Ueekttad t 99 N ieuwe Roode Kruis ambulance-auto mm AMSTERDAMS STUDENTENCABARET PUROL De zondag Boekbespreking Altijd in de plooi 49.75 59.75 GERRITSEN Het Roode Kruis in Bergen FILMMEUWS Brandje SCH00RLSE GEMEENSCHAP Aqtoida Eieren-actie 1958 VRIJDAG 18 APRIL 1958 35e JAARGANG No. 15 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zaterdagmiddag tegen twee uur verzamelde zich op het plein tegenover de brandweerkazerne een schare van belangstellenden in het Rode Kruis-werk, waarin oud en jong waren vertegen woordigd. Naast de bestuursle den der afd. Bergen bestaande uit de heer A. M. de Lange, mevr. A. C. Blok-v. Wachem, Dr. S. Bulstra, de heer W. Hop man, de loco-burgemeester, de heer P. J. Borst, de gemeente secretaris, de heer W. de Vries, de heer Dr. C. Steinz, de heer C. Verduin, naast een groot deel der geüniformeerde kolonne-le- den en de jeugd, die als de toe komstige leden der kolonne zich nieuwsgierig betoonden naar de mooie nieuwe auto, die met zijn zacht-romige kleur, zich in de stralen der zon stond te koeste ren. verdwijnt door Dit voertuig is een Renault, door de Alkmaarse carrosserie- fabriek Gaarthuis van binnen in gericht voor ziekenvervoer. Het is op dit gebied het nieuwste van het nieuwste, met hydrau lische vering, die elke schok op vangen, met twee brancards en met een metalen stoel, met plas tic snaren bespannen zit- en rug- vlak. een stoel die door vouw- baarheid het mogelijk maakt de patiënt een trap op te voeren en die door het aanbrengen van een uitsteeksel, waarin het on derbeen een steun vindt, de mo gelijkheid verschaft, dat iemand met breuk van het onderbeen zittende kan worden vervoerd Nadat ieder de gelegenheid had gekregen zich daarvan te overtuigen, hield de voorzitter, de heer De Lange, de volgende toespraak: Geachte aanwezigen, Ik heet u welkom. Gaarne wil ik u vertellen dat een innige wens van het Bestuur van de afdeling Bergen en omstreken van het Nederl. Rode Kruis he den 12 april 1958 in vervulling gaat. Wat is hij aantrekkelijk, die ambulance zoals hij daar staat. En nu hoop ik, en dat is niet bij vele dingen die men zich als nieuw aanschaft, dat deze ambulance niet Veel gebruikt be hoeft te worden. En als dat zo is kunnen wij er bovendien lan ger mee toe. Dr. Bulstra, die daarna het woord verkreeg, nadat hij uit handen van de voorzitter de sleutel der auto in ontvangst had genomen, drukte zijn dank uit en betuigde zijn vreugde over deze nieuwe auto, die aan alle bekende eisen voor zieken- en gewondenvervoer voldoet. Hij sprak de hoop uit, dat ook de kolonne-leden er met veel ge noegen gebruik van zullen ma ken. Vervolgens sprak loco-burge meester Borst: Jarenlang heeft het Rode Kruis een auto in ge bruik gehad, die uit het ameri- kaanse leger afkomstig was, en men heeft ermee voortgedaan, totdat er nu een aan alle eisen voldoende wagen is verkregen. Het is mij opgevallen, dat in 1957 méér dan vijftig malen van de ambulance-auto werd gebruik gemaakt gebruik gemaakt móést worden. Dat wijst er op, dat zelfs in onze gemeente ge middeld elke week de hulp van het Rode Kruis moet worden ingeroepen. Dit behoort een ieder tot nadenken te stemmen, want wij weten niet waar of wanneer ons een ongeluk kan treffen. We hopen, dat het gebruik van deze auto tot de lichte gevallen be perkt moge blijven. Inmiddels had de kolonne een harer leden op de brancard ge legd en naar behoren ingepakt. Zij werd vervolgens in de auto gelegd en daarna steeg de voor zitter in de cabine naast de chauffeur, de heer Borst en een der vrouwelijke leden der ko lonne als verpleegster van de pseudo-zieke, benevens twee persmensen in de wagen om een rit te maken over de Karei de Grootelaan en via de Van Pelt- laan weder naar het punt van uitgang terug te keren. Deze rit schonk aan alle passagiers de overtuiging, dat deze nieuwe auto een uitstekende aanwinst is. Het Rode Kruis in Bergen is nu in het bezit van een nieuwe auto die echter met geleend geld is betaald. En van dit geld moet rente worden opgebracht. De penninggieester