Ueehtiad ff 99 HET ROODE KRUIS fsÉai Raadsvergadering Bergen PUROL N.V.V. Goede Vrijdag Agenda Huidgenezing r~ 9 Bij elke zieke Bergenaar Het herrezen Middenblok GERRITSEN Prot. Christ. Lijst VRIJDAG 28 MAART 1958 Me JAARGANG No. 12 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Voordelige Terlenka Jongens - pantalons HORLOGES DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Geen zweem, geen schaduw of schimmetje van belangstelling was er aanwezig bij het gehele kiezerskorps van Bergen, toen op vrijdag 21 maart de gemeenteraad bijeenkwam om onder leiding van de burgemeester, Dr. W. Huy- gens, de gemeentebegroting te be handelen. Zelfs de sensatiejagers, die van tijd tot tijd op de tribune verschijnen om zich aan het ge sproken woord te laven bij hun dorst naar gemoedsbeweging, waren afwezig, en de tribune bleef even leeg als een schoon ge wassen schotel. En toch hebben deze afwezigen ditmaal ongelijk gehad met weg te blijven. Want met de raadsverkiezingen in 't vooruitzicht lei de veronderstel ling voor de hand, dat er ditmaal wel iets mèèr of op andere toon zou gesproken worden, dan ge woonlijk het geval is. Exclusieve Byouteriëen Nadat de burgemeester de ver gadering had geopend, vroeg hij wie van de aanwezige leden al gemene beschouwingen wilde houden, waarop de nestor van de raad, de heer Broersma, begon met een klacht te uiten over de steeds meer verdwijnende auto nomie van de gemeenteraad. Ge deputeerde Staten of de regering beslissen over de hoofden der raadsleden heen. Hij vergeleek deze toestand met die in Duits land, jaren geleden, toen een zekere Hitier voor alleman tege lijk wou denken en met zijn dood een eind maakte aan het tijdperk der verdwazing. Vandaar kwam hij op de Raad van Bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar, die besloten heeft dit ge bouw uit te breiden, wat volgens hem, 14 miljoen zou kosten, waar aan Bergen zijn aandeel zal moe ten bijdragen. Een dergelijke be slissing had niet mogen genomen worden zonder voorkennis van de raad van Bergen. Hij achtte deze beslissing dan ook onwettig, in strijd met de Grondwet, en meende het noodzakelijk bij de Kroon in beroep -e gaan, als Bergens belangen gevaar zouden lopen. Uitgesproken zijnde kwam de heer Vellinga aan het woord, die de „bomenkwestie" tot het uit gangspunt zijner filippica maakte om de nieuwjaarsrede van de burgemeester, de handelwijze der regering, de vrouwelijke minis ter, de bestedingsbeperking, de taak van de staat en die der ge meente, de bemoeizucht der re gering, kortom alles wat hem niet zinde te gispen. Hierna ving Mr. Sluis een naar gewoonte korte en kernachtige speech aan met de verklaring, dat veel van wat de heer Vellinga had gezegd, door hem kon wor den onderschreven. Een circu laire-regering laat aan de ge- Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder meenten niet veel over. De bur gemeester had in zijn nieuwjaars rede duidelijk getoond een socia list te zijn. Daarmede zullen we (wie zijn dat?) rekening houden bij de wethoudersverkiezing. Wat de regering aangaat, de V.V.D. kan niet regeren en de medestichter der V.V.D., Mr. Stikker, heeft er als minister toe medegewerkt om Indië te ver kwanselen aan Soekarno. De heer Ellis achtte het beter zich niet op het terrein der grote politiek te begeven. Wat de be stedingsbeperking betreft, er' is overbesteding toegepast, doch alleen zij die over ruime midde len beschikten konden dit doen. De groep V.V.D.-ers behoorden daartoe. Voorts achtte hij de aan val op mej. Klompé beneden peil. Hierna sprak Dr. Hemelrijk en wees er op, dat de werkloosheid niet door de regering was ont ketend, daar in dit geval deze toestand tot ons land zou zijn be perkt, maar wat zien we in an dere landen? Daar is eveneens werkloosheid en zelfs in ergere mate dan hier. Niemand zou de toestanden van voorheen terug willen hebben toen werkloosheid met armoede en gebrek gepaard ging. En zo werd het betoog van de heer Vellinga, voorzover hij de Partij v. d. Arbeid er in had betrokken, geheel afgebrokerf door de waarnemend wethouder. De burgemeester verklaarde dat hij op het vele dat er gezegd was, ter gelegenertijd zou ant woorden, doch thans met de be