Raadsvergadering Schoorl 118 Trekkingslijst Speciale vermelding van gemeente werklieden Ned. Blindenbond Dc sneeuwstorm raasde Een andere eigenaar Bond voor Staatspensionnering Het kindercircus Klaverjasdrive Klaverjasdrive Alg. Prot. Begrafenisver. „De Duinstreek' 7 maart 1958 2e blad D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers ti: - - v Konijnenfokvereniging „De Duinstreek" Jaarvergadering Tuinbouwver. „Schoorl" Burgerlijke Stand Regina Princess? F. Gutker kreeg koninklijke onderscheiding Vrijdagmiddag vond de raads vergadering plaats onder voorzit ter Burgemeester Bergh. Toen wij op deze ddg op een ongewoon uur naar het raadhuis stapten om de lezers verslag te doen van de vier punten tellende agenda, was het alleen punt 4 wat onze belangstelling vroeg. Niet dat de overige punten minder belangrijk waren, zeer zeker niet. Punt 2 vermeldde o.a. een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst voor een geld lening, die bij een rentepercentage van 6 en een koers van 100% een looptijd van 13 jaar zal krij gen. Het voorstel werd conform vastgesteld, nadat mevrouw Jan- sen-Breevaart zeer terecht had opgemerkt dat het in feite duur geld was voor een lange tijd en de voorzitter de geruststellende mededeling deed, dat het maar een zeer klein bedrag betrof. Zo naderde met rasse schreden punt 4, inhoudende Afscheid van de heer F. Gutker. Het waren mevrouw Jansen- Breevaart en het oudste raadslid de heer Duin, die de scheidende functionaris en zijn echtgenote de feestelijk aanziende raadszaal bin nenleidden. De gehele raadszaal was inmiddels volgestroomd met belangstellenden, die mogelijk al len op hun beurt wel eens iets met de heer Gutker in één van zijn vele functies te doen hadden gehad. Nadat allen gezeten waren sprak burgemeester Bergh, na mens de raad, de scheidende ge meentebode toe. Spreker releveerde de loopbaan van de heer Gutker, die, op 7 fe bruari 1893 geboren, in 1921, na het eenzame beroep van landman, strandjutter en stroper, waarvan we de laatste twee alleen moeten zien als een in die dagen geani meerde vrijetijdsbesteding, tot strandvonder werd aangesteld. Freek, zoals iedereen hem kent, had zich voor de twee laatst genoemde beroepen, voorzien van een compagnon, zijn broer Simon die eveneens aanwezig was. Na strandvonder werd hier al spoedig bezoldigd veldwachter aan toegevoegd, waarmede te vens het bestaande compagnon schap ontbonden werd. In latere jaren werd hij ge meentebode en hier kwam men tot de ontdekking, dat Freek in alle tuigen paste. Zo kreeg hij verder nog de functie van plaatse lijk deurwaarder, controleur der vermakelijkheidsbelastingen en nog meerdere functies waardoor hij in feite ambtelijk gezien een lastig geval werd, waar menig functie- analyst geen raad mee geweten zou hebben. Het grote moment brak echter aan toen burgemeester Bergh zijn rede besloot met de bekendma king, dat het H. M. de Koningin behaagd had, hem de Bronzen Medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Nadat de burgemeester de ver sierselen van de Koninklijke On derscheiding op de borst van de gemeentebode had gespeld, sprak hij nogmaals namens de raadsle den, waarbij de aanbieding van een W. P. Atlas de tastbare dank vertegenwoordigde. Tijdens de korte raadsvergade ring van Vrijdag bracht burge meester Bergh speciaal hulde aan de mannen van gemeentewerken. De heren Bredewout, Hof, Ruis en Vouté, die de strijd tegen