Weektiad 99 99 0ê Unü22 purol Onze toekomstige Electriciteitsvoorziening RANGde versnapering van de eerste RANG rang J sL Verhoogde Radioactiviteit Agenda Boorsma-Textiel A. Roland Holst 70 jaar Emmabloemcollectie Ook U staat een blazer Stemmen bij volmacht |nblij^erwachfing Oranjevereniging GERRITSEN „De Vriendenkring" ATTENTIE Kunstkring „BE QUICK" VRIJDAG 25 APRIL 1958 35e JAARGANG No. 16 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Voor het departement Amster dam van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel heeft donderdag 17 april Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen een cause rie gehouden over de Neder landse elektriciteitsvoorziening en de Europese economische sa menwerking. De spr. ving aan met op te merken, dat na de laatste wereldoorlog de energie positie van ons land gekenmerkt wordt door een grote stijging van de produktie, doch daar naast een veel grotere stijging van het energieverbruik. De voorraad aan fossiele brandstof fen zal binnen 70 a 80 jaar .uit verkocht" zijn. Men moet dus naar andere energiebronnen uit zien en het energieverbruik zo economisch mogelijk doen ge schieden. Dit energieverbruik stijgt per jaar met 2 a 3 procent, het elektriciteitsverbruik echter met 7 procent. Omstreeks 1975 rekent men dat 30 pet. van het energieverbruik uit elektriciteits verbruik zal bestaan. Het ge- bruik van elektriciteit is na we reldoorlog II verviervoudigd, en onze gehele samenleving zou zonder deze energiebron ondenk baar zijn. In Nederland wordt reeds de stichting van een atoomcentrale bestudeerd. Om redenen van vei ligheid zal deze niet worden ge bouwd in het centrum van het meeste energieverbruik, d.w.z. in het gebied tussen Amsterdam en Rotterdam, maar te Geertruiden- berg. Voorts wees prof. Gelissen nog op de zeer economische pro duktie van elektriciteitsenergie die wij in Nederland hebben in gevoerd. Wij bouwen nl. zeer grote centrales, er zijn er thans zeventien in Nederland, voor tien produktiebedrijven. Ruim dertig jaar geleden waren er 110 centrales in ons land. De grote centrales zijn alle om reden van veilige stroomlevering gekoppeld. Dit voorkomt uitval len van elektriciteit in een be paalde streek, de produktie is aanzienlijk goedkoper, er behoe ven niet zoveel reservemachines aanwezig te zijn, de planning is beter te regelen en een revisie programma is gemakkelijker op te stellen. De koppeling van de netten heeft dus een zeer grote betekenis in ons land. Maar we zijn niet slechts nationaal, doch ook internationaal gekoppeld, nl. te Lutterade (België en Duits land). Wij nemen energie af uit het buitenland en leveren ook energie, zij het in beide gevallen nog in betrekkelijk geringe mate. Deze internationale samenwer king zou in de toekomst nog aan zienlijk worden uitgebreid, doch voor een ten top gevoerde inter nationale samenwerking is in de eerste plaats politieke zekerheid nodig. Er zijn twee belangrijke organisaties op dit gebied werk zaam, de eerste verzorgt een zo doeltreffend mogelijk gebruik van de bestaande en te bouwen energiebedrijven in internationaal verband en maakt nieuwe plan nen, de tweede vereniging be studeert deze plannen nader. Men rekent erop dat in 1975 50 pet van de nodige energie in Nederl-j.d door atoomcentrales zal worden geregeld, welk cijfer prof. Gelissen wel wat optimis tisch voorkomt. Er is nog een grote reserve- hoeveelheid waterkracht in Europa beschikbaar. Ook deze kracht zal dienstbaar moeten worden gemaakt aan de opwek king van energie. Op het ogen blik worden op dit gebied b.v. onderhandelingen tussen een Nederlandse en Oostenrijkse groep gevoerd voor de gezamen lijke exploitatie van een water- kracht-elektrische centrale, te bouwen aan de Donau in Oos tenrijk. De stroom zou via een 380.000 volts net naa.r Nederland ge bracht kunnen worden. Aanne