DE DUINSTREEK Raadsvergadering Schoorl Gevarieerd Concert door Schoorls Gemengd Koor MAASEN UW SLAGER m Algemene Ledenvergadering ^Schoorls Belang" M E B O URSEM In blijde Verwachting N.O.V.I.B.-Comité Schoorl Het kindercurcus komt! Carnaval te Schoorl A. Klaver Grote Klaverjasdrive m, 99 Tweede Blad vrijdag 28 febr. 1958 Woensdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van Burgemeester Bergh bijeen voor het behandelen van een twaalf punten tellende agenda, waaron der vaststelling van de begro ting 1958. De Commissie van onderzoek der begrotingen bracht bij mon de van de heer Kaag rapport uit omtrent haar bevindingen be treffende dit onderzoek. Allereerst werd in beschou wing genomen de gemeentebe groting. Deze wijst in de ge wone dienst met uitzondering van het hoofdstuk „verrekenin gen"' zowel in inkomsten als uit gaven een eindtotaal aan van 68(9.776,02. De begroting van de kapi- taalsdienst had een tekort van 192.912,48 bij een uitgaaf van 1.757.346,76. Van de investeringen welke de riolering van Groet (500.000,en de brandweerga rage (32.000.betreffen, zullen de lasten 37.400,be dragen. Indien ter dekking van het tekort de reeds eerder aan gevraagde extra uitkering uit het gemeentefonds niet verleend wordt zullen deze kapitaalswer- ken niet verwezenlijkt kunnen worden. Alsnog zeggen B. en W., gelet op het feit dat de uitvoering van deze kapitaalswerken zeer urgent is, de indiening van een investeringsplan toe. De begroting van het gasbe drijf laat een batig saldo zien van 1.000,bij een uitgaaf van 86.949, De begroting van het woning grondbedrijf is eveneens begroot op een batig saldo van 2.084,- bij een uitgaaf van 53.625,31. De inkomsten en uitgaven van de Instelling voor maatschappelijke zorg werden begroot op 4 i .289.01 Al de ingediende begrotingen werden overeenkomstig door de raad goedgekeurd. De heer Pastoor beantwoord de de beschouwing met enkele woorden. Betreurenswaardig is het aldus spreker, dat ook nu weer werken mogelijk geschrapt zullen moeten worden, juist nu Schoorl midden in zijn ontwik keling staat. Spr. hoopte dat dit alles slechts van tijdelijke aard zou zijn. De burgemeester merkte op, dat men thans alleen maar voor bereidend werk kan verrichten, zodat bij een kentering der tij den, Schoorl met zijn plannen klaar staat. Eveneens deelde spr. nog mede, dat bericht was bin nengekomen, dat onze gemeente behoort tot de 78 gemeenten in de provincie, die voor dit jaar geen bouwvolume krijgen toe gewezen voor de bouw van wo ningwetwoningen. Het is moge lijk aldus voorz. dat aan het einde van het jaar nog iets los komt. wanneer blijkt dat de een of andere gemeente het haar toegewezen bouwvolume niet ge heel kan realiseren. Aan de hand van de geraam de subsidies werd de 100,- van de inmiddels ter ziele gegaan zijnde R K. zangvereniging Ego Flos overgeheveld naar de R.K. bibliotheek. In een discussie over een ver zoek van de Bond van Openbare leeszalen (reizende bibliotheek) om subsidie, welk verzoek werd afgewezen, bracht mevr. Jansen- Breevaart naar voren, dat de bibliotheken in ons dorp vol doende uitgebreid waren om aan ieders wensen te voldoen. Ook meende spreekster hierin een oneerlijke concurrentie te moeten zien. De voorz. deed toe zegging dat er een bespreking met de vertegenwoordigers van de verschillende bibliotheken zal worden belegd, met het doel het peil van deze bibliotheken op te voeren. De verenigingen die voor sub sidie in aanmerking komen zijn voor wat Schoorl betreft; Schoorlse Gemeenschap 300, E.H.B.O. 100,Fanfarecorps ,,De Vriendschap" 300, Schoorls Gem. Koor 150, Oranjeverenigingen ƒ150, Voetbalver. Schoorl 250, V.V. Duinranders 250, Gymnastiekver. Olympia 180,-, R.K Gymnastiekver. 