Ueekiiad ft 99 Raadsvergadering Bergen Wat is de H. Mis Cjx'zo-fotalinq. Kernenergie l kunt uitzoeken uit 293 pantalons Apekda Wethouder L. den Das overleden Gespreksa von d Film-middag cn avond Tennispark „DE MOLENKROCHT" GERRITSEN U komt toch ook op maandag 17 maart SCH00RLSE GEMEENSCHAP De slag om Diana Bouw van winkelpanden te Bergen VRIJDAG 14 MAART 1958 35c JAARGANG No. 10 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Gelijk een donderslag bij heldere hemel ging woensdagvoor middag de tijding door ons dorp: Wethouder Den Das is om negen uur zacht en kalm overleden. Maandagmorgen 3 maart had hij nog met burgemeester Dr. Huygens en zijn collega Borst ten gemeentehuize deelgenomen aan een belangrijke bespreking met enige bestuurders van de P.E.N. Opgewekt en wel was hij na afloop naar huis terug gekeerd en niets wees er op dat deze bijeenkomst voor het algemeen belang zijn laatste was geweest. Dinsdagmorgen maakte hij zich opnieuw gereed om naar de wekelijkse vergadering van B. en W. te gaan. Hij had zijn tas met de stukken reeds gereed gezet en terwijl hij voor zijn vertrek nog een kop thee wilde gebruiken, overviel hem de ongesteldheid, die het einde zou brengen. Voor zijn echtgenote en kinderen is dit verlies een ontzag lijke slag. Hun man en vader, die tientallen van jaren zich aan de openbare zaak heeft gewijd en daaraan al zijn vrije tijd besteedde, zou, zo leek het, binnenkort een periode ingaan waarin hij wat meer gelegenheid zou krijgen de gezelligheid van de huiselijke haard te smaken. Het heeft niet zo mogen zijn. Door zijn werkzaamheden als raadslid en als wethouder had hij ook bij andersdenkenden veel sympathie verworven. Hij was een man met een scherp verstand en met een hart van goud, dat warm klopte voor al degenen die in moeilijkheden verkeerden. Daarom zullen allen die hem gekend hebben, hem dan ook nimmermeer kunnen vergeten. Hij ruste in vrede. De heer L. den Das werd 14 juni 1891 te Bergen geboren. Hij genoot hier lager onderwijs, en bezocht daarna de ambacht school te Alkmaar. Na deze afgelopen te hebben werkte hij eerst als timmerman, later als opzichter. Hij was 43 jaar lang lid van het N.V.V., medeoprichter van de afd. Bergen van de Bouwvakarbeidersbond en ongeveer 30 jaar voorzitter daarvan. Raadslid was hij sinds 4 sept. 1923 en wethouder sinds 6 sept. 1949. Aanvankelijk lid van de S.D.A.P. later van de P.v.d.A. Hij droeg het gouden insigne van het 40-jarig lidmaatschap van het N.V.V. Hij was voorzitter van de instelling van Sociale Belangen (vroeger Burgerlijk Armbe stuur): van de Commissie van Bijstand van het Gemeente Woning Bedrijf; van de Stichting Bejaardenzorg, in welks tot standkoming hij een zeer actief aandeel heeft gehad. Hij stond altijd op de bres voor alles wat oud en arm was. De begrafenis zal plaats hebben op de Algem. Begraafplaats zaterdag 15 maart des middags kwart over tweetevoren zal ten gemeentehuize een buitengewone raadsvergadering wor den gehouden ter gedachtenis van de overledene, welke kwart over één aanvangt. De agenda der raadsvergade ring op 28 febr., welke onder leiding van de burgemeester werd gehouden, telde 19 punten, die echter in minder dan twee uur werden afgehandeld. De belang rijkste beslissing kwam evenwel tegen het einde, toen zonder dat er zich ook maar één stem tegen verhief, werd besloten het ge meentelijk elektrisch bedrijf over te doen aan het provinciaal elek triciteitsbedrijf van Noord-Hol land voor een bedrag van één