UeekMod f9 ff AFRIKA HET ZWARTE WERELDDEEL STEMT V.V.D. T P U ROL „De Oude Prins" Aftuda ima BOORSMA - TEXTIEL SCHOORL Plattelandsvrouwen 4 mm Wonder Costuums 169,- Huidgenezing Brandje „Tussen de Rails" Expositie Jan de Leeuw SCH00RLSE GEMEENSCHAP Kunstkring GERRITSEN 7m VRIJDAG 2"MEI 1958 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Pater Suasso de Lima de Pra- do sprak zaterdagavond 26 april voor de blauwe N.V., de K.J.V.O. en haar donateurs over: Afrika, het zwarte werelddeel. De belangstelling voor Afrika dateert voornamelijk van na de oorlog '40'45, toen het vraag stuk van de onontwikkelde ge bieden aan de orde kwam, door dat de handel zich ging afvragen: hoe komen we aan de nodige grondstoffen voor de industrie en waar kunnen we de producten slijten? De Afrikaanse leiders staan zeer vijandig tegenover het be grip: onderontwikkelde gebieden en mensen. Zij erkennen slechts één basis van samenwerking nl. „gelijkheid". De Paleonthologie en Anthropologic hebben in de laatste jaren ontdekt, dat donker Afrika eigenlijk het museum en zeer waarschijnlijk ook de baker mat der mensheid is. De Afri kaanse leiders beroepen zich op dit verleden om de mensen in het heden aan te sporen de betove ring te verbreken als zou de zwarte mens in geen enkel op zicht gelijk zijn aan de blanke Deze doem, die over de zwarte mens hangt, stamt uit de tijd van de slavenhandel. In de loop van 300 jaren werden ongeveer 120 miljoen negers als slaven weggevoerd. 300 jaar lang werd het negerras van zijn jeugd be roofd, want het waren voorna melijk jonge mannen en vrouwen, die als slaven werden wegge voerd. Er is gedurende die tijd een ware teistering door zwart Afrika gegaan. Afrika is een enorm groot land, waar twee duizend talen en dialecten worden gesproken. Dit land is in stukken verdeeld zonder rekening te houden met de zwarte mensen. Het botsen van blank en zwart is heden ten dage het dagelijks gesprek in Afrika. In de bijeenkomsten rond se-strijd, die hier tevens rassen- strijd betekent. Deze strijd zal zich binnen 10 jaar voltrekken en zal beslist worden door de 2 intellectuelen, die er zijn. De Sovjet heeft begrepen dat de kern van deze strijd bij de intel lectuelen van Afrika moet wor den gezocht en heeft 7000 vrije studiebeurzen beschikbaar ge steld om in Moscou te studeren. De afgestudeerden komen terug met de opdracht zich in de sleu telposities in te dringen. Waar de politieke sympathieën dezer afgestudeerden liggen, is licht te begrijpen. Moscou besteedt grote aandacht aan deze strijd in Afri ka en heeft begrepen dat deze zich op het gebied van de geest afspeelt en dus niet gewonnen kan worden door het zenden van flessen melk en blikken soep. In Karthoem is de Russische am bassade met méér personeel ver- Woensdag 23 april vertrok de Bond van Plattelandsvrouwen reeds om zeven uur 's morgens per bus naar Leerdam voor een bezoek aan de glasfabriek daar ter plaatse. De reis ging over de Midden Beemster langs de pas gerestaureerde Hervormde kerk, het museum Betje Wolff en oude boerderijen naar Purmerend, al waar men het nieuwe bejaarden centrum passeerde. Daarna ging het op Amsterdam aan, over de twee nieuwe bruggen bij Schel- lingwoude en de verkeersweg door Amsterdam in de richting Utrecht. Het weer was prachtig. Hoe zuidelijker men kwam, destemeer viel het op, dat de lente daar in een verder gevorderd stadium verkeerde dan in Bergen. Kas tanjebomen hadden al blaadjes en hier en daar zag men de bo men al in bloei staan. Bij de glasfabriek aangekomen werd eerst gezellig een