120, Gem. Instelling voor Maatschap pelijke zorg 30.000,Hulp in Nood 50,—, Gezinsverzorging 900,—, VVV Schoorl 1000,-, VVV Groet 1000,—, Witte Kruis (wijkverpleging) 2000.-. De heer Nic. Schuijt was zaterdagavond de gastheer voor leden en bezoekers van Schoorls Gemengd Koor, dat o.l.v. Corn. Jonker en met begeleiding van Klaas Venneker een concert verzorgde, waaraan werd meegewerkt door de sopraan Elisabeth Weyand en de pianist Simon Halie. Zowel door de verzorgde koorzang als door het artistiek verant woorde optreden van beide solisten, heeft deze uitvoering een voor naam niveau bereikt. Toch had het koor, blijkens de woorden van de voorzitter, die nog juist op tijd burgemeester Bergh welkom had geheten, sinds de uitvoering van verleden jaar een moeilijke, voor haar bestaan zelfs hachelijke periode doorge maakt. Het grote verlies van leden was hiervan de oorzaak geweest. Het programma, dat nu geboden werd, vertoonde derhalve minder koorzang dan gewoonlijk en het behoefde noodzakelijk enige aan vulling. Zelf hebben wij dit niet zozeer als een noodmaatregel opgevat, en wij menen dan ook stellig, dat de dirigent vooral, dit programma ook om andere motieven tot deze samenstelling heeft gebracht. Het auditorium en het koor, hebben kennis kunnen nemen en wellicht ook kunnen genieten van een meer uitgebreid en vooral op ander terrein liggend reper toire, dan waaraan een koor op een bepaald niveau gebonden is. Men heeft als dirigent niet alleen maar de taak om een koor te laten zingen, doch bovendien om de koorleden in en tevens naast de zang tot een hogere muziekwaardering te brengen. Dirigent Jonker begrijpt deze taak en heeft door zijn werk on getwijfeld reeds velen tot deze waardering gebracht. Het eerste koorwerkje „Als de ziele luistert" van Wierts kon muzikaal echt als een inleiding beschouwd worden. De roman tische inslag ervan werd volledig uitgebuit. Koortechnisch was het dadelijk gaaf en bleek het ook een staalkaart van de goede kwa liteiten van het koor, die de rang in alle volgende werken bepaalden. Er werd scherp gelet op de dirigent, hetgeen niet alleen zicht baar was, doch vooral duidelijk tot uiting kwam in evenwichtige koorklank, gelijke inzetten, slot medeklinkers, ademhaling en ge lijkmatige spanning in de voor dracht. De melodisch en harmonisch geladen „Kruisklaght" van Jac. Bonset op tekst van Joost van den Vondel, werd bewogen weer gegeven. De zelfstandige melodische gang in de onderscheiden partijen werd door de dirigent helder naar voren gehaald. „Dir, Seele des Weltalls" van Mozart werd enthousiast, doch bij de sopranen door dit enthou siasme soms even te fel, verklankt. De geest van het werk werd ook door Elisabeth Weyand raak ge troffen. Klaas Venneker zorgde constant voor een zuivere, gevoelige en op het inzicht van dirigent en soliste attent ingestelde begelei ding. Ook in „Frühlingsbotschaft" van Niels Gade, waarmee het programma werd afgesloten was Volleybalver. Duinrandia 55.-. Aan de heer F. Gutker wordt met ingang van 1 maart eervol ontslag verleend uit zijn functie als gemeentebode en de vele ne venfuncties. De leden der com missie tot wering van school verzuim welke bestaat uit de he ren P. J. C. Maars, Th. A. Botter, C Meyer, W. H. P. Pas toor, en J. Vriendjes, werden allen voor de tijd van drie jaren herbenoemd. In de rondvraag informeerde de heer Sevenhuysen naar het onderzoek betreffende de ver giftigingszaak. De voorz. ver klaarde, dat de districtsrecher che in de zaak was gemengd door de Keuringsdienst van Wa ren. Het verdere onderzoek was echter verricht door de wacht meester