19 ff Raadsvergadering Bergen mm® llftaf PASEN K.V.P. Apettda Boorsma - Textiel GERRITSEN No Iron Overhemden 24.00 1 Benoeming Gespreksavond Zieken-actie 1958 Samenwerking rouwbedrijven VRIJDAG AAPRIL 1958 35e JAARGANG No. 13 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egtnond a. d. Hoef In de raadsvergadering der gemeente Bergen op 31 maart 1958, welke onder leiding van de burgemeester Dr. W. Huygens plaats had, werd, na de be treffende medeling der onherroe pelijk geworden toelating van de heer C. Brak. als het nieuw be noemde raadslid, de vereiste be lofte door deze heer afgelegd, waarna hij door de burgemeester als een oude bekende van de raad werd verwelkomd. In de vacature - Den Das werd als wethouder gekozen, Dr. J. He melrijk. Nadat de ingekomen stukken onder de hamer waren doorgegaan kwam de hoofd schotel, n.l. de grenswijziging tussen Bergen en Alkmaar ter sprake. Alkmaar begeert een stukje grond, groot 40 ha., van het gemeentelijk terrein van Ber gen. In de raadsvergadering van 28 februari had men een voorstel van B. en W. aangehouden en nu kwam deze aangelegenheid ter sprake. Wat de begeerte-verwe zenlijking van Alkmaar echter geen goed deed, was het feit dat er inmiddels door Bergenaren was ontdekt, dat men in Alkmaar met dit stukje gemeenteterrein niet tevreden was, doch als het dit eerste stuk in bezit had, nog meer zou willen hebben. En dat was Bergens vroede vaderen he le maal niet naar de zin! Dr. Hemelrijk stak van wal en "hield de -eulyende rede. Waarom zijn wij tegen deze annexatie ten sterkste gekant? Omdat Bergen een oase moet blijven in de steeds groeiende huizenwoestenij van Noord Hol land. Elke aantasting van de Bergermeerpolder is een schade lijke inkrimping van deze oase en berokkent een onherstelbaar ver lies aan Alkmaar en Bergen. Deze polder vormt de natuurlijke omlijsting van het schone Bergen en behoort onafscheidelijk bij Bergens natuur als het strand bij de zee. Zonder die ongerepte omlijsting van de polder blijft de „heerlijk heid" Bergen geen heerlijkheid meer, maar ondergaat langzaam het zielige lot van Heiloo en groeit als een puist aan de steen klomp Alkmaar. Heiloo was nog een door natuur omgeven en ge- isoleerd recreatie-oord, toen ik hier 30 jaar geleden kwam wo nen en tussen beide geaarzeld heb. Wij willen geen tweede Heiloo worden! „Naar de mening van de mi nister" stond er vorige week in de krant, „zal in het prijsgeven van geen enkel natuurgebied meer mogen worden berust, tenzij weloverwogen gronden van al gemeen belang dit volstrekt on vermijdelijk maken' Welnu, daarvan is hier geen sprake: Alkmaar kan alle kanten uit en alle kanten beter dan deze kant. UURWERKEN Bergen moet zelf ook uiterst zuinig zijn met zijn natuurgebied en dit gebied van bos, duin en polderland (ik zeg „èn polder land") met elkaar in evenwicht houden. Daarom moet uitbreiding eer afgeremd dan gestimuleerd worden en moet men de eerzucht een grote gemeente te willen worden radicaal durven afzwe ren. In het eigen belang van Alk maar en van de gehele provincie, moet Alkmaar van elke uitbrei ding naar het westen afzien, an ders verstopt het zijn eigen lucht wegen. Want de polders tussen de stad en de duinen zijn als het ware de longen van Alkmaar, die niet in een te nauwe borstkas samengeperst moeten worden. Al wat des zomers recreatie zoekt, wijkt naar die kant uit en krijgt verademing, lucht, ruimte en vergezicht (o, nog zo'n klein vergezicht!) aan de huizengrens. Aan die huizengrens gaan de harten der recreatie zoekenden pas open. Houdt die zo ver mogelijk weg! Nu heeft Alkmaar aan de Jan van Scorelkade een natuurlijke grens met een wonderlijk mooi gezicht op het polderlandschap en Bergen in het verschiet. Ver legt men die grens willekeurig langs een denkbeeldige lijn in het weiland om er huizen te bouwen („voorlopig" gaat het om 40 H.A.) dan is er geen grens en geen houden meer aan! Op een structuurkaart van 1956 voor verdere uitbreiding van Alkmaar, een kaart, die toeval- lig(!) onlangs in handen van B. en W. van Bergen is geraakt, staat al een veel verdere bebou wing tot aan de zogenaamde rondweg, die men door het wei land wil leggen, de tweede tot aan de verwachte rijksweg no. 9. Maar een weg is