Boorsma-Textiel - Bergen BISKANTER Opruiming II. IIE k k BII Raadsel in Nijmegen KOSTUUM ol COMBINATIE Sneef9 Paas-aaobieding WEINIG GELD KOKKES COLBERTKOSTUUMS WASMACHINES Lekker vlees Keurig Stencilwerk De grootste sortering Sigaren Drieënhuizen „Noordholland" van der Steen fantasie schorten Ned. Roode Kruis Extra Paasaanbieding voor 't is Kokkes die het 'm doet voor de feestdagen VO;OR D'E PAASDAGEN kledingmagazijn ALKMAAR II weet voor betere textiel: "Terlenka" Plissè dames rokken 37 50 'n groots assortiment effen- en ruitdessins v.a. 1 „Terlenka" geklede strakke rok I 34 50 met diepe plooi achter, ass. kleuren „Wollen Tweed" dames rokken I 7 3 95 moderne dessins, de grote voorjaarsmode „Broderie" dames blouses I 17 75 gedistingeerde modellen, ook in grote maten v.a. „Orlon" piqué dames pullovers I 21 75 V-hals model, apart en modieus „Orlon" piqué dames vesten 1 24 75 hooggesloten model Atif En.... t/m zaterdag 5 april als heropeningsgeschenk bij aankoop van f 10,of meer 1 theedoek 5 x D, kleur naar keuze) f 25,of meer (1 paar nylonkousen, 15 of 30 deun.) f 40,of meer (1 baddoek, ingeweven: Ruïnekerk) Ruinelaan 12 - telefoon 2532 45 liter inhoud f 159.50 LANGZAAM WASMACHINES f 278.— SNELDROGERS v.a. f 139.50 Verder alle merken wasmachines uit voorraad leverbaar o.a. EDIE, RUTON, A.E.G., SCHARPF, MIELE, RONDO Machinehandel Hoogstraat 14, Alkmaar heeft voor de aanstaande schoonmaak, een speciale aanbieding in in alle maten, modellen en Voor de Paasdagen als extra reklame, le paar Nylons f 2,95 het 2e paar voor f 2,10 Dorpsstraat 54, tel. 2353, Bergen o o PT a n 7T O 35 o RUNDERROLLADEper 500 gr 1,75 DOORREGEN RUNDERLAPPEN1,45 RUNDERRIBLAPPEN1,85 MAGERE RUNDERLAPPEN1,95 DOORREGEN VARKENSLAPPEN0,69 VARKENSKARBONADEN1,65 MAGERE VARKENSROLLADE2,25 MAGER SPEKLI5 GEHAKT HALF OM0,89 KALFSLAPPEN1,70 KALFSFRICANDEAU2,- KALFSGEHAKT1.60 Magdalenenstraat hoek Achterstraat, Schoutenstraat 13, Alkmaar Stationsstraat, Bergen Ruim nog vóór Pasen Uw oud papier op De Verkenners komen zaterdag 5 april bij U langs om het op te halen. Werkt allen mee, dan kunnen zij uit de opbrengst van deze 1-dags actie 2 nieuwe trommen voor de DRUMBAND kopen. voor verenigingen, Reclame- brieven, feestprogramma's enz Levert billijk en vlug. Laanweg 23 - Schoorl - Telefoon 214 afd. Bergen Nh Het bestuur nodigt alle donors met één introduktie uit, voor de contactavond op donderdagavond 10 april, s avonds 8 uur, in de dancing van „De Rustende Jager" O.a. zal een lezing gehouden worden door dr. Bulstra over de bloedtranfusiedienst met film Na de pauze zal de heer S. Carmiggelt uit zijn eigen werk voordragen. door^G. Plantema Nadruk Verboden ,,Dan blijft de P.-kamer over," konkludeerde de inspekteur. „Maar hebt u enig idee, wat die letter betekent? Ernst Verhagen schudde het hoofd. „Ik zou me niet hebben verwonderd over een letterteken, dat een slaapvertrek zou aan duiden, maar dit weet ik niet." De deur bleek op slot te zijn. Er was een sleutelgat ,maar geen sleutel. „Die deur moet toch open," kondigde Broekman aan. ,,'t Is waarachtig zonde hier iets kapot' te maken, maar er zit niets anders op. Meteen zette hij zijn stevige schouders tegen de deurvlakte en gaf een zet. De deur kraakte, maar bleef dicht. Toen ging de inspekteur een paar passen achteruit, nam een korte aanloop en liet dan zijn zware schoen met volle kracht tegen het slot komen. Luid kraakte de deur en dan konden zij er voorbij. Weer kwamen zij in een gang met drie deuren. Terwijl zij even stil stonden, hoorden zij een zucht, die veel op gekreun leek. Het geluid kwam