mil joen één honderd duizend gulden. De burgemeester deelde mede, dat 20 van dit bedrag in con tanten zal worden uitgekeerd, ter wijl 80 zal bestaan uit een lening met een looptijd van twin- Th. VELDMAN tig jaar tegen een rente van 4 Hij bracht tevens dank aan Prof. Simons en Ir. Brouwer die als deskundigen de belangen der ge meente hebben behartigd, en wier behaalde resultaten voor de ge meente zeer aanvaardbaar waren. Hoe redelijk dit ook lijkt, is het toch een verarming van de gemeentelijke taak, waar wij auto noom waren en de gemeentenaren mee dienden. De directeur en zijn personeel hebben het bedrijf tot grotere perfectie opgevoerd, en het doet ons leed dat zij niet in gemeentedienst kunnen blijven. Tien jaren van drukkende prij zenpolitiek van de zijde der PEN noopten ons het bedrijf te liqui deren. De heer Ellis achtte de over neming voor de gebruikers een voordeel, daar ze goedkopere ta rieven krijgen. Haarlem is auto noom, maar heeft de tarieven verhoogd in weerwil van de be haalde bedrijfswinst. Thans is een wens vervuld, die uit noodzaak geboren is, daar tijdens de laatste jaren er aanzienlijke bedragen bij moesten. Wat de deur echter dicht deed was de omstandigheid, dat Ged. Staten reeds tevoren hadden laten weten, dat zij tegen de overdracht voor dit bedrag generlei bezwaar hadden. 't Voorstel om instemming te betuigen met het verzoek van B. en W. van Alkmaar, gericht tot H. M. de Koningin, tot grens wijziging tussen Bergen en Alk maar vond geen ondersteuning. Alkmaar wil een stuk van 40 hec tare en meent dat zij er maar om te vragen heeft en 't wordt haar toegewezen. Maar dit was de vroede vaderen der voormalige heerlijkheid Bergen toch wat al te erg. Wie zijn grondbezit van de hand doet, raakt zijn gezag kwijt. Dr. Hemelrijk, Mr. Sluis en de heer Ellis waren er tegen en 't resultaat was, dat er eerst bin nenskamers nog eens duchtig over zal worden gedacht en gesproken. Verder bepaalde de raad, dat de herziening van het uitbreidings plan in voorbereiding is een soort veiligheidsmaatregel jegens toekomstige bouwplannen in ver band met de herziening. Verschil lende besluiten ingevolge de lager onderwijswet 1920, de kleuter onderwijswet, de wijziging van de straatbelasting, die waarschijnlijk wel stijgen zal nu de elektriciteit goedkoper wordt, benevens de voorlopige vaststelling der ge meenterekening over 1954 en 1955, leverden geen moeite op. Ook de naam Zuurvensweg zo wel als de verhuur van een twee tal kamers in ,,De Kranenburgh" aan een tweetal gegadigden even min. Een verklaring van onvoor waardelijke verkoop van een per ceel grond aan de heer P. J. Klan- ker werd aangehouden. Aan de heren Delver, Van 't Sant en Kuin werden de achter hun per celen gelegen stukjes grond ver kocht, terwijl aan mevr. Dekker Benz enkele percelen bouwgrond aan de Oosterweg werden ver kocht tegen de civiele prijs van 7.per m2. Als men bedenkt dat de gemeente deze grond voor 5.per m2 inkocht, dan is een winst van 40 voor deze stukjes wel genoeg. Voor het uitvoeren van enkele veranderingen in het lokaal van de afdeling algemene zaken ter gemeente-secretarie voteerde de raad willig 1.015. Bij de aanvang der vergadering had de burgemeester medegedeeld dat de heer Vellinga afwezig was. De burgemeester verzocht de leden nog even in comité te willen blijven voor het aanhoren ener mededeling, waaraan men gewil lig gehoor gaf. Maandag 10 febr. vond in het Oranjehotel de vijfde gespreks- avond voor niet-katholieken