Bestuurdersbond heter zipü J3ames.'l%r.e.hu'"i7 HM IIEli KUIP Inenting tegen kinderverlamming Mr. Opt. D. W. PASTOOR Hoflaan 2, [Bergen, Tel. 2202 Twintig jaren KJ*V,0. CONCERTGEBOUW M. M. S- BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER'' BERGEN Nh. K. O B. BILJARTEN IILMMEUWS ORANJEVERENIGING GEMEENTE SC HO O RL Geen consultatiebureau De artsen, Mej. B. R. Brust en de heer F. H. Risselada, houden i.v.m. de inenting tegen kinderverlamming op woensdag 2 april a.s. geen consultatiebureau. Op deze dag zullen de op 5 maart j.l. voor de eerste maal gevaccineerde kinderen voor de tweede maal be handeld worden. Voorts worden de in de jaren 1952 t/m 1957 ge borenen, die tot dusverre nog niet ingespoten zijn, alsnog ingeënt. Overigens wordt U verwezen naar het persbericht in deze editie. De entingsadministratie ter gemeente-secretarie Schoorl. De Bestuurdersbond Bergen- Schoorl hield op 17 maart haar jaarvergadering, waarin wethou- medewerker werd herdacht, der L. den Das als vriend en De voorzitter, de heer W. Pastoor, wees er bij de opening der vergadering op, dat we in een tijd leven van zeer sterke structuur-veranderingen. Van een agrarisch land wordt Nederland een industrie-land. Niet ieder een verstaat die veranderingen en is soepel genoeg zich daaraan aan te passen. In de afgelopen herfst was er een opkomend tij van werkloosheid. Dit is nog niet opgeheven, maar wordt ook niet erger, men heeft het meer in de hand dan in vroeger jaren het geval was. De technische ont wikkeling is voor velen moeilijk bij te houden. De mens is van nature conservatief, vooral als zijn ontwikkelingspeil gering is. Het is nodig zich, -waar moge lijk, te ontwikkelen om inzicht te verwerven en daardoor aan passingsvermogen. De meeste arbeiders staan bij eerste kennis making afwijzend tegenover de diend. In de afgelopen jaren heeft dit systeem niet veel succes gehad door de overgrote vraag naar arbeidskrachten; men kwam daardoor toch niet tot een selec tering naar prestatie. Thans ech ter is die tijd voorbij en gaat wat de werknemer werkelijk waard is in zijn werk medespreken, wat ook tot uitdrukking dient te ko men in het loon. Bij dit systeem zijn de ondergeschikten niet af hankelijk van het oordeel van een chef, doch zij dienen hun ge gronde klachten kenbaar te ma ken aan de ondernemingsraden of directie, die deze nader onder zoeken, want ook de chef wordt naar prestaties beoordeeld en het komt wel degelijk voor, dat na zulk een onderzoek de chef het loodje legt. Bij het sluiten der vergadering werd er nog op gewezen dat er onder de werknemers een pessi mistische stemming heerst. Dit is echter niet nodig. Met een zeker vertrouwen in de vakbondbe stuurders en een behoorlijk vak manschap is er geen aanleiding tot angst voor werkloosheid. 6 11 er beter uitzien met een NYLCOM bril van werkclassificatie- en het presta- tie-waarderings-systeem. De au tomatisering boezemt velen vrees in, doch op verstandige wijze toegepast, blijkt dit in de prak tijk werkgelegenheid te schep pen, en behoeft men dus geen angst te koesteren voor werk loosheid. Deze automatisering vraagt echter sterk geschoolde krachten. Het is nuttig en nodig mede te werken en door zelf ontwikkeling en voorbereiding in staat te zijn in de toekomst op de juiste wijze zijn plaats te vervullen in de ondernemingsra den. Het doel van het streven der werkers moet zijn; het scheppen van een maatschappij, waar de mens vrij is van de vrees voor werkloosheid, armoede en de on voldoende verzorgde oude-dag. De verkiezingsperiode is een tijd vol leuzen, waaruit de mens zelf een keuze moet doen en daar bij bedenken, dat de politieke groeperingen, mede de maat schappij bepalen, waarin wij le ven. Achter de coulissen woedt de strijd om de macht over de productie-middelen. Het gaat er niet alleen om het loon veilig te stellen, maar vooral ook de koop kracht daarvan. