iVeeUlad ft ff KONINGINNEDAG IuISSLpurql STEMT IN SCHOORL „ALGEMEEN BELANG LIJST 4 Agenda De keukenhof New Heil Bevrijdings-herdenking Wandelen in de regen LIJST 4 GERRITSEN LIJST 4 Algemeen Belang Film Bergerluchtpost VRIJDAG 9 MEI 1958 35c JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef HORLOGES Last van Zenuwen? Bond v. Plattelandsvrouwen f verdwijnen met Hemelvaartsdag 1 dag eerder te willen inzenden. ALGEMEEN BELANG irlr'VWWW DE IDUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. 3e pr. Loes van Galen. 4e pr. Trudie Mulder. j|lllimiiiiNiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiMiiiiMiiimiimiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiimiiiiiiimiiiimiimMiiimiiiNiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimimiiiiiiii<iimii|^ Telefoon 2545 b EjR g[e;n Normaal 49,75 Nu_ook in Tergal Plooivast 59,75 ^IlliMiiiiiiiMiiiMimiMiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiimiumiiimiiimiiiiMimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiimmiiiniiHiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiimiiiiiimmiiiimiiiMlIin^ Lichte en vrolijke zonneschijn heerste er op de verjaardag van onze Koningin, 's Morgens 9 uur ontvingen burgemeester dr Huy- gens en de wethouders Borst en dr Hemelrijk het bestuur der Oranjevereniging met hunne mede-helpers bij de feestelijkhe den op het raadhuis. Om half tien verzamelde zich Bergens Harmonie voor het raadhuis tot het brengen van een aubade, die door de aanwezigen staande werd aangehoord. Behalve de jeugd, die met feestelijk oranje was getooid, bevond er zich ook een groep volwassenen om van dit muzikale genot te kunnen profiteren. Na afloop marcheer de de Harmonie naar de Sta tionsstraat, waarachter de jeugd en vele ouderen zich aansloten. In de Stationsstraat wachtte reeds een andere groep jeugd naast vele ouders en verwanten op de trottoirs als belangstellen de toeschouwers om in de vreugde der verschillende spe lers te delen. Des voormiddags werden de eerste, tweede en der de klassen in het strijdperk ge bracht en des namiddags de vierde, vijfde en zesde klassen. De jeugd genoot van de spelen en de ouders en verwanten van wat zij te zien kregen aan pres taties en opgingen om daartoe te geraken, zodat de stemming op perbest was. De uitslag was als volgt: le klas meisjes. Leeuwprikken. Ie pr. Wiesje Dinsbach. 2e pr. Irma Govers. Maandag 5 mei wapperden de vlaggen opnieuw in de vrije lucht en op de scholen werd het heug lijke feit der bevrijding herdacht, terwijl in de R.K. kerk een plechtige mis van dankbaarheid werd opgedragen. Gesterkt in zijn nationale gevoelens toog men daarna aan 't werk. 's Middags werden op het gemeente sport veld aan de Kerkedijk voetbal wedstrijden gehouden, aan het eind waarvan het Bouwbedrijf Van Exter als eerste, de KJC jDe Oude Prins" als tweede en het Centr. Verw. Bedr. J. Smit Jr. als derde uit de bus kwamen, 's Avonds zeven uur hield de R.K. Verkenners Drumband een rondgang door de gemeente waarbij werd gecollecteerd voor de Gezamenlijke Militaire Fond sen. Om acht uur begon de prijs uitreiking in ,,De Oude Prins". Het voltallige bestuur had ach ter de bestuurstafel plaats geno men en de heer Haakman heette de burgemeester dr W. Huygens en de overige dames en heren hartelijk welkom. Vervolgens no digde hij de heer A. A. Tros uit (Ingezonden mededeling) De oude Egypienaren gebruikten reeds de opwekken de bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thans.... King-pepermunt. King is lekker en gezond. om de prijzen uit te reiken, daar hij de aangewezen man is die door dag en nacht te werken, de organisatie van deze feesten tot een goed einde heeft gebracht. De heer Tros wendde zich tot de sportvrienden met de verklaring, dat het hem een groot genoegen was de prijzen uit te reiken. Hij bracht dank aan alle deelnemers en in het bijzonder aan de werk gevers, die het personeel vrijaf gaven om hen te laten voetbal len. Daarna deelde hij aan de es tafette-lopers de prijzen uit, t.w. 3e pr. Diana v. Wonderen. 