99 Rundveefokveren. „Duinstreek - Noord .\ii-lrnn Uvp rh mi de ii I Een belangwekkende vergadering Seewald Schaakkampioen Geachte Redactie BE QUICK GERRITSEN jaarverslag Stichting Dorpshuis 1957 K. C B. w ifif^Finrww VRIJDAG 28 FEBR. 1958 35c JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Met 89 handtekeningen, van le den op de presentielijst werd het een ieder wel duidelijk, dat er aan zienlijke belangstelling bestond voor de algemene vergadering der Rundveefokver. Duinstreek-N., welke op 12 februari in de zaal Nieuwendijk te Bergen werd ge houden. De voorzitter, de heer N. Kaag, verwelkomde de aanwezi gen en drukte er zijn voldoening over uit, dat zovelen waren ver schenen, terwijl hij in t bijzonder welkom heette de heer C. Bakker, hoofdcontroleur der provinciale melkcontrole, die aan de bestuurs tafel was aangezeten, de voorzit ter en secretaris van de zusterver eniging Duinstreek-Zuid, terwijl de heer Bijman, voorheen in dienst der vereniging, werd gefeliciteerd met zijn benoeming tot controleur bij de zusterver. Zuid. Hij heeft zich, aldus de heer Kaag, altijd een goede kracht getoond, wat thans onze zusterver. ten goede komt, doch wat er toe zal mee werken om onze relaties met „Zuid- nog te verbeteren. Ook de heer Molenaar, oud-lid der ver. wiens belangstelling nog steeds naar haar uitgaat, werd door de voorzitter afzonderlijk verwel komd. Th. VELDMAN Overgaande tot een korte schets van de situatie oordeelde de voorzitter, dat het vorige jaar- bevredigend was. wat de kostprijs der melk betreft, doch dat we thans een betere melkprijs hebben dan we in jaren hebben gehad; achteraf bezien is deze echter niet zo geweldig gebleken als wij had den verwacht. De kaasprijzen zijn niet zo best, zodat per jaar geno men 13 miljoen moet worden bij gelegd om de zuivelindustrie op gang te houden. We hadden di rect na de oorlog schatten kunnen verdienen, doch hebben daarvan op aandrang der toenmalige rege ring moeten afzien. Van rege ringszijde is toen de belofte ge daan, dat de zuivelindustrie in tijd van nood zou worden bijge staan, welke tijd thans is aange broken. Doch het is alleen te be treuren, dat de personen, die deze verzekering gaven thans niet meer in de regering zitten. De redmiddelen voor onze be drijven zijn thans meer dan ooit gelegen in een zo rationeel moge lijke bedrijfsvoering, een doelma tige voedering en voorlichting, be nevens een doelbewuste fokkerij. De ver. zelf had een rustig jaar, al had zij te kampen met perso- neelsschaarste. Het vertrek van de heer Bijman, midden in het sei zoen, naar Duinstreek-Zuid, bracht voor onze controleur-stam boekhouder een tijd van ongeken de inspanning mede om de leden administratie bij te houden, wat zeker geen kleinigheid is. Toch is er nog een lichtpunt: Op de rang lijst der productie in onze provin cie stond onze ver. vorig jaar op nummer 35 van de 61 ingeschre venen. Thans staan we op num mer 32, een stijging alzo van drie punten. (Applaus.) Daarna werden de notulen der vorige vergadering door de secre taris, de heer Jn. v. d. Oort, voor gelezen, die voor zijn helder ge stileerd verslag het applaus der aanwezige ltden kreeg te horen, waarna deze onveranderd werden goedgekeurd. De bespreking van het melkon- derzoek op eiwitgehalte bracht de tongen in beweging, daar menin gen vóór of tegen verdeeld waren. Voordat tot de beantwoording der vragen werd overgegaan gaf de voorzitter een overzicht over de stand van het vraagstuk en wees er op, dat niemand iets werd op gedrongen. Ieder kon vrijwillig be sluiten wat hij wilde. De betaling op grond van het vetgehalte der melk. voldoet