vJeeltMad 99 VREUGDE IN „ELKSHOVE" MUZIEKFESTIVAL GERRITSEN Bergens Kleinvrouwenkoor ieu Wiegman het K.C.B. Het weer en het verkeer Geslaagd Berger Luchtpost Matth Komt U eens kijken? Jeugd UURWERKEN Tentoonstelling Tjipke en Marijcke Visser J. D. v. G. 35e JAARGANG No. 25 VRIJDAG 27 JUNI 1958 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De nieuwe Falcon collectie hangt voor U klaar Prijzen v.a. f 49,75 SCHOORL Fier wapperde de Nederlandse vlag op maandag 23 juni boven het begin van het pad, dat voert naar de ingang van Elkshove. Er zou daar 's middags om vier uur een tentoonstelling worden ge opend van werkstukken, door de bewoners van dit gebouw ver vaardigd, en talrijke belangstel lenden maakten zich op om mèt de bewoners van Elkshove ge tuige te zijn van deze merkwaar dige gebeurtenis. Onder de aan wezigen merkten we op: de bur gemeester dr. W. Huygens en echtgenote, de heer J. Bekius, de heer dr. A. H. van Gelder en echtgenote, mevr. E. Reitsma- Valenga, zuster de Grauw, mevr. E. Broekman-Vriesman, hoofd bestuurslid der Plattelandsvrou wenvereniging, benevens het be stuur der afd. Bergen van deze vereniging, mevr. de Graan, de heren P. Modder en P. Hopman, leden van het Comité Ouden van Dagen, naast vele anderen, die van hun belangstelling blijk ga ven. De heren Bekius en Van Gel der hebben, direct nadat Elksho ve was geopend, zich met het probleem der vrijetijdsbesteding bezig gehouden. Dat bleek echter een moeilijke taak te wezen! Literatuur over dit onderwerp was niet te vinden. Voor statis tieken was de tijd nog niet aan gebroken. Rapporten en adviezen kende men niet. Bij de bestaande bejaardentehuizen aankloppen onthulde het verschijnsel, dat men aldaar met dezelfde moeilijkheden kampte als in Bergen. Toen zijn de beide initiatiefnemers op hun kennis der menselijke psychologie teruggetrokken en wat zij op die manier hebben bereikt dwingt respect af bij de beschouwer. Wie aanschouwde wat er in Elks hove op de tafels langs de drie muren en op die in het midden van de bestuurskamer was ge- exposeerd, kon het uiten van een bewonderend oordeel niet terug houden. Wat hier bereikt is kan tot voorbeeld strekken voor allen, die zich met vrijetijdsbesteding bezig houden! Vrolijke begroetingen, gelach en gepraat tussen de bewoners en de bezoekers wisselden elkaar af en een opgewekte stemming door trilde het gehele gebouw. Nadat de aanwezigen zich in de eetzaal hadden verzameld opende de heer J. Bekius de bij eenkomst met de aanwezigen uit naam van de Commissie voor vrijetijdsbesteding en van het be stuur van Elkshove" hartelijk welkom te heten, in 't bijzonder (Ingezonden mededeling) •is niet alleen een periode van het leven, maar ook een gevoel van opgewektheid en onver nietigbare veerkracht De opwekkende en verkwik kende eigenschappen van het natuurprodukt waaruit King- pepermunt is bereid, bevorderen dit jeugdig gevoel van alge meen welzijn. burgemeester Huygens als iemand, die veel heeft gedaan voor 't tot stand komen van de stichting. Daarnaast wilde hij de heer Den Das gedenken, wiens onvermoeide werk voor Elkshove wel immer in de herinnering zal blijven voortleven. De burge meester was de eerste voorzitter van het voorlopig bestuur, die alle vergaderingen meemaakte en leiding gaf bij de definitieve sa menstelling van het bestuur. Hij verzocht vervolgens aan de bur gemeester om de openingsrede te willen uitspreken. De burgemeester verklaarde dat het hier niet gaat om een ten toonstelling in de gewone zin des woords, maar om het resultaat, nl. de bevrediging welke het aan de makers dezer werkstukken heeft verschaft. Wij aanvaarden alles, zonder te letten op het ni veau. Ruim een jaar geleden werd Elkshove geopend. U hebt thans laten zien wat er van ge maakt