de sneeuw niet op wilden geven, on danks het advies van burgemees ter Bergh zelf. Deze heren gingen onderling en onder leiding van de heer Blom economisch te werk. In twee ploegen, die 'elkander na luttele uren slaap aflosten, bleef men aan de gang. Ongetwij feld is het aanjhen te danken dat de wegen, in tegenstelling tot an dere gemeenten, weer vrij spoedig na het beëindigen der sneeuw storm berijdbaar waren. Veel goed werk is eveneens verricht door de buldozer, be mand door de heer Druyven, die onvermoeid met zijn brullende machine, de zorgen, in dit geval de sneeuw, op zij wist te schui ven. Ook voor alle andere, ons onbekende medewerkers, hebben we het grootste respect. Namens het gehele gemeente- personeel sprak de heer Belonje. Hij schetste de onverstoorbaar heid en de betrouwbaarheid van de heer Gutker. Een prachtig schilderwerk van D. Trap werd hem aangeboden. De heer Jb. Kuiper sprak in de eerste plaats namens de buurt- winkeliers. Voor de altijd plezie rige omgang werd hem een ge schenk onder couvert.aangebo den. Namens de slagers mocht hij de heer Gutker een schitterende fruitmand aanbieden. Joh. de Leeuw sprak de schei dende functionaris namens de K.N.M.B. toe. Hij schetste de hu mor, die de heer Gutker als ge meentebode wist op te brengen. Met de woorden: Freek, je bent een brok Schoorl en een brok Groet" besloot spreker zijn rede en overhandigde aan de heer Gutker een enveloppe met inhoud. Namens de Schoorlse Horeca bedrijven sprak de heer N. Schuijt. Spreker stipte de slechte jaren nog even aan, een tijd waar in „Freek" met meer belangstel ling dan anders, tegemoet werd gezien. Uit handen van de heer Schuijt ontving de heer Gutker eveneens een enveloppe met in houd. Hierna bracht de scheidende gemeentebode in de eerste plaats dank aan H. M. de Koningin voor de hoge onderscheiding. Vervol gens sprak hij met enkele woor den de vertegenwoordigers van de diverse verenigingen en de verdere aanwezigen toe. Hij bracht dank aan het gehele ambtenarenkorps, voor de colle gialiteit al die jaren betoond. Dit afscheid aldus de heer Gut ker is minder zwaar voor mij, om dat ik in dit geval de voordeur uitga en de achterdeur weer in. De heer Gutker blijft namelijk nog enige tijd in dienst, totdat in de vacature is voorzien. Na afloop van het officiële ge deelte bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen, waarbij de heer Gut ker de aanwezigen verhaalde, hoe hij eigenlijk van strandjutter strandvonder werd. een gebeurte nis waarover wij U t.z.t. iets meer zullen vertellen. Op dinsdag, 11 maart a.s. wacht de ingezetenen van Schoorl een zeer mooie en afwisselende avond. De Ned. Blindenbond presen teert de nieuwe film: ,,De Stoute SchoenenHet scenario van deze film is geschreven door de blinde Predikant en dichter: Ds Jan Wit en de vervaardiging was in han den van de zeer bekwame cineast: Piet van der Ham. „De Stoute Schoenen is een boeiend verhaal. De acteur Paul van Gorcum speelt de rol van een levenslustig en romantisch aange legde student, die op het kritieke moment in zijn leven, als hij de stoute schoenen aantrekt, om het meisje van uit zijn dromen te gaan vragen, door een ongeluk wordt getroffen en pas veel later op nieuw die stoute schoenen aan trekt, waarmede hij het leven zelf bewuster dan voorheen opnieuw binnenstapt. Deze romance geeft genoeg aanleiding om de toeschouwer in kennis te brengen met de moeilijk heden en de herscholing