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren M. Kroon, A. Mol en P. Selhorst met algemene stemmen herkozen. De kas-con- trole commissie had de kas in orde bevonden, men sloot 1957 af met een klein batig saldo. Op het winterprogramma 1958-1959 stond het vormen van een kunst kring voor twee toneelavonden. Leden voor deze kring stro men toe; als alle plaatsen eenmaal bezet zijn zullen de dralers afge wezen moeten worden. De afdeling Bergen-Schoorl telt thans 335 leden, wat een winst betekent van 14 leden. De heer P. Simonis, districts bestuurder van Noord-Holland, sprak een waarderend woord over de werkzaamheden door deze afdeling verricht, en lichtte het prestatie-waarderingssysteem nog nader toe. Dit is niet inge steld met de bedoeling de werk nemer aan meer loon te helpen, maar om de belangen van het bedrijf te bevorderen (productie verhoging, verbetering der kwa liteit enz.). Overal gaat de in voering met moeilijkheden ge paard, ook door de onwennig heid der arbeiders. Elke directie, die echter dit systeem invoert, heeft er baat bij dat gegronde klachten bij haar worden inge- In het jaar 1899 werd de Ned. Ver. van Geheelonthouders op gericht, o.a. door de onlangs overleden heer P. v. d. Meulen. In 1937 besloten enkele blauwe N.V.-ers die te Bergen woonden, aldaar een afdeling op te richten. Men ging op huisbezoek en met 54 leden kon de oprichting der afd. Bergen begonnen worden. Enkele der oprichters waren de heer B. Schuil en ,,de oude heer" Kriek, thans woonachtig te Schoorl. Vanuit de jeugd zelf kwam het verzoek bij de heer Schuil, leraar aan de U.L.O., een jeugdvereniging op te richten, wat op 4 april 1938 plaats vond. Toen werd de K.J.V.O. gebo ren en telde 20 leden. In het eerste bestuur zaten o.a. Jan Ivangh (de vogelman) en Maar ten de Beurs. De bedoeling was de massa der jeugd aan te trek ken en met het ideaal der geheel onthouding vertrouwd te maken. Maar men leefde in een crisis tijd, waarin het geld duur was en dus werd de contributie bepaald op 25 cent per maand. Dit had tot gevolg dat de K.J.V.O. zich door gebrek aan geldmiddelen niet bij de landelijke organisatie aansloot: dat zou te duur wor den. In de herfst van 1938 telde de K.J.V.O. reeds 80 leden en waren de activiteiten in volle gang. Men gaf een eigen or gaantje uit, dat gehectografeerd werd, er werden besprekingen gehouden over de geheel onthou ding, er werd sport beoefend (korfbal en athletiek) excursies naar buiten en wandelmarsen werden ondernomen en de mu- ziekclubjes met mondharmonika- virtuozen floreerden, terwijl een gemengd koor onder leiding van de heer Schuil vele trekkerslied jes zong. Het ledental bleef tot 1940 vrij constant op 80 staan, maar toen steeg (liet plotseling tot omstreeks 240. Daar de K.J.V.O. geen lan delijke organisatie was, kon zij ongestoord voortbestaan, zonder dat de bezetter zich om haar be kommerde. Padvinders, A.J.C.- ers, Protestantse en Katholieke jongeren vonden een veilige plaats in de K.J.V.O. In die jaren werd een gestencild maandblaad je uitgegeven en werd er vrij vergaderd, dank zij de politie, die hierbij maar door de vingers keek. Gedurende de oorlogsjaren waren er voor de blauwe N.V.- ers en oudere K.J.V.O.-leden le zingen in „Spoorzicht"; dit wa ren geanimeerde discussie-avon den, waarop vragen werden ge steld en beantwoord, samen ge zongen en gemusiceerd werd. Een commissie waarin o.a. Jan Ivangh (de monteur), ouders en midden standers zaten, zorgde voor voedselpakketten voor onderge doken jongens. Voor de jongeren had men halverwege Schoorl een sportterrein gehuurd, waar sport beoefend kon worden, en 's zo mers werd nog geregeld met grote groepen op de Veluwe ge kampeerd, waar jarenlang geen Duitser te bekennen viel en de jeugd, die dat in Bergen wel an ders gewend was, een paar we ken de oorlog kon vergeten. Voor de K.J.V.O. was het eer ste resultaat der bevrijding een enorm slinken van het ledental. Met de resterende 125 leden werd gestart met in het groot filmvoorstellingen te geven. Dit waren culturele films, die onder schooltijd voor de schoolkinderen