geen houdbare grens. Als er huizen aan de ene kant staan, zegt een ieder al gauw: „waarom niet ook aan de andere kant?" en zo wordt het van kwaad tot erger. „Principiis obsta" zegt een la- tijnse spreuk, d.w.z. „Verzet je tegen het begin" van wat je als kwaad ziet, anders is het te laat. Als Gedeputeerde Staten ons hierin onverhoopt niet steunen en van kortzichtigheid blijk geven, wat op zo'n afstand mogelijk is, gehavend voor immer. Bos en weide kan men opruimen, maar huizen maken geen plaats meer ooit voor natuurschoon. Daarom waarschuw ik drin gend allen, die hierover te beslis sen hebben: Waakt over dit kostbaar kleinood, dat uw aller vreugde kan zijn en blijven. Wij zullen niet rusten, zolang er voor het opdringen van de straten van Alkmaar naar de dorpsstraat van Bergen gevaar blijft bestaan. De heer Broersma was het met de wethouder eens. Wij moeten de bevolkingsaanwas opvangen en zijn gedwongen tot hoogbouw over te gaan ten einde dicht op een gedrongen bebouwing te vermijden, doch wat baat ons dat als Alkmaar onze grond inpikt. Mr. Sluis wilde afwachten wat het Streekplan en de Studie-Ba- kema opleveren. Uit het toevallig in handen krijgen van een struc tuurkaart voor Alkmaar blijkt, dat bij Alkmaar al etende de eetlust komt, oordeelde hij. De heer Ellis vond het be vreemdend, dat wij slechts via een omweg kennis hebben ge kregen van de Alkmaarse plan nen. Alkmaar verwijt ons, dat wij niets bijdroegen aan het tot stand komen van de tunnel, doch Alk maar heeft niets bijgedragen tot de Bergerweg en tot de aankoop van het natuurreservaat, waarin duizenden Alkmaarders verpo zing vinden. Dit vormt geen basis voor discussie. Alkmaar is uit zijn jas gegroeid en moet uitzien naar ruimte. Men zoekt naar re creatiegebied, doch Bergen zit met dezelfde moeilijkheid. Ook Bergen moet rekening houden met een aanwas van inwoners tot 40.000 en dan voorzie ik de mogelijkheid, dat Bergen en Alk maar binnen afzienbare tijd aan elkaar zijn gegroeid. Wie geeft ons de garantie dat Alkmaars be geerte naar terrein tot 40 ha. be perkt blijft? Mevr. Mr. Broekman achtte het een algemeen belang, ook al zouden de plannen het anders uitwijzen, om geen terrein af te staan. De heer Brak zegt, dat als men de vinger geeft, de gehele hand genomen wordt. Er is in een stad een blijvende behoefte aan ruimte. Burgemeester Huygens formu leerde, als conclusie, datwij zo veel mogelijk onaangetast willen blijven en eerst de plannen willen afwachten. Daarna kunnen wij dan onze positie bepalen. Dr. Hemelrijk deelde nog me de, dat Alkmaar een aan de an dere kant van de weg gelegen terrein aan het ministerie van Oorlog heeft verkocht, bestemd om als kazerne-complex in pavil- joenbouw te worden ingericht. Wij weten niet of dit is geschied met het doel om de vrouwelijke leerlingen der vlakbij gelegen, on langs opgetrokken Huishoud school, der Landbouwhuishoud- school en der binnenkort te vol tooien Middelbare Meisjesschool (onderafd. van het Chr. Lyceum) met de onder de wapenen opge roepen mannelijke jongelingschap in contact te brengen. Of de jonge meisjes en vrouwen, die straks per fiets deze gebouwde en gevulde kazernes passeren, het op prijs zullen stellen, door de geüniformeerde mannelijke jeugd te worden aangeroepen, nagefloten etc. willen we maar liever ter beoordeling over laten aan die raadsleden, die zelve kin deren bezitten. Burgemeester Huygens zegt, dat in verband met het Streek plan aan Ged. Staten zal worden kenbaar gemaakt, dat deze bouw daar ter plaatse onjuist lijkt. Voorts werd 45.000.uitge trokken voor verbreding en ver betering van het gedeelte Zee weg van de Elzenlaan tot de Pau- lineweg te Bergen aan Zee; werd 4.000.'gevoteerd voor de aan leg van voetpaden langs de Van Peltlaan; werd besloten tot de aankoop van een riooldoortrek- machine van de gemeente Alk- Ken het ^Q^ecferopÉouwplan Ber gen aan Zee; ook ondergingen de raadsbesluiten betreffende de reinigingsrechten enige wijzigin gen en ontving de Berger School vereniging medewerking tot de aanschaf van 18 z.g. leerlingsets. De ziektekostenregeling ten be hoeve der gemeenteambtenaren onderging enkele wijzigingen, alsmede de bezoldigingen der ambtenaren van de burgerlijke stand. FABLO NO IRON