99 ff Wethouder Den Das naar zijn laatste rustplaats gebracht Blijf meester Agenda GERRITSEN VRIJDAG 21 MAART 1958 35c JAARGANG No. 11 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Als U soms langs komi nieuwe STURKA collectie b e r g;e;n WEKKERS toeekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct, per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Zaterdagmiddag was het stil in 'het dorp Bergen. Alleen auto-ver keer van doorgaande aard zag men op de straten. Vele bewoners bleven binnenshuis, en het enkele geluid dat op straat weerklonk leek de stilte te verstoren. Een zekere beklemming scheen over het bebouwde gedeelte van het dorp te liggen. Ook in het Gemeentehuis, waar de raad om kwart over één bijeen kwam, onder leicting van de bur gemeester, heerste een gedrukte stemming. De raadsleden schaar den zich zwijgend om de tafel, terwijl de tribune stampvol was met allen die in hun dagelijks werk met de overleden wethouder in aanraking waren gekomen. Burgemeester Dr. Huygens opende de bijzondere raadszitting waarna hij de volgende rede uit sprak: Wij zijn hier in bijzondere raadszitting bijeen gekomen om van ons leedwezen te getuigen bij het overlijden van het zo ge achte en gewaardeerde raadslid en wethouder, de heer Lambertus Den Das. Zijn heengaan uit ons midden, waar hij zo n centrale plaats in nam, betreur ik zeer en ik be schouw dit voor de gemeente Ber gen als een groot verlies. Hij was een bijzondere figuur. Dit is te bescheiden gezegd: hij was een prachtmens, die door een grote liefde voor zijn medemensen werd gedreven waardoor hij de algemene achting verwierf. Van zijn wijsheid kunnen wij getuigen en met dankbaarheid wijzen wij op het yele dat in onze gemeente met zijn intensieve medewerking tot stand is gebracht. Het is merkwaardig hoe hij, als zoon van een nederig landar beider, zich opgewerkt heeft tot een vooraanstaand mens in de ge meenschap. Vóór alles in zijn leven heeft hij zich geworpen op het verwer ven van een voortreffelijk vak manschap. Dat is de basis van zijn ontplooiing geweest. De wijze waarop hij zijn taak van timmer man beoefende en zijn grote plichtsbetrachting maakten hem ongenaakbaar voor de conjunc tuur-schommelingen en voor wer keloosheid. Hij behoorde tot die stoere werkers, die beseffen dat de mensen slechts kunnen eisen als zij ook bereid zijn het beste in hen te geven. Hij eiste van zijn, mede-arbeiders getrouwe, harde arbeid en hij eiste van de samen leving een redelijk lot voor hen op. Exclusieve handgeweven KINDERJURKJES BLOUSJES BROEKJES Ik kan ervan getuigen, dat hij voor zijn medemens uiterst ge streng was en dat hij bereid was te helpen, als zij aan hun plichten hadden voldaan. Bij en voor den Das stond plicht voorop en het eisen op de tweede plaats. Deze levenshouding heeft ook zijn rol in de vakbeweging en in zijn politieke partij bepaald. (Van andere zijde zal dit punt vandaag vermoedelijk wel belicht worden). Ik wil er slechts van zeggen, dat ik figuren als den Das rangschik onder de steunpilaren onzer maat schappij, die van de arbeiders, als doffe massa, plichtsgetrouwe, fiere mensen heeft trachten te maken zoals hij zelf is geweest en die zich van hun verantwoordelijkheid in de maatschappij bewust zijn. Elk op z'n plaats geve 't beste en eise het redelijke, zó was het leven en streven van den Das. Maar helaas gevoelde hij zich bij zijn streven nog niet bevredigd. Den Das' leven en streven loopt para- lel met de moderne arbeidersbe weging. Hij is er ook mee opge groeid van de negentiger jaren tot heden: hij is in bittere armoe de geboren hij heeft zich tot een goed vakman ontwikkeld en zijn geest verruimd toen heeft hij zijn plaats in de -maatschappij verkregen en is er een steunpilaar van geworden. Op 4 sept. 1923 kwam hij als 31-jarige man in de gemeenteraad. Hij heeft ons in de B. en W.