DE DUINSTREEK" Wat het archief mij alzo van Schoorl vertelde 122 (Z 'ZmiTJT^y!r-'c Puzzelrit trok veel deelnemers Duinranders weer goed bezet Paviljoen Minkema Cabaret-avond P. v. d. A. Mooi succes Toneel-Nieuws Schoorls Belang hield ledenvergadering Bouwactiviteiten SPORTNIEUWS 99 Tweede Blad vrijdag 4 april 1958 Het is mij al meerdere malen opgevallen, dat onder onze dorpsgenoten mensen zijn, die graag over de geschiedenis van ons mooie Schoorl het een en ander zouden willen weten. Nu is het niet zo eenvoudig om van dorpsgeschiedenis vele bronnen te vinden, omdat daarvan dik wijls niet veel bestaat Heel an ders ligt dat met de steden en droogmakerijen, welker ontwik kelingsgang in de historie is vastgelegd. Hoewel er van Schoorl, zover ik weet, niet veel belangrijke geschriften bestaan, waarin wij een blik in het grijs verleden kunnen slaan, heb ik toch in mijn vrij omvangrijk oud heidkundig archief, enkele his torische gegevens gevonden. Schoorl is al een zeer oud dorp, want in de registers der Utrechtse kerkgoederen werd Schoronlo of Scoirle in 868 al genoemd als een ongemeen ver makelijk dorp. In de Middeleeu wen (grafelijke tijd) moet Schoorl veel aanzienlijker zijn geweest, als in latere tijd. In een handvest van 4 april 1438 geeft de graaf van Holland (Philips de Goede) heer van de wind, de dorpen Groede, Petten en Kamp het recht een windmolen te bou wen om het water uit hun lan den weg te malen. Tijdens het beleg van Alkmaar in de 80-ja- rige oorlog, 1573, werd Schoorl door de Spanjaarden verbrand. Maar vooral in de 18e eeuw was een grote achteruitgang merk baar, want van 17321749 wer den vele huizen gesloopt. Als een merkwaardig feit dient ver meld te worden, dat hier zo on geveer 158i086 de eerste pa piermolen van Holland is ge bouwd (Graandijk). Volgens Pels is de eerste papiermolen in 1586 in Dordrecht opgericht. Een zekere Gerrit Jan van Oor den, bij Apeldoorn afkomstig, werd door de eigenaars aange steld. (Later is deze molen waarschijnlijk overgeplaatst naar de Zaan) In Catrijp werd in 1610 een R.K. kerk gebouwd welke in 1873 is vervangen door de tegenwoordige kerk. Op de kaart van mr. de Vries, Holland in 1288, staan de ge huchten St. Aechtendorp en Camp aangetekend met ter plaatse een kapel. Wat het slot Nijdoorn betreft, door Floris V bij Schoorldam gesticht, daar over kon ik niet veel vinden (wanneer verdwenen??) Siudeeri U laai?... Zondagmiddag heerste er in de buurtschap Aagtdorp een gezel lige drukte. Niet minder dan 60 automobilisten, motor- en brom fietsberijders wierpen bij Café Beeldman hun anker uit om zich in te laten schrijven als deelne mer aan de puzzelrit. Behalve de Schoorlse deelnemers zagen we ook nog deelnemers uit Den Hel der, Castricum, Hoorn en Nieuwe Niedorp. Het parkoers ging via Koedijk, Langendijk, Hoogwoud, Opmeer, om dan vervolgens met veel puzzelwerk weer terug naar Schoorl te rijden. Alvorens de prijsuitreiking plaats vond be dankte de heer Versluis de orga nisator van deze tocht. Peter Heins, voor de wijze waarop hij deze rit tot in de finesses had D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers our we u- vei!' weten te berijden en daarna uit gezet. De heer Heins bracht op zijn beurt dank aan de diverse plaat selijke autoriteiten voor het ver strekken van de nodige vergun ningen. Ook de controleurs kregen