kopje koffie gedronken in de Glashof, Omdat wij niet vergeten kunnen. Gaat telken jaar een staat Met bloemen naar de graven, Te brengen stil een groet. Daar rusten vele jongeren, De bloei van 't Vaderland, Zij vielen als een offer Voor 't vrije Nederland. g O, laat ons nooit vergeten, Hen, die hen nabestaan, jf Die met zovele wonden, Verder in 't leven gaan. De duurgekochte vrijheid, H Zij ons een heilig pand, g Wij houden haar in ere, In daden, hart en hand. Wij groeten U o broeders, j| en zusters, Uwe strijd Was ook voor ons, Uw leven Was 't Vaderland gewijd. Bloemen sieren thans Uw graven, Een groet een stille traan, De 4e mei is weer voorbij. Wij moeten verder gaan. 1 Maartje N. Zwaan In zeer moderne dessins Schoorl's Gemengd Koor geen repetitie de Afrikaanse kampvuren, wordt het nieuws uit de kranten en van de radio besproken. Radio's zijn er reeds in de prijs van 12,50 te koop.) Er wordt da gelijks geluisterd naar uitzendin gen van het land zelf en van In donesië, India en Moscou, dat uitzendt in twee der meest ge sproken Afrikaanse talen. De Afrikaanse maatschappij bestaat uit grote familie-groepen (enkele tellen 100.000 zielen) en 20 tot 40 van die groepen vormen een volk. In die groepen heeft de man zijn eigen plaats, is er zelf standig. Hij kent er de verhou ding heer en knecht niet. Wel moet hij de stam soms diensten bewijzen, maar daarvoor geniet hij ook haar bescherming. Het gezin is self-supporting. Het Afrikaanse kind kent geen jeugd. De jongen is van zijn tiende jaar af in de arbeid ingeschakeld. De man verdient als los arbeider f 27,50 per maand en kan dus best een mede-kostwinner ge bruiken. De meisjes moeten mede zorgen voor huis en tuin. De jon gere kinderen spelen net als onze kinderen vadertje en moedertje en andere spelletjes. Bij gebrek aan arbeidskrachten in bepaalde streken werden tot voor kort raz zia's gehouden in dichter bevolk te streken om mannen en jongens voor gedwongen werkzaamheden te verkrijgen. Velen zijn nooit teruggekomen. Op deze wijze zijn in Afrika de spoorwegen en autobanen tot stand gekomen. De dwangarbeid is er' in 1943 officieel afgeschaft, doch niet overal wordt daaraan de hand gehouden. Afrika zit thans in de phase .van het proletariaat en de klas- tegenwoordigd dan waar ook ter wereld en geregeld worden daar aan de bevolking cursussen in landbouw gegeven en culturele middagen aangeboden. Om de beslissing in deze strijd ten gunste van de Westerse mo gendheden te doen overslaan, moet er ontstellend veel in korte tijd gebeuren. (Als dat nog kan!) Tot slot werden twee mooie films over dit land vertoond. Zondagmiddag omstreeks half drie weerklonk de sirene aan de brandweerkazerne om te laten horen dat het traditionele zon dagmiddagbrandje zich weer voordeed. Ditmaal was het in het pand Oosterweg no. 9, waar een schoorsteenbrandje aan de gang was. Brandweer en nevel spuit zorgden echter dat het gauw geblust was. waar een korte uiteenzetting ge geven werd van de samenstelling van glas en kristal en over de vervaardiging van wijnglazen. Daarna werd een bezoek ge bracht aan het Glas-museum, waar vele unica uit verschillende landen en tijdperken bijeenge bracht waren. De autobus bracht het gezel schap vervolgens naar de glas fabriek. waar het glasblazen bij de gloeiende ovens bezichtigd kon worden. Dit was zo fascinerend dat het gezelschap tot doorlopen moest worden aangemaand. Een rond gang door de glas-slijperij gaf begrip voor de hoge prijs van geslepen glaswerk. In de toon zaal waren alle mogelijke glas- en kristalproducten