melijker is het echter, dat de centrales aan Duitsland zullen leveren en dat Nederland op zijn beurt zijn energie uit Duitsland gaat betrekken. Energiebedrijven uit België, Nederland en Luxemburg wer ken voorts samen bij de voorbe reiding van de bouw van een atoomcentrale in het plaatsje Mol in de Belgische Kempen. Hij deelde mee, dat de samen werking tussen de elektriciteits bedrijven in West-Europa steeds verder gaat. Er zal een verbin ding tussen Amsterdam en het Roergebied tot stand gebracht moeten worden en Amsterdam zal ook verbonden moeten wor den met Rotterdam, Antwerpen en het Noordfranse energienet Met al deze plannen is een bedrag van tweehonderd mil joen gulden gemoeid. Professor Gelissen toonde aan de hand van de resultaten bij de koppeling van het Nederlandse energienet aan, dat deze investeringen ruim schoots de moeite waard zijn. Op 23 mei is het 70 jaar ge leden dat de dichter A. Roland Holst te Amsterdam werd ge boren. Hem ter ere zullen de letterkundige tijdschriften ,,De Gids" en „Maatstaf" elk met een dubbel nummer verschijnen. De dichter zal echter op die dag niet in Bergen vertoeven, doch het heeft hem behaagd dat het Kunstenaars Centrum Ber gen, waarvan hij werkend lid is, hem op vrijdag 30 mei een fees telijke avond aanbiedt. Het pro gramma werd opgesteld in over eenstemming met de uitgespro ken voorkeur van de jarige. Medewerking zegden o.m. toe Hans Henkemans, Annie M. G. Schmidt, Simon Carmiggelt e.a. Deze avond zal uitsluitend toe gankelijk zijn voor contribuanten en werkende leden van het K.C.B. In de week van 2126 april zal onder leiding van de U.V.V. weer de bekende Emmabloem collectie worden gehouden. De opbrengst komt geheel ten goede aan de plaatselijke tuber culosebestrijding. Dat waakzaam heid hieromtrent nog steeds ge boden is blijkt wel weer duide lijk uit enkele gevallen, die zich onlangs in deze gemeente heb ben geopenbaard. Niet alleen de verpleging, doch ook de nazorg (o.m. ver strekken van versterkende mid delen) eist veel geld. Het mag dan ook worden ver wacht, dat voor dit uiterst nut tige doel niet tevergeefs een be roep op de Bergenaren zal wor den gedaan. Sturka blazers Fortex blazers Alle maten vanaf 49.50 De kiezer die door middel van formulier „model K 4-1" (koste loos ter gemeentesecretarie ver krijgbaar) aan het gemeentebe stuur mededeelt vermoedelijk niet in staat te zijn in persoon deel te nemen aan de gemeenteraads verkiezingen op woensdag 28 mei 1958, kan worden toege staan bij volmacht te stemmen. Als reden van een verzoek om bij volmacht te mogen stemmen geldt: verblijf buiten de gemeen te: een lichamelijke omstandig heid (ziekte, aanstaande beval ling, verlamming, hoge ouder dom, e.d.). Als gemachtigde kunnen wor den aangewezen: 1. huisgenoten (zij, die blijkens het kiezersregister hetzelfde adres hebben als de volmacht gever)/ 2. de echtgeno(o)t(e), een der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager. De gemachtigde moest op 15 april 1958 zijn: a. 23 jaar; b. Nederlander: c. niet van de uitoefening van het kies recht uitgesloten; d. opgenomen n hetzelfde kiezersregister als de volmachtgever. De gemachtigde mag ten hoog ste twee aanwijzingen als ge machtigde aannemen. De volmachtgever mag een eenmaal gegeven volmacht niet intrekken noch in persoon aan de stemming deelnemen. Nadere inlichtingen vrage men ten gemeentehuize. Met de meeste nadruk wordt er op gewezen, dat het verzoek schrift uiterlijk op woensdag 14 mei 1958 ten gemeentehuize moet zijn ingediend! De aanmelding voor deelname aan de kinderspelen op 30 april moet geschieden op zaterdag middag 26 april in de van Ree- nenschool. Aanvang der inschrij ving 's middags om drie uur. Wilt u er aan denken, dat wie zich niet heeft laten inschrijven onverbiddelijk is uitgesloten van deelname aan de spelen op 30 april! KLOKKEN