lie Ilium's Boekhandel 1 Klaver NIEUWLAND tentoonstelling Raadsel in Nijmegen II. IIE k K E11 hoÖ'gvÖ'rst'"' ALCMARIA Grote prijs verlaging AUTO's ZONDER CHAUFFEUR Deze fles doet voorU de schoonmaak W. P. L. BORST REINIGT 3.95 1.75 2.95 Keurig Stencilwerk nu nu nu B ij n a dagelijks kantoorboekhandel en Vulpenhuis Garaae Accountancy Administraties Belastingzaken Kunstenaars Centrum BERGEN WASMACHINES „Noordholland" STOFFEN DE VULPENSPECIALIST GEEFT: GERO ZILVIUM ■IKMK«ia£* Uw geld want LODALINE... daar doet u alles mee! KEES DEN TEX model vleeshouwer ij te Groet woensdags gehaktdag f 1,50 4.95 2.25 3.50 Gratis gehaald en bezorgd worden wij geconfronteerd met mensen, die niet het juiste gebruik van hun vulpenhouder kennen. In zeer vele gevallen is de penpunt niet de juiste. Wendt U zich daarom tot ons. Wij zijn specialist op dit gebied en adviseren U de juiste pen voor Uw hand. Heeft U klachten, omtrent lekken of onvoldoende vullen, ook hiervoor kunt U bij ons terecht. Of de vulpenhouder al of niet bij ons gekocht is, doet niet ter zake Wij adviseren gratisvoor iedereen Reparaties, die wij uiteraard zelf verrichten zijn met 1 of 2 dagen klaar Sinds kort hebben wij een graveer- machine, zodat Uw naam, of welke tekst dan ook in eigen werkplaats in Uw vulpenhouder gegraveerd kan worden advies en controle (gratis), verrichtbillijke reparaties (met 1 of 2 dagen), graveert: Uw naam in Uw vulpenhouder (1 dag) Telefoon 2452 - Bergen Ruinelaan 11 Bergen Telefoon 3106 BREELAAN 52 BERGEN TEL. 2200 LODAL1NE geeft U de zekerheid waar voor Uw geld te krijgen: minstens 150 liter heerlijk schuimend sop voor 43 cent Dat is veel meer, dan wat welk pakje ook, U kan geven Wie rekent kiest dus LODAL1NE - véél voordeliger... èn U DOET ER ALLES MEE! Niet alleen de vaat, maar ook Uw fijne was, Uw ruiten, vloeren, stoffering, houtwerk en sanitair zijn met LODAL1NE in een ommezien stralend schoon. Bovendien betaalt U bij LODALINE alleen de inhoud, het statiegeld krijgt U immers terug dus de verpakking kost U geen cent! Voor vaat- en glaswerk Voor het reinigen van uw stoffering Voor houtwerk en vloeren LODALINE in plaats van een pakje voor dit en een pakje voor dat In elke fles LODA en LODALINE een deel van de helicopter- bouwpuzzle N 108 Belastingconsulent Lijtweg 18 - Bergen Telefoon 2658 werk van Open: 4, 5, 6, 7, 12, 13, 19, 20, 26 en 27 APRIL van half 3 tot half 6. Opening donderdag 3 april 's avonds kwart over 8 door Nico G. Berkhout door G. Plantema Nadruk Verboden Er zat een klink in, ook aan de buitenkant, maar~toen Broekman er voorzichtig op drukte, bleek, dat de deur niet zo gemakkelijk open ging. De mensen, die naar binnen waren gegaan, hadden vermoedelijk een grendel dichtgeschoven. Broekman haalde even de schouders op. Dan trok hij resoluut aan een bel en zij hoor den geklingel in de woning. De deur werd niet geopend. Ze wachtten enkele minuten en de inspekteur belde weer. Toen hoorden ze schuifelende voet stappen in het gangetje, dat zich achter de deur moest bevinden. Er werd aan de deur gemorreld door een aarzelende hand. Toen ging een luikje open en een klankloze stem, het geluid van een oude vrouw, informeerde: ,,Wie is daar? .Politie," zei Broekman. ,,Vlug open doen! De deur ging open en in het gangetje stond een gebogen, be jaarde vrouw, in een oude jurk gehuld en met het haar in slordige slierten langs het hoofd. Zij steunde met de linkerhand op een knoestige stok en in het vage schijnsel van de tamelijk ver ver wijderde lantaarn op straat leek zij een heks uit een sprookje. „Politie?" vroeg zij op klagende toon. „Wat moet