van achter een van de deuren. Inspekteur Broekman opende de eerste. Hij slaakte een kreet van verbazing en mr. Verhagen, die zich onmiddelijk naast hem vertoonde, hield even zijn adem in. Hij keek in een klein vertrek, dat kale wanden had. Er brandde een zwakke lamp in het plafond en daardoor zagen zij dat in het kamertje een bed stond met een stoel er naast en een tafeltje. Op het bed lag een mens. Zij naderden en keken. Er lag een jongeman in. De jongeman was mager en bleek. Hij maakte de indruk ziek te zijn. Hoewel hij tamelijk was veranderd, herkende Ernst hem dadelijk. André Boorneman. De verdwenen verloofde van Madeleine Uitten- terpe! Ook Broekman had begrepen, wie zij voor zich zagen. Hij noemde de naam van de jongen, maar uitwerking had dit niet. De ogen bleven afwezig en de jongeman zuchtte, alsof hij ziek en slap was. Op dat ogenblik kwamen twee rechercheurs binnen, die ergens anders in het huis op onderzoek waren geweest. „Jullie komen goed van pas", zei de inspekteur. „Pak samen deze zieke op. Wikkel hem in dekens en draag hem naar buiten. Breng hem naar de winkel hier tegenover en bel om een zieken auto. Laat meteen een paar agenten van het bureau komen. Met deze bezigheid waren zij een aantal minuten kwijt, want de inspekteur vond het blijkbaar dringend nodig, dat André Boorneman zo spoedig mogelijk uit het gebouw werd gebracht. Met mr. Verhagen begeleidde hij de beide rechercheurs, terwijl zij rechercheur Brinkman op post lieten staan. De jongen werd naar de winkel aan de overzijde van de Ganzeheuvel gedragen, waar de inspekteur zelf aan het telefoneren sloeg. Daarna keer den ze terug naar het huis om hun onderzoek voort te zetten. Weer gingen zij naar de geheime vertrekken. Nog twee deuren hadden zij niet geopend, maar inspekteur scheen niet te ver wachten, dat zij daar nog iets van betekenis zouden vinden. Toen hij zonder enige moeite de tweede deur had geopend bleek zich in het kamertje, dat volkomen gelijk was aan dat waar zij André Boorneman hadden gevonden, geen mens te be vinden. Een bed, twee stoelen en een tafel vormden het meubi- lair. „Nu nog één kamer" zei Ernst. „Jawel, maar wij zullen vermoedelijk niets vinden,' antwoordde de inspekteur, „De vogels zijn gevlogen, of liever met een vracht auto weggereden. Ze hadden natuurlijk geen tijd om Boorneman mee te nemen. Maar we zullen natuurlijk kijken, of er iets te vinden is." Hij stapte op de laatste deur af, legde zijn hand op de kruk en ontdekte toen, dat de deur gesloten bleef. Een sleutel was er ook nu niet aan de buitenzijde. De inspekteur bonsde op het hout. „Politie", riep hij. „Is daar iemand binnen? Uit de kamer drong ineens verward rumoer door, alsof iemand poogde te roepen, maar dat om de een of andere reden niet kon. Ongetwijfeld was er iemand! Maar de deur bleef dicht en de inspekteur nam een resoluut besluit. Hij begon ook dit obstakel open te rammen met zijn zware schoenen. De deur bood meer tegenstand dan de eerste, maar na een paar pogingen kraakte zij en viel in haar geheel naar binnen. „We zijn zover," zei Broekman kalm. „Nu eens zien, wat er aan de hand is.' Zij ontdekten het spoedig genoeg. Dit kamertje bevatte geen bed, tafel of stoelen. Het was vrijwel kaal, maar tegen de achter wand stonden twee sofa's en op elk daarvan lag een menselijke gestalte. In het vertrek hing een eigenaardige, beklemmende lucht. De twee mensen, blijkbaar gevangenen, bleven liggen, maar een van hen maakte zwakke bewegingen, terwijl hij bo vendien schorre geluiden uitstiet. Toen mr. Verhagen hem zag, uitte hij een kreet van