plaats. Pater Geerlings hield eerst een inleiding over de heiligen en hun verering en rekende daarbij grondig af met de verkeerde op vatting als zouden de katholieken de heiligenbeelden aanbidden. In een tweede verhandeling gaf hij een beschouwing over de sacramenten, die hij in twee soor ten verdeelde: degene waaraan Christus had deelgenomen en de gene, die door Hem gewild zijn. Beide beschouwingen gaven aan leiding tot talrijke vragen en op merkingen. Snel was het alweer de tijd tot scheiden, want de tijd vliegt op deze avonden in een ras tempo voorbij. 175 kinderen waren maandag middag bijeen in de zaal Nieu- wendijk om te genieten van de film ,,De vuurrode bloem", die vooral bij de oudsten erg in de smaak viel. Maar ook voor de jongeren was er veel, dat mooi en begrijpelijk was en dat door zijn vrolijke inhoud veel genoegen verschafte aan allen, als de te kenfilm ,,Het bezoek aan de die rentuin", ,,Het dappere zwerver tje" en „Welkom kleermakertje". 's Avonds van diezelfde dag verenigden de leden van de Bouwvakarbeidersbond zich in hetzelfde lokaal om enkele andere produkten der filmindustrie te aanschouwen, n.l. ,,Vrij buiten", een natuurfilm, die er wezen mag en „Kinderen glunderen weer". Als hoofdfilm werd daarna ge draaid „Morgen is het te laat", een italiaans product, dat op de gevaren wijst, die er aan verbon den zijn, als kinderen niet tijdig door hun ouders worden voorge licht over de gevaren, die ook voor de jeugd op de loer liggen. Ter afwisseling werd door de heer Roukens, lid van het hoofdbe stuur, gesproken over het nut van organisatie. Het werd op deze wijze nog een genoeglijke avond, die heel veel aangename herinne ringen zal nalaten. Aanmelding voor 1 april a.s. Privé en Clublessen Verkoop van alle tennisbenodigdheden voor vreedzame doeleinden De heer M. A. Wijs hield maandagavond 10 maart voor het laatst namens het Reactor Cen trum Nederland een lezing over dit belangrijke onderwerp. Waar om is er van hogerhand een ver bod opgelegd om met deze lezin gen door te gaan? In de statuten van het R.C.N. staat, dat het een research-lichaam is, maar er staat niet in dat het de taak heeft het publiek voor te lichten. Het R.C.N. mag nu daar geen geld meer voor uitgeven en- deze le zingen kosten 200.per avond. Wie zal dat betalen? De Rege- rings Voorlichtingsdienst neemt deze taak niet over: zij dient ter voorlichting der ministers en niet van het volk. De industrieën, die deel hebben aan het R.C.N. voe len wél voor voorlichting van hun technici, maar niet van het publiek. Er wordt contact gezocht en over leg gepleegd met diverse maat schappijen en andere instanties om aan het benodigde geld te komen, want het is hier uitslui tend een kwestie van geld. Het R.C.N. zal gaarne het volk blij ven voorlichten op het gebied van kernenergie voor vreedzame doel einden. Moge men binnen afzien bare tijd uit deze impasse gera ken en nog velen de gelegenheid kunnen verschaffen voorgelicht te worden in deze materie door mensen, die daartoe bekwaam zijn, opdat velen hun onnodige angst voor dit nieuwe kwijt raken. Het begrip atoom is niet nieuw. Reeds 500 jaar voor Chr. leerde de Griek Democritus dat de een heid „het atoom" door een on eindige ruimte zweefde en alle materie uit „atomen" bestond. Daarentegen verkondigde zijn landgenoot Aristoteles de leer der vier elementen: vuur, lucht, water en aarde, waaruit het heelal be stond. Deze laatste leer behield honderden jaren de bovenhand. In 1602 trachtte de schoenma