lie llaan's Boekhandel UI! HEM Raadsel in Nijmegen 3 aêaséote j. den Broeder 3 MIMOSA BOEKJES HAAR BRUSSEL ê!be Slechts f 1.511 p. iletl in Hotel „De Rootle Leeuw" Garage „Mebo" Jenny kantoorboekhandel en Yulpenliuis De Mirlitons en De Rockets H. D. KLAASEN Apoth. Ass. ji anufiaciuten/ianèe^ ACCOUNTANTSKANTOOR D. 1. W0LDEND0RP Zn. TENTOONSTELLING VAN HANDWERKEN Slagerij Hoogvorst 't Kaashuis van Alkmaar JlSSI deel II het 3e filmverhaal. Dansorkest Johnnie Bos P. DUIN - SCHOORL VOOR Komt naar Bergen u a& VAN ZAL HEBBEN.... sterk, luxueus en toch niet duur! M. J. Schotvanger-Verkerk Kunstenaars Centrum Bergen Kunstzaal ,De Rustende jager' TJIPKE VISSER MARIJCKE VISSER Belastingzaken Administratie Controle 100 gr. Huzarensalade f 0,35 bovenstaande uitsluitend afgehaald en a contant Voor hotels, pensions en restaurants KOLLMER - BERGEN Wij brengen de nieuwste collectie Tweka Badkleding met talrijke foto's uit de gelijknamige films Ja/vI I Keizerin uit liefde, naar het OISSI Q66I I 1ste en 2e filmverhaal. C; J^-l II Keizerin en moeder, naar de geschiedenis van een Amsterdams meisje. Telefoon 2452 - Bergen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiii Bezoekt tijdens de Kermis dagen, 8, 9 en 10 juni a.s. Dans Humor Show VRIJ ENTREE ~.^>cliooi(ts<2 ketmis in „er^^onktj ^~ponk Daar is aanwezig het bekend van de Carnavalfeesten Zaterdag 8 juni dansen van 3 tot 6 uur n.m. en vanaf 7 uur tot sluitingstijd, 9 en 10 juni vanaf n.m. 7 uur. Kerkstraat 4 - Bergen - Telefoon 2383 iiiimiiMiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiHimiiiiiiiiinimiimiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii In het Centrum van het dorp aan het Kerkepad Dagelijks gelegenheid op de Midget Golfbaan te Bergen. Een heerlijke ontspanning KAPSALON Tel. 2104 Wij hebben 9 pers. Chevrolet Stationswagens voor U, met en zonder chauffeur. Telefoon 313 Schoorl méér dan prima Hereweg 252 - Groet - telefoon 345 Opening vrijdag 6 juni 1958, te 20 uur door de heer W. L. M. E. van Leeuwen. Geopend 7 t.e.m. 20 juni dagelijks 10.30—12.30, 14.30-17.30, 19.30 —22 uur. Vrijdag 20 juni tot 17.30 uur, zondagmorgen gesloten 1876-1955 Nagelaten beeldhouwwerken, houtsneden en o.i. inkt schetsen Sieraden en albastsnijwerk ALKMAAR Oudegracht 212 Telefoon 2295 B E R GJE.N Kerkekijk 88 Telefoon 3057 „DORCAS" VERENIGING TE SCHOORL - Opg. 1906 Vereniging tot steun voor behoeftigen, zieden en zwakken. in de kerkekamer der Ned. Herv. Kerk. te Schoorl, op zondag 8, maandag 9 en dinsdag 10 juni. Geopend van 3 tot 6 uur. Entree 10 ct. Loten 50 ct. door G. Plantema Nadruk Verboden ,,U begrijpt het wel. Op zekere dag is Van der Zuyden op de hoogte gekomen van de werkzaamheden van de bende. Ja, ik mag wel zeggen dat hij de beste bron aanboorde, die hij had kunnen vinden om munt uit deze afperserij te slaan. De hoofdman in eigen persoon wist hij in het nauw te drijven! In het begin ging het maar om chantage op kleine schaal, want hij veronder stelde, dat de zaak geen erg grote omvang had. Toen zag hij de krantenberichten over inbraken, die op dezelfde wijze werden gepleegd. Hij is te weten gekomen, dat 't een uitgebreide bende was en dat het dus een zaak was, waarmee veel geld te ver dienen viel. Zijn eisen werden steeds groter. Maanden