-ver gaderingen dikwijls van zijn her inneringen aan die tijden verteld: veel strijd, maar toch ook weder zijdse achting. In de gemeente Bergen werd hii een geziene figuur, die veel aanhang had en ook in de ge meenteraad werd zijn gezag steeds groter tot u hem op 6 sept. '49 het vertrouwen schonk als wet houder op te treden. Ik meen te mogen zeggen, dat zijn wethouderschap een succes is geweest. Geheel in zijn lijn, had den de sociale zaken zijn bijzon dere belangstelling. En hij heeft er naar gestreefd, dat bij zijn af treden als wethouder in sept. 1958 de Sociale Dienst in onze gemeen te goed op poten zou staan. De gemeente mag zich inderdaad ver heugen over een goed apparaat voor de sociale zorg en de opvol gende wethouder kan er zo instap pen. Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mijnhafdt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel In de crisistijd van de 30-er ja ren heeft hij zich intensief bemoeid met de werkelozen en heeft daar voor werk-objecten geschapen. We danken daar ons Openlucht theater aan. Toen werd hij door de raad benoemd in het Burger lijk armbestuur, waarvan hij wel dra de bezielende voorzitter werd. De ouderwetse vormen van ar menzorg bevielen Den Das echter niet. In 1950 werd het oude Arm bestuur omgezet in de „Gemeen telijke instelling voor Sociale Be langen". waarvan het secretariaat werd opgedragen aan de Chef van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken. Op deze wijze werd een grotere concentratie en verdieping van de sociale zorg be werkstelligd. Wij weten allen met welk een toewijding Den Das zich gewor pen heeft op ons bejaardentehuis „Elkshove" en ik ben er verheugd over, dat zijn naam in steen ge beiteld in het voorportaal van Elkshove prijkt. Ik weet welke punten Den Das verder nog op zijn programma voor sociaal werk heeft staan, en die zal ik aan zijn opvolger in het oor fluisteren. Inderdaad: Den Das was nog niet aan zijn eind. Hi; had nog toekomstplannen en dat^nn schuilt een tragiek. Hij had zo gehoopt, dat hem nog enige jaren gegeven zouden zijn om zich aan het maat schappelijk werk en aan zijn ge zin te kunnen wijden. Het heeft niet zo mogen zijn. Zijn gezin was hem zo dierbaar. Hoe dikwijls vertelde hij in de B. en W.-ver gaderingen ons niet over zijn ge zin en over de strijd, die hij in zijn leven gevoerd heeft, dat gezin op het niveau te brengen, zoals hij zich dat wenste. Voor zover ik kan beoordelen is hem dat gelukt. Het is een voortreffelijk gezin, dat hij nalaat, van mensen die de kracht hebben het verlies van de vader te dragen. Mijn oprechte gevoelens van medeleven gaan uit naar mevrouw Den Das, die met haar goede man medegeleefd heeft en ook nog zo gaarne enige jaren van gezamen lijke rust genoten had. Bijna ne gen jaren was Den Das als wet houder mijn nauwste medewerker en ik zie daarop met dankbaarheid terug. Ik mag zeggen, dat wij goe de vrienden waren. Er bestond een grote wederzijdse waardering tussen ons. Ik heb veel profijt ge trokken van zijn grote plaatselijke kennis, van zijn ervaring als ge meente-bestuurder en van zijn wijsheid als mens. Ik eer in hem de rechtschapen mens en ik dank hem voor de gro te liefde en zorgen, die hij aan de gemeente Bergen en haar bur gers heeft besteed. Mevrouw Mr. Broekman-Vries man betuigde namens haar fractie de deelneming over het onver wachte verscheiden van de heer Den Das. Wij hoopten nog zo op een volledig herstel, toen hij in oktober weder in de raad ver scheen en zijn werkzaamheden hervatte. Wij wensten dat hem nog vele goede jaren van gezond heid mochten ten deel vallen. Het heeft niet zo mogen zijn. Onze gevoelens van deelneming gaan in de eerste plaats uit naar me vrouw Den Das, die haar echt genoot moet missen. Zij heeft het mogelijk