4e pr. Minke Boorsma. le klas jongens. Leeuwprikken. le pr. Gysbert Louwerik. 2e pr. Joop Haak. 3e pr. Piet Hopman. 2e klas meisjes. Balstuiten. le pr. Grietje Beukers. 2e pr. Elly Muller. 3e pr. Atie Koopman. 4e pr. Mata Lohman. 2e klas jongens. Achteruitkruip- race. le pr. Piet Dekker. 2e pr. Richard Dekker. 3e pr. Kees Beentjes. 4e pr. Jacob Wilde. 3e klas meisjes. Balspel, le pr. Mieke Sluis. 2e pr. Marjan Duinmeyer. 3e pr. Atie Karsten, 4e pr. Genelva Verbiest. 3e klas jongens. Kelnersloop. le pr. John Kuster. 2e pr. Aad Henneman. 3e pr. Ton Stroomer. Meisjes. 4e klas. Huishoudloop. le pr. Joke de Ridder. 2e pr. Francien Stam. 3e pr. Annemieke de Groot. 4e pr. Lucie Wittebrood. Jongens. 4e klas. Zeilkruipen. le pr. Martin Zee. 2e pr. Paul Bouman. 3e pr. Henkie Dinsbach. 4e pr. Bart Wittebrood. Meisjes. 5e klas. Busslaan. le pr. Joke Snel. 2e pr. Hannie Visser. aan B.S.V. de wisselbeker 1957- 58, terwijl Be Quick en Dio elk een herinneringsbekertje ontvin gen. Voor de heren scheidsrech ters ten Herkei jr, Beemsterboer en D. Schekkerman, elk een at tentie. Aan de deelnemende voet balclubs die niet tot de prijswin naars behoorden, werd elk een herinnerings bekertje uitgereikt, waarna het bouwbedrijf van Ex- ter de zilveren wisselbeker in ontvangst nam. Aan de K.J.C. jDe Oude Prins" werd een dub bele palmtak als tweede prijs uit gereikt, terwijl het Centr. Verw. Bedr. Smit Jr. de derde prijs, een enkele palmtak, werd aangebo den. Voorts bracht hij dank aan B.S.V. voor de medewerking op het terrein en aan de heer Schek kerman sr voor zijn persoonlijke hulp en steun. De verkenners die de brandstapel voor het vreugde vuur hadden opgebouwd werden met een attentie vereerd. Voor zitter Haakman had altijd ge dacht dat klaverjassen een zit tende sport was maar sedert van middag was hij daarvan bekeerd. Zelfs mensen van gezet postuur had hij met animo achter de bal zien aandraven Burgemeester dr Huygens merkte op met het be stuur der Oranje Vereniging een aangenaam gesprek te hebben gehad op koninginnedag. Hij be tuigde aan de vereniging zijn dank voor haar activiteiten en aan het publiek dat zo enthousi ast had meegedaan. Voor Bergen is het een genoegen deze dagen in vreugde en vrolijkheid door te brengen. Het is te hopen dat hieruit een vaste traditie groeit. Deze zal op de medewerking der Oranjevereniging en van het ge meentebestuur kunnen blijven re kenen. Tijdens de prijsuitreiking wer den daarvan verschillende foto's genomen door de fotograaf Dirk Koorn. Aan de vooravond der ver jaardag onzer Koningin wordt de naamlijst bekend gemaakt dergenen, die zijn opgenomen in het selecte gezelschap van hen aan wie de eer ener koninklijke onderscheiding te beurt viel, door de volksmond le pr. Han de Rhoter, 2e pr. Eddy Luteyn. 3e pr. Martie Kleverlaan. 4e pr. Peter Wokke. Meisjes. 6e/7e klas. Krantenrace. le pr. Martha Kops. 2e pr. Willy de Vet. 3e pr. Ria Bos. 4e pr. Maryke Koopman. Schoorlaars maakt U vrij stem op 28 mei Jongens. 6e/7e klas. Straatskiën, le pr. Egbert Vlaar. 2e pr. Hans Brakenhoff. 3e pr. Dick Schroor. 4e pr. Bernard Pieters. Om half acht 's avonds ving het concert van Bergens Harmo nie in het Witte Kerkje aan met de Jubelfanfare" van H. Stein beck, die volkomen paste in het kader van dit feestconcert. Als tweede nummer klonk de Ouver ture ,,Le Roy d'Yvetöt" van A. Adam met het goed gespeelde puntige ritme. In de „Nachklan- ge von Ossian van Niels Gade kon men een goede contrastwer king beluisteren. Hierop volgde rustig, gedragen en breed van klank ..Judex" uit het Oratorium „Mors et Vita" van Ch. Gou nod. Met élan en goed gedisci plineerd werd „Lustspiel-Ouver- ture" van Kelar Bela gespeeld. Bijzonder goed klonk ..Amboss Polka" van Alb. Parlow, strak als de „lintjesregen" gekarak teriseerd. Ook Bergen telt on der zijn burgers een aantal dezer uitverkorenen. Daar is vooreerst: de heer Mr. A. F. Kamp, aan wie de ridderorde van Oranje Nassau werd ver leend De verdiensten van Mr. Kamp zijn