is. Wij zijn U, bestuur van Elkshove, dankbaar voor wat U voor de bloei van Elkshove heeft weten te bereiken. De bewoners onderhouden een goed contact met het bestuur en het personeel. De nieuwe directrice heeft een gezonde sfeer gebracht en daar zijn we haar dankbaar voor. Moge het Elkshove in de toe komst goed gaan onder dit be stuur en van de Commissie voor vrijetijdsbesteding. Hierna werd aan de burge meester een schaar ter hand ge steld om het lint, dat de toegang tot de expositie der tekenwerken afsloot, te doorsnijden. De heer Bekius hield vervol gens een rede over passieve en actieve tijdsbesteding. De rege neratieve kracht der actieve vrije tijdsbesteding is van grote waar de gebleken. Zij brengt zowel be drijvigheid als rust in het mense lijk leven. De bewoners van Elks hove hebben het druk. Vrije tijd kennen ze bijna niet meer. De tuin wordt thans met liefde door hen onderhouden. Er is zelfs iemand die het wieden van het onkruid op zich nam. De planten bak in de hal wordt keurig ver zorgd; een ander verzorgt het aquarium met grote toewijding. Weer een ander verzorgt en be heert de bibliotheek. Er bestaat zelfs een bedrijfsgroep aardap pelschillers, wier leden een zich over enkele weken uitgestreken wedstrijd hebben gehouden in het meest economisch en zindelijk schillen. Anderen helpen met af wassen en 't vullen der boter vlootjes. Er wordt geweven op 't grote toestel en er zijn kleinere toestellen nodig om aan alle be langstelling in deze kunst te kun nen voldoen. De vogel- en een denhuizen worden onderhouden en verzorgd, naast de eenden zelf, die gevoederd worden. Op talrijke wijzen zijn de bewoners van Elkshove bij werkzaamheden ingeschakeld. Er is een zangclub, waarvan het jongste lid 65 en het oudste 87 jaren telt, en onder leiding van mevr. Reitsma is er een te kenclub. die haar werkstukken in de kamer naast de eetzaal ten toonstelt. De tekeningen zijn aan de wand opgehangen en ernaast vindt men het door mevr. Reits ma getekend portret van de ex posant. De club telt tien leden, zowel heren als dames, die zeer veel plezier in hun werk schep pen. Daaronder zijn er die in tientallen van jaren geen teke ning hebben trachten te maken, maar die nu enthousiast zijn. Thans zijn de lessen afgesloten, doch in september hoopt mevr. Reitsma deze te hervatten. Eén der deelnemers deelde ons mede dat hij nu op zijn wandelingen een schetsboek meeneemt om iets dat zijn aandacht bekoort, in zijn schetsboek te kunnen vastleggen en om het aan mevr. Reitsma te kunnen tonen bij de aanvang van de nieuwe cursus. De heer Hovenier van de Russenweg, die de zangclub leidt, gaat een reis maken naar de Ver. Staten, maar kreeg na de mede deling daarvan direct te horen: „Maar U komt toch wel terug?' Dat is een goed teken, waarmede we in de eerste plaats de heer Hovenier geluk wensen. In de bestuurskamer vonden we een rijke collectie werkstuk ken, die ons op 't eerste gezicht overrompelde. Daar was om te beginnen het door de blinde heer Langereis uitgevonden apparaat, dat blinden in staat stelt een brief te schrijven met rechte, horizon tale regels. Hij is bezig er patent op aan te vragen, wat heel wat moeite kost. Ook troffen we er een paar schilderstukken in olie verf aan, die het vrij goed deden. Een overvloed van handwerken, breiwerk, kunstbreiwerk, borduur werk, smyrnawerk, weefwerk, kindermeubels, 'n gecalligrafeerd gedicht in een kleurig kader ge vat, en gebakken krentebroden. 