ft 99 Msm PANG is alleen RANG er RANG op staat. ELKSHOVE" Raadsverqaderinq Berqen Tentoonstelling k.c.b. PUROL Agenda Wedvlucht GERRITSEN Open brief van Arti et Amicitiae 24,75 Opbrengst collecte Tocht naar Texel SCH00RLSE GEMEENSCHAP Brand Expositie K.C.B. Verantwoording collecte VRIJDAG 20 JUNI 1958 35c JAARGANG No. 24 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 9J Het is niet nodia in dit h Klokke negen uur opende bur gemeester Dr. W. Huygens de raadsvergadering van woensdag 11 juni, die der traditiegetrouw, aan de Bonnefaasschouw vooraf gaat. Vijf der ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl het zesde, t.w. het bericht dat alle nieuw-ge- kozen raadsleden hadden bericht, dat zij hun benoeming hadden aanvaard, resulteerde in het in stellen ener commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven, be staande uit de leden Mevr. Mr. BroekmanVriesman en de H.H. Woldendorp en De Graan. 't Voorstel van B. en W. deel te nemen aan een gemeenschap pelijke regeling inzake een op haaldienst op grond van de door de destructiewet vereiste voorzie ningen en tot wijziging der ge meenschappelijke regeling met betrekking der vleeskeurings dienst werd door de heer Ellis grondig onder de loep genomen. Het bedrag voor de auto moet in vijf jaar worden afgeschreven. Zij rijdt 20.000 km. per jaar, d.i. 66 km. per dag als gemiddelde, hetwelk geen volle arbeidsdag voor de chauffeur vereist. Voor deze chauffeur is 5300.per jaar uitgetrokken. Is dit het zui vere salaris of zijn de soc. lasten hierbij inbegrepen? Daar dit uit de stukken niet duidelijk is zullen nadere inlichtingen worden ge vraagd. Voorts besloot de raad tot het voteren van 4000 voor de aan koop van 500 vuilnisemmers. Aan de heren D. van Beers en S. J. Verwer, die in Bergen aan Zee elk een zaak exploiteren, zal een deel van de buitenduinregel in exploitatie worden gegeven tegen 50,per jaar. Mevr. Broekman meende dat het hier een vergissing betrof en men een nul achter het getal had verge ten. De voorzitter merkte op, dat het terrein voor de gemeente geen hogere waarde had. De heer Ellis was bereid zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven mits de exploitanten de kosten van het in orde brengen voor eigen rekening zouden nemen. De overige raadsleden waren met hem van gelijke mening. Verder aanvaardde de raad het voorstel om 850,te voteren, ten einde twee kamers op de begane grond van Huize Kranenburg te doen inrichten tot expositieruimte ge durende de zomermaanden, te be nutten voor het exposeren van t gemeentelijk kunstbezit. Mevr. Mr. Broekman achtte alle op- knapperij weggegooid geld, zij vroeg derhalve naar een beter plan. De burgemeester verklaar de dat het in de bedoeling ligt een proef te nemen of het zin heeft een permanent museum te heb ben en dit is als experiment be doeld. Het gemeentelijk kunstbe zit bedraagt ongeveer 150 schil derijen; men wil op deze manier vaststellen of Kranenburg ,,in de loop ligt. De heer Ellis zegt, dat de kunstzaal Boendermaker een goede belichting heeft. De burge meester antwoordt dat de kunst zaal Boendermaker de loop niet heeft; het grote publiek moet de kunst leren zien, daartoe moet men de kunst aan 't volk brengen. Mr. Sluis merkt op, dat men dit vooral goed moet doen, waarop de burgemeester antwoordt, dat de gemeente in dit werk met ad viezen wordt bijgestaan door de heer Kasper Niehaus. Ten behoeve van de aanleg van een gedeelte riolering en een deel van de weg van het terrein voor de nieuwe Middelbare Meisjes school aan het verlengde van de Rondelaan werd 11.900,ge voteerd. Bij de rondvraag uitte de heer Broersma zijn bezorgdheid over de vestiging van het reactor-cen trum te Petten. Hij vreesde daar van ernstige schade voor het vreemdelingenverkeer. Hij meen de tevens, dat men over de ge varen onvoldoende was voorge licht. Ook wees hij er op dat het hogere personeel in Bergen zou worden gehuisvest. De burge meester merkte op, dat de hoofd technici van het reactor-centrum in Bergen en Alkmaar komen wo nen voor het schoolgaan van hun kinderen. Ook is in Petten geen huishoudelijke hulp te krijgen. Wij hebben indertijd zeer in tensieve voorlichting gehad. Per soonlijk zijn wij overtuigd, dat er weinig gevaar aan verbonden is. Laten wij de Gezondheidsraad aan het woord laten en zelve geen