DE DUINSTREEK He Ilium's Boekhandel Muziekfestival Srhourl liï.N NIEUWLAND AUTO's ZONDER CHAUFFEUR Produktiviteitsbevordering geen mode, maar noodzaak Komt U nog slaapruimte te kort? Garage P. BOOD 't Kaashuis van Alkmaar De Wasseru van Generaties ALTIJD DE ZON Agent: M. VRASD0NK, Kleine Dorpsstraat 1, Bergen, Telefoon 2387 kantoorboekhandel en Vulpenliuis 5 Garage Wij verhuren en verkopen Tweede Blad vrijdag 20 juni 1958 Dagelijks komt men tegen woordig in kranten en vaktijd schriften woorden tegen zoals: efficiency, specialisatie, paralleli- satie en produktiviteit. De lezer die de inhoud van deze begrip pen niet of onvoldoende kent, is al gauw geneigd deze „ingewik kelde dingen" maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak gemaks halve, als bedenksels van dege nen die hun krantenartikel een „duur" tintje trachten te geven. Of hij meent, dat die modewoor den, net als de Magneetlijn van Dior over een tijdje wel weer door nieuwe creaties zullen wor den vervangen. Zou men echter de moeite ne men de betekenis van die veelge- bezigde uitdrukkingen te leren kennen, dan krijgen deze kran ten- en tijdschrift-artikelen wel degelijk inhoud en zo zou me nige middenstander tot de con clusie kunnen komen, dat hij met die wetenschap zijn voordeel kan doen. Laat ons b.v. het begrip „pro duktiviteit" eens nader beschou wen in verband met de midden standsonderneming. Wat is produktiviteit? Spreekt men over produktivi teit in de middenstand dan be doelt men de verhouding tussen de hoeveelheid goederen en diensten, die aan de consument worden verschaft en de hoeveel heid kosten, die daarvoor wor den gemaakt. De produktiviteit kan in twee richtingen toenemen: 1ofwel door verlaging van de kosten bij gelijkblijvende hoe veelheid en kwaliteit van aan de consument verschafte goederen en diensten; 2) ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en dien sten met gelijkblijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoeveelheid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide gevallen hetzelfde: een verlaging van de kosten per eenheid van de goede ren en diensten. Nu kan deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voor deel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, het geen van invloed is op de renta biliteit van de bedrijven en verder op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de omzetten. Als de kostenverlaging niet tot uitdrukking komt in een prijsver laging, is de hogere produktivi teit van directe invloed op het rendement van de bedrijven. De welvaart van de middenstander zal daardoor toenemen, althans tijdelijk. De middenstander dient n.l. wel te bedenken, dat wan neer hij de voordelen die produk- tiviteitsverhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn afnemers, zijn concurrentiekracht zal verzwakken. Hij loopt dan de kans uitgeschakeld te worden van het produktie- en distributie proces. Opvoering van de produktiviteit is noodzaak. Verhoging van de produktivi teit is een algemeen belang en een belang voor iedere zaken man. Vooral onder de huidige om standigheden is opvoering van de produktiviteit ook in de midden standsonderneming bijzonder be langrijk. Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad De concurrentie is de laatste jaren nu er sprake is van een „kopersmarkt" d.w.z. nu het aanbod van goederen in vele ge vallen de vraag overtreft aan zienlijk scherper geworden. Voor de ondernemers, die zich vestig den in de tijd, toen de goederen nog schaars waren en we een „verkopersmarkt" kenden, be tekent dit de eerste kennismaking met de concurrentie. Vooral deze zakenlieden zullen zich de kunst moeten eigen maken hun kosten- cijfers kritiscn te bekijken en hun onkosten zoveel mogelijk te druk ken. De nieuw gevestigde bedrijven hebben bovendien het nadeel, dat hun kosten over het algemeen veel hoger liggen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor het probleem ge plaatst, de stijgende kosten (lo nen, sociale lasten, hogere eisen van de klant) op te vangen, ter wijl hij zijn prijzen volgens de scherpe concurrentie niet of on voldoende kan verhogen en dit met het oog op het algemeen belang ook niet gewenst is. Daartoe is hij alleen maar in staat, wanneer hij met alle kracht de produktiviteit in zijn onderne ming bevordert. Het grootbedrijf schenkt jaren lang grote aandacht aan de pro duktiviteitsbevordering en boekt op dit terrein belangrijke succes sen. De middenstand zal er in al zijn geledingen voor moe ten waken, hierbij niet achter te blijven. Hoe te handelen. Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag, „hoe kan ik dat in mijn eigen bedrijf bereiken Vele middenstanders zullen ge neigd zijn te denken, dat de pro duktiviteit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een middenstander verschillende an dere mogelijkheden voor het be reiken van een hogere produkti viteit: doelmatiger werken, ver betering van werkmethoden, be tere gereedschappen en machines, betere organisatie en betere ad ministratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar de uren, die men werkt, beter en doeltreffender te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine verbeteringen zouden in het bedrijf kunnen worden ver wezenlijkt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te be kritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werkplaats doel matig? Hoeveel uren heeft het verkopend personeel niets te doen? Verschaft de boekhouding voldoende inzicht in het bedrijf? Hoe groot is de omzetsnelheid? Kan h^t assortiment niet worden verbeterd en zijn de voorraden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de mid denstander individueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samen werking met anderen. De sterke ontwikkeling van de inkoopcom binaties en de groei van het vrij willig filiaalbedrijf bewijzen, dat in samenwerking iets kan wor den bereikt. Voor verschillende branches zijn thans produktivi- teitsonderzoekingen gaande (bak kers. slagers). In de vakbladen is hieraan de nodige bekendheid gegeven. Voor de middenstander in het bijzonder geldt, dat hij zich slechts kan handhaven als hij zijn economische functie zo doelmatig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of betere goederen en diensten ter beschik king te stellen tegen de laagst mogelijke kosten. Als de midden stand zijn economische functie niet goed vervult, zullen andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstander, „let op U saeck". Middenstanders die nader op de hoogte wensen te worden ge steld van de methoden die er be staan om tot produktiviteitsver- hoging te komen, kunnen zich o.a. wenden tot de middenstands consulent in hun provincie. De consulent zal desgevraagd gaarne op bijeenkomsten van middenstanders het woord komen voeren. Middenstandsconsulent voor Noordholland: P. Dondorp, Dreef 34 Haarlem, Tel. 02500-21663 Een gezin kan nog wel eens tobben met slaapruimte. De tijd dat elk kind een eigen kamertje kon krijgen is voorbij. Het is nu eenmaal onmogelijk om zomaar van huis te veranderen en dus is het zaak de kamers zo goed mogelijk te verdelen en zo effi ciënt mogelijk in te richten. Het onderbed kan worden ver plaatst, wat gemakkelijk is bij het opmaken. Bovendien is het voor velen prettiger slapen wan neer ze niet zo vlak onder el kaar liggen. Het bovenbed met het losse, lage onderbed geeft twee slaap plaatsen op de ruimte van één. étagebed met daaronder dubbeldivanbed, dat onder het bovenbed past. Etage-jeugdbedden, etage- divanbedden en dubbeldivan- bedden. Etagebedden zijn dé oplossing voor kleinere kamers waar twee of meer kinderen moeten slapen. Zij zijn er in verschillende uit voeringen, terwijl ook verschil lende combinaties mogelijk zijn. JÉ V- Apï Onder het bovenbed kan ook een divanbed worden geplaatst, dat 's nachts dienst kan doen als slaapplaats en overdag als zit bank, het zogenaamde etage- divanbed. De afmetingen van deze bed den zijn 80 x 190 cm. Wil men slaapruimte hebben voor drie kinderen dan kan on der het bovenbed een dubbel divanbed worden geplaatst. Dit is een type bed met voldoende ruimte tussen de twee bedden voor matras en beddegoed van het onderste bed. De bedden worden bij het slapengaan naast elkaar gezet. Dit dubbeldivanbed kan ook dienst doen in een zitslaapkamer voor de jonge echtparen die het voorlopig maar met 'n