'n taart, 'n tulband en een pud ding in kleuren, die er door het personeel was bij gevoegd. Het was werkelijk iets, waarover een ieder zich zal verheugen. De he ren Bekius en Van Gelder heb ben hier iets bereikt dat een groot succes is te noemen. Hopelijk vinden zij in andere tehuizen na volgers, want hun methode is doeltreffend gebleken. Vrijdagavond is het feest in Elkshove, maar dat is alleen voor de bewoners bestemd. Het bestuur en zr. de Grauw zullen alleen daarbij zijn. Er is met het bestuur overleg gepleegd over het programma en toen is vastgesteld, dat de feestelijkheden om vier uur 's middags zullen aanvangen en 's avonds om tien uur zullen eindigen. Men zou kunnen zeggen: Dat wordt dan een zes-urige feestdag! Moge de stemming op Elks hove ook in de toekomst zó blij ven, dat er nog dikwerf feest ge vierd kan worden. De tentoonstelling van het na gelaten werk van de in 1955 overleden beeldhouwer Tjipke Visser en van een deel van het werk van zijn dochter Marijcke is een éclatant succes geworden. Meer dan duizend bezoekers heb ben de expositie bezocht, een re cord dat in al de jaren dat het K.C.B. bestaat nog door niemand is behaald. Ook is er vrij wat werk verkocht, zowel aan particu lieren als aan musea. Behalve het museum Sterkenburg kochten het Stedelijk museum te Alkmaar, het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen en de gemeente Edam, waar Tjipke Visser een tijd heeft ge woond en gewerkt. Ook van Ma rijcke Visser zijn werkstukken aangekocht. Ter herinnering aan Tjipke Visser en zijn werk, benevens aan het werk van zijn dochter is er bij Laverman in Drachten een door Herman Martin geschreven en samengesteld werk versche nen: Tjipke Visser beeldhouwer en Marijcke Visser beeldhouw ster-edelsmid, dat keurig uitge voerd een uitstekend overzicht bevat van wat door de vader en de dochter is geschapen. Het is een werk, dat zowel de kunst liefhebber als degenen, die kunst historie bedrijven zal aantrekken door zijn geschreven inhoud, evenals door zijn illustraties. De bond van Zangkoren in Noord-Holland hield zondag 22 juni te Medemblik haar jaarlijks zangconcours. 's Avonds keerde, evenals ver leden jaar, een gelukkig, blij zin gend vrouwenkoor huiswaarts. Op dit geslaagde concours had het „Bergens Klein Vrouwen koor" de op het vorige concours gewonnen beker mogen behou den. Wat een vreugde en succes ook voor de dirigent, de heer K. Venneker! „Ze hingen aan de vingers van hun dirigent", was een gezegde van één der vele toehoorders. Bovendien verwierf het koor nog twee prijzen: voor het hoogst aantal punten voor het verplichte én 't vrije werk. Pro ficiat!! Naar aanleiding van deze pres tatie kreeg het „Bergens Klein Vrouwenkoor" een uitnodiging van de voorzitter van de Friese Zangbond, hun concours te wil len komen opluisteren, om te la ten horen, wat een vrouwenkoor, al is het nog zo klein, kan pres teren. We wensen koor en diri gent verder veel succes en voor spoed! Op de langste dag van het jaar werd de tentoonstelling der werken van Matthieu Wiegman in het K.C.B. geopend met het exposeren van aquarellen en te keningen, die merendeels in de laatste twee jaren zijn ontstaan. Vele ervan herinneren aan Zuid- Frankrijk en als men het licht en de landschappen en de boomgroe pen goed beziet, dan kan het wel niet anders zijn of de kunstenaar heeft in Frankrijk gewerkt en di rect naar de natuur geschilderd. Mooi van kleuren is dit werk, het boeit en brengt tot het ge voel van bewondering. Ook de tekeningen, die in de kleine zaal zijn geëxposeerd, met een enkele uitzondering, zijn stuk voor stuk een beschouwing waard. De tentoonstelling is da gelijks geopend van 10.3012.30 en van 19.3022.00 uur en duurt tot 4 juli. Wanneer het des zondagsmor gens tot tien uur regenachtig of buiig weder is, dan kan men er vast op rekenen, dat dit in het autoverkeer tijdens de gehele dag merkbaar zal blijven, zelfs al klaart het weer ook daarna nog wederop. Zulks kon men op de afgelopen zondag bevestigd vin den. Het autoverkeer door en naar Bergen en Bergen aan Zee was maar matig. Er