zit af en toe wel eens te peinzen waar dit alles vandaan moet komen! Hij hoopt dat onder de talrijke inwoners onzer gemeente, wier namen nog op de contribuantenlijst ontbre ken, er mogen zijn, die door de zinrijke woorden van Loco-bur gemeester Borst worden wakker geschud, opdat ook zij door een bijdrage van een of meer rijks te, dat door hun offer zieken konden genezen en lijdenden van de dood werden gered. Zij allen hadden hun bloed geofferd, lou ter en alleen door hun mede lijden met zieken en zwakken, opdat deze patiënten zouden her stellen en weder aan het gezon de leven zouden worden terug gegeven. De voorzitter' der afdeling, de heer A. M. de Lange, heette de aanwezigen welkom, om daarna het woord te geven aan Dr. S. Bulstra, commandant der Rode Kruis kolonne, die een voor dracht hield over de samenstel ling van het bloed, de klassifica- tie der diverse bloedgroepen en de wijze waarop de genezende werking der bloedtransfusie tot stand komt. Het is nl. niet mo gelijk om bloed van de ene mens eenvoudig in het zieke lichaam van een ander over te brengen, zonder gevaar voor de patiënt te doen ontstaan. Dr Bulstra ontpopte zich op deze avond als een uitstekend docent, die ge heel in zijn werk opgaat en die, zoals later bleek, het hart van de leden zijner kolonne heeft we ten te veroveren, zodat er een goede verhouding is ontstaan tussen hen. Na afloop van zijn rede reikte Dr. Bulstra de Landsteiner pla quette uit aan de ploegcomman- dant, de heer Jan Schotten en bracht tevens dank aan mevr. Schotten voor haar bereidwillig heid om haar man zo vaak en zovele malen te willen afstaan voor het Rode Kruis werk. Twintig jaren lang zijn vrije tijd beschikbaar te stellen voor mens lievend werk, vereist een grote mate van toewijding en geest kracht. Ook aan de heren C. Schot ten, A. Lichtenbelt en J. de Groot, die zich evenals de ploeg- commandant gedurende twintig jaren met hart en ziel voor het werk der kolonne hebben inge zet, werden welverdiende onder scheidingen uitgereikt, die hen stempelden tot een voorbeeld voor anderen. Dat hun voorbeeld niet zonder uitwerking was gebleven bleek daarna, toen zij die reeds tien jaren in vrijwillige dienst van het Rode Kruiswerk hun energie ge ven, de onderscheiding voor tienjarige dienst in ontvangst mochten nemen. Dit waren: mevr. G. M. den Haan-v. d. Meer, mevr. M. Nieuwendijk- Epskamp en de heren S. Schot ten, C Visser, B. Beemsterboer, S. Roozendaal, Jaap Schotten en W. Schotten. Dr. Bulstra overhandigde de onderscheidingen met een per soonlijk woord, dat duidelijk Enorm sterk Plooihoudend toond. die de werking van de bloedtransfusiedienst van sta dium tot stadium in beeld bracht, terwijl na de pauze de letter kundige Simon Carmiggelt uit eigen werk voordroeg, hetwelk zeer in de smaak viel. Reeds vanaf de eerste zondag in februari zijn er bezoekers in Bergen geweest met het doel om hotels, pensions en gemeubileer de huizen te bezien en te be spreken. In de verstreken weken toen de koude de mensen bin nenshuis hield, was hun aantal niet zo groot, maar opdagen kwamen er toch en reeds zijn hier en daar contacten gelegd, die menigeen hoopvol stemmen. Ook zondag 13 april waren er weer bezoekers. Het zachtere weer bracht menigeen naar Ber gen, ook uit de omliggende plaatsen en het viel daarbij op, dat naast velen, die per auto of rijwiel kwamen, de bezoekers per bromfiets ontbraken. Dit wijst er op dat de temperatuur nog niet is wat er van verwacht wordt. Wie per auto reist wordt in J een gesloten kastje vervoerd, de wielrijder daarentegen door de open lucht, doch hij maakt met zijn lichaam voortdurend bewe ging en houdt zo zijn lichaams temperatuur op peil; de brom fietsberijder daarentegen zit stil en wordt met vaart door de open lucht gedreven, zonder dat de hem beschermende lederen over- kleding er iets toe bijdraagt om de temperatuur van zijn lichaam te verhogen. Hij behoort dus tot degenen, die o:'j het vervoer het meest van de koude te lijden heeft. ZILVER GESLAAGD Onze plaatsgenoot Jan