niet meer. Daarom is men in Friesland overgegaan om ook het eiwitgehalte der melk vast te stellen. Het is vastgesteld dat men in Noord-Holland op 1 oktober van dit jaar er toe over zal gaan om afgekalfde koeien in dit onderzoek op te nemen. Wan neer alles goed verloopt zullen de fabrieken overgaan tot uitbetaling over het eiwitgehalte op 1 mei 1959. De kosten van dit onder zoek zullen 7,a 8,per koe bedragen. Bij grote deelname zal dit bedrag ongetwijfeld belangrijk minder zijn; dit is afhankelijk van de grootte en de aard van het be- bedrijf. Daar er zich reeds een aantal leden voor dit onderzoek hebben aangemeld, zal de ver. er toe overgaan een koelkast aan te schaffen voor het bewaren der monsters, daar dit onderzoek hoogst waarschijnlijk te Alkmaar zal geschieden. De kosten van aanschaf worden op 1.500, begroot, welk bedrag over een aantal jaren kan worden afge schreven. De heer Bakker bezag het vraagstuk uit de hoek van de kos ten. In Friesland is dit 6,per koe. Dit hangt van de deelname af. Van de 220.000 koeien in Friesland staan er 100.000 inge schreven. Hier zal bij een bedrijf van 20 koeien in vijf jaar onge veer 800,betaald moeten worden. Doch hiermede moet men ook rekening houden: op plaatsen, waar 't zwaarste land was gele gen vi$l het eiwitgehalte tegen, terwijl het op de lichtere gronden hoger lag. Het laat zich horen dat dan voor" de leden dezer ver. de zaak er niet zo gunstig voorstaat als het op 't eerste gezicht wel lijkt. Er bestaat geen direct ver band noch enigerlei rechtstreekse verhouding tussen eiwitgehalte en vetgehalte en het is te voorzien dat men hier over enkele jaren zal zeggen: Hadden we dit maar veel eerder gedaan. Uit het jaarverslag van de con troleur-stamboekhouder, waar over de leden zich herhaaldelijk in prijzende bewoordingen uitlie ten, stippen we aan, dat de ver. thans 141 leden telt met 143 be drijven. Dat het verwerpen dit jaar in geringere mate voorkwam dan tevoren; dat voor export goede veeprijzen werden betaald, doch dat weinig leden daarvan kunnen profiteren, terwijl het dek- 49 bedrijven voldeden aan de ge middelde eisen van RP, tegen 31 in het vorige jaar, een vooruit gang alzo van ruim 8%. Nog maals wordt in het verslag ge vraagd of de leden zich wel vol doende rekenschap geven van de voordelen van 't lidmaatschap. Bij grotere activiteit kan de productie belangrijk toenemen. Bij de bespreking van de be schrijvingsbrief voor de bondsver gadering werd er op gewezen, dat door te geringe aanvoer op de na jaarsveemarkt en -keuring te Schagen, deze markt wordt opge-' heven, daar Hoorn daarvoor meer in trek begint te komen. De penningmeester gaf een toe lichting over bepaalde posten op de rekening over 1956, terwijl de kascommissie verklaarde, dat zij de boeken en de kas bij de heer v. d. Oort had onderzocht en deze in uitstekende orde had bevonden. Opnieuw klonk er applaus en de voorzitter bracht de dank der ver gadering aan de penningmeester over. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering werden be noemd de heren N. Kaag en L. W. Groenewegen, terwijl de heer Y. Bruin bij acclamatie in het be stuur werd herkozen. Tot lid der Financiële Commissie werd be noemd de heer P. de Graaf. De heer Valkering dankte de ver. voor de genoren g .stvrijheid en betuigde zijn "rkentehjKheid voor de ondervonden medew -f king om controleur Biiman van De Duinstreek-Noord te kunnen overnemen. Wij hebben een beste kracht gekregen, aldus deze spre ker, die niet wilde eindigen zon der een woord van lof voor het voortreffelijke verslag, door de heer Brouwer geleverd. Ook de beer Bijman, bracht