verbazing. „Maar dat is de Zweed", riep hij. „Dat is de verdwenen Jör- gensen! En waarschijnlijk is dat dan „De Fransman Dupont!" vulde een koele stem aan. Bliksemsnel keerden Broekman en Verhagen zich om. Een ogenblik kregen zij een indruk van de man, die gesproken had. Zij ontdekten een geheel in het zwart geklede gestalte, die het gezicht bedekt had door een zwart voorwerp, dat op een gas- marker leek. Maar voordat zij verder iets konden zien of zelfs maar een beweging konden maken, voelden ze zich duizelig en slap worden. Nog schoot hen in een flits de gedachte aan het bedwelmde gas, waarmee de Scandinavische bandieten werkten, door het hoofd en toen verloren zij het bewustzijn. Mr. Verhagen ontwaakte met een stekende hoofdpijn, Fel elektrisch licht hinderde hem, toen hij z'n ogen opsloeg. Toen be merkte hij, dat hij zich in een ziekenkamer bevond. Inspekteur Broekman stond naast het bed, waarop hij lag en Else zat aan de andere kant. De inspekteur zag er uit, alsof hij zich allesbehalve prettig voelde. „Ernst!" De stem van Else drong nu tot hem door. ..Ben je wakker? Gelukkig!" „Ja, ik ben wakker", zei Ernst ineens een heel stuk helderder. ,Waar ben ik eigenlijk?" „Ze hebben ons naar het ziekenhuis gebracht," vertelde Broek man. „Ik heb drie uur bewusteloos gelegen en u een uurtje langer. Rechercheur Brink is nog buiten kennis. Hij heeft blijkbaar een nog grotere portie van het gas naar binnen gekregen.' Verhagen richtte zich op, hoewel hij zich nog duizelig voelde. Een glas water hielp hem echter in de goede richting. „Zo," zei hij, „dus rechercheur Brink is ook gegast. Dan is die gemaskerde meneer zeker ontkomen. „En nog wel met Jörgensen en Dupont", antwoordde inspek teur Broekman mismoedig. Ernst Verhagen hoorde, dat de ter versterking uitgerukte politiemannen in het ondergrondse huis waren doorgedrongen. Daar hadden zij de bewusteloze mensen gevonden, maar pas nadat er gasmaskers waren gehaald, hadden zij iets kunnen vin den. De inspekteur, die de leiding had genomen, toen zijn kol- lega Broekman bewusteloos bleek te zijn, had onmiddellijk het hele gebouw laten onderzoeken en bovendien Rika met de stok aan een nauwkeurig verhoor onderworpen. De oude vrouw kon of wilde niets vertellen. Het pakhuis was eigendom van de expediteur Simons, die ergens anders in de stad zijn woning had. Dadelijk waren 'n paar rechercheurs naar hem toe gestuurd, maar vonden hem niet thuis. „Simons zit in ieder geval in het komplot," zei inspekteur Broekman. „Het is immers ondenkbaar, dat men zijn pakhuis gebruikt zonder medeweten. Als iemand van de geheime kamers op de hoogte moest zijn, dan was hij het toch wel. Ik veronder stel, dat hij de benen heeft genomen. Misschien heeft meneer ons zelf wel gegast!" „Met dat al zitten we in een lastig parketvond Ernst. „Heeft mijn zwager al iets van zich laten horen? „Niets, zei inspekteur somber. „Het zou me weinig verwon deren, als hij ook in het nauw is geraakt. „Sven rolt er gewoonlijk wel doorheen," merkte Else op. Nou, ik hoop 't", bromde de inspekteur. „Maar voorlopig zitten we met een paar nieuwe raadsels. Ik ben benieuwd, of mijn mannen nog iets ontdekken. Ze zijn natuurlijk druk bezig de stad te doorzoeken." „Hoe staat het met André Boorneman?" informeerde Ernst „Ik was hem bijna vergeten.' „Hij ligt hier ook in het ziekenhuis. De dokters weten niet goed, wat ze aan zijn geval hebben. Hij is blijkbaar verdoofd door een of ander vergif en zijn zwakte is toe te schrijven aan het fei t,dat hij een paar dagen heel weinig eten heeft gekregen." Op dat ogenblik trad