van de Rijkspolitie, de heer Heystek, in samenwerking met de rijksrecherche. Mevr. Jansen-Breevaart infor meerde naar de schaderegeling betreffende het perceel aan de Duinvoetweg. De voorz. deelde mede dat deze zaak in handen is van de rechtskundig adviseur. Overleg hierover is gaande. Tot heden is de wijze waarop de verzeke ring deze zaak heeft willen af doen (bij handjeklap 1/3 uitke ren) bedroevend. Men eist ech ter volledige vergoeding. De heer De Leeuw, die zich zorgen maakte over het vellen van de dennen in de Nollen, kreeg van de voorzitter de ver zekering dat deze bomen op z'n tijd ter wille van het gehele onderhoud van het bos gekapt moesten worden. Over het verdwijnen van „een zekere plaats", de enigste die ons dorp rijk was, ontspon zich een geanimeerde discussie Motief tot weghalen van dit houten ge val was wel de karakteristieke geur, welke men daar tijdens een wandelingetje waarnam. De heer Slotvanger vroeg of het niet mogelijk geweest was om het perceel, dat voorheen aan de heer Meyer toebehoorde en voor verbouwing grotendeels gesloopt is tevens achteruit te plaatsen. Door de grote financiële bezwa ren van de eigenaar had men hier van af moeten zien. De heer Mulder vestigde de aan dacht op drie bitumen wegen, die, wilde men niet in groot on derhoud vervallen, thans nodig geteerd moeten worden. Men zal nagaan welk stuk bij de polders in onderhoud is ei) welke gedeelten van de gemeente zijn. Advies omtrent een en ander zal de dienst van gemeentewer ken moeten verstrekken. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de heer Duin deze vergade ring wegens ziekte niet bij kon wonen. Bij de beste wensen van de raad, die de begrotingsstukken op hun reis naar Haarlem ver gezellen, voegen wij gaarne de onze. Op dinsdagavond 18 febr. werd de algemene ledenvergade ring van de kiesvereniging „Schoorls Belang" gehouden. Het financieel verslag van de penningmeester werd goedge keurd en het zitting hebbende bestuur in zijn geheel herkozen, t,w. F. C. Bik, voorz.; S. Gut ker, penningm.; P. Beeldman en C. Hoogvorst, leden, terwijl voor deze vergadering het secretaris schap werd waargenomen door mevr. J. G Verkoren-Kerber. Al spoedig werd overgegaan tot de hoofdzaak van deze ver gadering, n.l. de gemeenteraads verkiezing. Resultaat van deze geanimeerde bespreking was, dat de volgende lijst met candidaten door de leden met 25 stemmen vóQr en 9 tegen werd goedge keurd. 1. mevr. W. Jansen-Breevaart, 2. Hr. G. de Boer, 3. Mr. C. P. Eecen. 4 Hr. J. v. d. Oort, 5. Mevr. J. G. Verkoren- Kerber, 6. Hr. J. L. M. Coenen, 7. Mevr. A. J. C. Slagman van Lakerveld de Heus, 8. Hr. S Gutker, 9. Hr. F .A. Sleking, 10. Hr. M. W. v. d. Garde Jr., 11. Hr. J. de Leeuw, 12. Hr. K P. Zuurbier. Door het bestuur werd de vol gende toelichting op de samen stelling van deze lijst gegeven. Heden ten dage is het raadge- ven in. en besturen van een ge meente een probleem geworden welke verre is uitgegroeid boven de alledaagse beslommeringen en locale sfeer als waarin dit vroe ger gebeurde. Hierbij komen door het tegenwoordige staats bestel de plaatselijke belangen al te vaak in het gedrang. Daar om werd besloten een lijst sa men te stellen met candidaten, ieder op een bepaald gebied des kundig en dus in staat op doel treffende wijze de belangen der gemeente te behartigen. Van daar 2 candidaten deskundig op agrarisch gebied, 2 candidaten voor het toerisme, 2 candidaten voor het financieel zakelijke deel. 2 candidaten die het protestants denkende deel der bevolking vertegenwoordigen, 2 candida ten voor het sociale deel en 1 candidaat bekend met openbare werken. De bedoeling is dan ook om deze candidaten