gemaakt dat hij zich volledig voor zijn werk kon in zetten. Zes jaren heb ik met de heer Den Das in de Commissie voor Sociale Belangen zitting gehad en elk moeilijk geval in de dorpsgemeenschap met hem be sproken. Wij waren het niet altijd eens, maar bij voortgezette besprekingen slaagde hij er in telkens een bevredigende oplos sing te vinden. Hij bezat een grote kennis van het dorp en zijn bewoners; daarbij een grote objectiviteit en betoonde zich wars van vriendjes politiek. Hij kon streng of soepel wezen in zijn oordeel, al naar gelang de omstandigheden dit mede brach ten. De heer Broersma verklaarde sinds 1946 met hem te hebben medegewerkt als raadslid en commissie-lid. Men moest respect hebben voor deze man. Hij deed nimmer iets voor zichzelf, maar werkte altijd voor anderen. Deze man heeft niet voor niets ge leefd. De heer Ellis zei, dat toen hij 23 jaar geleden in de raad kwam, hij daarin de heer Den Das aantrof. Diens aantreden was moeilijker dan het mijne. Hij was een der eerste arbeiders in de raad en zijn medeleden ■voelden zijn instelling en enthou siasme niet aan. Maar hij hield vol, hij won het vertrouwen, hij werd in diverse commissies be noemd, waaronder ook de So ciale Zorg, en daar heeft hij gezorgd voor hen die in nood verkeerden. Hoevele uren deze man heeft opgeofferd voor het algemeen welzijn, is niet te tel len. Hij ging altijd gebukt onder de zorgen voor anderen. Hij trok de mensen naar zich toe, en werd daardoor een geziene persoon. Den Das was een grote figuur. Terwille van alles wat hij voor de gemeenschap heeft gedaan, hoop ik, dat hij zijn loon moge ontvangen. Mr. Sluis zag in Den Das een soortgelijke figuur als onze hui dige premier Dr. Drees, zij het dan ook op een ander niveau. In jonge jaren een vurig strij der, \frerd hij later een wijze man, die zijn idealen niet liet varen, maar gehoor vond ook bij andere partijen. Wethouder Borst verklaarde zes jaren met de heer Den Das te hebben samengewerkt. In die tijd was er tussen hen een warme vriendschap ontstaan. Den Das had nog grote plannen. Wet houder Borst had hem voorge slagen in het Comité „Ouden van Dagen zitting te nemen en zich ook met de vrijetijdsbeste ding in te laten, waar men op het ogenblik om leidende krach ten verlegen zit. In de vergade ring van B. en W. zullen wij jjlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiii!^ kijkt U dan even in onze jongens-etalage in de Ruïnelaan. U ziet daar de mooiste dingen uit de Wilt U het nog beter zien, komt U dan even binnen. We laten het U graag zien en natuur lijk zonder enige verplichting. Telefoon 2545 ^lllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiimiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiMiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimuiiiiiiiiiilllF hem missen, nog meer dan in de raad. In zijn gezin was hij een goed man en een goed huis vader, die ook daar erg gemist' zal worden. Dr. Hemelrijk merkte op dat de heer Den Das meer dan de helft van zijn leven raadslid is geweest. Hij was de pionier der arbeidersbeweging in Bergen, waaraan hij al zijn vrije tijd, zijn aandacht en zijn energie heeft gewijd. Sinds 31 jaar was hij de vertrouwensman van de mensen in het dorp. Hij was een belang stellend en geduldig toehoorder. Door zijn persoonlijk gezag en door zijn gemoedelijke aard heeft hij veel invloed gehad. Het lot der minst bedeelden ging hem vanaf zijn jeugd ter harte en heeft hem tot de politiek ge bracht. Hij was bezield door po litieke idealen, hij gevoelde de politiek als een roeping, ja, als de hoogste roeping. Voor de ouden van dagen en voor de armen heeft hij veel gedaan. Voor Elkshove heeft hij gewel dige arbeid verricht. Maar toch schuilt er een zekere tragiek in zijn leven: evenals Mozes mocht hij de mensen het beloofde land