Een aantal luxe sleeën bene vens een reeks rijwielen voor het hotel Het Wapen* van Bergen waren weder het teken dat de Klaverjasclub „De Vrienden kring" aldaar een drive hield. De drives in dit hotel behoeven langzamerhand geen woord van aanbeveling meer, zij zijn tot in Amsterdam bekend om hun sfeer, gezelligheid en prettige geest. Ditmaal hield de Vriendenkring de slot-drive, waarmee het speel seizoen werd afgesloten; de stemming was buitengewoon goed. Er werd weder met een taaie volharding gestreden, waarvan de resultaten als volgt aan de dag kwamen: punten 1. C. v. Alfen-mevr. de Jager 5174 2. Vondel-De Jager 5045 3. Clement-Schaper 5026 4. mevr. Muller- de Koning 4967 5. Familie Koorn 4763 6. Burgering-mevr. Jol 4678 7. P. Pielaet- P. V. Campenhout 4435 8. Fam. de Vries 4425 9. Van Oene- mevr. Greveling 4408 10. Stam-mevr. Veldman 4344 TEN BATE VAN.... Hedenavond zal in „De Oude Prins" een klaverjasavond wor den gehouden ten bate van de jongste leden der voetbalver. B.S.V.; men zie de advertentie in dit nummer. In verband met Koninginnedag, woensdag 30 april, moet de tekstcopie voor het eerst vol gend nummer, uiterlijk maandag 28 april voor 5 uur, in ons bezit zijn. De uitgever tt'écIffld verdwijnt door Agenda over de periode van 25 april t.m. 3 mei 1958. Vrijdag, 25 april: Klaverjasdrive, uitgaande van de v.v. Duinranders, caf. Slijker- man, 8 uur. Zaterdag, 26 april: Feestavond van de biljartver- ,,'t Hargerhoekje' café Groot- hoff, 8 uur. Klaverjasdrive, uitg. van de Konijnenfokvereniging, café Slij- kerman, 8 uur. Dansen, café Duin, van 8-12 u. Dansen, paviljoen Minkema. 8-1 uur. Zondag, 27 april; Dansen, café Duin, van 3-6 en 8-12 uur. Dansen, paviljoen Minkema, 8-1 uur. Woensdag30 april: Puzzletocht voor bromfietsen om 2 uur n.m. en puzzle wandel tocht om 8 uur 's avonds vanal café Beeldman. Donderdag, 1 mei: Film voor de kinderen, 4 uur n m. Film n.m. 8 uur, café Atsma Vrijdag, 2 mei: Algemene ledenvergadering van de coöp. Boerenleenbank, café Atsma, 8 uur. Zaterdag 3 mei: Algemene Begraafplaats te Schoorl: Op de graven der ge allieerde piloten zullen bloemen worden gelegd om 7 uur. Stille Tocht om half 8 van de Regbertslaan. 8 uur: stilte. 8.02 Kranslegging bij het mo nument te Zijpersluis. Maandag, 5 mei: Jeugd-aubade op het Raadhuis plein om 2 uur. De Rustende Jager te Schoorl: Toneelver. St. Genesius: Schip per naast God. Aanvang 8 uur. Verenigingsgebouw Catryp: Toneelver. Óns Genoegen: Wel terusten. Aanvang 8 uur. □□□□□□□□□□□oaaaaac a RANG is alleen r; prpfTPPjrrrrrji'rrrrr'g'>i"n'g'g'rg7'^i''g"'i''g''rrH'rroTTirg i rrirnmrv'mTm b g^vtrpYpTflTionnie n p o o o m e c "YoYrYnYnYnYfOfS De gevarengrens is echter nog niet bereikt. In de afgelopen maand is bij de metingen van de atmosferi sche radioactiviteit boven Ne derland een verhoging geconsta teerd. De waarnemingen van het medisch-biologisch laboratorium der rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. hebben uitgewezen, dat zich van 9 april af hoge pieken hebben voorgedaan, zowel in de lucht- als in de regenwateractivi teit, aldus wordt meegedeeld door de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het verschijnsel heeft zich over een langere periode uitge strekt. dan in de regel het geval is. De achtergrondactiviteit ten gevolge van vroegere explosies ligt aldus de waarnemingen tussen vijf en tien eenheden. Op het ogenblik zijn er pieken tussen vijftig en honderd, een enkele maal zelfs van meer dan honderd. Het medisch-biologisch laboratorium is niettemin van oordeel, dat van deze verhoging geen waarneembare schadelijke gevolgen te verwachten zijn. Op zichzelf zijn de geconstateerde pieken niet hoger dan in het verleden gedane waarnemingen hebben uitgewezen. De moge lijkheid dat, gerekend over de gehele wereld, een gering aantal mensen het slachtoffer