in te scha kelen bij het bespreken van toe komstige problemen en ontwik kelingen. Bij de rondvraag en de daar uit voortvloeiende bespreking werd critiek uitgeoefend op het dikwijls in comité vergaderen van de gemeenteraad, waardoor de inwoners van Schoorl door de pers niet op de hoogte kun nen worden gesteld van wat er omgaat en staat te gebeuren in de gemeente. Ook vroeg men om meer contact tussen raadsleden en bestuur. Als resultaat hiervan werd be sloten uit en door de op de lijst geplaatste candidaten een comité te vormen, dat tezamen met de raadsleden en het bestuur, de diverse problemen op zoveel mo gelijk deskundig niveau zullen bespreken. Tevens ontstaat hier door weer contact tussen kiezers en raadsleden. Vrijdag j.l. werd mededeling ontvangen, dat de candidaten F. A. Sleking en J. de Leeuw, resp. vertegenwoordigers voor toerisme en zakenleven, zich hadden teruggetrokken van de lijst van „Schoorls Belang" en met een door hen nieuw te vor men partij „Algemeen Belang' aan de verkiezingen zullen deel nemen, daar zij de zakelijke en toeristische belangen niet vol doende vertegenwoordigd acht ten en niet accoord gingen met de plaatsing, waarop zij op de lijst voorkwamen. „Algemeen Welzijn" - E.H.B.O. - Esperantistengroep - Holl. Mij v. Landbouw - K.N.M.B. - K.A.B. - K.V.P. - L.T.B. - Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen - N.R.K.M - N.V. v. Afschaffing v. Alc. Dranken - N.V.V. - P.v.d.A. - Volksonderwijs - V.V.D. De besturen van bovenge noemde vereniging nodigen U uit tot de BIJEENKOMST op VRIJDAG, 7 MAART 1958 te 20.uur in de grote zaal van de „ROODE LEEUW" te Schoorl voor het bijwonen van een N. O. V. I B. - propaganda- avond. Toegang vrij. De heer Dr. Th. J. C. van Hout uit 's-Gravenhage zal een voordracht houden over GRIE KENLAND. Dr. van Hout is als deskundi ge voor de Voedsel- en Land bouworganisatie der V.N. (de F.A.O.) en het N.O.V.I.B.- Comité Nederland naar Grieken land geweest om plannen voor te bereiden om achter gebleven gebieden te helpen. Griekenland bezit prachtige natuur- en cultuurschatten, maar temidden daarvan leeft het Griekse volk in bittere armoede. De N.O.V.I.B.-actie wil haar steentje bijdragen om enkele ge bieden aldaar tot ontwikkeling te brengen. U kent deze plannen door de uitvoerige krantenberichten. Het N.O.V.I.B.-Comité Schoorl verwacht dat U zult willen ver nemen wat hier gaande is. Het belooft een mooie avond te wor den. Voor een verloting zijn een aantal aardige prijzen beschik baar gesteld. Voor de gezamenlijke be sturen. Het N.O.V.I.B.-Comité Schoorl. Toen we dezer dagen boven staande kreet hoorden, zijn we op zoek gegaan naar de eigenaar van café Klop. En inderdaad, Cor Groothoff is er in geslaagd beslag te leg gen op één van de beste gezel schappen op dit gebied, name lijk van Arno Buisman. Dit ge zelschap, dat veel optreedt voor KAB, KAJB, Oranjeverenigin gen, Gemeentebesturen, kortom heel Nederland doorkruist, dit kindercircus met als hoogtepunt het optreden van Nederlands jongste beroepsartist Arno Buis man, komt in onze gemeente voor het eerst in Groet. Deze show, die geheel is in gesteld op kinderen van 4 tot 15 jaar geeft een wervelwind van fietsacrobatiek, buikspreken, goochelen in wonderlicht, clow nerie, sneltekenen en souplesse, en kunnen we van harte aanbe velen, omdat we weten dat het iets goeds is. Zaterdagmiddag 1 maart zal dit optreden plaats vinden en we hebben zo n idee, dat het wat men noemt „stamp vol" zal worden. in het R.K. Verenigingsgebouw te Catrijp. Een grote menigte, uitgedost met kleurige mutsen, met daar tussen door de gecostumeerden in elkander gestrengeld en saam- gevat in rollen