ft ff VERGADERING DER V.V.V. PI attelandsvrouwen Wonw^puROL u vTv. ■2)ames.1tr,eJhu'"i7 :*H <2 unc muit Apeuda GERRITSEN gesloten V. V.D. K. C B Vandalisme Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol „De Oude Prins'' w w irlfWwWw VRIJDAG 7 MAART 1958 35e JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De algemene ledenvergadering van Bergens oudste V.V.V. want deze gemeente is de geluk kige bezitster van drie V.V.V.'s binnen haar grenzen werd woensdag 26 febr. gehouden in de dancing van „De Rustende Jager". Behalve het bestuur wa ren er 24 leden opgekomen, ter wijl de directeur der Federatie, de heer Vermaas, uit Alkmaar was overgekomen. In totaal 31 stemgerechtigden. De voorzitter opende de vergadering door de aanwezigen welkom te heten en te vertellen dat het 50-jarig be staan der ver. op sobere wijze zal worden herdacht, waarna de secretaris het woord kreeg om de notulen der vorige alg. ver gadering voor te lezen welke na beëindiging zonder commentaar werden goedgekeurd. Uit het Jaarverslag stippen we aan dat het aantal gasten in hotels, pensions en gemeubileer de huizen 1252 meer bedroeg dan vorig jaar, doch dat het to taal der verblijfnachten achteruit liep met 44.033. De bestedingsbeperking is daarop wellicht van grote om vang geweest. Voor de nering doenden betekent dit geringere omzetten, want de gast die hier de nacht niet doorbrengt, ont bijt hier de volgende dag ook niet. Slager, bakker, melkboer, kruidenier, drogist en caféhou der, chocolaterie en boekhandel, kortom iedere tak van handel en bedrijf ondervindt daarvan de terugslag, doch de Ver. had een goed jaar. 't Rapport van de Commissie tot nazien der rekening over 1957 verklaarde dat de boeken bij de heer Smit in orde waren bevonden en overeenstemden met de kas. ZILVER Onder de ingekomen mede delingen was een kennisgeving van de heer van Kampen, dat hij zich voor het seizoen 1958 niet beschikbaar kon stellen als redacteur van De Badbode. De heer Visser had enige be zwaren. Hij had de ledenlijst op 't bureau willen inzien, doch deze was daar niet. De voorzit ter keek op, vroeg aan de heer Prins, als waarnemend penning meester, waar de lijst was, die het ook niet wist, waarop de vraag aan de heer Smit werd ge daan, die antwoordde, dat deze zich in het kasboek bevond. Op nieuw had de heer Visser iets. Hij wilde op het ver.-bureau contributie betalen en ontving voor het gestorte bedrag een kwitantie, getekend door de in- formatrice, wat formeel niet in orde was, volgens hem. Hij had een door de penningmeester ge tekende kwitantie moeten heb ben. In plaats van bij de beta ling te protesteren deed hij dat nu, maanden nadien. Bij de begroting was het we der de heer Visser die zijn stem verhief om op te merken, dat bij een stijging van het ledental de som der ontvangen contribu ties terugliep. De bemiddelings- kosten brengen minder op. De contributie is verhoogd om een goede administratieve kracht te verkrijgen, doch waar blijft deze. De voorzitter antwoordde dat er thans een waarnemend penning meester is, die wordt bijgestaan door de heer Smit, wat goed vol doet. Verder werd de post pro paganda te laag geoordeeld. Wethouder Den Das deed het voorstel een commissie te benoe men, die het vraagstuk zal be studeren. Op instigatie van de heer Visser zal worden gepoogd een nieuwe horeca-commissie sa men te stellen. Een ander merkte op dat de folder door de gemeente ver strekt, volgens hem niet goed voldeed. Er moesten minder kleuren op staan en bovenal de hollancise vlag. Dat zou het, volgens hem, beter doen. In plaats van de afgetreden heer Peetoom werd de heer Prins met 21 stemmen tot penning meester gekozen. Enkele leden wilden dat nog een ander be stuurslid zou aftreden, doch wie was daar nou voor te vinden? t Baantje geeft weliswaar geen cent honorarium, kost veeleer nog iets van het inkomen dat men heeft, maar uit eigen be weging aftreden, daar kon bij niemand iets van komen. Bij de rondvraag vroeg de heer Visser of de in Bergen aan