nu reeds vanaf 15.90 MEKAY NO IRON het beste van het beste Met ingang van 16 april is be noemd tot burgemeester tevens gemeentesecretaris van Akersloot de heer J. H. M. de Sonnaville. De nieuwe burgemeester is thans gemeente-ontvanger te Bergen (N.H.) en secretaris van het wa terschap de Schermer. Hij is lid der K.V.P. Plattelandsvrouwen Vrijdagavond 28 maart hield mej. C. Jager, demonstratrice van het Gasbedrijf, een leerzame avond over het opmaken van schotels voor feestelijke gelegen heden. Vele dames waren naar de zaal Nieuwendijk getogen om deze demonstratie bij te wonen en zoals gewoonlijk op deze avon den van mej. Jager, werden er vele handige tips gegeven Vol daan over wat zij gezien en ge proefd hadden, togen de dames tegen elven huiswaarts. Maandag 16 maart werd in het Oranjehotel de zesde gespreks avond voor niet-katholieken ge houden onder leiding van Pater ficn elk der deelnemers een op kunstdruk papier gedrukte bro chure aanbood, waarin de tekst der R.K. Mis in het nederlands was afgedrukt, geïllustreerd met mooie foto-reproducties ter ver duidelijking van de tekst. Uit deze tekst komt ten duidelijkste aan het licht, dat de Mis feite lijk niets anders is dan een door lopend gebed, opgebouwd uit bijbelteksten en gebeden van de Kerkvaders en enkele Pausen. Pasen! Wonderlijk gebeuren: „De Heer is opgestaan!" Voor hem die diepe smart moest lijden, Is 't Eeuwige Licht nu opgegaan. Gods Liefde is sterker dan de dood, En redt zelfs uit de langste nood. De dood is overwonnen, 't Paaslicht is opgegaan! De Heer is uit het donkere graf Ten hemel ingegaan. Laat klinken nu de liederen, van dank en van eer, Groot is God's Liefde, groot is de Heer, Pasen 1958 Maartje N. Zwaan Wanneer U morgen de laatste inkopen doet voor het Paasfeest, denkt U dan even aan de zieken in Bergen?! Zoals wij de vorige week reeds bekend maakten, staan wij de gehele Paaszaterdag op het vroegere stationsplein met de ziekenauto van het Rode Kruis. Alle attenties zijn hartelijk welkom. Laat U de eieren onafgebroken de ziekenauto binnenstromen? Leest niet over deze aanmoedi ging heen, maar maakt ook U een zieke blij met een echte Paas- verrassmg. Zr. L. Mosch, Zr. R. Oosten. Zr. C. de Grauw. Dat hierbij rituele handelingen worden verricht werd begrijpe lijk na de mondelinge toelichting, door de geleerde spreker gege ven. Dat er weer vragen los kwa men is begrijpelijk. In de zes avonden heeft Pater Geerlings er veel toe bijgedragen oni de misverstanden, die bij niet-katholieken worden aange troffen aangaande de Katholieke geloofsopvattingen, weg te ne men en grondig op te ruimen. Grondig geschoold in de theologie en de Kerkgeschiedenis, bleek hij even goed thuis op het terrein der algemene geschiedenis, de logica, ja zelfs op het gebied der fraaie letteren en der muziek was hij thuis als weinigen, zodat mede door zijn vriendelijk optreden deze avonden bij elk der deelne mers een vriendelijke herinnering zullen achterlaten. Het beste be wijs daarvoor was wel dat uit het gehoor stemmen opgingen om in het najaar deze gespreksavonden te willen voortzetten. Wij hebben ons bij het ver slaan dezer gespreksavonden tot een summier overzicht beperkt; enerzijds omdat een gespreks avond iets is waarop men vrijelijk moet kunnen spreken zonder dat dit algemeen eigendom wordt van afwezigen, anderzijds omdat zij die nieuwsgierig waren wat Pater Geerlings wel te vertellen had, hem zelve moesten komen be luisteren. De tijd die men er aan besteedde zou hebben bijgedra gen tot verdieping van inzicht en verruiming van begrip. Daarom betuigden de deelne mers op deze laatste avond aan de leider hun dank voor alles wat hij hun gegeven had. De Alg. Prot. Begrafenisver zorging, ondernemer de heer B. Boorsma, gevestigd te Bergen, zal met ingang van 31 maart a.s. het mede verzorgen van uitvaart diensten in Alkmaar. Met de Alkmaarse Begrafenis Vereniging D.E.V.. ondernemer de heer J. S. Ruiter, werd tot sa menwerking besloten, mede in verband met de vraag naar de particuliere uitvoering, waaraan door de hoger wordende leeftijd van de heer Ruiter in Alkmaar niet voldoende gevolg kon wor den gegeven. De particuliere begrafenis- ver eniging, welke zich door het ja renlange bestaan en