99 99 Provinciale dag van de U.V.V. in Noord-Holland IVOROL Elke tand Sneeuwwitje New Heil pantalons Jubileum Cor Dalenberg GERRITSEN Slotmiddag Vereniging van Huisvrouwen Nieuwe showroom geopend Tekenwerk van scholieren Ex a in eii doen? Verkiezing Bergen Het Dorpshuis Opbrengst collecte w w IrV VRIJDAG 30 MEI 1958 35c JAARGANG No. 21 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het was dinsdag 20 mei al vroeg druk in Bergen. Voor tie nen kwamen reeds U.V.V.-sters uit ongeveer 15 plaatsen van Noordholland aan en werden met een kopje koffie in De Rus tende Jager ontvangen. Vandaar uit werd gezamenlijk naar het Openlucht-theater gewandeld, terwijl voor degenen, voor wie 10 minuten lopen te ver was, auto's gereed stonden. Het weer werkte in alle opzichten mee, het was een waar voorjaarsfeest deze bijeenkomst in het Open lucht-theater met zijn prachtige decors van diverse tinten groen, te kunnen houden. Mevrouw A. Huygens-Bruyn- zeel, presidente der afdeling Bergen, heette de aanwezigen, waaronder de hoofdbestuursle den: mevr. van Heukelom-Stern, pres. der afd. Amsterdam, mej. B. Harmens, pres. der afd. Haar lem en mej. W. Lub, secretares se van het dagelijks bestuur, har telijk welkom. Zes jaar geleden werd in Enkhuizen de eerste pro vinciale dag gehouden, waarna men dit om de twee jaar is blij ven doen. Het hoofdbestuur sti muleert het werk der U.V.V. ZILVER met nimmer aflatende energie. Het werk neemt de U.V.V.-sters zozeer in beslag, dat bijv. de afd. Krommenie nog geen tijd heeft gevonden, zichzelf op te richten! Jammer genoeg, is het raadhuis alhier te klein, dat al daar door de burgemeester twee honderd vrouwen ontvangen kunnen worden, maar de ronde kom van het Openlucht-theater symboliseert de geest van samen werken der vrouwen in het U.V.V.-werk. Burgemeester Dr. W. Huy- gens voldeed gaarne aan het verzoek om tot de U.V.V.-sters op deze Provinciale dag in Ber gen, een welkomstwoord te spre ken en te getuigen van de grote waardering van het gemeentebe stuur voor de vele sociale arbeid door de U.V.V. verricht. Nog nimmer had hij de Bergense af deling der U.V.V.-werksters toe gesproken, maar hun werk wordt in de gemeente hoog aangesla gen. Zij zijn in de gemeente een stille kracht. Het werk der U.V.V. voorkomt en verzacht veel leed en het is een bindende kracht voor de werksters onder ling, die uit alle gezindten voort komen en in alle gezindten wer ken. Ook heeft dit werk op de U.V.V.-sters zelf een gunstige invloed. De U.V.V. is bovendien een goedkoop apparaat. De over heid geeft fantastische bedragen uit voor maatschappelijk werk. (In Bergen 10% van het bud get). Het werk dat de U.V.V. doet is zeer persoonlijk. Moest dit door betaalde krachten wor den gedaan dan zou dat zulke bedragen verslinden, dat het on gedaan moest blijven. Nu doen vrijwilligsters dit, goed georga niseerd in gemeentelijk verband en zij werken in alle afdelingen der gemeente. Deze dag van sa menzijn sterkt de mede-werk sters, en zij worden zich bewust, dat hun werk gewaardeerd wordt. De burgemeester eindigde met de wens dat de U.V.V. in den lande moge groeien en bloeien en deze dag voor de mede-werksters een succesvolle dag zou wezen. De kunstschilder Jaap Sax sprak voor de U.V.V.