a tien cent per leerling werden gedraaid en 's avonds voor de volwassenen. De heer v. Busch- bach, hoofd der Bos-school, ver zorgde de explicatie van land- en volkenkunde en de heer B. Schuil die van biologie. De voorstellin gen hadden plaats in het Oranje Hotel. De toenmalige inspecteur van het onderwijs, de heer C. Dun, had echter bezwaar tegen het entree-geld, al was het maar 10 cent, maar zonder dat kon de K.J.V.O. niet draaien. Dus nam de gemeente, die dit werk zeer waardeerde, al die dubbeltjes voor haar rekening. Dit ging één jaar goed, maar toen struikelden de Gedeputeerde Staten over de alzo uitgegeven ongeveer vier duizend dubbeltjes (ƒ400.— Na een bespreking ten gemeentehuize werd met de Ned. Onderwijs Film een accoord aangegaan, om een toestel beschikbaar te stellen, dat regelmatig van school tot school circuleert. De films wor den aan de scholen gratis ver strekt (d.w.z. de gemeente be taalt) en zo werd de schoolfilm uit de vroegere K.J.V.O.-film dagen voor Bergen geboren. In de winter van 1947 gaf de heer Jan Strijbos twee lezingen. Jan Strijbos was een waar vriend, en wat hém betrof had de heer Schuil geen slapeloze nachten over de financiële gevolgen, maar dit was anders in 1948, toen voor het eerst gewaagd werd Mr. Drs. Th. Regout te vragen met een film over de Sahara. Dat kostte 175 gulden. Wie zou dat betalen, als het aantal bezoekers een fi asco bleek? De zaal was echter vol! Dus werd er op de ingesla gen weg voortgegaan. Na 1950 is het ledental der K.J.V.O. regelmatig gestegen, zo dat er nu ruim 200 leden zijn. Tot 1956 hebben de heer en me vrouw Schuil altijd zelf de kam pen geleid; nu gebeurt dit door oud-leden der K.J.V.O. Zo zijn het ook oud-leden, die de functie van leider en leidster vervullen bij de vele activiteiten. Er wordt onder hun leiding gezwommen, getennist, volley-bal gespeeld, speurtochten uitgeschreven, to neel gespeeld, excursies gemaakt, debat-avonden gehouden, gekam peerd. gezeild, er vinden ook spelletjes-middagen en -avonden plaats. Een meisjeskoor o.l.v. me vrouw C. Morée-Dol zingt al 11 jaar lustig haar liedjes. Er jaar lustig haar liedjes. Er heerst een opgewekt leven in de K.J.V.O. Moge dat nog jaren zo blijven. Instituut voor de Tropen De Keukenhof. Onder auspiciën van de blauwe N.V. en de K.J.V.O. werd een tocht naar het concertgebouw ge organiseerd. Veertig donateurs en leden genoten van het prach tige concert. Tegelijk brachten 11 K.J.V.O.-ers een bezoek aan het Instituut voor de Tropen. Onder leiding van Wim Raams slaagde ook deze tocht uitste kend. Op 30 april, de verjaardag van de koningin, vindt weer de jaar lijkse reis naar de Keukenhof plaats. Daar aangekomen gaat men in een groep, maar ieder kan op eigen gelegenheid door de bloemen dwalen. Leerlingen der M.M.S te Ber gen gaven zaterdag- en zondag avond 22 en 23 maart, een bui tengewoon goed geslaagde voor stelling van het Middeleeuwse to neelspel ..Mariken van Nimwhe- gen". Voor het eerst had men het gewaagd twee voorstellingen te geven, en beide malen was de zaal praktisch uitverkocht. Ook had men met de traditie gebroken op één schoolavond zoveel moge lijk kinderen een rol te geven. Mariken stond al jaren op het verlanglijstje, maar de opvoering van dit spel eist een aantal spe lers, die boven de middelmaat lig gen. Dit jaar was men zo geluk kig, door het medespelen van een oud-leerlinge, de benodigde spe lers van het vereiste formaat on der de leerlingen te vinden, ter wijl ook twee leraren een rol ver vulden. De decors waren door leerlingen onder leiding van een leraar vervaardigd. De costuums waren door een lerares verzorgd. Dit was inderdaad een voorstel ling, die alleen mogelijk is geweest door een goede samenwerking van leerkrachten en leerlingen en gro te toewijding van allen, waardoor zulk een goed en artistiek verant woord resultaat werd verkregen. Het stuk speelt in de middel eeuwen en vereist weinig decor wisseling. De taal is het middel- nederlands, dat goed verstaan