een bedankje voor hun medewerking, welke de ijzige oostenwind niet direct aangenaam maakte. De prijzen bestonden uit me dailles, aangevuld met drie bekers, gratis beschikbaar gesteld door Piet de Boer. Ook bloemen magazijn Meedendorp had een prijs beschikbaar gesteld. De prijzen voor de auto's wer den gewonnen door M. Castri cum en Thomassen uit Schoorl. Voor de motoren waren J. Ver sluis, J. Dekker, A. Oud en J. Vriesing de winnaars, terwijl als beste brommers uit de bus kwa men: P. Oostra, 26 strafp., J. Beeldman, 28 strafp., A. P. Dek ker, 37 strafp., W. Feeke, 48 strafp., A. Kromkamp, 49 strafp., Mooyman, 53 strafp. De klaverjasdrive met als prij zen eieren, in grote hoeveelheden, trok veel liefhebbers naar café Slijkerman om te pogen een graantje, in dit geval dan een ei, mee te pikken. Er werd aan 18 tafels gespeeld waarvan de uit slag als volgt was: G. KooyP. Berkhout, 6300 pnt; J. Kaandorp Sr.J. Kaan dorp, 5525 pnt; S. v. Wonderen J. Stam, 5351 pnt; J. Jonker S. v. Twuyver, 5299 pnt: Mej. A. OryB. Hageman, 5120 pnt; S. KaandorpFr. Kaandorp, 5108 pnt; Mevr. ScholtenD. Scholten, 5097 pnt; Mevr. Tuin- StamP. Tuin, 4984 pnt; C. KaandorpS. Louter, 4950 pnt; Mevr. Stam-Delis-P. Delis Sr., 4902 pnt. luidt het seizoen in Zaterdag 5 april opent Pavil joen Minkema haar poorten. Naar aanleiding hiervan zijn we even een kijkje gaan nemen in het restaurant, dat in de afgelo pen winter opnieuw op een bij zondere wijze verfraaid is. In de vloer is een vijver gemaakt, waarin de diverse soorten goud vissen hun aas zoeken tussen de waterplanten en de bloeiende le lies. Een grote meeuw vliegt bo ven uw hoofd met een visje in zijn bek. Aan het einde van het restaurant, links in de hoek, is een bar gebouwd. Men krijgt de indruk in een grot te zitten, waar goed zichtbaar, uit enkele sple ten een muis z'n kop steekt. De heer Minkema heeft dit alles niet alleen zelf ontworpen, doch voor het grootste gedeelte ook zelf gemaakt. Deze stoere Fries en waardig opvolger van zijn vader, wijlen Y. Minkema, de man die destijds het monumentale restaurant op het einde van de Hondsbosse Zeewering liet bouwen, zit boor devol met ideeën. Voor dit jaar, aldus de heer Minkema is het weer genoeg, daarmede de laat ste hand leggend aan een ge beeldhouwd hondje dat aan de rand van de vijver zijn dorst staat te lessen. Op een vraag onzerzijds, be treffende de personeelsbezetting verklaarde de heer Minkema dat hij voor dit jaar niet alleen be slag heeft kunnen leggen op een prima staf van bedienend perso neel, doch tevens op een kok met een meer dan dertigjarige erva ring. Ons gesprek op de parkeer- moeilijkheden brengende, ver klaarde de heer Minkema, dat er inderdaad kans bestaat dat men door zal rijden naar het naburige Petten, hoewel er voldoende ruimte voor parkeren is op het land gelegen achter de boerderij van de heer Kroon. Een grote handicap is wel het feit dat men om het paviljoen te bereiken nog altijd een ferm stukje moet lopen, daar er op het bestaande tegel pad een rijverbod rust. Dit alles kan echter niet verhinderen dat de heer Minkema van jaar tot jaar doorgaat zijn paviljoen te maken tot één van de best inge richte paviljoens aan de kust streek. Want wist u, dat Pavil joen Minkema ook nog plaats kan bieden aan twaalf personen met volledig pension, om bij de rusteloze zee hun rust weer