dwaasheden debiteren. Wij zijn van plan een officiële verklaring te laten afleggen, dat het volko men ongevaarlijk is. De atoom- as wordt in klei ingebakken en in een betonnen omhulsel wegge voerd. De vrees voor het water dat afgevoerd zal worden is vol komen ongegrond. Hiermede werd de vergade ring gesloten, waarna de werk zaamheden voor de Bonnefaas schouw een aanvang namen. Wedvlucht uitslag vanaf Cha- nij (Fr.), afstand 270 km., wind oost. Los om 7.30 uur. Eerste duif 11.24.45 uur. 1. K. Postma; 2. A. de Klerk; 3. C. J. Pijper; 4. C. Timmer; 5. A. Staadegaard; 6. P. Braken- hoff; 7. J. Dekker; 8. G. de Waard; 9. J. Duinmijer. Het is niet nodig in dit blad veel over het werk en de persoon van Matthieu Wiegman te schrij ven, bij de aankondiging van zijn expositie van aquarellen en teke ningen in de Kunstzaal van „De Rustende Jager", georganiseerd door het K.C.B. welke expositie a.s. zaterdag 21 juni des middags om 4 uur zal geopend worden door de kunstrecensent van de Alkmaarse Courant, de heer D. P. van Wigcheren. Zijn schilde rijen genieten daarvoor hier te veel bekendheid en waardering. Wij zien verlangend uit naar deze aquarellen en tekeningen, die nog niet eerder werden geëxpo seerd. HORLOGES Voorkeur voor de „Abstracten Onder de titel „Open brief van de Maatschappij Arti et Amicitiae aan allen, wien het welzijn der beeldende kunst ter harte gaat" biedt het bestuur dezer maat schappij ons het volgende ter pu- blikatie aan: „De begripsverwarring in de beeldende kunst is allengs zo groot geworden en wordt, wat erger is, op zo stelselmatige wij ze aangewakkerd, dat wij ons ge noodzaakt voelen ter verdediging van de integriteit van ons beroep een openbaar protest te doen ho ren. verdwijnt door Wij ontkennen noch de ernst, noch de betekenis van de sinds het begin onzer eeuw ondernomen pogingen om, los van de zichtbare werkelijkheid of ten minste zon der toepassing van anatomische en perspectivische kennis, nieuwe mogelijkheden voor de beeldende kunst te ontdekken. Duurzame resultaten hebben deze stromin gen echter voornamelijk opgele verd buiten de eigenlijke beelden de kunst, in de vormgeving van architectuur en van toegepaste kunsten. Het is een door theoretici in het leven geroepen misvatting dat schilderkunst, grafiek en beeld houwkunst zich nu verder in deze richting zouden moeten ontwik kelen. De studie naar de natuur en de eerbied voor het grootste erfdeel der Europese kunst zijn integendeel voor vele beeldende Trenco Terlenka sporishirts prachtige dessins mooie uni tinten strijken overbodig buitengewoon sterk kunstenaars onmisbare elemen ten van hun arbeid gebleven, soms zelfs opnieuw geworden. Het in de kunst belangstellen de publiek heeft dit begrepen en gewaardeerd. Na de oorlog is echter de in vloed zowel van het publiek als van de kunstenaars zelf steeds ge ringer geworden. In toenemende mate wordt het openbare kunst leven, met name ten aanzien van tentoonstellingen en internationa le uitwisseling, op monopolistische wijze gedirigeerd door een kleine groep museumambtenaren en geestverwante journalisten. Met nadruk willen wij vaststellen dat er noch voor de kunstambtenaren, noch voor kunstcritici een oplei ding bestaat of bestaanbaar is die enige garantie biedt voor de waarde van hun oordeel, zoals deze ten aanzien van de oude kunst wèl bestaat in de kunsthis torische studie, en ook daar slechts in combinatie met een aangeboren goede smaak kan lei den tot bezonken kennerschap. De dirigenten yan het hedendaag se kunstleven ontlenen hun ge zag echter alleen aan hun functie en 't is geenzins bewezen, dat de functie kennis van zaken zou ga randeren. De toestand is thans zó geworden dat de kunstwerken niet meer beoordeeld worden naar hun kwaliteit van talent en vakmanschap, doch volgens maatstaven die aan de mode en het reclamewezen zijn ontleend. Twijfelachtige grapjes en gemak kelijk effectbejag vieren hoogtij. In onze tijd van snelle en diepin grijpende veranderingen kan de kunst niet het gezicht van een vaste stijl tonen. Vele uitingswij zen zijn gelijktijdig aan de orde. Het is een uit onkunde ontspro ten misvatting te menen dat ie mand deze stromingen thans reeds zou kunnen verdelen in en kele die naar de toekomst wijzen en andere die al tot het verleden zouden behoren. De toekomst der kunst is geen mens