baar werd gesproken. Dit middel eeuwse spel (dat nog elk jaar in Nijmegen op het Marktplein wordt opgevoerd) boeit het ge hoor ook in onze tijd nog steeds, behalve blijkbaar de middelbare scholieren, die als gasten (omdat dit stuk in de literatuurlessen ook altijd behandeld wordt) voor ge reduceerde prijs toegang hadden en het blijkbaar de meest gepaste wijze vonden hun dank te tonen, door op het balcon met elkaar te praten, te lachen en te roken ge durende de voorstelling. En deze „gasten", die geheel vrijwillig de ze voorstelling bijwoonden, had den toezicht nodig om zich wat hebbelijker te gedragen. Kan het soms nog misselijker! Zestien en zeventienjarige babies, die de een voudigste regels der wellevend heid nog niet eens kennen. Aan het slot van de avond vond terecht een kleine huldiging plaats van alle medewerkers, die ieder voor zich er toe bijgedragen had den, deze beide avonden tot de onvergetelijke te doen behoren. „RASP0ETIN" 18 jaar „Hei Bataljon der Gedoemden" (OesseVsands) In het journaal: Het bezoek van het Engels Koninklijk Paar aan Nederland V akmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist Donderdag 3 april, 's avonds kwart over 8 zal in de Kunstzaal ,,de Rustende Jager een tentoon stelling worden geopend van de Bergense schilder Kees den Tex, een nieuw lid van het Kunste naars Centrum Bergen. Na een succesvolle expositie in Gorinchem verleden jaar, zal dit een debuut zijn voor Bergen. Kees den Tex, een voorbeeld van een late roeping, komt met teke ningen, aquarellen, gouaches en olieverfschilderijen, zowel als grafiek. Ook de onderwerpen vertonen géén eenzijdig beeld. Nico G. Berkhout zal deze ten toonstelling openen. Finale BergenSchoorl. Het is de Schoorlaars op eigen terrein niet mogen gelukken de Bergenaren in hun opmars naar de overwinning te stuiten. Na 36 zeer sportief gespeelde partijen had Bergen 3407 caramboles ge scoord tegen Schoorl 2440. Ber- O PT I Cl ËN KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR gen won derhalve met 967 caram boles verschil. Bij de prijsuitrei king dankte de heer J. Swaag namens alle spelers de gastheren Nieuwendijk en Timmerman voor de prima verzorging van mate riaal en spelers. De individuele prestaties van het meest vooruit gegaan en het minst achteruit gegaan zijn: 1. W. de Vries 0,99; 2. N. Min 0,67; 3. P. Feld 0,52; 4. W. Dekker 0,33; 5. G. Selhorst 0,22; 6. P. van Trienen 0,04; 7. G. Nieuwen dijk 0,05; 8 P. Timmerman 0,08; 9. D. Duin 0,35; 10. P. van Lienen 0,35; 11. J. Poppes 0,89; 12. J. Swaag 1,06. De hoogste partijmoyennes wer den gemaakt door: P. Timmer man 14,28, N. Min 11,11 en W. de Vries 11,11 en de hoogste se ries eveneens door deze drie, n.l. 50, 48 en 47. .RASPOETIN" Het is de dynamische acteur Pierre Brasseur, die de myste rieuze Raspoetin personificeert in de door Georges Combret ge regisseerde film RASPOETIN. De in Eastmancolour opgeno men film neemt ons mét Raspoe tin mee naar een bewogen épo que van het oude Rusland. Ze tekent ons de losbandige fees ten, die de „starotz op het plat teland aanrichtte, zowel als de orgieën in balzalen en badin richtingen, waarin Raspoetin een opgewonden aandeel had. Ze tekent die gans bewogen periode van een stervend regiem, waarin figuren als een Raspoe tin de mogelijkheid kregen op te duiken. Ze onthult de bioscoop- ganger veel van de achtergrond van een personage, dat uit het gebied der legenden nooit meer zal verdwijnen. „HET BATALJON DER GEDOEMDEN" De woestijn behoort tot de oudste en geliefdste exotische achtergronden van het filmver haal. Uiteraard is het karakter van de verhalen met de tijd ver anderd. De woestijn is hetzelfde gebleven, maar de verhalen zijn meer aangepast aan de realiteit dan in het bekende filmverhaal „The Sheik met een acteur als Rudolf Valentino. In de woestijnfilm „Het batal jon der Gedoemden" (Dessert Sands) gaat het niet meer om de blonde dochters van archeolo gen, die zo gaarne de zoete on dergang tegemoet gaan, noch van sluwe