lang heeft de hoofdman hem betaald. Zeker tienduizenden, misschien honderdduizenden guldens stak Van der Zuyden in zijn zak. Nog steeds wist hij alleen, dat de hoofdman er bij betrokken was, maar toen kwam de dag, waarop hij ontdekte, dat de chemikus in de bende zat en ook mej. Ilescu's medewerking werd hem bekend. Dit is het begin van het einde geweest Sven Ohlquist brak af, juist toen het verhaal een hoogtepunt van spanning had bereikt, want hij moest even uitrusten. ,,Toe dan!'' riep Ernst verhagen uit. ,,Ja, ik zal verder gaan. Wij begrijpen nu wel, waarom Van der Zuyden zich tegenover mej. Ilescu onhoffelijk gedroeg, die avond toen het gezelschap uit „De Verenigingzijn huis be reikt had. Want niet alleen perste hij de hoofdman en de che micus nu allebei geld af, zodat het mes al van twee kanten sneed; maar ten opzichte van de Roemeense had hij nog andere verlangens. Zijn eigen vrouw verveelde hem al lang en hij meende mej. Ilescu voldoende in zijn macht te kunnen krijgen om haar tot zijn vriendin te maken. Nu moet ik zeggen, dat noch de hoofdman, noch de chemicus wisten, dat Van der Zuyden van haar medewerken in de bende op de hoogte was. Zij hadden er in 't geheel geen vermoeden van, dat Van der Zuyden, terwijl hij hun om geld de duimschroeven aanzette, haar met andere voornemens bedreigde. Wie weet, wat mej. Ilescu zou hebben gedaan? Het is best mogelijk, dat zij zeker een ogenblik, ondanks li aar afschuw van de man, toegegeven zou hebben, want hij dreigde niet alleen haar, maar ook de twee mannen te ontmaskeren en tot haar eer moet worden gezegd, dat zij loyaal tegenover die twee was. Maar zover is het niet gekomen. Zij werd zo in het nauw gebracht, dat op een ogen blik een van de twee mannen door een woord, dat zij zich liet ontvallen, argwaan kreeg. De hoofdman en de chemicus zijn daarop met Van der Zuyden gaan praten. Dat zal een verhit gesprek zijn geweest. Maar zij bereikten geen resultaat, hoewel zij veel geld boden." ,,En toen hebben zij hem dus vermoord," zei André Boorne- man. ,,Nee, niet direkt. Eerst bent u gekomen!" ,,Wat is dat nu?" ,,De hoofdman heeft de scène in ,,De Vereniging" uit de verte meegemaakt. De man was ten einde raad. En toen kwam hem een oplossing voor de geest, die wel volkomen in strijd was met zijn menslievendheid, maar die onvermijdelijk schijnt te zijn bij elke misdadiger. Hij moet steeds dieper in het moeras van de geestelijke ondergang als hij zich wil handhaven. Wel, de hoofdman zag de scène, hoorde de woorden van de dronken en jaloerse Van der Zuyden, die gedacht moet hebben, dat er iets tussen mej. Ilescu en u bestond. De oplossing was, de moord te plegen om hem de mond te snoeren, meteen de langzamer hand katastrofale afpersingen te laten ophouden en zelf vrijuit te gaan door de schuld op u te schuiven. U moest dan natuur lijk spoorloos verdwijnen! Op zichzelf was dit een oplossing, die ons voor onoverkomelijke problemen zou hebben gesteld. Er waren echter bijkomstigheden waarover ik dadelijk spreek. ,,De moord werd gepleegd. Van der Zuyden was in zijn huis en met hem in de kamer waren Jörgensen en dr. Maroniu. Die twee hadden niets met de bende en niets met de moord uit te staan. Zij waren wat zij zeiden, zakenrelaties, die toe vallig in