te vinden. Het dansorkest onder leiding van Jan Gorissen zal de bezoe kers a.s. zaterdag verwelkomen. De dansvloer, omringd door bas sins, waarin de goudvisjes a,zen op de algafzetting en daarbij de kunstig aangebrachte muurschil deringen van Cris Wiedijk uit Alkmaar, zal u uitnodigen tot het maken van een dansje. Paviljoen Minkema is klaar en het lijkt ons onnodig u aan te sporen eens een kijkje te gaan nemen. Donderdag werd bij de Fa. Ringers te Alkmaar het examen gehouden voor brandwacht le klas. Aan dit examen werd deel genomen door personeel van Rin gers en de P.T.T. uit Alkmaar. De docent, de heer Kwinkelen- berg, commandant van de brand weer alhier, kon, nadat de uit slag van het examen bekend was geworden, al zijn cursisten, twaalf in getal, feliciteren met het door hen behaalde succes. Nog enkele dagen en het Paas feest staat weer voor de deur en voor Schoorl met het Paasfeest de toneelavond op de 2e paasdag van de toneelvereniging „Ons Genoegen". Het succes met de opvoering van „Vogel vlieg de wereld in", enkele jaren geleden, heeft het bestuur doen besluiten het ver volg op dit stuk: „Wel te rusten" in studie te nemen. In „Vogel vlieg de wereld in" waarvan we dus nu het vervolg „Wel te rus ten" kunnen zien (hetgeen voor de mensen die het eerste stuk niet zagen geen bezwaar is) maakten we kennis met de familie Hap- good. De grootste wens van va der en moeder Hapgood was toen alle kinderen de deur uit waren een eigen klein land huisje. Als voor de eerste keer 't doek opgaat voor de opvoering van „Wel te rusten" zien we dat hun wens in vervulling is gegaan. „Ze heoben hun kleine huisje waar 2e van droomden! Toch bekent mevrouw Hapgood aan haar man dat ze nog iedere avond bidt dat één keer al haar kinderen eens thuis komen. Of haar gebed verwezenlijkt werdt? Och het zou jammer zijn U alles te verklappen gaat li liever zeil kijken, U zult er geen spijt van hebben! Ons genoegen brengt een stuk waarin zowel de liefhebbers van toneelspel als die van het blijspel wel genoegen zullen beleven. We geven U de goede raad spoedig uw plaatsen te bespre ken! In verband met de veranderin gen die zich hebben voltrokken in de samenstelling van de can- didatenlijst hield de kiesvereni ging Schoorls Belang op 25 maart j.l. een algemene ledenvergade ring om zich te beraden over een nieuwe groepering van de candi- datenlijst. Om bepaalde redenen, die ons tot op heden nog niet bekend zijn, werd de pers op vriendelijke wijze de toegang ontzegd, doch later ontvingen wij van de voor zitter, de heer Bik, een verslag dat wij hieronder laten volgen: Door de voorzitter werd in het kort het verloop van de gebeurte nissen behandeld. Aan de lijst werden als nieuwe candidaten toegevoegd de heren J. Bakker te Schoorldam, P. v. Lienen te Aagtdorp, J. Vriendjes en B. Zuidweg, beiden te Camperduin. Tevens werd bepaald, dat on geacht de volgorde der lijst, iedere candidaat gelijke kansen maakt om gekozen te worden, omdat niet het systeem der kies wet met voorkeurstemmen ge volgd zal worden, doch uitslui tend die candidaten zitting in de raad zullen nemen, die het hoogst aantal stemmen hebben verkre gen, zonder te letten op de plaats welke zij op de lijst innemen. Dit wordt gedaan om de keuze van de kiezers duidelijk tot uit drukking te brengen en tevens om de verschillende buurtschap pen van de