waren voor al tegen de middag wel auto's, bromfietsen en fietsers op de weg, maar van een druk verkeer was geen sprake. Wat wel druk was, bestond uit het voetgangers verkeer veroorzaakt doordat met het aanbreken van 15 juni een reeks van gasten is komen opda gen, die in Bergen een willig on derdak vinden. Deze gasten wa gen zich bij regenachtig of buiig weer niet gaarne voor lange tijd in de regen en begeven zich dan ook niet al te ver van huis, waar voor een wandeling in de dorps kern het bij uitstek geschikte mid del vormt. Bij een plotseling op komende bui kan men dan ijlings zijn toevlucht nemen tot een café of een snackbar, alwaar men dan zijn ergernis, wanhoop of kwade luim kan weg-eten of wegspoelen. Voor het toelatingsexamen van de M.M.S. te Bergen N.H. slaag den o.m. de volgende kandidaten: Anita Elles, Kogendijk 68. Dori de Graaf, J. Jacoblaan 7. Joke Jansen, Gasweg 4. Edith Koster, Hertenlaan 5. Mary Kürten. Achterweg 12. Annelies v. d. Wal, Kerkel. 16. Odilia Kappen, Notweg 22. allen uit Bergen. Ineke Bik, Boschmansweg 14. .uit Schoorl. Voor het toelatingsexamen van de M.U.S. te Bergen N.H. slaag den o.m. de volgende kandidaten: Marianne Hottentot, Nesdijk 1. Elsbeth Krijt, Breelaan 51. Marjan Krijgsman, Rondel. 16. Nelleke Haars, W. Pyrmontl. 3. Margot Haars, W. Pyrmontl. 3. Yvonne Buurs, Prinsessel. 11. Marja Blauw, Hoflaan 11. Jeannette Kuitwaard, Guurtjeslaan 1. Wanda Morée, Doorntjes 37. Inge Bal, Eeuwigelaan 6. Marian Hulshof, „De Oude Prins allen uit Bergen. Guda Schuddeboom, Julianalaan 23, Bergen a. Zee, Emma de Maaré, Omloop 43. Corrie Heystek, Heerenweg 40. Nelly Mol, Slotlaan 27. allen uit Schoorl. Wedvlucht vanaf Chautereax, afstand 686 km, wind Z.W., los 8 uur, eerste duif 19.02 uur. 1 C. Timmer, 2 K. Postma, 3 A. Staadegaard, 4 C. de Waard, 5 C. Pijper. Zaterdagmiddag was het ogen blik aangebroken, dat Schoorl een aanvang ging maken met het muziekfestival dat twee dagen zou duren. Dagen van ongekend genot voor de liefhebbers van muziek. Een voorproefje werd ons reeds gegeven door het Drumband-concours, hetwelk ge houden werd in de enige daar voor geschikte laan, namelijk „De Slotlaan". De jeugd-drumband „Jong Le ven" en de jeugddrumband „Klein maar dapper beiden uit Enkhuizen, bekampten elkander en brachten de vele toeschouwers in verrukking, wat betreft de aan kleding van de bands, evenals de correctheid waarmede, zowel het stilstaande als het marcherende nummer werden uitgevoerd. Eveneens nam de drumband van de Muziekvereniging „De Een dracht" uit Enkhuizen, hieraan deel. Wat betreft de beide Jeugd drumbands, deze stonden onder leiding van de heer M. Maartens uit Enkhuizen, terwijl het derde onder leiding stond van de heer G. Oukes. Na afloop hiervan vond de of ficiële ontvangst plaats in de raadzaal, waar Burgemeester Bergh, de beide Wethouders en de heer Belonge de dames en he ren van de organiserende comité s reeds opwachtte. Nog maar nauwelijks, aldus de Burgemeester, is onze gemeente bekomen van de succesvolle Avondvierdaagse, onder de voor treffelijke leiding van de heer Ruis, of opnieuw laat nu de heer De Leeuw met zijn medewerkers Schoorl op zijn grondvesten tril len met een muziekfestival, zoals we dat nog nimmer hebben ge kend. Voor een dergelijk feest is een tijd van voorbereiding vooraf gegaan, een tijd waarin met veel toewijding en vriendschap is ge werkt. Spreker memoreerde de activiteiten van de organiserende vereniging, die na een tijd van in zinking, thans weer ten volle ont waakt is en dit aankondigt met een groot opgezet festival. Dat het met het korps in eigen gele deren weer goed gaat blijkt wel uit het feit, dat ook het jeugd- fanfarekorps zich tot een vlotten de' groep ontwikkeld heeft. Bo vendien is een Jeugddrumband in