Nijmegen logeerden en elkaar al kenden. Jörgensen zag niets voordat Van der Zuyden dood lag. Maar dr. Maroniu zag de dader. De Roemeen was een dapper mens. Hij is on middellijk achter de moordenaar aan gegaan. Die had niets tegen hem, maar hij was in een hoek gedreven en hij zag geen andere uitweg, dan ook dr. Maroniu te doden. Zo was de hoofdman met al zijn menslievende bedoelingen door zijn rela ties met de onderwereld toch een moordenaar geworden. „Nu over de verdwijningen. André Boorneman was al ont voerd en in veiligheid gebracht, voordat Van der Zuyden werd gedood. De hoofdman deed dat persoonlijk. Hij wist nog niet, wat hij later met de heer Boorneman zou doen, maar hij deinsde er toen nog voor terug, een onschuldige meteen om te brengen. Na de beide moorden wilde hij ook André Boorneman uit de weg ruimen. Mej. Ilescu is toen tussenbeide gekomen. Zij heeft ontdekt, wie Van der Zuyden en dr. Maroniu doodde en het is duidelijk, dat zij haar chef niet zou verraden. Maar de heer Boorneman had haar vriendschap gewonnen door zijn optreden tegenover de dronken Van der Zuyden, want hij had haar niet in de steek gelaten, toen zij hem vroeg, te blijven om met haar te dansen. Daarom kwam zij er tegen op, dat de heer Boorneman zou worden gedood. Zij stelde voor, hem een sprookje op te dissen en te probe ren, hem naar het buitenland te krijgen, De hoofdman, die bij nader inzien van een derde doodslag niets moest hebben, ging daar graag mee akkoord. We mogen dus aannemen, dat André Boorneman voor een groot deel zijn leven aan de Roemeense te danken heeft." „Ik was bijna jaloers op haar geworden, maar nu ben ik haar dankbaar," merkte Madeleine Uittenterpe op, terwijl ze André's hand stevig vasthield. Sven moest even glimlachen. Dan ver volgde hij: „Namen heb ik tot dusver niet genoemd, behalve die van mej. Ilescu. Nu zullen we meer te horen krijgen. Kijk, Van der Zuyden was dood en de heer Boorneman veilig opgeborgen, waardoor men de politie op een dwaalspoor hoopte te brengen. De hoofdman en zijn kernmedewerkers voelden zich dus betrek kelijk veilig. De gebeurtenissen hadden wel invloed gehad op hun zenuwen. Laten wij vooral niet vergeteen, dat deze mensen wel de aanvoerders van een geraffineerde dievenbende waren, maar dat ze nog nooit moord en doodslag hadden gepleegd. Nu was het toch zover gekomen en daardoor was hun toestand veranderd. Ja, ik ben er van overtuigd, dat verschillende van die mensen, die hun eigen geweten tot dan toe met een ge dachte aan sportiviteit in slaap hadden gesust, plotseling de beschuldigende stem in zichzelf duidelijk hoorden. Misschien zou als gevolg daarvan automatisch een einde zijn gekomen aan de reeks van diefstallen, wie weet? Het is een feit, dat zij door de beide moorden nerveus waren geworden. Zij verloren de voorzichtigheid een beetje uit het oog. Misschien moet ik zeggen: zij waren zo pijnlijk voorzichtig geworden, dat hun gedrag achterdocht wekte. In elk geval, door eigenaardige uit latingen van mej. Ilescu en anderen kreeg Jörgensen langza merhand het idee, dat hij de moordenaar in zijn naaste om geving kon vinden. Op een zeker ogenblik kwam de Zweed in aanraking met de Fransman Dupont. Die logeerde bij de heer Nabarescu, de oom van mej. Ilescu. Zij kenden