handeling der begroting wenste te beginnen. Na ampele besprekingen werd de post Schooltandverzorging aangehouden. De begroting werd bladzijde voor bladzijde behandeld. Hier en daar vielen wat opmerkingen, doch het resultaat was, dat de begroting voor het jaar 1958 met algemene stemmen werd aange nomen. De heer Vellinga wilde de post Schooltandverzorging schrappen, maar dit was in strijd met een het vorige jaar genomen beslissing. Het feitelijk tekort op de begroting bedraagt 5450. een bedrag, dat volgens B. en W. nog wel iets kan stijgen. Het toekennen ener vergunning aan de heer Scholten in de Dorpsstraat, die aldaar een wijn handel drijft, maar er gaarne een slijtvergunning bij zou willen hebben, ontketende een nieuwe woordenvloed. De verkiezingen staan voor de deur en in feite zijn nu de P.v.d.A., Broersma's Be lang, de V.V.D., de Prot. Chr. groep, de K.V.P., de burgemees ter en Wethouder Borst onder wiens beheer de vergunningen vallen, allemaal vóór het feit, dat de jonge Scholten een slijtver gunning behoort te hebben of te krijgen. Maar in Den Haag daar woont een heer, en die is Inspec teur van de Drankwet, en die zegt: In 't hart van het dorp Ber gen bevinden zich reeds voldoen de slijtvergunningen. Er is geen enkel Bergens belang mee ge moeid, dat er daar nog één bij komt. En wie in de raadzaal was heeft het uit de mond van diverse raadsleden kunnen horen: Den Haag heeft alles te zeggen en wij hoe langer hoe minder. Dus Afwachten maar. Een donkere wolk ging over d' aard Het kruis van Golgotha, Was 't lot van onze Heiland, groot, In liefde en gena. Al zegenend ging Hij door het land, Genezend door Zijn Woord en Hand, Bracht Hij de scharen tot de Heer, Door Zijne Liefde - leer. Verraden! Dertig Zilverlingen, Was voor 't verraad het loon. Toen trof de Heiland grote smart, Bespotting, smaad en hoon. Deemoedig staan wij bij het Kruis, Het zwaarste werd volbracht, Maar Pasen brengt 't verwinnend licht In deze donkere nacht. MAARTJE N. ZWAAN Goede Vrijdag 1958 Maandag 24 maart hield de afd. Bergen van het Ned. Roode Kruis haar jaarvergadering in de zaal Nieuwendijk. De voorzitter, de heer A. M. de Lange, opende de bijeenkomst met de aanwezi gen welkom te heten, die ondanks de koude, van hun belangstelling blijk gaven door hun aanwezig heid. Het afgelopen jaar is voor de afd. een belangrijk jaar ge weest door de vele activiteiten. Bizonder verheugend is de stij ging van het ledental, dat de dui zend gepasseerd is. Aan de velen die ertoe hebben medegewerkt om dit doel te bereiken, is daar voor dank verschuldigd. Hij ver zocht daarna aan de secretaris, de heer W. Hopman, het jaar verslag uit te brengen, die aan ving met de verklaring, dat het verstreken jaar een actief jaar was geweest, waarin door het be stuur en door de kolonne veel arbeid was verzet. Tengevolge van ziekte, zag de penningmees ter, de heer N. Bos, zich op me disch advies genoopt, zijn werk zaamheden neer te leggen, zeer tot spijt van het bestuur. Gedu rende de 5 jaren, dat de heer Bos zijn werk ten behoeve onzer af deling heeft verricht, behoefde niemand-zich ongerust te maken. Alles was altijd in de beste orde. De voortreffelijke wijze waarop hij dat deed was immer boven alle lof. Des te meer zullen wij hem erkentelijk blijven voor alles wat hij voor onze afdeling heeft gedaan. Het bestuur vond de heer Ph. Brommer bereid om als waarnemend penningmeester op te treden. Voor de bloedtransfusiedienst hadden we in Bergen 192 en in Schoorl 87 donors. Aan het goed functioneren van deze dienst is veel werk verbonden, doch we blijven dankbaar aan de donors voor hun menslievende hulp. Met de Staverden maakten 3 zieken uit Bergen en 1 uit Warmenhui- zen een boottocht. Hiervoor is veel geld nodig. Op 9 juli maak ten 11 zieken een reisje met de boot. Drie patiënten gingen voor een week naar het Henri Dunant- huis in Zeist. Mej. van Dijk hield een lezing in het Pensionaat, en bracht haar gehoor zo in geest drift, dat de pensionaatskinderen speelgoed maakten voor behoef- r in alle maten voorradig Leeftijd 8 jaar f 20,90 Leeftijd 12 jaar f 24,90 Leeftijd 16 jaar f 28,90 Telefoon 2545 BERGEN ^llliiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiHiiiiiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMiiiiiiimiiiiiiimiiiiilll tige kinderen. Voorts werden ge regeld boeken verstrekt aan pa tiënten. Contractpensions ont vangen geregeld lectuur, terwijl de U.V.V. een aantal knotten breiwol ontving ter verwerking in breiwerk. De inzameling van postzegels en capsules voor t Roode Kruis gaat gestadig voort. Mevr. Blok is de ziel dezer actie: ook zal zij gaarne tijdschriften ontvangen voor patiënten, doch liever niet van jongere datum dan 1957. Dr. Bulstra hield een E.H.B.O.