zijn dank aan het bestuur der ver. voor de ver leende medewerking opdat hij zijn post op tijd kon aanvaarden. Hij was als jong broekje bij de Ver. in dienst gekomen en had van de heren controleurs Broersen en Brouwer veel geleerd, terwijl hun verslagen hem tot model dienden voor het opmaken van het zijne. Daarmede werd deze zeer be- langri|ke vergadering, die onge veer zes uur in beslag nam, door de voorzitter gesloten. kingspercentage goed was te noe men; dit bedroeg 71.5% of 1.40 per dier bij K.I. en bij natuurlijke dekking 87.6% of 1.14 per dier. Van de stier Sneeker Diamant werden 1737 kalveren geschetst, alsmede 190 stierkalveren, in to taal 1927 dieren. Voor de produc tie werden 2253 dieren gecontro leerd. Uit het verloop der melk controle over een periode van 30 jaar blijkt, dat de productie steeds hoger is geworden, wat aanleiding geeft tot de mening dat door het steeds toepassen van scherpe se lectie en weloverwogen teeltkeuze, met daarnaast een goed bereken de bedrijfsvoering, de productie nog hoger kan worden opgevoerd. De lijst der bedrijfsgemiddelden telde het vorig jaar 21 bedrijven met een opbrengst van 600 gram vet. Dit jaar is deze gestegen tot 38 bedrijven, waarvan 3 met een opbrengst van boven de 700 gram. Voor 116 bedrijven werd een op brengst van 500 gram en hoger; NOORD-HOLLAND De heer P. Seewald, die als kampioen van Alkmaar, afge vaardigd was voor de Hoofd klasse van het Noord-Hollands schaakkampioenschap, heeft de titel veroverd. Er werd met 12 spelers gestart. In de finale moest hij de strijd aanbinden te gen Duisenberg en Diehle. In de laatste ronde speelde hij tegen de kampioen van vorig jaar, de heer Leeuwerik, die 2e werd. Volgens van Dale's woorden boek betekent het woord „van dalisme". barbaarse vernielzucht, zodat uw redacteur ten onrech te meent, mij op een verkeerd gebruik van het woord te kun nen betrappen. E. P. Broekman-Vriesman Fablo Am. White No-lron 17,90 Fablo Excelent No-lron 21,50 Mekay No-lron Eng. Imp. 24,- Onder leiding van haar direc teur, de heer Ch. van Vleuten, gaf de Bergense gymnastiekvereni ging ,,Be Quick" donderdagavond 20 februari een uitstekende uit voering in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager Aanvang acht uur precies, weg met dat Bergens kwartiertje, weg met alles wat half en traag en slap is, dat bleek duidelijk in het verloop van de avond. Na de opmars heette de heer P. Blokker, die reeds 31 jaar voorzitter der vereniging is, erele den en deputaties van zusterver enigingen uit de omstreken harte lijk welkom. En -toen staken meisjes, jong ens, dames en heren van wal. In een flink, vlot tempo werd pittig en goed werk vertoond, netjes af gewerkt en getuigend van een ge regeld en hard oefenen. Goed en zonder talmen of weifelen werden de verschillende oefeningen uitge voerd. In deze vereniging heerst een gezonde tucht. De voorzitter verklapte aan het slot, dat er tus sen de directeur en de jongens wel eens een woordje is gevallen, maar de meisjes waren altijd zoet. Wij zijn zo vrij te geloven, dat daar ook wel eens een woordje is gevallen en dat dit een prima uitwerking heeft gehad. Dat de jonge gymnasten hun directeur graag mogen lijden, bleek uit het daverend applaus, waarin jonge stemmen het volume van het ge luid hielpen vergroten, toen hij aan het slot van de avond een boekwerk ontving. Uit de ge sprekken van ouders bleek, dat de kinderen graag naar de oefen avonden gaan en met blozende, warme gezichten van het werken terugkeren. Zo is het goed. „Be Quick" is, op deze wijze geleid, een zegen en een vreugd voor zijn ruim 250 leden. Het was een