elkaar min of meer oppervlakkig, maar zij kenden alle twee de vermoorde Roemeen dr. Maroniu. En deze beide mannen hadden elk voor de Roemeen een warme vriendschap gehad. Zij spraken samen veel over hem. Jörgensen kwam met zijn nog vage ontdekkingen voor de dag en op een dag had ook Dupont iets gehoord." „Zij werden dus ontvoerd, omdat zij de moordenaar ontdekt hadden?" vroeg Ernst Verhagen. „Jawel stemde Sven toe. „Jörgensen en Dupont kwamen langzamerhand heel wat te weten, vooral toen de Zweed op uitnodiging van Nabarescu bij hem kwam logeien. Maar mej. Ilescu ontdekte, dat die twee iets wisten en dit joeg haar zo'n panische schrik aan, dat zij in de nacht het huis van haar oom ontvluchtte. We mogen daar niet al te verbaasd over zijn; het is zeker, dat de voorafgaande schokkende gebeurtenissen haar al heel wat hoofdbrekens hadden gekost. Maar niet daarom vluchtte zij, meer eigenlijk voor het eigen geweten dan voor de twee mannen. Er kwam bij, dat zij de andere leden van de bende had gewaarschuwd. De hoofdman besloot, dat Jörgensen en Dupont onschadelijk moesten worden gemaakt. Mej. Ilescu be greep dit en zij was bang voor meer moorden. Daarom durfde zij niet te blijven onder het dak, waar zich twee mensen bevon den die door haar mededeling in gevaar waren gekomen. Het is begrijpelijk, dat zij haar bondgenoten voor het hen dreigende gevaar had gewaarschuwd. Maar het is ook begrijpelijk, dat zij nu terugdeinsde voor de gevolgen van haar ingrijpen. Zij wist, dat de hoofdman radeloos was en tot het ergste bereid. Maar de man is, vermoedelijk ook door toedoen van zijn medewerkers, voor nieuwe moorden teruggeschrokken. Jör gensen en Dupont werden gevangen genomen en weggebracht. Bijna had mej. Ilescu dit doen mislukken. Immers, ik had haar gezien toen zij in paniek wegliep en ik was haar achterna gegaan. Goed, zij had de bende niet verraden. Integendeel. Ondanks haar geschokte zenuwen had zij direkt een verhaal bij de hand, waardoor Jörgensen en Dupont beschuldigd wer den. Dat was helemaal in de lijn met de ideeën, die de hoofd man had. Het grote gevaar was nu, dat door mijn telefonisch alarm de politie te snel zou komen. Als die de beide mannen nog vond. zou alles duidelijk worden. De hoofdman had haar vlucht bemerkt. Hij kende haar voldoende om te weten, dat zij in haar wanhoop tot rare dingen in staat was. Twee mannen werden met de hond uitgezonden om haar op te sporen. Zij ontdekten, dat mej. Ilescu in het huis van mijn zwager was, en keerden snel naar de hoofdman terug. In allerijl werden Jörgen sen en Dupont overweldigd. In een auto bracht men ze weg, juist voordat de politie arriveerde." „Alles goed en wel", merkte Ernst Verhagen op, „maar hoe kon de bende dit allemaal doen in de villa van de heer Na barescu?" „Dat komt alleen, omdat Nabarescu zelf tot de bende be hoorde antwoorde Sven. „Hij was namelijk de maker van het gas, de chemikus, over wie ik sprak. Naast de hoofdman was hij de hoofdpersoon van de troep." „Maar wie was nu toch het opperhoofd?" informeerde André Boorneman een beetje ongeduldig. „Dat was de gemaskerde man, die in uw ziekenkamer kwam. Maar dat zegt nog weinig. Ik zal nu even moeten ingaan op de gebeurtenissen in Van der Zuyden's villa. U weet, dat ik daar Jörgensen