- cursus, die binnenkort met het afnemen van een examen zal wor den afgesloten. De stranddienst heeft veel werk verzet en func tioneert goed. Een nieuwe trans port-auto is nodig geworden om sneller vervoer en meer comfort aan de zieken en gewonden te kunnen bieden. Ook hiervoor is veel geld nodig, doch op ons ver zoek verleende de gemeente Ber gen de benodigde hulp, waarvoor we zeer dankbaar zijn. Terecht kunnen we trots zijn op ons ko- lonnekorps, dat de naam onzer afdeling hoog houdt. Het spon tane applaus, dat na afloop op klonk, vormde wel het beste be wijs, dat de aanwezigen met de inhoud waren voldaan. Op- of aanmerkingen werden niet ge maakt en vragen niet gesteld, zo dat de voorzitter in warme be woordingen zijn dank betuigde over het werk door de secretaris verricht. Vervolgens nodigde hij de waarnemend penningmeester, de heer Ph. J. Brommer, uit zijn ver slag uit te brengen, die wat de werkzaamheden betreft in hoofd zaak hetzelfde moest te berde brengen als de secretaris. Uit dit verslag stippen we aan: Het jaar 1957 gaf een tot tevredenheid stemmende opbrengst der con tributie en collecte. Er waren ech ter hoge kosten. Het werk bij de debarkatie der uit Indonesië te- rugkerenden vroeg eveneens be langrijke bedragen. De jaarlijkse boottocht en de aanschaf van een bandrecorder ten behoeve van het gesproken boek ten huize van Mevr. Blok vroegen even eens geldelijke offers. De op brengst ener klaverjasdrive be droeg 280. doch terzelfder- tijd onderging de kas een ader lating van 250,ten behoeve van de Roode Kruishulp. Ook de nieuwe ambulancewagen stelt hoge eisen aan de kas. De trans- portkolonne, die dag en nacht klaar staat om zieken en gewon den van dienst te zijn, verdient een woord van dank en hulde voor haar bereidwilligheid tot het verlenen van haar menslie vende hulp. Ook thans klonk een spontaan applaus op en dat is op zichzelf reeds een verblijdend verschijnsel, dat door de voorzit ter met woorden van dank aan de heer Brommer nog eens werd onderstreept. Bij de daarop volgende be stuursverkiezing werd de heer W. Hopman, die periodiek af trad, herkozen terwijl de heer Brommer definitief als penning meester gekozen werd. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat op 10 april een vergadering zal worden gehouden, waar aan de kolonneleden, die tien- en die twintig jaren lid zijn, een insigne of diploma zal worden uitgereikt. Tevens zal Dr. Bulstra op die avond een lezing met lichtbeelden houden over bloedtransfusie en zal de auteur Carmiggelt enkele zijner schetsen voordragen. verschijnt een extra ei dit jaar; nietwaar? Zo luidde eens de slagzin van een grootse zieken-actie op Paas zaterdag, waar bijna alle Berge- naren aan deelnamen. Inmiddels is Bergen gegroeid: meer inwo ners, meer kippen, maar ook meer zieken. We hebben dus opnieuw de medewerking nodig van ons ge hele dorp om ook dit jaar de Paas-actie tot een succes te ma ken. En met weinig moeite kunt U veel goed doen. Wij staan Paas-zaterdag de gehele dag op U te wachten met de auto van het Rode Kruis. Van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags ac cepteren wij dankbaar alle grote en kleine gaven voor onze zie ken. De schoolkinderen krijgen de gelegenheid door een winkel actie hun steentje bij te dragen. Maar laat dit dankbare werk niet alleen aan de jeugd over! Komt U zelf ook even naar het vroegere stationspleintje, waar alle eieren met zorg van U zul len worden overgenomen en de zelfde dag nog verzonden naar al onze zieke dorpsgenoten. U en alle kippen bij voorbaat dankend voor de te nemen moei te. verblijven wij op Paas-zater dag in de ziekenauto, met de grootste