opleiding. Aan het'einde van zijn rede gekomen, wenste spreker „De Vriendschap" een geslaagd festival en een financieel succes, namens het gehele Gemeentebe stuur, dat veel waardering heeft voor het werk van deze vereni ging- Vervolgens sprak de voorzitter van „De Vriendschap", de heer De Leeuw een kort woord. Spr. meende een en ander te moeten rechtzetten, daar niet hij zelf, doch anderen de initiatiefnemers waren. Aan de energie en de moed van onze directeur, de heer Meyns, aldus spr., is het te danken, dat dit festival uit kon groeien tot een stuk werkelijk heid. Eveneens bracht spr. dank aan het Gemeentebestuur, voor de medewerking. Ook de heer Blankenstijn, als de man op de achtergrond, evenals de harde werkers, de heer C. Kager en nog vele anderen, werden in zijn dankwoord betrokken. Ook hij wenste allen veel succes toe. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 157071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R, P. jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Na een toast uitgebracht te hebben, werd het feest voortgezet in de grote tent, achter „De Roode Leeuw waar achtereen volgens optraden: het fanfare korps „Nieuw Leven' uit Schel linkhout, het fanfarekorps „Arion uit Wijk aan Zee en het Stedelijk Muziekkorps uit Den Helder, onder leiding van resp. Jb. Hartog; A. Meyns en D. Boot. Van de nummers die door deze korpsen gespeeld werden, willen we extra vermelden „Zomerweel de" Fantasie van D. Schelvis en uitgevoerd door „Arion uit Wijk aan Zee, onder de voortreffelijke leiding van hun dirigent A. Meyns Wzn„ en „Indian Sum mer" van Eric Ball, uitgevoerd door het Stedelijk Muziekkorps uit Den Helder, onder leiding van dirigent D. Boot, die beiden onberispelijk werden uitgevoerd. Eveneens dienen we te vermel den het Mandoline orkest „Con cordia", onder leiding van diri gent Keppel, een 32 leden tellen de groep, die de ten gehore ge brachte nummers op een sublieme wijze uitvoerde Na afloop hiervan werd de uit slag van het drumband concours bekend gemaakt. De uitslag hier van luidde: „Jong Leven" te Enkhuizen le prijs met 96 punten „Klein maar Dapperte Enkh. le prijs met 98 punten „De Eendracht" te Enkhuizen le prijs met 107 punten Zaterdagavond vond in de grote tent het optreden plaats van „The Mirlitons" uit Haarlem, een zeer beschaafd Show- en Dans- orkest, met medewerking van de kunstfluitster en Jodelares „Myt- zy Wallerafgewisseld door West-Friese conferences van de bekende voordracht-kunstenaar Jo de Leeuw. Ook nu waagden velen zich op de dansvloer, hetgeen pas laat in de avond zijn einde vond. Zondag was er in de Slotlaan opnieuw een concours voor de drumbands. Vier drumbands ver leenden hun medewerking en voerden zowel een marcherende, als stilstaande mars uit. Na af loop trok men massaal naar de muziektent achter Hotel „De Roode Leeuw" alwaar door een drietal korpsen, o.a. „De Vriend schap", een concert werd gege ven. De belangstelling, alhoewel niet overweldigend, was goed te noemen. Joh. de Leeuw dankte na af loop de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Ook bracht hij woorden van dank aan alle medewerkers. Met een aanbeve ling voor „The Ramblers", die om acht uur zouden optreden, be sloot spreker deze middag. Dat dit optreden half negen werd was niet de schuld van de voorzitter, doch van deze heren ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 29 juni Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 29 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 DE DUINSTREEK j|llliiiiiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiimii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiini^ Telefoon 2545 BERGEN ^Illliiimmniiiminiumlimntllillik

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1