van blinden. Naast de hoofdfiguur worden ook de andere rollen zeer knap gespeeld, vooral die van Ellen, het meisje, dat zulk een zware in nerlijke strijd voert, daar zij voor zulk een uiterst belangrijke beslis sing in haar leven wordt ge plaatst. „De stoute schoenen" geeft een indrukwekkend beeld van de menselijke strijd en overwinning en laat op treffende wijze zien, hoe ook in de blinde leeft het ver langen naar geluk en liefde en hoe, bij een goede opleiding, het geestelijk evenwicht wordt her kregen en de maatschappelijke aanpassing werkelijkheid wordt. „De stoute schoenen" is door de gehele pers zeer gunstig be oordeeld en daarom vertrouwen wij, dat voor de voorstelling in onze Gemeente eveneens grote belangstelling zal bestaan. De bekende propagandist van de Ned. Blindenbond, Joh. van den Berg, die reeds 31 jaar zijn organisatie en de belangen van zijn lotgenoten dient, zal een toe lichting geven op het streven van de N.B.B., terwijl hij tevens ge dichten van Annie Schmidt zal declameren. *1888 DE 3l£EKGE - 2 k-H TER B£DffeG£tf O Oa/s. Haoc o r/« zucifH TV me r Hus re/r eoorh-j IA fCHLP M/V HQP!EE/H H'J PHoSECfj T Z.UH re EER M')H PM HP n eer&escho ten /v ff* rear Lier mhhiel lriou eh woporuw Pleegd door de rwee hiedicjhhrrreh err of 4 trm SL/IR it HUL RODEO LES GE- nOipE Hf e 8eh war HOGEL'JH Z'jfif Verder wordt medewerking verleend door „SCHOORLS GE MENGD KOORonder leiding van de heer Corn. Jonker, met pianobegeleiding van de heer Klaas Venneker. Deze zeer aantrekkelijke avond zal worden gehouden op dinsdag, 11 dezer in café Schuijt, aanvang: 8 uur. De entree is bepaald op 1, Programma's tevens bewijs van toegang, zijn te verkrijgen bij de leden van het comité alsmede bij de heren C. Rens, J. de Ridder, N. J. Venneker, B. Haring, A. Bekker, M. Slot, P. Roos, M. P. Ens en D. Jacobs, alsmede aan de zaal. Het comité van voorbereiding: J. H. Bergh Dr B. R. Brust Dr F. H. Risselada Zr. J. Sneijders-de Vogel W. Jansen-Breevaart J. de Leeuw-Boon C. M. M. Haring A. Jonker. Reeds 's morgens hing er al een loodgrauwe lucht, die weinig goeds voorspelde: Sneeuw viel er al in grote hoe veelheden en toen 's middags de wind tot stormkracht ging aan wakkeren uit de Oostelijke hoek, toen wisten we dat de wegen die de begrenzing van de polders vor men, spoedig onbegaanbaar zou den zijn. Tegen vier uur in de middag was er op verscheidene plaatsen in onze gemeente voor het verkeer geen doorkomen meer aan. De busdienst van dorp Schoorl naar Camperduin moest vervallen. Aan de Oorsprongweg raakte bakker Hoogvorst zijn auto vast en moest door de eige naar achtergelaten worden. Op de Voorweg raakten eveneens twee auto's vast, terwijl ter hoog te van de Koningsweg een grote vrachtauto voor- noch achteruit kon. Tegen acht uur 's avonds zijn we nog even gaan kijken. Camperduin lag toen volkomen geisoleerd. Grote sneeuwmassa's kwamen van uit de polders op de wegen en aan de Voorweg moes ten we op sommige plaatsen tot borsthoogte door de sneeuw wa den. Het rijwielpad werd met ver eende krachten begaanbaargehou den, doch later op de avond ter hoogte van het voormalige ont heemdentehuis eveneens onbe gaanbaar. Het ons allen bekende café „De Rustende Jager gaat van eigenaar verwisselen. De heer Schuijt, die 32 jaar lang deze zaak op voortreffelijke wijze heeft ge- geleid heeft hem overgedragen aan de heer Atsma uit Amster dam. Op een en ander komen we nog nader