der fabriek te bewonderen en dezen ontlok ten menigeen uitroepen van be wondering. Na in de Glashof het middag brood te hebben genuttigd, ging de tocht rverder naar Rotterdam, alwaar een rondvaart door de haven werd gemaakt, na eerst door de Maas-tunnel te zijn ge reden. Het moderne centrum der stad werd bezichtigd en de thee gebruikt in de nieuwe Bijenkorf. De terugtocht leidde langs het nieuwe station, het Groothandels gebouw en daarna in de richting Den Haag door zonnige polders. Vanaf IJpenburg werd de nieuwe verkeersweg gevolgd, die door Voorburg naar Den Haag gaat. Over Wassenaar ging het noord waarts tot al spoedig de bollen velden in zicht kwamen. Over Heemstede-Haarlem-Bloemendaal werd naar hotel Velserend ge reden, waar een goed verzorgd diner nog een uurtje van gezel lig en vrolijk samenzijn bracht. Om acht uur werd definitief de terugtocht aanvaard en door de Velsertunnel naar Bergen terug gereden. Het was een in alle opzichten goed geslaagde dag, waar allen met plezier aan terug zullen denken. Tussen de rails is Bergen niet meer te bereiken, want Bello be staat niet meer en de rails waar op hij zich voortspoedde zijn op gebroken. Jammeren over een nieuwe railverbinding kan men wel, doch wie heeft daar be hoefte aan en wie zal dat be talen? Daarom komt het maand blad „Tussen de rails ditmaal uit met een nummer van 100 bladzijden, waarvan er 10 zijn gewijd aan Bergen. Ruim 3 pagina is door advertenties in beslag genomen, terwijl pa gina met tekst en fraaie foto's is verlucht Burgemeester Huy- gens opent met een korte karak teristiek van Bergen, die zowel door inhoud als door typogra fische opmaak uitstekend is. Mr. A, F. Kamp draagt een artikel bij: Bergen als kunstenaars-cen trum, dat zeer de moeite van 't lezen waard is. Een keur van fcto's doet zien dat ook buiten Bergen artisten op dit gebied werkzaam zijn. Het gehele num mer met illustraties rijk voorzien vormt een uitstekende reclame voor onze gemeente. Gedurende de weekenden in de maand mei, op Hemelvaartsdag en tweede Pinksterdag zal in de Kunstzaal van de Rustende Jager te Bergen een tentoonstelling te zien zijn van nieuw werk van de Bergense kunstenaar Jan de Leeuw. Nieuw is het werk, niet alleen omdat het niet eerder werd geëxposeerd, maar ook door de toegepaste techniek. De verf is aangebracht op stuk jes papier, die vervolgens op de onderlaag zijn geplakt, waardoor een „gouache-achtigeffect is bereikt. De Leeuw werkt hierbij meest met zachte kleuren. Er zijn decoratieve werken ontstaan, die in een modern interieur passen. Enkele composities zijn geïnspi reerd op de ruimtevaart, voorts zal men bloemenstillevens, land schappen met vogels en andere onderwerpen aantreffen 35c JAARGANG No. 17* Woensdag 23 april had de finale plaats in de vierkamp, uit geschreven door de klaverjasclub „De Oude Prins". De uitslag was als volgt: 1. ,,'t Klavertje", Alkmaar: 91191 p. 43 m. 2. D.V.A., Alkmaar: 82658 p. 21 m. 3. „De Oude Prins", Bergen: 82468 p. 28 m. 4. B.S.V., Bergen: 61318 p. 27 m. Vrijdagavond werd de klaver- jasdrive ten bate van de jeugdige leden van B.S.V. gehouden. Dank zij de medewerking van de Bergense middenstand waren er een behoorlijk aantal prijzen bij eengebracht, die met gejuich aan het einde door de winnaars in ontvangst werden genomen. Wat echter teleur stelde was de totale afwezigheid van het bestuur van B.S.V. en de algehele absentie van de ouders dezer jonge spe lers, die dank zij de Bergense Middenstand thans kunnen spe len zoals dat behoort. Met beide zalen van het hotel „De Oude