-sters over Kunst en Bejaarden". Wat be tekent kunst en in het bijzonder schilderkunst voor de bejaarden? Kunst kan troost geven en blijde maken. Zij kan activeren of tot rust brengen, al naar gelang het kunstwerk, dat beleefd wordt. De gedachten gaan ergens an ders toeven en de mens komt in een andere wereld te leven. Het heeft diepe zin voor de mens dit contact met de kunst. Hierdoor gebeurt er wat in de mens. Kunst is een tijdsbeeld. De tijd weer spiegelt zich in de kunst. Kunst moet gezien worden, meerdere malen, éénmaal is beslist te wei nig. Bejaarden kunnen ook komen tot creatief werken. De moeilijk heid is dat de mens sterk ge remd is en een kunstwerk ont staat gevoelsmatig. Verschillende kleuren wekken verschillende ge voelens en de gevoelens vinden ook in verschillende bewegingen hun uitdrukking. Door creatieve arbeid vergeet de mens zijn kwaaltjes, moeheid en allerlei dingen, waarmee hij te kampen heeft. De aanraking en het bele ven van de kunst brengt de mens in contact met dieze we reld en haalt hem uit ,,de goede oude tijd". Op deze wijze kan er waarachtig sprake zijn van het beleven van deze tijd. Het leren beleven van kunst kan de mens ongelooflijk gelukkig ma ken. Na deze boeiende voordracht volgde een gezellige koffietafel in Duinvermaak, waar een korte in leiding over het waterleidingbe drijf werd gehouden, met natuur lijk ook een praatje óver ,,de smaak" van het water. Hierop volgde een bezichtiging van het waterleiding-bedrijf, waarna een 10 km lange rondrit door Ber-, gen, met eigen bussen werd ge houden. De gasten genoten volop van Bergen en Bergen aan Zee in lentetooi en met een gezellige thee in Duinvermaak werd de dag besloten. Ouden van Dageniocht De politieke strijdbijl is weer begraven. Nu eensgezind voor de Ouden van Dagen draven. Het comité Ouden van Dagen Bergen, heeft wederom het plan opgevat, om op woensdag 25 juni a.s. met 7 touringcars en enkele particuliere wagens, de jaarlijkse autotocht met ca. 350 Ouden van Dagen van Bergen te gaan maken, naar Velsertunnel, Schiphol en Volendam. Slechts wanneer men reeds te voren mee 'is geweest, kan men tenvolle begrijpen, dat naar deze dag, door de deelnemers reeds maanden lang wordt uitgezien. Veel voorbereiding is reeds aan deze tocht voorafgegaan en er zal nog heel veel moeten ge beuren. Het kardinale punt: de financiën. Zullen die ook dit jaar weer toereikend zijn? En dit hangt natuurlijk geheel af van de op brengst der inteken-lijsten. Zoals steeds bevelen wij U deze warm aan, wanneer zij in de week van 9-14 juni worden aangeboden. Stelt ons niet teleur. Teken voor een flink bedrag op deze lijsten, omdat zonder Uw hulp een en ander niet verwe zenlijkt zal kunnen worden. De kleine zaal van de Rusten de Jager, door een smaakvolle bloemversiering omgetoverd tot een lentetuin, was dinsdagmid dag 20 mei tot de laatste plaats bezet. De afd. Bergen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield hier haar slotmiddag, welke geopend werd met muziek en zang door het Huisvrouwenkoor onder lei ding van mevr. C. Moree-Dol. Als solisten traden op mevr. M. J. Hauber-Brugman en Miss Da- vis Moody. Het welslagen van de middag was door dit muzikale sukses reeds verzekerd. Het was een goede gedachte ook dit jaar weer een show te geven van goed draagbare kle ding. De mannequins, allen Bergen se huisvrouwen, toonden op charmante wijze een aantal ja ponnen, mantels en sportkleding. Zowel voor jonge meisjes als voor de oudere dames was er een ruime keuze. De smaakvolle collectie was met zorg samenge steld door mevr. H. J. Reinders- Siegers, die tevens als ladyspea ker optrad. De firma's Walma en Worm hadden hun mede werking verleend voor de kle ding en de hoedjes van de firma Wagenaar gaven aan de toiletjes de finishing touch! Meermalen ook zag