serpentines en daarna bestrooid met confetti, danste als een enorme, met fan tasie opgemaakte taart, rond. Velen zullen met spijt om twaalf uur het doek hebben zien vallen. zijn begeleiding steungevend voor de zang. Wat de koorzang betreft zat het „venijn" werkelijk in de staart van het programma. De toon- zuiverheid n.l. die in de vorige nummers behouden was gebleven, verliep in de laatste maten van dit werk. Hiervóór had de dirigent zijn frisse levendige opvatting van Mozart's „Ave Maria" door het koor zuiver tot klank laten bren gen. Het „Amen" klonk fraai gearceerd. Tussen de door het koor ver zorgde delen in het programma, bood de sopraan Elisabeth Wey and het auditorium een fijnzinmige keuze uit haar repertoire. Zij zong Italiaanse, Duitse en Franse lie deren met een bewust, verant woord stijlbegrip en reeds belang rijke technische vaardigheid. Haar volume-rijke, kernachtige, open stem wist zij duidelijk be heerst tot verschillende stem mingen te modelleren. Opvallend gaaf en bewogen klonk „Chan son Triste" van Henri Duparc. Het hiernavolgende lied van dezelfde, componist stelde even te zware eisen, althans op dit moment. Simon Halie begeleidde haar aandachtig, beheerst en zeer mu zikaal. Dit laatste aspect van zijn optreden sprak bovendien sterk uit zijn gevoelige interpretatie van Debussy. Voor de pauze had hij ons in Rondo in Es. gr. t. van Chopin enigszins teleurgesteld. Dit werk was trouwens ook geen gelukkige keus. Czerny's beminnelijke vinger oefeningen, waaruit deze variaties over de aria La Ricordanza ble ken te zijn samengesteld, werden daarna aanzienlijk gaver en muzi kaler vertolkt. Het auditorium beloonde beider optreden en dat van het koor met intense aandacht en hartelijk applaus. Na afloop vermaakte men zich met de verloting en bleven velen steken in de „drank-oase" die men bij het verlaten van de zaal noodgedwongen moest trachten te passeren. G. v. d. I. GROTE TURNUITVOERING De gymnastiekver. „Olympia" geeft dit jaar één zaaluitvoering. O zult nu de prestaties van klein en groot kunnen bewonderen, wat tezamen een zeer gevarieerd programma zal vormen. 't Is daarom uw aller belang stelling waard! Voor verdere gegevens zie advertentie. Autobanden Autoaccu's Auto poetsmidd. Valma Auto verhuur koeke pa n P. DUIN Schoorl Extra voordeligs 1 kg Vet gerookt spek f 1,25 BREELAAN 12 - BERGEN - TELEF. 2123 Ingezonden mededeling Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT MunhaBPT MAAKT ISGOEP Telefoon 313 Schoorl Thans ontvangen de allernieuwste daar kunt gij in bakken en braden zonder boter Verkrijgbaar bij Ruinelaan 11, Bergen Zaterdag 1 maart in „Honky Tonk" Aanvang 8 uur om persoonlijk kampioen schap. Koppels worden per loting samengesteld. Prijzen Klaverjasbeker en vele luxe voorwerpen. vrijdag en zaterdag 150 gr. Ham 150 100 100 gr. Leverworst Pekelvlees gr. Boterhamworst gr 0.65 0.65 250 gr. Metworst 250 gr. Leverworst f 0.45 f 1.20 Alleen dinsdag Extra goedkope Rookworst kost dan slechts 40 cent 100 gram Woensdag gebaktreklame met het bekende zakje zout en kruiden 500 gr. Gehakt slechts f 1.40 250 gr. heerlijke Metworst f 0.68 Donderdag extra goedkope Magere buiklappen met zakje speciale kruiden en zout 500 gram slechts f 1,35 100 gram Lunchworst f 0,28 500 gr. Magere varkensfric. f 2.50 500 gr. Ribkarbonade f 1.80 500 gr. Schouderkarbonade f 1.65 500 gr. Riblappen f 2.30 500 gr. Doorr. ossenlappen f 1.60 2V2 kg Gemalen vet f 1.75 Voordelig Kalfsvlees 500 gr. Fricandeau f 2. 500 gr. Lappen f 1.80 500 gr. Gehakt f 1.70 De meest natuurlijke tmaitcnt zonder kroes DAMES KAPSALON Telefoon 2104

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5