Smit slaagde te Den Haag voor het diploma 3e stuurman G.H.V. „De Rustende Jager" - Bergen - 1 mei a.s. Ik vind het een groot voor recht om aan u dokter Bulstra, als commandant van de trans- portkolonne en aan de leden van deze kolonne deze ambulance ter beschikking te mogen stellen. U kunt er beter mede voor de dag komen dan ooit tevoren. Het streven van het Rode Kruis in het algemeen is toch bij rampen en ongelukken de medemens zo veel mogelijk van dienst te kun nen zijn. En door het in bezit hebben van deze auto kan aan dat streven beter tegemoet ge komen worden. Wij zijn daar dankbaar voor. Gaarne wil ik hier in het open baar het gemeentebestuur van Bergen, die door zijn financiële steun, waardoor het voor ons mogelijk is geweest tot de aan koop over te gaan, hiervoor dank zeggen. En nu dokter Bulstra zou ik u willen vragen of u het goed vindt dat wij, d.w.z. de pers, de belangstellenden en ons be stuur een kort proefritje in dit juweel mogen maken. Ik dank u voor uw aandacht. daalders per jaar, het Rode Kruis in staat stellen zijn heil zame arbeid voor allen, die door ziekte en ongeluk getroffen, een beroep op de hulp van het Rode Kruis moeten doen, dit kunnen doen zt nder dat het Rode Kruis over georek aan middelen moet klagen. Ook is er nog steeds een ge brek aan donors. Zij die voor dit werk zich beschikbaar willen stellen kunnen zulks doen door zich op te geven bij mevr. Blok, tel. no. 2519. Voor de donors van de bloed transfusiedienst van het Ned. Rode Kruis in Bergen was het donderdagavond 10 april een heuglijke bijeenkomst. In de dan cing van ,,De Rustende Jager" waren ongeveer een honderdtal mensen bijeengekomen, wier menslievende offervaardigheid in de dienst van hun lijdende medemensen het mogelijk maak- deed uitkomen, dat hij hun per soon en werk wist te waarderen. Vervolgens werd door de voorzitter, de heer De Lange, de Landsteiner penning voor 15e- en voor 5-malige bloedgift aa.n de Bloedtransfusiedienst uit gereikt aan de volgende dames en heren: Mej. A. M. Oldenburg, S. B. Gaastra, H. K. Finkensieper, W. Akerboom, A. N. Rood, die 15 maal bloed afstonden; Mej. J. C. M. Schaap, mevr T. Hoogvorst-Mulder, K M. Henke, H. Rossing, D. Seven- huysen, P. J. P. Aarden, G. J. Bijlstra, M. W. M. Admiraal, C. Roozendaal en S. Breed, die 5 maal bloed afstonden De voorzitter las de tekst der oorkonde, welke aan elk der donors werd uitgereikt voor en overhandigde de medailles met een woord van erkentelijkheid aan de aldus onderscheiden do nors. Bij iedere uitreiking der onderscheiding weerklonk het applaus der aanwezigen als een bewijs van hulde en dank. Daarna werd er een film ver- „De trots en de hartstocht" „The Pride and The Passion' is een Amerikaanse film, stam mende uit de sector van de z.g. onafhankelijken, n.l. van Stanley Kramer, die ook de regie heeft verzorgd. Van deze leider is men be heersing gewend en het is ver rassend dat hij ook grootscheep se historische taferelen zo uit stekend in beeld weet te bren gen. Vooral het „slepen" met het onmenselijke zware kanon, het overwinnen van bergpassen, het bedwingen der ontoeganke lijke berghellingen en het passe ren van snelvlietende rivieren zal een, op gezonde spanning in gestelde toeschouwer enige tijd bijblijven. Kramer heeft er een uitermate boeiende film van gemaakt met een voorbeeldige massaregie, met prachtige opnamen van het Spaanse Land en met voortref felijk spel van Cary Grant als de Engelse Kapitein, Frank Si natra als de guerilla-leider en Sophia Loren als de geliefde... „Het laatste schot" Voor de meer „oudere" jeug dige bezoekers draait in het ka der van het zondagmiddagmati- née de spannende western „Het Laatste Schot' Het is het ver haal van een zoon die zijn recht matig erfdeel komt opeisen dat hem door een oom op onrecht matige wijze ontnomen is. Na de nodige gevechten op vuist en revolver en nimmer af latende spanning zegeviert het recht en kan de jongeman zijn teruggewonnen ranch betrekken. Een film opgenomen in prach tige kleuren, die de jeugd een kostelijke middag zal bezorgen. Zaterdagmiddag tegen een uur werd er een brandje ontdekt in de timmerwerkplaats der firma Kroon aan de Kerkedijk. Door het warm lopen van een machine was een hoopje zaagsel en hout afval in brand geraakt De Ber gense brandweer was er echter in een minimum van tijd bij om met de nevelspuit het vuur te blussen, zodat de schade tot kleine omvang werd beperkt. □□□□□□□□□□□□aoanaoaociaaa 19 april 1958 t/m 26 april 1958 Zaterdag, 19 april: Toneeluitvoering (bal na) door de toneelveren. „De Komedianten", café Groothoff, 8 uur. Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. „Schoorl", café Beeldman, 8 uur. Dansen, paviljoen Minkema. van 81 uur. Zondag, 20 april: Dansen, paviljoen Minkema. van 81 uur. Dansen, café Atsma, 8 uur. Vrijdag, 25 april: Klaverjasdrive, café Slijker- man, 8 uur, uitg. van de v.v. „Duinranders". handen HAMEA-GELEIlL^IId Niet alleen de wijkverpleeg sters, maar ook de 150 zieken, die op Paas-zaterdag verrast werden met eieren, fruit of bloe men, willen vandaag alle Ber- genaren hartelijk danken voor hun royale medewerking aan deze Paasactie. Ruim 1250 eieren, fruit, bloemen, cake, bo ter en vele originele verrassin gen van de schoolkinderen, maakten veel blijde gezichten. Ook in de ziekenhuizen werden de Bergenaren niet vergeten. Aa.n alle goede gevers, groot en klein: Hulde en hartelijk dank TH. VELDMAN, ZONDAGSDIENST ARTSEN 35 jaar geleden (1923) richtte Melchert Schuurman Jr. (pas afgestu deerd), zijn muziekschool in Alkmaar op. Duizenden leerlingen bracht hij de begin^len der muziek bij. Leerlingen die nu arts of ingenieur zijn herinneren zich nog steeds de geestdriftige lessen bij deze pea- dagoog. Als viool-solist genoot hij altijd grote bijval en van vele groot meesters ontving hij foto's met opdracht o.a. Prof. Dr. Willem Mengelberg: „Aan de voortreffelijke violist Melchert Schuur man Jr. ter herinnering aan Prof. Dr. Willem Mengelberg". Amsterdam 1 juli 1937. De grote concertmeester van het concertgebouw orkest Louis Zimmerman „Aan de voortreffelijke violist en musicus de heer Melchert Schuurman Jr. ter vriendelijke herinne ring aan Louis Zimmer man". A'dam, 25 nov. 1933. zo begon het Vijf jaren geleden stichtte hij ook een muziekschool in Egmond aan Zee. Het is een ware zegetocht geworden en geheel Noord-Holland Noord spreekt er over. Als componist geniet de heer Schuurman ook veel waardering. Meer dan 120 werken zijn van hem uitgegeven. R B. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling ^llliiiiiMiiiiiiiiimiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiMimiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiii!mmiiimiiiiiiiiiiNMiiiiiiiimiiniiMimiiini<iimmuii||^ Telefoon 2545 BERGEN De New Belt pantalons zijn nu ook voorradig in de nieuwe won- dervezel Tergal ^lllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiimiiiiimiiNiiiiiiiiiiiillll^ „ROBBEKNOL" door REIN VALKHOFF. Uitgegeven bij Andries Blitz in Laren, verscheen enige tijd geleden dit boekje voor kleuters 36 jaar). Het is iets volkomen nieuws, daar de naam van het jongetje, dat als hoofdpersoon in het verhaaltje speelt, door stippeltjes is vervangen. Als moeder nu aan haar zoontje Herman dit boekje voorleest en bij elk stippellijntje de naam „Herman" zegt, waant het kind zichzelf de hoofd persoon en leeft zo echt mee in het verhaal. Het sprookjesachtige verhaaltje is aardig geschreven; een jongetje loopt weg met z'n veulen en gaat op bezoek bij kabouter Robbeknol en ziet er op de televisie de intocht van de nieuwe Kabouterkoning. Gelukkig wordt hij door z'n vader en z'n oom weer terug gevonden en veilig thuis gebracht. De zwartwit illustratie boven elke bladzijde zijn van Jan Uriot. Het ge heel, uitgevoerd in aardig plastic-bandje. Prijs, gebonden: 2.50. Ingezonden mededeling M HAMFA.f ruw of schraal hard juwelierspleet Jan" Oldenburglaan 3, Bergen, tel. 2778 BERGEN 20 april Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 20 april Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1