men de mannequins met keurig gekapte hoofdjes optreden, daar achter de schermen de bekwame han den van de heer Ursem, de da mes steeds weer met smaak en fantasie kapten. Sieraden, uit fraaie natuur steen, vervaardigd door Marijke Visser, verhoogden vaak de élé- gance van de toiletten. De hulde, die door de presi dente mevr. Ezerman-Mootz aan alle medewerkenden werd ge bracht, was dan ook zeer zeker verdiend: men kan op een bui tengewoon geslaagde slotmiddag terugzien. De heer Feld, die aan de Oude Bergerweg 6 reeds jaren zijn rijwielzaak drijft, heeft op donderdag 22 mei zijn nieuwe showroom geopend, waartoe de eertijds bekende werkplaats een duchtige verandering heeft on dergaan. De firma Jan Houten- bos Zoon is met man en macht aan 't werk getogen en wat zij met inspanning van alle krachten heeft teweeg gebracht in zulk een korte tijd mag met voldoening gezien worden, en verdient alle lof. De gevel, die uitziet op de straat, is in één groot winkel raam veranderd, terwijl een bijna even groot raam, dat daarop rechthoekig aansluit, in de zij muur is aangebracht, zodat men in staat is de tentoongestelde waren van twee zijden te bekij ken. Binnen in de showroom heeft de schilder Ivangh de wan den in zachte pasteltinten be- een Donderdag 29 mei werd in de zaal van het K.C.B. door de Bur gemeester Dr. W. Huygens een tentoonstelling van tekenwerk geopend, vervaardigd door de leerlingen der hoogste klassen der Van Brederodeschool, onder leiding van de heer Kooymans, onderwijzer aan deze school. In ons volgend nummer komen wij op deze tentoonstelling terug. Opbrengst Emmabloemcollecte De Emmabloemcollecte in Ber gen heeft 1159,97 opgebracht. Dit mooie resultaat is mede ver kregen dank zij de spontane me dewerking der dames van de U.V.V. schilderd, wat een rustig aan doend effect oplevert. De electri- cien Ruiter verzorgde de verlich ting, terwijl Joh. Paping een har monieuze vloerbedekking aan bracht. Allen Bergense midden standers, die de zaak van een andere Bergense middenstander een geheel nieuw aanzien gaven. In deze showroom treft men een reeks van rijwielen aan, in verschillende maten, zowel voor oud als voor jong, die de echte fietsrijder het water in de mond doen komen van begeerte zulk een karretje te bezitten. Behalve rijwielen zijn ook alle onderdelen te zien, waarnaast wasmachines in diverse grootten en prijzen alsmede de nieuwste stofzuiger, de Fam champion, die iedere huisvrouw in verrukking zal brengen. Deze stofzuiger heeft het uiterlijk van een soort doos, die men na het gebruik heel een voudig in een kast opbergt, ge lijk men een naaidoos doet. Het is een gloednieuw product, dat niet zal nalaten de aandacht der huisvrouwen te trekken. Deze stofzuiger werkt even goed als de beste merken en heeft het voordeel dat hij gemakkelijk han teerbaar is en even gemakkelijk op te bergen, terwijl hij een mi nimum aan ruimte vraagt. Het openen van deze show room is een gelukkig evenement. Het gedeelte van de Oude Ber gerweg tussen de Oosterweg en de Speeltuin in de bocht is er geheel door opgefleurd. Wielrij ders stappen van hun fiets om de etalage te bezien, auto's staan even stil, sommigen rijden voor het pand, terwijl de bestuurder of de passagiers uitstappen en voorbijgangers begeven zich naar de ruiten om te kijken wat er allemaal geëxposeerd is. In 't bijzonder 's avonds wanneer de verlichting ontstoken is, ziet men de showroom reeds als men de bocht in de weg achter zich heeft, baden in het licht, terwijl 's avonds na tien uur de lichten in de winkel worden gedoofd en de gevel met schijnwerpers wordt beschenen wat een bekorend ef fect oplevert. Wij wensen de heer Feld van harte geluk met zijn nieuwe showroom en twijfe len er niet aan of vele kopers zullen de weg naar zijn zaak weten te vinden. 