een verpleegster binnen. „Inspekteur Broekman," zei ze, „de patiënt Boorneman begint bij te komen. De dokter heeft hem cognac gegeven en dat schijnt te helpen. ,Ik zou er ook wel wat van lusten", antwoordde de inspekteur „Nou, en ik!" riep Ernst uit. Aan deze wens werd vlug voldaan en zij voelden zich heel wat beter, zodat zij de verpleegster volgden naar de kamer, waar de jongeman uit Rotterdam lag. Zij vonden André languit op bed liggen, maar het afwezige in zijn ogen was verdwenen. Hij keek hen belangstellend aan, maar even later had hij nog veel meer interesse voor een kop bouillon Toen hij gedronken had zuchte hij voldaan. „Komaan, meneer Boorneman", zei Broekman toen. ..Nu kunt u ons misschien wat vertellen over uw belevenissen. „Het was geen pretje", antwoordde André direkt. „Ja, dat begrijp ik", merkte de inspekteur op. „Maar vertelt u eens. We hadden al bijna de hoop opgegeven dat we u nog zou den vinden en uw verloofde was de wanhoop nabij. .Madeleine!" riep de jongeman. „Eindelijk zal ik haar dus terugzien Maar eerst zal ik u een en ander vertellen. Hij richtte zich wat op. Een verpleegster propte een kussen in zijn rug, zodat hij gemakkelijk kon zitten. André zat even in gepeins verzonken, toen stak hij van wal ONBEKENDEN IN EEN ONBEWOOND HUIS De met zeildoek overdekte laadbak van de kleine vrachtauto bleek leeg, toen inspekteur Sven Ohlquist zich daarin had ge werkt. Hij kwam onzacht op de houten bodem terecht en bonsde tegen het achterschot, toen de bestuurder van de wagen vol gas gaf. Maar hij kon er zeker van zijn, dat de mensen, die in de kabine zaten, niets van zijn komst hadden bemerkt. Over het schot naar de straat kijkend, zag hij, dat de auto de Ganzeheuvel verliet en de Hezelstraat begon af te rijden. Hij vroeg zich af, waar de rit hem heen zou voeren en hij was verbaasd, toen de wagen het benedeneinde van de straat had bereikt en op de Korenbeurs, een groot plein, was aangekomen. Want de vracht auto sloeg rechtsaf en reed langs de garage, waar hij eerder in de avond met zijn zwager uit de politie-auto was gestapt. De rit ging voort in de richting van de rivier de Waal, maar voor dat zij daar waren aangekomen, nam de bestuurder opnieuw een bocht naar rechts. De auto ging nu evenwijdig met de Hezel straat door het oude stadsgedeelte. Daarna raakte Ohlquist de koers een beetje kwijt, want de wagen sloeg een paar nauwe, hellende zijstraten in, betrekkelijk langzaam rijdend. Er was in dit stuk van de stad vrijwel geen mens op straat. In een nauw, stil straatje stopte de wagen plotseling. De motor werd stilgezet en meteen sprongen twee personen uit de kabine. Zij kwamen naar het achtereind van de laadbak en inspekteur Ohlquist drong zich plat op de bodem uitgestrekt, tegen het schot aan, dat de bak van de kabine scheidde. Het was stikdonker in de laadbak, zodat hij hoopte, niet gezien te worden. Maar de twee personen keken niet naar binnen. Zij hadden er geen enkel vermoeden van, dat zij een passagier meevoerden. Zij deden niet anders dan de pennen van het ach terschot verwijderen, zodat dit naar beneden klapte. Dan liepen zij haastig weg. Inspekteur Ohlquist kon niet nagaan, waar zij heen gingen, terwijl de twee uit voorzichtigheid zo zacht liepen, dat hun voetstappen niet te horen waren. Maar na een minuut kroop Sven naar de achterkant om naar buiten te gluren en toen hij zag, dat de twee mensen niet meer te zien waren, be greep hij, dat zij achter een van de deuren in dit straatje moesten zijn verdwenen. Hij besloot, niet in de laadbak te blijven, omdat de kans bestond, dat de