ker-alchemist Vincentius Cassio- rolo door uitgloeiing van Zwaar- spaath boven een vlam goud te maken, waarin hij echter niet slaagde. Het uitgegloeide zwaar- spaath straalde echter in het don ker een paarsachtig licht uit. Dit was het begin van de kernfysica. De in 1766 geboren natuurkun dige Dalton kwam, na vele proe ven te hebben genomen, tot de conclusie, dat de leer van Demo critus op waarheid berustte en for muleerde zijn atoomtheorie. In 1895 onderzocht de franse geleerde Henri Becquerel, die over de proef van Cassiorolo met Zwaarspaath had gelezen, ver schillende stoffen op hun licht gevend vermogen Door een toe val ontdekte hij de uitstraling van uranium-erts. Deze ontdekking KLOKKEN werd door proeven gestaafd. Men noemde de stralen Becquerel- stralen. Maria Sklodowska, de latere madame Curie, zette deze proeven voort en ontdekte dat pekblende, thorium en uranium een geheimzinnige stof bevatten, die deze stralen uitzendt. Zij noemde deze stof radium. Bij na der onderzoek bleken er drie soorten stralen te worden uitge zonden, de z.g. alfa-stralen (waarvan we nu weten, dat het waterstofkernen zijn), de bêta- stralen (electronenstromen) en de gamma-stralen (electro-magneti- sche stromen). Het atoom is een miniatuur planeten-stelsel, waarvan de kern (het middelpunt) is samengesteld uit protonen en neutronen. Het aantal protonen (positieve delen) bepaalt met welke stof we te doen hebben. Voor de stof is het nodig dat er meer neutronen (neutrale delen) in de kern zijn dan Pro tonen. Isotopen zijn stoffen, die door beschieting met neutronen één of meer neutronen dan normaal in hun kern hebben gekregen. De stof tracht echter in zijn normale toestand terug te keren door het uitwerpen dezer overtollige neu- Pantalons die U passen voor prijzen die U passen in het Oranje-Hotel tronen en hierbij ontstaat straling. Isotopen worden gebruikt in: de landbouw, de geneeskunde en de metaalindustrie. Een tekenfilm verduidelijkte nog het gespro kene. Door de wetenschap zijn reeds meer dan 1200 nuttige toepassin gen bekend van isotopen. Door bestraling met isotopen is het mogelijk levensmiddelen, vers vlees, aardappelen, fruit enz. te conserveren, zonder dat koelkas ten meer nodig zijn. Schimmels en bacteriën worden dood gestraald, zonder dat de levensmiddelen radio-actief zijn geworden. Ook melk kan op deze wijze worden gesteriliseerd. In de geneeskunde bewijzen isotopen grote diensten bij het onderzoek en het lokalise ren der diverse kwalen. Oudheid kundige vondsten waar organische stoffen bij aanwezig zijn, zijn op hun radio-activiteit te onderzoe ken om zodoende hun ouderdom te bepalen. Bij het Delta-Plan heeft men de beweging der zand banken voor de kust met behulp van radio-actieve glazen kralen kunnen vaststellen. Verbetering van landbouwgewassen is door bestraling mogelijk. Zo is men er in geslaagd meer winterharde tarwe te kweken, die het nu zelfs mogelijk maakt in Groenland tarwe te verbouwen. Zo zijn er vele, vele mogelijkheden, die tot zegen van de mensen gebruikt kunnen worden. Een film toonde de bouw der kernenergie-centrale BORAX te Argonne in. U.S.A., waardoor het plaatsje Acro in de staat Idaho als eerste in de geschiedenis op 17 juni 1957 van elektriciteit werd voorzien. Deze reactor benut het door de splitsingswarmte tot stoom geworden water direct in de turbine tot aandrijving der machine. De stoom wordt, na ge koeld te zijn, weer in de reactor teruggevoerd. Nog enkele films toonden de interessante