99 99 Huldiging van de dichter A. ROLAND HOLST PANG, de versnapering van de eerste PANG Voor de warme dagen Kleinkunst Berm-recreatie een teken des tijds Consultatiebureaus voor drankzuchtige patiënten GERRITSEN Nieuwe M.1VLS* Botsing Het museum Tekeningen van kinderen VRIJDAG 6 JUNI 1958 35e JAARGANG No. 22 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het voorspel. Aan de openbare raadsverga dering der gemeente Bergen op vrijdag 30 mei, welke des namid dags drie uur werd geopend door de burgemeester Dr. W. Huy- gens, werd behalve door de beide wethouders, de HH. P. J. Borst en Dr. J. Hemelrijk, deelgenomen door de volgende zeven leden: Mevr. Mr. E.P. Broekman-Vries- man, de HH. J. Broersma, F. L. Driessen, C. W. Ellis, N. de Graan, W. Ploeger en Mr. D. Sluis. Nadat de notulen der vorige vergadering waren goed gekeurd, de ingekomen stukken onder de hamer waren doorge gaan, behoudens goedkeuring van Ged. Staten een bedrag van f9240.- was beschikbaar gesteld voor verbeteringswerk aan de St Angela-kleuterschool, en na dat er was besloten een offerte van de Bank voor Ned. Gemeen ten ad 164.000 tegen een rente van 4% met een looptijd van der tig jaren te accepteren, werd de datum der Bonnefaasschouw be paald op 11 juni aanstaande.. Ter wijl de rondvraag niets opleverde, was men een kwartier na de ope ning genaderd tot punt 6 der agenda: het toekennen van de erepening der gemeente aan de heer A. Roland Holst, welke om vier uur zou aanvangen, weshalve de burgemeester ertoe overging de vergadering tot vier uur te schorsen. Th. VELDMAN De huldiging. Tegen vieren vulde de raad zaal zich met een ongeveer vijf tigtal gasten w.o. een tweetal broers van de dichter met hun echtgenoten. Mr. A. F. Kamp, voorzitter van het K.C.B., bene vens een aantal vrienden, ken nissen en de overige bestuursle den van het K.C.B. De burgemeester, die de dich ter aan de drempel van het raad huis had verwelkomd, leidde hem vervolgens de raadzaal binnen, en nodigde hem uit aan de raads tafel! plaats te nemen aan zijn rechterhand. Hierna werd de raadsvergadering door de burge meester heropend en las hij de tekst van het voorstel voor om aan de dichter Adriaan Roland Holst ter gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag de tre penning der gemeente te verlenen en hem tevens tot ereburger der gemeente te verheffen, welk voor stel unaniem door de aanwezige raadsleden werd aanvaard. De burgemeester hield daarna een re devoering, waarin hij de verdiens ten van de dichter voor Bergen in 't licht stelde, waarna hij hem de erepenning in geopend etui ter hand stelde, om na de oor konde van het ereburgerschap uit het omhulsel te hebben geno men, deze breeduit te ontplooien, zodat een ieder haar zien kon, om haar daarna aan de dichter te overhandioen. Mr. A. F. Kamp, als voorzit ter van het K.C.B., betuigde zijn dank voor de vriendelijkheid hier iets te mogen zeggen. Ofschoon de staatsrechterlijke definiëring van het ere-buiJgerschap in de wet ietwat vaag is vastgelegd, mag men er niet aan twijfelen het als een onderscheiding te beschouwen. Bergen behoort tot de bezielde dorpen, zoals reeds Anthonie Donker heeft geschre ven. Het herbergt een merk waardige kolonie van trekvogels van diverse pluimage. Het K.C.B. heeft gemeend bij deze gelegen heid een bronzen afgietsel van Titus Leeser's portretbuste van de dichter te moeten aanbieden in de hoop van uwe bereidheid het te willen aanvaarden. De burge meester antwoordde dat hiervoor een beslissing van de raad nodig is, waarna hij op zijn tot de leden gestelde vraag of men het mocht aanvaarden, van wethouder Dr. Hemelrijk, sprekende uit naam van allen te horen kreeg, dat de raad zulks gaarne zal doen. Het beeld zal voorlopig binnen de beschuttende muren van het gemeentehuis verblijven. Hierna kwam de dichter zelf aan het woord, die o.m. mededeel de dat zijn vader hem in de gele genheid had gesteld voor de lette ren te gaan leven. De onderschei ding stelde hij zeer op prijs, doch hij vroeg zich af waaraan hij deze had te danken. Niet door zijn ge meenschapsleven! Hij was, naar zijn mening, dikwerf tekort ge schoten in zijn plichten als burger. Hij voelde zich daardoor wel be zwaard, doch koesterde geen berouw. Veeleer zag hij het als een blijk van beloonde liefde voor