terug. Zaterdagavond hield de afde ling Schoorl-Schoorldam van de bond van Staatspensionnering voor de tweede maal in dit win terseizoen een propaganda-avond in café Klop, gecombineerd met amusement. De afd. Schoorl- Schoorldam die steeds met iets goeds komt, schoot ook ditmaal in de roos. Niet minder dan Maartje en Jan Buisman uit Schagen met het Noordhollands Cabaret verzorg, den deze avond. Toen de voor zitter de heer v. d. Garde prompt om acht uur de avond opende, was de zaal practisch tot de laat ste plaats bezet. Na een kort ope ningswoord kwam de heer Kuy- per, hoofdbestuurslid van de bond voor het voetlicht om een kleine propagandarede te houden. Deze vlotte spreker wees er op, dat alhoewel de A.O.W. zijn in trede gedaan had, het werk van de bond er geenszins minder om was geworden. Hij noemde in dit verband de vrijetijdsbesteding van de oudjes in het kader van de bejaardenzorg. Maar aldus spr., wanneer wij met voorstellen bij de minister komen, dan vraagt men naar het aantal leden, dat wij vertegenwoordigen. Daarom is het van het grootste belang dat allen zonder uitzondering lid wor den van onze bond. omdat de rol die de macht van het getal speelt in deze, uitermate belangrijk is. Hierna kwam het gezelschap Buisman aan het woord dat de aanwezigen met een zeer be schaafd programma de gehele avond wist te boeien. Noemen we hiervan Jan Buis man met z'n Westfries, dat altijd weer opnieuw een succes is. Arno Buisman als Nederlands jongste beroepsartist, die de aanwezigen op verbijsterende wijze bezighield met goocheltoeren. Als illusionist en manupilator gaf hij het beste, dat wij tot nog toe gezien hebben. Dity Doornbos met haar liedjes en een praatje had eveneens een dankbaar gehoor. Ook de overiqe medewerksters Immy Ofmany, Elly Cobra het slangenmeisje en Henny Anker konden ons beko ren. Johny Crawford aan de piano en voor velen geen onbe kende. gaf een uitstekende bege leiding. Over het gehele pro gramma lag een sfeer van be schaafdheid. Een gezellig bal met muziek van de Gebr. Dekker be sloot de avond, die voor de orga nisatoren een grote voldoening geweest moet zijn. Een groot aantal kinderen, we zagen zelfs een gehele jeugdver eniging, trok zaterdagmiddag naar het café van de heer Groot- hoff om dit op hoog peil staande kinderprogramma te gaan zien. Doodstil zat men te genieten van de manipulaties van Arno Buis man of de zotte dingen van de dwaze clown Pibo. Het leuke hiervan is dat de kin deren er zelf in betrokken worden en assistentie verlenen bij het goochelen. Ook Jantje, de sprekende pop had ieders waardering, evenals Immy Ofmany die het presteerde om op de vreemdsoortigste fietsen waaraan altijd een wiel ontbrak het kleine toneeltje rond te toe ren. Het slangenmeisje Elly Cobra deed ons verbluffende staaltjes zien van het in alle mogelijke standen brengen van haar lichaam. Een zeer mooie middag, laten we hopen dat Cor Groot- hoff nog eens beslag kan leggen op een gezelschap voor de jeugd Het heeft ieders waardering. Prijs no. Lot no. 1. Deken 264 2. Strijkijzer 1998 3. Melkkoker 1332 4. Kaas 1104 5. Kaas 1833 6. Aansteker 1902 7. Theeblad 1850 8. Nestschalen 1599 9. Aansteker (scooter) 1746 10. Broodmandje 1892 11Bon voor vlees 262 12. Bon voor vlees 1923 13. 1 pot vruchten 1930 14. 1 tablet chocolade 1511 15. 1 plant 963 16. 1 pot vruchten 1938 17. 1 blik thee 659 18. 1 lunchkaasje 1258 19. Botervloot 230 20. 1 doos cigaretten 1935 21. Molentje 475 22. 