u van mij, meneer?" „Dat is Rika met de stok," zei opeens een van de recher cheurs. Inspekteur Broekman kende haar ook. „Jou zoeken we niet. zei hij, „Woon je hier tegenwoordig? Ja, meneer," zeurde de oude vrouw. „Ik heb hier een kamer tje." „En wie wonen hier nog meer? „Hier woont niemand," verklaarde Rika met de stok. „Dit is een pakhuis van meneer Simons en ik mag in een kamertje wo nen, dat-ie toch niet nodig heeft." „Zo," merkte Broekman op. „Maar heb je dan bezoek!" Bezoek?" Rika deed verbaasd. „O! U hebt mensen binnen zien gaan? Dat kan. Die zijn in het pakhuis.' „Aha," riepde inspekteur voldaan. „En komen die s nachts in het pakhuis werken?" „Dat gebeurt wel meer,bevestigde de oude vrouw. „Laat ons er dan maar eens door," zei inspekteur Broekman. „Wij zullen dat eens gaan onderzoeken." Meteen stapte hij naar binnen, gevolgd door zijn rechercheurs. Niet echter door Ohlquist en Verhagen, want zodra Broekman had gebeld, was Sven, gevolgd door de verbaasde Ernst, de Kerktrappen afgegaan naar de Ganzenheuvel, waar de beneden kant van het huis was. Zij konden onmiddellijk nagaan, welke deur ongeveer recht achter die aan het Stevens kerkhof lag. Zij zagen een brede, dubbele deur, die een pakhuis afsloot. Een firmanaam ontbrak. De deur was dicht, maar even nadat Rika met de stok voor de dag was gekomen bij de bovendeur, bemerkten zij, dat op de benedenverdieping een lamp werd aan geknipt. Ineens scheen elektrisch licht door een reet in de dubbele deuren en een ruitje van matglas werd verlicht. Sven en Ernst wisten niet, hoe de gebeurtenissen boven ver liepen. In spanning stonden zij op wacht bij de uitgang der benedenruimte, maar voorlopig zagen zij niets dan het licht schijnsel. Uit niets viel verder te bemerken, dat zich mensen achter de dichte deuren bevonden. Maar plotseling klapten de dubbele deuren naar de binnenkant open. Meteen daarop hoor den zij een zwaar motorgeronk en voordat zij naderbij hadden kunnen komen, reed een kleine vrachtauto naar buiten. Achter de kabine, waarin zij vaag een bestuurder zagen zitten, was een korte laadbak, die overdekt was met een huif van zeildoek. De wagen kwam met enige vaart voor de dag, maar in de smalle straat moest worden geremd om de bocht te nemen. Van die gelegenheid maakte inspekteur Ohlquist handig gebruik. Met een verbluft gezicht keek Ernst Verhagen toe, hoe zijn zwager zich aan de klep van de laadbak vastgreep en juist toen de vrachtauto meer snelheid kreeg, zwaaide Sven zich over de rand, daardoor uit het gezicht verdwijnend. De advokaat kreeg geen schijn van kans om dit kunststukje na te doen, want de vrachtwagen reed onmiddellijk daarop pijlsnel weg en binnen enkele ogenblikken was het voertuig de Hezelstraat ingereden, de kant van de Korenbeurs op. dus naar de benedenstad. Ver hagen kwam pas helemaal bij z'n positieven, toen iemand hij gend naast hem stond. „Hebt u ze gezien?" Het was inspekteur Broekman, die deze vraag stelde. „Ze zijn met een vrachtauto weggereden, antwoordde Ernst „En inspekteur Ohlquist is in de laadbak gekropen. „Dan zijn ze dus toch niet helemaal ontsnapt,' merkte de Nijmeegse politieman op. „Komaan, dan gaan wij nu op ons ge mak dit huis eens doorzoeken. Samen gingen zij naar binnen en kwamen in een pakhuis, be staande uit een vierkante ruimte, waar langs de wanden kisten stonden. In het midden was een lege plek, maar olievlekken we zen uit, dat hier de vrachtauto had gestaan, waarmee de onbe kenden waren weggereden. Achter de pakhuisruimte vonden zij een gangetje, waarop een trap uitkwam. Langs deze trap was Broekman naar beneden