wijzen, doch het zelve te zien mocht hij niet. Maar al te plot seling is deze man van een krachtig man een lijdend man geworden. Aan het welbestede en onbaatzuchtige leven werd plotseling een einde gemaakt. Hij is een geliefd en een ge waardeerd burger geweest, ook voor velen buiten zijn eigen par tij. Zijn werk kan vele jongeren ten voorbeeld strekken. De gemeente-secretaris, de heer De Vries, sprak namens het gemeentepersoneel de gevoelens van dank aan de overledene voor alles wat hij voor het ge meentepersoneel heeft betekend. Hij kwam voor hun rechten op, maar keek daarbij ook terdege naar hun plichtsvervulling. Per soonlijk heb ik hem leren ken nen en hoogachten en ik geloof, dat allen die met hem in nader contact kwamen, dit gevoelen van hoogachting zullen blijven behouden. Hierna werd de vergadering gesloten, waarna de raad zich aan de ingang van het gemeente huis opstelde, alwaar namens de gemeente een krans werd ge legd in de auto, die het stoffelijk overschot vervoerde, terwijl de raadsleden in de volgauto's stap ten. Langs de gebouwen van Elkshove, waar zich nog andere volgers bij de stoet aansloten, ging het naar de Algemene Be graafplaats, waar zich een on telbare menigte bevond, terwijl een schat van bloemstukken en kransen uitdrukking gaf aan de diepe bewogenheid over het ver scheiden van deze geliefde mede burger. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door de burgemeester Dr. W. Huy gens: Wij staan hier aan de groeve van een groot en rechtschapen mens, Lambertus den Das, die door een grote liefde voor zijn medemensen werd gedreven, en die daardoor de algemene ach ting verwierf. Als zoon van een nederig landarbeider, heeft hij zich door zijn sterke wil en goede karakter-eigenschappen weten op te werken tot een vooraanstaand mens in de gemeenschap. Hij behoorde tot die stoere werkers, die uitblinken door grote plichts betrachting en die het enige juiste standpunt innemen, dat de mensen slechts mogen eisen, als zij ook bereid zijn het beste in hen te geven. Hij eiste van zijn mede-arbeiders getrouwe, stage arbeid en hij eiste van de samen leving een redelijk lot voor hen op. Hij was een plichtsgetrouw en fier mens, die zich volledig van zijn maatschappelijke ver antwoordelijkheid bewust was. Het leven en streven van Den Das is verweven met en sym boliseert de moderne arbeiders beweging, waarmede hij geheel is opgegroeid van de negentiger jaren tot heden. In bittere ar moede geboren, heeft hij zich tot een goed vakman ontwikkeld en zijn geest verruimd. Toen heeft hij zijn plaats in de maatschappij verkregen en is er een steun pilaar van geworden. Het is geen wonder dat hij in de gemeente Bergen een ge ziene figuur werd, dat hij ook in de gemeenteraad, waarin hij sinds 1923 zitting had, gezag verwierf, en dat de raad hem in 1949 het wethouderschap toe vertrouwde. Geheel in zijn lijn behandelde hij de Sociale Zaken in de' ge meente en hij heeft er voor ge zorgd, dat wij een voortreffe lijke Sociale dienst in onze ge meente hebben. Zijn naam staat in steen gebeiteld in het voor portaal van „Elkshove". Hij had zo gehoopt, dat hem nog enige jaren gegeven zouden zijn om zich aan maatschappelijk werk en zijn gezin, dat hem zo dier baar was, te mogen wijden. Het heeft niet zo mogen zijn. Mevrouw den Das, wij hebben in het gemeentebestuur Uw man hogelijk gewaardeerd. Wij hiel den van hem en respecteerden zijn grote ervaring en wijsheid. Als wethouder heeft hij negen jaren naast mij gestaan en ik heb geleidelijk aan een vriend in hem gevonden. Ik ben Uw man dankbaar voor de grote steun, die hij voor mij geweest is, en U voor het feit, dat U hem de gelegenheid gaf zich zo intensief aan de gemeenschap te kunnen wijden. Alle raadsfracties hebben zo juist in plechtige raadszitting ge tuigd van de waardering, die