uitvoering, die er wezen mocht en uitsluitend met eigen krachten. Ga zo voort „Be Quick"! Nieuwe machines bij de Firma A. Ooyevaar Eerste aardappelschilmachine voor Bergen. Een groentenzaak beschikt te genwoordig over een machine park. Het bestaat uit schrap- en snijmachines voor aardappelen en alle soorten groenten. Het wordt de huisvrouw steeds gemakkelijker gemaakt, want zij neemt aardappelen en groenten in deze moderne tijd panklaar mee naar huis. De firma A. Ooyevaar, Dorpsstraat 12, heeft haar hele machinepark ver nieuwd. De oude schrap- en snij machines zijn allemaal vervan gen door gloednieuwe. Daaren boven heeft de fa. Ooyevaar be slag weten te leggen op een nieuwe uitvinding: de aardappel schilmachine. De huisvrouw kon haar aard appelen tot nu toe laten schrap pen, wat vergeleken bij het met de hand schillen grote voordelen biedt. Als een groot bezwaar wordt echter gevoeld, dat de aardappelen verkleuren. De nieu we aardappelschilmachine van de bekende machinefabriek Eil- lert te Den Haag, die tweeën vijftig types machines op het ge bied van bewerking van voed sel heeft geconstrueerd, heeft het verkleuren ondervangen. Tweeënzeventig roestvrije mes sen schillen de aardappelen zo dun, dat van de rijke voedings laag vlak onder de schil weinig of niets verloren gaat. In enkele minuten is dit voor de huisvrouw tijdrovend werk machinaal ver richt. De fa. Ooyevaar bewijst hiermede haar klanten een zeer goede dienst. Zoals gezegd is het hele ma chinepark vernieuwd, eveneens met apparaten van de fa. Eillert. Eén grote hypermoderne schrap en snijmachine, met ingebouwde groentencutter, merk Paragon Roto, werd geleverd ter vervan ging van de reeds 9 jaar oude Supra-Speciaal. Deze machine is naarmate als zijn mogelijkheden, klein van bouw, zij bevat: 1 machine voor het snijden van rodekool; 1 machine voor het snijden van wittekool; 1 machine voor het snijden van andijvie; 1 machine voor het stiften van knolraap en aardappelen tot pa- tat-frites; 1 machine voor het snijden van snijbonen; 1 machine voor het schrappen van worte len; 1 machine voor het snijden van soepgroenten, boerenkool, groenekool enz. Deze enorme aanwinst voor Bergen, is een feliciatie waard. GOUD In 1957 heeft de activiteit van het Dorpshuis zich weer in veler be langstelling mogen verheugen. De diverse clubjes en cursussen wer den druk bezocht en zijn hoofd zakelijk in het Dorpshuis gehou den. Er waren ook kinderclubjes georganiseerd in het T en O-ge- bouwtje, zodat de kinderen uit Tuindorp dichter bij huis konden blijven. Naast de clubjes handenarbeid, tekenen, timmeren, ballet en spe lend muziek leren voor kinderen, stelde het Dorpshuis ook cursus sen samen voor volwassenen n.h Engels en naaien (van oud nieuw maken). Vooral de Engelse les sen waren druk bezocht, zodat een extra leerkracht moest aange trokken worden. De balletlessen onder de hoofdleiding van mevr. Gré Pranger waren een groot succes, evenals de muziekclubjes onder leiding van de heer Zwart. Op 13 juli werd dan ook een demonstratieavond gegeven in het T. en O.-gebouw, om de ouders gelegenheid te geven het onderwijs en de reeds behaalde resultaten te zien. Het was een drukbezochte en zeer geslaagde avond. Deze beide clubjes bleven zomers doorgang vinden, de an dere activiteiten eindigden in juni en begonnen weer in september. De cursussen van de volwasse nen stopten in april. Het Dorpshuis bleef actief en organiseerde een zomerschool van half juli tot half augustus. Hieraan werd door ongeveer 70 kinderen deelgenomen. Door het slechte weer moest er veel binnen gewerkt worden. Hiervoor had de gemeente de