gekomen. Het gangetje liet nog twee deuren zien. De ene gaf toegang tot een klein kantoor, waarin twee tafeltjes stonden, een met een schrijfmachine erop en het andere met een paar oude kranten bedekt. Hier was verder niets te vinden dan een paar korrespondentiemappen van de firma Simons, een klein expeditiebedrijf, waaraan 't pakhuis toebehoorde, evenals waarschijnlijk de vrachtauto. De andere deur bracht hen op een klein portaaltje en daar achter zagen zij een houten trap, die naar een kelder leidde. Inspekteur Broekman, Ernst Verhagen en een rechercheur gingen de trap af en kwamen terecht in een kleine kelder, die niets liet zien dan vier stenen muren, die eens wit waren geweest, maar nu grauw zagen van spinrag en vuil. Een zwakke elektrische lamp hing aan de zoldering, waardoor de kelder spaarzaam werd ver licht. „Nou," bromde inspekteur Broekman, „veel valt hier niet te zien." Mr. Ernst Verhagen was langs de muren gelopen. Hij had een zaklantaarn in de hand en daarmee verlichtte hij de vloer. Eigenaardig, dat ik hier voetstappen ontdek, die naar deze muur lopen, kondigde hij aan. „Er is toch geen deur te zien. Wat kan men er mee voor hebben, naar deze muur te gaan en dan terug?" Op de vuile grond waren de afdrukken van schoenen duide lijk te zien. Het leek wel, of door de kelder van de trap naar de wand een smal pad liep, gevormd door schoenafdrukken, waarvan de punten naar beide kanten wezen. Vlak bij de muur waren zij nog te zien. De inspekteur en de rechercheur bestu deerden de muur met argusogen. Zij speurden naar afdrukken van handen, die onmiddellijk op de groezelige oppervlakte zicht baar zouden moeten zijn. Er was een plekje, dat vettig glom. Broekman zette daar zijn duim op en begon te duwen. Merk waardig was het resultaat. Het glimmende plekje gaf een tikje mee en vlak er naast sprong met een klik een stukje muur naar binnen. Daar vertoonde zich heel duidelijk een sleutelgat. De echercheur haalde dadelijk 'n loper te voorschijn en probeerde die. Even bleef het zonder resultaat, maar toen hij wat wrikte, pakte de loper ineens en met een lichte tik sprong een slot open, ter wijl meteen een gedeelte van de muur wat naar achteren ging Zij bemerkten, dat een deur open was gegaan en inspekteur Broekman bedacht zich geen sekonde. Zij kwamen in een duistere ruimte, waar de zaklantaarns goede diensten konden bewijzen. Het was een kil vertrekje met grauwe muren en geen spoor van een voorwerp. Maar in de achterwand was een houten deur. Inspekteur Broekman legde zijn hand op de klink. De deur sprong open en hij ging gevolgd door de beide anderen, een gang binnen. In de andere wand van die gang zagen zij een drietal nieuwe deuren. „Kijk eens aan, dat is een komplete ondergrondse behuizing," merkte de Nijmeegse inspekteur op. „Dit is allemaal uitgegra ven onder het Stevenskerkhof. En daarvan hebben wij nooit iets geweten! Zij stonden even naar de drie deuren te kijken. Het was hier doodstil, maar plotseling schrokken zij van een vreemd geluid. Het was, of in een van de kamers, die zich achter de deuren moesten bevinden, een mens een diepe zucht had geslaakt! „Brink, jij blijft hier op post, zodat er niemand door deze deur kan verdwijnen," beval inspekteur Broekman op gedempte toon. De rechercheur knikte en trok een revolver uit zijn jaszak. Ernst Verhagen had in de gang nog eens rondgekeken en nu zag hij een lichtschakelaar. Hij stapte er op af, draaide het knopje om en meteen straalde van het plafond een helder licht uit drie sterke lampen. Zij ontdekten nu, dat de gang niet verwaar loosd was als de kelder. De wanden