Prins" vol met spe lers ving de klaverjasclub „De Oude Prins zaterdagavond haar slotdrive, gevolgd door een feest avond, aan. Ongeveer honderd personen namen aan de drive deel, (de fotograaf Dirk Koorn schoot opname na opname met zijn toestel) en de vreugde was groot toen er na beëindiging van de wedstrijd vijftien koppels voor een prijs in aanmerking bleken te komen, nl.: 1. Dames Bos 5226 2. Scholten-Dekker 5224 3. Vondel-De Jager 4975 4. Lieftink-Evers 4967 5. Snijders-Bergen 4881 6. v. d. Berg- D. Schekkerman 4866 7. Willig-mevr. Fleumer 4796 8. De Vet-Bvers 4706 9. Clement- G. Schekkerman 4648 10. Vrasdonk-Min 4678 11. Fam. Duinmeyer 4667 12. Fam. Boot 4578 13. P. Pielaet-Wokke 4577 14. Fam. Muller 4547 15. Koorn-Pijper 4433 Na de prijsuitreiking ving het bal aan, dat afgewisseld met di verse vermakelijkheden en ver rassingen, deze avond tot een on vergetelijk slot van het speelsei zoen maakte. De nacht was reeds een goed eind voortgeschreden toen het uur van scheiden aan brak. over de periode van 2 t/m 10 mei Vrijdag 2 mei Algem. Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank, Cafe Atsma, 8 u. Zaterdag 3 mei 7 uur Op de Alg. Begraafplaats te Schoorl zullen bloemen worden gelegd op de graven van de Geallieerde Piloten. 7.50 uur Stille Tocht op de Rijksstraatweg. 8.00 uur Stilte 8.02 uur Kranslegging bij het monument Zondag 4 mei Lezing door H. van Leeuwen, over „Clochards van Parijs" uitg. R.K. vrouwenbond, ver. gebouw Catrijp, 8 uur Dansen, Cafe Duin, van 3-6 en 8-12 uur Dansen, Paviljoen Minkema van 8-1 uur Maandag 5 mei 2.00 uur Jeugd-aubade op het Raadhuisplein 8.00 uur Schoorl in de Rustende Jager, Toneelver. St. Genesius „Schipper naast God" 8.00 uur Catrijp Verenigingsge bouw Toneel ver. Ons Genoegen: „Wel te rusten" Dinsdag 6 mei Alg. Ledenvergadering V.V.D. Cafe Timmerman 8 uur. Vrijdag 9 mei Demonstratie-avond Ens, cafe Atsma, 8 uur Zaterdag 10 mei Kinderoperette o.l.v. KI. Venneker Cafe Atsma, 8 uur Dansen, Cafe Duin van 8-12 uur Dansen, Paviljoen Minkema, van 8-1 uur Vrijdag 25 maart werd voor de leden van de Kunstkring door het Rotterdams Toneel een op voering gegeven van De Bolle, comedie in drie bedrijven van Marcel Achard. Dit stuk. dat we reeds een paar jaren geleden in Alkmaar zagen opvoeren, blijkt het nog heel goed te doen, dank zij de toneelvaardigheid van de leden van het gezelschap dat de opvoering verrichtte. Een dank baar applaus dat hen aan het slot ten deel viel, vormde daar voor wel het beste bewijs. De Kunstkring kan op een geslaagd seizoen terugzien. WEKKERS ZONDAGSDIENST ARTSEN Voor modieuze elegante onderkleding Voor betere Textiel GEMEENTERAADSVERKIEZING De gemeente is gebaat, met échte V.V.D.'ers in de raad! DE DUINSTREEK jjliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii^ 2 jjllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|^ Telefoon 2545 BERGEN Een costuum van Kamgaren Kergal blijft vormhoudend en plooivast. U zoudt er zelfs mee in het water kunnen springen, zonder dat het costuum daar na geperst behoeft te worden. Bovendien is een costuum van Kam garen Kergal vele malen sterker. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIIIIIIUtlllllllllllllllllllMtMIMMIIIIl'^ Heden, vrijdagavond, wegens omstandig heden De eerstv. repetie is weder a.s. dinsdag avond. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 4 mei Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 4 mei Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 méér dan prima

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1