beschikking gegeven over 3 lo kalen van de Van Reenenschool en het Harmoniegebouwtje. Er werden wedstrijden gehouden, gesport en gewandeld. Ook het Openluchttheater werd bezocht, terwijl de zomerschool werd be sloten met een kermis in het Dorpshuis. Het is wel geble ken, dat de Stichting het Dorps huis in een grote behoefte heeft voorzien, mede door de ouders, die hier in Bergen des zomers door pensionhouden reeds vaak SCH00RLSE GEMEENSCHAP Aaeudt2 van 28 febr. t/m 8 maart '58 Vrijdag 28 febr. Klaverjasavond, uitg. van de v.v. Duinranders, cafe Slijkerman 8 u. Zaterdag 1 maart Uitvoering voor de kinderen om 2.30 u. in cafe Klop, Cabaretavond, (met bal na,) uitg. van de Bond van Staatspension- nering, Cafe Klop, 8 uur. Klaverjasavond, Cafe Duin, 8 uur Vrijdag 7 maart Lezing, uitg. van de „NOVIB" Cafe Timmerman, 8 uur. Zaterdag 8 uur Uitvoering, (met bal na) door de gymn. ver. „Olympia" Cafe Schuyt, 8 uur Klaverjasavond, Cafe Beeldman, 8 uur overbelast zijn, de zorg voor hun kinderen af te nemen en ook de inwoners, die hun woning ver huren en dan vaak zelf over wei nig speelruimte voor de kinderen beschikken, hierin tegemoet te komen. Ze weten dan dat hun kinderen onder goede leiding zo veel mogelijk van de natuur ge nieten met zang en spel en bij slecht weer zich niet behoeven te vervelen. Met ingang van 1 december ver liet ons mevrouw Sax en volgde mevrouw Drent haar op als di rectrice van het Dorpshuis. Voor de tweede helft van het winterseizoen 19571958 werd voor de tweede maal via de hoof den van alle scholen aan alle kin deren een circulaire uitgereikt, waarin de diverse activiteiten weer eens onder de aandacht werden gebracht, hetgeen der mate stimulerend werkte, dat er weer nieuwe clubjes bij gevormd moesten worden. De Ouden van Dagen, die hun sociëteit in het Dorpshuis hebben, voelen zich hier zeer thuis, als mede verschillende clubs en ver enigingen, die zich van het Dorpshuis bedienen voor hun ac tiviteiten en vergaderingen. Het Bestuur Stichting Dorpshuis. L. Stolk, voorzitter. secretaresse-penningm.esse. M. Evenhuis-Nueboer, Op zaterdag 1 maart a.s. zal de Bergense schilder Jan van Herwijnen in de Kunstzaal van de Rustende Jager te Bergen om 4 uur de tentoonstelling openen van werken van de bekende Amsterdamse kunstenaar ARIE KATER. Deze kunstenaar verwierf be kendheid door zijn tentoonstel lingen in groepsverband o.a. in Curasao, een intern, tentoonstel ling in Duitsland en op vele plaatsen in Nederland onder meer met „Start" en „Court". In november jl. exposeerde hij bij Magdalene Sothmann te Am sterdam. In 1953 werd hem een Konk. subsidie toegekend. Kater is lid van de schilder vereniging de Keerkring en van de Hollandse Aquarellistenkring. Kunstminnenden verzuimen niet deze, door het Kunstenaars Centrum Bergen georganiseerde tentoonstelling te bezoeken. ZONDAGSDIENST ARTSEN Inieelcttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. *t GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet GERO ZILVIUM GERO ZILMETA (Ingezonden mededeling POTER jjllliniiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiimimiiiiiMiiiHiiiimiiiiiiiimiiiiiiHiiiuiiniHiiiiiiiNiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiMiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii||||j^ c Prettig in het dragen, gemakkelijk in het gebruik Telefoon 2545 BERGEN ^llllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllIll III IH Id III IIIIIIIIIIIIII □□□□□aaaDaaoaciDDOCianaaaa Exclusieve Byouteriëen BERGEN 2 maart Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 2 maart Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1