Zee wonende leden per brief be richt hebben ontvangen, dat zij niet langer lid van Bergens oud ste V.V.V. kunnen blijven, wan neer zij niet geneigd blijken de kas van Bergen aan Zee's V.V.V. te helpen spekken door hun lidmaaschapsbijdrage. De voorzitter praatte er wat om heen, maar kon de juistheid der opmerking niet weerleggen. Men had nog een jaar de tijd en dus kon er met deze drie leden ge praat worden. De heer Verrifer riep uit dat men in Vught, Em- mer-Compascuum of Maastricht kan wonen en lid zijn van Ber gens V.V.V., doch als men in „Zee" woont kan men en mag men dat niet. V.V.V. Bergen aan Zee is voor hem te duur, daar zij alleen bemiddelend werkt. Opnieuw kwam de heer Vis ser op de proppen met een vraag en weer was de kern van het vraagstuk: het geld. De voorzit ter deelde nu mede, dat men nog geld zal krijgen van de gemeen te, afkomstig van de opbrengst der verkochte bomen op het Sta tionsplein. Deze waren eigen dom der V.V.V. De gemeente heeft ze gekapt en verkocht en zal de opbrengst heel netjes af dragen aan de V.V.V. Met deze hartverheffende tijding konden de leden huiswaarts gaan. De U.V.V. hield maandagmid dag 3 maart in de serre van de Rustende Jager haar jaarverga dering, die zeer vlot verliep. De presidente, mevr. A. Huygens- Bruynzeel, opende met enkele woorden deze vergadering. De U.V.V. begint in het dorp een begrip te worden. Zij heeft sinds afgelopen jaar zitting in de commissie van Sociale Belan gen. 1957 heeft niet veel bijzon der werk gebracht: 1958 bracht nieuw werk door de aankomst van een honderdtal gerepatrieer- den. Met de zorg voor dezen werd in Bergen in 1950, op ver zoek van de wethouder van So ciale Zaken, de heer L. den Das, door de vrouwenverenigingen onder leiding van mevr. Huy- gens begonnen, zodat deze nieu we stroom van gerepatrieerden in 1958 met kennis van zaken kon worden opgevangen. Drie pensions, waar de gerepatrieer den zijn ondergebracht, worden geregeld door U.V.V.-sters be zocht. Deze mensen zijn aan boord reeds goed ingelicht, dat het in Nederland geen luilekker land is en dat er harder gewerkt wordt dan in Indonesië. De man nen melden zich bij het arbeids bureau, waar zij na een algemene test voor beroepskeuze, worden ingeschreven. De kinderen gaan onmiddellijk naar school en blij ken goed bij te zijn Zij worden daar door de kindergemeenschap aardig opgenomen en te spelen gevraagd. Het Rode Kruis zorgt voor lectuur (tijdschriften) in de pen sions en het Dorpshuis leent hen gratis boeken. Wie van de dorpsgenoten heeft speelgoed en spelletjes te missen en wie, o wie een behoorlijk wandelwagentje? Belt U even op tel. 2785? Zoals elk jaar klopte natuur lijk ook dit maal de kas. De af tredende bestuursleden werden allen herkozen, er waren geen tegencandidaten. Zoals op elke jaarvergadering werden de U.V.V.-werksters, die daarvoor in aanmerking kwamen als lid ge- installeerd. Geheel in het kader van deze tijd paste de hersen gymnastiek. Wat zou U doen alswaarin menige nuttige wenk werd gegeven. Tot slot om in stijl te blijven: Wat zou doen als u wist, dat er een cursus „Ziekenverpleging in huis" werd gegeven, waar bij nog enkele plaatsen open zijn? U opgeven bij Zuster Oosten, natuurlijk! M. J. van Schie Privé- en clublessen BELANGENGROEP Op de groslijst der Belangen groep komen de volgende can- didaten voor een gemeenteraads zetel voor: 1. J. Broersma; 2. J. Swaag; 3. E. Verwer-van Rijs- sen; 4. C. Peetoom. Als U soms langs komi?? nieuwe TWEKA collectie Op de groslijst der V.V.D.