zowel in ons land als in ons dorp alom genoeg bekend. Wij behoeven daar over niet uit te weiden, doch wanneer wij Mr. Kamp langs deze weg onze gelukwensen aanbieden, dan doen wij zulks in de vaste overtuiging, dat er op den duur meer en andere onderscheidingen voor hem zul len volgen. Wethouder Dr. Hemelrijk de coreerde Mr. Kamp met de ver sierselen dezer orde en hield daarbij een treffende toespraak. Ook de componist en kuns tenaar Hans Henkemans werd met de ridderorde 'van Oranje Nassau vereerd. Ook van hem kan gezegd worden dat zijn verdiensten te bekend zijn dan dat wij daar nog iets aan be hoeven toe te voegen. Verder werd de Hoofdin specteur der Domeinen, de heer A.L. Bakker, die tot volle te vredenheid der regering zijn moeilijke en omvangrijke arbeid heeft verricht, vereerd met het Officierskruis der Orde van Oranje Nassau. Schoorlaars het tij gaat keren, laat het eens proberen. De Directeur der Domeinen uit Den Haag was opzettelijk overgekomen naar het bureau van de heer Bakker om hem de versierselen dezer onderschei ding persoonlijk te overhandi gen. Tenslotte werd aan de heer Piet Roozing, jachtopziener wo nende aan de Herenweg te Bergen, die veertig jaar lang zijn werk met trouw en ijver maatvast met sterk ritme en toch licht. Besloten werd met „Neer- lands Taptoe" van Luc. Oordijk. „Bergens Harmonie" heeft deze avond gemusiceerd op een peil, dat we de laatste jaren van haar gewend zijn. Jammer dat door tijdnood enkele nummers moesten uitvallen. Na het concert hield de drum band der R.K.-verkenners een rondgang door het dorp, die al- lerwege de aandacht van het pu- Ingezonden Mededeling Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. bliek wist te trekken. Onderwijl was .Bergens Harmonie op de Dorpsbrink gearriveerd voor het houden van een taptoe, die door de jeugd met groot enthousiasme voor de vaderlandse melodieën werd aangehoord. Na afloop ving de fakkel-estafette aan. De heeft verricht, de zilveren me daille in de Orde van Oranje Nassau toegekend. Ook hier was het de wethouder Dr. He melrijk, die de gedecoreerde met zijn onderscheiding kwam vereren, waarbij hij in welgeko- Schoorlaars aarzel niet lang maar stem zen woorden de kwaliteiten van de heer Roozing in het licht stelde. Op een inwonertal van 10.000 alzo vier gedecoreerden. Onwil lekeurig richt onze blik zich naar de aan landhonger lijden de Kaasstad, die veel meer in woners telt, doch wier aantal gedecoreerden op basis van het bevolkingscijfer in verhouding tot het Bergense aantal, procen tueel belangrijk lager ligt. Even als in Bergen werd ook daar slechts één Officierskruis in de Orde van Oranje Nassau toe gekend, en wel aan de heer J. Knook, directeur der Rijks kweekschool te Alkmaar, zodat er voor de gemeente Bergen alle reden bestaat om zich te ver heugen over het groot percen tage prominente burgers, dat zij telt. Dinsdagavond 29 april hield de Bond van Plattelandsvrou wen haar sluitingsavond van het winterseizoen 1957- 58 in Zaal Nieuwendijk. Zij kan terug zien op een seizoen van goed be zochte avonden, welke zij haar leden bood en die er dan ook mochten wezen. Zo ook deze avond, waarop de talrijke be zoeksters genoten hebben van de diverse liedjes, die Mevr. Hiemstra in modern Westfries costuum gestoken, voordroeg met begeleiding van haar gui taar. Vele landen passeerden de revue en de nederlandse liedjes werden ten dele door het publiek opgewekt meegezongen. De Handwerkclub had bijzon der mooie werkstukken tentoon gesteld, die dan ook aller aan dacht trokken. voetbalvereniging B.S.V. was de eerst aankomende, welker hard- rennende lopers hun brandende toortsen in de brandstapel wier pen, die aan de Koninginneweg achter Elkshove was opgetrok ken. De ontstoken brandstapel laaide weldra met grote vlam men op en ontketende Veel vreug de bij de buitengewoon grote me nigte, wier belangstelling in de laaiende vlammen blijkbaar niet te doven was. Tenslotte maakte een aantal mannen met schoppen een einde aan de brand, ofschoon er tal rijke