1 K.V.P. 2 P. v. d. A. 3 V.V.D. 4 Gem. Bel. 5 Prot. Chr. 6 Mid. Blok 1893 st. 1285 st. 1147 st. 270 st. 390 st. 345 st. 5 zetels 4 zetels 3 zetels 1 zetel 1 zetel 1 zetel Feestavond A. Roland Holst Op de dag waarop de dichter A. Roland Holst zeventig jaar werd 23 mei heeft het K.C.B. aan de werkende leden en donateurs een keurig uitge voerde overdruk uit de mei-juni aflevering der maandbladen Maatstaf en De Gids aangebo den, waarin een aantal bijdragen van auteurs uit de kringen van het K.C.B. zijn verenigd, die be trekking hebben op de jarige. De overdruk is geïllustreerd met een tekening van Rie Kooyman, in opdracht van het K.C.B. ge maakt. Daar de dichter op zijn ver jaardag niet te Bergen verbleef, is een huldiging achterwege ge bleven, In plaats daarvan biedt het K.C.B. hem op 30 mei een feestelijke avond aan in De Rus tende Jager. Het programma, dat is afgestemd op de smaak van de jarige, zal door verschillende kunstenaars worden verzorgd. Het hele winterseizoen hebben kinderen op de diverse clubjes in het Dorpshuis gewerkt. Het resultaat van dat werken is ten toongesteld in het verenigingsge bouw aan de Kogendijk en za terdag 31 mei van 3 tot 9 uur aldaar te bewonderen. Behalve het eigen gemaakte werk der kinderen zal daar ook te zien zijn: het vrije-tijdsbestedingswerk van diverse clubleiders en -leid sters. Van 3.15 uur tot 4.15 uur des namiddags zijn er ballet-de monstraties o.l.v. mej. M. Rol en van 7 uur tot 8 uur 's avonds speelt de blokfluit-club o.l.v. de heer Zwart. Deze tentoonstelling is het sluitstuk van het winterseizoen der handarbeid-clubs. De mu ziek- en balletclubjes werken door tot 12 juli. Normaal 49,75 Plooivast 59,75 Entree gratis De opbrengst der lijsten- en bussencollecte voor de gezamen lijke militaire fondsen heeft be dragen f 3078 6. Het comité betuigt aan alle milde gevers zijn hartelijke dank, benevens aan de collectrices, col lectanten en de drumband v. d. R.K. Verkenners, voor hun be langeloos gegeven medewerking. SCHOORL Donderdag 22 mei was voor de familie Dalenberg wel een zeer bijzondere dag. Veertig jaar geleden stapte Cor Dalenberg op die dag naar de heer T. T. Meedendorp, om als 14-jarige knaap zijn diensten aan te bie den. Na eerst enkele jaren bij Dr. Heringa werkzaam te zijn geweest nam de toen al even wichtige Cor Dalenberg een be sluit: Tuinier wilde hij worden en niets anders. Fluitende ging hij die morgen om zes uur naar zijn nieuwe baas, zo nu en dan een bij van zich afjagend, want van bijen was Cor bang. En daarom zal hij die eerste dag ook nooit vergeten. Toen Meedendorp Sr. hem het eerste werk opdroeg, wat inhield dat hij een bed wortelen moest wie den in de onmiddellijke omge ving van een groot aantal bijen korven. En zo raakte hij ook vanaf de eerste dag met deze nijvere 'beesten bevriend en is dat tot op heden nog. Tijdens de zeer druk bezochte receptie sprak de heer H. Mee dendorp een kort woord tot de jubilaris, die hij schetste als een man met een sterk geloof in de Almachtige en die altijd geleefd heeft op de wijze zoals Christus dat wil. De toewijding waarmede de heer Dalenberg 40 jaar lang heeft gewerkt en het weder zijdse vertrouwen, dat moest dienen als basis voor een goede samenwerking, hebben er toe ge leid