- candidaten voor de aanstaande raadsverkiezing komen de vol gende namen voor: 1. E. J. van Rees Vellinga; 2. Mr. E. P. Broekman-Vriesman; 3. Dr. C. Steinz; 4. Ch. Koster; 5. J. Kroon; 6. A. F. Klein-Meijer; 7. H. P. Th. van Schaick; 8. P. Kluitman. Zaterdagmiddag één maart werd in de Kunstzaal de expo sitie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van de Amsterdam se kunstschilder Arie Kater ge opend onder vrij veel belang stelling, door de Bergense mees ter Jan van Herwijnen, die zijn kunstbroeder zou inleiden. Hij begon met de vraag te stellen of één der leden van het be stuur der K.C.B. soms het woord verlangde. Toen het antwoord negatief was, breidde hij zijn armen uit en sprak één zin tot de exposant, om zich vervolgens tot de verzamelde menigte te wenden met een tweede zin, waarin hij de tentoonstelling voor geopend veklaarde. Arie Kater is een kunstenaar die er wezen mag. Elk zijner werken legt daarvan getuigenis af Laat niemand die dit leest, verzuimen met deze kunstwerken kennis te maken. Agenda over de periode van 7 maart t.m. 15 maart 1958. Vrijdag. 7 maart: Lezing met lichtbeelden, uitgaande van de N.O.V.I.B., café Timmerman, 8 uur. Zaterdag, 8 maart: Uitvoering door de gymn. veren, „Olympia" (met bal na) café Schuijt, 8 uur. Klaverjasavond, café Beeldman. 8 uur. Dinsdag, 11 maart: Zang- en filmavond, uitgaande van de Ned. Blindenbond, café Schuijt, 8 uur. Borduur-onderricht, café Slijker- man, 7.30 uur. Donderdag, 13 maart: Film avond, uitgaande van de V.V. Duinranders café Slijkerman, 8 u. aanooo Th. VELDMAN Voor de nederlandse beteke nis van het woord vandalisme wendden we ons tot Koenen- Endepols, Verklarend Hand woordenboek der Ned. Taal, 16e druk, blz. 1060, alwaar we le zen: Vandalisme, barbaarsche vernielwoede van kunstwerken: is geheeten naar de Vandalen, een Germaansche volksstam die vanuit Afrika in 455 na Chr. Rome in 14 dagen plunderden. l\A een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Woensdag 26 febr. hielden de Plattelandsvrouwen haar jaar vergadering in de Zaal Nieu- wenlijk. Mej. A. Schmidt trad af als bestuurslid, na zes jaar lang trouw de kas bewaakt te hebben, waarvoor de afd. Ber gen haar zeer dankbaar is. Het is geen gemakkelijk baantje de eindjes aan elkaar te knopen. Zo als gedurende al deze zes jaren, klopte ook nu de kas en kon met een klein batig saldo het jaar gesloten worden. Mevr. A. Grootes-Stammes werd als be stuurslid gekozen. De Bond heeft een goed be steed jaar achter de rug. De ac tiviteiten waren: 22 jan. lezing over tafeldekken en -versieren; 19 febr. show van gebreide kle ding door de Firma Kuiper; 22 april lezing over Zuid-Afrika; 23 mei reisje naar Texel; 18 juni duinwandeling o.l.v. Henk Jelle- ma; 30 sept. voordracht van Aaf- je Top; 24 okt. film „Waar pal men wuiven"; 21 nov. lezing van Marijke van Raephorst; 19 dec. Kerstavond. De afd. Bergen groeit nog steeds en telt thans 166 leden. Op deze avond werden ook nog verslagen uitgebracht over: zie kenbezoeken en over een twee daagse cursus voor huisvrouwen op de Volkshogeschool. „De Bondsfilm", die deze avond werd vertoond, had aller bewondering en gaf een aardig beeld van het leven en werken der Plattelandsvrouwen in de verschillende provincies. De film over Nieuw Zeeland opende voor menigeen een nieuwe we reld. Dit grote land (8x Ned.) heeft een gematigd klimaat. In het mooie heuvelland liggen de boerderijen. Langs de rivieren en in de dalen wordt de landbouw beoefend. Nieuw Zeeland is het land van landbouw en veeteelt, die ook de uitvoerprodukten op leveren. Men heeft er een grote runderteelt. Het melken gebeurt er uitsluitend elektrisch en van de melk wordt alleen de room naar de fabrieken gebracht en tot boter verwerkt. De zuivel- winning en export (voornamelijk naar Engeland) is een seizoen- bedrijf en wel van juni tot jan. De rest van het jaar houdt men in deze bedrijfstak vakantie. Trouwens, de werkende mens heeft het in Nieuw Zeeland goed; een veertig-urige werk week, 14 dagen vakantie plus 10 feestdagen per jaar; een goed loon en goede sociale voorzie ningen. In 1773 werden schapen in gevoerd. Thans telt dit land met zijn 2 miljoen inwoners, ruim 32 miljoen schapen. Wol is dan ook een zeer belangrijk uitvoerpro- dukt, evenals bevroren schapen vlees. De schapen worden door onderdompeling in snel stromend water gewassen en na droging elektrisch geschoren, wat fantas tisch vlug gaat. De boer is een all round am bachtsman, die de woeste grond zelf heeft ontgonnen