jeugdige personen waren, die nog wel langer hadden willen toeven. Zaterdagavond 3 mei om kwart voor zeven werden er in de R.K. kerk en in het Witte Kerkje in de van Peltlaan gods dienstoefeningen gehouden, ter herdenking van hen die tijdens de oorlog hun leven lieten voor de zaak der vrijheid. Om half acht ving de stille Op maandag 12 mei 's avonds acht uur biedt de Oranje Ver eniging aan haar leden en intro duced een filmvoorstelling aan in de bioscoopzaal van „De Rus tende Jager". Vertoond zullen worden een tweetal kleurenfilms over het bezoek van prinses Bea trix aan de West en dat van prins Bernhard aan Liberia. Als hoofdfilm gaat: De laatste doch ter van de czaar, met Lili Palmer in de hoofdrol. Kaarten verkrijgbaar aan de bioscoop op 12 mei van 10 tot 11 uur voor leden der Oranje Vereniging. Geen rangen of plaatsbespreken. B.L.P. hield haar eerste wed vlucht van het seizoen vanaf Roosendaal, afstand 126 km, wind w.z.w., deelname 85 duiven, los om 9.10, aankomst eerste duif om 10.41.10. 1 P. Brakenhoff. 2 A. de Klerk. 3 A. Staadegaard. 4 C. Timmer. 5 G. de Waard. 6 C. Pijper. 7 K. Postma. 8 J. Dekker. 9 J. Duinmijer. 10 P. Schaper. Ingezonden mededeling K.J.C. DE OUDE PRINS De eindstand der gehouden zes drives van „De Oude Prins" is als volgt: 1 Snijders-van Bergen 29195 2 Boots-Huygen ^8149 3 Vondel-de Jager 28099 4 Clement-Schaper 27552 5 Fam. Duinmeijer 26727 6 Schaper-Min 26504 7 Mw Fleumer-Willig 26486 De door de fotograaf Dirk Koorn opgenomen foto's van het onlangs gehouden feest zijn ge- exposeerd in de „Goedkope Groentenhal" in de Dorpsstraat, waar ze voor leden en belang stellenden zijn te bezichtigen. In verband met de verzoeken wij de copy tekst en advertenties DE UITGEVER tocht vanaf het gemeentelijk par keerterrein aan de Karei de Gro telaan naar de begraafplaats aan, welke tocht in stilzwijgen werd ondernomen, teneinde een bloe menhulde te brengen aan de ge storven helden, wier lichamen daar ter ruste zijn gelegd. Onder wijl weerklonk het kerkklokgelui na afloop waarvan twee minuten stilte werd betracht, waarop ver volgens door het R.K. kerkkoor o.l.v. de heer C. Molenaar het „Libera me domine" van Perosi ten gehore werd gebracht, waar na de terugtocht naar de Bevrij dingsboom in het Van Reenen- park aanving. Na de herdenking der gevallenen en de bloemen hulde aan hen gebracht, gevolgd door een ogenblik stilte, decla meerde de heer Stockmann een drietal fragmenten uit Vuren Te kens, Het Verhoor en Het Per ron van Jac. Schreurs, waarmede deze herdenking werd besloten en de aanwezigen zich huis waarts begaven. SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda over de periode van 9 mei t.m. 17 mei. Vrijdag, 9 mei: demonstratie avond Ens, café Atsma, 8 uur. Zaterdag, 10 mei: kinderoperette o.l.v. KI. Venneker, café Ats ma, 8 uur. dansen, café Duin van 812 uur. dansen, paviljoen Minkema van 81 uur. Zondag, 11 mei: dansen, café Atsma, 8 uur. dansen, café Duin van 36 en 812 uur. dansen, paviljoen Minkema van 81 uur. □□ooaoaDDaDDDaDDaoaaaDDa De tocht van donateurs en leden van K.J.V.O. en N.V. naar de Keukenhof op koning innedag is in tweeërlei opzzicht een succes geworden, het weer werkte alleszins mee en de Keu kenhof was mooi, als maar zel den het geval is geweest. Niet alleen stonden hyacinten, nar cissen en anemonen in volle bloei, maar de prachtige kleur schakeringen van de botanische tulpen (tulipa) en de nog steeds kleurige vroeg bloeiertjes als scilla's, krokussen en chonio- doxa's temidden van het prille groen der bomen herschiepen de Keukenhof in een tuin van pa- radijslijke schoonheid. Enthousiast keerden de talrij ke deelnemers naar Bergen te rug. Elk jaar blijkt deze tocht weer een succes te zijn en - tot nu toe werd elke tocht door schitterend weer begunstigd. Voor Aagtdorp, Schoorl, Camp. of Groet is altijd goed ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 11 mei Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 11 mei Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1