerderen inzien dat dit slechts tot de ondergang kan leiden en dat zij willen zoeken naar „het Brood des Levens", dat de energie en de moed kan schenken om te gaan op de weg, niet van de ondergang, maar van het leven. Op zaterdag 15 febr. '58, te 8 uur, houdt burgemeester Bergh in de jeugdherberg een inleiding over de gemeentehuishouding: „Hoe werkt zij, wie vormen het gemeentebestuur, welke band is er tussen de bevolking en het gemeentebestuur." Uit enkele verzoeken bleek ons, dat ook bij de jongeren van Schoorl voor dit, voor een ieder zo belangrijke onderwerp, inte resse bestaat, zodat wij hiermede ieder, die deze inleiding wil mee maken, hartelijk uitnodigen om op die avond de gast van de jeugdherberg „Teun de Jager" te zijn. De Jeugdherberg-ouders, A. V. v. d. KWAST. Op zaterdag 15 febr. Moby Scooter f 1335,- Dc nieuwe serie 1958 van HOOFDAGENT: BERGEN. SCHOORL en OMGEVING unto luizen A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL 99 Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - hUiidgezondheid ffV IMOWM M ff-V Bf- HHHT Of BLO/V OF HUtrêR osr-L lnjAOK rf ROD£ 6 'ifft HURT 2 'CR OP CN Z'Jft C£- HflOfUT rf FFHFffs */FR n( r Of Bill HF# O/F HF ft SF OSOGtS hODf s r/£j\ ztr AuetN. DB ww S heerr zwi aesrt k/h/g£h$ c.£\ost VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" De auto is hier verkeerd geparkeerd, want het is verboden een voertuig stil te laten staan op minder dan 10 meter afstand van een hoek. Dit houdt dus in, dat het ook niet geoor loofd is tegenover een hoek. Het is in het belang van Uw portemonnaie en de veiligheid van het verkeer ge raden U niet aan deze verplichting te onttrekken. Ook mag een auto niet stilstaan bin nen een afstand van 12 meter van een bord dat een autobushalte aangeeft. Het verbod geldt eveneens weer tegenover dat bord. geeft de Toneelvereniging St. Genesius op veler ver zoek voor de derde maal een Toneeluitvoering van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii geschreven door Jan de Hartog, in het R.K. Verenigingsgebouw te Catrijp. Aanvang 8 uur ENTREE f 1,- ZIET OOK ONZE Type S 12 met telescoop en trommelrem, voorzien van de nieuwste motor. Dan naar de erkende Opel-Rekords en Volkswagens Komlaan 7 ALL RISK VERZEKERD VERWARMDE WAGENS Telefoon 3037 Bergen Nh.

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5