de persoon lijke zorg van de ondernemer voor de goede uitvoering van de opdrachten, een vertrouwensposi tie heeft verworven, heeft als groep de aanvallen van de co- operatieve vereniging voor uit vaartverzorging te weerstaan, welke aanvallen blijkens een on langs gepubliceerde uitspraak van van een der Rechtbanken niet al tijd op een toelaatbare manier geschieden. De eerlijke concurrentie tussen beide groepen is echter van pu bliek belang, zodat het nu ge waarborgde voortbestaan van de Alkmaarsche Begrafenisvereni ging D.E.V. betere verhoudingen in zich draagt. Op de groslijst der candidaten voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen van de K.V.P. komen de volgende namen voor: 1. C. W. Ellis J. P. L. Woldehdorp M. C. Veldt J. J. Wittebrood A. A. Tros H. H. v. d. Werff F. J. A. Schouten M. C. Hoogeboom F. L. Driessen W. K. J. Praat C. C. de Boer 2. 3. 4. 5. 6. 7. (40) (15) 6) 2) 2) 5) 0) 0 2) 2) 0) 9. 10. 11. De cijfers tussen haakjes heb ben betrekking op de stemmen der Collectieve Adviescommissie. 2e Paasdag, 7 april Toneeluitvoering, uitg. van de toneelver. „Ons Genoegen" cafe Atsma, 8 uur Woensdag 9 april Algem. Ledenvergadering van de V.V.V., Cafe Atsma, 8 uur. Vrijdag 11 april Voorlichtingsavond- voorlichting omtrent sociale voorzienings regelingen, Cafe Timmerman, 8 uur. □□□□□□□□□□□□□□□□□□cmnnnD Donderdag 27 maart werd de volkomen verbouwde textiel-win- kel van de heer Boorsma, aan de Ruïnelaan 12, heropend. Talloze bloemstukken, planten en vruch tenmanden vormden even zovele bewijzen van hartelijk medeleven van vrienden, kennissen en za kenrelaties. De verbouwing is buitenge woon goed geslaagd. Dit valt reeds op als men de nieuwe gevel beziet. De stijl van het bestaande pand is behouden gebleven; de zeer moderne etalages ontsieren in genen dele het geheel. De ver bouwing heeft plaats gevonden naar het ontwerp van de heer end. De hoofdaannemer was de heer Mosk uit Bergen aan Zee, die het werk tot volle tevreden heid van zijn opdrachtgever heeft uitgevoerd. Verschillende Ber gense firma's hebben tot het fraaie en praktische geheel mede gewerkt, zoals het schildersbe drijf Aat Groot, de firma A. Kla ver voor de oliestook, de firma C. Meijer voor de bijzonder goe de plafondverlichting met inge bouwde T L.-buizen en de firma Bonset en Co. voor de fraaie zonwering, die zelfs ingetrokken door de rolronde afsluiting, een aardig effect geeft. De praktische etalages bieden de nodige ruimte, terwijl de ver stelbare en in diverse kleuren ge verfde panelen van geperforeerd board, de mogelijkheid scheppen tot een gevarieerde achtergrond. Het interieur van de nieuwe zaak is ruim en overzichtelijk in gedeeld. Een aardige vondst is de paskamer, die in de zijgevel rond is uitgebouwd. Vier kleine toonbanken en een kassa-toon bank maken het mogelijk, de cliënten individueel te helpen, terwijl een ieder rustig in eigen tempo zijn keuze kan bepalen Het fraaie winkel-interieur is van de firma Viskoper te Purmerend, het etalage-materiaal van „Pa tent" te Alkmaar. De hygiënisch verpakte goederen liggen over zichtelijk gerangschikt. De fleu rige kleuren komen aardig uit tegen de rustige tinten der wan den. De collectie kleine-confectie bezit een eigen afdeling, evenals de baby-goederen en knotten wol en katoen. En alles is natuurlijk als van ouds; Boorsma kwaliteit. Bij de vele goede wensen, die de heer Boorsma die dag ontvangen heeft, sluit „De Duinstreek" zich gaarne aan. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Serviezen t Arzberg De Sphinx Goedewaagen Fris wordt dr» c-rhnnnheirl van Ri>rnr>n jj|||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllllllllllllllllllllllllNINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||^ Telefoon 2545 B E R GJEJN 3 ^lllliiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiMiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillll^ Exclusieve Byouteriëen SCH00RLSE GEMEENSCHAP Exclusieve handgeweven KINDERJURKJES BLOUSJES BROEKJES Ro'Wi.' trJ.J/"vnrio-r 1 a. i A i *-» n vron BERGEN 6 en 7 april Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 6 april Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360 7 april Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1