dat u één van de onzen bent geworden. Met het uitspreken van de hoop, dat dit nog vele jaren zal mogen duren, besloot spr. zijn rede met de aanbieding van een cadeau, een platenspeel-appa- raat, hetgeen gezien de belang stelling van de jubilaris voor de gewijde zang, geëmotioneerd door hem in ontvangst werd ge nomen. Een aantal platen, waar onder de Matthëuspassion in zijn geheel, o.l.v. Dr Willem Men gelberg, maakten het cadeau compleet. Eveneens werd hem door de heer Meedendorp een enveloppe met inhoud aangeboden. Vervolgens sprak Burg. Bergh de jubilaris toe. Graag aldus spr. wil ik het woord tot U richten, niet als burgemeester maar als mens tot mens. Gedurende langere tijd heb ik U kunnen waarnemen en daaruit de conclusie kunnen trekken dat U een gelukkig mens bent. Door uw geloof heeft U een innerlijke rust. Wat vandaag tot U gekomen is, is gemeend en uit de harten van de mensen opgekomen. Niet alleen dat de fam. Meedendom blij is, dat ze U in dienst heeft, ik als Burgemeester vind het een groot voorrecht U als burger in ons midden te hebben. Vervol gens deed Burg. Bergh mede deling van het feit, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft de heer Dalenberg de versierselen in de orde van Oranje Nassau toe te kennen. Met de woorden: „Dalenberg, ik hoop dat U de versierselen nog vele jaren in ge zondheid zal mogen dragen spelde de burgemeester hem de ridderorde op de borst. Th. VELDMAN Jan Dalenberg, als oudste broer, sprak een woord van dank, waarin hij zijn erkentelijk heid uitsprak voor H.M. de Ko ningin. Met het Wilhelmus, door alle aanwezigen gezongen, en een driewerf hoera, werd het officiële gedeelte beëindigd. Tevoren had het fanfarekorps „De Vriendschapde jubilaris een serenade gebracht, die na een korte toespraak van de heer Jo de Leeuw besloten werd met een „Lang zullen ze leven". Eveneens was op deze dag door de fam Meedendorp aan de ju bilaris met zijn gezin een auto tocht aangeboden naar Schiphol en Aalsmeer. Gezien de vele an dere cadeaux, hebben we kun nen constateren dat Cor Dalen berg bij zeer velen een gezien mens is. GESLAAGD Bij het een dezer dagen gehouden R.E.M.E.C. examen vakbekwaam heid, voor het rijwielbedrijf slaagde onze plaatsg. C. J. de Winter Jr ZONDAGSDIENST ARTSEN toeektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling (Ingezonden mededeling) Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on- dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft. jj||| III II lllilllllll IIIIHIIIIIHIIIIHI llllll IIIIIIHIIIIItlllllllHIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIUIIHIIIHIIUIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIHIHIIIIII III llllllllllllllll||||^ Telefoon 2545 BERGEN Nu ook in Tergal mi oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooeoooooooooooooooo0 Kinder-tekeningen, vervaardigd door leerlingen der hoogste klassen van de Van Brederode-school alhier o.l.v. G. A. C. Kooijmans, onder wijzer, worden geëxposeerd in de kunstzaal van het KCB (achter De Rustende Jager) op vrijdag 30 mei van 10-12, 13.30-17, 20-22 uur zaterdag 31 mei van 10-12, 13.30-17, 20-22 uur zondag 1 juni van 13.30-17, 20-22 uur maandag 2 juni van 10-12, 13.30-17, 20-22 uur De Ouder-Commissie van de Van Brederode-school P^OooOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOSOOOOO000000° GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet BERGEN 1 juni Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK I juni Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1