gemeente School en de verschillende groeperingen de gelegenheid te geven hun verte genwoordiger gekozen te krijgen. De candidatenlijst, zoals deze bij het Centraal Stembureau ge deponeerd zal worden, luidt als volgt: Mr C. P. Eecen, G. de Boer J. M. L. Coenen, M. W. v. d. Garde, S. Gutker, mevr. W. Jan- sen-Breevaart, P. v. Lienen, J. v. d. Oort, mevr. A. J. C. Slagman- Van Lakerveld de Heus, mevr. J. G. Verkoren-Kerber, J. Vriendjes, B. Zuidweg, K. P. Zuurbier en Jac. Bakker. Tijdens de vergadering spra ken de leden hun vertrouwen uit t.a.v. het resultaat der a.s. ge meenteraadsverkiezingen, gezien de samenstelling van de lijst en de basis waarop wordt gewerkt. Door de aanwezige leden werd het verzoek gedaan om in Groet en Schoorl een propaganda-avond te houden, alwaar de lijstaan voerder Mr. C. P. Eecen het doel en streven van Schoorls Belang zal uiteenzetten. De voorzitter meende dat dit weinig nut zou hebben, gezien de ervaringen opgedaan met de propaganda-avond, destijds ge houden in Groet, voor de ge meenteraadsverkiezing in 1953, waar slechts enkele belangstellen den aanwezig waren. De vergadering was anuniem van oordeel dat juist in Groet, door de groeiende belangstelling voor Schoorls Belang, hier veel behoefte aan bestond. Deze avonden zullen dan ook gehouden worden en door ad vertenties in de bladen worden aangekondigd. De uitbreiding van het bloe menmagazijn en woonhuis van de heer J. J. Meedendorp, die wordt uitgevoerd door de Fa. Wilde- boer en Zn., vordert gestaag. Eveneens zal door dezelfde aannemer en onder architectuur van de heer D Zuidhoek, aan de bouw van de ambtswoning be gonnen worden. Architect G. J. J. Arpeau bouwt voor K. Veuger uit Eind hoven een bungalow, gegund aan G. J. Schenk uit Barsinger- horn. Aan de Huismansweg zal onder architect Arpeau, eveneens een woonhuis gebouwd worden voor de heer N. J. Laarkamp. Deze bouw is gegund aan J. Sietsma te Bergen. (Ingezonden mededeling) „Besteedt den dieren tijdt by daghen en by nagten, terwijl gij jong en onversleten zijt" dichtte Huyghens... Héérlijk zo'n kostelijk-verkwik- kende King-pepermunt bij de studietussen optochten jaar tallen en ontelbare vreemde woordjes in!.... Bij de bekende landing van Engels-Russische troepen bij Camperduin in 1799, die in ge vecht kwamen met de Franse troe pen, in deze omgeving, verlo ren 30 mensen uit ons dorp het leven. Toen na de Franse tijd allerlei veranderingen werden ingevoerd, werden Schoorl en Groet in 1822 gesplitst. Schoorl telde 628 inwoners en Groet 167. Die scheiding is echter van kor te duur geweest, want in 1834 zijn ze weer verenigd en telde zij in 1840 970 inwoners, met een totale oppervlakte van 3333 ha Met een zekere trots kan Schoorl zich de plaats noemen, waar zijn geboren: Jan van Sco- rel (14951562) een zeer be roemd schilder, van wie o.a. prachtig werk in de kerk te Warmenhuizen. Ook leverde hij een belangrijke technische bij drage op waterbouwkundig ge bied, bij de drooglegging van de Zijpe in 1552. Ook Dirk Burge van Scorel, die leefde in het midden van de achttiende eeuw en vooral bekend werd als geschied schrijver, o.a. Kroniek van Me- demblik en Schagen, is waard genoemd te worden. In de eer ste helft der vorige eeuw werd hier nog veel gerst (gort) ver bouwd, die op de Alkmaarse markt een zekere vermaardheid verkreeg. Ik weet het