twee er iets in zouden brengen. Hij liep dan wel het risiko achter te blijven als de wagen onverwacht weg zou rijden, maar dat moest hij wel nemen. Snel en voor zichtig gleed hij naar buiten. Op straat, staande achter de wagen, keek hij even rond en ontdekte een portiek vlak bij. Daar kon hij zich schuil houden tot de twee terug waren. Het wachten duurde lang. Sven bleef geduldig staan. In al die tijd kwam er geen mens door het stille, haveloze straatje, dat trouwens voor een belangrijk deel uit pakhuizen leek te be staan. Uit de verte kwam eens het geronk van een auto, maar dat stierf al gauw weg. Sven kon niet weten, dat dit de zieken auto was, waarmee André Boorneman werd vervoerd. Maar toen had hij de langste tijd gewacht. Voorzichtige voetstappen werden hoorbaar. Enige personen probeerden weinig geraas te maken, maar zij droegen een zware last en daardoor slaagden zij er niet in, zich volkomen geruisloos voort te bewegen. De geluiden kwamen eerst uit een gangetje tussen twee vervallen woningen. Toen bereikten de naderbijkomenden het straatje. Inspekteur Ohlquist hoorde iemand gesmoord vloeken, waarna een ander gedempt tot stilte maande. Uit zijn schuilhoek had hij precies het oog op de vracht auto en een klein stuk van de straat en zodoende kan hij uit stekend zien, wat er zich afspeelde. In het duister van het straatje, dat maar door een enkele, nog vrij ver weg staande lantaarn werd verlicht, verschenen een paar gestalten. Een forse lange man liep voorop, een beetje ge bogen onder de last die hij droeg. Die last bestond uit een menselijke gestalte! Twee kleinere personen droegen samen een tweede man. De inspekteur kon hen in het duister moeilijk on derscheiden, hoe al deze mensen er uitzagen. Van de twee, die werden gedragen, was het volkomen onmogelijk, omdat zij vrij- wel geheel in een deken waren gewikkeld. De forse man, die voorop liep, maakte de indruk, een min of meer verlopen in dividu te zijn, dat in deze buurt thuis hoorde. Hij droeg een slobberig pak en had een pet op het hoofd. In het donker was zijn gezicht weinig te zien. De beide andere dragers wekten veel meer zijn belangstelling, omdat hij veronderstelde, dat dit de vrouw en de man waren, die zij op het Stevenskerkhof het be wuste huis hadden zien binnengaan. Dat het een vrouw was, die helemaal achteraan liep en de benen van de tweede gedragene vasthield, was moeilijk te ge loven. De gestalte droeg een overall en Sven moest plotseling aan mej. Ilescu denken, die in zo'n kledingstuk voor Jörgensen cn Dupont uit het huis van haar oom was weggevlucht. De man, Jie met haar in de vrachtauto had gezeten, een niet grote, maar slanke figuur, droeg eveneens een overall van donkere stof, Tot zijn teleurstelling kon Sven de gezichten van deze twee niet on derscheiden, want zij droegen een masker met een vreemdsoor tig uitsteeksel er aan. Plotseling begreep hij, dat zij een gas masker voor hadden! Heerlijke kip uit diepvries f 3,90 Kippenpoulet 200 gr f 0,95 Verse champignons 200 gr f 1,10 Verse DV. tuinboontjes met bonekruid Alle soorten blikgroente en voordelig Geconc. tomatensoep per bl. f 0,49 Handperen en appelen Jaffa en Spaanse sinaasappelen Sla, komkommer, bloemkool, radijs rabarber, spinazie, andijvie, witlof SCHERPE PRIJZEN Verse tomaten Eerst kijken bij Oldenburglaan 2 Bergen vindt.U bij sigarenmagazijn Stationsstraat 13 Bergen Tel. 2882 o.a. LA PAZ WHITE ASH BALMORAL CARL UPMANN TWENTSE BANK En nog tientallen andere merken (Wordt vervolgd) een van midden in de Langestraat van 89,tot 185,

De Duinstreek | 1958 | | pagina 8