en nut tige toepassing der isotopen in de geneeskunde en in de strijd der mensen om voldoende voedsel voor iedereen te verkrijgen. Vele zijn de praatjes en be wuste verdachtmakingen over de bouw en de vermeende gevaren voor de omgeving van de reactor te Petten. Als men deze profeten moest geloven, zouden we nog voor de reactor gereed is, al een sterk radio-actief bad in zee kun nen nemen. De werkelijkheid is echter geheel anders. De reactor in Petten wordt een speciale reactor voor wetenschappelijk on derzoek en niet om energie te winnen. De warmte, die bij elke kernsplitsing vrij komt, zal daar niet benut worden, doch moet dan natuurlijk worden afgevoerd. Dit zal geschieden door water uit het Noordhollands kanaal te tappen en daarmede de BUIZEN met het warme reactor-water te koelen, waarna het aldus verwarmde kanaal-water wordt afgevoerd naar zee. Dit water is bij de af voer evenmin radio-actief als toen het uit het kanaal werd aange voerd. Het zal zelfs- niet zó warm zijn, dat de zeevis er in kookt of de huisvrouwen in Petten er stie- Zaterdag 15 maart organiseert de Kon. Fokver. „De Duinstreek" een Klaverjasdrive bij J. Zwaan Vrijdag 21 maart, 8 uur, Zaal „De Rustende Jager" voordracht door Mej. A. Top, uitg. Bond van Plattelandsvrouwen □□□□□□□□□□□Daaaaaoaaaaao kum hun was in kunnen spoelen! De nu ophitsende praatjesma kers over radio-actieve stralingen kunnen er gerust hun handen in wassen, al is het dan niet in on schuld. Ter vermijding van de hoge incasso-kosten verzoeken wij onze kwartaalabonné's zoveel mogelijk de abonnementskosten ad f 1,45 te willen gireren vóór 10 april 1958. Nadien worden de kwitan- tie's uitgegeven met f 0,30 ver hoging voor incassokosten. Dit blijspel van Terence Ratti- gan werd door de toneelgroep „Studio" dinsdagavond 4 maart in „De Rustende Jager" opge voerd voor een praktisch uitver kochte zaal. De aanwezigen heb ben zich met dit kolderstuk kos telijk geamuseerd en zeker niet het minst bij de ontknoping aan het slot. De Bestuurdersbond van het N.V.V afd. Bergen-Schoorl, die deze toneelavond (de tweede in dit seizoen) organiseerde, kan op een geslaagde avond terugzien. Door een aantal zakenlieden te Bergen is de medewerking der Kamer van Koophandel gevraagd bij het tegengaan van de plannen van een bouwondernemer, die in het centrum dezer gemeente, naast de reeds door de gemeente ontworpen plannen, een elftal nieuwe winkels wil stichten. De Kamer heeft dit verzoek inmiddels in behandeling genomen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet (Enig erkende Bondspark) KRUISWEG 6 - BERGEN Nh. - TELEFOON 2132 Serviezen! Arzberg De Sphinx Goedewaagen Fris jj|||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||^ U vindt in onze collectie Terlenka, Tergal, kamgaren en niet te ver- geten de New Belt pantalon. Telefoon 2545 BERGER ^llliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllfc naar de gespreks avonden VOOR NIET KATHOLIEKEN (Breelaan - Bergen) Inleiding door Pater GEERLINGS 0 Aanvang 8 uur Toegang vrij □□□□□□□□□□□□□□□□ÜQQQDDOa iiiiiiiiiiiii in in iiiiiiiiiiiii 1111111111 mi iiiiiiiiiiiiiiiiiii in luim in ui hui iiiiiiiiiii Aan onze abonn^'s. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiliiiliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiilliililliiiiiiiiiiiiiiimiiiii GERO ZILVIUM GERO ZILMETA BERGEN 16 maart Dr. v. GELDER. Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 16 maart Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1