het dorp. Hierna werd de bijeenkomst gesloten en verzamelden zich bij „De Rustende Jager de genodig den voor een heildronk. De feestavond 's Avonds tegen half negen verenigden zich een 430-tal ge nodigden in de dancing van „De Rustende Jager" tot het bijwonen der feestavond, welke het K.C.B. aan de dichter meende te moeten aanbieden. Het* programma van deze avond was afgestemd op de smaak van de heer Holst, die dus van harte zou kunnen genieten van het gebodene. Mr. A. F. Kamp opende deze bijeenkomst en begon met aan de gastvrouw van het K.C.B. een bloemenhulde aan te bieden, waarna nog andere dames met bloemen geschenk werden ver eerd. Hij begroette minister Cals en de burgemeester en mevrouw Huygens. Daarna bood hij aan de dichter een album met foto's van Bergen, met bijschriften van W.L.M.E. van Leeuwen aan. Minister Cals toonde in zijn rede het werk van de dichter wel te kennen. „Gij zijt ëen groot dichter; ik zeg dit namens de overheid en namens het neder- landse volk. Een dichter, die meer dan een zweem van geluk hebt gebracht in het hart van menigeen. Dat is uw roem' Hij deelde verder mede, dat het Hare Majesteit de Koningin had be haagd de dichter te benoemen tot ridder in de Orde van de Neder- landsche Leeuw. Mr. H. P. L. Wiessing sprak als een oude vriend en haalde herinneringen aan Herman Gor ter op, die ook met Roland Holst bevriend was. De dichter betuigde eerst zijn dank aan de Koningin voor de onderscheiding. Ook dankte hij de minister voor zijn komst en voor zijn welsprekende rede. Voorts dankte hij allen die tot deze avond het initiatief hadden genomen en er aan medewerkten, alsmede hen die er toe medewerk ten de overdruk uit Maatstaf en De Gids tot stand te doen komen. Voorts deelde hij enige exempla ren van zijn laatste werk uit. De kunstenaar Henkemans bracht door zijn spel zijn gehoor in verrukking. Zulk spelen be hoort tot de zeldzaamste kunst uitingen ter wereld en het is voor ons land en volk een reden om trots op te zijn dat Henkemans een nederlandse kunstenaar Ls. Annie Schmidt en Simon Carmig- gelt bewogen zich op ietwat lich ter terreiin, evenajs Pieter v.d. Staak met zijn spaanse melodieën. Na de uitvoering begaf men zich naar de voorzaal onderwijl de dancing in orde werd gebracht voor het houden van een dansje. In de avond van de dag die aan de gemeenteraadsvergadering voorafging gaf de P.v.d.A. in de Rustende Jager een avond van kleinkunst, gevolgd door een soort „quiz", bedoeld om, zoals de voorzitter der afd. verklaarde, de inhoud onzer strooibiljetten onder uwe aandacht te brengen, een nieuwe soort van propaganda, die te oordelen naar de opkomst goed was ingeslagen. De chansonnier Jules de Corte, die zijn eigen liedjes dicht, hun muziek componeert, ze vocaal ten gehore brengt met eigen accom pagnement op de piano is inder daad een artist die men gehoord moet hebben. De kunst van het chanson is een moeilijke kunst. Terwijl het cabaretliedje een me ning belijdt of vertolkt, is het chanson een liedje, waarin iets bezongen wordt. Er zijn haast geen chansons in onze taal en het aantal chansonniers is daarom dan ook beperkt: Jules de Corte is echter een geboren chansonnier, terwijl zijn accompagnement buitengewoon is, zowel van klank als aanslag. De „quiz" had betrekking op plekjes en gebouwen uit Bergen, waarin de prijs bij loting kwam in handen van de heer en mevrouw Pascha. Een avond die heel goed vol deed, en die men gerust nog eens mag herhalen in de toekomst. Zondag de eerste juni ken merkte zich door zulk een mooi weer als men in dit jaar nog niet had beleefd, 't Was dan ook geen wonder dat een groot aantal fiet sers, brommers en auto s over de wegen gleden. Hier en daar gaf dat af en toe aanleiding tot op stoppingen en aanrijdingen. Op de Duinweg te Schoorl kwam een bromfietser met vier wielrijders in botsing, waarbij één dezer enkele ontvellingen opliep. Op de Eeuwigelaan stond een Een fantastische collectie weekend shirts vanaf 11.90 Sturka/Dacron pantalons zeer dun en wasbaar 29.50 auto stil op de weg wegens een defect, dat de chauffeur daar ter plaatse repareren wilde, zodat hij een gevaar was voor de passe rende auto s. Bergen aan Zee beleefde een ware invasie van auto's, die over al parkeerden. De politie, die tot een sterkte van negen man was