zal wor den van de gevolgen van atoom explosies, is niet op wetenschap pelijke gronden uit te sluiten. Het risico is echter gerekend naar andere risico's van het le ven gering, zo wordt verder meegedeeld. De gevonden activiteit valt op door een zeer heterogene ver deling over de lucht, dat wil zeggen: het aantal radio-actieve stofdeeltjes is betrekkelijk ge ring, doch de activiteit per deel tje is hoog. Deze verdeling van de activiteit wordt vermoedelijk bepaald door de aard van het kernwapen en de omstandighe den van de explosie. Een situa tie als hier geschetst is des te moeilijker te beoordelen, omdat van het effect van een sterke bestraling op één punt, zoals door deze deeltjes veroorzaakt wordt, nog minder bekend is dan van de gevolgen van uniforme bestraling. De natuurlijke activi teit in de atmosfeer vertoont een veel gelijkmatiger verdeling dan de kunstmatige, zo besluit de mededeling van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid. Ook uit andere landen zijn de zer dagen mededelingen gedaan over verhoogde radio-activiteit in de atmosfeer. Volgens een Deens blad zou er kortgeleden in Rusland een „catastrofaal" ongeluk zijn ge beurd bij proeven met kernwa pens, waardoor de radio-activi teit in Rusland en de landen daaromheen aanzienlijk zou zijn verhoogd. Hedenavond zal „Het Rotter dams Toneel voor de Kunst kring optreden met de comedie van Marcel Achard, getiteld: „De Bolle" (La Patate). Woensdagavond 16 april had in de grote zaal van „De Rus tende Jager" een alleraardigste adspiranten uitvoering plaats van de gymnastiekveren. Be Quick, o.l.v. de directeur, de heer Ch. van Vleuten. Er werd door kleu ters en jongens en meisjes t.m. 10 jaar met opgewektheid en enthousiasme gewerkt en uit deze adspiranten zullen zeker over enige jaren turners voort komen, die er zijn mogen. Alle lof aan de directeur voor het werk der kinderen. Maar waar om moet zo'n kinderavond tot over elven duren? Wat komt er de volgende morgen van het werk op school terecht? Is er voor zulk een uitvoering geen andere oplossing te vinden? Huishoud- en Industrieschool Bergerweg 84, Alkmaar. Het nieuwe gebouwencomplex aan de Bergerweg te Alkmaar is maandag 1.1. door de huis houd- en industrieschool, tevo ren gevestigd in de Emmastraat, in gebruik genomen. De officiële opening der school zal in mei plaats hebben. De school biedt ruimte voor 250 dagleerlingen en 750 deel neemsters aan andere cursussen. De leerlingen kunnen in diverse richtingen worden opgeleid. Er bestaan opleidingen voor: pri- mairen, assistente in de huis houding, naaister, leerling-ver koopster, vormingsklasse, kin derverzorgster, huishoudkundige voor inrichtingen, en avondcur sussen voor: naaien, koken, kin derverzorging, dekken, dienen, (Zie de advertentie in dit blad.) ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie an Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker. Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Fleurig jurkje met badmiiiton- motieven gedrukt op kreukher- stellende en vuilafstotende ka- Voor betere textiel) Ruinelaan 12 - Bergen - tel. 2532 jjlliimiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiiiimiiiNiHiiiiiiiiHfliiiiiiiiiiiiiNiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiQ^ Telefoon 2545 BERGEN In onze schitterende collectie vindt U behalve prachtige fantasie blazers, ook verschillende effen tinten ^lliiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimillP (Ingezonden mededeling) Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Bobyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby s tere huidje. fWAThjj N HaRP^^AAKtJ£^ÖÈdJ Ingezonden mededeling SCH00RLSE GEMEENSCHAP (Ingezonden Mededeling) BERGEN 27 april Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 27 april Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1