zitslaap kamer moeten doen. Het is ver krijgbaar in de afmetingen: 80 x 190; 90 x 190; 90 x 200; 120 x 190 en 130 x 190 cm. Gewone divanbedden. Gewone divanbedden zijn er in vele goede uitvoeringen, zo wel voor jeugdige personen als Voor volwassenen; in modellen die het goed zullen doen op jon genskamers en die meer geschikt zijn voor meisjes. Modellen ook, die overdag als zitbank kunnen dienst doen en dus ideaal zijn voor een zit-slaapkamer. Slaapkamer-ameublementen. Het slaapkamerameublement, zoals wij dat van vroeger ken nen, is wat in diskrediet ge raakt. Nieuwe tijden eisen nieuwe vormen. De kleine en lage kamers van heden kunnen de grote en massieve ameuble menten niet meer bergen. Het is thans zaak zelf een combinatie van de nodige meubelstukken te maken. Nieuw is de vierkante-buis- constructie voor slaapkamermeu bels, waardoor een moderne, strakke lijn is bereikt. De tafel in dit model is zo geconstrueerd, dat het tafelblad over het bed kan worden gezet (gemakkelijk wanneer in bed moet worden gegeten). Tegen de muur ge schoven kan deze tafel heel goed als schrijftafel dienst doen. Elke vrouw zal toch wel graag een toilettafeltje willen hebben. Een model, dat kan wor den opgehangen is aardig, heeft nog wat bergruimte en neemt niet veel plaats in De Nederlandse industrie heeft op het gebied van bedden en slaapkamermeubels zeer veel goeds te bieden. Er bestaan zelfs demontabele één- en tweeper soonskamers van Nederlands fa brikaat, die in dozen van resp. 65 x 20 x 95 cm en 65 x 20 x 135 cm kunnen worden verpakt, wat niet alleen economisch is bij ver voer en opslag, maar ook handig wanneer de huisvrouw de slaap kamer wil leeg halen. Brommers Rijwielen esso-gas toestellen aflasiiGtG het ideale zongordijn KOLLMER - BERGEN Voor hotels, pensions en restaurants hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhuhhhhkhhhhhhhhhhhhhh 't Regent nogal eens in ons landje en dan zit u maar met de natte boel. Ook voor uw was en.... humeur schijnt bij ons Komt naar Bergen u at ^ts^ot^b G Een heerlijke ontspanning Het boekje XYLOFOON SPELEN Bovendien is het nieuw en kost het slechts 1.95. Telefoon 2452 - Bergen zaterdag 21 - zondag 22 juni 1 Tamboer- en Drumband concours 2 Harmonie- en Fanfare concert aanvang 2 uur artsen op muziek van „The Mirlitons" (zaterdag) en „The Ramblers (zondag) 8 uur. Dansvloer van 100 m2. STOFFEN COUPONS B.G.DOBBEN Ook speciale voetverzorging fij gasten „DE BOOM" 9» 99 Dorpsstraat 6 - Bergen - Tel. 2453 AGENT VAN: Berini Avaros Simplex Sparta H. M. W. Burgers E.N.R. Monza Turner Burgers E.N.R. Batavus Raleigh Tower Elswick R.S. Stokvis Burco Ook dit jaar verhuren wij Bespreekt U vroegtijdig Beleefd aanbevelend, W. SCHOTTEN, Kleine Dorpstraat 9, Bergen. berekenen wij speciale lage prijzen voor boter, kaas en eieren vraagt vrijblijvend onze wekelijkse prijscourant Mient 18 - Alkmaar - Tel. 2804 H H H H H H H H H H H H H H H H H H H H H H H II H H H H H H H H H H HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH'IHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHIilIHH In het Centrum van het dorp aan het Kerkepad Dagelijks gelegenheid op de Midget Golfbaan te Bergen. Zoekt U een leuk cadeautje voor kinderen? is wellicht de oplossing daarvoor. Dit boekje bestaat uit zes gekleurde platen met liedjes. De noten, die tussen de tekst staan, zijn in kleuren en genummerd. Deze corresponderen op een echt, ingeplakt xylofoontje. BREELAAN 52 BERGEN TEL. 2200 iiniiiiiiimiiiiiiimiiiiMiiiiiniiniiiiuiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii Bloemkwekerij H. H. de Jong Lijtweg 44, Bergen Voor de tuin Afrikanen oranje en bruin, Age- ratum blauw, Begonia rood en rose. Petunia in kleuren. Salvia rood, Lobelia blauw. Matricaria wit en geel. Ook voor aanleg en onderhoud van tuinen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiii 't WINKELTJE Kleine Dorpsstraat 25 Bergen Moderne o.a. ook „Liberty" Diverse voor abnormaal lage prijzen ZIJ WORDT EEN ANDERE VROUW S -9 door zocfn prachtige PERMANENT van DORPSTR.2I BERGEN -TEL.2266 prima ledikanten en kapok bedsteden Zuiderstraat 41, Egmond a. Zee, tel. 459

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5