waren bekleed met hout, dat keurig in de verf zat. De vloer was bedekt met linoleum en het plafond bestond uit bruin geschilderde gladde steen. De drie deuren droegen letters. Recht voor hen stond op de deur een grote witte S, links een witte C en rechts een witte P. Inspekteur Broekman stapte naar de deur recht vooruit en opende haar. Vol verbazing keek hij. De kamer, die met S werd aangeduid, was een soort pijpenla. Maar die pijpenla was schit terend gemeubileerd. De vloer werd bedekt door een kostbaar tapijt. In het voorste deel van de kamer stond een vierkante tafel met vier stoelen, terwijl meer naar achteren rond een schouw luxueuze leunstoelen prijkten. Bovendien stonden tegen de zijmuren aan weerskanten twee sofa's, waarop zware oosterse kussens lagen. De kamer werd verlicht door twee kronen, een boven de tafel en een meer naar achteren. Aan de wanden hingen een paar mooie schilderstukken terwijl de achterwand werd ingenomen door een goedgevulde boeken kast. „Wel, heb ik ooit! Hier is het wel uit te houden, als de grond je te warm onder je voeten wordt!" riep de inspekteur. Van een bewoner was niets te ontdekken. Een asbak bevatte de restanten van een paar sigaretten, die echter al een tijd te voren moesten zijn opgerookt. „Dan gaan we eens verder kijken, besloot Broekman. Zij gingen naar de deur, waarop een C stond. „Het zou me weinig verbazen, als we hier een keuken vinden," merkte Ver hagen op. „Waarom denkt u dat?" vroeg inspekteur Broekman. „Ik denk, dat C niets anders dan cuisine betekent, zoals de S voor salon staat," antwoordde de advokaat. „Misschien is dit verblijf oorspronkelijk voor een Fransman ingericht." Hij had gelijk. De C-deur gaf toegang tot een kleine, maar kraakzindelijke keuken, die, voorzover de mannen konden oor delen, vrijwel volledig was ingericht. De keuken was heel wat kleiner dan de salon, zodat het hen weinig verwonderde, in de achterwand een deur te vinden, die toegang gaf tot een nieuw vertrek. .Niets kan me meer verbazen," bromde Broekman, toen zij achter de keuken een badkamertje vonden,^[voorzien van een ingebouwd bad en een douchecel, terwijl vloer, wanden en pla fond met witte tegels waren bedekt, op een grote spiegel in de achtermuur na. Een paar witte stoelen en een tafeltje vormden hier het meubilair. Van eventuele bewoners ontdekten zij ook nu 45 liter inhoud f 159.50 LANGZAAM WASMACHINES f 278.50 SNELDROGERS v.a. f 139.50 Verder alle merken wasmachines uit voorraad leverbaar o.a. EDIE, RUTON, A.E.G., SCHARPF. MIELE, RONDO Machinehandel Hoogstraat 14, Alkmaar 't WINKELTJE Kleine Dorpsstraat 25 Bergen nieuwe voorjaar dessins voor verenigingen, Reclame- brieven, feestprogramma's enz Levert billijk en vlug. Laanweg 23 - Schoorl - Telefoon 214 geen spoor. (Wordt vervolgd) Noteert heden voor RUNDVLEES per '/2 kg Biefstukf 3.00 Roastbeaf of Lendef 2.30 Riblappenf 1.90 Magere Lappenf 2.10 Doorr. Lappenf 1.70 Gehaktf 1.70 Rauw vetf 0.50 Eigen gesmolten vet f 0.60 VARKENSVLEES per »/2 kg Fricandeauf 2.40 Magere Lappenf 2.30 Haaskarbonadef 2.20 Ribkarbonadef 2.10 Schouderkarbonadef 1 -90 Saucijzenf 2.00 Mager spek f 1.30 Vet spekf 0.70 Deze prijzen zijn uitsluitend afgehaald en a contant. Zie verder onze prijzen voor kalfsvlees en boterhambeleg. Costuums Mantelcostuums Mantels Demi of Tweedjas Rokken Pantalons Jumpers, Vesten Wollen Herenvesten Japonnen v.a. Dinsdagmorgen in Schoorl Dinsdagmiddag in Bergen In een week gehaald en gebracht Fabriek en winkel Verdronkenoord 6062, Tel. 3568 - ALKMAAR FILIAAL. Schoutenstraat 30 - Tel. 4554 ALKMAAR

De Duinstreek | 1958 | | pagina 8