geopenbaard. Een op deze veronderstelling gebaseerd kunstbeleid mist elke verantwoorde grondslag en be lemmert moreel zowel als mate rieel de kunstenaars, die alle mo dieus nihilisme en snobistische reclame ten spijt, in hun werk de blijvende waarden van hart en ziel trachten te belijden. Daarom wensen wij dat het aankoop- en tentoonstellingsbe- leid in Rijk, provincies en ge meenten, onder toezicht gesteld wordt van kunstenaars, die door hun persoon en hun werk het vertrouwen van hun collega's ge nieten." NASCHRIFT. Gaarne hebben wij de boven staande brief in ons blad opgeno men, doch we willen er op wij zen, dat zulks niet is geschied met de bedoeling het aankoop- en tentoonstellingsbeleid, zoals dit in de laatste alinea wordt voorgeslagen, te ondersteunen. Wie echter de moderne schilde rijenverzamelingen, gelijk die aanwezig zijn in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, in het Rijks museum, Kröller- Müller en in het Van Abbe-museum te Eind hoven aanschouwt, merkt dat er een groot overwicht bestaat in het aantal werken der abstracte schilders ten opzichte van de werken der meer natuurgetrouwe schilderingen der hedendaagse kunstenaars. Zo blijft tenslotte de vraag over: Is het protest van Arti gerechtvaardigd? op welke vraag een ieder wien het welzijn der schilderkunst ter harte gaat voor zichzelf een antwoord dient te geven. De in Bergen gehouden collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht f 1706,10. Het bestuur betuigt hierbij zijn hartelijke dank aan de collectrices en collecteurs voor het bereikte resultaten. Met 45 leden kampeerde de K.J.V.O. op Texel, waar vijf ex cursies naar de broedterreinen werden ondernomen. Veel inte ressante waarnemingen werden gedaan en de wachters beijver den zich al het moois op vogelge- bied, waaraan dit eiland zo rijk is, te laten zien. Hoogst voldaan werd de te rugtocht op de derde dag aan vaard. □□□□□□□□□□□aaDDDDDaaaaaD Agenda over de periode van 21 juni t.m. 28 juni 1958; Zaterdag, 21 juni: Muziekfesti val, uitg. van het fanfarecorps „De Vriendschap" terrein achter hotel „De Rode Leeuw' Tamboer-concours, Slotlaan, half 3. Concert in muziektent, 5 uur. Dansen in muziektent, 8.30 uur. Zondag, 22 juni: Muziekfesti val, zie boven. Tamboer-concours, Slotlaan, 2 u. Concert in muziektent, 4 uur. Dansen in muziektent, 8 uur. Maandag, 23 juni: Bridgen (ook voor de gasten) in hotel „De Rode Leeuw" om 8 uur. aaaDDDDanDaoaDDaaDaaaacia Dinsdag tegen het middaguur weerklonk het sirene-geluid van de brandweerkazerne door het dorp. Zulks is altijd een verras sing, al is ze dan ook voor hen bij wien de brand woedt, niet van aangename aard. Ditmaal was het echter de vuil nisbelt, die in brand stond en goed ook, want de uitgerukte brand weer had ruim anderhalf uur nodig om de brand, die vrij hevig woedde, te blussen. De dichtbij gelegen boerderij bleef daardoor voor schade gespaard. Van de expositie van Tjipke Marijke Visser, in de Kunstzaal van ,^De Rustende Jager", Ber gen, is nog een beeldhouwwerk bestemd voor het Singer Museum in Laren (n.l. een babykopje). Het „Zuiderzeemuseum" te Enkhuizen kocht een grote kop aan van een Volendammer Vis serman. Deze laatste met mede werking van het departement van O., K. en W. Deze expositie, die zeer veel aandacht heeft getrokken, sluit vrijdag 20 juni, om 5.30 uur. Ten bate van de consultatie bureaus voor drankzuchtige pa tiënten werden nog de volgende bedragen ontvangen; J. S. St. Joseph-stichting 5. J. B.-K Eeuwigelaan, Bergen 5.— Het totaalbedrag is hierdoor gestegen tot elfhonderdveertien gulden, een resultaat, waarvoor we allen die steunden, zeer dank baar zijn. Het comité. Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. tr Ruim een jaar geleden werd Eikshoven door zijn bewoners in gebruik genomen, en terugziende kan men slechts tot één conclusie geraken: het gaat goed met Elks- hove. Elk heeft zijn plaats gevon den in deze gemeenschap. Het is geen rusthuis geworden in de zin van zitten te zitten. Integendeel! Er is leven in de brouwerij. Een commissie voor de vrije tijdbeste ding, bestaande uit twee bestuurs leden, de administrateur, twee bewoners van het huis, en één bewoner van de huisjes, verga dert eens per maand. Deze verga deringen worden steeds door de directrice, en de huismeester bij gewoond. Men bespreekt