opgevoerd, kon het verkeer slechts met grote moeite gaande houden, mede als gevolg van de reparaties aan de Zeeweg. Ken ners verzekerden ons dat het aan tal auto's ditmaal het maximum in vorige jaren nog overtrof-. Op een bepaald uur moest één-rich- ting-verkeer worden ingevoerd om de auto-stroom gelegenheid te geven zich te kunnen voortbe wegen. Langs de wegen waren vele auto's geparkeerd, wier inzitten den het zich in de berm en wat dieper in het terrein gemakkelijk maakten om er de verdere dag door te brengen met spelen en luieren in de zon. Medegevoerde opvouwbare stoelen en tafeltjes, spiritusstelletjes en proviand droegen het hunne er toe bij het gemak en de vreugde van buiten zijn te vergroten. De kinderen behoefden niet verveeld op café- stoelen te hangen, maar konden vrij spelen en ravotten. Deze wij ze van een dagje buiten doorbren gen, die sedert het uitbreken van de oorlog in Korea is begonnen, neemt tegenwoordig hand over hand toe. Bij minder goed weer neemt men zelfs de kampeerten- ten mee, zodat de dag niet alleen maar in de auto behoeft te wor den doorgebracht, w^t aan de stemming van de gehele familie ten goede komt, en tevens aan de volksgezondheid. GESLAAGD Voor het in Den Haag gehou den examen, voor Heilgymnastiek en Massage, slaagde onze plaats- genoot^Guus Boot. Bestonden kort na de oorlog slechts enige van deze bureaus, in de afgelopen tien jaar breidde het werk zich zo uit, dat er nu over Nederland een dicht net van consultatiebureaus |s ontstaan, waardoor duizenden gezinnen kunnen worden geholpen. De Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (N.C.A.), waar in alle drankbestrijders kamen- werken, heeft dit kunnen bereiken dank zij de medewerking van de bevolking van ons land. KLOKKEN Elk jaar staat een legertje van collectanten klaar om gelden voor dit zeer noodzakelijke werk in te zamelen. Een verblijdend teken is, dat steeds meer mensen begrip tonen voor ons doel. De opbrengst in Bergen ver toont dan ook een regelmatige stijging en het werkcomité brengt dank aan de vele collectanten, die hun tijd en werkkracht heb ben gegeven om het goede resul taat te bereiken. Was de op brengst het vorig jaar reeds even over de duizend gulden, dit jaar mochten we als resultaat noteren een bedrag van 1104 gulden. Namens het werkcomité be tuigen we onze hartelijke dank aan allen, die op enigerlei wijze hebben bijgedragen om tot dit re sultaat te komen. Per giro (ten name van B. Schuil) op nr. 306 350 werden de volgende bedragen ontvangen: 10.van P.M. A.K. 250 van A.H. v. G. Gaarne zullen op bovenstaand gironummer nog bijdragen wor den ontvangen van hen, die 'tij dens de collecte wegens afwezig heid niet in staat waren hun steun te verlenen. ^MJUULBAUUUUUUULBAPXlUUUUUUUUUUUUUULflJJL8JJUL^ 8XflJJ-Ug RANG is alleen RANG als er RANG op sta.at irrmTmTrrrrrmn-nrrvTm'g^ nTrr«Tm-mnrtnr b n'BTrmTrmxrmTrmxmTrrm-m n BTrrrrmTyrmrrrmxmxmTi^ Op 18 juni a.s. zal te Bergen de aanbesteding plaats hebben van de nieuw te bouwen M.M.S., waarvan de architect is de heer J. Schipper Jr. te Zaandam. Deze nieuwe school zal o.m. bevatten; 6 gewone leslokalen, 1 hand- werk/handenarbeidlokaal, 1 te kenlokaal, 1 overblijflokaal (te ken- overblijflokaal kunnen ge combineerd worden als aula), 1 muzieklokaal, 1 lokaal voor bio logie en natuurwetenschappen, 1 lokaal voor aardrijkskunde en ge schiedenis, 1 gymnastieklokaal; voorts kamers voor directrice, docenten en administratie. Bij het gebouw, dat nog gemakkelijk vergroot zal kunnen worden met 2 lokalen, wordt een bungalow als conciërgewoning gebouwd, die behalve een keuken en woon kamer, drie slaapkamers zal be vatten. Verwacht wordt, dat er begin augustus a.s. met de bouw een aanvang gemaakt zal kun nen worden, terwijl de duur hiervan waarschijnlijk ruim een jaar in beslag zal nemen. De nieuwe school zal ge bouwd worden in het z.g, Vin- kenbos, terwijl er tussen de Guurtjeslaan en de school een bebost gedeelte van plm. 60 m zal blijven. De naam van de ar chitect staat er borg voor, dat het gebouw aangepast zal zijn aan het landschap. De enige be langhebbende, die indertijd tegen het Raadsbesluit om dit terrein aan de „Berger Schoolvereni ging" te verkopen, bij Gedepu teerde Staten beroep heeft aan getekend, heeft later na overleg met het schoolbestuur