zij voor de heer Den Das gevoelen en aan zijn open groeve wil ik namens de gemeenteraad en de gemeenschap van Bergen af scheid van hem nemen en zeg gen: Den Das, je zult in onze herinnering blijven voortleven als een groot en rechtschapen bestuurder. De voorzitter der afd Bergen van de P.v.d.A., de heer Brou wers, releveerde dat de overle dene ruim 44 jaar geleden tot het socialisme toetrad. Hij was een der oudsten onder ons en wij gevoelen respect voor de wij ze waarop hij zijn taak heeft vervuld en zijn plaats heeft in genomen. Hij verdient onze warme dank voor het vele werk door hem gedaan, waarbij hij steeds de belangen der partij en der gemeenschap de voorrang gaf. Hij kenmerkte zich door een bezonnen eij gematigd oordeel, ofschoon hij soms hartstochte lijk aan de discussies deel kon nemen bleef hij toch de idealist, die de gemeenschap zag als een plaats waar ruimte en geluk voor een ieder te krijgen was. Hij behoorde tot degenen, die de beweging groot hebben ge- SCH00RLSE GEMEENSCHAP van 21 t/m 29 maart 1958 Vrijdag 21 maart. Voordracht door mej. A. Top, uitg. van de Ned. Bond van Plattelandsvr., café Atsma, 8 uur. Zaterdag 22 maart, Klaverjassen, cafe Duin, 8 uur. Zondag 23 maart, Dansen van 3-6 en 8-12 uur, cafe Duin. Dinsdag 25 maart. Algemene ver gadering van „Schoorls Belang", cafe Timmerman, 8 uur. Woensdag 26 maart, Schaken uitg. van de Schaakver. „Schoorl", cafe Timmerman, 7,30 uur. Zaterdag 29 maart, Klaverjas- avond uitg. van de Konijnenfok- ver., cafe Beeldman, 8 uur. □□□□□□□aaouoQQaQpnaDnnoo maakt, een man die als gemeen schapsmens een voorbeeld was en die als man en vader door de liefde der zijnen werd ge dragen. De heer H. Wevers, hoofd bestuurder der Bouwarbeiders- bond verhaalde dat Den Das se- Serviezen Arzberg De Sphinx Goedewaagen Fris dert 1914 lid was van deze bond. Hij werkte er aan mede. dat in 1920 de timmerlieden en bouwvakarbeiders zich organi seerden. Op diverse bijeenkom sten in den lande wist hij hun belangen te behartigen. Hij was en bleef bij alles echter de een voudige man en trouwe kame raad, die aller achting genoot. Als zodanig willen wij thans af scheid van hém nemen. Wij zul len zijn werk voortzetten en zijn dankbaar voor hetgeen hij voor de beweging heeft gedaan. De heer C. H. Dijs van de „Stem des Volks" wees er op dat de overledene op deze dag juist zijn zilveren jubileum als lid van de Stem zou gedenken. Men had dit vanavond in in tieme kring willen vieren. De heer L Stolk, voorzitter van de Stichting „Het Dorps huis". sprak mede namens zijn medebestuurderen over het grote verlies dat de Sichting heeft ge leden door het overlijden van de heer Den Das. Hij behoorde tot de oprichters der Stichting en dat de Bejaarden-Societeit een onderkomen vond in „Het Dorpshuis" dankt zij aan hem. Zo waren er nog vele andere dingen. Hij heeft de Stichting steeds een warm hart toegedra gen en zijn nagedachtenis zal dan ook steeds in aangename herinnering blijven voortleven. De heer Reinders, als vice-voor- zitter der Stichting „Elkshove gedacht de heer Den Das als hel per en raadsman van ontelbaar velen. Honderden zullen in de ko mende jaren op de maquette in Elkshove de naam van de eerste steenlegger lezen en dank zij hem zullen velen een verzorgde oude dag genieten als de vrucht van zijn menslievende werkzaamheid. Een der bewoners van „Elks hove de heer Brander, sprak namens alle bewoners van „Elks hove een woord van dank uit voor het tot stand komen van dit ge bouw, dat een zegen en uitkomst voor velen is geworden. Namens de Sociale Raad te Alkmaar sprak Mr. J B. v. d. Vliet, van de grote liefde voor de ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 23 maart Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 23 maart Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1