er de mogelijkheden van actieve en pas sieve tijdbesteding. De actieve, dus het zelf doen, is voor de mens het belangrijkst; de passie ve vergt van de commissie veel tijd van voorbereiding. Steeds echter heeft men in en buiten Bergen mensen gevonden, die be reid waren iets waardevols te ko men brengen. Eén a twee maal per maand is er een avond, waar op er dia's vertoond worden over Bergen en over vreemde landen, met toelichting door degene, die deze dia s vervaardigd hebben, of er wordt een concert gegeven, hetzij door bekende kunstenaars, dan wel door zangkoren uit Ber gen en omstreken; ook is er een avond geweest, waarop kennis werd gemaakt met de gedichten van Henriëtte Roland Holstv. d. Schalk; cabaret- en toneel avonden hebben evenmin ontbro ken en natuurlijk heeft men geza menlijk de echte familiefeesten: St. Nicolaas en Kerstmis gevierd. Tot de passieve tijdsbesteding behoort ook het kijken naar de televisie, een geschenk van Ber gen's burgerij aan Elkshove. De Verschillende geschenken, welke Elkshove ontvangen heeft en nog steeds ontvangt, getuigen wel van een warm medeleven van Bergen. Tot deze geschenken behoren niet alleen; tafelgoed, boeken, de elektrische lichtjes voor de kerst boom, het elektrische luchtpomp je voor het aquarium, een weef- toestel, een wisselbeker voor de biljart-wfdstrijden, maar ook de tijd geven, aan het leiden van een eigen zangkoortje, door de heer Hovenier, en evenzo voor het ge ven van tekenlessen, door mevr. E. Reitsma—Valenca. Mevr. Hu- bers hielp de mensen op gang met het weven, door er eerst over te vertellen en eigen werkstukken te laten zien. Men is er nu zó fel op, dat-als iemand thuis een on gebruikt weeftoestel heeft staan, hij of zij er zeker van kan zijn, dat het in Elkshove welkom is en daar niet ongebruikt zal blijven staan! De werkzaamheden in de tui nen, en voor de grote plantebak in het trappenhuis worden door bewoners verricht. Ter ere van de eerste man, die de schoffel ter hand nam, en van de man, die het meest in de tuin werkt, zijn er twee bomen in het plantsoen ge plant, n.l. de J. Schorzijboom en de P. Grotes-boom, die er beiden gezond en welvarend bijstaan; het aquarium, de bibliotheek en de eendjes in de vijver worden ook door de liefhebbers verzorgd. De aardappelschil-sociëteit zorgt o.l.v. eigen gekozen voorzitter, dat de piepers elke dag blank en bloemig in de schalen opgediend kunnen worden. Het wedstrijd-wezen heeft zich van deze sociëteit meester gemaakt. Met spanning wordt de uitslag tegemoet gezien: Wie heeft het minste afval bij het schillen en putten geproduceerd? Het biljarten, klaverjassen, sjoelen, dammen en bridgen heb ben elk hun trouwe beoefenaars en wedstrijden met de bejaarden van de sociëteit in het Dorpshuis heb ben dan ook reeds plaats gevon den. In september zal de revan che-wedstrijd worden gehouden. De bejaarden van dit tehuis en de daarbij behorende huisjes zijn trots en gelukkig in Elkshove; het is in de ware zin des woords hun „thuis geworden. Bergen is ook trots op Elksho ve, een modern bejaarden-tehuis, waaraan de naam van wijlen Wethouder L. den Das onver brekelijk is verbonden. Vele Ber- genaren en mensen uit de omstre ken hebben nog nooit met Elks hove kennis gemaakt. Daartoe is nu de gelegenheid van 3 t.m. 26 juni. Er is op deze dagen in Elks hove een tentoonstelling van eigen tekenwerk der bewoners, en portretten van de deelnemers aan de tekenlessen, getekend door mevr. E. ReitsmaValenga. Burgemeester Dr. W. Huygens zal de tentoonstelling openen op maandag 23 juni des middags om vier uur. De verdere uren van openstelling tot en met 26 juni zijn: 's middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekèlad WW VfFTT DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R, P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per mm. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) jj|||lllllllllllllllll Telefooft.2545 BERGEN "^Tll II llllllllllllllllllllllllllll III lllllllll llllllllllllllllllllllllllllllll III III lllllllll I llllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllillllllllllllllllllllllllll II iTT^ (Ingezonden Mededeling) RANG, een product van de Kingfabrieken BERGEN 22 juni Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 22 juni Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1