1 pak cacao 211 23. 1 doos chocolade 1402 24. 1 asbakje met aanst. 1270 25. 2 lepeltjes 1008 Prijzen afhalen bij de heer Bur gering Heereweg 36. Vrijdagavond hield bovenge noemde vereniging haar jaarver gadering in het café van de heer Schuijt. Door de nog moeilijk be gaanbare wegen was maar een klein aantal leden aanwezig. Deze vergadering had een bijzon der tintje, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit dat de heer en mevrouw Schuijt, die 32 jaar lang de scepter gezwaaid hebben in „De Rustende Jager", binnenkort de zaak gaan verlaten. In zijn openingswoord werd door de heer Akkerman, als voorzitter der vereniging, dank gebracht aan het echtpaar Schuijt voor de wijze waarop en de service waarmede men de vereniging te allen tijde had gediend. Spreker memoreer de tevens, dat, hoewel de totale omzet van alle veilingen tot 567.000.000,— (37.000.000,— meer dan vorig jaar) gestegen was, dit niet wil zeggen dat het in de tuinbouw zo rooskleurig is. Mogen dan de glasbedrijven gun stiger afsteken bij de koudegrond- bedrijven, een feit is het dat de koopkracht dalende is, en de con currentie van het buitenland gro ter wordt. Dit alles gaat een wel zeer kwetsbare tak als de tuin bouw niet zonder meer voorbij, aldus spreker. Uit het Jaarverslag van de heer Sevenhuysen bleek, dat de ver eniging thans 57 leden telt. Spre ker memoreerde de in het afgelo pen jaar overleden oud-bestuurs leden, de heren Jb. Mooif, W. Kooij, en P. v. d. Oord. Uit het verslag bleek eveneens dat O.I. Kers niet gecontracteerd was. Schorseneren hadden een slechte uitkomst terwijl met toma ten bevredigende resultaten wa ren geboekt. Over het algemeen was 1957 voor de tuinbouw ech ter een matig jaar. Bij monde van de heer Seven huysen werd eveneens verslag gedaan van de financiën. Hieruit bleek een batig saldo van 30,06 bij een ontvangst en uitgaaf van resp. 722,28 en 692,22. De voorzitter bracht dank aan de secr.penningm. voor het uit muntende verslag. De aftredende bestuursleden, de heren Akkerman en J. Blom werden beiden herkozen, terwijl voor de heren T. de Zeeuw en H. Hazebelt, beiden aftredende en niet herkiesbaar, geen anderen werden gekozen waarmede de bestuurssamenstelling terugge bracht is van 7 op 5 personen. Besloten werd slabonen te ko pen op monster van 6,per kg. waarvan vele leden gebruik maakten. Met de vrachtrijder werd, be houdens enkele op zichzelf staan de uitzonderingen, overeengeko men op de dezelfde condities, als het afgelopen jaar, de vrachten te verzorgen. De voorz. deelde nog mede, dat klachten waren binnengekomen over het veilen van zwarte bessen in het afgelopen jaar. Het nat plukken had afbreuk gedaan aan de prijs. Met een woord van dank aan de leden en de beste wensen voor het komende jaar, sloot de voorz. deze geanimeerde verga dering. De resultaten bij de klaverjas drive, op zaterdag 1 maart, ge houden bij de heer P. Duin, lui den als volgt: Kampioen en winnares beker Mej. Konijn, Warmenh. 2711 p. Ie prijs: Mevr. F- Schreiner, Schoorldam 2694.5 pnt. 2e prijs: Mevr. T. Mul, Schoorl 2542 pnt. 3e prijs: Mevr. W. Duin, Schoorl 2528.5 pnt. 4e prijs: Hr. Stam, Schoorl 2501 pnt. 5e prijs: Hr. Goudsbloem, Warmenh. 