verwachtingen, zr. L. Mosk, zr. R. Oosten, zr. C. de Grauw. Serviezen i Arzberg De Sphinx Goedewaagen Fris Donderdag 20 maart werd in Hotel Kreb een bijeenkomst be legd. waaraan door veertien per sonen werd deelgenomen, die in een vergadering onder leiding van de heer P. Hajonides v. d. Meulen, na het aanhoren ener rede van de heer J. Dinkelberg, een stuk ondertekenden, waarbij zij zich verbonden tot het oprich ten der vereniging Het Midden- blok, waartoe het initiatief was uitgegaan van de heer P. Beyne- veld. Het doel is een of meer raadszetels te veroveren om zo doende invloed te kunnen uit oefenen op de raadsbesluiten. Hun programma hebben zij in be knopte vorm per strooibiljet in Bergen huis aan huis verspreid. De heer Dinkelberg sprak daar over uitvoeriger en wat hij ver telde klonk nogal verstandig. De lijst der candidaten voor de raadszetels luidt als volgt: 1. J. J. Dinkelberg, 2. W. A. M. Worm, 3. Mej. J. Kreb, 4. P. H. Hajoni des van der Meulen, 5. P. Bey- neveld, 6. D. Lensvelt. Op de candidatenlijst ^hn bo vengenoemde groep komen de volgende namen voor: 1. Mr. S. D. Sluis, 2. G. Bui- zer. Bergen aan Zee, 3. K. Fol- gers, Bergen aan Zee, 4 E. T. H. Munk, 5. W. W. van Rennes, 6. R. Goos, 7. A. Samplonius, 8. P. Algra, 9. P. Houter. SCH00RLSE GEMEENSCHAP van 28 maart t/m 5 april 1958 Vrijdag 28 maart, Klaverjasdrive uitg. van de v. v. Duinranders, cafe Slijkerman, 8 uur. Zaterdag 29 maart, Klaverjas drive uitg. Konijnenfokver., cafe Beeldman, 8 uur. Zondag 30 maart, Puzzle-tocht voor auto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen, start bij cafe Beeldman, 2 uur. Maandag 31 maart, Cabaretavond uitg. van de P. v. d A. afdeling Schoorl-Bergen, cafe Atsma, 8 uur. Woensdag 2 april, Klaverjasavond cafe Duin, 8 uur. □□□□□□□□□□□□□□□□□□aDDDOO Exclusieve handgeweven KINDERJURKJES BLOUSJES en BROEKJES Dinsdagavond 18 maart ver toonde Mevrouw Besijn lichtbeel den van Zuid-Afrika, waarbij zij de nodige toelichting gaf, voor de Vrouwenbond van het N.V.V. in het Dorpshuis. De reis ging per vliegtuig van Amsterdam naar Jo hannesburg, waarvan mooie dia's werden vertoond van het zicht uit het vliegtuigraam op de wolken zeeën. Daarna volgde een wande ling door de moderne stad Johan nesburg met de enorme flatgebou wen en luxueuze warenhuizen. Vandaar ging het per auto naar Pretoria. Onderweg werden opna men van de verschillende neger stammen getoond. Het landschap is er prachtig en wijd, overtogen met een blauwachtin waas. Bij Pretoria werd een bezoek ge bracht aan het werkelijk prachti ge Voortrekkersmonument. Om het eigenlijke monument staat een ringmuur, waarin ossewagens zijn gebeiteld, die zo een idee geven van de opstelling der ossewagens voor het nachtkampement der Voortrekkers. Het monument zelf bevat een grote hal, alwaar in 24 taferelen de geschiedenis der Voortrekkers is uitgebeiteld. Van Pretoria naar Kaapstad werd ge vlogen over het Karoe-woestijn- gebergte, een dor land. waar het reeds in geen drie jaar had gere gend en dat daardoor totaal on vruchtbaar is. Alleen schapen houden er het leven en komen er ook in groten getale voor. Wol is voor Zuid-Afnka een belangrijk uitvoerprodukt. Kaapstad, dat op een landpunt in zee ligt, wordt door prachtige stranden omgeven. In deze streek vindt men ook rijstvelden, alsmede de prachtige Rijksplantentuin, waarin bijna alle soorten planten uit heel Zuid-Afrika zijn bijeen gebracht. Een ware bloemen weelde. De reis werd op deze interes sante avond nog voortgezet over Port Elisabeth met zijn beroemde slangenkuil, waar men het slan gengif verzamelt terwille van het daaruit te bereiden serum tegen slangenbeten: naar Durban in Na- tal met zijn kleurige India-markt; naar het Paul Krugerpark; door Portugees Afrika naar Centraal Afrika met de Victoria waterval len en het standbeeld van Living stone. die hier als eerste blanke kwam in 1855: daarna ging de reis per vliegtuig weer huiswaarts. Het was een mooie reis van Afrika in vogelvlucht, die door alle aan wezigen werd meebeleefd. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 30 maart Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 30 maart Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1