haar be zwaren laten varen. Door de bouw van de nieuwe school op deze plaats wordt bereikt, dat de samenwerking, die er bestaat met de eveneens van de „Berger Schoolvereniging" uitgaande meisjes-ulo-school (die aan de Rondelaan staat) niet verbroken behoeft te worden. Deze laatste school verwerkt in 4 jaar dezelf de leerstof als de eerste drie klassen van de M.M.S. De re sultaten van het toelatingsexa men en de inlichtingen van de hoofden der lagere scholen be palen in welke van beide scho len de leerlingen geplaatst kun nen worden. Na het eerste jaar heeft nogmaals een selectie plaats. De leerlingen van de 4e klas der meisjes-ulo-school doen aan het eind van de cursus een toelatingsexamen voor de 4e klas der M.M.S. Slagen zij hiervoor, dan kunnen zij de 4e en 5e klas der M.M.S. afmaken of wel de school verlaten. Een bewijs van toelating tot de 4e klas der M.M.S. biedt reeds vele rechten, b.v. toelating tot klas 1 van de kweekschool voor onderwijzeres, tot een opleidingscursus voor kleuter-onderwijzeressen, een op leiding voor heilgymnastiek en massage, enz. enz. Aan het eind van de 5e klas M.M.S. wordt een eind-examen afgenomen door de leraren der school onder toe zicht van drie door de overheid aangewezen gecommitteerden. De nieuwbouw van de M.M.S. is begrijpelijk als men bedenkt, dat bij de opening van de Mid delbare Meisjesschool op 1 sep tember 1947 het aantal leerlin gen 73 bedroeg. Tijdens de cur sus 1957/'58 zijn er 210 leerlin gen ingeschreven, terwijl alle 5 klassen een parallel-klas hebben. Zondagmiddag tijdens de enor me drukte, is op de hoek van de Kom- en de Kerklaan een scooter tegen een bestelauto opgebotst. De duo-passagier Mej. N. de G. uit Den Helder moest met een gebroken been naar het zieken huis worden gebracht. Tengevolge van de verkeers drukte kwamen nog andere aan rijdingen voor, die echter slechts schade aan de voertuigen teweeg brachten. De museum-commissie heeft haar jaarverslag uitgebracht aan de raad. De samenstelling van dit bestuur bleef ook dit jaar onge wijzigd. Het in 1957 behaalde aantal bezoekers bedroeg 1838 tegen het jaar te voren 1910. Als aanwinst werd de platenverza meling verrijkt met een drietal do cumentaire tekeningen door de kunstenaar C. Boendermaker. Door bemiddeling van Jan Ivangh werd een gramofoonplaat verkregen waarop het afscheid van Bello is vastgelegd. Van de heer P. Schagen mocht het mu seum ten geschenke ontvangen een schoudermanteltje versierd met fluweel en gitten, welke at tentie zeer op prijs werd gesteld. Een overzicht van het door de penningmeesteresse gevoerde be heer is aan het verslag toege voegd De tentoonstelling van kinder tekeningen die op 't ogenblik in de expositiezaal van het K.C.B. wordt gehouden, trekt de be langstelling van jong en oud. On derwijzers, leraren, paedagogen, maar ook zij die niet bij het on derwijs zijn betrokken, zijn ent housiast en de heer Kooymans, onderwijzer aan de Van Brede- rodeschool, wiens leerlingen dit alles en nog veel meer wat niet is geëxposeerd, schiepen wordt voortdurend over dit of dat ge vraagd. Men denke echter niet dat het hier te doen is om kleine concurrenten van de leden van het K.C.B. te kweken. Zulks is geenszins het geval, doch de ont wikkeling van het tekentalent bij een kind ontwikkelt de zelfex pressie, het vermogen tot concen tratie van de aandacht, de zin voor vorm, kleur, maat en ver houding op een wijze, die langs andere wegen meer energie ver eist en ook de krachten der te genstand opwekt. De zelfbevrij ding die in dit werken tot uiting komt, kan niet anders dan heil zaam werken op de ontwikkeling der persoonlijkheid. Iedere vader en moeder, die belang stelt in de opvoeding van zijn kind, vindt op deze tentoonstelling, die dank zij het K.C.B. gratis toegankelijk is, veel dat hem zal boeien, maar ook veel dat hem een beter inzicht in de kinderziel zal verschaffen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan 's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet «J jj|||IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillHllltllll|||^ Telefoon 2545 BERGEN ^llliiiiiiiiiiiiinmuimilimnmiilium (Ingezonden Mededeling) c O BERGEN 8 juni Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 8 juni Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1