niet, maar staat de naam Gortersweg nog in verband met de gortvelden in haar onmiddellijke omgeving of met de dichter Herman Gorter? Een zeer belangrijke verbete ring in de algemene toestand kwam in deze omgeving tot stand, toen vanuit Alkmaar in 1871 de gewone notwegen ver vangen werden door een goede grindweg. Toen Hildebrand in de derti ger jaren der vorige eeuw z n beroemde Camera schreef, waar in de bekende schets van Teun de Jager, gaf hij hiermee een mooi beeld van het toenmalige Schoorl. Ook Graandijk beschreef in zijn „wandeling" deze omgeving in de tachtiger jaren ongeveer als bovengenoemde Hildebrand. Een armelijk dorpje aan de voet van de hoogste duinen van Hol land, met een aantal schamele hutten met stro gedekt, omringd door vele graanakkers (gort) en in t voorjaar een bloemenpracht der bollencultuur, die zich hier in 1885 goed ontwikkelde. Hoe verwonderd zouden de heren Beets en Graandijk opzien, als zij nu in onze tijd eens de zelfde wandeling konden maken, vanaf 't vrouwtje van Duin Duinvermaak) naar ons nu goed gebouwd en mooi verzorgd dorp, dat zich in de naaste toe komst wel verder zal ontwikke len tot een bloeiend forensen- en toeristencentrum. Ook ons binnenduingebied is in de loop der tijd zeer verfraaid, al is helaas de flora door het steeds onttrekken van veel wa ter uit het duin door de water leiding lang zo weelderig niet meer als vroeger. Het binnen- duin was voor 1890 woest en moeilijk bereikbaar, maar sedert in 1894 de Heidemaatschappij onder leiding van de heer Blij- denstein (Blijdensteinweg) de ontginningswerken begon, is veel verbeterd en verfraaid. Lovink, waarnaar de Lovinkslaan is vernoemd, was directeur-gene raal van Landbouw, oud-direc teur van de Heidemaatschappij. Ook W. C. H. Staring (geo loog) naar wiens naam de Sta- ringsweg is genoemd, heeft in het ontginningswerk 1865-1869, beplanting enz., goed werk ge leverd Nu tot slot nog van en kele plaatsbenamingen haar ver moede oorsprong. De oude naam Scorenloo be tekent „strandbos". Wat de buurten Aagtdorp, Brechtdorp en Catrijp betreft, hiervan is een overlevering bekend als zou hier een vroegere bezitster van Schoorl drie dochters hebben gehad, n.l. Aagnita, Bregita en Catharina, die zij elk een ge deelte van haar bezit naliet, wat alzo aanleiding gaf tot de naam van deze buurtschappen. Of het historisch is, weet ik niet. Ik hoop, dat ik met dit op stelletje een klein steentje heb bijgedragen tot meerdere kennis over de geschiedenis van ons wel zeer oude dorp. J. Kramer, Hereweg 92 Schoorl. ZoyD£R QHS ee- neuruo si£ri^u> HUPiTfil Blo(v5V airoen re dot vüêr ot i, öeÈRtm' ^tommiuSCEI l/uLUf seir ou.j H£Le nvsrewe fMic iwraeftmr KPn Svj Z>£ ML T 01U1K UI wWHH'JHfJK 'NHflUPeH Hump QLM aaiiJai Maandagavond hield de P.v.d.A. een avond voor leden en niet le den, waarvoor de medewerking was ingeroepen van het politiek lekencabaret „De Valreep' uit Amsterdam. De belangstelling hiervoor was maar matig. Slechts een vijftigtal personen waren ge komen om de verrichtingen van deze groep gade te slaan. Het programma dat zeer beschaafd was, was de moeite waard om ge zien te worden. De heer Koeman kon in zijn openingswoord, wat betreft de opkomst, niet anders dan zijn teleurstelling uitspreken. In zijn welkomswoord betrok hij de par tijgenoten uit Bergen, die ook zeer schaars aanwezig waren. Hieruit