2484.5 pnt. 6e prijs: Hr. W. Minkema, Schoorl 2453 pnt. Voor volgende drive, zie ad vertentie van 21 maart in dit blad. V.V. Duinranders Op de laatst gehouden drive werd er aan het respectabele aan tal van 17 tafels gespeeld. De uitslag laten we hier vol- gen: mevrouw Opdam-Kooyman J. Opdam 5578 pnt; S. v. Wonderen J. Stam 5556 pnt.: P. Berkhout -G. Kooy 5450 pnt.; G. Delis B. Koortens 5342 pnt.; W. Blom J. Louter 5272 pnt.; mevrouw Krom-Roosendaal—mevr. Stam- Roosendaal 5230 pnt.; S. Louter J. Klijbroek 5084 pnt.; K. Borst D. Borst 5055 pnt.; J. v. d. Ploeg-P. Delis jr 5026.; K. Delis- H. Kaandorp 5020 pnt.; De troostprijs viel ten deel aan het koppel C. Teuwisse-mej. A. Stam. Op 14 maart zal de strijd opnieuw worden aangebonden in café „De Bonte Koe SCHOORL BURGERLIJKE STAND Januari 1958. Geborens Peter z. v. P. Heins en W. H. Schekkerman; Renée. z. v. G. Wie- dijk; Lucia M. C. d. v. J. J. Krimp en M. Louter; Jacinta Cornelia Maria, d. v. J. J. Krimp en M. Louter; Jacobus J. M z. v. J. Beemsterboer en G. de Waard: Fredericus M. A. z. v. P. A. de Waard en C. Zwagerman; Gerda G. d. v. K. de Vet en G. Swaan; Alida A. M. d. v. J. Wever en G. A. de Boer; Vrouwtje G. Y. d. v. C. L. Krap en J. G. Vet; Petrus G. M. z. v. J. J. Peperkamp en J. M. Hartveld. Gehuwd: Bastiaan van Oosterom, wo nende te Arnhem, met Aagje Seven- huijsen, wonende te Schoorl; Nicolaas J. Kaag met Catharina A. Delis, beiden wonende te Schoorl. Overleden: Johannes Bijl, oud 78 jr.: Cornelis de Graaf, oud 73 jaar, e. v. Johanna C. Pouwels; Grietje Hemmer, oud 79 jaar, wed. v. Pieter van der Oord. BEVOLKING. Ingekomen: J. H. P. Bos; I. E Man- neveld e. v. J. H. P. Bos: H. Eibers; Mot e. v. H. Eibers; R. L. Eibers; P. J. Eibers; Sadinah e. v. P. J. Eibers; Emma w. v. P. Buninga; D. E. M. G. Vaes w. v. P. A. Blommaert; J. Blom- maert; M. R. Blommaert; Warni e. v. H. Boonacker, Nji Mimi e. v. W. F. C. Kluin; Oeiki w. v. C. Beyboom, allen uit Indonesië; J. M. de Jonge uit Biak. Nieuw-Guinea; G. Duursma e. v. G. Hoekstra en G. N. Hoekstra, beiden uit Medemblik; J. F. Thielsch uit Groes- beek. Vertrokken: A. Sevenhuijsen e. v. B. van Oosterom naar Rheden; J. J. Meije- rink en C. A. Fortgens e. v. J. J Meijerink, beiden naar Oosterbeek; G. Hilbrand w. v. C. Stam naar Groote broek; N. Schermer w. v. P. de Vet, naar Bergen N.H.; D. A. van Hasselt w. v. C. Lang, naar 's-Gravenhage; W Schut: A. Kollof e. v. W. Schut en E. Schut, allen naar Alkmaar; F. J. Julius naar Zeist; A. Meinders; I. J. C. W en W. G. A. Bosman, allen naar Zeist; M. A. Konijn naar Oude Niedorp; J. A. Bosman naar Amsterdam; W. Rood naar Hoogwoud; C. C. Brandsma naar Texel; M. C. Hagelen naar Arnhem; L. Dubbelman; A. J. Lokkers e. v. L. Dub belman; T. M. E. W. J. en A. A Dubbelman, allen naar Gorinchem; M. R. van Aalst naar Oegstgeest; J. P. de Groot naar Amsterdam; C. van Tijn naar Amsterdam; R. E. Hermes en A. Martherus e. v. R. E. Hermes, beiden naar Egmond aan Zee; C. Middeljans; G. Uitvlucht e. v. G. Middeljans; L. Middeljans, allen naar Australië; A. H. Veen naar Suriname; E. Bos Otten e. v. G. E. Brinkhuysen; en F. P. F. Brinkhuijsen, beiden naar Rotterdam; A. C. T. Keijser naar Rotterdam; L. M. Schmidt naar Rotterdam; R P. J. Stam naar Heemstede. WAT IS EEN Een vol-automatisch breiwonder met enorm veel mogelijkheden. Prijs v.a. f 285,- Ook op gemakkelijke betalingsvoorwaard. zonder rente. Machinehandel Noord - Holland, Hoog straat 14, Alkmaar. Wordt lid van de voor Bergen, Schoorl en Omgeving. crematies en transporten Algem. uitvoerder. B. BOORSMA Ruïnelaan 31, tel. 2065, Bergen

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5