en die er zijn huis met toebehoren bouw de. Eens per week gaat hij naar „de stad", waar hij zaken doet en andere boeren ontmoet. Elke flinke plaats kent een „boeren- dag". Een op de vijf arbeiders werkt in de landbouw. Er is in Nieuw Zeeland een veelzijdige industrie o.a. ook van spoorweg materiaal. Men heeft daar te lande 5.500 k.m, rails. Een vlieg- dienst onderhoudt de verbinding tussen Noord- en Zuid-eiland. Daar de afstanden er groot zijn, bezit één op de vijf mensen een auto. Zaterdag is een vrije dag en stromen auto's gaan dan van uit de steden na,ar het strand of het heuvelland, met zijn mooie meertjes. Zeilen is hier geen dure sport en daar de wildstand hier binnen de perken moet wor den gehouden, heeft de jager er vrij spel. Het skiën is ook een algemene sport geworden, hoe wel het hooggebergte ver van de steden ligt. De oorspronkelijke bewoners, de Maori's, tellen nog ongeveer 100.000 zielen. Het is een ge zond, zelfbewust ras, dat tech nisch heel pienter blijkt. De kin deren bezoeken gewoon de open bare scholen, want er is maat schappelijk geen scheidingslijn (specifieke Maori-dorpen wor den ter wille van V.V.V. in stand gehouden.) Sinds 1887 is het onderwijs kosteloos. Er is een leerplicht van 6 tot 15 jaar. De kindersterfte is er laag. De meeste babies worden in klinie ken geboren. Voor zwakke kin deren zijn er gezondheidskam pen. De mensen zijn er huiselijk van aard. De huisvrouw kan er meest geen hulp krijgen en moet dus alles zelf doen De man on derhoudt in zijn vrije tijd de tuin en voert de reparaties aan en in het huis uit. In Nieuw Zeeland worden alleen ongehuwde emigranten toegelaten, dit is een gevolg van de woningnood. Gehuwde emi granten mogen een eigen huis meenemen, als dit aan bepaalde eisen voldoet, of moeten kunnen aantonen, dat er een huis voor hen beschikbaar is. Woensdagavond 26 febr. hield de klaverjasclub "De Oude Prins" in het hotel van die naam haar laatste competitiewedstrijd. In 't geheel zijn er 15 wedstrij den gehouden en 28 deelnemers kwamen voor een prijs in aan merking. Een tweetal tafels met een keur van prijzen overdekt stond te wachten op degenen, die na afloop hun definitieve volg orde bereikt hadden. Er werd met vuur en met ijver gespeeld en de vreugde was niet van de lucht toen de einduitslag werd bekend gemaakt. Dat werd een plezierige avond, waarvan het einde weer veel te vroeg kwam. De 15e maart zal er in de Oude Prins een tournooi worden gehouden, dat zich over 6 weken zal uitstrekken, waarvoor al reeds 50 clubs hebben ingeschre ven. Er zal woensdags en vrijdags gespeeld worden. (Wegens plaatsgebrek moet de lijst der Competitie-winnaars blijven overstaan tot de volgen de week.) LLnHieS snezen snel met ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Ueekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R, P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijsf 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Exclusieve Byouteriëen Gedipl. Tennisleraar Sportpark Alkmaar Inlichtingen K 2208-2834 ^jllllimilllUIIIIHIIIIIIIIlllllllllllllllllIlllltlllllIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllIllllllllllllllllll^ Telefoon 2545 BERGEN kijkt U dan even in onze jongens-etalage in de Ruïnelaan. U ziet daar de mooiste dingen uit de Wilt U het nog beter zien, komt U dan even binnen. We laten het U graag zien en natuur lijk zonder enige verplichting. ^Illin iiiiiiMiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiiimiiiiiiiiiiMimmiiiiiiimiiiiiiiiimmiillllr Loudelsweg 35 - Bergen Dinsdag 11 maart wegens modernisering SCH00RLSE GEMEENSCHAP GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen J Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 27n reparatie- inrichting Z,7fa p[eet (Ingezonden Mededeling) RANG Oièmc de Cacao- GERO ZILVIUM GERO ZILMETA Ingezonden mededeling babyderm-zeep Ingezonden mededeling 9 maart Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 9 maart Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1