en Dupont vond. Ik heb ze bevrijd en naar buiten gebracht. Zij waren versuft, omdat zij, net als u trou wens, voortdurend onder invloed van een bedwelmingsmiddel waren gehouden, maar ze kwamen al gauw bij om mij er van te overtuigen, dat zij geen misdadigers, maar slachtoffers wa ren. Zij noemden mij de namen van Nabarescu en zijn nicht en zeiden, dat een onbekende man die twee aanvoerde. Nu begreep ik, dat mej. Ilescu en de onbekende hoofdman in de vrachtauto Jörgensen en Dupont hadden vervoerd. Ik was er zeker van, dat Nabarescu behoorde tot de groep, die nader hand in de villa was binnengedrongen. De moeilijkheden be gonnen de mensen boven het hoofd te groeien. Er werd een algemene vergadering gehouden en de grote sensatie daarop was de mededeling van de hoofdman, dat de politie de onder grondse schuilplaats in de binnenstad had ontdekt, terwijl André Boorneman werd bevrijd. Dat was niet het ergste. De heer Boorneman wist toch praktisch niets. Het is uitgekomen, dat enkele leden van de bende er al op hadden aangedrongen, de jongeman in bewuste loze toestand eigens in de omgeving van de stad neer te leggen. Zo zou hij dan zijn vrijheid toch herkregen hebben. Met Jörgensen en Dupont stond het heel anders! Dat die twee uit de handen van de politie waren gehouden, bleek een gelukkige omstandigheid. Maar de bende moet er juist over hebben be raadslaagd, hoe met die twee te handelen, toen ik hen ontdekte. Men was het er al over eens geworden, dat de twee gevan genen in geen geval vrij konden rondlopen. Wat hun lot zou zijn, ja, daar had men nog niet verder over gesproken. Men ourfde dat eigenlijk niet goed, omdat er maar één oplossing was, hen te vermoorden. Over iets anders was men het wel eens geworden, even voordat de politie, door mij gewaarschuwd, de villa omsingelde. Zij hadden besloten, voorlopig alle akti- viteiten te staken en de kern te ontbinden. Het werd te aevaar- lijk- (Wordt vervolgd) Kerkstraat 11 - Tel. 2028 Zeeweg 32, tel. 3319 500 gr Riblappen 500 gr Doorregen lappen 1 kg Doorregen lappen 500 gr Varkenslappen 500 gr Heerlijke saucijzen f 2,40 f 1,70 f 3,20 f 2,40 f 1,90 V arkenshaasjes geheel mager per stuk f 1,30 500 gr Vet spek f 0,75 500 gr Mager spek f 1,40 150 gr Ham f 0,75 150 gr Leverkaas f 0.83 150 gr Gebr. gehakt f 0,60 150 gr Tongen worst f 0,58 150 gr Hamworst f 0,55 150 gr Pekelvlees f 0,70 250 gr Metworst 1 250 gr Leverworst 1 f 1,25 dinsdag reklame 500 gr magere speklappen f 1,25 250 gr metworst f 0,75 500 gr Gehakt f 1,48 (met zakje zout en kruiden) 250 gr Leverworst f 0,50 Merkwasmachines, iets be schadigd aan het lakwerk volle, garantie, billijke prijzen. Machine- handel Noord-Holland, Hoog straat 14, Alkmaar. berekenen wij speciale lage prijzen voor boter, kaas en vraagt vrijblijvend onze wekelijkse prijscourant Mient 18 - Alkmaar - Tel. 2804 Ook dit jaar verhuren wij esso-gas toestellen Bespreekt U vroegtijdig Beleefd aanbevelend, W. SCHOTTEN, Kleine Dorpstraat 9, Bergen. het ideale zongordijn Lastex Badpakken vanaf f 19,95 Cotton Badpakken vanaf f 13,50 Kinder Badpakken Jongens- en heren zwembroeken Heren shorts Tweka truitjes met V- en boothals vanaf f 3,95 Stationsstraat 9 Telefoon 2414 - Bergen

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5