concludeerde hij dat de weg van Bergen naar Schoorl langer is dan omgekeerd ge zien het feit dat op dergelijke avonden in Bergen, Schoorl altijd in groten getale aanwezig is. Alvorens tot het eigenlijke ge deelte van de avond over te gaan, deelde spr. mede, dat de heer W. Pastoor, die naar alle waarschijnlijkheid de lijstaan voerder voor de a.s. gemeente raadsverkiezing zal zijn, later op de avond een korte rede zou hou den. Het lekencabaret, bestaande uit een groep goed op elkaar in gestelde spelers, bracht vervol gens een tiental schetsen, die allen de toets der kritiek konden doorstaan en door de aanwezigen zeer gewaardeerd werden. Vervolgens hield de heer Pas toor een korte rede, waarin hij de aanwezigen opriep, zich te be-. zinnen. Ons doel is, aldus spre ker, een maatschappij te stichten vrij van zorg en vrees. Als wij de wereld aanschouwen zoals zij thans is, dan kunnen wij niet anders concluderen dan dat de samenleving hierin, nuchter bekeken, primitief is. Spreker haalde in dit verband de heersende woningnood aan en eindigde met de woorden: „Wij leven in een altijd veranderende wereld, waarin het meer dan no dig is onze krachten te bundelen, opdat wij eenmaal komen tot een maatschappij waarin ruimte is voor ieder en waarin wij allen kunnen leven". Na de pauze kwam het leken cabaret met nog een achttal num mers, waarvan het „Dameskrans je", „de Nozems" en tot slot de finale tot de zeer goede behoor den. Aan het slot van de avond sprak de heer Koeman een woord van dank aan de leden van het cabaret. Alhoewel, aldus spreker, de opkomst gering is, zullen we toch doorgaan in de hoop dat men op de duur meer belangstel ling gaat tonen voor de politiek. En hiermede behoorde ook deze avond weer tot het verleden. BERGEN-NIEUW S. Oosthuizen IBergen I 20. Het was een aantrekkelijke wed strijd, waarin de bezoekers overwe gend sterker waren, maar niet kon den scoren. Ook voor de rust zag het ernaar uit, dat Bergen zou gaan win nen. De O-keeper heeft wel veel, maar geen moeilijk werk gehad, terwijl het bij zijn collega aan de andere zijde andersom was en deze werd dan ook twee maal gepasseerd. Bergen IIMeervogels '31 III 9I. De kampioenskansen van het tweede worden elke week groter, daar Foresters III ook wat meer ver- liespunten heeft gekregen en zij zelf het nog steeds kanshebbende Meerv. met 91 versloegen. Het pleit werd eigenlijk al voor de rust beslecht, maar de bezoekers hadden er wel niet op gerekend, dat de bal negen maal in 't net zou ver dwijnen. Vrone IIBergen III 50. Bij het derde is het steeds opnieuw een verrassing hoeveel spelers er 't veld opkomen. Vorige week waren het 12 en nu 9; maar dat is, ge zien de uitslag, beslist te weinig. Zondag is het elftal natuurlijk weer compleet R.K.A.F.C. jun. cBergen a 50. De gastheren hebben prima van 't windvoordeel geprofiteerd door voor de rust vier maal te scoren. Na de soep hadden de bezoekers ook succes met de verre schoten, maar moesten nog wel een maal een tegen treffer toestaan. De A.F.C. achterhoede speelde te zelfverzekerd om B. ook maar een enkele goede kans te bieden. De adspiranten b hebben goed hun best gedaan en wonnen met 20 van Limmen b. De adspiranten c hebben het min der goed gedaan, zij hebben met 82 van Foresters d verloren. De supporter.

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5