sheiks die rondsluipen om aan deze verlangens voedsel te geven. „Dessert Sands" is de historie van het vreemdelingen legioen. JOURNAAL: In het journaal kunt U deze week het bezoek van het Engels Koninklijk paar aan Nederland Donderdagavond 20 maart hield de Oranjevereniging haar jaarvergadering in „Het Huis met de Pilaren". Dit jaar had geen bestuursverkiezing plaats, daar zulks in deze vereniging slechts om de twee jaar geschiedt. De contributie is in het afgelopen jaar verhoogd tot minimum 2,50, wat een ledenverlies gaf ten be drage van veertig gulden. Des niettegenstaande kon het jaar met een klein batig saldo worden af gesloten. De vereniging telt thans 405 leden, wat gezien haar ac tiviteiten, veel te weinig is. In 1958 zal men hoogstwaarschijnlijk geen subsidie van de gemeente ontvangen, en moet men dus zien rond te komen van de contribu ties; het zijn vooral de mooie prij zen bij de wedstrijden der kinder spelen, die grote uitgaven met zich brengen. En dan krijgt elk lid toch waarlijk waar voor zijn 2,50. Behalve de feestelijkheden, die voor een ieder vrij toeganke lijk zijn, komt er dit jaar een mooie filmavond, gratis voor de leden en met flinke reductie voor hun echtgenoten. Men hoopt op 5 mei 's avonds, dit jaar de kleu renfilm van het bezoek van Prin ses Beatrix aan de West te kun nen draaien en de prachtige speelfilm Anastasia. Het programma der jaarlijkse feestelijkheden is voorlopig als volgt vastgesteld: 30 april 's avonds: Aubade van Bergens Harmonie voor het ge meentehuis; daarna kinderspe len in de Stationstraat, 's Middags: Kinderspelen in de Stationstraat. 's Avonds: Concert in het Witte Kerkje door Bergens Harmonie; taptoe op de Dorps brink; fakkelestafette met vreugdevuur achter Elkshove met drumband der padvinders. 3 mei 's avonds: Stille tocht naar de begraafplaats, waar dit jaar het kerkkoor o.l.v. de heer Mo lenaar zal zingen; declamatie Ingezonden mededeling Babyderm-zeep Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur. Het meesterwerk van regisseur Georges Combert Pierre Brasseur, Isa Miranda, Renée Faure in met Claude Laydu, Milly Vitale en Jacques Berthier Een film onthullend voor een der grootste mysteries van het oude Rusland. Realistisch in haar fascinerende schildering van een losbandige tijd. Zaterdag- en maandagavond te 8 uur. Zondagmiddag te 2.30 uur. Avontuur in CINEMASCOPE Een film over het mysterieuze vreemdelingenlegioen Ralph Meeker, Maria English en Carrol Naish in met John Smith, Ron Randell en Peter Mamakos Een handvol legioensoldaten verdedigt zich tegen een tienvoudige overmacht van Arabieren' Anderhalf uur van avontuur - spanning en romantiek r I PUIT I ALKMAAR, Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 ra. J. O ril I Jr. b.g.g. K 2208-2466 en 2638 MIENT 25 - ALKMAAR 30 maart NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager. Geen dienst GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Bekius Bevestiging lidmaten vrijdag 4 april n.m. 7 uurDs. Bekius en Ds. Jansen H. Avondmaal LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Schoorl: Ds. C. M. de Jong met kerkkoor Zondagsschool te Schoorl 11.30 uur Goede vrijdag 4 april v.m. 10 uur te SchoorlDs. C. M. de Jong bevestiging van lidmaten n.m. 19.30 uur te Schoorl: Ds. C. M. de Jong Avondmaals viering GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur Ds. C. von Meijenfeldt n.m. 5 uurDs. A. M. Boeijinga OUD-KATHOLIEKE KERK s zondagsv.m. 8 uur vroegdienst v.m. 10 uur: hoogdienst n.m. 7 uurvespers 's woensdags v.m. 9 uurstille dienst 's vrijdags v.m. 9 uurstille dienst REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. J. Breukink EVANG.-LUTH. GEMEENTE Oudegracht 187 (hoek Baangracht) v.m. 10.15 uur: Ds. J. J. F. Hermann Bevestiging van nieuwe leden dinsdag 1 april, n.m. 8 uur Ds. J. J. F. Hermann Passiestond met medewerking van het Kerkkoor Goede vrijdag 4 april, n.m. 7.30 uur Ds. J. J. F. Hermann, Heilig Avondmaal

De Duinstreek | 1958 | | pagina 2